Radunnie Radunnie komentáře u knih

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Jsem v šoku, takže pan Aciman je ženatý a má tři děti? Pak tedy klobouk dolů, něco takového spisovatel, jakkoliv dobrý, nevytvoří bez předchozí zkušenosti!
Ale jak se tak prokousávám jeho životopisem, nepřekvapuje mě, že svůj jedinečný příběh zasadil do intelektuálního prostředí, do míst, která jsou jeho srdci nejbližší. Málokdo dokáže tak věrně zachytit atmosféru nočního Říma a kouzelného italského venkova!
A málokdo dokáže zachytit něco tak křehkého, jako je zprvu něžný, poté živočišný cit dvou mladých mužů, aniž by se uchyloval ke klišé! Elio je fascinující, jeho žízeň po životě (a Oliverovi) je odzbrojující, navíc ozvláštněná jeho mladickou naivitou a především vysokou inteligencí (v 17 letech hovoří tolika jazyky, že člověka automaticky napadne, zda-li už se vědoucím nenarodil?). Inu, v prostředí vzdělanců, v němž se konverzuje na jakékoliv téma v jakémkoliv jazyce, to asi jinak nejde - co se v mládí naučíš... upřímně mu závidím. Nejen jeho schopnosti, také jeho chápající, milující rodiče. Nechali byste snad svého syna odcestovat do velkoměsta s chlápkem, ke kterému ho táhne víc než jen pouhé přátelství? Právě důvěra v toho, koho vychovali, z nich činí osoby vědoucí a život beroucí takový, jaký je.
Závěr jednoznačně vede ve filmové podobě, chcete si zachovat pohled na vzlykajícího Elia u plápolajícího ohně daleko víc než pohled na Elia ve středním věku se strništěm na tváři.

Přes všechny slzy a miniaturní duši, kterou ve mně jak kniha, tak i film zanechaly, je to, co panu Acimanovi a filmovým tvůrcům neodpustím, natahování příběhu jeho druhým dílem.

28.11.2019 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Kniha vůbec špatná není, to ne, na druhou stranu nesdílím takové nadšení jako většina zde hodnotících čtenářů. Zápletka je poměrně dobře vymyšlená a vcelku originální, jen mi připadá, že zpracování za nápadem samotným trochu pokulhává. Přitom počáteční kapitoly vyznívají velice slibně, hlavní hrdina je sympatický a jeho smysl pro ironii mi padl do noty. Bohužel s přibývajícími kapitolami humoru a lehkosti postupně ubývá a autor se pokouší o jakési napětí a vážnost, což je v tomto případě kamenem úrazu. Pokud by se páně Zusakovi podařilo udržet onen nádech vtipu v průběhu celého vyprávění, mohlo se jednat o kvalitní humoristický román. Na druhou stranu, vzhledem k jeho nízkému věku, i tak dobrá práce!

04.11.2019 4 z 5

Ukradená banka Ukradená banka Donald E. Westlake

Nebylo to špatné, místy jsem se i pobavila, nicméně oproti Smaragdu o poznání slabší a zdaleka ne tak humorné. Příběh, jakkoliv přitažený za vlasy, mě zaujal teprve ve své druhé polovině, některé pasáže (např. hra karet, dialogy hlavních protagonistů) byly zbytečně rozvleklé.
Dortmundera jsem si představovala trochu jako roztomilého ňoumu, jeho charakterní popis v této knížce mě však zklamal.

30.10.2019 3 z 5

Neměla jsem sílu tuto knihu dočíst. Jistě je velmi přínosná pro čtenáře, srozuměné s problematikou, znalé historických souvislostí, a to přímo od přeživších svědků daných událostí. U mě ale touhu dozvědět se něco nového převážila tíseň nad pocity a trpkým údělem všech zúčastněných. Citlivým jedincům doporučuji začíst se do něčeho méně depresivního.

20.09.2019

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělé čtení, napínavé se zajímavými dějovými zvraty. Sympatičtí hlavní hrdinové, kterým držíte pěsti až do úplného finále. Těšila jsem se na skvělý, chytře napsaný, severský detektivní román s absencí násilí a hektolitry krve.
Prvních cca 300 stran strhujících, pak slušné zklamání v podobě, dle mého soudu až přehnaného, zvráceného odhalení historie klanu Vangerů.
Někdy je méně více, odebrat z knihy 100-150 stran a neuchylovat se k brutálnostem a "šťastným náhodám", budu výsostně spokojena.

08.09.2019 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Ačkoliv je tato kniha krásně napsaná a po literární stránce jí nemám co vytknout, do jejího čtení jsem se neskutečně nutila. Snad za to může prostředí, ve kterém se jednotlivé linie příběhů odehrávají. Některé kapitoly a osudy jsou velice silné a dojemné, u některých jsem měla problém identifikovat jednotlivé aktéry čistě podle jmen. Určitě se nejedná o literaturu, vhodnou na pouhé ukrácení chvíle, je vhodná pro toho, kdo chce o věcech přemýšlet a strávit nad četbou více času.

27.08.2019 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Poměrně dobře, kvalitně napsané, nicméně po celou dobu jsem měla pocit, jako bych některé scény už někde viděla... Musím přiznat, že se mi tato kniha četla poměrně obtížně vzhledem ke stylu a formě, na základě toho jsem byla překvapena, že autor se živí psaním scénářů.

Může obsahovat spoiler:
K dějovým zvratům snad ani není třeba se vyjadřovat, tento druh thrillerů se v podstatě zakládá na stejných principech - pomsta, krev, šokující zvraty, geniální pachatel kvalit Supermana.
Taková solidnější detektivka, které budiž k dobru, že alespoň vyšetřovatel je považován za ztracenou existenci.

26.07.2019 3 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Poetické, vtipné, trefné, s osobitými kresbami. Asi se tam zajedu podívat.

16.07.2019 5 z 5

Stíny hlubin Stíny hlubin Robert Kurson

Tak to byla jízda!
Vynikající, propracované dílo, obsahující spoustu zajímavých informací nejen ze života vrakových potápěčů, ale také z historie hloubkového potápění. Nikdy bych neřekla, kolik různých nebezpečí na osoby, provozující tento sport, číhá! Pan Kurson navozuje tak intenzivní literární zážitek, že čtenář má sto chutí vrhnout se do hloubi oceánu sám, natolik je jeho nadšení, a samozřejmě nadšení hlavních protagonistů pro tento sport fascinující. A samozřejmě nemohu opomenout skvělou překladatelskou práci J. Kozáka!
Abych se jen nerozplývala, důvod zařazení poslední kapitoly (otázky k zamyšlení) jsem dost dobře nepochopila, ale je to jen drobná vada na kráse.
Možná nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla!

13.07.2019 5 z 5

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Velmi milá knížka s množstvím rozličných, zastaralých výrazů, které mě zaujaly v prvé řadě (např. "nadpřílišný", "kale" apod.), samozřejmě vedle osobitých kreseb, tématicky souvisících s každou částí vyprávění.

06.07.2019 4 z 5

Můj život s Elvisem Můj život s Elvisem Priscilla Beaulieu Presley

Priscilla má můj upřímný obdiv.
Nejen za způsob, jakým vylíčila nejdůležitější aspekty života s Králem rokenrolu a vznikla tak senzační knížka, která Vás nepustí, dokud neotočíte na poslední stránku. Především nedokážu, a v dnešní emancipované době už vůbec, pochopit, jak se dokázala zcela oddat, a to již v teenagerském věku, jednomu muži, vzdát se pro něj prakticky celého svého života! Žít v nejistotě, ve lžích, trpělivě čekat na těch pár společných, vzácných chvil! A navíc jakékoliv ústrky z Elvisovy strany považovat za naprosto přirozené a oprávněné, jako kdyby ona sama žádná práva neměla! Je sice pravda, že jinak smýšlíme o lásce v 15, jinak ve 30 letech, nicméně Priscilliny rodiče obdivuji za odvahu, se kterou posílali svou dceru vstříc nástrahám velkoměsta a bujarých večírků (že je Elvis mnich, o tom snad museli pochybovat i oni).
Pravda, velice dobře se provdala, alespoň o materiální záležitosti měla bohatě postaráno, ale už jen za to, co musela od 14 let snášet psychicky, budiž jí přáno vše nejlepší!

05.07.2019 5 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Velmi zvláštní, originální záležitost, která nepostrádá určité napětí, ačkoliv ke klasickým, nervy drásajícím thrillerům má hodně daleko.
Pointa celého příběhu mě příliš neuspokojila, vysvětlení celé akce mi připadalo poněkud za vlasy přitažené, stejně jako odhalení, co jsou naši hrdinové ve skutečnosti zač. Nicméně ani to mě neodradilo po dočtení skočit na začátek a zopakovat si prvních pár kapitol, abych si uvědomila, co mi na jednání postav připadalo podezřelé a čemu jsem třeba od samotného počátku nevěnovala tolik pozornosti. V tomto světle se mi jeví dílo páně Deavera chytré a propracované.
Ideální kniha na bezesné letní noci.

03.07.2019 4 z 5

Sběratel polibků Sběratel polibků James Patterson

Tak nevím, jestli jsem náhodou nedržela v ruce jinou knížku než tu, nad kterou se zdejší čtenáři rozplývají... Bez mučení přiznám, že se jedná o jeden z nejslabších krimi románů, které jsem kdy četla!
To, že se v žádném případě nebude jednat o literární skvost, mě napadlo hned v úvodu, spoléhala jsem tedy alespoň na zajímavou zápletku a napínavý děj. Kniha se čte sama od sebe, nicméně bohužel na úkor kvality. Pokud pominu obrovské množství nelogičností v ději a v jednání postav, po celou dobu četby jsem měla pocit, že se jedná o první literární pokus čerstvého absolventa policejní školy!
Rádoby drsné, šokující pasáže se tu střídají s bezduchými dialogy, za které by se nemusela stydět ani Danielle Steel, akční scény připomínají béčkový horor. Děj je čtenáři naservírován na podnose, nezbývá prostor pro ztotožnění se s jakoukoliv postavou, povahové charakteristiky jednotlivých protagonistů v podstatě neznáme (kromě toho, že jsou všichni drsní, nezávislí, vysoce inteligentní).
Za celkové vyznění díla může do značné míry z mého pohledu velmi nešťastný překlad a vysoká koncentrace pravopisných i interpunkčních chyb, které se vyskytují v hojném počtu doslova na každém řádku.

28.06.2019 1 z 5

Má nejmilejší kniha Má nejmilejší kniha Markéta Pilátová

Kniha nesmírně zajímavá, inspirativní, silná. Lepší úvod jsem snad nečetla, dostatečně mě navnadil a utvrdil v tom, že půjde o nevšední zážitek. Vlastně jsem se až do samotného závěru nedokázala začíst, nicméně mystická atmosféra příběhu mě nechtěla pustit, stejně jako stisk Harého. Nikdy bych neřekla, že vyprávění "nějakého hada", plné autentických pocitů a zoufalství, ve mně zanechá tak malou dušičku.
A jestli je Má nejmilejší? Uvidíme, časem se k ní určitě vrátím.

15.06.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro paní Mornštajnovou mám slabost, její Hana už se zaslouženě stala mezi čtenáři pojmem a ani Hotýlek neztrácí z kvalit, kterou by skvěle napsaná kniha měla mít. Obě díla spojuje promyšlený příběh, chybující lidé z masa a kostí a především smysl pro humor a jemnou ironii - pro mě ideální kombinace. Jediné, co mi u Hotýlku bránilo v plynulém čtení, je množství postav. Nakonec si ale každá z nich v příběhu zasloužila své nezastupitelné místo, a tak budiž autorce odpuštěno:-)!

15.05.2019 5 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Oceňuji autorčinu odvahu pustit se do příběhu, vyprávěného malým chlapcem, a zachytit vnímání světa jeho očima. Příběh mě kupodivu bavil (dětské myšlení mi toho jako bezdětné až tolik neříká), občas se mi sice trochu pozvednul žaludek nad některými nepříliš nehygienickými peripetiemi hlavních hrdinů, nicméně i to k běžnému životu patří. Navíc na pár metrech čtverečních, kde se toho tolik za celou dobu neuděje. Psychologie i vývoj jednotlivých postav jsou zpracovány výborně a příběh graduje a končí přesně tam, kde má.

07.04.2019 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velmi dobrá práce, alespoň co se literárního řemesla týká. Bohužel napětí a dějové zvraty jsou zastíněny rozvleklou psychologickou studií všech postav, tudíž s detektivním žánrem má podle mého kniha pramálo společného. Právě z důvodu absence napínavějšího děje jsem se do čtení cca od 70. stránky vyloženě nutila a těšila se na to, až budu mít dočteno, aniž bych se zajímala o konečnou pointu.

17.03.2019 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jedním slovem vynikající. Povinná četba pro ty, kteří si ničeho neváží, snad ani vlastního života.

PS: A to jsem si myslela, že něco tak křehkého zfilmovat nelze. Film jsem neviděla, ale raději zůstanu u toho křehkého díla literárního.

13.02.2019 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Báječná kniha i pro nečtenáře, edukativní klenot i pro ty později narozené, kterak zábavnou formou předat poselství z jednoho nešťastného období (ne)lidské historie.

31.01.2019 5 z 5

Bláto, pot a slzy Bláto, pot a slzy Bear Grylls (p)

Než jsem si přečetla doslov, říkala jsem si, že Bear je stroj nebo mimořádně fyzicky vybavený nadčlověk. Ve 23 letech dokázat to, o čem většina dobrodruhů sní celý život, je známkou neskutečného odhodlání a disciplíny. Obsahově velice zajímavé a inspirativní, po literární stránce se o žádný klenot nejedná, částečně z důvodu poměrně rozpačitého českého překladu. Závěr knihy, stejně jako obrazová dokumentace, mě velmi potěšily. Bear se zde projevil jako citlivý, upřímný člověk z masa a kostí.

26.01.2019 4 z 5