Soutěž

Poslední aristokratka

Autor: Evžen Boček

Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratk-134832.jpg 4267
Série: Aristokratka (1.)
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání:2012, rok 1. vydání v ČR/SR: 2013 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
sabca 25.08.2014

Proč vladka31 ohodnotila knihu jako odpad a bude číst druhý díl, tak to nechápu.

vladka31 24.08.2014

Nechala jsem se zlákat rozhlasovým rozhovorem s panem Bočkem. Protože v knihovně byly záznamy na hodně dlouho, rozhodla jsem se ji koupit. Ale docela mě zklamala - na druhý díl si určitě v knihovně počkám.

sabca 23.08.2014

Mně naopak kniha moc pobavila. Občas jsem se i hlasitě zasmála. Okořenit si četbu kriminálek, thrilleru a rodinných ság humornou knihu bylo pro mně příjemné. Doporučuji

Wichita 21.08.2014

Tedy to byl ale porod. Marie III. z Kostky se mě držela celý týden a to si troufám tvrdit, že čtu rychle.

Vím, že mnohé z Vás Poslední aristokratka oslovila, ale já nemohu hodnotit jinak. Proč? Proto:

Kniha mi přišla utahaná, (pro mě) rozhodně ne čtivá a stále opakující se situace také moc nepřidávají do celkového dojmu. Jak už bylo zmíněno, komické postavy a situace baví jen chvíli. Co se groteskních pasáží týče - občas jsem se pousmála, občas zasmála nahlas, ale že by mě kniha bavila celou dobu a já se uchichtávala neustále, to v žádném případě, což mi u knih v žánru humor přijde poněkud zvláštní.

Jsem ovšem ráda, že jsem si Aristokratku koupila a přečetla, jsem si ale poměrně jistá, že se k ní už nevrátím.

blondajk 17.08.2014

Dobrá oddychovka, přečtete za chvilku. Nejradši jsem měla postavu kastelána, u jeho frků jsem se smála na celé kolo a nemohla jsem to zastavit, což se mi moc často u knih nestává :)

nemer 10.08.2014

Debilizace opět vítězí. Ještě trapnější než Stoletý stařík. Jako kdyby autorem byl žák základní školy nebo některý ten slavný televizní kuchař. Konečně čtenářům - divákům podobných pořadů je text zřejmě určen.

alhl 09.08.2014

Co říct? Snad jen: výborné, doporučuji! Už dlouho jsem se tak nezasmála, místy jsem dokonce smíchy brečela. Autor jako dlouholetý kastelán navíc ví, o čem píše. Sama jsem v rámci brigády provázela turisty na jednom zámku (byť ve správě NPÚ a nikoli restituentů z řady bývalé šlechty) a musím říct, že řada věcí z oblasti návštěvnického provozu zámku prostě sedí - i když v knize je samozřejmě bohatě užito nadsázky a dalších literárních prostředků a obratů. Prostě prima knížka! :-D

qatron 07.08.2014

Není to špatné, ale nějak jsem tomu nepřišel na chuť.

BleškaEška 04.08.2014

Knížce, u které se směju skoro na každé stránce, prostě musím dát pět hvězdiček! Už dlouho jsem se takhle nenasmála...

LaCata 27.07.2014

Na začátku mě zaujal styl - dívka, která dobře umí česky, ale nikdy nebyla v kontaktu s českým prostředím, takže taková učebnicově spisovná čeština a jednoduché, krátké věty. Později, když v Čechách strávila několik měsíců, začal i její styl být barvitější (nebo se možná jen autor neudržel na uzdě). Opravdu mě překvapilo, že jí je jen osmnáct let, má rozhled, jako by jí bylo dvakrát více. A že ve svém věku se zcela zdržela srovnávání života v New Yorku a v Čechách. Ostatní postavy mimo ni byly takzvaně groteskní. To baví jen chvíli. Na konci mě vyloženě zklamalo, že i když jsem dočetla až do konce, nedozvím se, jak to všechno dopadne, protože je to jen "konec prvního dílu".

miuk 23.07.2014

Ze začátku docela nálož, pak trošku slabší. Ale i tak ji považuji za jednu z mála opravdu vtipných knih psaných s nadhledem.

Illaa 22.07.2014

Nikdy bych neočekávala, že kniha, která se navenek tváří seriózně mě po prvních pár větách tak odrovná. Některé frky byly brilantní s četnými prvky černého humoru, který mi je blízký. Jak už to ale většinou bývá, všeho se člověk přejí, proto to od půlky knihy začalo být trošku ohrané. Ale i tak musím hodnotit vysoko, jelikož málokterá knížka mě od srdce rozesměje a této se to podařilo.

Pivísek 21.07.2014

Velice humorná kniha, není divu, že dostala cenu M.Švandrlíka! :o) Někomu to může připadat přitažené za vlasy, ale mi se to prostě líbilo.

Alienn 20.07.2014

Je to přesně tak, jak se kniha prezentuje, hlubší myšlenku nenajdete, ale jako oddychovka k odreagování postačí. Humor je sice často předvídatelný a prvoplánový, první polovina knihy byla lepší, pak už v podstatě nic nového, nic co by překvapilo. Do druhého dílu se zatím určitě pouštět nebudu.

LejcaS 17.07.2014

Kniha se mi moc líbila, tento druh sarkastického humoru je mi vlastní. Pokud se chcete pobavit, odreagovat se pohodovou četbou a na chvíli vypnout, tak můžu jen doporučit.

Pawlisman 16.07.2014

Nedočetl jsem, nezasmál jsem se, něco dalšího na způsob knih Šimka z Grosmannem? Či Tři muži ve člunu apod., humorná nicotná kniha bez smíchu? Nedočetl jsem, ale kdo má rád vtip nevtip, tak určitě užije. 7/10

dana0238 16.07.2014

Naprosto úžasná knížka. Jen bych na začátku upozornila čtenáře,že je nutné vyprázdnit močový měchýř :-)

Ditules 15.07.2014

Dokonalá sranda od začátku do konce. Chci jet na prohlídku Kostky!!!

maruna 14.07.2014

Tato kniha se autorovi povedla. Už dlouho jsem se hlasitě u knihy nezasmála, jako u této. Příběh je vymyšlený, autor chtěl čtenáře pobavit a to se mu povedlo.

roxie 14.07.2014

Od knížky jsem moc nečekala, takže jsem byla mile překvapena zábavným deníkem.

Petra28 13.07.2014

Autorova snaha o prořehtání knížky se tedy u mě minula účinkem. Dočetla jsem ze setrvačnosti.
Kniha by podle mě měla být vyvážená ... tady se tlačilo na pilu od prvního slova.

René10 09.07.2014

Knihu jsem četla s nadšením. Smála jsem se od začátku do konce. Všichni přátelé kterým jsem ji zapůjčila mají s knihou stejné zážitky. Smích a zase smích. Je to odlehčující a vtipné.Už se těším na další tvorbu!

Paoline 29.06.2014

Kniha pro mě měla dobrý rozjezd, opravdu jsem se ze začátku dobře bavila, bohužel pak už to má pouze klesající tendenci. Ale celkem příjemná oddechovka, zkusím ještě druhý díl.

Ali06 20.06.2014

Humoristický příběh jsem už dlouho nečetla, možná neumím hledat, možná jich je nějak poskrovnu. Na knihu jsem se těšila, chtěla jsem se zasmát, oddychnout si... V tomto směru kniha účel splnila, do poloviny mě opravdu bavila, vtipné situace vyvolávaly úsměv..., ale pak už začaly scény být nějak příliš natahované a především příliš očekávatelné, a tím mé zaujetí klesalo... Ano, kniha mě pobavila, ale do druhého dílu se již pouštět nebudu. Stačilo...

Modrina 17.06.2014

Souhlasím s názorem, že se autor snaží být vtipný až moc, ale jinak to zas až takový brak není. Prostě taková oddechovka. :) Ale vracet se k ní nebudu.

Weeruw 16.06.2014

Kniha naprosto splnila mé očekávání. Pobavila.

Evelína Š 11.06.2014

Oddychová knížka, plná humoru. Děj je sice nepravděpodobný, ale pro mě ideální odpočinková četba.

Lefíček 06.06.2014

Knížka se mi moc líbila, už dlouho jsem se tak nenasmála.I když si knížky většinou půjčuju, tak tuhle i druhý díl jsem si nakonec koupila a určitě se k nim vrátím.

Xterka 03.06.2014

Moc se mi líbila, po dlouhé době jsem se při čtení nahlas smála :-) doporučuji

Jiitush 24.05.2014

Nemám ráda takové ty knihy, jejíž autor se snaží být v každé větě neskutečně vtipný, ironický a nad věcí. Vypadá to nuceně, nepravděpodobně a křečovitě. Ne, nepřišlo mi to vtipné (zasmála jsem se možná jednou) a ani mě to nebavilo, takže jsem to někdy po první třetině odložila.