Pomůžeme vám evidovat knihy, které se chystáte číst. Začněte zde X

Zlodějka knih

od: Markus Zusak

Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.61973

The Book Thief

Literatura světová - Romány
Rok vydání: 2009, 1. vydání originálu: 2005 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
callahanh26.08.2015

Zpočátku jsem se nemohl tzv. začíst a chvíli mi trvalo, než jsem si na strohý, ale účinný styl vyprávění zvykl. S přibývajícími stránkami a blížícím se koncem jsem se naopak nemohl odtrhnout, protože příběh je strhující, silný a hluboce lidský. Zusakovi se povedlo zachytit atmosféru nejistoty, strachu, zároveň ale také nevinného dětství a radosti v těžkých dobách, díky tomu, že je příběh vlastně nahlížen očima malého dítěte, působí některé situace mnohem mrazivěji. Zlodějka knih je jedna z těch nemnoha románů, po nichž jsem získal intenzivní dojem, že válka je "svinstvo", které ve výsledku odnáší nevinní lidé, kterým rozvrátí život a mnohdy i rodinu. Oceňuji i to, že se to celé odehrává v Německu a autor nenuceně ukazuje, že ne všichni Němci byli nacisté, ale že naopak chtěli jen přežít, pomáhat a doufali, že válka brzy skončí. Závěr knihy je velice silný a dojemný a donutí člověka k zamyšlení o tom, co je vlastně v životě důležité a jaké náhody někdy mohou zachránit život. V neposlední řadě bych vyzdvihl i to, že autor skvěle poukázal na to, že slova mají hroznou sílu a dokáží jak potěšit, tak i ranit a rozpoutat hrozivé události. Ačkoli si myslím, že potenciál Smrti jako vypravěčky nebyl úplně vytěžen a mohl být možná řešen trošku lépe (její vševědoucnost tu není zachycena nějak moc), hodnotím Zlodějku knih hodně vysoko, protože už dlouho na mě nějaká kniha takhle silně pocitově nezapůsobila. Chvílemi jsem se usmíval, chvílemi mi bylo smutno a dohromady to vytvořilo zajímavý koktejl emocí, po němž si můžete říct akorát to, že život je nevyzpytatelný, válka je vůl, pud lidské sebezáchovy je větší, než si umíme představit a že nejodvážnější jedinci bývají ti, od nichž se to opravdu nečeká. 85%

kikies25.08.2015

Nějak moc netuším, co napsat, abych se neopakovala :-)
Strašně příjemné čtení, nádherné postavy a srdceryvně podané válečné dění na německém území očima Smrti... a snad jedna z těch knih, které přispějí k otevření očí a ukončení dogmatického nahlížení na pořád ještě poměrně nedávnou válečnou historii. Co člověk to odstín na škále mezi dobrým a zlým, co Němec to jiný postoj k Führerově válce... Nesuďme, poučme se a nezapomeňme...
PS: Vřele doporučuji Vyhnání Gerty Schnirch - jiné téma, podobná myšlenka ;-)

Terezk-a24.08.2015

Krásný příběh s hlubokou myšlenkou.
O lidské hlouposti, odvaze, přátelství...
Napsaný z pohledu smrti. Smrti, která se ráda koukala na oblohu a bála se lidí stejně tak, jak se lidé báli jí.

Zuzu8823.08.2015

Opravdu nádherná kniha.Citlivě a stylisticky krásně zpracovaný příběh z jedné nejstrašnější doby.Nevadilo mi ani vědět dopředu,co se stane,tím hlouběji jsem vše vnímala a prožívala spolu s hlavními postavami.Síla lidství,přátelství a hrůza prožívaných dní mě nenechala knihu odložit a přečetla jsem jí takříkajíc jedním dechem.Můžu jen doporučit.

Sorrow20.08.2015

5 hvězd za formu, 5 hvězd za styl a 5 hvězd za příběh..prostě...nemám slov...

achilles18.08.2015

Velice působivě vyprávěný příběh Smrtí - nejvěrnějším Hitlerovým sluhou- umocněný tou smutnou dobou. Měl jsem možnost vidět i film a role Liesel byla perfektně zahraná a přesně se trefila do mých představ. To samé platí i pro jejího Papa.

stehlicek17.08.2015

Velmi, velmi zajímavá kniha! Doporučuji.

Knihomolkaa17.08.2015

Ze začátku knihy jsem si říkala, že z ní budu nejspíše zklamaná. Opak je ale pravdou. Oceňuji způsob vyprávění a učinění vypravěčkou právě Smrt. V závěru knihy jsem plakala jako želva. Jediné co se mi moc nelíbilo bylo, že některé informace Smrt prozradila dopředu. V knihách mám ráda to tajemství a takhle jsem už byla tak trošku připravena a jen čekala, kdy to přijde.

BlaFre11.08.2015

Ze začátku jsem byla z knížky trochu zmatená, ale konec? Naprosto famózní zpracování. Tak smutná a zároveň krásná knížka!

megranity10.08.2015

Obyčejná kniha. Tak obyčejná až je vlastně velmi geniální. A ten konec. Brečela jsem jako malá.

zuzana02908.08.2015

Zlodějka knih je úchvatná. Autor dokáže krásně zacházet se slovy a popisovat atmosféru města v neopakovatelných okamžicích, kterých ve Zlodějce najdete opravdu spoustu. Originální je samozřejmě zvolená postava vypravěčky - Smrt a také způsob vyprávění, kdy jsou důležité věci často prozrazeny dopředu. Někomu to možná může překážet, mě to vyzrazení většinou ještě víc lákalo k dalšímu čtení, abych se dozvěděla, jak se to stane... Jako několik přede mnou hodnotících jsem i já na vstřebávání příběhu potřebovala více času než u jiných knih - Zlodějku jsem četla poměrně dlouho, ale dočetla jsem a příběh je velmi silný, zajímavý a i přesto, že na trhu je spousta knih s obdobnými tématy, tak i originální. 4* dávám proto, že nejvyšší hodnocení ode mě dostávají jen ty mé skutečné "nej" knihy. Tato je ovšem úchvatná a velmi doporučuji přečíst :)

SelenaDemi42804.08.2015

Páni! Páni, páni, páni! Tahle knížka je jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. A musím říct, že je to i první knížka, co mě kdy rozbrečela. Většinu lidí rozbrečeli Hvězdy nám nepřály, což mě vůbec - ano, je to dojemné, ale tohle mi přišlo ze všech knih, co jsem kdy četla, nejdojemnější. Znovu se k ní asi nedostanu, přiznejme si, je celkem tlustá a já mám ve wishlistu hodně knížek na čtení. Ale to, že jsem s knihou strávila více času, mi nevadilo, právě naopak. Dokázala jsem se lépe sžít s postavami, více se začít a za chvilku jsem si připadala jako součástí příběhu. Rozhodně doporučuju :)!
P.S. Už jen kvůli originální vypravěčce si to musíte přečíst :).

natalka61003.08.2015

kniha velmi dobrá ....

svetlanava03.08.2015

Krasny pribeh na pozadi valky.originalni vypravecka,k slzam dojemny konec....

NikaMirka01.08.2015

Čekala jsem jiný příběh...příběh o lásce, smutný a dojemný, se špatným koncem...ale to, co jsem četla se ničemu z toho nepodobalo. Je to příběh psaný z pohledu smrti, která vypráví o dívce, kterou potkala dříve než si ji odnesla sebou na onen svět. Kniha vykresluje období druhé světové války a poukazuje na to, že válka nebyla dobrá pro nikoho, ani pro Němce. Ti trpěli stejně jako ostatní. Nebyli chráněni před bombami a jinými nebezpečnými nástrahami. Kniha vypráví příběh o beznaději, strachu a panice, kterou zažívali občasné Německa i jiných zemí, ale stejně tak kniha ukazuje, že někdy jsou naše touhy, přání a sny silnější, než veškerý strach a dokážeme jednat v souladu se srdcem i když víme, že nás stihne krutý trest. Kniha mě zklamala tím, že tam nebyla zápletka, nýbrž pouhý popis sledu událostí, které už byly popsány v jiných knihách...za co dávám tři hvězdičky je jen a jen za "ZLODĚJKU KNIH", která mi ihned učarovala. Líbila se mi její lačnost po čtení a knihách, která je mi vlastní a ihned jsem se s ní ztotožnila.

Makropulos31.07.2015

Síla slov, síla přátelství a lásky.
Při čtení jsem prožila úsměvy (i když takové smutné), slzy a takový nějak jiný pohled na válku.

Pro mě opravdu nezapomenutelná kniha.

Rawar31.07.2015

Přátelství je nejcennější věc, kterou může člověk na své cestě životem poznat. Nezáleží na tom na jakém historickém pozadí se ta skutečnost děje. Zkrátka je to něco nehmotného, leč k nezaplacení. Šťastný je ten kdo jej najde a udrží si ho, třeba až do hořké smrti...a ještě jedna věc...když někomu chcete dát pusu...prostě to udělejte...

m724125.07.2015

Nejdřív jsem viděla film. Byl krásný, a i přes téma mě dost nadchl. Pak jsem se dozvěděla o knize - krom jiného jak úspěšná kniha to vlastně je -, a říkala jsem si, že se na to vrhnu.
Četla jsem, četla a četla... a opravdu jsem se snažila tuhle bichli dočíst. Ale u nějaké té 400 stránky jsem už na to prostě neměla sílu. I když to bylo zajímavé čtení, autor se rozepsal až příliš a já už pak pořádně nevěděla, co bylo na začátku. I když u takového Harryho Pottera jsem 500 stránek přečetla mrknutím oka, tohle nemělo konce. Bohužel (bohudík), moje trpělivost konce měla. ;)
Ale na druhou stranu musím uznat, že i když téma 2. světové války opravdu nemám ráda a nikdy předtím jsem se nedonutila něco takového číst, v téhle knížce jsem to překousávala až s podivem. Ale nikdy víc.

studentice23.07.2015

Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, ale po pár stránkách naopak odtrhnout. I po dlouhé době si ji vybavuji. Určitě si ji v budoucnu znovu přečtu. Mimochodem filmové zpracování je velmi povedené.

Bookoholic23.07.2015

Úžasná knížka. Úžasný je příběh, ale také způsob, jakým je napsaný. Bezprostředně po dočtení prostě nemám slov, velmi rychle se zařadila k mým nejoblíbenějším knihám.

eliska.l17.07.2015

O knize jsem věděla jen to, jakým způsobem je psaná a moc jsem se na ni těšila. V mnoha ohledech má očekávání předčila, ale v mnoha ohledech mě také zklamala. Při několika posledních stránkách, když jsem Zlodějku knih dočítala, jsem se málem rozbrečela, což se mi snad nikdy u žádné knížky nepovedlo.
Příběh byl na můj vkus trošku slabší. Byl však vyvážený tím, jakým nezvyklým způsobem byla kniha vyprávěná. Co bylo ještě dál pro mě zajímavé bylo přirovnání barev.
Když to shrnu, tak dobrá kniha na odreagování (ale i trošku na přemýšlení) ale tak dokonalá, jak jsem si myslela taky nebyla.

Kulhavá16.07.2015

Z počátku jsem měla problém se v příběhu orientovat, moc mne kniha na začátku ani nezaujala, příběh se ale rozvinul a já četla jedním dechem.

zabazaba15.07.2015

Mě kniha nebavila, sice jsem ji přečetla a dalo se ale ty superlativa a 90% hodnocení...no nevím....určitě jsou poutavěji psané knihy

Stolda14.07.2015

Začal jsem ji číst proto, že když ji četla doma žena, tak jsem neslyšel nic jiného, než "to je bombastická knížka", o tom, že jsme měli ten víkend k obědu zemlbábu, pak ohřádou žemlovku , to vůbec nekomentuji, protože vím, co to s člověkem udělá, když se začte a najednou ho někdo prudí. Fakt jsem se těšil, až to dočte a předá mi ji- proto jsem ani kupodivu neprudil s nedělní ohřívanou žemlouvkou. Ale nějak mě to nešlo, nakonec jsem ji nedočetl a vrátil do knihovny nedočtenou- což se u mě fakt nestává často. Ovšem Smrt jako vypravěč knihy je opravdu skvělý nápad- možná i proto jsem se prokousal do téměř poloviny knihy.

douchová14.07.2015

Dobrá kniha. Jen trochu škoda, že je opředena takovými superlativy, četla jsem ji "se zpožděním", ale naštěstí neviděla film To by už u mě neměla vůbec šanci. Možná jsem měla počkat a přečíst si ji až za dalších 10 let, to bych neměla ta přednastavená očekávání.

archandelka10.07.2015

Neskutečná kniha, zasahující člověka až v jeho nejhlubší lidské podstatě, kde se prostě jenom ptá, proč. Jednoznačně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

magdice09.07.2015

Úžasná kniha, vypravěčka smrt? Dokonalé, promyšlené, sice její občas její popisování bylo až moc zdlouhavé, ale i přes to, je to něco nového. Příběh Vás prostě strhne.

Adliczka08.07.2015

Dalsi ze knih, ktere jsem odlozila hned na zacatku, protoze me to proste nechytlo.

HDosoudilová03.07.2015

Úchvatná kniha! Je sice pravda, že některé pasáže mě trochu nudily, ale příběh jako takový je vážně strhující. Rozhodně Zlodějku doporučuji, čte se vážně skvěle.Určitě si ji ještě mnohokrát přečtu znovu...

tynahof01.07.2015

Úžasná kniha! První desítky stránek člověka moc nepohltí, ale najednou se to zlomí a nedokážete knihu odložit dokud nedočtete poslední větu. Občas mi sice vadilo, že neobvyklá vypravěčka (Smrt) dopředu odhalila výsledek dění, i přesto byla kniha strhující, plná pravdy, bolesti, nenávisti, ale i lásky, pomoci a přátelství. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla :).