Hotýlek

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy a odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235353/hotylek-blc-235353.jpg 4.4202
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Silmarien

Opäť skvelý príbeh z pera autorky. Tento raz nie sú hlavnými postavami výrazné ženy ale na prvý pohľad skôr muži. Na druhej strane, v celej knihe nájdeme veľké množstvo charakterov ženských či mužských, každý si vyberie :-). Stane sa im znovu skoro všetko na pozadí veľkých historických vecí v malom štáte. V rámci niekoľkých rodín si prežijeme veľa udalostí, radostí i tragédií, ale aj obyčajných potešení či malých strastí.
Úvod bol výborný, donútil ma počas knihy sa aj vrátiť, aby mi docvaklo :-D
Štýl autorky mi veľmi sedí, občas mi prišli veci až príliš prešpekulované, ale dobre vieme, že sa také stáva aj v skutočnom živote. Najviac mi sedeli Leopold a Majka.

"Možná to bylo i tím, že porozumění mezi Leopoldem a Majkou se změnilo v přátelství, a i když to ani jeden z nich nikdy nevyslovil, celý život mezi nimi vládla láska, jakou by jim mohla jiná manželství závidět. Naučili se vážit si kladů toho druhého a odpouštět si drobné slabosti a zlozvyky."

Musím povedať, že dúfam, že Mornštajnová čoskoro napíše niečo nové, lebo Hotýlek som od nej čítala ako tretí a tým pádom posledný :-)

MakiMel

Velmi nápaditým způsobem napsaný příběh na pozadí celého století. Skvěle propojené kapitoly a hlavně ten obsah... a jeho korespondování s jednotlivými kapitolami. Zkrátka pohlazení po duši.

zuzana8241

Knihu doporucuju. Na autorku jsem narazila nahodou a jsem za to moc rada. Uz dlouho se mi nestalo, abych nejakou knizku precetla jednim dechem. Dobre napsany pribeh, jen konec mi prisel trochu osekany.

misacaj

Kniha je "nejslabší" ze všech třech autorčiných knih. Určitě ale čtivá a dobře napsaná. Trošku mi přišla přehnaná postava Lucie, ale nic hrozného. Doufala jsem, že se z toho dostane.

leny.wood

Nenechte se mýlit názvem, který navozuje dojem lechtivého čtení. Není tomu tak. Čtenář sleduje osud Václava, jeho rodiny, přátel a i nepřátel, o kterých ani neví, že je má. Jako vždy vás autorka vtáhne do děje tak, že máte pocit, že vedle hrdinů sedíte. Děj zasazený převážně do období komunismu dává nahlédnout, jak to tehdy chodilo.

cérka

S hodnocením jsem otálela. Doufala jsem, že časem lépe naleznu ta správná slova! Hotýlek, moje třetí kniha od paní Morštajnové a já jsem stále uchvácena a pohlcena osudy lidí žijících v mé době, v mé přítomnosti, v mé hlavě! Bravo! Musím opět přidělit pět hvězdiček, i když ze tří vydaných knih je pro mě v hodnocení "až třetí". Doporučuji!!!

vysokaa

Kniha je čtivá, ale ne tak dobrá jak jiné knížky od této autorky. :)

Gabrinela

Líbí se mi na knihách této autorky, že vždy zahrnují celá desetiletí - důležité české dějiny. Čtenář tak na pozadí děje může i sám zavzpomínat, co zrovna v té době zažíval on nebo jeho rodina.

Aimee1

Velmi dobrý příběh s úžasnou čtivostí. Měla jsem zhltnuto během chvilky :)

Alča I.

Kniha vypráví příběh jedné rodiny během dvou generací. Kniha se mě líbila i když to není můj vkus, ale spisovatelka zaujme a sama se vrátím do doby minulé

Prateri

Nahlédla jsem do Hotýlku a hned po první stránce jsem byla ztracená. Odložila jsem právě čtený světový bestseller, který zdaleka nedosahuje kvality knih paní Mornštajnové - skvělé vyprávěčky s úžasným slohem. Souhlasím s HoneyBunny, paní autorka by měla jen psát a psát - a my budeme číst a číst :-)).

OliP

Osudy jedné rodiny spjaté s provozováním hotelu, který mimo jiné slouží i jako hodinový hotýlek. Paní Mornštajnová píše podle mě skvěle. Možná bych ubrala pár postav a o těch zbylých bych se více rozepsala, ale opět moc hezky napsaná kniha.

HoneyBunny

Paní autorka by neměla dělat nic jinýho než psát, psát, psát.......

Renatecka

Paní Mornštajnová je pro mě neskutečný objev, klenot všech spisovatelů. Hotýlek je druhá knížka, kterou jsem od ní četla a opět jsem nadšená. Propletený příběh, který líčí osudy lidí bez příkras, věcně, v době kterou popisuje prostě takovou, jaká tehdy byla, jak to hold leželo a běželo. Jsem hrozně ráda, že jsem tyto knihy objevila a teď už se těším na Slepou mapu.

cori

Autorka si moji pozornost získala hned od prvních řádků. Bylo jasné, že dítě narozené jako pohrobek 10.června 1942 nemůže mít obyčejný život. Zaujal mě propletenec vzájemných vztahů mezi nevlastními sourozenci, milenci, sousedy i rodiči.

bai.Cerna

Hodnocení knihy Hotýlek ovlivněno předchozí četbou knihy Hana, která mi více „sedla“ zejména námětem. Ale jinak fajn knížka, nenudí.

etrnka

U teto autorky nelze hodnotit jinak nez 5/5 ;-)

magnolia

Další generační román a poválečná historie naší země, zobrazená v osudech mnoha vzájemně propojených postav. A právě to množství postav, jejich propletenost a další odbočky k dalším rodinám, to je to, co někdo ocení - a někdo ne. Je to obraz doby, lidé nejsou a nebyli jen dobří nebo jen špatní a stát se může v životě ledasco (natož pak v románu). Mám ráda, když se ve mnou čtené knize objeví postava, se kterou aspoň trochu souzním, a to se mi tady nestalo. A hlubší emoce, ty mi tu také chyběly. Když si u čtení od poloviny přeji, aby byl už konec, nemůžu dát víc než 3* (Zajímavé bylo, jak autorka nazvala kapitoly - je to básnička, kterou jsem kdysi ve škole recitovala).

lenka7348

Kniha je opět skvěle napsána, ale přesto mě nezasáhla tak jako autorčina prvotina "Slepá mapa". Už se ale těším na další knihu od paní Mornštajnové.

cecetka

Slepa mapa, prvotina autorky, me zcela pohltila. Byla jsem zvedava na dalsi dilo. Hotylek nezklamal. Krasna cestina, text hladici na dusi. O kazde z postav se ctenar hodne dozvi. Autorka nenecha ctenare tapat a domyslet se, ale postupne odhaluje osudy vsech postav. Pravda, vztahy v pribehu byly dost propojene a nakombinovane, ale ne nerealne.
Hotylek je krasny roman. Ctenare pohlti a nedopusti, aby zustal nedocteny. Uz ted se tesim na dalsi dilo Hana.

Šánka

Tak české, tak blízké !
Na pozadí několika desetiletí totalitního režimu, až po období těsně po sametové revoluci, se odvíjí příběh rozvětvené rodiny, vlastnící hodinový hotýlek. Autorce se výstižně povedlo vykreslit tu rozmanitost povah, postojů a charakterů lidí, ale i tu šeď té tiché, mlčenlivé většiny, pokrytectví a přetvářku.
Knihu mi doporučila moje maminka (velká čtenářka :-)), a jsem ráda, že jsem si ji přečtla. Je totiž dobře si občas připomenout....., takoví jsme byli, takové to bylo.

Magdalena5

Včera jsem si odnesla z práce, navečeřela se a v 19:00 začala číst, po hodině říkám, už musíš spát, ráno brzo vstáváš. Tak jsem si to řekla ještě ve 21:00 i 22:00, knihu jsem zavřela, zhasla a brouček v hlavě vrtal, vždyť tam máš jen pár stránek. Opět jsem rozsvítila a 22:30 jsem 213. stranu dorazila. No a nakonec se mi děj vracel i několikrát ze sna. Takže asi dost dobrý.

Dagmar58

Hezký příběh z nedávné doby, s různými typy postav, čte se dobře, autorka píše čtivě, určitě si od ní přečtu další knihu. Doporučuji k přečtení. A jak už tady v komentářích trefně zaznělo...
"...I naše generace má svoje kajícníky
a fízly z honorace a skromné úředníky
a tvory bez svědomí a plazy bez páteře
a život v bezvědomí a lásku - k nedůvěře

hrosik3

Příběh o "obyčejných neobyčejných" lidech a jejich životech. Milé čtení z minulého století a spousta různých povah, s kterými se denně setkáváme kolem sebe. Líbilo se mi to. Moje první knížka od autorky a určitě ne poslední.

Koňadra

Mnoooo ... fajn. Štýl ľahký, poľahúčky čitateľný až oddychový, téma trošku neoddychová. Možno mi trošku chýbala atmosféra. Hocaká, nech len aby nejaká bola. Knižka bez atmosféry je ... nooo ... ak chceme byť presný ... je prosto bez atmoféry.

veverka@ořech

Alena Mornštajnová opět nezklamala. Po Slepé mapě další vydařené dílo, které jsem "zhltla" během jednoho víkendu.

alnahu
28.11.2016

Kniha začíná opravdu zvláštně-smrtí Václava, který zemře po šlápnutí na slimáka. Teprve po této smutné úvodní stránce se děj rozvinul. Příběh Václava Mánesa ,který neprožil úplně normální život, jeho život již od dětství provázelo mnoho rodinných tragédií, ale i tak se snaží žít normální život. Kniha končí pohřební hostinou která se konala v hotýlku, který Václav zdědil po dědovi Leopoldovi. V knize bylo velmi zvláštní , že do názvů kapitol vložila autorka verše básně od Jaroslava Seiferta: Píseň o rodné zemi.

francouz
20.11.2016

Říkám si kolik takových Václavů a jim podobných tady ještě pobíhá. Když se podíváme kolem sebe tak bohužel musíme konstatovat, že hodně a co je na tom nejhorší, že ti, kteří by nám měli jít příkladem a nehrbit záda, tak je mnohdy hrbí ještě více než my ostatní. Bohužel těch Leopoldů, kteří opatrují svůj bývalý majetek, tak jako kdyby k žádné změně nedošlo a očekávají, že se to určitě změní již mnoho není. Pěkně napsaná sonda do doby nedávno minulé, vykreslené postavy, se vším tím patolízalstvím, hraním si na cizím písečku, ale pro vlastní prospěch, no prostě doba, kterou je potřeba připomínat, protože tu naší demokracii musíme stále opatrovat, protože pár dobře smýšlejících Václavů dokáže kormidlem pootočit a ....

hanap
24.10.2016

Pěkný příběh, líbí se mě styl jakým je kniha napsaná, doporučuji .

HanKasp
04.10.2016

Velmi zdařilá kniha, která se četla jedním dechem. Jsou v ní popsány různé povahy osob, děj je velmi dobře propracovaný a osobní příběhy jednotlivých postav se barvitě prolínají celou knihou.

Doporučuji k přečtení.

Alena Mornštajnová