Soutěž

Zlodějka knih / The Book Thief

Autor: Markus Zusak

Ohodnoťte knihu:
Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih.jpg 4.7942
Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání:2009, rok vydání originálu: 2005 ...více
Štítky:2. světová válka, australská literatura, holocaust, knihy, Němci, zfilmováno, Židé

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
amladar 28.07.2014

Další úžasná kniha. Milý příběh od nezvyklé vypravěčky, čte se lehce, neztrácím se v postavách. Pohled z druhé strany bojiště jak válku asi prožívali němečtí občané. Přidávám si mezi nejoblíbenější knihy a doporučuji.

Nemerose 27.07.2014

Krásná kniha- závěr nečtěte na veřejnosti. Byla jsem za blázna a každý se mě snažil utěšit, že to bude dobrý.

zpevSusannah 27.07.2014

Je to nejlepší knížka, kterou jsem doposud četla! Je to velmi silný příběh. Pocítila jsem směsici pocitů, která mě doprovázela do poslední stránky. Poprvé ve své historii jsem měla co dělat, aby z mých skleněných očí nezačaly stékat slzy...
"Smrt" je zde vykreslena s noblesou.
Příjemnou změnou byly i obrázky a tučné dodatky.
Zlodějka knih si zaslouží mnohem více hvězdiček, než je možné udělit.

Pralev 26.07.2014

Kdyby pro nic jiného, tak už jen kvůli těm slovním obrazům a kresleným obrázkům stojí za to tuhle knihu číst.

dadako 24.07.2014

Velmi se mi líbila volba vypravěčky a styl jakým příběh podává. Jedná se o úžasnou knížku, ale za mně to na 5* není. Zhruba od 1/3 jsem se nedokázal zbavit pocitu, že čtu stále to samé dokola.
Z druhé světové války jsem toho již přečetl hodně, ale tato knížka byla první z pohledu civilních obětí spojeneckých kobercových náletů. Je zajímavé se na to podívat z jiné stránky, než z jaké to je podáváno obyčejně. Konec mě doslova rozsekal. Nebyl překvapivý, takové věci se ve válkách stávají, ale já ho prostě nečekal.

Martink@ 23.07.2014

Knížka je bolavá, je něžná a vtipná. Je smutná a dojemná. Je uvěřitelná a ze života. Styl a jazyk, jakým je psaná je pro mě umělecké dílo. Autor si hraje se slovama. Přemýšlí nad tím co píše a jeho věty "žijí". Liesel je kouzelná, což byl samozřejmě záměr. Jsou tam postavy, které si zamilujete, které si oblíbíte a kterým na chuť příjdete postupně.... Zlodějka knih má tu moc, že vás vtáhne a něco zanechá... dočetla jsem před hodinkou.... ještě ve mě doznívá....Začala jsem ji číst když se v mém životě nic extra nedělo a dočetla jsem ji, jen o pár dnů později, když se můj život změnil a sáhla do něho smrt, možná proto mě vyprávění z pohledu smrti dostalo tím víc....Navíc jsem ji dostala jako dárek od dobrého přítele...pro mě má vyloženě osobní význam. "Loučila se s ním a nevěděla o tom."

Míčulka 23.07.2014

Smutná, ale precizní knížka, která umí upoutat. Donutí Vás zamyslet se nad dobou, ve které se odehrává a uvědomit si, že pokud se někdy cítíte zle, můžete se cítit ještě hůř. Doporučuji každému :)

kateriinah 22.07.2014

Zatím nejlepší kniha jakou jsem četla! Krásný příběh plný emocí, skvělý nápad se smrtí jako vypravěčem. DOPORUČUJI! :-)

lencisko 21.07.2014

Nevim co napsat...proste si ji musite precist...vypravec vas nalaka na to co se stane a vy se na to nemuzete dockat az se k tomu dostanete a kdyz uz jste u toho je vam lito ze to konci...moc krasny a a smutny pribeh

Zorka 20.07.2014

"Smrt není zlá, smrt je jen kus života těžkého." Jako by Zusak navázal na Wolkera :-). Mně se nápad nechat vypravovat Smrt, tu boží zaměstnankyni, která je unavená, vyčerpaná a stále v jednom kole, které navíc lidi přidělávají svým hloupým jednáním práci, velmi líbil. Stejně tak hodnotím kladně neotřelé přiblížení hrůz války, která nejprve jako by stála v pozadí, ale postupně stále více zasahuje do života mladé dívky. Líbilo se mi líčení osudů vedlejších postav (Maxe, nevrlé sousedky, paní starostové), i konec, který byl na jednu stranu šokující a na druhou v podstatě nikoli výjimečný.

Gooverka 20.07.2014

Hitlerovské Německo a osudy lidí za 2. sv. války jsou vděčnými tématy pro mnoho knih, ale jen někteří spisovatelé je umí pořádně uchopit. Zusakovu Zlodějku určitě řadím mezi ně. Dát vyprávění na bedra Smrti je hodně originální nápad, který můj pocit z knihy ještě umocnil. Zusak je především výborným vypravěčem, který vás do příběhu vtáhne a už nepustí. Grafická úprava už byla jen nadhodnotou, která snad jen potvrdila kvality knihy. Všechny postavy jsem si zamilovala, a v knize snad nebyl žádný prvek, který by mě rušil.

Konec mě "nešokoval" tak moc, jak bych od tak chválené knihy očekávala, ale stejně musím dát pět hvězd. Teď už se těším na film.

janavan 19.07.2014

Úžasná kniha. Když jsem o ní poprvé slyšela jako o příběhu z druhé světové války, nečekala jsem,jak mě 'pohladí po duši'. Nejvíc jsem se zamilovala do vztahu Liesel a jejího nevlastního otce, oslovení Saumensch, a nakonec mi k srdci přirostla i Rosa a také vypravěčka.

Ze začátku mi vyprávění z pohledu smrtky neskutečně vadilo, ale postupně jsem si to oblíbila a nakonec se těšila na pasáže psané tučným písmem.

Tahle knížka je jedna z těch, co se vám vryjí do paměti a příběh si budete navždycky pamatovat.

Proxima 19.07.2014

Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

seethelight 19.07.2014

Čekala jsem, že mi Zlodějka knih ukradne pojem o realitě, jak by se od stále chváleného bestseleru dalo čekat, ale zůstala mi pevná zem pod nohama.

Často jsem se ztrácela v chronologii a kapitoly laděné spíš do povídek mě mnohdy nudily. Neměla jsem v lásce moc postav a konec mě nezasáhl.
Smrt jako vypravěč je rozhodně neotřelý nápad, ale tohle pojetí smrti, co se sice vysmívá představám o smrtce jako kostře s kosou, ale nebylo osobně nijak originální a nijak neměnilo běžné pojetí "osobnosti, co vás zabije". Doufala jsem za nějaké svěží a nové uchopení tohohle zosobnění.

Celkově se mi kapitoly vlekly, postavy nepřekvapovaly a klíčové krádeže knih jsem čekala odvážnější a možná ještě dramatičtější.

Kelíns 18.07.2014

Je to ta nejhorší a přitom i nejlepší knížka. Tak moc jí nenávidím a přitom miluju.
Když bylo na obale napsáno, že kniha je, cituji: "strhující příběh a živoucí postavy z masa a kostí," nebrala jsem to příliš vážně. Ale takhle moc mě knížka ještě nestrhla. Já její postavy nemohla na chvíli opustit. Nutilo mě to číst i přes noc, vždyť já jsem se kvůli té knize ani nevyspala. Prožívala jsem to tak moc, že jsem i párkrát mrštila knihou o zeď. Měla jsem chuť řvát Markusu Zusaku, ty jeden parchante! Tohle jim přece nemůžeš udělat?! Když to sem teď píšu připadám si kvůli tomu trochu bláznivě. :D
Po tomhle zážitku mám tu pravou knižní kocovinu, která jen tak nepřejde.

pink_ivy 17.07.2014

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, kterým byla kniha vyprávěná, ale jakmile jsem se do toho jednou dostala, tak mě to do sebe vtáhlo. Normálně by mi asi hodně vadilo, že v podstatě bylo někde vprostřed řečené jak to dopadne, ale tady jsem viděla jako první film, takže jsem to stejně věděla.
Dojemná, úžasná, vyjímečná. Taková je Zlodějka knih. 4*

Vanlenn 16.07.2014

Kniha, kterou si budu pamatovat navždycky:)

Ditules 15.07.2014

Moc se mi nelíbila grafická podoba, ale obsahově skvělá. Podle knížky vznikl i kvalitní film.

Klarinet 14.07.2014

Po shlédnutí filmu jsem si musela přečíst knížku, škoda, že to nebylo obráceně, protože i když film se mi moc líbil, proplakala jsem závěrečných 20 minut, tak kniha je naprosto výborná....vypravování a postřehy o životě Smrtí, vylíčení života za 2. světové války z pohledu Němců, úžasné přátelství Rudyho a Liesel, síle slov....intelektuální, milé, poutavé, vede k zamyšlení. Doporučuji k přečtení, ať si zase naplno uvědomíme, jak se nám hezky žije!

smejkalova.m 12.07.2014

Skvělá kniha. Původně se mi do ní moc nechtělo, ale jsem ráda, že jsem se do ní pustila :)

Anna Hubička 10.07.2014

Markus Zusak vtiskl myšlenku své knize Zlodějka knih zcela přesvědčivě. Avšak můžete ji pochopit a vstřebat až když jí plně propadnete.

Liesel byla vlastně obyčejná holka, která se ocitla ve špatné době na špatném místě, ale u dobrých lidí, kteří ji měli velmi rádi a ona je taky. Veliké plus na knížce byla její vypravěčka. To ona stála za tím, že jsme si tento vskutku strhující příběh přečetli nebo se jím můžeme prolistovávat znovu a znovu. Smrt se jednou za čas vloudila mezi stránky a neotřelým ironickým způsobem nám připomněla proč tu vlastně je (jak v knize, tak v reálném životě).

Největší krásou této knihy byly postavy, které při čtení jako to nejrealističtější na světě ožily. Tento vcelku zprvu obyčejný příběh byl vsazen do neobyčejné a neobyčejně kruté a drsné doby a tím vzniklo něco zázračného. Byla jsem jako v jiném, fantazijním světě, když jsem s Liesel prožívala její dobrodružství při kradení knížek, ale i při kladení chleba na silnici s Rudym. Bylo to senzační, úžasné. Ještě dlouho budu mít toto vyprávění živě vryté do paměti. Už se těším, až se znovu prolistuji stránkami knihy a oživím Liesel, Rudyho, tátu Hanse, ale i neustále nadávající Rosu.

Bylo to krásné a dojemné !!! :)

AajaPal 09.07.2014

Musím uznat, že tato kniha je opravdu báječná. V podstatě jsem k této knize přišla jako "slepý k houslím" a v prvních pár stranách mě nijak moc neuchvátila.
Smrt v podobě vypravěče příběhu je něčím opravdu neobvyklým a navíc v případě, kdy má i něktré lidské vlastosti. Navíc si při čtení představujete, že Smrt by opravdu mohla být taková, jako je líčena v této knize.
Příběh Liesel, Rudyho a Maxe jsem si opravdu zamilovala. Liesel toho v dětském věku zažila opravdu hodně - ztratila sourozence (při představě, že by mi zemřela sestra my bylo opravdu hodně špatně), byla dána do pěstounské péče a navíc začala válka. Z děvčete, které neumělo číst ani psát se postupem času za pomoci Hanse stala čtenářka. Ze začátku moje sympatie neměla hlavně Rosa Hubermannová, ale postupně jsem si ji zamilovala jako ostatní postavy v knize. Rudy, kamarád a aniž by si to Liesel uvědomila i první láska... A Max, tajemství Liesel, Hanse a Rosy, které je podle mého názoru všechny stmelilo dohromady a udělalo z nich rodinu...
Musím uznat, že děj je krásně propracovaný a zasazení do této doby by snad lepší nemohl být. Místy je příběh úsměvný, jindy si říkáte proč, a v další chvíli, hlavně ke konci brečíte ( tohle se mi u knihy již hodně dlouho nestalo).
Jediná věc, kterou bych knize trošku vytkla byl paradoxně její konec. Uvítala bych trochu víc informací z dalšího života Liesel a Maxe (Jak žili po válce dál? Kdo byl mažel Liesel? Jak se dostala do Austrálie?). Takto je ovšem otevřena možnost naší představivosti...

yvett 09.07.2014

Paradoxni, ze pres vsechnu chvalu jsem se nedokazala zacist do knihy... Mozna jednou, casem... Nepotrebuji aby me kniha vtahla do sveho deje hned ze zacatku... Ale tady me bohuzel neoslovil ani zpusob jakym je napsana. Je mi to lito.

Geneviene 09.07.2014

Knihu jsem měla poprvé půjčenou z knihovnu a nemohla jsem se vžít se stylem vyprávění, knihu jsem tak bez průtahů vrátila .Hned na to jsem začala všude na internetu objevovat obrovskou chválu a navíc se prý točil film. Chtěla jsem to mít přečtený sice před filmem, ale zvědavost byla silnější...Dříve než jsem si tedy stihla knihu vůbec koupit, byl film zhlédnut, ale vysoké hodnocení si zaslouží jak film tak i kniha. Avšak kniha byla pochopitelně větší zážitek.

Alienn 08.07.2014

Chvilku mi trvalo, než jsem se do knihy začetla. Po všech těch pochvalných recenzích jsem asi čekala "silnější nástup", ale postupně mě pohltila. Určitě stojí za to, si jí přečíst.

Mermaid 08.07.2014

Velmi dobrá kniha. Trochu mi, pravda, trvalo, než jsem se dostala do děje, protože mě hned z počátku odrazovalo, jak smrt popisuje oblohu, popisuje knihu, popisuje vlastně kde co....Ale pak už mě příběh bavil. Pravda, občas trochu rozvláčné, ale byla tam místa, která ve mě vyvolala dojetí a i kvůli těm pár stránkám by to stálo za přečtení. Velmi ráda se podívám na film, snad nebudu zklamaná.
Ale trochu mi tam chyběly informace, co bylo potom? Našla Liesel matku, nebo zůstala u pěstounů? Myslím, že by to vystačilo i na druhý díl.

Katschka 08.07.2014

Trochu déle mi trvalo, než jsem knihu vůbec otevřela, tak nějak se mi do ní nechtělo i přes všechny výborné ohlasy. Nakonec jsem se do ní přeci jen pustila, četla a četla a čekala kdy TO přijde.
Když jsem ale zjistila, že jsem téměř v polovině a NIC se neděje, přemýšlím, jestli má vůbec cenu ji dočítat. Téma se mi líbí, vypravěčka zvolena originálně, pár odstavců naprosto ukázkových, ale vadí mi časové přesmyčky, autorův zvláštní styl a tučné odstavce..

AnetW94 07.07.2014

Všudypřítomné reklamy, recenze na každém rohu, ohlasy všech. Prý jedna z nejlepší knih, nejsrdceryvnější, nejemocionálnější, nejúspěšnější, nejdelší...samé "nej" ke mně přicházeli ze všech stran. Já si Zlodějku knih prostě musela přečíst. Literární sebevražda, neudělat to.
Opravdu je mi líto toho, kdo měl zamluvenou knihu v knihovně hned po mě. Nevinné stránky utopené v oceánu slz. Stalo se mi to poprvé, žádný z příběhů mě nedostal na kolena tak moc, abych musela sušit stránky na topení. Ani Rowlingová, ani Tolkien.
Možná proto, že to není tak dávno, co taková zlodějka mohla klidně existovat. Malá holka, která nerozuměla nenávisti k lidem, neviděla rozdíl mezi Židem a Němcem, nechápala válku. Ale i obyčejní lidé, smrt na denním pořádku, strach v srdcích všech. A ta bezmoc.
Zlodějka je opravdu zvláštní na čtení. Možná proto, že už tak neobvyklý vypravěč mi vždycky napověděl dopředu, co se stane. Poodhalil to sladké tajemství, které si většina spisovatelů tak úporně střeží a odhalí ho v té nejnečekanějščí chvíli na posledních stránkách své knihy. Ty malé útržky vždy ohlásili, kdo je další na řadě, kdo se setká se smrtí dřív, než by měl. Prozradil to a já jen čekala na ten moment, tak jako lidé čekali schovaní ve sklepích, až na ně dopadne bomba. Čekáte a víte, že ten moment přijde.
Opravdu velice osobité, neobvyklé, zvláštní. Kniha je krásná i hrozná, číst jí už nechci. Příběh je až moc reálný.
Zlodějce se povedlo vyvolat u mě emoce, Zusakovi se to povedlo. Klobouk dolů!

Katy007 06.07.2014

Jedna z nejlepších knih, které jsem měla tu čest číst.

ivetulda 05.07.2014

Od této knihy jsem očekávala hodně a mohu říct, že mě nezklamala. I slzičky mi ukáply ... :)