Kniha roku 2014

Zlodějka knih

od: Markus Zusak

Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.71530
Orig. název: The Book Thief
Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání: 2009, 1. vydání originálu: 2005 ...více
Štítky:2. světová válka, australská literatura, holocaust, Němci, Německo, o knihách, zfilmováno, Židé

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Hanka85včera

Po trošku pomalém začátku, neboť mi trvalo, než jsem se sžila se stylem vyprávění... musím říci jen : "Krása". Ke konci jsem knihu hltala písmenko po písmenku a zakončila lehku slzou. Mohu jen vřele všem doproučit.

laginavčera

Smála jsem se a brečela, bylo mi teplo a zima. Prožívala jsem to celé. Nádhera. Jedna z nejdrsnějších a nejlepších knih jaké jsem kdy četla. Vřele všem doporučuji. PS: Taky mě lidé děsí...občas... :)

jane1234předevčírem

Skvelá kniha, prečítala som ju za dva dni, teším sa na film.

bararich801.03.2015

Vzadu na přebale knihy píše nějaká čtenářka, že plakala, bála se a nevěřila...a já jsem dělala přesně to samé. Krásná kniha! Jsem zvědavá na film.

Benour01.03.2015

Kniha mne naprosto dostala. Vryla se mi pod kůži, Je to ten typ knihy jejíž děj jen tak nezapomenete. Za tři dny přečtená, kniha se nedala odložit. Četla jsem do noci. Viděla jsem i film, který nebyl špatný, ale kniha je kniha. doporučuji všem. Dávám pět hvězdiček, dala bych i víc.

SONP01.03.2015

Knihu jsem četl na manželčino doporučení, či spíše přesvědčení, sám bych ji coby přesvědčený scifista asi do ruky nevzal. A i když jsem s prvními desítkami stran měl trochu problém a těžko si zvykal na autorův ne zcela obvyklý styl, nakonec jsem příběhům z Himmelstrasse propadl a druhou polovinu knihy přečetl během jediného dne.
Atmosférou je pro mne Zlodějka knih někde mezi Szpilmanovým Pianistou a Kingovým TO, autor prostřednictvím dětských hrdinů zajímavě vykresluje život řadových a ničím nevýznamných lidí v nacistickém Německu; tématem knihy je zjevně obrovská moc slov, ať v pozitivním či negativním smyslu. Trochu prvoplánovitá se mi zdála snaha ukázat, že řada obyčejných lidí tehdejší režim buď nepodporovala, nebo otevřeně sabotovala.
Přes velkou emocionální sílu knihy musím souhlasit s dřívějšími komentáři: občasná časová nelineárnost a prozrazování věcí budoucích vyprávějící Smrtí mi poněkud kazila napětí a autor si to vážně mohl odpustit. I přes tuto malou vadu na kráse a přes pomalejší rozjezd dávám 100% a myslím, že se ke Zlodějce ještě v budoucnu vrátím.

Erilenne26.02.2015

Zlodějka knih se čte sama. Obdivuji autorův styl, jak lehce si pohrává se slovy ...

bagi24.02.2015

Kniha se mi moc líbila, poprvé se mi stalo, že mi u knížky tekly slzy. Příběh Vás vtáhne. Hlavně knížka je zajímavě napsaná, a to mě hodně bavilo. Doporučuju.

terikanda23.02.2015

od kolika let byste rekli ze se tahle kniha muze cist

evicccka22.02.2015

Knihy s tématem 2. Světové války mě odjakživa přitahovaly. Zlodějka knih je krásná knížka, krásný příběh...i když vlastne už vesměs známý...jen zajímavým způsobem napsaný...
Nepamatují si, že by se mi u nějaké jiné knihy chtělo tolik brečet...

Selendra21.02.2015

Přenádherný příběh...už dlouho jsem nečetla nic tak krásného! Vážně tam byly dojemné a veselé chvilky...Zlodějku by si měl přečíst každý!

Paja10221.02.2015

Fascinující kniha plná zvratů a překvapení. Určitě doporučuji. :)

petranecka14.02.2015

úžasné čtení....

Kamca2614.02.2015

perfektní

ThrisaManx14.02.2015

Není to kniha, která se dá číst v kuse několik hodin a nedá se od ní odtrhnout. Ale zaryla se mi hluboko do srdce a navždy pro mě bude na jednom z prvních míst v mém osobním žebříčku. Dojemný a krásný příběh dává nahlédnout do života lidí uprostřed 2. světové války. Trochu mi vadilo, že děj byl často předem vyzrazen a také mi trvalo, než jsem si přivykla osobitému jazyku autora, který mě nakonec právě tímto velice okouzlil. Prostě 5 hvězd, nemůžu jinak.

sabinaK14.02.2015

Napřed jsem se trochu zalekla počtem stran, ale nakonec v pohodě :-) Co se týče "prozrazování" děje dopředu, tak to mi vůbec nevadilo, ba naopak, byla jsem napjatá a zvědavá a musela číst dál a dál. Miluju knížky z téhle doby, takže za mě jednoznačně 5*/5*

petra324212.02.2015

Knihu jsem sice zatim necetla, ale videla jsem pred par dny film a ten byl super. Jestli je film alespon z poloviny tak dobry jako kniha, tak urcite nebudu vahat a casem si ji taky prectu. Docela me zajima, jak je to psane.

ivakola11.02.2015

Knihu jsem dočetla asi před dvěma měsíci a kdykoli narazím na zmínku o ní nebo o autorovi jsem zase v myšlenkách zpátky u Liesel, u jejího neodmyslitelného kamaráda, a vůbec u všech hrdinů tohoto příběhu. Opravdu silnou vzpomínku ve mě zanechala.

SaDiablo10.02.2015

Na to asi není co říct. Jen že to rozhodně nebylo naposledy, co se s Liesel potkávám.

Janasevc10.02.2015

Je to opravdu skvělá kniha, která vás jednou dostane a už nepustí. Četla jsem ji minulý týden a občas na ni myslím, a to už je co říct. Knihu doporučuju všem čtenářům. Obdivuji mladého autora, že dokázal napsat takhle silný příběh.

Wolfinéria09.02.2015

Na tohle není co říct.. 5*.. Strašně se mi líbí autorův styl psaní

Sstankova06.02.2015

Skvělá kniha, ještě několik dní trvalo, než jsem byla schopná začít číst něco jiného a pořád nepřemýšlet nad Zlodějkou knih. Na druhou stranu, to není knížka napěchovaná dějem a akcí, takže nemůžu říct, že bych se od ní nemohla odtrhnout.. A nejvíce mne mrzelo, že závěr jsme se dozveděli už vlastně v průběhu příběhu..
Ale jinak fantastické, jen doporučuji! :)
P.S.: Nápad, že knížku bude vyprávět smrt je prostě geniální!

zuba05.02.2015

Posledních pár stran jsem nějak nemohl odložit. Moc se mi už chtělo spát, ale prostě to nešlo. Vynikající hlavní postava, ucelené všechny vedlejší postavy. Příběh o nadčasových hodnotách, malých velkých věcech a činech. A hlavně: Válka je takový svinstvo. A stejně jako autora a vypravěčku knihy mě lidi taky děsí. (někdy)

219katka04.02.2015

Tento komentář píšu bezprostředně po dočtení knihy a vůbec nemám slov. Poslední půl hodinu jen brečím. Velmi oceňuji knihy, které ve mně dokáží vyvolat emoce a téhle se to dokonale povedlo! Zamilovala jsem si hlavní postavy, velmi originální vypravěčku a hlavně dokonalý styl autora. Líbí se mi, že kniha je plná zajímavých myšlenek. Až ji budu číst podruhé (což za nějaký čas rozhodně musím), nejspíš si budu tyhle poznatky vypisovat. Zlodějka knih mě okouzlila!

terka101104.02.2015

Dokonalá kniha. Všem doporučuji ! :-)

Rade03.02.2015

Ke knížce jsem se dostala přes vynikající film, takže jsem hlavní hrdiny měla před sebou podle herců, kteří je hráli. Vždy mi přijde lepší vidět nejdřív film a pak číst knížku, obráceně to většinou nefunguje, protože jednak má člověk už vlastní představu a jednak film je vždy tak trochu zkratka. Knížka mi zde navíc pomohla vysvětlit okamžiky, které mi nebyly ve filmu zcela jasné.

aneczka03.02.2015

"Smrt" je někdy opravdu výborným a nadaným vypravěčem.. Pocity, které ve mne zůstaly po přečtení knihy, přetrvávají i po tak dlouhé době. Když začínají vyprchávat stačí na knihu pouze pohlédnout a jsou opět zpátky...

bércoun02.02.2015

Vím, že ve mě ještě dlouho zůstane silný pocit, který nemusíme pojmenovávat, protože opravdu, slova jsou silný nástroj, ale někdy je to lepší bez nich.

Popik02.02.2015

Kniha do které jsem se zatím nejvíc ponořil. Jen škoda, že jsme viděl film dřív než četl hnihu. Vypravěčka smrt skvělá.

tondavon01.02.2015

Co se mi jevilo na Zlodějce knih jako nejzajímavější, bylo nakonec to, co mi ji otrávilo. Byla to smrt, která ji vypravovala, a její naprosto otravné prozrazování děje stovky stran dopředu. Nevím, co Markuse Zusaka popadlo, ale prozradit, jak to celé dopadne, a pak nechat čtenáře brodit se stovkami stran, na kterých se zase tak moc objevného neděje, ač jsou slušně řemeslně napsané, nebyl zrovna šťastný tah. Bohužel se poslední pětina knihy brodí v neuvěřitelném patosu, kde pan spisovatel říká: Zde brečte! A tohle citové vydírání si nenechám líbit.