Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.63597

The Book Thief (2005)

Vydáno:, Argo
Více informací...

Chytuš
předevčírem

Jsou knížky, se kterými člověk vnitřně souzní, při čtení se mu vše rozbíhá před očima, dialogy slyší, cítí závany větru nebo jemné zvedání prachu z cesty, na kterou právě došlápla hrdinova noha... No ale se Zlodějkou knih se mi nic podobného nestalo. Bohužel, protože očekávání bylo opravdu vysoké. Nesedl mi styl vyprávění, tak nějak se to k Liesel a k popisované době z mého pohledu nehodilo. To, že bude román vyprávět Smrt, je sice výborný nápad, ale po chvíli mi její chytré řeči a pohled "všechno vím, všechno znám" začal rozčilovat. Jediná místa, která jsem si v knížce užila, byly pasáže s Hansem a Rudym, jejichž chování bylo alespoň trochu přirozené a lidské. U ostatních postav jsem měla více či méně pocit, že prostě zůstanou "jen románoví", nevyvolali zkrátka žádné vnitřní emoce. Rozhodně to ale není špatná kniha, určitě doporučuji přečíst a udělat si svůj osobní názor.

maky5083
předevčírem

Skvělá knížka a kupodivu i filmová verze. Nevím proč,ale pořád se nemůžu zbavit myšlenky na odstrčeného Hanse po příchodu Maxe.

Vondraz

dojemná kniha ...

Jiřina58

Kniha se mi líbila hezky se mi četla.

Diginka

Kniha se mi velmi líbila, ale četla jsem ji moc rozkouskovaně. Měla jsem nečtenářské období a kvůli tomu z ní nemám ten požitek, jaký bych měla mít. Přesto se mi však knížka velmi líbila, i když mi ne vždy vyhovoval způsob psaní. Navíc ten spoiler ohledně osudu postav (který jsem sice věděla, ale i tak) mi tam hodně vadil.

jana277

Krásna a pre mňa mrazivá, ako všetko, čo sa týka vojny.

Aliii

Bohužel mě Zlodějka knih zklamala - podle hodnocení jsem očekávala o dost víc. Námět knihy i vypravěč v podobě smrti je zajímavý, ale styl mi moc nesedl. Hodně mi vadilo, že Liesel vlastně vůbec nikomu neřekla o tom, kdo byli její matka a bratr (i když se jí bráška noc co noc objevoval ve snech) a styl, jakým Smrt vyprávěla příběh, mi přišel takový dětský. Přeskakování v příbězích (podle toho, na co si zrovna vzpomněla), vychloubání, co všechno už viděla a co všechno ví a hned to také poví...
Za jedno přečtení knížka stojí, ale víckrát se k ní vracet nebudu.

JakubiRa

Kniha se mi velice líbila. Vypravování takového příběhu z pohledu Smrti je opravdu mrazivý. Liesel je opravdová odvážná dívka, jejíž osud mě velmi oslovil. Je to jedna z těch literární hrdinů (ek), která z života jen tak nezmizí. Je to jeden z mnoha příběhů na toto téma, ale je podaný naprosto jedinečně.

star253

Líbí se mi autorův nápad použít jako vypravěče smrt. Celkově oceňuji neobvyklý styl vyprávění, který mě vtáhl do děje. Tato kniha mě hodně zaujala.

petrulka

Poměrně hezky napsaný příběh jedné neobyčejně obyčejné holčičky. Pár věcí mě zarazilo, například s jakou lehkostí se vzdala své rodiny, na druhou stranu její srdcervoucí výstup, když potká přítele, kterého znala pár měsíců..zvláštní nesoulad. Fajn je náhled na to, jak se žilo obyčejným Němcům, že ani oni neměli úplně na růžích ustláno. Knížka mě bavila, ale rozhodně to není nic, co by mě vystřelilo do vesmíru...

Marcela2112

Nádherně napsaná kniha, zajímavě, úplně z jiného pohledu, než obyčejně bývá. Hlavní postava Liesel mi přirostla k srdci a příběh jsem s ní prožívala naplno.

Koralina1

Naprosto geniálně napsané. Poklona Zusakovi.

SteveP1

Tak na tuhle knihu jsem se hodně těšil, ale čekalo mě dost velké zklamání. Opravdu nechápu, čím si získala takovou popularitu a oblibu, protože na ní rozhodně nic senzačního a výjimečného nevidím. Zanechala ve mně akorát dojem povrchnosti, nepravděpodobnosti, vykalkulovanosti a kýčovitosti a tak tohle vyprávění Zusakovi jaksi nevěřím. Mám pocit, že výběr tématu – holocaust, válka a chudák osamocená bezbranná malá dívka v ní – byl ze strany autora hodně účelový a prvoplánový, s cílem za každou cenu napsat předojímavý, srdceryvný příběh a hlavně bestseller pro široký okruh čtenářů, takový „holocaust pro celou rodinu“, který půjde spolehlivě na dračku. I název knihy samotný mi trochu zavání kalkulem, protože nevystihuje a nepojmenovává to hlavní, co se v knize odehrává, zato je ale komerčně přitažlivý, zajímavý a svým způsobem podbízivý. A že by se autor potřeboval osobně „vypsat“ z válečných hrůz předpokládat sotva můžeme, protože válku sám na vlastní kůži neprožil a slyšel o ní pouze z doslechu a vyprávění. A to je, podle mě, z jeho často naivního psaní prostě znát a cítit. Ale zpět ke knize. Hned v jejím úvodu vám prostřednictvím vypravěčky příběhu – Smrti – Zusak pěkně natvrdo naservíruje, jak to celé dopadne, což nejednoho čtenáře jistě „potěší“, zvlášť když ho čeká ještě skoro 500 stran. Co mě „potěšilo“ vzápětí bylo, že příběh, který je vcelku všední, nenápaditý a dějově prázdný, je a bude neustále prokládán často hloupými, otravnými a hlavně pro čtenáře úplně zbytečnými poznámkami vypravěče, které samotný děj příběhu nikam neposouvají a ani ho nijak neobohacují, jen ho narušují a často i vyzrazují, co se bude o pár stránek dál, nebo v budoucnu vůbec, dít.Takhle na mě vypravěč působí jen jako jakási vlezlá karikatura moudrosti a výstřednosti a to je škoda. Takže nám sdělí např. i osud jednoho ze zlodějíčků chlapce Arthura Berga, což celkem nikoho nezajímá, protože je to postava v příběhu zcela nepodstatná a ocitá se asi na třech stranách knihy, ale na druhou stranu nám vypravěč už třeba nesdělí, co se stalo s rodiči Liesel, hlavní postavy románu.Je také nepřirozené a podivné, že Liesel se vůbec nezajímá o to, co a proč se kolem ní děje a nikoho se na to ani neptá. Styl autora se mi moc nelíbí. Vyprávění se odvíjí většinou v krátkých větách, je plytké, nenápadité a sentimentální, se spoustou patosu (hlavně v závěru), a řekl bych, že mu chybí i autenticita a věrohodnost. Postavy jsou neživé, černobílé a celkem ploché, nerozvinuté a většinou i nezajímavé, slovní zásoba chudá, což však autorovi paradoxně nebrání v tom, aby v přehnané míře (snad na každé druhé straně) užíval metafor a různých přirovnání. Přitom užívaná symbolika je namnoze těžkopádná a křečovitá, užité výrazy jsou často podivné, nezvyklé a neobratné, nebo do doby se nehodící…Za celým psaním je tak cítit úporná a křečovitá snaha autora psát působivě, líbivě a originálně. Pokud bych měl tohle dílko porovnat s knihami některých autorů, kteří tuto dobu sami zažili a tématu války a holocaustu se ve svých dílech věnovali – namátkou např. E.M.Remarque,W.Styron, J.Škvorecký - tak Zlodějka bohužel v tomto srovnání neobstojí ani náhodou.
Kniha sice není úplně špatná, ale Markus Zusak dle mého názoru na nějaké extra kvalitní, hodnověrné a výjimečné zpracování tak náročného tématu prostě nemá.
PS: Filmové zpracování se mi celkem líbilo, a to hlavně díky excelentním hereckým výkonům tria Nélisse, Rush, Watson. A 13letá malá slečna Sophie Nélisse, která svoji roli malé zlodějky zvládá naprosto skvěle a s přehledem, je prostě kouzelná….

katkah73

skvělá kniha. musela jsem si chvíli zvykat na neobvyklý styl vyprávění, ale vtáhla mě do děje a nedokázala jsem ji odložit. Velmi zajímavý pohled na válku z pohledu Němců..ne všichni byli nacisti...

martina4041

Knihu jsem odložila, ale nedalo mi to, musela jsem ji dočíst. Kniha mě rychle vtáhla zpět. Udělala jsme chybu, že jsme ji odložila. Krásný příběh. Je o životě, holčičky která , i když ji osud nebyl nakloněn, zažila spousty dobrodružství. Jsou zde místa, kdy si říkám, ne toho neber, ten musí žít, ale ve válce se nevybírá.

11lucie

Kniha byla pro me dlouha ale krasna.
Úžasný pohled do toho co dělo :(
Skvělý příběh a na Liesel a rudyho
NIKDY nezapomenu

beveron

Vzdávám to, nedočtu. Vypraveni smrti se mi líbilo, ale rychle se vytratilo.

O dva týdny později...

Dočteno. Nakonec mi to nedalo, nerada nechávám nedoctene knihy. Co se mi líbilo: Vztah ke knihám, sila slova, smrtka co lituje zidy, i ty prozrazené konce mely zajímavý efekt.
Co se mi nelibilo: Styl vypraveni, mnohdy ho totiž o chvílema opouštěl jakoby na něj zapomínal a pak zase rychle navrat a dle mého odflaknuty konec.

zbt81

Príbeh o radostnom aj tragickom dospievaní jedného dievčaťa v období II. sv. vojny v nacistickom Nemecku je veľmi silný a dojímavý. Zo začiatku som s knihou mala trošku problém. Pripadala mi ako mládežnícky román, nevedela som sa dobre stotožniť s postavami a samotným štýlom akým bola napísaná. Som však rada, že som čítanie nevzdala a vydržala som až do konca. Približne od 150 strany ma kniha pohltila, Liesel aj ostatné postavy mi prirástli k srdcu. Útrapy vojny, chudoba, priateľstvo a spolupatričnosť tam boli vykreslené dokonale.

NelaNetol

Před dvěma roky jsem poprvé uslyšela o příběhu Liesel a to ve zkrácené verzi, ale alž letos jsem se dostala ke všem stránkám, které jsou skrz na skrz prosáknuté jejím příběhem, ale také smrtí. Vše se mi to zarylo hluboko pod kůži a zanechalo v mlčení. Jak mi příběh ukázal slova jsou mocna a já se cítím jako by se mi všechna ty krásná, ale i ošklivá vysypala na podlahu a já je nedokázala posbírat. Dokáži se na ně jen dívat a přemýšlet o Hansovi, který v mé mysli stále hraje na akordeon, a na Rosu, která s láskou nadává své dceři a manželovi, na Rudyho, který kvůli Liesel skočí do ledové vody Amperu, a na Maxe, který byl vděčny i za trochu jídla a vlhký sklep, a nakonec na Liesel, která byla stejná zlodějkou knih, ale i přes to měla počestné srdce.

marcela6379

Moc hezký a dojemný příběh. Připojuji se k velmi kladnému hodnocení této knihy.

Alilka

Tato kniha se mi hodně líbila . I když autor válku nezažil a čerpal informace jen z muzeí a od rodičů, dokázal ve mně vzbudit pocit, že příběh prožívám já sama.
Kniha je psaná velmi netradičně už jen tím, že vypravěčkou příběhu je smrt.
Po přečtení této knihy člověk pochopí, že smrt je vlastně hodná, zlé je samotné lidstvo, které rozpoutá válku pro maličkosti.
Citát z knihy:
"Říká se, že válka je nejlepší přítel smrti, ale musím vám povědět, že já to vidím jinak. Pro mě je válka jako nový šéf, který od vás očekává nemožné..."
Dříve než jsem četla knihu, viděla jsem filmové zpracování a můžu jen doporučit..., i když možná právě proto mi trvalo přečtení knihy pro mě neobvykle dlouho. :-)

Ivuska 11

Pribeh smutny a zaroven i vesely, vypraveny tou, pred kterou ma respekt kazdy z nas. Smrti. Krasne napsana kniha o nekrasne dobe, ktera vam rozerve srdce. Jen tezko se veri, ze je to jen par let zpatky a podobne osudy se odehravaly az neskutecne blizko nam vsem.

RoseWinter
31.12.2016

Nádherný příběh. Nechtěla jsem brečet, protože už jsem věděla, co se stane. Ale jak to bylo popsané: Rozervalo mi to srdce.

Michalka98
31.12.2016

Moc krásná a smutná kniha. Nejedna slza při čtení ukápla. Moc se mi líbilo i filmové zpracování. Doporučuji

aralka
30.12.2016

Kniha je zajímavě strukturovaná, je tady vidět snaha o netradiční spíše poetické a něžné pojetí válečného příběhu, udělat Smrt vypravěčkou je unikátní nápad, celý příběh se tím jaksi odlehčuje, ALE ... myslím, že kniha je plná takového líbivého balastu, který celek zbytečně rozrývá, určitá slovní spojení na mě působí krkolomně a strojeně a jsou zde prohlášení, se kterými niterně nemůžu souhlasit... jak může například Smrt říct "když nic jiného, jsem alespoň spravedlivá"????? co je to za nesmysl? jak může být smrt spravedlivá třeba pro toho šestiletého chlapce? nebo i pro jiné, kteří zemřeli při těch náletech .. a takových sdělení je tam víc..... myslím, že tady autor hodně vytěžil právě z toho kontrastu, že je zde velmi poeticky líčeno to drsné téma války, to se asi hodně lidem líbilo, ale osobně se mi tedy z toho dělalo trošku špatně, nemohla jsem to číst v jednom zátahu, musela jsem čtení střídat s knihami s jinou tematikou, působilo to na mě hrozně depresivně. Co se týče formátu knihy, nenadchla mě ani ta krátká úvodní sdělení v každé kapitolce, co se bude dál v příběhu dít, citace ze slovníku atd. Je zde patrný autorův pokus o originalitu za každou cenu, ale spíše mne to rušilo a odvádělo pozornost od děje, který se mi přese všechno líbil. V knize jsou velmi citlivě vykresleny zajímavé a sympatické postavy a nenásilnou formou na drobných epizodkách i jejich charaktery. Dávám čtyři hvězdičky :-)

dreamhex
30.12.2016

Jedna z těch knih, kterou přečtete jedním dechem. Nevím proč, ale knížka se mi četla až s neuvěřitelnou lehkostí, takže jsem ji přečetl během pár dní. Dech mi došel až těsně před koncem při službě jedné z postav v zahraničí, ale konec to zachránil a nemůžu se dočkat až uvidím filmové zpracování. Sice se nejedná o nejlepší knížku, kterou jsem letos četl, ale určitě stála za to.

St.Evelin
29.12.2016

Knihu jsem přečetla jedním dechem! Nádhera! Čtivá a emotivní! Knihu jsem přečetla za dva dny.

monika2224
29.12.2016

Kdyby tady bylo 10hvězdiček označila bych všechny,knihu jsem přečetla jedním dechem, úžasně napsaná, vžila jsem se do děje.Včera jsem viděla film a ten je taky skvělý.

fojtikjirik
29.12.2016

Kniha vás dokonale zbaví iluzí, pokud si myslíte, že Němci za války netrpěli. I oni tehdy zažívali těžké časy. Dokonce se i mezi nimi našli lidé ochotni riskovat život pro pomoc perzekuovaným. A popis lidské tragédie očima Smrti je hodně originální. Mi osobně se dílo četlo výborně.
Včera jsem na Primě zhlédl filmové zpracování, které bylo podle mě velmi povedené.

Simy
27.12.2016

Absolutní zážitek, nejlepší kniha kterou jsem četl.