koupit

Zlodějka knih / The Book Thief

Autor: Markus Zusak

Ohodnoťte knihu:
Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih.jpg 4.7693

Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání:2009, rok vydání originálu: 2005 ...více
Štítky:2. světová válka, australská literatura, holocaust, Němci, zfilmováno, Židé

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
katerinn včera

Jsem jedna z mála lidí, která nechápe, ten humbuk okolo této knihy. Byla jsem šťastná, když jsem knížku po delší době v knihovně získala, po všech těch zářících rezenzích jsem ale zůstala velmi zklamaná. Nezačetla jsem se, nebavilo mě to, i když téma je hluboké a citlivé, nezasáhlo mě to, nevtáhlo, vypravěčka smrt mě spíše svými glosami rušila. Knížka měla působit sentimentálně, ale na mě působila povrchně a prvoplánovitě.. Je mi to líto, ale odložila jsem to nedočtené..
Možná, kdybych jí četla ve 13 letech, byl by to jiný zážitek..

Tadys včera

Chci se zeptat, jestli se kniha hodí pro 14ti leté čtenáře, děkuju.

Lentil včera

Knížka je úplně dokonalá doporučuji všem. Vypravěčem knihy je smrt. Knížka je tím o to zajímavější, protože se liší. Opravdu pokud nemáte co číst jděte do Zlodějky knih.

Alisce 16.04.2014

Náhodou jsem se dostala do kina na film Zlodějka knih. Za pár dnů jsem si koupila knížku a jsem jsem z ní stejně nadšená jako z filmu.Na konci filmu jsem jen tak tak zadržovala slzy u knihy to nešlo. Určitě se ke knize zase brzy vrátím.Už teď mi chybí úžasný táta Hans, blonďatý Rudy, Žid ve sklepě Max, nadávající máma Rosa a samozřejmě i Liesel Memingerové/Zlodějka knih/Saumensch.

Jsem šťastná, že jsem si ten příběh mohla přečíst, vidět ho. Ta kniha je tak lidská! Člověk by nevěřil, že i tak smutná doba může být inspirací k tak překrásnému příběhu.

MarketV 15.04.2014

Láska, teplo domova, zvuk akordeonu, dětské rošťárny, poetická slovní spojení v kontrastu se strachem, skrýváním, nejistotou a krutostí doby. Není divu, že si hlavní hrdinka ukradla trochu štěstí v nepříliš šťastné době, kdo by jí to měl za zlé?
Po přečtení téhle knížky si začínám ještě víc vážit knih.

Zdenik 13.04.2014

I u této knihy platí, že kniha je několikanásobně lepší než její filmová podoba - pro ty, kteří knihu četli doporučuji se na film nedívat :)
Kniha je výborná - originální vyprávění příběhu samotnou smrti, která příběhu dává něco extra, co v jiných knihách s prostým sledem příběhu nenajdeme.

kaliope123 06.04.2014

Jedna z nemnoha knih, kterou ze své čtečky nevymažu. Potřebuji se k ní vrátit, ale musím vyčkat, až se dojmy usadí. Obdivuji poetičnost jazyka, aniž by jeho mistrné ovládnutí bylo na škodu drsnosti příběhu. Stala se knihou mého srdce.

gossipavlina 04.04.2014

Z mého pohledu oceňuji autorovu bohatou slovní zásobu, rozvité věty. Ale vadilo mi tam také to předbíhání děje vyprávěním smrti. Při čtení jsem se musela hodně soustředit, nepřišlo mi to jako moc jednoduché čtení. Ale příběh se mi líbil.

střapatá 03.04.2014

Uf. Nemám ráda válečné knihy a nemám ráda ani příliš dojemné knihy. Ale tento příběh je jiný, nic podobného jsem asi nečetla. Ano, autor hraje cíleně na city, ale díky jeho umění psát, mu to člověk lehce odpustí.
A věta, která mi utkvěla v paměti nejvíce? "Měla teď před sebou celou smrt."

MonisPop 03.04.2014

Nejdříve jsme přemýšlela, že bych knize dala pouze 4 hvězdičky, protože mě nenadchlo zpracování z pohledu smrti, která navíc neustále předbíhala, přerušovala děj a prozrazovala budoucnost. Nicméně příběhu se nic vytknout nedá. Je krásný a námět se mi moc líbí. Už se moc těším až se podívám na film.

adorjas 02.04.2014

Knihu som dočítala alebo skôr by som povedala, že som prečítala toľko ospevovanú knihu- žiaľ, mňa nechytila. Niekedy si myslím, že stačí napísať knihu s takouto tematikou a okamžite to bude bestseller. Avšak nemôžem jej ubrať zvláštny štýl rozprávania deja, ktorý ale niekedy bol v podobe spoilera na škodu...Ale nenechajte sa odradiť mojím komentárom, možno vás kniha zaujme viac :)

Maica 28.03.2014

Moc mě štve, že knihu všichni tolik opěvují, protože čtenář potom čeká mnoho. Mně nejdřív překvapil (až příliš) poetický styl a potom jistá dávka ledové surovosti. Řekla bych, že se kniha skládá ze tří vrstev: líbivá a lehká na povrchu, krutá a pravdivá uvnitř, ale ještě hlouběji se skrývá jedna umazaná vrstvička - vyždímat ze čtenáře cit za každou cenu. Tohle mi opravdu trochu vadilo, ale k příběhu nemůžu vytknout téměř nic. Tady bych naopak autorovu fantazii (bohužel ne úplně jen fantazii) velmi ocenila.

džej 26.03.2014

Rozhodně výjimečná kniha psaná výjimečným stylem i způsobem. Bohužel právě specifika tohoto románu na mě působí spíš ambivalentně. Na jednu stranu propracovaný příběh a občas i hloubka úvah, na stranu druhou pro mě až příliš vyumělkovaný způsob sdělení. Opravdu mi místy vadily vsuvky, analýzy predikcí a hlavně nepřiměřené přívlastky. Kolikrát jsem se u takovýchto spojení zastavila a rozmýšlela o jejich funkčnosti (mnohokrát mi přitom přišlo, že jsou jen účelově dávány na odiv). Svět viděný dětskýma očima, přestože vypravěčkou je smrt, je čtenářsky vděčný, takže kniha určitě stojí za přečtení.

orson 25.03.2014

Zpočátku mi to připadalo pomalé, ucandané a strašně mi vadil vypravěč - smrtka. Pořád do toho kecala a vyzrazovala osudy postav. Způsob vyprávění mi hodně připomínal seriál o koláčníkovi (Řekni, kdo tě zabil), prostě takové milé povídání, až na to že to bylo o vážných věcech - o válce, nacismu, koncentrácích, smrti... Celkové hodně smutný a dojemný příběh.

pecka02 25.03.2014

Tak tohle byl opravdu čtenářský požitek. Nejlepší na této knize je asi jazyk, jakým je psána. Některá slovní spojení jsou natolik neobyčejná, ale přitom dokonale vystihující situaci, že jsem byla nucena číst je stále dokola, abych si je dostatečně vychutnala. Příběh samotný mě nejvíc zaujal svou lidskostí a přátelstvím, postavy jsou upřímné, sympatické a dobře propracované. Hlavně Rudy je můj oblíbenec. Navždycky si budu pamatovat, že pusy se lidem mají dávat hned a ne až přijde správný čas...

kessey 23.03.2014

Výborná kniha, která popisuje druhou světovou válku značně neotřelým způsobem. I přesto (a možná právě proto), že tam houfně neumírají lidé a nepláčou vdovy jde o knihu skvěle zachycující hrůzu této doby. Kniha se čte jedním dechem, postavy jsou dokonale vykreslené a uvěřitelné. A jako bonus se konečně dozvíte, jak doopravdy vypadá Smrť.

kní 23.03.2014

Naprosto jedinečná kniha.
Je v ní i pár obrázků. Dokonce i kreslený vtip: krásný den, dvojice držící se za ruce stojí na vysokém kopci, na nebi estetické dva mráčky doplňují rozzářené slunce. Ona: "To je dneska krásně..." - jenže to slunce - je jen kruh se svastikou a ten kopec je hora mrtvých lidí...
Autor popisuje nepopsatelné krásy a hrůzy takovým způsobem, s jakým jsem se doposud nesetkala. Ale k plnému pochopení je asi potřeba už toho hodně vědět, číst mnoho knih o té době, vidět hodně filmů, dokumentů.
Lituju, že jsem si nedělala poznámky.
Zapamatovala jsem si jen, že na str. 270 je nenápadně definováno něco, co je základní příčinou všech válek:

"Byla to stejná parta jako loni, jedinou výjimkou byl vůdce. Liesel se divila, že se kormidla nechopil někdo z kluků, ale když se dívala z jednoho na druhého, uvědomila si, že na to nikdo z nich nemá. Pokud šlo o kradení, neměli žádné skrupule, ale potřebovali někoho, kdo jim zavelí. Líbilo se jim, když se jim velelo, a Viktoru Chemmelovi se líbilo velet. Byl to utěšený mikrokosmos." ...

Sofie45 21.03.2014

Velmi půvabná knížka. Zejména jazykové pojetí, to je prostě brilantní, ten styl, jakým autor knihu napsal. Byla jsem jím doslova okouzlena a unesena. A příběh byl o to krásnější, ta magická přirozenost, jež mě zabarikádovala do stránek této knihy a já chvilkami nemohla přestat číst. Tak reálně napsáno, že se v ději ani ty prvky nespecifikovatelných kouzel nedokážou ztratit do šedivé všednosti.
Ty úžasně vykreslené postavy s pečlivě propracovaným charakterem musí snad každého dostat do kolen. Nejvíce se mi vryl do srdce akordeonový mistr Hans Hubermann a židovský boxer Max Vandenburg. Rosa Hubermannová i přes svojí zdánlivě hrubou a agresivní povahu ukázala, že se v jejím nitru skrývá opravdu bezprostřední skvělý člověk a tím mě dostala. Liesel jsem si až tak neoblíbila.
Byla jsem nadšená, ale, když to hodnotím jako celek, tak i malinko zklamaná. Z předešlých řádků to určitě není poznat, ale jistá dávku chvilkové nejistoty, zda mi kniha přináší ten správný požitek, se bohužel dostavila. Ano, bohužel, ještě jednou to musím napsat. Každopádně naplněná dávkou té úžasné lidskosti, jež se v knize nespočetněkrát vyskytla, jsem knihu po dočtení spokojeně uzavřela s tím, že se k ní jednou vrátím a třeba najdu to, co jsem tehdy postrádala.

Inozuka 19.03.2014

Většinou komerčnímu nátlaku s úspěchem odolávám, ale když už někdo nazve své dílo takhle lákavě, těžko se vzdoruje a dá se očekávat, že výsledek nebude úplně pitomý. A není... je totiž geniální. Velice promyšlený způsob vyprávění a dobře podané již zdánlivě okoukané téma Druhé světové války, holokaustu a zhovadilosti nacismu. Zusak na příběhu malé holky demaskuje krutost války, ale zároveň vedle té horší lidské stránky ukazuje i tu dobrou. Chvílemi se mi sice zdály některé slovní obraty až moc "tlačící na pilu" a překombinované, ale jako celek funguje Zlodějka knih perfektně. Na posledních třicet stránek si připravte krabici kapesníků, budete je potřebovat...

Vulpi 17.03.2014

Moc nevím, co si o tom mám myslet. nedokázala jsem se od ní odtrhnout, ale když to zpětně hodnotím, ani se mi moc nelíbila. Nevím, jestli je to tím, že jsem divná já nebo tou knihou, ale něco mi tam prostě nesedlo.

nejpet 15.03.2014

Včera jsem ji dočetla. Obvykle mě nebaví nic, co se týká válek, ale pojetí války z pohledu smrti mi připadalo velmi zajímavé. Smrťácký nadhled mě bavil, velmi čtivá hořkosladká kniha.

monca88 15.03.2014

Neuvěřitelně čtivá kniha!

simlenka 14.03.2014

chvílemi jsem se nemohla odtrhnout, chvílemi se nudila, ale celkově je to dobré čtení... mně osobně to vyprávění smrti moc nebralo, ale věřím, že spoustě lidí se právě tohle líbí. I slza mi ukápla, ale rozhodně jsem četla mnohem lepší knížky

Mandie 14.03.2014

Asi před pěti minutami jsem tuto knížku dočetla. A.....nemám slov. Nikdy předtím jsem nečetla nic podobného a myslím, že žádná knížka, kterou kdy ještě přečtu se bude této podobat. Koupila jsem si ji docela nedávno, z chvilkového popuzení a nátlaku internetu. Nikdy předtím jsem o této knížce neslyšela, až vyšel film v kinech a tak jsem si ji chtěla přečíst, ještě než se na film podívám. Ze všech stran jsem slyšela doporučení a kladné ohlasy na tuto knížku a tak jsem se rozhodla si ji přečíst. Ale jednu věc mi nikdo neřekl. Že to bude takovéhle. Očekávala jsem od knihy spoustu, ale tohle opravdu ne. Je to jedna z těch knih, o kterých musíte přemýšlet, i když je nečtete. Je to jedna z těch knih, které vás poznamenají na celý život. Mě změnila. Pokaždé, když teď někde slyším zmínku o smrti, představím si vypravěčku, která má neustále spoustu práce a hlavně která má také srdce. Očekávala jsem, že u této knížky budu brečet. A to hodně. Ale měla jsem jen zamlžené oči. Chtěla jsem plakat, ale neplakala jsem. A přesto mě tahle knížka tolik zasáhla. Byla tak skutečná, tak reálná, tak pravdivá a snadno uvěřitelná a přitom na ní bylo něco kouzelného, něco nadpřirozeného, něco neuvěřitelného. Možná to bylo právě to, že příběh vypraví Smrt. Možná to bylo tím, jak Liesel kradla knihy. Ve skutečnosti je vlastně zachraňovala. Nikdo si nezasloužil vlastnit nějakou knihu víc než Liesel. A jak poté začala psát svou vlastní knihu.......připomnělo mi to mě samotnou. Po celý příběh jsem v Liesel viděla kousek sebe. I přesto, že mě v knize některé věci zmátly, kvůli některým jsem byla rozzlobená a od některých jsem očekávala něco úplně jiného, nechtěla bych na ní změnit ani jedno jediné písmenko. Protože právě tyhle věci dodaly knížce na té opravdovosti a neskutečnosti. Kvůli těm všem malým nedokonalostem je ten příběh dokonalý. Podle mě by si měl každý přečíst tuhle knihu. Tu ve svém životě jednoduše potřebujete.

Blondi 11.03.2014

Po mediální vlně a spoustě doporučení jsem se rozhodla si tuto knihu přečíst. Je asi jasné, že jsem měla vysoká očekávání. Ta byla ale asi až moc vysoká a nebyla naplněna. Strašně mi vadil styl psaní a měla jsem pocit, že autor chce ž moc zapůsobit na čtenářovy city. Nebudu ale pouze kritická - posledních cca 100 stran bylo super.

blanickaa1 11.03.2014

Knihu jsem dočetla včera a nejsem schopna říct, jaké ve mně zanechala pocity. Smutek? Marnost? Vztek? Prázdnotu? Prostě nevím. Knížka je to úžasná, čtivá a myslím, že se k ní určitě vrátím.

astroweb 11.03.2014

Velmi dobré, velmi čtivé, zajímavé a hodnotná "vysoká" četba.

astroweb 11.03.2014

Velmi dobré, velmi čtivé, zajímavé a hodnotná "vysoká" četba.

michaela1838 10.03.2014

Tak já i když to nikdy nedělám viděla prvně film...řvala jsem od začátku až do konce.Velmi silný příběh a ještě teď mám v sobě hodně dojmů...knihu si zakoupím.Musím.Chci ji mít ve své knihovně :)

Terry11 09.03.2014

"Listopad 1942. Nikdo nesloužil vůdci tak oddaně jako já."

Přenádherný styl, plný metafor, poetismů. Ta kniha je jako báseň.

Misalina 04.03.2014

Mám rozečteno a musím říct jedině snad "Wow!" Upřímně se děším okamžiku, kdy dojdu až na konec.

marimari 03.03.2014

úžasná kniha- jazyk, myšlenky, příběh! doporučuji!!! Nejdřív jsem viděla film, potom jsem si knihu koupila a za dva dny přečetla. Patří k těm, o kterých po přečtení několik dnů přemýšlím a po čase se vracím.

anetka17 02.03.2014

Úžasná kniha =)

sasencicka 02.03.2014

krásná a dojemná kniha

bookshelf 01.03.2014

Zdá se mi, že jsem asi četla jinou knihu než ostatní, protože mně se nelíbila. Zklamalo mě to. Pořádně. Zato styl jakým spisovatel psal byl opravdu výjimečný. Mimoto jsem si i oblíbila zdánlivě nevýrazné postavy. Ale zdálo se mi, že příběh se táhne. Kniha mě ani na chvíli dostatečně nepohltila a četla jsem jen proto, abych ji dočetla a odložila.

Je něco,co na čtení přímo nesnáším. A to jsou spoilery. Nesnáším, když je někdo někde píše a neoznačí. Když si takový spoiler přečtu, už nemusím knihu číst. Tato kniha byla plná spoilerů.

Marika Vanova 28.02.2014

Kniha mě moc nadchla. Autor je se slovy velmi zručný, ať si říká, kdo chce, co chce. Nejdříve jsem viděla film a až potom četla knihu a nevím, co by bylo lepší, jestli tak nebo obráceně. Film se jemně line a v pozadí je vám jasné, že válka je hrůza hrůz. Ale kniha mi ten ďěj ještě rozvinula.

Moc se mi líbí třeba výroky: DEFINICE,KTERÁ SE NENACHÁZÍ VE SLOVNÍKU
Neodejití:projev důvěry a lásky,
rozpoznaný obvykle dětmi.

Kdesi hluboko v duši ho cosi
svědilo, ale dával si pozor, aby si to
neškrábal. Bál se, co by se
z toho mohlo vyvalit.

Vřele doporučuji.

bovinka 28.02.2014

Nejdřív jsem váhala, zda knihu číst. Ale od první chvíle, co jsem ji otevřela, jsem věděla, že to byla správná volba. Zajímavý dojemný příběh. Nadchl mě sloh a hlavně mě zaujal vypravěč příběhu. Doporučuji

Dousabel 27.02.2014

Úžasná, poutavá kniha, zase trochu jiný pohled (dětský) na II. světovou, četla se opravdu výborně. Ještě ten den jsme na The Book Thief šli do kina a já řvala jak želva od začátku až po závěrečné titulky. Je to jedna z těch knih, která vás tak vtáhne tak do děje, že během čtení cítíte stejnou bolest a beznaděj, ale i radost a bezstarostnost, jako hrdinové v příběhu. Určitě jsem nečetla naposledy a vřele doporučuji:)

Anidlo 27.02.2014

Fantastická kniha. Od začátku mě vtáhla do děje a pustila až na úplném konci za doprovodu slz.

Henriette 27.02.2014

Konečně po dlouhé době pětihvězdičková kniha. Nádherná, poutavá. Kniha která vás naprosto dostane!

KáťaV. 24.02.2014

Kniha se mi velmi líbila, dokonce bych řekla, že mě dostala.
Opravdu stojí za přečtení a já jsem moc ráda, že jí mám ve své knihovně.

Rapunzel 24.02.2014

Zlodějka knih není špatná kniha, ale vracet se k ní zřejmě už nebudu. Ke konci jsem se ke čtení musela už vyloženě nutit. Nicméně příběh a jeho podání jsou originální a chápu, že své příznivce si najde.

honey321 19.02.2014

Nevšední vypravěčka vytvořila velmi napínavý a poutavý příběh, ke kterému se jisto jistě ještě vrátím...

annie111 18.02.2014

Naprosto mě to uchvátilo...krásně a poutavě napsáno, přečteno jedním dechem :) A konec jsem samozřejmě (jak jinak) obrečela...

Oifa 18.02.2014

Do první poloviny jsem se musela nutit. Ovšem konec? Excelentní!

koplik 17.02.2014

Knížka se mi hodně líbila. Velice dobře se četla a smrt v roli vypravěče skvělý nápad. Podle anotace jsem si moc nedokázala představit jaké to bude. Myslím, že život za války podaný v této formě ,by mohl být srozumitelný i pro mladší čtenáře.

Luxiee Axony 15.02.2014

Tato kniha mne naprosto ohromila. Stejně tak, jako já jsem do sebe vsakovala hluboká slova, tak listy stran vsakovaly mé žalostné slzy.
Kniha je obdivuhodná nejen díky své promyšlenosti, kompozici a syžetu. Tato kniha je dokonalý pohled Smrti na naprosto nedokonalý svět a život lidí...
Mohla bych tu své dojmy, pocity a zážitky z knihy psát dalších několik hodin. Doufám však, že i tento krátký komentář poslouží odhodlanosti čtenářů sáhnout přesně po této knize.. :)

v.e.v.er.ka 13.02.2014

knizku jsem nedocetla ani po 200 stranach me nezaujala... zbytecne poeticka a uspavací...

Alzbetta 13.02.2014

Nádherný,silný příběh. Přečetla jsem ho jedním dechem. Holky,nedoporučuju číst s namalovanýma očima!!! Vypadala jsem jak klaun :( :)

Sheldondexter 10.02.2014

Hmm, co o téhle knize říct? Naprosto úchvatné. Hlavní vypravěčka samotná Smrt. Děj zasazen do Druhé světové války. Příběh o odvaze jednoho starého muže, o přátelství mezi Židem a dívkou a o ženě, která v sobě nakonec ukrývala hodnou a citlivou osobu. Příběh popisující lásku ke knihám, která donutí je i ukrást. Nakonec autor usoudí, že i bezcitná Smrt má srdce. A nejen to. Že dokáže odpustit. Opravdu výborně napsaný příběh z doby, o kterou se zajímám. Opravdu výborné dílo k přemýšlení i k pláči. Markus se ukazuje jako výborně začínající mladý spisovatel moderní doby, který dokáže psát o době minulé. Tlesk, tlesk, tlest.

AnnL 10.02.2014

Nemá smysl zde psát, že ji doporučuji. Je jasné, že její krása je věhlasná. Příběh mnoho lidí zná, ještě dřív než ji poprvé otevře. K obsahu nemá cenu nic psát a kazit těm, kdo neměli tu čest. Jediné doporučení, které pro vás mám je: Před posledními 29 stranami se s ní někam zavřete. Někde, kde vás nikdo neuvidí. Aby jste mohli plakat, když se vám bude chtít a nemuseli se stydět při pohledu ostatních lidí kolem vás. Aby jste mohli celý konec prožít naplno, aby vás mohl pohltit. Teda alespoň ti, kteří TOMU NĚČEMU, co nám výjimečné knížky dávají, rozumí. Ti ostatní, ať to dočítají, kde chtějí. Ti asi nikdy neporozumí...
PS: četla jsem 2x a pochybuji, že jsem se s ní setkala naposledy ;)

myjka 09.02.2014

Nádherná kniha, krásny príbeh o dobrých ľudoch. :)

KriKri 08.02.2014

První část jsem četla tři týdny, druhou dva dny. Zajímavý a originální styl psaní, smrt jako vypravěčka se jen tak nevidí. Ve výsledku se mi kniha líbila, závěr byl dokonalý, očekávaný, smutný... ale přeci jen já asi stále budu dávat přednost jiným žánrům. Koupě knihy, ani jejího čtení nelituji, ale podruhé už si jí asi nepřečtu.

mařinka.vonná 07.02.2014

Naprosto souhlasím s pil a sumcickou, hodně plytce napsané, na hranici kýče.

hradil 06.02.2014

Přečetl jsem si pár záporných komentářů. Nejvíc mě zaujala věta: Kniha se dala shrnout do několikastránkové povídky. Moje bezprostřední reakce: COŽE?
Nečetl jsem snad propracovanější knihu. Naprosto nádherně vykreslené postavy, poeticky popsaná krajina. Výborně vystihnutá atmosféra, vztahy mezi lidmi a politická situace za 2.sv. války.
Je pravda, že jsem se ze začátku bál způsobu, jakým autor knihu napsal tzn. vypravěčka Smrt. Mé obavy se nepotvrdily. Dlouho po dočtení, jsem přemýšlel nad smyslem života. Když se to vezme tak i onak, smrt je vysvobození. Jsem zvědavý, jakou barvu bude mít nebe, až si pro mě přijde.

Styblice 05.02.2014

Viděla jsem film a musela jsem si přečíst i knížku. Knížka se krásně čte a nemůžete přestat. Ve filmu se trochu lišil konec v podrobnostech - knížka se mi líbila více. Smrt jako vypravěčka - excelentní. Doporučuji ji přečíst všem!

kacka29 04.02.2014

Naprosto kouzelně napsaná kniha. Moc se mi líbil jazyk a styl psaní. Dokonale vykreslené postavy. Nejvíc jsem si oblíbila pasáž, kdy Liesel poprvé přišla do starostovy knihovny. Jak je zde vyjádřena Lieselina láska ke knihám. Zároveň příběh poukazuje na to, jak je válka hrozná a nesmyslná a že bez knih by ji Liesel nepřežila...

sumcicka 04.02.2014

Opravdu nechápu tu vlnu nadšení, která se v poslední době kolem této knihy strhla. Mě Zlodějka knih vůbec neoslovila, naopak spíše mě nudila a k jejímu dočtení jsem se musela nutit. Postava Rudyho, o níž všichni tak básní mi přišla propracovaná snad nejméně ze všech, autorův "přepoetičtělý" styl mě spíše štval než uchvacoval, stejně jako neustálé prozrazování děje předem. I když to vlastně není tak úplně pravda - podle mě kniha děj téměř postrádá a na to jak je zbytečně dlouhá jí chybí nosná myšlenku. Celý příběh by se tak dal shrnout do několikastránkové povídky.

KikiZ 04.02.2014

"Jedna byla zlodějka knih, ten druhý kradl oblohu". Moc krásná a velmi lidsky napsaná kniha. I když musím přiznat, že mě vždycky knihy, co mají mohutnou reklamu vždycky spíše odpuzují, tak v tomto případě jsem udělala vyjímku a knihu si koupila. Nelitovala jsem, navíc jsem ji četla na vesnici u prarodičů u praskajících kamnech, na sobě nabalené svetry, protože jinde se netopí a v noci drkotala zubama zimou a připadala jsem si tak trochu, samozřejmě velmi nadneseně, jako ten chudák Max ve sklepě. Ale do kina na film nepůjdu, mám totiž vždycky tak nějak v hlavě podobu těch "svých" filmových hrdinů a obávam se, že film by mi ji tak nějak narušil.

minde 02.02.2014

Knížka ve mě zanechala tak hluboké emoce...a ještě dlouho bude ve mě doznívat ten smutek, ale i radost zároveň. Je to opravdu nádherná knížka. Zasáhne vás jednak krutost druhé světové války, ale i příběh prostých lidí, příběh dívky, který je na jedné straně smutný, a zároveň i úsměvný....A také sama vypravěčka, kterou je Smrt. Určitě se k té knížce budu vracet.

geimz 02.02.2014

Pár dôvodov, prečo je Zlodejka kníh vynikajúcou knihou - má ohromné, trojrozmerné postavy, strhujúci príbeh, je napísaná krásnym štýlom, podáva celistvý obraz doby, má veľmi silný a emocionálny koniec (a predovšetkým pasujúci k celej knihe) a hlavne je neuveriteľne čtivá (slovenský ekvivalent nepoznám), a aj keď sa to zdá ako otrepaná fráza, u žiadnej inej knihy mi to nesedí tak, ako u Zlodejky. Smrť je pôsobivý rozprávač, a hoc tento nápad mohol veľmi ľahko skĺznuť a pretvoriť sa v niečo, čo by čitateľovi narúšalo príbeh Liesel, nie je tomu tak a pasáže, ktoré nám rozpráva Smrť sú podané veľmi citlivo, poeticky a perfektne pasujú k danému miestu a obdobiu. Bojím sa filmového spracovania, ktoré takto citlivú látku jednoducho nemôžu preniesť na plátno dostatočne, no pred knihou smekám a pochybujem, že by mnou nejaký príbeh z druhej svetovej vojny (resp. príbeh obecne) mohol pohnúť tak, ako to dokázala Zlodejka.

zulanek 02.02.2014

Uzasna kniha a jen tezko se da vyjadrit,jake emoce ve vas vyvola.Cte se jednim dechem a kdyz ji pak odlozite,jen zustanete tise sedet a budete vstrebavat tu hloubku deje,osudy vsech postav a jejich charaktery,tak jak nam to mistrovsky vypravi sama Smrt.
Kniha zaujme dustojne misto v me knihovne a s urcitosti vim,ze se k ni budu vracet.
Kazdemu doporucuji,aby si ji precetl.
Autorovi patri velky dik za toto dilo.

aalexiis 30.01.2014

Zlodějka knih je dokonalá a pro mě to byla ta nejlepší kniha, kterou jsem roku 2013 četla, ať si někteří klidně říkají, jak je to prvoplánový příběh, který hraje na city. Já si to nemyslím. Je to kniha o síle slov a o tom, jak jeden člověk dokáže změnit svět spoustě dalších jen kvůli své čisté povaze. Kniha o jedné statečné dívce, která dokázala více, než by si většina lidí dokázala vůbec představit. Kniha o knihách. To, že příběh navíc vypráví smrt, což mu dává velmi zajímavou perspektivu a mě se moc poznámky Smrti líbily, to jen vylepšuje a podtrhuje její jedinečnost. Už se těším, až si ji přečtu znovu.

Kagmara 30.01.2014

S odstupem upravuji hodnocení, protože se kniha mezi mé nej nezařadila a už vůbec se mi nechce jít na film, zvlášť když vidím ty upoutávky. 4 hvězdičky za čtivost a opravdu dobrý pocit po dočtení, tedy pokud jsem si odmyslela některé podivně šroubované obraty, o nichž už jsem se tu zmiňovala. Ale za 5 to fakt není.

GrasselováL 30.01.2014

Kniha mě vůbec neoslovila. Nedočetla jsem. Nelíbí se mi styl psaní a v hlavní roli Smrt. Děj je pořád to samé co se píše o 2. světové válce - Zlí Němci, holokaust, hodní Židé, smrt...prostě pořád dokola.

pil 30.01.2014

Nekamenujte mě! Zlodějka knih je pro mě především banální a dosti plytké čtivo. Jistě, téma druhé světové války, problematika holocaustu, Židé versus Hitler je stále živé a dá se říct, že se z něj dá hodně „vydojit“. Znám ale spousty knih, které si s tématem poradily mnohem lépe, propracovaným silným neplochým příběhem. Ano, vyprávět příběh z pohledu smrti je dobrý nápad, ale tím to také končí. Navíc, nezdá se vám, že smrt mluví jako by jí bylo deset?:-) A to se už dostávám k jazyku: vždyť je to psáno v tak jednoduchých větách, slovní zásoba chuďoučká jak kostelní myška. Celou dobu jsem si říkala, že je to zřejmě kniha určená dětem na druhém stupni ZŠ, aby se lépe seznámily s pojmem druhá světová válka. Proč ne. Ale ouha! Knihu čtou dospělci a ještě si u ní rochní, co že je to za překrásný dojemný příběh. A jakápak zlodějka, když nakonec to žádná zlodějka vlastně není. Už končím.
Pro případné zájemce ty největší banality a kýčovité věty ráda vypíšu.

Petra28 29.01.2014

Jsem jí úplně plná .. rozhodně knížka, kterou nepustím jen tak z hlavy. Je opravdu z těch, o které budu povídat i po letech. To byl zážitek.
Je úplně jiná, ze začátku jsem si říkala, vyloženě divná je.
Postava vypravěče je výborně zvolená. I to prozrazování co se stane, o čem to bude na dalších stránkách ... to bylo takové blížení se k nevyhnutelnému závěru.
A potom slova, knihy, psaní ... příběhy, povídky ... mazlení se slovy. Krásné čtení.

Natique 28.01.2014

Když jsme u těch dojemných okamžiků, tak mě nejdojemnější přišla ta chvilka, kdy se po válce ve dveřích krámku objevil kluk s bažinatýma očima :-)

kvapsv 28.01.2014

Zhltnutá takřka jedním dechem..těžko se tato kniha odkládala. Je pravda, že se na téměř 530 stranách této knihy nestalo tolik zvratů kolik by člověk čekal, ale myslím si, že přesně tak to mělo být. Samo povídání o každodenním životě mě uchvátilo. Kniha se okamžitě vyšplhala na přední příčku v mém žebříčku TOP knih.

Teď hurá do kina. Jsem zvědavá jak moc se bude film podobat knize..doufám, že mnohé zůstane stejné. :)

PS: U hodně recenzí jsem četla, že nejdojemnější na knize byla část, kdy Liesel líbala mrtvého Rudyho. Pro mě to ovšem byla ta část, kdy Liesel uviděla a následně i mluvila s Maxem v průvodu židů. Tak nějak ve mě zůstává pocit, že to oni byly spřízněné duše..i proto mě potěšil epilog.

Jedno slovo: DOPORUČUJI!

aliali 27.01.2014

Knihu jsem četla jedním dechem a myslím, že ještě dlouho ve mě zůstane.

Galaty 26.01.2014

Jedna z nejkrásnějších knížek...při čtení této knížky se ve mě mísil smutek i radost, na tváři jsem měla úsměv, ale i slzy. Už mám založené některé pasáže a hlavně vím, že se k této knížce rozhodně vrátím...

Ninusatko 25.01.2014

Putavy pribeh, ktory zaujme a nuti vas zamysliet sa nad zivotom..velmi som si oblubila hlavnu hrdinku, urcite knizku odporucam, mal by si ju precitat kazdy..

radus 25.01.2014

Mě kniha nezasáhla tak, jak jsem si představovala, možná proto, že jsem si přečetla ze všech komentářů, jak moc je skvělá... Je zvláštní, divná, jiná...
První polovina knihy mě nějak nechytla, postrádala jsem děj, nelíbilo se mi přeskakování v čase, smrt občas prozradila něco dopředu a vracela se k tomu znovu... Líbila se mi postava Lieslina otce - harmonikáře, člověka s krásnou duší, i Lieslina věčně nadávající matka, ale s židovským boxerem jsem se moc nesžila. Nejkrásnější a nejdojemnější scéna - když Liesel našla mrtvého Rudyho a políbila ho. Přečtěte si Zlodějku, určitě neuděláte chybu :-) Jsem zvědavá jak bude Zlodějka knih zfilmovaná.

Ellile 24.01.2014

Přečteno jedním dechem. Je pravda, že mě ze začátku trochu děsil styl, kterým je kniha psaná. Tento způsob psaní, kterým autor příběh uchopil, je dost odlišný od klasického vyprávění, ale poměrně rychle si na něj zvyknete a pro mě se nakonec stal příjemným zpestřením po všech těch klasických vyprávěních.
Doposud jsem přečetla několik knih s podobnou tematikou, ale Zusak toto téma pojal naprosto jinak…je vyprávěn z pohledu a v tónu, který jsem nečekala. Přesto (nebo právě proto) mě zaujal a hlavně-zanechal po přečtení dost intenzivní pocity, což se nepovede každé knize.
Je pravda, že někomu může připadat vyprávění dost rozvláčné, točící se stále kolem podobných věcí, ale právě to tvoří tu pravou atmosféru obyčejného života lidí v nacistickém Německu.
A co se mi opravdu líbilo, byla myšlenka, kterou autor ukazuje, jakou moc mají slova… působí na lidi, aniž by si to oni sami uvědomovali. A kdo ovládá slova….

Marcel7 23.01.2014

Nejemotivnější konec, jaký se mi zatím dostal do rukou... Přesto, že víte jak všechno skončí a každý obrácení stránky doprovází strach, nedokážete se udržet a donutíte se dočíst. I když vám Rudy stoupá na srdce, i když před vámi klečí Liesel podupaná slzami. Nehledě na to, že nálety přišly v den (ne rok naštěstí) mých narozenin. Krásně napsaná knížka, nečetla jsem barvitější a nádhernější popisy nebe. Ty přirovnání, prostě nádhera.

vikikl 21.01.2014

Kdyby to někoho zajímalo, právě jsem zjistila, že kniha byla loni zfilmovaná. Já se podívám, ale budu raději připravena na zklamání. Film většinou není tak dobrý jako kniha... http://www.csfd.cz/film/346598-zlodejka-knih/videa/

AnetW94 21.01.2014

I když jsem si vždycky říkala, že nikdy nebudu číst knihy o válce, tak u Zlodějky knih to prostě nešlo. Je to ten typ knihy, u které strávíte celý den. Seděla jsem u ní do 3 do rána a po přečtení bezmála 528 stran jsem řekla jen: "Páni."

Natique 20.01.2014

I když vypravěčka leccos prozradila dopředu, vůbec tím nijak neublížila napínavosti příběhu. Knihu jsem hltala do posledního řádku, který navíc úžasně vystihl můj pocit z knihy: Lidi mě děsí.

leami 20.01.2014

Nádhera. Obyčejná slova složená do obyčejných vět. A přesto jsem chvílemi musela přestat číst, abych to vydýchala. Autor je geniální vypravěč.
Každý rok si sama pro sebe určuji knihu, která se mi líbila nejvíc. Je teprve leden a já mám vybráno.

rendasykorka 20.01.2014

opravdu je úžo :)

last4 19.01.2014

Krásná kniha...

pesakova.andrejka 19.01.2014

Nikdy, vážně nikdy v mém životě mě nic nedostalo jako tahle knížka. Byla.. Dokonalá. Absolutně jsem se zamilovala do Rudyho, Maxe a nenašla bych lepší kamarádku než je Liesel. Obdivuji autora, že dokázal napsat něco takového. Tato kniha se okamžitě zařadila na první místo seznamu nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Nemůžu se dočkat, až si to přečtu znovu. Co mě ale zamrzelo, je fakt, že film nebyl až tak skvělý. Spousta věcí tam byla ukázána docela povrchně oproti knížce a spousta věcí byla ukázána jen tak letmo-například odchod Hanse Hubermanna do války-ve filmu doba, kdy byl pryč, zabrala prakticky 5 minut a nebylo vlastně nic vysvětleno. To mě celkem mrzí, proto na film nemám názor obdobný jako na knížku.

Vendulis 18.01.2014

Doporučuji. Kniha je opravdu velmi pěkně napsaná. :) Přečetla jsem jedním dechem.

Marika Vanova 18.01.2014

Včera jsem viděla v kině film a jsem moc nadšená, chválím, krásně podána atmosféra 2.svět.války. Jestli je to v knize taky tak, už se těším až si to i přečtu. Film doporučuji a dávám mu 5 hvězdiček.

Jitush 13.01.2014

Velmi působivá kniha, kterou jsem četla jedním dechem. :)

čohynka 12.01.2014

Fantastická, prostě sqělá :)

matas888 11.01.2014

Na tuhle knihu jsem se strašně těšila a možná jsem od ní čekala až moc... V první půlce jsem si myslela, že jí odložím. Jakmile se objevil Max Vandenburg, kniha mě začala bavit. On byl pro mě jediná postava, která mi přirostla k srdci. Neříkám, že je příběh špatný, ale bohužel mně se pod kůži nedostal.

Provazek.J 10.01.2014

Velká kniha,těším se na film!

gmail@kvido.tk 07.01.2014

Kniha se mi moc libila, doporucuji.

kleria 04.01.2014

Když vemu že knížka měla tolik stránek, tak jsem si myslela že se tam stane toho víc, myslím tím třeba víc napínavější nebo tak :). Ale i tak tato knížka měla něco do sebe a mě se strašně líbila. Ještě pořád nad ní musím přemýšlet a změnila mi trošku pohled na tu dobu. Opravdu obdivuju autora, nějak totiž nemůžu pochopit jak to mohl napsat Australan, ale fakt super je to :). Konec jsem špatně rozdýchávala, ale autor se to pak závěrem snažil uzavřít dobře. Takže já jsem toho názoru že jsem ráda tak jak to skončila.. ale i tak se to ze začátku hůř rozdýchává. :) Knížku strašně moc doporučuji!! :)

Moje recenze - http://mojenejnejknihy.blogspot.cz/2014/01/zlodejka-knih-recenze.html

DannyBlakely 02.01.2014

Přísahám, že nikdy v životě jsem u knížky neplakala tak moc a tak dlouho, jako u této. Každý by si ji měl přečíst, protože to je ta nejlépe napsaná kniha vůbec. Kam se hrabe Remarque ..

evickakyticka 02.01.2014

Po přečtení ve mě převládal pocit, spíš jen hlas v hlavě - saukerl, saumench. Tak jestli mi tato kniha dala jen tohle, tak je to málo. Ke konci už jsem se těšila až knihu úplně dočtu, abych se k ní už nemusela vracet. Moc mě nezaujala.

avel 30.12.2013

Kniha není špatná. Je celkem dobře napsaná, ale od námětu smrti jako vypravěče příběhu z druhé světové války jsem čekala víc. Zlodějku knih bych doporučila mladistvím, kteří chtějí zkusit něco s motivy druhé světové války, protože krutosti jsou tu dávkovány poměrně nevinně očima mladé dívky, ale nijak zlehčovány.

sioux 29.12.2013

Tak nevím, jestli je u mě něco špatně nebo jsem to nepochopil. Tolik lidí jak tady, tak na Amazonu,to hodnotí tak pozitivně a já to nebyl schopen dočíst. Téma mi přišlo zajímavé, láska ke knihám, druhá světová, záchrana uprchlíka, mladá dívka jako hrdinka, ale vůbec mi to nepřišlo čtivé. V půlce jsem to odložil a pak jsem se k tomu po nějakém čase vrátil a zase nic.

Nějak jsem se se Zlodějkou knih nepotkal v dobrém rozpoložení.

Joges 29.12.2013

Působivá kniha plná malých radostí a velkých ztrát v nelehké době. Žasnu nad Zusakovou fantazií! Hraje si se slovy, rozbíjí tradiční větu, z textu vytváří harmonický celek. Přitom zachovává plynulý děj (teda až na výjimky). Zlodějka knih je úžasně čtivá, má hlavu a patu, a především je velmi uvěřitelná. A tuto knihu o válečném Německu napsal mladý Australan. Má můj veškerý respekt. Při četbě mi nijak nevadilo, že některé kapitoly byly občas přeházeny, nebo že do vyprávění ve sklepě se někdy vkrádala nuda. Mimo to mě bavilo dosazovat si za postavy příběhu herce stejnojmenného filmu, který v těchto dnech míří do kin. Např. Hans Hubermann (Geoffrey Rush), Rosa (Emily Watsonová), Liesel (Sophie Nélisse) atd. A konečný verdikt: nešetřím chválou a pět bodů je pro mne málo.

Jonny 25.12.2013

Hned záhy jsem si Lisel oblíbil, nejsem ale cílovka co se prostředí příběhu týče. Předchozí knižku od Zusaka (Posel) jsem četl s větší chutí.

BaraO 22.12.2013

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla

Freechappi 16.12.2013

Knihu mohu doporučit, je čtivá, je vyprávěna s citem. Všechny postavy jsou osobité a příběh je zajímavý.

ThePetinka 16.12.2013

Liesel je dívka, která prožívá své dětství během 2. světové války. To je téma, lákající spoustu autorů, nicméně Markus Zusak ho uchopil velmi nezvyklým způsobem. Ukázal nám, že člověk v té době nemusel být nutně židem, aby zažil strach a bolest ze ztráty blízkým. Vzal nás totiž na exkursi na HimmelStrasse do Molchingu, doprostřed nacistického Německa, a představil nám rodinu Hanse a Rosy Hubermannových, která s otevřenou náručí přijala nejen cizí malou dívku, ale i židovského boxera.
Právě Liesel je hlavní hrdinkou knihy. Její životní osud je vážně krutý - je dcerou komunisty, před očima jí umírá mladší bratr, matka ji opouští a nechává ji v cizím nepřátelském světě… A čeká ji ještě spousta trápení.
Liesel neumí číst, písmena a slova jí přitom provází celým příběhem. Na pohřbu svého bratra ukradne první knihu a v tu chvíli se stává zlodějkou. Zlodějkou knih, která nezná abecedu. Když se to dozví její adoptivní otec, vezme ji do sklepa a za pomoci své malířské štětky a běloby jí naučí, co které písmenko znamená. Sklep se tak záhy stává ústředním místem celého příběhu.
Sklep hraje v příběhu velkou roli, větší, než by se mohlo z počátku zdát. Nejen, že se pro Liesel stává milovaným místem, na několik měsíců se také stává domovem pro Maxe, žida, kterého Hubermannovi ukrývají. A ve chvíli, kdy Max sklep opustí, vrací se do něj Liesel a sklep jí zachrání život.
Možná vám přijde, že předchozí odstavec je samý spoiler, ale věřte, že hlavní vypravěčka příběhu o Liesel Menningové si na spoilery také docela potrpí. Smrt. Je všude tam, kam, se Liesel pohne a dívčin příběh ji tak velmi záhy pohltí. Zároveň je velmi nezaujatým vypravěčem, který zná všechny aspekty příběhu a nebojí se o ně podělit. V důsledku to znamená především to, že čtenář se dozví nejen všechny detaily o životě postavy, ale především všechny drobnosti týkající se její smrti.
Příběh mě naprosto pohltil a uchvátil. Kniha je mnohdy velmi emotivní, člověk se u ní ale také zasměje. Je to však především příběh o temných místech v životech lidí, kteří nikdy neudělali nic špatného, takže láká k zamyšlení. K tomu vybízí i Smrt coby vypravěčka, protože její nezvyklý pohled na svět člověka přitahuje a nutí číst dál.
Zlodějka knih není bestsellerem nadarmo, je to totiž výborný příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Myslím, že zaujme téměř každého, protože v sobě snoubí realistické prvky 2. světové války, hrozné životní osudy židů, ironii štěstí za dopadu bomb, dětský smích i romantický příběh lásky. Je to kniha, která si najde cestu ke každému.

monz 13.12.2013

Tohle byla zvláštní knížka. Což rozhodně nemyslím ve špatném. Byla prostě úplně jiná. Musím přiznat, že v některých částech jsem se trošku nudila. A také mám dojem, že kdyby mi "vypravěčka" neprozrazovala pořád konec, pravděpodobně by to ve mě probudilo větší emoce- rozesmutnilo by mě to víc, možná naštvalo. Takhle to prostě jen skončilo, což mě trochu mrzí.
Nicméně je v tom příběhu mnoho pravd, s nimiž bez výhrad souhlasím. "Vypravěčka" má prostě trošku větší přehled a odstup, než většina z nás ;-)

Jedna z mnohých:

"Ti Němci ve sklepě byli politováníhodní,to jistě, ale měli alespoň naději. Byl to sklep, ne koupelna. Neposlali je tam vysprchovat. Pro tyhle lidi byl život pořád ještě dosažitelný."

Blančitos 08.12.2013

Naprosto fenomenální kniha ... Nemám na ni slov :)

konvalinka2 07.12.2013

Tak u mne bohužel zklamání. Do příchodu Maxe jsem si několikrát myslela, že ji vůbec nepřečtu. Pak už byl děj zajímavější, příběh s Maxem byl krásně lidský. Nápad vypravěče smrti mi přišel zbytečný. Když si příběh samotný přehraju, nebo ho vyprávím zkráceně, tak je pěkný, ale knížka je zbytečně dlouhá, asi mi vůbec nesedl způsob psaní autora.

Kate.S 05.12.2013

Toto je naprosto úžasná kniha. Moc se mi líbil styl autorova psaní a hlavně to, že vypravěčem příběhu je samotná smrt. A díky těm častým vsuvkám je to čtenáři neustále připomínáno. Také se mi líbilo promísení německými výrazy. Také jsem se vždy těšila na Maxovy kresbičky. Nejraději ze všech postav jsem měla Hanse Hubermanna, který je dobrota sama. V této knize je přímo ukázáno, jak špatně se lidem v tomto strašném období žilo. Je to smutný příběh a na posledních stránkách na mě také začaly doléhat emoce. Celá kniha se vlastně čte sama. Už na prvních stránkách mě příběh do sebe vtáhl a nedokázala jsem přestat, také proto mi na přečtení stačily dva dny. A samozřejmě musím vyzvednout samotného autora, který dokázal život za války popsat tak, jako by ji sám zažil. Ne všichni by toho byli schopni. Markus Zusak má podle mého názoru velký potenciál a doufám, že se k nám jeho knihy dostanou. A mimochodem, těším se na filmové zpracování. Doufejme, že bude na stejné úrovni jako kniha.

A ještě dodám, že se mi líbilo shrnutí na konci: Lidi mě děsí.

KadelKM 01.12.2013

Je to vážně síla.... nenávidím tahle slova....

Velká_koule_chaosu 30.11.2013

Tak jsem ji dočetla, konečně. Bylo to náročné čtení, velice emotivní a kniha se mi nečetla občas zrovna lehce. Normálně bych se u takovéto knihy bála konce, ale zde ne. Hltala jsem stránku za stránkou, užívala si čtení, na knihu často myslela. Ke konci se mi do očí draly slzy. Přesto, ač byla kniha neuvěřitelně originálně napsaná a ač vypovídala o strašném tématu lidských dějin, mě nezasáhla tak moc, jak bych čekala. Byla prostě... krásná. Max, Hans, Rudy,... a hlavně Liesel - zlodějka knih, která dokázala zaujmout i samotnou smrt.
Hodnocení... Bože u některých knih by to měli zakázat. Protože, i kdyby, jak dát tomuto příběhu jiné hodnocení než 5*?

Clairka 25.11.2013

Nebojim se rict že tohle je nejlepši kniha jakou jsem zatim měla možnost čist.. Nejde mi z hlavy a jen tak na malou Liesel nezapomenu....

georgieMT82 21.11.2013

Milá Smrť, si skutočne kultivovaná a príjemná rozprávačka! Hneď sa mi aj vybavil ten rozhovor s dlhoročným odborníkom z odboru resuscitácie, čo som čítal v lekárskom časopise. Všetky tie príbehy ľudí, čo prežili klinickú smrť a všetci sa zhodli na tom, že je to výhradne pozitívny zážitok a pocit... hudba, svetlo, akoby ich sprevádzala nejaká blízka bytosť... Takže tak, s týmto netypickým a vľúdnym rozprávačom sa dokážeme stotožniť pomerne rýchlo....

Ešte pred prvými stránkami sa snaží dôveru voči knihe a jej hodnoteniu nahlodať pochybnosť...ako sa austrálsky autor, ročník 1975, dokáže vysporiadať s atmosférou nacistického Nemecka? Bude to dostatočne uveriteľné? Hneď sa mi pre zmenu vybavili všetky tie seminárne práce a povinné čítanie nemeckej povojnovej literatúry - autentickej, smutnej, uveriteľnej....
Stránku po stránke človek zisťuje, že tento človek to dokázal! Neviem síce ako, ale podarilo sa mu to...uveril som mu Himmelstrasse, Liesel, knihu ukradnutú zo snehu, knihu ukradnutú z ohňa, studený vzduch v knižnici starostovej ženy.

Štýl rozprávania je ako vybrúsený diamant, ktorého dokonalosť narúša len nadužívanie nemeckých slov, ktoré majú zrejme čitateľovi z anglosaského prostredia naturalizovať čitateľský zážitok. Je to možno len môj názor, ale je to skôr na škodu veci... pre človeka, čo nemčinu ovláda, sú úplne redundantné. No a pre Američana a Austrálčana sú zbytočné v podstate tiež. Buď ich zle vysloví, alebo jednoducho preskočí, lebo hneď nasleduje ich preklad. Okrem toho si autor dosť často vyberal práve nadávky a iné slová s výraznou negatívnou konotáciou, ktoré sa aj tak bez posunu vo význame preložiť nedajú...

Pasáž s ukrývaním židovského boxera ma takmer donútila stiahnuť hodnotenie z čistej päťhviezdy, pretože dobre rozbehnutý dej sa zrazu ubral smerom, ktorý sa mi javil ako nežiaduci a nepatričný... proste slabšia verzia Denníka Anny Frankovej a klasická sionistická agitka (nechápte to zle...). Či sa to ale nakoniec prejavilo na výslednom hodnotení, to aj tak vidíte vyššie. Skladám pomyselný klobúk a vyslovujem pevné rozhodnutie, že túto knihu si pri prvej príležitosti ukradnem!

kniholka 19.11.2013

Neuvěřitelně lidské vyprávění o válce, lásce a naději.

bezknihnic 18.11.2013

Bude hodně těžké najít nějakou lepší... :)

Kůstka 17.11.2013

Když jsem viděla tu pěti set stránkovou "bibli", tak jsem si říkala něco jako "bože, s tím se zase budu plácat přes měsíc v mém současném ne moc čtecím období, bohužel". Omyl, četlo se to strašně moc dobře a každá kapitola mě bavila. Tyhle témata vždycky prostě chytnou za srdce..

TomasP 15.11.2013

Díky Zlodějce a chlapci s citronovými vlasy jsem chvílema zapomínal jak neuvěřitelně smutný příběh čtu.

Smrt ale rozhodně srdce nemá... ne v téhle knížce.

timelady 15.11.2013

Od chvíle, co jsem dočetla poslední stránku, jsem nemohla myslet na nic jiného než na to, že bych si ji ráda přečetla znovu. Myslím, že Zlodějka knih bude patřit mezi ty nejlépe napsané knihy o smrti, které kdy budu mít tu čest číst.

"It kills me sometimes, how people die"

Niuk 11.11.2013

Důstojná kniha. Nicméně s ní mám stejný problém jako pavlinka91. Přečetla jsem ji omylem dvakrát, neboť když začla být kniha populární, měla jsem urputný dojem, že jsem ji napoprvé nedočetla dokonce. Jenže dočetla. Nejspíš mi zůstalo v paměti, že nás vypravěčka celou dobu připravuje na velké vyústění, které ale pak celé vyšumí, ztratí se ve zmateném popise a časových přesmyčkách. Je to škoda, jinak by dojem z knihy mohl být silnější.
Ale rozhodně tleskám autorovi za to, jak dokázal někdy jednoduchými větami navodit atmosféru a různé pocity. Za to má můj obdiv.

cicibajza 09.11.2013

smutno-krásne-veselo-ľudská. Proste excelentná!

Veronty 29.10.2013

Krásná? Mohla bych snad o takové knize napsat, že je krásná? Jistěže ne. Ale pocit, jaký ve mě zanechala je neskutečně silný. V mé knihovně zaujme náležité místo!

ivkalia 28.10.2013

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla, doporučuji.

k_j 26.10.2013

Nádherná kniha, kterou určitě doporučuji k přečtení. Silný příběh, který je plný smutku a bolesti, ale přesto napsaný krásně a s citem.

Mrs.Smile 25.10.2013

Opravdu úžasně vyprávěný příběh. Velice čtivé, smutné. Pouze v jednom momentě na konci mě kniha zmátla. Měla jsem dojem, že dívence zbývá pár měsíců života a pak najednou z dívenky byla stařenka.. Vrtalo mi to hlavou, ale už jsem se zpátky nevracela.. Možná jsem jen konec přečetla moc rychle. Každopádně opravdu zajímavý nápad s "vypravěčkou".

Norek 12.10.2013

Miluju ty knížky, po jejichž přečtení zůstanu nějakou chvíli jen sedět a přemýšlet. Třeba o tom, jak mám skvělý život, jako to bylo u téhle knížky. Najednou mi nepřipadá tak strašné, že jsem ve škole "od rána do večera", že jsem občas bez oběda. Najednou si připadám jako v ráji.
A taky miluju to, jak byla tahle knížka vyprávěná smrtí. Zpočátku jsem myslela, že to bude divné, morbidní a tak vůbec, ale... bez toho by to nebylo ono.
I když jsem ohrnovala nos nad obalem, je to jedna z těch nejlepších knížek, co jsem zatím četla. :)

vandarena 05.10.2013

Krásná knížka, všem dopuručuji, myslím, že je to knížka, na kterou člověk nezapomene.

monulka 04.10.2013

Nevím čím to, ale poslední dobou se mi dostávají do ruky knihy zasazené do 2. světové války, aniž bych si to tak moc přála. Ale bez debat je to poutavé téma, člověk nemůže uvěřit, že tohle se vážně dělo.. Ale zpět ke knize. Byl to nádherný příběh. Opravdu krásný, milý, poutavý, jemný a usedavě smutný. Věřím, že je to kniha, která se mi bude v myšlenkách stále připomínat. Jen jedna věc mi nepasovala - byla to kniha bez překvapení, vypravěčka vždy napřímo řekla, co se stane. Ale také na to upozornila, že to tak dělává :) A smrti holt neporučíš :)

Hezzy 03.10.2013

Skvělá a hrozně moc milá knížka :) :3. I když se téma 2.světové války může zdát vyčpělé a klišovité, autorovi se pomocí velmi originálních nápadů( vypravěčka, hlavní hrdinka, vedlejší postavy) podařilo vytvořit dílo, které je ve svém žánru jedinečné... Z pohledu jazyka to není sice tak úchvatné (i přesto se kniha výborně čte), ale těch emocí... Tolik radosti, smutku atd... Nádhera.

exitus 30.09.2013

Ve zvláštním rozpoložení mne zanechala tato neobvyklá kniha. Zpočátku jsem byla nadšená a do doby příjezdu Maxe se mi knížka četla jedna radost a užívala jsem si originalitu a působivost slov a děje. Poté však pro mne paradoxně začala ztrácet dech a nezachránil to ani pěkný závěr, ve kterém byl pro mne poprvé naplno využit potenciál originální vypravěčky.

Co mne na knize rušilo bylo neustálé tlačení na pilu (rozuměj na emoce). Téměř každý odstavec končil téměř osudovou větou či sdělením, napovězením, naťuknutím. Raději si více domýšlím a dojímám se proto, že to tak cítím a ne proto, že bych zrovna v té chvíli měla. Bohužel proto na mne Zlodějka knih nezapůsobila natolik, abych uronila slzu. Což byl evidentně záměr.

Bbbutterfly 29.09.2013

Úžasný vypravěč.

laydee 21.09.2013

Kniha se mi líbila. Nápad je to originální, udělat ze smrti vypravěče. Byly pasáže, které se mi nějak vlekly, ale převážně jsem hltala každé slovo. A dokonce jsem si u některé stránky pobrečela. Hodnotím jen 3/5 protože k dokonalosti něco scházelo...

Janek 19.09.2013

Kniha je nepochybně čtivá a výběr vypravěčky velmi originální, jde tedy i o velmi originální pohled na válku. Nicméně po prvním nadšení přišlo zklamání - zdálo se mi, že autor až příliš často balancuje na hranici patosu a kýče. Druhá polovina textu jako by už sázela jen na emocionální vydírání, což mi přijde dost laciné. Text je skvěle přeložený, možná by mu slušelo zkrátit. Myslím, že za dva dny ve mně z té knihy už nezůstane vůbec nic. Škoda. Začátek vypadal velmi slibně. Ze stylistického hlediska hodnotím velmi kladně časté využívání personifikace, která (dle mého názoru) dávala textu onu originalitu mnohem více než volba vypravěčky.

bornthisway 11.09.2013

Kniha, která snad i tomu největšímu necitovi musí po dočtení zákonitě sebrat dech a slova z úst.
Fantastický příběh vyprávěný netradiční vypravěčkou, 528 stran přečteno za pár večerů, ani jsem nevěděla jak, tak moc mě Zlodějka knih chytla za srdce.

MuFick 11.09.2013

Byla jsem unešena, přečetla jsem jedním dechem. Je však pravda, že až na druhý pokus, napoprvé mi nesedly vsuvky vypravěčky a obecně styl psaní. Ale pak na doporučení jsem se do toho pustila znovu a knížku už nepustila. Nevěřila bych, jak dokáže ironický pohled Smrti dodat událostem další perspektivu...Za mne úžasná kniha, po které se těžko pouští do jiné.

anishta 10.09.2013

Teď jsem dočetla a ještě brečím... Skvělé... Vyprávění smrti mi naprosto sedlo, odlehčené, děsivé, poutavé... Příběh je strašně silný a vlastně už od začátku víme co se stane, ale stejně je zážitek z posledních stran naprosto strhující... Jsem okouzlena a zároveň zdrcena...

ttinecka 07.09.2013

Pět bodů a kdybych mohla, tak klidně 10 :-). Je to nejzajímavější kniha, co jsem v poslední době četla. Neobvyklá vypravěčka, silný příběh, skvěle napsáno.

Tydvik 05.09.2013

Naprosto dokonalá knížka, jediná, která mě dokázala rozbrečet.
Nádherný příběh.

rosemari 26.08.2013

tak táto kniha stojí za kúpenie, prečitanie určite ju odporúčam

Zigamviro 19.08.2013

Velmi působivá a poučná kniha. Už jsem si ji pořídil i v původní anglické verzi, tak se těším na repete.

Valentine 17.08.2013

Jedna z nejlepších knih které jsem kdy četla. Nemám jí naprosto co vytknout a vřele doporučuji naprosto všem.

Elizabet 16.08.2013

Neni to muj žanr.Ale přečetla jsem ji celou.

HanaNov 13.08.2013

Zlodějka knih přináší velmi silný příběh, vedoucí ve svém závěru až k slzám...
Téma války a židovské otázky již bylo zpracováno nesčetněkrát, Zlodějka knih je ale jiná - nezaměřuje se totiž na samotný příběh válečných hrůz, krutostí a útrap. Zlodějka knih sleduje osud mladé německé dívky Liesel, díky níž se na všecko díváme jakoby z jiného úhlu pohledu, než jsme zvyklí. Liesel žije svůj vlastní život, raduje se z věcí, které nám zasazené do kontextu připadají absurdní, smutní z důvodů, jež se mohou zdát bezvýznamné. Postupně si ale stále hmatatelněji uvědomuje existenci bezpráví, zla, bezcitnosti a netečnosti kolem sebe, aby přistoupila k malým a nicotným, ale morálně velkým skutkům. Samotný příběh je plný velkých myšlenek, které ukazují, že v každé době existuje dobro a že i mezi těmi "zlými" jsou lidé s velkým srdcem.
To, co mě ke knize připoutalo, byl jednoznačně styl vyprávění. Hlavním vypravěčem a svým způsobem i hybatelem děje je totiž někdo (nebo spíš něco), co je za každých okolností neutrální, protože stojí nad námi všemi a měří všem stejným metrem. A právě díky tomuto opravdu netradičnímu podání je Zlodějka knih jedinečná a výjimečná.

Šárka_D 11.08.2013

Příběh o válce z prostředí něměckého města, který netypicky neukazuje utrpení vojáků na frontě ani Židů v koncentračních táborech, ale to, jak válku přežívá jedna obyčejná rodina. Hodně silné, na konci ukápla nejedna slzička.

debe 06.08.2013

Velice citlivě napsaná kniha o válce. V poslední době jsem četla několik knih z válečného období od mladých autorů a všechny byly strhujícím čtením. Což je dobře - nezapomínat na ty hrůzy a na to, že lidé samotní jsou schopni si dělat peklo sami sobě. V této knize má smrt více citu, než lidé samotní... Jsem ráda, že jsem na tohoto autora narazila a těším se na další jeho díla.

mstep 06.08.2013

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla...a jediná, která mě dokázala rozplakat. Jakmile se pustíte do čtení, NELZE ji odložit. 528 stran přečteno jedním dechem.

remor 27.07.2013

Kniha se mi velmi líbila. Dostala se pod kůži. Četla jsem již mnoho knih s tematikou války. V tomto příběhu je "jemnost" Smrti, přátelství, láska, vztah s rodiči, pohled na nacisty, Němce, Židy, co dělá z "obyčejného" člověka hrdinu. Velmi dobrý nápad, že vypravěčkou je Smrt.

asam 17.07.2013

Pozoruhodná kniha. V příběhu Liesel je snad všechno, Němci, Židé, holocaust, láska, kamarádství, vztah k rodičům, ale hlavně plno bolesti a utrpení. I Smrt, která to vypráví je dojata..
Knížka na kterou budu dlouho vzpomínat.

Kaculina 30.06.2013

jedna z nejlepsich knih, kterou jsem cetla, pripravte si kapesnicky :-)

evafort 30.06.2013

Moc krásná knížka. I když je z velmi těžké doby a většinou o smutných věcech, tak je v ní spousta člověčí lásky, síly i odvahy. A to, že ty nejdůležitější věci jsou zadarmo, srdíčko se dá zahřát i maličkostí a to, co je důležité je velice často nehmotné a neviditelné. A i Smrt, která celý příběh vypráví, je často milosrdnější, než někteří lidé. Nechala ve mně velký dojem a přinutila mě přemýšlet. Je psaná zvláštním způsobem, ale čte se moc hezky.

Sigas 30.06.2013

Kniha, která se zakousne do srdce. Jako mozaika se před námi skládá příběh několika lidí v nacistickém Německu, viděný naivním pohledem dětí - a smrti. Jsou to, jak říká vypravěčka, takové "zatoulané úlomky krásy" ve světě, na který už přes plot nakukují všechny hrůzy války. A kde je smrt nakonec, na rozdíl od lidí, laskavá. Trochu jsem bojoval s na můj vkus až příliš obrazným jazykem, ale byl to opravdu silný zážitek.

Darleen 25.06.2013

Neskutečně silná knížka, nikdy by mě nenapadlo, že zrovna smrt může být tak dobrá vypravěčka.

vivitv 24.06.2013

Netradične napísaný príbeh malej Liesel v prostredí nacistického Nemecka. Autor nenúteným spôsobom opísal zbytočnosti vojny a jej následky. V príbehu cítiť vojnovú atmosféru, utrpenie a predovšetkým neskutočnú lásku k slovám. Kniha má v sebe úplne všetko - radosti všedného života, boj o vlastnú existenciu, odhodlanie, odvahu, súcit, aj čaro prvej lásky. Zvláštnosťou je, že rozprávačom je Smrť, čo v niektorých častiach pôsobí až pateticky, ale aj napriek tomu je kniha krásna, originálna a veľmi veľmi smutná.

lusila 23.06.2013

Tak toto je druhá kniha, ktorá ma dokázala rozplakať.

LucieRej 16.06.2013

Rozhodně dávám pět hvězdiček a doporučuji. Dočetla jsem ji pár minut před nápsáním komentáře a nějak se pořád nemůžu vzpamatovat. Velice silná kniha o lidských duších, malých zázracích, děsivých tragédiích, přítomnosti smrti bráno z různých pohledů. Poslední strany jsem četla se slzami s očích a když jsem dosedla k počítači, abych tohle napsala, uvědomila jsem si, jak mi rychle buší srdce. Tohle se mi ještě nestalo. Už Posel od Markuse ve mě zanechal niterní šok, ale tohle je opravdu síla. Myslím, že by si ji mělo přečíst co největší procento lidí. Píše se v ní sice o minulosti, o nacistickém německu, ale jak se říká, člověk by se měl učit z chyb minulosti a tohle byla jedna obrovitánská chyba a Markus na ni poukazuje úžasným způsobem. A celé to dorazila závěrečná věta od Smrti. Prostě to byl neuvěřitelný zážitek pro mě. Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou.

magnolia 12.06.2013

Kniha originálním způsobem přibližuje to, jak strašná byla válka pro obyčejné lidi. Postava Liesel je moc krásně napsaná, stejně jako její vztah ke kamarádovi, k ukrytému příteli, k tatínkovi, který ji naučil číst i k mamince - ten je komplikovanější a prochází během knížky úžasnou proměnou (saumensch, saukerl, ta slova mě budou znít v hlavě ještě dlouho). Smrt to celé vypravuje, a proto jsem čtení této knížky dlouho odkládala. Během četby jsem si na to i zvykla, ale kdyby to bylo bez jejích komentářů, pro mě by to hlavní v knize zůstalo i tak. Je to kniha o válce, o štěstí (osudu?), ale hlavně o lásce, v rozličných podobách a také o radosti ze čtení.

Pa3k 05.06.2013

Geniální kniha, která má pro mě vše. Nápad, smutek, napětí, vtip. Jen myšlenka jak zachovat vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově, kde vypravěčkou je smrt se srdcem v období 2.sv. války je fascinující. Jsem rád, že jsem si knihu na doporučení z komentářů koupil.

Kimmie 28.05.2013

My first encounter with Marcus Zusak and I must say it couldn't be better. The book thief is a special book. A special beautiful book I can not give less than 5*.

Well, what can I say? It quite surely is going to surprise you in many ways. The writing style is very original the same with the idea for the narrator. Surely not many people would think of death as the perfect narrator, but it works very well and is really likeable.

What else I liked is the description of the people and their surroundings. Everything described in detail. The street, peoples personalities, thoughts, the colours...And, oh yes, the colours, really loved this idea.

“I have hated words and I have loved them, and I hope I have made them right.”

The whole story is very strong, but slowly to the end, so about 500+ pages it got much harder to read, because it became so strong. And about 30 pages to the end I couldn't fight the tears back any more. It really is beautiful, funny, angry, but also cruel and heartbreaking.

“Even death has a heart.”

P.S. Also loved the two small book made by Max for Liesel. That was really sweet and sincere.

vercadole 24.05.2013

Opravdu hodně dobrá kniha. Zanechala ve mně hodně pocitů... Smutek, zamyšlení, ale zároveň i radost, že ta krutá doba už je dávno pryč. Doufám, že na dlouho...

vikikl 19.05.2013

Knihu jsem před chvilkou dočetla a pomalu se z ní vzpamatovávám...

shortik 14.05.2013

Knihu jsem objevila uplne nahodou, a to diky Databazi a kladnym hodnocenim. Musim priznat, ze jinak by me asi nezaujala, obdobi 2.sv neni zrovna moje oblibene. Timto dekuji vsem hodnoticim pode mnou, je to jedna z nejlepsich knih, ktere jsem v zivote cetla! Zajimavy a emocionalne velmi silny pribeh, ktery me i dohnal k slzam. Doporucuji!

Lena79 06.05.2013

Velice silný příběh...mohu jen doporučit

Posli 29.04.2013

Kniha byla nádherná. Ještě dlouho na ni budu vzpomínat. Moc dobře nemůžu posoudit to, jak autor píše, protože jsem to četla v angličtině, kterou nemám na nijak vysoké úrovni, ale bez těch vsuvek by to nebylo ono. Krásně tam zapadaly a vždycky mi to připomnělo, kdo je vlastně vypravěčem. Věta v anotaci: „I Smrt má srdce,“ to vystihuje. Smrt byla úžasným vypravěčem. Liesel jsem si oblíbila už od první chvíle a stejně tak i Rudyho. Autorovi se povedlo vykreslit tyhle postavy tak, že se snad nikomu nemohou znechutit. Nikdy jsem moc nečetla knížky zaměřené na válku, ale po tomhle jsem prostě sáhnout musela. Sice to je zaměřené pouze na život obyčejných lidí v době války, ale přesně tady poznáme, že válka se dotkla všech. Liesel měla zrovna tu smůlu, že dokonce se jí dotkla několikrát a ještě k tomu velmi krutě. I když jsem od začátku knihy věděla, co se stane, posledních pár stránek bylo tak smutných, že jsem zadržovala slzy. Zusak napsal Zlodějku knih tak, že si každý uvědomí, jak hrozné životy měli lidé, kteří zažili tak strašné období jako je válka.

zuza.floderova 23.04.2013

Tato kniha se mi velicé líbila, již na první pohled. Četla jsem ji už dvakrát a doufám, že to bude ještě mockrát. Velká poklona autorovi.

Jančislava 15.04.2013

Nejdříve jsem se nemohla rozhodnout, jestli mě baví či nebaví a tak mě to nutilo číst dál a dál až jsem zjistila, že baví! Knihu jsem našla v knihovně a nikdo mi o ní nevyprávěl takže jsem neměla velká očekávání a nakonec byla spokojena!

Mako123123 07.04.2013

Zrejme som od tejto knihy očakával niečo viac respektíve niečo iné.... koli mnohým pochvalným hodnoteniam ktoré túto knihu vychvalovali doneba, som tiež očakával že má táto kniha uchváti... no a to je asi jadro problému-príliž vysoké očakávanie. Kniha bola dobrá, milá ale.... zdalo sa mi to ako ked sa človek pokúša čítat pokrkvané a premočené noviny.... - zopár zaujímavých a originálnych prvkov (ako napríklad rozprávanie Smrti a zistenie že ona vobec nie je zlá alebo bezcitná, zopár dobrých výrokov) ale celková ta pochmúrna atmosféra a opisovanie detských patálii... no neni to moj štýl... Záver ma mal zrejme dojat, no nestalo sa tak, pred tým som to dal čítat mojej babke ktorá to tiež velmi chválila a povedala že celý čas počas čítania mala pocit ako keby sa to odohrávalo v jej blízkosti, trebárz u susedov... ja som potom takýto pocit nezažíval, ...neviem, ani ten pocit autenticity a ani dojatie....jasné, bolo to pekno-smutné ale to je u mna asi tak všetko... predsa len som zvyknutý na iný štýl... toto asi dokážem docenit až ked budem starší... dávam 3/5
Aha a ešte jedna vec... /Posol/ (dalšia kniha od tohto autora) sa mi páčila viac-asi je to koli trochu veselejšej atmosfére a hl. hrdinovi ktorý mi je podobnejší...

HankaJ 06.04.2013

¨Asi bych si sama tuto knihu v knihovně nevybrala, naštěstí mi byla doporučená a jsem velmi ráda, že jsem ji přečetla
zajímavá, a v závěru došlo i na pár slziček

kvetinkabrno 31.03.2013

velmi zajímavá kniha

honza66 27.03.2013

Kniha je výborná, originálně a kvalitně napsaná. O tom není pochyb a přečetl jsem ji jedním dechem.

A velkou radost mám z faktu, že kniha s tématem 2.sv. války, nacismu a antisemitismu se stane světovým bestsellerem. Přinejmenším to znamená, že to s lidma není úplně ztracený...

luxury 27.03.2013

Dlouho mě žádná knížka nedostala jak tahle. Četla jsem ji strašně pomalu, protože jsem ji prostě nechtěla přečíst tak rychle :D

dobromilnebojsa 26.03.2013

Trochu dlhý rozbeh a vdili mi grafické vsuvky medzi kapitolami. Inak silný príbeh, ktorý ma však pohltil až v poslednej tretine knihy.

dark.ma93 23.03.2013

Opravdu vyjimečná knížka! Určitě má na to, aby vstoupila do lit. o jaké se učí děti ve škole. Umí neobyčejně citlivě a skvěle podat druhou světovou válku. Vypravěč je Smrt a vše se děje holce, jaká má neobyčejnou sílu do života. Už po prvních stránkách na mně dýchla taková zvláštní atmosféra... Autor skvěle popisuje válkou zasažené město, Liesel novou rodinu, schovaného Žida i myšlenky.

Kagmara 16.03.2013

Tak na 5 hvězdiček to u mě sice je, ale trochu mi vadil ten přespříliš šroubovaný jazyk. Při prvních výrocích typu "z úst mu utekl plátek hlasu" nebo třeba "prostrčila škvírou zašeptání" jsem autora obdivovala a přála si umět taky tak psát, ale čeho je moc... Možná kdyby půlku toho autor na konci seškrtal a nahradil úplně normálním projevem, bylo by to lepší. Alespoň pro mě určitě.

Čoko 13.03.2013

Krutá, smutná ale krásná kniha.

Verrrunka 10.03.2013

Neuvěřitelná kniha!! Samozřejmě mě zaujal název, moc jsem nepátrala, o čem kniha je. Zjištění, že se bude týkat nacismu a Německa mě trochu překvapilo, ale celé to bylo tak lehce napsáno, že jsem si ani neuvědomovala tíhu příběhu. Neobvyklý vypravěč v podobě smrti knihu velmi oživil, dokonce jsem měla ze smrti i pozitivní pocit. Opravdu jedinečné dílo, neobvyklý styl a krásný a zároveň smutný příběh.

evasamankova 01.03.2013

Lidská, hřejivá i krutá kniha o válce a jedné malé holčině. Originální styl v čele s hlavní vypravěčkou Smrtí, která svými prupovídkami dodává úsměvný černý humor.

kattyV 18.02.2013

Silná kniha o tom, že smrt je vlastně laskavá. Smrt lidi nezabíjí, to oni sami si ubližují. Ona je jen pohoupe v náručí a odnese někam jinam.

mijan 07.02.2013

Moc hezká kniha. Přečetl jsem ji jedním dechem.

Melanka 01.02.2013

Nádherná kniha, skvěle napsaná. Doporučuji.

Sussane 31.01.2013

Jednoducho nádhera! Mala som čo robit,aby som sa nerozplakala.Určite sa k nej ešte niekedy vrátim :)

NicaCola 28.01.2013

Úžasná knížka, u které se nedá nebrečet :)) Můžu jen a jen doporučit ;-)

pavlinka91 28.01.2013

Po pročtení všech recenzí, jsem od knihy čekala víc. Byla velmi čtivá, bohužel jsem z ní nebyla tak unešená, abych ji přečetla jedním dechem. Myšlenka smrti jako vypravěče byla výborná stejně jako její občasná ironie vyprávění, ale chybělo mi v knize něco "vyššího", něco, co by knihu pozvedlo nad ostatní. Příběh byl zajímavý, byly pasáže, které se mi velmi líbily, ale všechno mi to přišlo tak trochu komerční. Pořád jsem čekala, kdy přijde něco zlomového,nějaký okamžik, který mě vtáhne tak do děje, že knihu už neodložím, ale ten okamžik bohužel nepřišel. Po přečtení cítím zklamání, nevím, jestli se ke knize někdy vrátím, ale v tuto chvíli u mě převažuje pocit "jednou to stačilo"...

Dell 28.12.2012

Na této knize je až příliš patrné, že hlavním záměrem autora je zaujmout co největší počet čtenářů.
Pozitivně hodnotím strukturu textu, nelze ani popřít, že autor opravdu umí psát. Ale tohoto umění využívá nepokrytě ke komerčním účelům.
To, co se zdá zpočátku zajímavé nebo zvláštní, mění se časem v klišé a působivost některých scén je tak průhledná, že mizí napětí a člověk už předem ví, že všechno proběhne právě tak, aby to nejlépe zahrálo na city dojatého čtenáře.

Fuksinka 22.12.2012

Úžasná kniha. Po přečtení asi 10 stránek mě tak chytla, že jsem ji přečetla na jeden zátah. Ve 3 ráno jsem ji dočetla, poslední pětinu knížky jsem střídavě brečela a usmívala se. Čekala jsem nějaké fantasy, když je vypravěčkou Smrt a s tím jsem ji taky kupovala, spletla jsem se, ale rozhodně nejsem zklamaná. Určitě by se jí dalo něco vyčíst, třeba že všechny postavy byly víceméně strašně hodní a charakterní lidé, což působí trošku naivně, ale proč rýpat? Zážitek to byl obrovský a já si ho nehodlám kazit.

Hellou 12.12.2012

Krásná knížka... plná krásných momentů, kdy jsem nedokázala nebrečet... protože mě lidi občas taky děsí :(

Aimee1 06.12.2012

O tématu nacistické perzekuce už jsem toho přečetla více než dost (mimo jiné to bylo téma mé diplomky) a dovolím si prohlásit, že to byla jedna z nejlépe napsaných knih o holocaustu. Skoro mě překvapuje, že tak mladý autor dokázal napsat tak srdcervoucí příběh z tohoto období, když už o něm bylo napsáno tolik! Vřele doporučuji!

Madde 02.12.2012

Velmi originálně napsaná kniha. Děj je v prostředí o kterém už bylo napsáno 1000 knih, ale tahle kniha je jedna z těch nejlepších!

mautina7 01.12.2012

Naprosto strhující knížka, která dojímá i rozveseluje po celý děj. Určitě jsem jí nečetla naposledy. Rozhodně stojí za to si jí přečíst, opravdu vydařený kousek.

Veru.nka 22.11.2012

Velmi neotřelý způsob zpracování mého oblíbeného tématu. Oblíbila jsem si hlavní vypravěčku i malou Liesel, snadno jsem se vžila do příběhu. Ráda se k této knize vracím a vím jistě, že i nadále budu. Mohu jen vřele doporučit.

m_myska 22.11.2012

Pokud si zvyknete na autorův styl psaní (cca 30stran :)), nebudete se moci od knihy odtrhnout. Příběh je strhující a smutný, nutí Vás otáčet stránku za stránkou, až se dostanete k závěru. Velmi citlivě napsaná kniha, doporučuji všem.

vekune 21.11.2012

Skvělá kniha! Když vykládá smrt, tak opravdu nelze než sedět a číst.

brabofka 14.10.2012

Jedinečná, strhující, úžasná!!! Více snad ani nemusím dodávat. Prostě zase jedna z mála, které nepotřebují komentáře!

jeníček 12.10.2012

prostě nejelepší, není potřeba dalších slov.

Renava 11.10.2012

Aj keď nerada, ale tentokrát pôjdem proti prúdu. Z môjho pohľadu je celá kniha postavená na originalite štýlu a príbehu, ktorý samozrejme pôsobí veľmi ľudsky. Originalitu mu dodáva predovšetkým zosobnenie Smrti, ako účastníka deja a rozprávača, zvláštne členenie deja,poetické podanie a taktiež zaujímavé ilustrácie... Napriek všetkému, nemohla som sa ubrániť pocitu, že celá táto kompozícia pôsobí tak trochu umelo a prvoplánovo, s cieľom za každú cenu chytiť čitateľa za srdce a stať sa bestsellerom (čo sa aj podarilo). Mňa osobne to však zďaleka nedostalo tak, ako desiatky iných kníh s podobnou tematikou (ku ktorej inak značne inklinujem), ktoré možno neboli podané takto poeticky, ale zato vo mne vyvolali hlboký pocit autenticity a zanechali nezmazateľnú, trvalú stopu, a určite i citovú väzbu - sú to klenoty, ku ktorým prechovávam akúsi posvätnú úctu. A toto všetko mi z akéhosi dôvodu u Zlodejky kníh chýbalo.

Alma-Nacida 09.10.2012

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla. Strhující příběh, čtivý styl, zkrátka samá chvála :).

asterixka 06.10.2012

Naprosto úžasná kniha, jedna z nejlepších. Celkem dlouho jsem ji odkládala, odrazovalo mě na první pohled zvláštní členění knihy a "zvláštní malůvky" v ní, ale po přečtení prvých stran mě zlodějka knih naprosto pohltila....a nepamatuji se, u které knihy jsem tolik brečela......DOPORUČUJI!

dalimoni 20.09.2012

Opravdový čtenářský bonbonek, působivá kniha, která nemůže nechat chladným žádného čtenáře. Smutný příběh, který ukazuje sílu lásky, přátelství, "člověčenství" a hrdinství v kruté době fašistického Německa. Velmi netradiční a neotřelý styl vypravování, který mě po pár stránkách chytil a nepustil až do konce příběhu. Kniha na mě udělala velmi silný dojem a určitě všem doporučuji přečíst.

Kájula 14.09.2012

Nejlepší kniha jakou jsem kdy četla. Nerada čtu knihy s touto tématikou protože je to velmi silné téma, ale tahle kniha byla úplně dokonalá, chvilkama úsměvná jindy mě doháněla k slzám. Úžasný příběh. Nemůžu dodat nic krom jediného slova DOKONALÁ.. je to dojemné a musím říct že sem si hezky pobrečela..hlavně na konci.Můžu jedině doporučit. :))

Monnyska 31.08.2012

Kdybych mohla dala bych ještě dvě hvězdičky navíc. Kniha je opravdu působivá a asi jsem správně prožívala děj, protože jsem se neubránila slzám. Smrt jako vypravěčka mi byla sympatická. Byla posluhovačkou lidí a tak to prostě bylo, člověk se se smrtí musel smířit ať chtěl nebo ne. Je to v několika ohledech krutý příběh, ale dostane se to do rovnováhy s přátelstvím a láskou (ať k lidem nebo ke knihám). Nemohu litovat, že jsem si ji koupila. A doporučila bych ji opravdu všem....

Lady_Ef 23.08.2012

Liesel jako představitelka dětské naivnosti v době 2. světové války mě naprosto uchvátila. Její příběh a její touha po knihách (i po životě) je naprosto strhující. Při čtení posledních stran jsem pro slzy skoro neviděla..

makke 16.08.2012

Tahle knížka mě dostala, absolutně, prvních pár kapitol jsem myslela, že to nebude ono, ale jen jsem vstřebala autorův styl, tak jsem si knihu zamilovala. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Lamanai 16.08.2012

Po úžasné The Fault In Our Stars od Johna Greena, která vyjde snad na jaře 2013 v Odeonu (a tady ještě není, protože teprve čeká na české vydání) jsem měl znovu šťastnou ruku. Neobyčejná kniha, poutavě vyprávěný a silný příběh. A přesto, že nás jím provází sama Smrt, je především o nezdolné lásce k životu.

Barbastelle 06.07.2012

Autor má zvláštní způsob vypravování, který činí knihu jedinečnou, neotřelou. Válečných románů bylo mnoho, tento má dostatek zvláštností k tomu, aby zaujal širší okruh čtenářů.
Nemám ráda knihy, ve kterých je hodně smrti, ale v této knize je smrt podaná citlivě, dokonce i na konci - příběhu, nejspíš dětství a jedné etapy života.

Dandulka 11.06.2012

Moc hezká , ale moc smutná kniha. Ten konec jsem obrečela.

smetyl 10.06.2012

Hodně netradiční pohled na život z druhé světové války. Ze strany malého děvčete a prezentované samou smrtí, která si v tomhle příběhu najde spoustu uplatnění. Strašně čtivě napsané. Čte se jakoby sama a děj plyne krásně rychle a vzrušivě. Hodně se toho stane. Zajímavé jsou též poznámky smrti, která doplňuje svoje poznatky o životu lidí. Je to krásný a zároveň strašně smutný příběh. Ale možná, kdyby nebyl tak smutný tak by nebyl tak krásný. To nutno podotknout. Ten závěr mě tak trochu rozhodil. Bylo to hodně smutné. Ale jakýmsi způsobem to prostě zapadalo do toho smrtí protkaného příběhu. Skvělá kniha!

gabim 29.05.2012

Poslouchám v angličtině a zároveň čtu. Nemá to konec. Téma není můj šálek kávy a ani se mi kniha nezdá nějak poutavá či výjimečně dobrá (a to už mě pár knížek, které také nepatřily tematicky mezi mé potencionální favority, dostalo). Zřejmě pěkné čtení pro někoho, kdo rád druhou světovou z pohledu obyčejných lidí, ale není to příběh, kterému bych dokázala věřit. Možná mě zklamalo i to, že Liesl krade knihy (aspoň zatím) s tak mizivou frekvencí ;-)

Budly 19.05.2012

Nádherná kniha, rozprávaná úplne iným štýlom, než akým je človek zvyknutý, no aj to je jedna z tých veľa príťažlivých pozitív, ktoré sa k tejto knihe viažu. Prítomný čas, jeden z rozprávačov smrť, pochmúrna atmosféra, ale písaná tak krásne a optimisticky! Tieto dva kontrasty ma fascinovali celú dobu čítania. Viackrát mi vyhŕkli slzy, a poviem vám, že aj vás to čaká. Nech sa tomu akokoľvek budete snažiť vyhnúť, ak ste aspoň trocha človek - kniha sa vám hlboko zažerie do srdca a bude pre vás predstavovať nezabudnuteľný literárny zážitok.

Hancza 14.05.2012

Prostě BOMBA! Prvních stránek mě vyděsilo a měla jsem pocit, že knihu nedočtu, ale pak mě to naprosto pohltilo a nemohla jsem přestat číst. Výborně napsané, netradičně vyprávěné...

Vendiii1 13.05.2012

nemůžu říct nic jiného než .. the best book EVER

Randyz1986 02.05.2012

Smutná, ale krásná knížka, která je vyprávěna netradičním způsobem, na který když si po chvíli zvyknete, tak vás naprosto vtáhne do děje a získá si vás. Všem doporučuji!

bend-ik 18.04.2012

Prekrásna, atmosferická, nezabudnuteľná, dokonalá, a zároveň krásne smutná, jednoducho kniha, ktorá Vás zasiahne tak, ako by ste to možno ani nečakali.. Stotožňujem sa s väčšinou komentárov tu, odkedy som prečítala jej poslednú stránku, je v mojich myšlienkach/srdci, ako ešte žiadna kniha. Všeobecne milujem vojnové romány (najmä Remarquove), no príbeh malej Liesel, ktorá sa narodila na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase, je očarujúci. Obohatením bol najmä autorov netradičný spôsob vyrozprávania príbehu, prostredníctvom smrti, ktorá má v čase vojny vždy, bohužiaľ, "najväčšie slovo" - a to akoby dodalo knihe netypickú autentickosť..
Ospevy na Zlodejku by sa dali písať donekonečna, no tu (viac ako inokedy) platí, že nestačí tisíckrát počuť, treba ju prečítať!!
P.S.: Autor svojim spôsobom vedel, čo robí, keď dovolil, aby sa Liesel v krutej realite utiekala práve ku krádeži kníh - pre mňa to bola čerešnička na torte :)

Luca287 14.04.2012

Abych řekla pravdu, moc se mi do této knihy jít nechtělo... ale jakmile jsem začla číst a zvykla si na vypravování, tak už jsem nemohla přestat...kniha a Liesel mne úplně pohltila...i když knihy z války nemusím... tato se mi však líbila... zvlášť příběh...smutný... no i slzička ukápla...ale to se dalo čekat, když je to kniha z války...

verulaj 29.02.2012

Neuvěřitelná kniha, která navždy zůstane v mém srdci.

PS: Lidi mě také děsí

LilyFair 16.02.2012

Napsáno originálně, stránky ubíhají ani nevíte jak. Ikdyž je to zčásti psáno retrospektivou, moc se mi to líbilo! A co napsat na konec? Válka, Führer... je to hrozné co se v té době dělo. Jak se zacházelo s lidmi. A bohužel s lidmi se takhle ještě stále zachází... i teď se ve světě dějou nechutný věci, které nevidíme a ani se o ně nezajímáme...

JelizaRose 09.02.2012

Jenom pro ní stojí za to umět číst ♥

Hudis 28.01.2012

Mě teda tahle knížka zklamala. Není špatná, to ne, ale asi mě zdejší hodnocení navnadilo, ale obsah mě vrátil zpět na zem. Popravdě, asi 20 stránek před koncem mě to přestalo bavit a ani sem jí nedočetl.

26.01.2012

Zlodějka knih je skvost, jak mezi knihami týkající se 2. světové války, tak mezi knihami všeobecně.
Válka dětskýma očima. Láska pro písmenka. Blonďatý Rudy. Žid ve sklepě. Táta, který přijde když jsou noční můry.
Sprostá, ale milující máma. Smrt, která konejší duše.
Výjimečná kniha.
Krásně napsáno ... a já smekám.

RADOST 23.01.2012

Brilantně napsaná kniha o lidskosti v období nelidskosti. Musím souhlasit s vypravěčkou, přepracovanou smrtí: Lidstvo mě děsí. Je třeba se bát jeho schopnosti zneužívat slova. Děje se tak všude kolem nás, v každé době...

zuzulique 30.12.2011

Keď hlavná hrdinka miluje knihy, akoby sa mi mohla táto kniha nepáčiť? :-) The good one!

Melic 10.10.2011

Na základě pozitivního hodnocení a popisované emocionálnosti jsem si knihu vypůjčil k přečtení. Již od začátku se mi líbil styl psaní, květnaté slovní obraty vykreslující okamžik v ději. Příběh sám o sobě je určitě také zajímavý. Hodnotím ale za 3-4*,k dokonalosti přeci jen něco chybí, za srdce mě kniha nechytla.

Ellis 12.09.2011

Právě jsem dočetla...Knížku jsem ale musela 2-3x odložit. Poprvé po pár stránkách, když jsem si nemohla hned zvyknout na jiný nezvyklý styl vyprávění a krátké holé věty. No a potom na konci, závěr jsem pro slzy četla asi na 2x. Prostě to nešlo, tak moc mne to vzalo. Ano, četla jsem i jiné smutné příběhy na tohle téma, ale zde je ta hrůza a nespravedlnost napsána tak hluboce...Není moc knih, které mne donutí po dočtení nad nimi déle přemýšlet a nemoct dočíst konec pro slzy, ale Zlodějka knih to dokázala. Oblíbila jsem si jak Liesel, tak Rudyho, Hanse i Rozu a ano, i vypravěčku Smrt.
Když knihu srovnám se Sophiinou volbou (kterou jsem četla v červenci a která se také týká války a Židů) tak se to srovnat nedá. Sophiina volba není až tak o té "volbě", obsahuje spoustu zbytečností a Sofiin příběh začíná až tak od stránky 400, no a ta "volba" je shrnuta na půl strany...to je velmi slabé.
To Zlodějka knih chytí za srdce mnohem a mnohem více. Rozhodně ji řadím k těm nejlépe napsaným a doporučuji.

Zuzaa 06.09.2011

Skvělá knížka, napsaná čtivě, originálně a krásně. Několik dní jsem tímto příběhem žila, vtáhl mě do děje a já se pobybovala jen po HimmelStrase. Skvělý příběh, výborně propracované postavy. Trochu mi to připomínalo film Musíme si pomáhat. Smutné, ale parádní čtení!

fretka 04.09.2011

knihu som zahliadla v jednom hypermarkete - zvlastne miesto na nakup knihy :D- zaujal ma nazvom, chytim ju do ruky, precitala som si o com to asi je a už ležala v nakupnom voziku.
prečitane za par hodin, po precitani som mala zmiesane pocity, kiniha sa velmi lahko citala, boli tam usmevne momenty ale aj momenty pri ktorych som mala slzy v ociach. myslim, že velmi pekne spracovana kniha,

Megii 27.08.2011

Ráda bych se zeptala těch, co tuto knihu četli, jestli je pro patnáctiletou holku??? Děkuji za odpověď

denuska 08.08.2011

Zajímavým stylem napsaná kniha, u které se donutíte přemýšlet a hloubat nad nespravedlností a neštěstím, ale i štěstím a láskou.

Es. 01.08.2011

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla ! :-)

Chogori 12.07.2011

Vše už bylo řečeno. Nádherná knížka, napsaná moc příjemným, osobitým stylem. Zhltala jsem ji za čtyři večery, fandila jsem Rudymu a jeho dětské lásce, usmívala se nad nadávkama Rosy, oblíbila si starostovu ženu a několik dalších obyvatel Himmelstrasse, stejně nějako Liesel jsem milovala Hanse a jeho akordeon, noční lekce čtení, chvíle ve sklepě...A pak přišel konec u kterého nejde neplakat. Musím to napsat ještě jednou - nádherná knížka.

kusma 07.07.2011

Ze začátku jsem si musela zvykat na styl vyprávění. Pak jsem si ho zamilovala. Kniha je úžasně napsaná... je prostě krásná. Poprvé se mi u knihy stalo, že jsem jí úmyslně přestávala číst, abych si ji užívala v malých dávkách a dlouho mi vydržela.

kanicka 15.06.2011

Naprosto bezkonkurenční kniha, kterou mohu poze doporučit :)

Peťanka 09.05.2011

Nádherná knížka. Vyvolala ve mně mnoho emocí a přečetla jsem ji asi na jeden nádech (maximálně na jeden a půl :D). Autor nemohl zvolit lepší a originálnější vypravěčku než je Smrt. Tolik jsem si oblíbila všechny postavy, tolik jsem se do toho příběhu vžila, až jsem měla pocit, že tam jsem taky; a to nemluvím o tom, jak jsem si u téhle knížky "parádně" pobrečela. Zlodějka knih ví, jak se zapsat do srdce čtenáře.

monifta 03.05.2011

Veľmi zaujímavá kniha s ešte zaujímavejším rozprávačom ...
kniha z 2.svetovej vojny snáď ani nemôže byť veselá, ale aj napriek krutým osudom je v knihe cítiť plno lásky a priateľstva a ľudskosti...
jasných 5 hviezdičiek

tan 02.05.2011

Zlodějka knih mě pohladila po duši. Pagnolovské vyprávění v nacistickém Německu, které je však mnohem víc smutné a kruté. Příběh o přátelství, první lásce, knihách, kradení, slibech, pomoci, barvách, slovech a Smrti.

Žabička dokvákala 18.04.2011

Kniha plná krutosti, nespravedlnosti, smutku a nesnášenlivosti. Ale na druhé straně také kniha plná lidskosti, naděje, lásky a přátelství.
Příběh na pětistech stránkách je tak hezky napsaný, že se kniha čte jedním dechem.
Hlavní postavu, Zlodějku knih, jsem si okamžitě zamiloval, prožíval jsem s ní každý okamžik. S každou přečtenou stránkou jsem ji i ostatní postavy v jejím blízkem okolí měl čím dal tím raději. O to hůř se mi četly poslední stránky... A ano, brečel jsem...

st.me 08.04.2011

Musím se přiznat, že jakmile jsem začala číst první řádky tohoto příběhu měla jsem pocit, jako by knížka samotná vyzařovala nějakou energií nebo snad dokonce měla jakési charisma.

Děj se točí kolem malé Liesel a vypravěčkou příběhu není nikdo jiný než samotná Smrt.

I přes fakt, že děj se odehrává na pozadí 2. Světové války se mi příběh zdál být napsaný s jakousi lehkostí, možnou nadějí. A o to ničivější byly následky.

Doufala jsem, že to dopadne jinak, ale konec je smutný, bolestivý a dojemný…tak jak už konce bývají.

Ula 04.04.2011

Knížku mi nějaký dobrák půjčil na zimní dovolenou, proto můj zážitek z četby byl negativně ovlivněn vztekem na toho dobráka. Ono přece jenom strádání dětí za války, bombardování a pochody židů do tábora zkázy nejsou tím nejvhodnějším tématem po lyžovačce v la dolce Italia.

marinada 12.01.2011

Obvykle u knížek nebrečím, ale tady jsem se slzám neubránila, moc krásný příběh!

mdvorak 06.01.2011

Kniha přečtená jedním dechem - příběh malé Liesel očima vypravěčky Smrti. Tentokrát mi ani nevadilo to prozrazování děje dopředu.
Jedno je jisté: všichni umřeme a jen málokdo z nás zaznamená svůj příběh takovým stylem jako to udělala malá Liesel Memingerová.

nier 01.12.2010

Přidávám se ke kladným komentářům...krásná, dojemná a místy i úsměvná
......................................................................................................................
Přečteno znovu - vzala mě snad ještě víc než před rokem...jsem moc zvědavá na Posla, který by měl v blízké době u nás vyjít

Kituska 09.11.2010

Jedna z mála knih, která mě chytla za srdce a u které jsem plakala...

herdekfilek

Největší zrada téhle knihy tkví v problému, že se čte očima z kterých zároveň prýští slzy. Krásně napsáno.
Ovšem měsíc po přečtení zjišťuju, že kniha ze mě vyprchává. Tím se doplácávám k faktu, že je v ní prvek jisté lacinosti.

hladko

Jsou dvě možnosti:
buď existuje jistý řád, který točí vřetenem vesmíru a dodává veškerenstvu smysl, podpírá existenci slova "spravedlnost", přináší klid do spánku člověka rovného a my všichni jsme toho řádu nedílnou a potřebnou součástí,
NEBO
neexistuje ani bůh, ani mlýn, ani zadostiučinění a my jsme mrňavé a bezvýznamné oběti Chaosu bez možnosti cokoliv ovlivnit. Oběti rozdělené na dva živočišné druhy - tedy ty se Štěstím a ty bez něj.
Zlodějka knih spadá do kategorie Chaos téměř bez štěstí, protože válka je svině, lidi jsou idioti a Führer je svině a idiot (svým idiotstvým přesahující horizont délky svého sviňského života). Zlodějka knih mě uhranula svou dobrotou. Zlodějka knih mě chytla hlavu za spánky a jala se z ní vymačkat všechnu kebulí slanost. Zlodějka knih je kniha povedená a to po všech stránkách...já prostě musím fandit lidem s vysokým morálním uvědoměním, přestože to často vypadá, že není spravedlivého vřetene.

jasmína

poutavý obsah, ale kniha se mi nelíbila, tolik smutku právě v tomto mém odbobí nemusím.. a to vydržím dost a nesnáším happy endy .....

Jíťa

Hmm, moc pěkné. Román z období války, který však není třeba nazývat válečný, protože má mnoho jiných dimenzí, o kterých pojednává, že by bylo toto označení příliš jednostranné. Jazyk autora je skvělý, myšlenkově dokonalé a vypravěčku příběhu postupem času přestáváte nenávidět a snad si ji i oblíbíte nebo možná politujete. Rozhodně se jí přestanete bát v okamžiku, kdy se svěří se svým tajemstvím, totiž, že lidé ji samotnou děsí! To je opravdu hezké.

zimmicz

Tak dlouho a tak moc jsem u žádné knížky ještě nikdy nebrečel.

Andrys

Zrovna tuto knihu čtu, proto zatím nebudu hodnotit knihu jako takovou. Ale co mi vadí jsou chyby v knihách, zde jich moc není, ale na dvě jsem přeci narazila. První se ukázala ke konci první třetiny, kdy došlo k záměně Erika s Maxem (což bylo trochu rušivé) a další zásek pro mě byl, když bylo použito spojení "nepřišlo nevyhnutelné" (raději jsem si to ještě jednou přečetla i s navazujícím textem). Snad mi nic neuniklo ve vztahu k tomuto prapodivnému spojení a jedná se pouze o chybu a nebyl to autorův záměr.

MatheF

A zase jsem se posunula "dál"... :)

veronique

Vyjímečná kniha, více slov není potřeba...

pajonek

.........neznámé.... a človíček je zase zvědavej, a ušetří korunky, aby zakoupil a pokochal se společně s dr. Skružným .........
Milionový bestseller, jehož hlavním vypravěčem je Smrt, se držel více než sto týdnů na žebříčku bestsellerů New York Times.