Kniha roku 2014

Zlodějka knih

od: Markus Zusak

Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.71434 video trailer
Orig. název: The Book Thief
Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání: 2009, 1. vydání originálu: 2005 ...více
Štítky:2. světová válka, australská literatura, holocaust, Němci, Německo, o knihách, zfilmováno, Židé

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Jarisko2včera

Jak takovou knížku, jako je tahle, ohodnotit, když se chci vyhnout patosu a větám už tisíckrát vyřčeným..? Nevím...
Přesto, že jsem věděl, jak vše dopadne ( a jak dopadly a stále dopadají životní příběhy tisíců jiných lidí, jimž někdy a někde podá smrt svou vlídnou ruku během nějakého jiného bombardování, sebevražedného atentátu, šlápnutí na minu, etnické čistky....), tak mě tahle knížka přistihla při pláči.
A taky opět probudila úvahy o tom, jak by mohl být svět jiný, kdyby....

LEN.nyvčera

Úžasná knížka, která mě chtě nechtě dohnala k slzám. Zajímavý námět, zajímavá forma. Co dodat, rozhodně doporučuji přečíst!

Wolfinériapředevčírem

Myslím, že nápad byl dobrý. Knížka byla skvěle napsaná, nenudila. Hodně mi sedl styl psaní

waltlenka5předevčírem

jedna z mých nejhezčích knih

allebra27.01.2015

Nádherná knížka, velmi citlivě napsaná! Je v ní obsaženo všechno – obyčejné lidské štěstí, smutek, obrovská odvaha, nadhled, lidská nenávist, radost, strach, zoufalství. Vypravěč opravdu originální! Veselé čtení to rozhodně není, ale místy je protkáno velmi jemným humorem. Bylo mi líto, když jsem knížku dočetla a za čas se k ní určitě vrátím. Myslím, že se mi jen tak z hlavy nedostane, zvláště pak poslední slova. Chválím i obal knihy! Kdyby bylo možné vyšší ohodnocení, tak bych ho dala! Po přečtení jsem viděla i film, který mě příjemně překvapil. Takže doporučuji obojí.

katerina778826.01.2015

Líbila se mi postava smrtky. Většinou mě knihy podobného žánru nebaví, ale tahle byla pěkná :)

justine26.01.2015

Kniha je "hezky napsaná - dost hraje na emoce", na začátku okouzlí, ale tak od poloviny jsem ji dočítala již jen ze zvyku. Podle mě průměrná kniha o hrůzách války. Čekala jsem od ní víc..., a ani Smrtka jí, podle mého názoru, nijak zvlášť na originalitě nepřidá.

kokina7425.01.2015

Úžaná kniha. Velmi dobře se čte. Za mne mohu jedině doporučit

krejcovka7625.01.2015

Nejdřív to byla jen knížka o které se mluví a je doporučována k přečtení. A teď po poslední stránce je to knížka, která předčila mé očekávání. Příběh nadchne, pohladí, slz ukápne nepočítaně. Silný opravdový příběh, na který by se nemělo zapomínat. Obrovské utrpení, odvaha, radost z maličkostí, které jsme momentálně v tomhle šíleném konzumním světě potlačili na nejmenší možnou mez. Všem vřele doporučuji.

linda945723.01.2015

Celou knihu jsem zhltla. Paradoxně jsem s úsměvem četla části, kde se někteří nudili. Byl to pro mě oddech mezi silnými pasážemi. To, že autor prozrazoval špatné věci předem, rozhodně nebylo na škodu. I když jsem předem věděla, že se to stane, stejně to na mě neuvěřitelně silně zapůsobilo. Trochu bych se bála, že kdyby to neprozradil, byla by to pak pro čtenáře příliš velká rána. Jen se teď bojím podívat na film, čekám velké zklamání...

MayB223.01.2015

Bohužel mě celou dobu čtení strašil pocit, že autor strašně moc chtěl, aby to byl bestseller. Příběh je dobrý, ale kvalita vyprávění kolísá. Chvílemi se to tváří jako magický realismus, který je o kus dál zabitý polopatickým vysvětlením. Když se Smrt rozmluvila, bylo to většinou protivné, stačily by mi od ní ty krátké poznámky. Skákání v čase až na samý konec příběhu mi nepřipadalo odůvodněné. Takže zpět k něčemu staršímu, nějakou dobu hodlám bezcelerům opět odolávat!

AngelaRose22.01.2015

Nemám slov, kterými bych mohla vyjádřit, jak silný dojem ve mně kniha zanechala... Smrt v roli vypravěčky byla geniální. Autor si dokázal bravurně vyhrát se slovy, příběh vás pohltí a už nepustí.

bibi.r22.01.2015

Hrozně moc jsem chtěla naspat, co se mi na knize líbilo a co se mi nelíbilo, ale... Nemůžu... Prostě nemůžu, je to ještě pořád moc silné... a krásné :)

lucajda21.01.2015

Nádhera. Smrt jako vypravěč. Nakonec knihy balíček papírových kapesníčků nestačil. Super čtení

Jiří.H21.01.2015

Příběh odvyprávěný samotnou Smrtí a zároveň skutečným životem. pětihvězdičková záležitost

Paja8520.01.2015

Knížka se mi líbila, i když musím přiznat, že mi styl psaní ze začátku nesedl a při první třetině knížky jsem se pořád nemohla uplně začíst. Každopádně kniha byla pěkná, příběh zajímavý a patří mezi jedny z lepších knížek, co jsem četla

vilzuss19.01.2015

Kniha je naprosto úžasná. Veselá tedy rozhodně není, ale je o realitě. Liesel je popisovaná jako strašně sympatická dívka, úplně jsem s ní celou tu knihu soucítila. Jedna z mála knih, u které jsem na konci brečela. Není to napsané tak, že by jste z toho měli hroznou depku, ale situace jako smrt nebo ztráta někoho blízkého je tam vždy velmi ohleduplně, lidsky a dojemně popsaná.
Autor knihu píše velmi originálně, moc se mi líbí krátké tučné vklady do textu, které působ v knize velmi hezky. Za mě mohu určitě jen doporučit.

dennie318.01.2015

Dokonalá kniha! Kdybych mohla dát sto hvězdiček, pak je dám.
Autor má originální styl psaní a originální nápad. Všechny postavy jsem si oblíbila, hlavně tedy Rosu a její "Saumensch" a "Saukerl" (pokud to píšu dobře, neumím německy).
Zlodějka knih je jednou z těch příběhů, u kterých si nevšímáte otáčení stránek. Nečtete písmena - žijete v příběhu. Mám ráda hlavní vyprávěčku a její přístup k práci.U knihy jsem se smála, u knihy jsem brečela, u knihy jsem měla husí kůži po celém těle. Hlavně na konci.
Jsem posedlá posledními větami a tohle dílo ji má dokonalou. Zusak krásně píše - v jeho příbězích vám nepřijdou divná spojení "hodit slova na stůl" a "má do obličeje vpletený knírek". Oblíbila jsem si jeho styl psaní a příjemně mě překvapil jako už dlouho žádný autor. Nikdy nepřestanu litovat, že jsem si knížku koupila a teď mi stojí na poličce.

vera565216.01.2015

Moc smutný a zároveň tak krásný příběh. Víc slov není třeba...

Jiitush13.01.2015

Ach jo, to je tak když se necháte masírovat médii a (už zase) uvěříte, že tenhle bestseller je to to nejlepší, co si můžete v životě přečíst a bla bla. Prostě já a bestsellery, to nejde dohromady, vždycky od toho očekávám literární orgasmus a místo toho se na konci ptám sama sebe: "A to jako bylo celý?"
Jasně, námět je to skvělý, nápad smrti jako vypravěčky originální, ale když na konci zemře většina postav a vám je to ukradené, je něco špatně (s vámi nebo s knihou).

niki_smoak11.01.2015

Úžasná kniha, která mi velice utkvěla v hlavě a mnohokrát jsem o ní zpětně přemýšlela. Rozhodně si zaslouží hrdé místo v mé knihovničce a všem ji můžu jedině doporučit.

Turambar11.01.2015

Je to jedna z najkrajších kníh, aké som čítal, jemná, precítená ale zároveň aj priama, a často krutá. Postavy, prostredie, city a vzťahy boli vyšperkované do dokonalosti a voľba rozprávača bola dokonalá. Táto kniha ukázala čitateľovi, že vojna je zlá pre každého aj pre tých, čo ju na začiatku chceli, teda môžeme tu vidieť, že nie všetci Nemci boli originál nacisti, nie všetci boli zlí a krutí. Často len nemali na výber, chceli len prežiť...
Túto knihu odporúčam každému.

shenandoah11.01.2015

Když s knihou končíte, usmíváte se a je vám zároveň do pláče (lidé, kteří se někdy smáli na pohřbu, ví, o čem mluvím). Další kladnou vlastností knihy je její jazyk a styl psaní. Nemáte pocit, že přešlapujete na místě nebo že často zakopáváte. A skvělým nápadem je "osoba" vypravěčky.
A čem kniha pro mě je? O odvaze a obyčejné lidské slušnosti.

Lumine10.01.2015

Rozmýšlela jsem mezi čtyřmi, nebo pěti hvězdami... ale nakonec pět.
Možná s odstupem, až nebudu mít nudli u nosu a tričko od slz půjdu a hodnocení změním. Nevím. Asi spíš ne.
Knížka je krásná. Příběh dojemný. Místy veselý, místy smutný... je jako aprílové počasí.

Ano. Vypravěčka smrt. Líbila se mi. Vlastně se mi líbila hodně. A to že vám vyspoiluje konec hned na začátku? Je to pravda a zároveň není. Je to, jakoby vám někdo řekl, že po dni přijde noc, ale už vám nepoví, co je to noc. Jak vypadá a jak probíhá. Zkrátka a dobře přečtěte si tu knížku. Stojí to za to.

TIP: Jakmile se dostanete ke konci knížky (přesněji k černé knížce *pochopíte, až tam budete*), tak si někde sežeňte krabici kapesníků (velkou) a radši to nechte až na doma (do postele, nejlépe o samotě).
Věřte mi... ten konec nechcete zažít ve veřejné dopravě, nebo když si čtete ve škole pod lavicí.

Baarbucha10.01.2015

Zaujal mě styl vyprávění a to smrtí. Kniha se čte velmi snadně, popisy jsou jednoduché, ale celkově příběh stojí za to.

ddomikk10.01.2015

Co napsat k tehle knize, kdyz jiz vse bylo napsano? Snad jen pokud si chcete precist knihu , ktera ve vas zanecha stopu na dlouhou dobu tak v ruce drzite tu pravou! Je to kniha knih, ktera vas donuti premyslet, citit, smat se detske predstavivosti , ale hlavne brecet. Za me 100000000 hvezd a ! doporuceni! Dekuji ze jsem mohla neco takoveho ve svem zivote cist, protoze nevite dne.

tynkaiscrazy09.01.2015

Právě jsem knihu dočetla.

Bála jsem se vyprávění od smrti. Bála jsem se, co mám čekat, ale na druhou stranu mi to připadalo velice nápadité. Knihu jsem si chtěla dávno přečíst.

To, co s vámi udělá Zlodějka, to s vámi nikdy žádná, zdůrazňuji žádná Greenovka neudělá. Desátou část jsem četla nejdéle, protože jsem přes tu horkou sůl v očích měla místo řádků jednu velkou šmouhu. Jo, Zusak to umí.

Příběh je neobvykle poutavý a čtivý. K hlavnímu se dospěje až později, ale stojí to za to. Těch 400 stránek prostě překonejte. A pak finálová stovka. A pak konec. A pak sedíte a přemýšlíte nad tím, co vám zlodějka knih dala. Přemýšlíte nad jejím příběhem. Přemýšlíte nad tím Saukerlem Rudym a Saumensch Rose. A nad tátovo stříbrnýma očima a celou druhou světovou. Je mi jedno, že je ten příběh třeba smyšlený. Ale všichni Němci nebyli s Hitlerem a někteří (kromě Židů) kvůli jeho slovům hodně trpěli.
Na konec jedna Lieseliina otázka: k čemu jsou slova?

teyachan08.01.2015

Mozno to bola najdojemnejsia knizka, aku som citala. Na city teda Zusak zahran umi. Citanie je to lahke oddychove, ide to samo a nie je to strata casu. Knizka mi prisla ale trosku gycova a vyumelkovana. Poznamkami, ktore mi tam pridu nasilu, aby bola kniha ozvlastnena. Smrt ako rozpravac je napad zaujimavy, ale sklamalo ma jeho prevedenie... Rozhodujem sa medzi 3 a 4 hviezdicky, ale kedze ini rozhodujuci sa pridali k vyssiemu, ja sa pridam k nizsiemu cislu.

eL1307.01.2015

Musíte knze dát šanci. Chvíli trvá, než se dostanete do děje, ale potom to stojí za to !

helenkan07.01.2015

Před chvilkou jsem dočetla a jednim slovem ,,úžasný".Ještě teď pro ubrečené oči špatně vidim.Lidi čtěte,stojí to za to!