Radunnie Radunnie komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince jsem četla kdysi na střední škole a po zaklapnutí knížky jsem si říkala: "dobrý, no, a proč jsou z toho lidi tak vedle?!"
Teď, kdy mi táhne na čtyřicítku, teprve začínám oceňovat její křehkou krásu a moudrost. Malý princ není pohádka, je to krásný, dojemný příběh, který ocení všichni, kteří si v životě něco prožili.

03.01.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Báječná kniha!
Zpočátku jsem byla, přiznávám, trochu skeptická vzhledem k tomu, že se jedná o beletristickou formu, avšak právě ta knize dodala na čtivosti a srozumitelnosti! Navíc si díky dialogům dokážu představit, že tak nějak rozhovory aktérů skutečně mohly v dané době probíhat. Dokonce jsem trochu slevila z kritického názoru na zrádce Čurdu, ačkoliv doposud jsem nepochopila, proč byl zrovna on (kromě Gerika) zvolen Angličany pro náročný úkol, vyžadující maximální odvahu a sebezapření!
Budiž autorovi k chvále, že informacemi a četnými osobami, které se ve skutečnosti podílely na příběhu (a že jich bylo!), zbytečně neodvádí pozornost od informací a osob pro příběh důležitých, jak mimo jiné vysvětluje ve svém Dodatku.
Můj pocit po dočtení knížky přetrvává, a sice hrdost na to, že pocházím ze stejné země jako naši hrdinové!

29.04.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Je to precizní. Precizní v tom nejlepším smyslu slova - pravá potěcha pro milovníky krásné, krásně psané literatury. Silný příběh, citlivě odvyprávěný, podněcující k různým pohledům na období 2. světové války, ovšem z odlišné perspektivy.
Erudovanost a vzdělanost v oblasti historie, nejen té brněnské, a vyzrálý literární projev jsou vzhledem k autorčině nízkému věku velmi překvapující. Budiž ponecháno na každém, zda-li se autorce podařilo přesvědčit čtenářskou veřejnost o nelehkém údělu odsunutých Němců a o potřebě sympatizování s nimi či nikoliv.

20.08.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Nádherná kniha, silný příběh a jeho skvělé zpracování očima dospívajícího děvčete za Stalinova teroru během 2. světové války. Vyprávění o lidskosti, neuvěřitelné obětavosti a odvaze těch, kteří byli nuceni snášet, nikoliv svojí vlastní vinou, život v nelidských podmínkách. Bezchybný český překlad Petra Eliáše.
Pro všechny, kteří si chtějí během četby trochu popřemýšlet a vychutnat si to, co nazýváme "krásnou literaturou" v pravém smyslu slova.

PS: Jen doufám, že někoho nenapadne tento literární klenot zfilmovat!

30.06.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásné, moudré, čtivé, místy vtipné, citlivě napsané.
Autor je nesmírně talentovaný, něco takového vytvořit ani ne ve 30 letech, a ještě navíc svou prvotinu, hluboce smekám!

10.05.2016 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Jsem v šoku, takže pan Aciman je ženatý a má tři děti? Pak tedy klobouk dolů, něco takového spisovatel, jakkoliv dobrý, nevytvoří bez předchozí zkušenosti!
Ale jak se tak prokousávám jeho životopisem, nepřekvapuje mě, že svůj jedinečný příběh zasadil do intelektuálního prostředí, do míst, která jsou jeho srdci nejbližší. Málokdo dokáže tak věrně zachytit atmosféru nočního Říma a kouzelného italského venkova!
A málokdo dokáže zachytit něco tak křehkého, jako je zprvu něžný, poté živočišný cit dvou mladých mužů, aniž by se uchyloval ke klišé! Elio je fascinující, jeho žízeň po životě (a Oliverovi) je odzbrojující, navíc ozvláštněná jeho mladickou naivitou a především vysokou inteligencí (v 17 letech hovoří tolika jazyky, že člověka automaticky napadne, zda-li už se vědoucím nenarodil?). Inu, v prostředí vzdělanců, v němž se konverzuje na jakékoliv téma v jakémkoliv jazyce, to asi jinak nejde - co se v mládí naučíš... upřímně mu závidím. Nejen jeho schopnosti, také jeho chápající, milující rodiče. Nechali byste snad svého syna odcestovat do velkoměsta s chlápkem, ke kterému ho táhne víc než jen pouhé přátelství? Právě důvěra v toho, koho vychovali, z nich činí osoby vědoucí a život beroucí takový, jaký je.
Závěr jednoznačně vede ve filmové podobě, chcete si zachovat pohled na vzlykajícího Elia u plápolajícího ohně daleko víc než pohled na Elia ve středním věku se strništěm na tváři.

Přes všechny slzy a miniaturní duši, kterou ve mně jak kniha, tak i film zanechaly, je to, co panu Acimanovi a filmovým tvůrcům neodpustím, natahování příběhu jeho druhým dílem.

28.11.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro paní Mornštajnovou mám slabost, její Hana už se zaslouženě stala mezi čtenáři pojmem a ani Hotýlek neztrácí z kvalit, kterou by skvěle napsaná kniha měla mít. Obě díla spojuje promyšlený příběh, chybující lidé z masa a kostí a především smysl pro humor a jemnou ironii - pro mě ideální kombinace. Jediné, co mi u Hotýlku bránilo v plynulém čtení, je množství postav. Nakonec si ale každá z nich v příběhu zasloužila své nezastupitelné místo, a tak budiž autorce odpuštěno:-)!

15.05.2019 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jedním slovem vynikající. Povinná četba pro ty, kteří si ničeho neváží, snad ani vlastního života.

PS: A to jsem si myslela, že něco tak křehkého zfilmovat nelze. Film jsem neviděla, ale raději zůstanu u toho křehkého díla literárního.

13.02.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Přiznávám bez mučení, že jsem po slibném začátku doslova protrpěla každou následující stránku (a že jich bylo!) - a rozhodně nikoliv z důvodu napínavosti příběhu. Tak ukrutně mě knížka nebavila, že nebýt Čtenářské výzvy, po cca 80 stránkách kapituluji.

Může obsahovat spoiler:
Psychologický vývoj postav a dojem z něj v mém případě naprosto zastínil příběh samotný. Dokonce natolik, že je mi vcelku jedno, zda-li je příběh smyšlený či nikoliv. Vážně, strávit byť jen několik minut, natož pak několik nocí, ve společnosti takových individuí, jakými byli Igor, Mia, Dávid a Andrej, raději v Tríbeči zmizím sama! Nesympatičtějšího hlavního hrdinu těžko pohledat, od začátku až do konce mě neopouštěl dojem, že potkat takového cynického, zakomplexovaného "Pana Dokonalého s vysokoškolským diplomem" v reálném životě, horší trest si lze jen stěží představit! Navíc jeho posedlost blogováním začne brzy lézt na nervy každému, kdo nemá rád neustále se opakující situace. Celkově vzato mi vyhrocený vztah čtveřice postav připadal naprosto neadekvátní (proč taková nevraživost vůči Andrejovi už od samotného začátku? z jakého důvodu Igor inicioval výlet na Tríbeč, když byl otrávený už při prvním setkání s oběma muži a tvrdil, že je mu vlastně celá záhada naprosto ukradená? - vážně mu příspěvek do blogu tolik stál za to?)... O zbytečných vulgarismech ani nemluvě - sice chápu, že to tak nějak k mladé generaci patří (jak by řekl Igor: "dokonca aj k niektorým vysokoškolsky vzdelaným jedincom"), ale neubránila jsem se pocitu, že pan Karika příliš tlačí na pilu, a to ve všech ohledech. Otázkou je, jaký byl jeho zamýšlený záměr a poselství, a zda-li se celý příběh tak trochu neminul účinkem. Přečíst si článek od Howadoora nezabere zdaleka tolik času a je v něm v podstatě to samé, jen bez té omáčky.
Dávám dvě hvězdičky, a to za zajímavý úvod a za slovenštinu.

30.08.2018 2 z 5

Krásná kniha o nepříliš krásném historickém období - jako kdyby autorka působila na dvoře samotné hrdinky, natolik byly rozhovory postav přesvědčivé! I když mnohdy s Annou nebylo při nejlepší vůli možné sympatizovat, její krutý osud bych nepřála nikomu, snad ani jejímu exmanželovi:-)!
Doporučuji si čtení rozšířit i o autorčiny Poznámky v závěru knihy.

10.08.2021 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Pro ty, kteří své psí miláčky zbožňují k zbláznění, je tato knížka tím nejdojemnějším, co se jim mohlo dostat do ruky. Slzičky se dostavovaly celkem pravidelně, a to nejen při představě, že by se do podobných situací jako hlavní psí hrdinové dostali i ti mí milovaní.
Snad i oni si jednou budou moci říct: "Splnili jsme své poslání!"

19.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pravdivé a krásné. Touha užít si autorčina poetického stylu psaní mě nutila číst po etapách. S tak krásným slohem a citlivým výběrem slov jsem se dlouho nesetkala (naposledy snad u Zlodějky knih). Smutný, prostý příběh, zabalený do obalu z čirého zlata. A stokrát omílaná, stará pravda - nesuď knihu podle obalu (a i ten je v tomto případě povedený).

27.12.2017 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Chápu, že se jedná o autorovu prvotinu, každý začátek je těžký, nejtěžší však bylo tuto knihu dočíst, tedy alespoň pro mě.
Jako fanynka napínavých thrillerů a detektivních příběhů si nedokážu vysvětlit takový úspěch, jakého se dílo dočkalo. Otevření knížky jsem pokaždé oddalovala, jak se dalo, začíst jsem se nemohla ani po uplynulých 3/4 příběhu. Pak přišel záblesk čehosi a já doufala, že v poslední čtvrtině už bude líp, ovšem autor celé dílo zazdil, a to nejen svým rádoby překvapivým rozuzlením a strhujícím závěrem.
Zazdil ho vlastně už dávno předtím, a to naprostou absencí napětí, logiky v příběhu a především samotného literárního umění. Co mi však vadí ze všeho nejvíc, je styl psaní. Spousta nezáživných pasáží, které vyjdou naprázdno, bezduché dialogy, názvy písniček včetně jejich interpretů, kt. jeden z vyšetřovatelů právě poslouchá, to všechno mi v samotném textu přišlo naprosto zbytečné a víc než na podobnou omáčku bych se, být v kůži autora, zaměřila na vystavění zápletky. Příběh i se všemi (většinou zbytečnými) dějovými liniemi mi připadal za vlasy přitažený, jako kdyby ho pan Minier natahoval za každou cenu (632 stran je na takové literární dílo skutečně víc než dost) a ze samého zoufalství už nevěděl, kudy kam.
Do jisté míry trochu podezřívám tvůrce českého překladu, jindy vynikajícího J. Žáka, že text dostatečně nedokázal přizpůsobit autorově zamýšlené, mrazivé atmosféře (ve Zkurveným příběhu se přitom této úlohy zhostil na jedničku). Ale po třítýdenním martýriu jsem dočetla, a světe, div se, snad poprvé se mi podařilo odhalit vraha téměř na začátku. Za to ta jedna hvězda.

19.01.2018 1 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tak nevím, jestli byl lepší film nebo jeho knižní předloha, každopádně pro mě velmi příjemné překvapení (čekala jsem něco na způsob červené knihovny). Louisa je snad nejsympatičtější a nejskvělejší ženská hrdinka, se kterou jsem se kdy setkala. Její, místy humorné, vyprávění čtenáři nedovolí se od knížky jen tak odtrhnout. Závěr byl pro mě trochu silné kafe, ohromně dojemný a vyvolávající řadu otázek.

11.11.2017 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Po přečtení několika prvních kapitol jsem se nemohla odtrhnout, kniha slibovala vše, co by měla správná detektivka splňovat - napětí, které by se dalo krájet, šílená vražda. Do doby, kdy se nic moc nového neděje a čtenář je postupně vtahován do tísnivé atmosféry, je pan King mistrem svého řemesla.
Jakmile se ale na scéně objeví Holly a začne se diskutovat, řečnit, plánovat a zase diskutovat, sem tam nějaká napínavá, nereálná akcička, veškerá dosavadní snaha páně Kinga o mistrovský počin jde k šípku. Takhle praštěný, za vlasy přitažený závěr jsem si ani ve snu představit nedokázala! A přitom bych si tak ráda od autora přečetla kvalitní detektivku, tentokrát pro změnu s racionálním rozuzlením!
Jedno se ale panu Kingovi upřít nedá, jeho talent pro nástin atmosféry a nezaměnitelný literární styl.

04.11.2020 3 z 5

Lovec přízraků Lovec přízraků Viktorín Šulc

Nemám absolutně co vytknout!
Je sice pravda, že pořádně se do knížky začíst mi trvalo poněkud delší dobu než zdejším čtenářům, nicméně to nemění nic na faktu, že pan Markovič je veliký sympaťák a svými případy nás provází znamenitě. Vyprávění je podáno s takovým nadhledem, že v množství tragikomických postaviček člověk zapomíná na skutečnost, že právě tyto figurky stály za spácháním mordů toho nejhrubšího zrna.

15.08.2020 5 z 5

Skála Skála Peter May

Velmi kvalitní čtení, jen co je pravda, na Finovo vyprávění o dobách minulých jsem se pokaždé vždy těšila. Psychologie postav byla propracovaná, na každé stránce bylo znát, jak moc si dal autor se svým dílem záležet. Škoda jen, že závěr byl trochu přitažený za vlasy a pro ty, kteří oblibují podobný žánr, také dosti předvídatelný. Svůj účel ale knížka splnila, četla se moc pěkně.

07.10.2018 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Podle způsobu vyprávění bych netipovala, že se jedná o českého autora, natož pak autorku. Více než příběh samotný mě zaujalo citlivé a ponuré nastínění atmosféry a prostředí. Když už jsme u podobnosti mezi některými tituly, knížka mi vzdáleně připomínala styl Minierova Zkurvenýho příběhu. Zprvu mi trochu vadily sexuální narážky a drsnější výrazy, ale ty nejspíš k období dospívání a prostředí, ve kterém se příběh odehrává, patří. Za mě sice trochu smutné a depresivní, zato však příjemné překvapení.

29.07.2018 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Zajímavý nápad i pointa, jen to zpracování mi vůbec nesedlo. Nedokázala jsem se začíst, ačkoliv se autor snažil o nastínění atmosféry a popis ostrova, psychologickým pohledem na hlavní hrdiny se takřka nezabýval. Navíc otravné dialogy chlapců, v nichž se v podstatě po celou dobu kromě toho, kdo bude udržovat oheň a zda-li Obluda skutečně existuje, nic jiného neřeší, jsou to jediné, co si pod pojmem "Pán much" vybavím. (A to jsem knihu dočetla před několika hodinami).

22.04.2018 2 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nejvtipnější knížka, kterou jsem kdy četla! Tak nějak jsem tušila, že se bude jednat i podle zdejších ohlasů o humornou záležitost, ale že budu slzet smíchy, a to na každé stránce hned několikrát, jsem vážně nečekala!

12.11.2017 5 z 5