Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu." méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2087/smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 4.71923

La mort est mon métier (1952)

Vydáno:, Naše vojsko
Více informací...

VojtechVe

Excelentní kniha o tom, jak se vcítit do zrůdy. Nedokázal jsem ho nenávidět. Výborně napsáno, čtivě a poutavě. Přečetl jsem na střední v rámci úkolu a rozhodně nelituji výběru.

Brace

Kniha, která o svých pěti hvězdách rozhodla už téměř po sto stranách. Autor geniálně zvolil příběh psaný v ich formě, tím maximálně čtenáři přiblížil vcítění se do "hlavního hrdiny". Byl vůbec Rudolf Lang zrůda? Po celou četbu jsem se nepřinutil ho nenávidět. Myslím, že v té době jemu podobní lidé neměli skutečně na výběr, buď plň sebezvrácenější rozkazy nebo zemři. Pořád jsem si při čtení říkal: tohle už přece musí být přitažené za vlasy, ale historie nám ukázala, že nebylo. Čeho všeho jsou lidé schopni, nad tím zůstává rozum stát. Pak se tyto hrůzné skutky nazvou krásnou větou: morálním selháním národa. Zde je úryvek z knihy, který mluví za vše:

"Podle hlášení velitele tábora v Treblince nedokázal za šest měsíců zlikvidovat víc
než 80 000 jednotek.“
Reichsführer se odmlčel a dodal přísným hlasem:
„To je k smíchu.“

Syny007

Velice pěkně napsané.Člověk si snáze udělá představu jaké to muselo za 2 sv. války být.

Aleh

Začátek nebyl příliš zajímavý, moc mě nebavil. Děj ale postupně nabíral na obrátkách. Lang se oženil, protože mu to přikázali, stal se členem SS, protože to chtěli a pak už nebylo návratu a jeho osud byl zpečetěn. Tam někde začíná jeho přeměna. Lang přestal být člověkem a stalo se z něho vraždící monstrum. Rozkaz byl rozkaz… Poprvé jsem o tom četla z tohoto úhlu pohledu. Příšerné, zrůdné a zvrácené!

ThomasRuhe

Z prvních dvou třetin knihy jsem byl mírně zklamán. Na druhou stranu jsem se seznámil s Rudolfem Langem, jeho osobností, názory a jeho celkovou proměnou od dětství po dospělost.
Jakmile se Lang stane velitelem koncentráku v Osvětimi nabere příběh ten zrůdný směr, který jsem očekával. Je neuvěřitelné, že Lang za celou dobu nepocítí žádné výčitky svědomí nebo dokonce soucit. Na hromadné vyvražďování se dívá pouze jako na technický problém, jak to provést co nejrychleji a nejefektivněji, aby uspokojil své nadřízené. Po takovém dni jde pak klidně domů a hraje si s dětmi.
Díky posledním cca 100 stránkám zaslouženě 80 %.

jackw

Výjimečná kniha..

lukas2025
29.12.2016

Neuveritelna knizka.... Snad prvni, ktera dokaze nastinit druhou stranu. Za tri dny jsem ji prelouskal, neuveritelne poutave cteni. Proste pecka...

erga
22.12.2016

Konečně kniha, která je napsaná i z druhého pohledu. Úžasná, skvělá ukázka. Celé utajení před vlastní rodinou, zrod z obyčejného člověka na jednoho z hlavních vůdců. Stojí za to si ji přečíst. U mě se rozhodně řadí mezi nejoblíbenější z tohoto žánru.

jana3866
15.12.2016

Precteno behem dvou dnu. Strasne dobra kniha. Je strasna..a dobra.

ERIK 2
08.12.2016

Není co dodat výborně napsané,bohužel i toto dokázili lidi.

-kaja.k-
05.12.2016

Celou knihu jsem čekala na zrnko soucitu. A... nic.

knihomols.r.o.
01.12.2016

Naprosto děsivá kniha, četla jsem ji dvakrát a myslím, že mi to prozatím stačilo. Jedna z těch, která ve vás nechá hluboký dojem. Je úžasně napsaná, nikdy by mě nenapadlo, že se mi bude líbit kniha psaná z pohledu jednoho z největších nacistů, který ale vše dělal jen protože "to byl rozkaz." Autor nám dovoluje nahlédnout do života Rudolfa Hesse (přibarveně), dítěte a dospívajícího v silně katolické rodině, muže který měl vlastní děti, ale děti jiných posílal do plynu, byl to muž, který snad miloval svou ženu a kvůli rozkazu nechal zabíjet miliony jiných. Rozhodně doporučuji, určitě nezůstanete lhostejní.

marta8617
26.11.2016

Mně se ta knížka šíleně líbila. Je to taková "autobiografie" Rudolfa Hesse. Myslím si, že takto přemýšlelo spousta vojáků, rozkaz - tak plním, ať je to cokoli. Mně osobně tento titul zasáhl a měla jsem z něj strašně moc zvláštní pocit. Ještě jsem ji četla v době, kdy jsme měli se školou exkurzi do Osvětimi, tak jsem to měla trochu živější. Zvláštní pocit.

DarkFireflies
20.11.2016

Děsivá, syrová kniha o tom, jak jednoduché je stvořit monstrum...

Christee
19.11.2016

Merle je můj oblíbený autor, jeho Malevil mám moc ráda, ale.... Smrt je mým řemeslem je jedna z knih, které jsem prostě nedokázala přečíst. Výborně napsaná, až příliš dobře pro mou představivost... Vzdala jsem to asi ve třech čtvrtinách. Šílená doba. Citlivějším jedincům nedoporučuji.

pazdy15
08.11.2016

Knížka mě zprvu nebavila, začátek , kdy se nic moc krutého neděje, byl pro mě zdlouhavý, jelikož člověk tak nějak očekává to, co stojí v názvu. A to posléze opravdu přichází, a možná syrověji, než je pro spořádaného Němce únosné.

08.11.2016

Nemůžu to hodnotit jako literární dílo, protože je to hnus, co se dělo. Ale jinak zajímavá sonda do hlavy Rudolfa.

st18321
25.10.2016

Po vlažném začátku jsem se do knihy neskutečně pomořil. Skvěle podaný příběch jedné lidské zrůdy, která vždy dělala to co se jí řekne. Je neuvěřitelné jak se hlavní hrdina mění před očima. Od člověka, kterého byste obdivovali až po člověka, které ho byste bez váhání zabili. Kniha vypráví velmi detailně všechny brutální metody v tzv. zvláštní akci v Osvětimi.
O Němcích se říká, že jejich nejsilnější stránkou je jejich preciznost. Po přečtení této knihy jsem nabyl dojmu, že je i tou nejslabší.
Kniha ve mě zanechala velmi silné pocity, až jsem měl po přečtení problém usnout.
Koho toto téma zajímá ať neváhá (pokud na to má žaludek) za mě plný počet. Lépe zvládnutou knihu na toto téma jsem ještě nečetl.

Peprnicka
17.10.2016

Napřed jsem se nemohla začíst...a pak jsem se nemohla odtrhnout...poslední část byla úplně mrazivá....chladná logika a na prvním místě splnění rozkazu...hned jsem začala číst novou knihu - ani tady, ani tam od Marshy Kocábové, která na začátku knihy popisuje své začátky v Německu a fascinovala mě její věta o tom, že "Němci plní předpisy a často o nich vůbec nepřemýšlejí" a to byl Rudolf Lang, nepřišel mi jako typický nacista, který se dostal k moci, protože se našel v systému, před jehož vznikem byl outsider (viz Heydrich, který se pokládal za pána nad životem)...základ všemu dal přísný otec katolickou výchovou a to byla ta Langova "čest" a poslušnost...neviděl v Židech lidi, plnil rozkaz - za každou cenu...díky takovým došlo k největší tragédii v dějinách lidstva

Likandros
10.10.2016

Jedním dechem přečteno během dvou dnů. Neuvěřitelně detailní popis osobnosti, která nebyla ani natolik patologicky nemocná, nýbrž čestná.

Mutnedžemet
07.10.2016

Po poslední knize na téma II. světové války a koncentračních táborů jsem nemohla dlouho nic slušného na toto téma objevit, až mi do rukou přišla kniha "Smrt je mým řemeslem". Přečetla jsem ji jedním dechem během pár dní. Byl to strhující popis zvěrstev z pohledu někoho, kdo věřil, že jedná "čestně" - jak to sám definoval.

SimaX
05.10.2016

Ke čtení této knihy jsem se dostal při plnění čtenářský výzvy 2016 a jsem za to velice rád. Nejdříve jsem se bál toho jak bude kniha psána, ale už po pár stránkách jsem se do knihy velice snadno začetl. Příběh mě natolik uchvátil, že jsem jen s těžkostí odkládal čtečku z ruky. Po dočtení se kniha rázem katapultovala v mém osobním žebříčku na první příčky. Dozvěděl jsem se i spoustu informací které jsem ani nevěděl. Co více dodat, myslím si že by si tuto knihu měl přečíst každý a proto ji budu mile rád doporučovat.

emve
17.09.2016

O tuto problematiku se zajímám již dlouho, ale poprvé jsem měla díky této knize možnost se na ni z tohoto pohledu podívat tak komplexně. Pomohlo mi to pár věcí alespoň malinko pochopit, ale přesto to pro mě vše zůstává děsivou skvrnu našich dějin. Skvrnou, o které by se ale mělo číst! A tohle je jedna z knih, kterou bych vzhledem k tématu rozhodně číst doporučila!! Psáno syrově, věcně, ale poutavě. Vysoká výpovědní hodnota...

Meaki
14.09.2016

Děsivé, opravdu děsivé. Děsivější než kdejaký horor. Proč? Protože je to založené na pravdě...
Líbilo se mi, jak čtenář vyrůstá spolu s hlavním hrdinou a z určitého úhlu může chvíli mít i pochopení pro jeho jednání. Přece... plnil jenom rozkazy ne? Byl to prostě jenom ambiciózní Němec, který byl ve svém oboru špička. V jakém oboru? Ve vyhlazování lidí. A že zřídil opravdu -skvělou- továrnu na vyhlazování lidí! Tedy lidí. Židů. Židů a jiného odpadu. Osvětim byla vlastně nakonec jen taková čistička odpadu... ale konec cynismu.
Smrad hnijících mrtvol v jámách, smrad spáleného masa smíšený se strachem a beznadějí mi pronikl až do mé ložnice a udržoval se tu ještě několik dní, než jsem jej z pokoje a ze své duše vyvětrala. Kniha mě opravdu poznamenala a zkazila mi náladu na několik dní dopředu.

Nestorkea
12.09.2016

Jedna z knih, které se mi dostaly pod kůži. Při seznamování s Langovým životem člověka nepřekvapí, že dopadl jak dopadl a dělal věci, které dělal. Psychologie je zkrátka nesmírně zajímavý obor.

Insignitka
04.09.2016

Málokterá kniha mě tak silně zasáhla...

Arry
01.09.2016

Kniha je psaná z pro mě zatím neznámého pohledu kata, namísto oběti. Velmi dobře je zachyceno dětství, fascinace válkou a myšlenkové pochody hlavní postavy. Pasáže s detailním popisem vyhlazování Židů jsou velmi těžké na čtení a posedlost Rudolfa německou precizností a naprostá oddanost rozkazům je mrazivá. Kniha se čte rychle a zanechá ve vás silné pocity.

Scatnach
28.08.2016

Kniha ve mě vyvolávala silné emoce. Člověk, který dokázal řešit otázku efektivity likvidace lidí jako početní úlohu, si opovržení jedině zaslouží. Neuvěřitelná chladnokrevnost a vojenský dril a posedlost řádem dobře vystihuje prostředí doby. Myslím, že takové knihy by neměly zapadnout do temných zákoutí knihoven. Na to co se dělo, se nesmí zapomenout. Stejně zřejmě nepochopíme tu chorobomyslnost, s jakou mohli jednat a uvažovat...

Kamdar
24.08.2016

Je to opravdu zajímavá kniha.
Někdy jsem měl pocit, že s Langem opravdu soucítím, a v jednotlivých pasážích ho i chápu.
Jakmile to ale beru z celkového hlediska, je mi z toho špatně (v některých pasážích knihy doslova).
Doposud jsem si nebyl schopný představit utrpení vězňů, a zvěrstva páchaná v táborech, protože nikde se pořádně nemluví o detailech.
Tato kniha mi ale slušně otevřela oči, a pomohla mi zas o něco víc pochopit významy a fungování táborů, a jejich "zaměstnanců".

Dal bych 5★ za formát knihy, ale vzhledem k obsahu ji nechci řadit mezi vele díla.

Garagun
19.08.2016

Prokurátor: Zabil jste tři a půl miliónu lidí!
Lang: Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu.

Tahle kniha má takovou spoustu komentářů, že ať už o ní napíšu cokoli, pořád se budu jen opakovat. Asi se můžeme přít, zda je román v popisech příliš drsný, anebo naopak příliš mírný, zda charakter hlavního hrdiny byl nebo nebyl vykreslen moc zjednodušeně, případně zda tato postava vzbuzuje spíš zášť, odpor nebo lítost (v mém případě se tyto pocity mísily ve zhruba vyrovnaném poměru). Pro mě osobně je nejpodstatnější to, že jsem se po dočtení této knihy cítil tak trochu špinavý, jako by v mém nitru zanechala šlem. A nevím, jestli někdy půjde úplně smýt. Literatura ve mně vyvolává všechny možné reakce, ale jen málokterou knihu jsem na konci odkládal s tak nepříjemným pocitem jako tuhle...

P.S. Dost mi nesedl překlad. Ne, neumím francouzsky, takže nemůžu na nic konkrétního ukázat prstem, ale český text jednoduše nepůsobí dobře - hemží se opakujícími se slovy, nevhodně zvolenými výrazy, divně šroubovanými souvětími... Zkrátka, stylistika pořádně kulhá, a pochybuji, že by za to mohl originál. A to nemluvím o překlepech, jejichž množství bije do očí. Ani tohle všechno sice nedokáže pokazit dojem z knihy, ale přece jen bych asi doporučil sáhnout po nějakém jiném vydání...