Poslední aristokratka

Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratka-uqy-134832.jpg 42055

Aristokratka (1.)

Humor, Romány, Literatura česká
Vydáno:, Druhé město
Více informací...

zbožňuju_knihy
včera

Dala jsem na recenze a koupila si ji a ... je prostě super. Každý den si přečtu kousek, je to takové odpočinkové, oddechové, pohodové čtení. Styl psaní je super, jediné, co mě trochu vadí, je používání sprostých slov, která podle mne nejsou až tak potřebná. Rozsekal mne hned začátek - konkrétně str. 17 Carevna a taxík :-D. Fakt super, doufám jen, že se mi neojí styl psaní a bude mne tak bavit i další díl.
Pokud hledáte knihu, která bude mít dobrý děj - tato kniha to není, čtu tady komentáře, že něco nedává smysl, či že se někdo nad tím do hloubky zamýšlel, zda je to možné - mám pocit, že záměr knihy je čistě pobavit. Hloubku v tom nehledejte, je to četba na zlepšení nálady, tak to vidím já.

Nikkiproch
včera

Dlouho jsem se tak nenasmála. Při několika pasážích mi až tekly slzy.

WeeWar
předevčírem

lidi, už to nekomentujte! :) dyť to má za měsíc víc komentářů, než Orbis Pictus za celou dobu od prvního vydání...

StihOMam

Pestrobarevna skala hlavnich postav zasazena do zdanlive nezazivneho zameckeho prostoru vam da zazit neco neprekonatelne nearistokratickeho. Nadherne me tato publikace osvezila a pobavila zaroven. Jedine minus pro me bylo, ze teprve s posledni teckou prislo zjisteni, ze v rukach drzim novinku s pokracovanim... A moje netrpelivost a lacnost po dalsich osudech Mariiny rodiny mi nedala par mesicu spat.

notsohappyanny

Po delší době jsem se rozhodla, že si přečtu nějakou knihu od českého autora a byla jsem velmi mile překvapena! Děj ubýval svižně, několikrát jsem se nasmála (zejména u zápisu 14.1. :D). Postavy sympatické, můj oblíbenec je na 100% Josef :D

Hermi1993

Naprosto boží knížka, hodně jsem se nasmála. Vzhledem k tomu, že jsem průvodkyně na zámku, musím říct, že vše, bylo v knize řečeno o návštěvnících je PRAVDA. Kastelán Josef mi trochu připomíná jednoho mého bývalého kolegu z jednoho nejmenovaného a hojně navštěvovaného zámku. Vlastně ten kolega je takový hybrid mezi Josefem a panem Spockem (úděsná představa, ale alespoň hygienické návyky má mnohem lepší než literární hrdinové). Všichni moji přátelé-průvodci (často stejně jako já studenti historie či příbuzného oboru), kteří tuto knihu četli, byli nadšeni. A ano, vůbec nejsou přehnané otázky typu: Kdo to byl baroko? Kde ležel starověk? Proč byl Zeus? Proč jezuité upálili Ježíše Krista? - Moje otázky: Z jakého Hradce byli páni z Hradce? Kdo to byl Napoleon? Co to znamená: Vymřeli po meči? Ten Karel Schwarzenberg měl něco společného s těmito Schwarzenbergy? = otázka položená při odchodu z místnosti, kde jsem obšířně vysvětlovala rozdělení rodiny na dvě větve. V Praze mají arcibiskupa? Kdo to byl Záviš z Falkenštejna? Byli Schwarzenbergové Židé, když vystupovali proti nacismu? Kde na to vzali prachy? Nedávno jsem se ve svém soukromí setkala s člověkem, který si pletl Rožmberky se Schwarzenbergy a byl velice překvapený, když jsem mu sdělila, že Rožmberkové vymřeli L. P. 1611. A to je prosím pěkně rodilý Jihočech. Je to zámek nebo hrad? Tenhle chlap na tom obrazu vypadá jako ten z televize, no jak se jmenuje - Kraus! (byl to císař Ferdinand III., což samozřejmě paní nemohla vědět, ale opravdu nevypadá jako Kraus). Proč je tu tolik obrazů, tolik zbraní, proč lovili? Co to znamená, že se přivdala (opravdu, čtyřicátnice vznesla tento dotaz). A mojí kamarádky se zase ptal jeden návštěvník: Kdo to byl ten Rudolf II.? - Slavný císař a český král, který žil na přelomu 16. a 17. století. Vy jste neviděl Císařův pekař a Pekařův císař? - Viděl, takže on nebyl vymyšlený? A opravdu asi každého 2. návštěvníka nezajímá nic (to procentuální vyjádření, co koho zajímá a nezajímá je v knize velice trefné) a opravdu jim říkáme mufloni, zvl. když je nezaujme ani 82letá pětinásobná vdova, která si vzala 37letého muže a doufala, že mu přinese dědice a on, aby s babou nemusel sdílet lože, odjel na 5 let do války a ona mezitím natáhla bačkory. Ani je nedojme uhořelá devítinásobná těhotná 36letá matka, která navíc byla krásná a hlavně skvělá matka.

Malýmedvěd

Kniha k vodě a na dovolenou. Vtipná a oddechová. Nic nečekejte, je to taková situační komedie.

Ennie

Věděla jsem, že tahle kniha nebude zrovna nic pro mě. Ale když jsem slyšela na ni tolik chvály, řekla jsem si, že by se mohla líbit mamince a tak jsme si ji vypůjčily z knihovny. Po přečtení knihy - nevím, jestli se mamce bude líbit. Jsem zvědavá na její názor. Já jsem tedy zklamaná, není to ani nic, co jsem si představovala. Plno lidí píše, jak se bavilo… Asi mám jiný smysl pro humor. Na to, že je to kniha krátká, tak jsem ji také dost dlouho četla a nečetla se mi zrovna lehce.

Havrnka

Úsměvné oddechové čtení. Chvílemi mimo realitu - Himmlerovo apartmá s kachlíky s hákovými kříži by zajisté "nepřežilo" komunistickou éru- ale jinak celkem dobré Doporučila jsem kamarádce.

Anet257

Od knihy jsem dle recenzí čekala hodně. Párkrát jsem se pousmála, ale hodně jsem se nutila abych knížku dočetla!

hany77

Pokud se chcete dobře bavit, ponořit se do vtipných komentářů aristokratické rodiny, která se snaží zachovat rodinnou tradici svých předků a stůj co stůj vás pobavit...dopřejte jim to! Fakt to stojí za to!!!

JaKa1974

Vtipná kniha, určitě se u ní zasmějete, ale děj je takový chudý...

martina2704

Smála jsem se na celý vlak. Je jenom škoda, že zhruba od půlky knížky děj zamrzne a nepohne se dál. Ale oddechovka je to skvělá :)

šneki

Chápu, že Poslední aristokratka má být hlavně oddechovou knížkou pro pobavení, ale to bych nebyla já, kdybych tam nechtěla najít něco hlubšího. A tím myslím charakter naší vypravěčky Marie. Člověk by si řekl, že v USA byla totální sociopat (abych pravdu řekla, po příjezdu se toho moc nezměnilo), protože jí naprosto nevadí opustit svůj starý život a neudržovat žádný kontakt s případnými kamarády (nebo až na výjimku navazovat kontakty nové). Jediné, co zjistíme o jejích zájmech je, že hrála tenis. Ona vůbec jediná paní hraběnka asi měla kamrády. Ano, knížka pobavila, ale kvůli výše popsaným důvodům jí prostě plné hodnocení dát nemůžu.

Marsee

Něco přesně pro mě, když potřebuji oddech a pořádně se zasmát. Po dlouhé době něco vážně zábavného. Doporučuji! Pokud nejste rádi středem pozornosti, nebrat do vlaků a autobusů :)

petul_b

Vtipná knížka, dobře napsané. Jen malá poznámka: kojící maminky nečíst při kojení, kdy vám usíná miminko.... musela jsem knížku zavřít nebo bych si malou probudila smíchem :-)

Ben Nevis

Sice z absurdního děje se ke konci stál únavný návod, jak finančně vyžít z průvodcovství po zámku, ale ta rodinka nemohla zůstat retardovaná věčně. Některé vtipy jsou nadužívané (vysvětlování například, kdo udělal bobek v parku, jestli pejsek nebo páníček, popřípadě princezna Diana), některé zápletky zabité (advokát investuje velké peníze kvůli odbytiště pro dceru, jako vážně?). U vypravěčky jsem tipovala věk 10 let.

Ale obecně je knížka vtipná dost a nevadí, že zřejmě od napsání do vydání uplynula nějaká doba (Diana ještě žije apod). Jak se píše v textu, knížka nemá větší ambice než pobavit.

elcapitano

Chvílemi jsem se chechtal opravdu nahlas a jednou v metru jsem musel úplně knížku schovat, vypadal jsem jako blázen. Tedy spíš ze začátku knihy - bohužel, v průběhu ten tah na bránici poněkud vadne. Knížka také nemá výrazný příběh ani dramatický oblouk.
Na druhou stranu: jednoduché a svůj cíl - pobavit a rozesmát - splnilo.

Áňa 998

Parádní knížka u které jsem se nasmála... už se těším na další díl ;)

janica09

Jako sem tam jsem se pobavila, ale na to, jakou jsem slyšela chválu, tak u mě za 3, čili dobrý.

Andulakor

Na začátku jsem byla překvapena, že jsem se bavila. Dokonce jsem se smála nahlas! To jindy nedělám, ale zhruba v druhé polovině se vše opakovalo a děj se udržoval jenom na nedostatku peněz a nikam se neposouval, jen s těží jsem knihu dočetla. Bohužel.

Petja

Vtipná oddechová knížka na neobvyklé téma. Místy jsem se smála nahlas, občas byly vtipy příliš "řadové" (např. vysvětlivky v závorkách), ale celkově se mi kniha moc líbila.

Pistácie

Pořád přemýšlím, co smysluplného bych k této knize napsala. Je to svým způsbem dost zajímavé čtení, u kterého člověk opravdu nemusí přemýšlet. Jednoduše čte, a nechává se unášet příběhem, který není nijak silný, ani pozitivní, ani negativní. Příběh prostě plyne, a nechává nás si o něm myslet to své. Líbilo se mi to, některé pasáže více, jiné méně. Ale upřímně mám hodně ráda příběh formou deníkových zápisků. A tohle to splnilo do puntíku.
I když jsem někdy netušila, co si o některých postavách myslet, na některé se mi neustále měnily názory. Ale i tak jsem nejvíc sympatizovala s hlavní hrdinkou, která vše dokáže vylíčit tak humorně, že jsem se kolikrát musela, opravdu musela smát. Akorát si moc nedokážu představit, co dalšího se může dít v dalších dílech, pokud vůbec něco.

allebra

Autor nesliboval žádné "hluboké myšlenky", ale chtěl pobavit, což se mu alespoň u mě určitě podařilo. Ideální čtení na dovolenou, takže si pokračování nechám na léto.

Jupijow

Nevím, asi jsem divná, ale tenhle typ humoru, pro mě dost prvoplánového, mě nebere.

Dimas

Nenáročná oddychovka. Jen těch vysvětlujících point vtipů v závorkách je na můj vkus příliš mnoho.

ji7967

Už dlouho jsem se u knihy takhle nezasmála. V podstatě co věta, to vtip, někdy dobrý, někdy skvělý. Tahle kniha je dokonalá oddechovka, od které nečekejte Jiráskovy slohy, ale rozhodně relax a absolutně vystižené pobavení přímo ze života. A myslím, že pro kastelány, průvodce a personál kolem zámku to musí být bible :-))

Karola050716

Příjemná oddychovka a pro mě po dlouhé době český autor. Několikrát jsem se nahlas zasmála, ale ocenění "nejvtipnější kniha roku" mi přijde trochu nadsazené. Při čtení větších celků se mi styl trochu zajídal, ale příběh je fajn a druhý díl určitě zkusím.

Margie94

Naprosto parádní oddechová záležitost :)

novina

Oddechové čtení u kterého jsem se opravdu nasmála. Ne každý šlechtic je suchar a já Marii III. velmi fandím