Šachové figurky

Šachové figurky

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s n...celý text

Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku.
Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206918/sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4.3598

Ostrov Lewis (3.)

The Chessmen (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Host
Více informací...

zamiokula

O tom,že je Peter May famózní vypravěč, už jsem psala do komentářů u předešlých dvou dílů trilogie,a ani tímto třetím nezklamal..Musím říct,že už hodně dlouho jsem nezažila takový nádherný pocit,kdy vlastní rozuzlení není ani zdaleka tak důležité,jako skutečný požitek z každé jedné kapitoly vyprávěného příběhu...A hned po dočtení nastoupilo zklamani,že už je definitivní konec!Fin mi bude moc chybět

Majdule

Šachovými figurkami Peter May uzavřel trilogii z ostrova Lewis. A uzavřel jí věren svému stylu, postavám i čtenářům.
May nás opět zavede na drsný, nehostinný a přece okouzlující ostrov Lewis, součást skotských Vnějších Hebrid. Hlavní hrdina, bývalý policista Finn Macleod se po svém dramatickém návratu na ostrov usadil a zkouší najít nové místo v životě. Nicméně minulost má opět dlouhé prsty, a tak se Finn zaplete do složitého příběhu, který začal v jeho mládí a v přítomnosti vrcholí objevem letadla s mrtvým tělem.
Peter May se drží osvědčeného stylu, velkou část knihy před čtenáři rozvíjí vyprávění, ve kterém se toho zdánlivě mnoho neděje. Často jej prokládá návraty do minulosti, té velmi čerstvé i té vzdálené. Nechybějí ani myšlenky hlavního hrdiny, které nám přibližují jeho vidění světa. Co ale mohlo v prvním díle působit jako natahování a zbytečné okliky, stalo se v tom třetím závěrečném skoro návykem, pomalejší tempo těší a slibuje dramatický závěr. Navíc dává čtenáři prostor pro prožitek. Nedalo mi nevzpomenout na jednu filmovou scénu s Milošem Kopeckým, který říkal, že dobrým autem se má jezdit pomalu, aby si člověk tu jízdu vychutnal.
Opět vyčnívá skutečnost, že se ty nejstarší vzpomínky Fina Macleoda odehrávají v ich formě. Dodává jim to věrohodnosti a zejména naléhavosti, čtenář se stává vlastně pozorovatelem v hlavě hrdiny a lépe rozumí současnému ději, který je vyprávěn klasicky, z odstupu.
Nepochybně velkým přínosem je atmosféra Vnějších Hebrid, kterou autor podává natolik autenticky, že jsem přesvědčena o zvednutí turistického zájmu o tuto lokalitu. Poetika jejich popisu povyšuje příběh z kriminálky na román.
A tak jedinou, snad nevýznamnou výtkou, je nálož tragédií, které hrdinové Mayovy trilogie musí nést, skoro se zdá, že si vybrali smůlu nejen za celý ostrov Lewis, ale i za Vnější Hebridy a Skotsko dohromady.
Autor ovšem čtenáře obdařil ještě jedním velkým plus. Závěrečným dílem trilogii završil. Záměrně nepoužívám slovo „uzavřel“, neboť hrdinové příběhů z ostrova Lewis si ve svých životem musí ještě ledacos vyřešit a ledacos může dopadnout špatně, ale příběh Fina Macleaoda prošel svou katarzí a my ho opouštíme na pokraji nové epochy se sečtenými a zaplacenými dluhy. A to je dobrý pocit, i když to nebyly naše dluhy.
90 %

MarianP

Veľmi slabé 3 hviezdičky imaginárneho hodnotenia tejto pseudo kriminálnej drámy. Kniha nie je napísana zle, avšak autorovi asi došli všetky super nápady. Čierny dom ( prvý diel) bol napísaný výborne, svižne, bol plný nápadov a originality a vynikal medzi inými knihami. Šachové figúrky sú nedôležitou časťou trilógie, ktorá prinesie jednu starú vraždu a staré tajomstvo. Nič viac a nič menej. Obsahovo je kniha plná minulosti, spomienok a pod., ktoré mňa vôbec nezaujali a miestami nudili. Je to škoda, pretože z prostredia ostrova Lewis sa asi dalo vycicať omnoho viac. Knihu hodnotím tak priemerne ako aj predošlý diel ( Muž z ostrova Lewis, ktorý som dočítal pomerne nedávno ale absolútne neviem o čom už bol). Preto knihu odporúčam len ako také ľahké čítanie od ktorého nečakajte príliš veľa. Séria FIN celkovo 3*.

anickalysano

Sice o chlup horsi nez predchozi, ale stale to nejde jinak nez za pet hvezd. May umi prostredi vykreslit jako zadny jiny autor a jeho krasny kosaty jazyk je pozitek cist. Pribeh byl tentokrat mene fatalni, mene hutny.

elcapitano

Souhlasím s tím, že z celé trilogie se jedná o nejslabší díl. Na druhou stranu, laťka je opravdu vysoko a tak i tato kniha je opravdu dobrá.
V zásadě se opakuje stejný princip: minulost a její vztah k současnosti. Zde se nějak nemůžu zbavit dojmu, že autor poněkud přeceňuje mládí a dospívání, zatímco dospělý život už vnímá jen takový povinný přivažek.
Dobrá detektivka s překvapivým koncem, velkou roli hraje osobní život hlavní postavy, prostředí, nesplněné sny, osudovost, dávná přátelství.. opravdu dobré.
V této knize jsme otevřeli další kapitolu Finova mládí, objevili jeho další přátele.., celkově to však bohužel působilo, jako trochu nastavovaná kaše, takový přivažek k předchozím dvěma knihám, které byly nějak víc spolu provázané.
Poslední kapitola: to jsem tedy uplně nepobral, to jako autor zapomněl dopsat do minulého dílu nebo co?

Makii

Z trilogie mě bavila nejméně. Nemělo to takový spád, zločin byl dost těžko uvěřitelný. Současný osobní život hlavního hrdiny už mě poněkud otravoval. Ale jako detektivka určitě neurazí.

Jančislava

Předchozí díl se mi četl lépe než tento. Celkově se mi celá trilogie líbila. V každém díle se odhalila část minulosti Fina. Líbilo se mi prostředí,,které se do celého děje krásně hodí. Za mě spokojenost.

Wries

Objektivně nejslabší z celé trilogie - nové postavy mi přišly (zezačátku) neuvěřitelné, jako by Fin popsaný v předchozích dílech byl odlišný. Během knihy jsem si však uvědomil, že téměř každý z nás po základní škole ztratí své kamarády a najde si na střední nové. Už v předchozích knihách byl naznačen Finův bujarý život a ten byl zde dopodrobna rozebrán. Postavu Piskoře jsem si velmi oblíbil, mnohem víc, než kteroukoliv jinou za celou sérii. Uvědomil jsem si, že nelze jen ždímat minulost Marsaili (mé další oblíbené postavy, holčička s cůpky s modrými mašlemi a jiskrou v očích) či lámat přes koleno budoucnost Fionnlagha. Cesty minulosti se snad uzavřely a já chci nechat Fina a další hlavní postavy užívat si volna. Zaslouží si ho. Moc mě mrzí, že na konci zemřel(a)... však vy víte kdo :)

Peleus

Upřímně - nechtěl bych vyrůstat na podobném ostrově jako autorův hrdina. Všichni si vidí do talíře a každý má kus společné minulosti s každým. Vaše bývalá je kamarádova žena, váš syn má dítě s dcerou prvního sexuálního partnera vaší ženy, která se "onou ženou" stává až po smrti již zmíněného kamaráda, jenž celou dobu vychovával vašeho potomka a mstil se na něm za to, co jste kdysi provedli jeho otci.

Pominu-li spletité vzájemné vztahy postav, jde o celkově nejslabší díl ze tří. Nejslabší rozhodně neznamená nepovedený. Autor se v Šachových figurkách nepokouší o úklid skříní plných kostlivců, nýbrž využívá kulis nevyřešené smrti pilota malého letadla k uzavření linií osudu některých postav, k finálnímu zúčtování.

Vzato kolem a kolem se jedná o neurážející tečku za ostrovní ságou.

Anet2106

Zajímavý příběh, napínavé, velmi dobře se mi to četlo. Doufám, že série bude pokračovat :)

Lector

Téměř po roce jsem se vrátil na ostrov Lewis, abych uzavřel tuto epizodu svého čtenářského života. Bylo to vcelku důstojné rozloučení s Finem Macleodem, jeho případy a hlavně jeho návraty do mládí, v němž se odehrály temné události vynořující se po mnoha letech jako staré přízračné kořeny z lewiských rašelinišť.
I poslední díl série mne zaujal, byť ne tolik jako předchozí dva. Je přímočařejší, je v něm asi více mrtvých a toulky zákoutími lidských duší tentokráte tak neoslovily. Nezamlouvaly se mi ani některé pasáže, které na mne z logického hlediska působily trochu neuspořádaně a účelově. Jako by to Maye ani nebylo hodno.
Na druhou stranu se mi velmi zamlouvá jeho schopnost oživit syrovou, byť smyšlenou (ale v hloubi pravdivou) minulost země tam kdesi na konci světa. Návraty ke kořenům a nevtíravé srovnávání „těch před lety“ a „těch dnes“ mne nutilo povznést se nad přímočarou linku příběhu party mladých lidí a snažit se jít do minulosti spolu s Finovými vzpomínkami a „prožívat“ nelehké životy ostrovanů.
Je dobře, že May tomuto tématu věnoval jen tři příběhy. Možná sám cítil, že to téma a prostředí neskýtá další potenciál pro vytvoření věrohodného příběhu. Ukončil to se ctí a předešel zklamání svých čtenářů.
Za to mu patří dík.

kadgam

Dva prvé diely autora ma nadchli čiastočne kvôli prostrediu, do ktorého je dej zasadený a čiastočne kvôli tomu, že som Hebridy kedysi navštívila a pripomenula mi nezabudnuteľné miesta.
Šachové figúrky ma vyslovene nudili. Neurčitá zápletka, samotýrajúci sa ľudia bez záujmov a bez budúcnosti. Chcela som knihu dočítať do konca, jej veľké plus je, že sa dobre číta a všetky mená a okolnosti sú známe z prechádzajúcich dielov.

vyvodka

Chtěla jsem se tady rozepsat, ale komentář od čtenáře exitus mi mluví z duše. Přečteno spíše proto, že je autorem Peter May a ze zvědavosti, jak to vlastně s Finem dopadne. Knížku považuji více za román než thriller. Prostě detektivní román z drsného ostrova. Neurazil, nenudil, ale ani nenadchnul.

Hadrák

Húú, tak to bylo finále celét rilogie, jak má být! Já osobně jsem velice spokojen. Mám jenom strach, že když si od Maye přečtu něco jiného, tak budu trochu zklamán. Tady nasadil laťku hodně, hodně vysoko.

Toffee

Vynikající, stejně jako předchozí dvě části. Detektivní zápletku jsem vnímala skoro jen jako bonus ke skvělému vyprávění o životě na ostrově, o přátelství, láskách...

zpevSusannah

Opět nádhera!
Nechci se opakovat pořád dokola, ale May je kouzelník. Jeho slova popisující přírodu jsou tak barvitá, že nejsou potřeba ani fotografie.
Tentokrát mě celou knihou doprovázela jakási melancholie. Snad proto, že se jednalo o závěrečný díl. Snad proto, že osud k Finovi nebyl přívětivý...
Každopádně děkuju za úžasný čtenářský zážitek. Budeš mi chybět, Fine!

Seiers

Výborný závěr celé trilogie. Fin i Marsaili mi budou určitě chybět.

minirock
23.12.2016

Výborná kniha. Měl jsem trochu obavy z toho, že je to třetí díl trilogie ale z knihy to není vůbec poznat. Perfektní popis skotského ostrova, počasí (téměř stále prší) a předeším lidí, horalů, zvyklých na drsný život. Finovo vyprávění o skupině přátel z úspěšné hudební skupiny mělo spád a události ze současnosti byly vzrušující i když dospěly do tragického konce. Má to jedinou vadu na kráse, nemám a nikdy nebudu mít žádné CD Amranu. Moc rád bych je slyšel.

Marryzlis
20.12.2016

Chci, aby příběhy, které čtu dopadly dobře! Ach jo! Ta poslední kapitola mě teda vyvedla z míry... Jen by mě zajímalo, jestli to autor myslel vážně, že je to opravdu jen trilogie! :) Nicméně jsem si početla - tak sáhnout po knize Petera Maye je vždycky trefa do černého (aspoň teda pro mě)!

ZuK1
29.11.2016

Další výborné a poutavé čtení s úžasnou atmosférou ostrova Lewis ... i mně se po tom všem bude stýskat ...

zuzana2599
19.11.2016

Tak to bylo pro mě trošku smutné rozloučení s touto skvělou trilogií. Kolik Finových kamarádů už není součástí jeho života, kolik jich odešlo, odkud není cesta zpátky... Poslední díl se mi líbil stejně jako ostatní dva. Autor je výtečný vypravěč a mě nezbývá než si přečíst i jeho další knížku, abych potlačila stesk po Finovi a všech těch lidičkách v souostroví Hebrid.

haki34
11.11.2016

nebyla nejlepší z lewiské trilogie, ale patří tam...a za hrdinami mi bude smutno...

Schonecke69
28.10.2016

Kniha Šachové figurky byla přesunuta do přečtených.Vše ostatní jsou subjektivní dojmy

99jaja99
08.10.2016

Tak jsem v řadě dočetla celou trilogii, no dočetla, spíš doposlechla, je úžasně načtená Jiřím Dvořákem. Jsem nadšená, popisy počasí i přírody mě fascinovaly, celé je to skvělé, spletité a napínavé až do konce. Nedokážu říct který díl mě víc zaujal, každý má svoje kouzlo, žádný mě nezklamal. Autora jsem neznala a budu hledat i jeho další knihy.

Insignitka
09.09.2016

Thriller jak má být

Janek
08.08.2016

První část, Skála, byla tak senzační, až se stala nepřekonatelnou. Poslední část série se mi zdála dlouhou dobu o moc lepší než Muž z ostrova Lewis (a zase na mě fungoval ten popis drsného prostředí), ale - závěr byl šíleně a zbytečně zalidněný a překombinovaný, jako z amerického filmu. Škoda.

vandalka
06.08.2016

Na poslední díl Mayovy Lewiské trilogie jsem se hodně těšila a teď mám radost – že už to mám za sebou ;) Pro mě jednoznačně nejslabší díl a když k tomu ještě přičtu svůj zážitek s Entry Island, myslím, že si od Petera Maye na hodně dlouho odpočinu.

Bývalý detektiv Fin Macleod se opět připletl k vyšetřování vraždy a zase jednou se vrací ve vzpomínkách do svého mládí, ale nějak už to postrádá sílu zážitků ze Skály. Jeden by z Lewiské trilogie nabyl dojmu, že se na Vnějších Hebridách vraždí jak na jezdícím pásu a že i v tak relativně uzavřené komunitě se vždycky naskytne několikero závažných tajemství, které hýbají lidskými osudy, aniž si jich kdo všiml. Nemůžu ale Mayovi upřít dobře vykreslené postavy, kterým jejich hnutí mysli a činy věřím a většinou si je dokážu oblíbit a cítit s nimi. Mohlo to být lepší, nebylo to špatné, Mayovy knihy jsem četla ráda, takže dík!

konicekbily
31.07.2016

Celá trilogie se autorovi vydařila! Těším se na jeho další knihy.

deanmo
25.07.2016

Tak a sme na konci! Asi naslabší diel, ale dôstojné rozlúčenie sa s postavami trilógie.
Neviem či sa mi podarí naraziť na nejakú podobnú skvostnú krimi sériu v blízkej dobe. Ale život ide ďalej, uvidíme.

vincek1
14.07.2016

Není co napsat, protože čtenáři přede mnou již vše napsali. Výborné a těším se na další tituly autora.

Peter May

Peter May