Soutěž

Zlodějka knih / The Book Thief

Autor: Markus Zusak

Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih.jpg 4.61020
Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání:2009, rok vydání originálu: 2005 ...více
Štítky:2. světová válka, australská literatura, holocaust, Němci, o knihách, zfilmováno, Židé

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
endroo25 dnes

Mne zlodejka knih neprisla tak uzasna. Dej se mi zdal takovy utahany a moc mi neni jasne, proc smrt porad prozrazovala dej predem. Tahle knizka na Posla nema.

Haldasha včera

Uzasne napsana kniha se smutnym koncem. Urcite stoji za precreji.

vermy předevčírem

Forma i děj mě úplně ohromily. Jak vypravěčka předbíhala děj bylo nezvyklé ale úžasné.

beetlinka 28.08.2014

úžasná kniha. Vypravěčkou je SMRT a vypráví o holce, která se ukrývá před válkou u náhradních rodičů.
Kniha Vás chytne a už nepustí.
Jediné co se mi na knížce nelíbilo byl její smutný konec.....

Yorika 28.08.2014

Naprosto úžasná kniha.Její stránky vás pohltí a nepustí.Ocitnete se v kolotoči emocí, které vás nenechají odpočinout.I ta Smrt je nakonec člověku snad až sympatická, neboť i Smrt má srdce ! Alespoň v tomto příběhu.

Prateri 27.08.2014

Úžasná kniha. Vypravěčka, kterou většina z nás (ne-li všichni) nemusí, vypráví příběh - a její popis situací i obyčejných věcí - to je skvost. Klobouk dolů před Markusem Zusakem.

seadracz 27.08.2014

Krásný příběh, který Vás opravdu "dostane".
Úžasně a poutavě napsaný příběh, který Vás ihned vtáhne do děje.

betys6914 25.08.2014

Četla jsem v originále a věřte mi, to je ještě o několik úrovní lepší zážitek!

Sonica 25.08.2014

Opravdu krásně napsaný příběh,tak mladý autor a mě připadalo,jako by tu válku zažil.Kdo rádi čtete,neváhejte-knížka Vás dostane

HannyC 24.08.2014

Knížka o sympatické zlodějce, kterou prostě musíte milovat (knížku i zlodějku) :) ... i samotná paní Smrt je oběma unesena ... vypráví o nich s nepochopitelnou láskou a přátelským zaujetím ... což byste od paní Smrti asi nečekali ... příběh o životě ... který však není "šablonovým" vyprávěním o Německu, Židech a konci války ... je to krásný, smutný dětský příběh o hladu ... o hladu po všem ... tak jak to v mládí bývá ... a ano ... přiznávám, i já jsem si na konci knihy pobrečela ... ale krásně, smutně a dětsky :)

Singul.Arita 22.08.2014

Půvabně napsané -- knihou klidně proplujete od začátku na konec (provázeni vypravěčem, který ví o čem mluví :). Kvalitní kniha a poslední hvězdičku dávám hlavně za závěr, protože se autor vydal tou správnou cestou a nezničil si svou práci špatným (nesprávným) koncem. 10/10

weberda 21.08.2014

Pěkný příběh, ke konci se nedá odložit.

Lůca1 21.08.2014

Úžasná knížka, stojí za přečtení!

efka.saf 21.08.2014

Když mi došla z knihovny zpráva, že mám přichystanou k výpůjčce Zlodějku knih, netušila jsem, co je to za knihu a musela se podívat, cože si to mám vypůjčit. Na knihu jsem v knihovně čekala třičtvrtě roku a kdo mi ji tehdy doporučil, se už asi nedozvím, ale pravdou je, že kniha to byla opravdu výjimečná. Druhá světová válka a příběhy lidí z té doby budou vždycky našince dojímat, ale tato kniha - dle mého názoru - většinu z nich bude převyšovat, ne jim dokonce korunovat.
Příběh Liesel byl krásný a smutný zároveň. Střídaly se v něm úsměvné i veselé pasáže s těmi, při kterých čtenář musel čas od času zamáčknout slzu dojetí v oku. Postavy byly skvostně barevně vykresleny, prostředí rovněž a vypravěčka? Dokonalé! Když jsem si četla knižní anotaci, nevím proč mi uniklo, že vypravěčkou je právě Smrt. Ze začátku mi proto ta ich-forma pořád nešla do hlavy, něž mi to docvaklo. Následně mi trvalo pár stránek, než jsem si zvykla a po zbytek knížky jsem již hltala každé slovo, které nám Smrt zprostředkovávala.
Příběh Liesel začínal i končil (především končil) smrtí. Zvlášť poslední stránky jsou takovým citovým atakem na čtenářovy smysly (bráno v pozitivním slova smyslu) a já, dočítaje knížku v autobuse, jsem měla co dělat, abych na sebe neupozorňovala zarudlýma a zvlhlýma očima. A jsou to právě slova, která činí tuto knížku tak unikátní. Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, ve které by si autor tak skvostně dokázal hrát se slovy. Jeho cit pro jazyk musí být nezměrný a já mu za tento čtenářský zážitek děkuji :). I kdybych sebevíc chtěla, nemám knížce co vytknout a za mě 100% zážitek.

livrelover 19.08.2014

Na téma 2. světové války by se dalo napsat tisíce knížek z tisíce různých pohledů a stále by bylo o čem psát.
Taky si myslím, že je těžké hodnotit takové knížky, protože téma samo o sobě udělá čtenáře neobjektivním. Ale myslím, že Zusak tuto knihu zvládl fantasticky. Pozoruhodné metafory, jeho neohrožená kritika lidí a to, že umístil do role vypravěče samotnou smrt, spolu právě s pozadím 2. světové vytvořilo příběh, který má své zvláštní kouzlo. Rozhodně stojí za přečtení.

JanaDobby 17.08.2014

Viděla jsem film, ten se mi líbil a tak jsem začla číct knihu, škoda, že mi absolutně nevyhovuje styl psaní :/

Betka175 15.08.2014

Stránky téhle mé knížky jsou hodně flekaté a zkrabacené..od slz ......opravdu dojemný, úžasný příběh!

Krisseliss 14.08.2014

Autor opět nezklamal!

sabina8072 13.08.2014

Jedna z nejlepsich knížek, které jsem četla! Určitě se k ni někdy vrátím :)

vikaa 13.08.2014

Kniha mě zasáhla o něco méně, než bych čekala. Pořád přemýšlím, jestli to není tím, že jsem knížku četla na čtečce a čtečka není jako papírová kniha, která by mě asi k příběhu víc připoutala. Přesto musím autorovi příběhu vzdát hold, s jakou noblesou stvořil vypravěčku, kterou sice lidé děsí (nemělo by tomu být naopak?), ale přesto jejich duše láskyplně přenáší do bezpečí. Takové smrti se nelze bát, lze jen doufat, že budeme žít tak dobrý život, že jí naše duše taky "sednou". Liesel jsem si zamilovala od počátku, stejně jako její adoptivní rodiče. Zvlášť jsem obdivovala její mámu Rosu, která pořád nadává a trestá své blízké, ale zároveň je bezvýhradně miluje a dala by za ně život i když to neumí vyjádřit slovy. Lieselin příběh nekončil tak, jak jsem si od začátku myslela, že možná skončí, což považuji za působivější, než sladký holywoodský happyend. Za mě poctivé čtyři hvězdy a už se těším na film. A když nad tím tak přemýšlím, asi se k téhle knížce ještě někdy vrátím - ale určitě v papírové podobě.

VerčaP 12.08.2014

Závěr je krásný, je to moc zajímavě napsané, ale jednu hvězdičku ubírám, protože mi dlouho trvalo, než mě kniha chytla ...

Mišulenka 11.08.2014

Zlodějka knih je pro mě jeden naprosto nádherný a okouzlující eufemismus. Elegantní, cynická a ironická vypravěčka mě neskutečně bavila, i když místy byla dost melodramatická, ale to jí vyčítat nemůžeme vzhledem k jejímu charakteru a povolání.

Někdo pode mnou tu psal, že příběh neměl téměř žádný zvrat, že nešlo o dějový napnelismus. Asi úplně ne, no, ale přesto drží čtenáře v jakési mírné tenzi.
Vsuvka s Maxem se do průběhu naprosto hodila a ukázala spoustu postav v úplně jiném světle, než se na počátku zdálo. Jsme prostě jen lidi. Maxe jsem si zamilovala! Byl to průvodce, učitel, otevřel své srdce a dovolil Liesel nahlédnout pod slupku. Nádherný patos bez růžového happy endu.
A vůbec, celkově mi background druhé světové války nepřišel klišoidní, naopak bylo zajímavé sledovat i druhou stranu.

Co mě ale úplně posadilo na zadek, byla předposlední část knížky, kdy vypravěčka chodila a brala si to, co jí bohužel bez výjimky patřilo. Jo, uznávám, vlítly mi do očí slzy. Čekala jsem něco mnohem naturalističtějšího, morbidnějšího, cyničtějšího, ale takový něžný, avšak přirozený a nepatetický závan finálního odchodu...ten mi dal!

Markus je mistr metafor. Naprosto neuvěřitelně a obdivuhodně spojuje slova, která mě nikdy k sobě nenapadla říct nebo napsat. Okouzlil mě svým uměleckým vyjadřováním a soundtrack z filmu Pearl Harbor, který jsem během druhé poloviny knihy poslouchala, dojem z příběhu jen podtrhnul, takže nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami, které si zkrátka a dobře zaslouží.

Klamm 10.08.2014

Asi už jsem přežraný, ale pro mě to byl jen takový průměrný příběh. Taková variace na vděčné, mnohdy ztvárňované válečné téma. Žádné úchvatné zvraty a zápletky jsem si nějak neuvědomoval a mé emoční prožitky zůstaly ploché. Prohlubování vztahů mezi postavami a jejich dopady, vedou většinou čtenáře k probouzení sentimentu a tím pádem i k možnému pocitu uspokojení a naplnění. To je v pořádku, ale u mě to tentokrát nějak nezabralo.
Co tento příběh ale dělá zajímavým je jeho originální styl převyprávění. Autorův netradiční, noblesní styl psaní mě dokázal zaujmout.
Díky jemu je pro mě Zlodějka netradiční knihou, skrývající v sobě obyčejný příběh.

Kateřina1011 08.08.2014

Krásná knížka, která si podle mě naprosto zaslouží titul bestseller. Jedinou větou mě autor dokázal rozesmát, jedinou větou rozplakat, jedinou větou mě doslova přišpendlil a donutil číst dál. Nespočet krásných slov, jejichž spojení jsem si opravdu vychutnávala. Vyprávět válečný příběh z pohledu Smrti byl nápad geniální, vždyť kdo jiný toho o válce může říct víc... Konec mě posadil na zadek. To jsem nečekala. Nemám ale pocit, že se autor snažil "donutit" čtenáře k slzám. Slzy k válce prostě patří a takové konce taky.

tatruszka 07.08.2014

Přídávám se k mnohým komentářům tady .... právě jsem knižku dočetla a nějak nejde přestat brečet. Hrozně se mi líbil styl, jakým byl příběh vyprávěn, že ho vyprávěla smrt. Některým jejím komentářům jsem se musela opravdu smát, jinak to nešlo. Rozhodně se podívám i na film. Rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla.

raty 07.08.2014

Velká chyba podívat se nejdříve na film. Doporučuji oboje, ale nejdřív přečíst knihu. Jako ostatně téměř vždy je kniha mnohem lepší.

rominda 05.08.2014

Právě jsem ji dočetla a už chci přestat brečet......NÁDHERNÁ kniha!

petrilena 05.08.2014

Naprosto úžasná kniha, pro mě jedna z nejlepších v poslední době. Strhující příběh výborně podaný zajímavou vypravěčkou. Knihu určitě doporučuji.

*****

medvěd 04.08.2014

Skvělé, souhlasím se smrtí- ano i mne lidé děsí

Jájinka3 03.08.2014

perfektní