Soutěž

Poslední aristokratka

Autor: Evžen Boček

Ohodnoťte knihu:
Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratk-134832.jpg 4233
Série: Aristokratka
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání:2012, rok 1. vydání v ČR/SR: 2013 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
LaCata včera

Na začátku mě zaujal styl - dívka, která dobře umí česky, ale nikdy nebyla v kontaktu s českým prostředím, takže taková učebnicově spisovná čeština a jednoduché, krátké věty. Později, když v Čechách strávila několik měsíců, začal i její styl být barvitější (nebo se možná jen autor neudržel na uzdě). Opravdu mě překvapilo, že jí je jen osmnáct let, má rozhled, jako by jí bylo dvakrát více. A že ve svém věku se zcela zdržela srovnávání života v New Yorku a v Čechách. Ostatní postavy mimo ni byly takzvaně groteskní. To baví jen chvíli. Na konci mě vyloženě zklamalo, že i když jsem dočetla až do konce, nedozvím se, jak to všechno dopadne, protože je to jen "konec prvního dílu".

miuk 23.07.2014

Ze začátku docela nálož, pak trošku slabší. Ale i tak ji považuji za jednu z mála opravdu vtipných knih psaných s nadhledem.

Illaa 22.07.2014

Nikdy bych neočekávala, že kniha, která se navenek tváří seriózně mě po prvních pár větách tak odrovná. Některé frky byly brilantní s četnými prvky černého humoru, který mi je blízký. Jak už to ale většinou bývá, všeho se člověk přejí, proto to od půlky knihy začalo být trošku ohrané. Ale i tak musím hodnotit vysoko, jelikož málokterá knížka mě od srdce rozesměje a této se to podařilo.

Pivísek 21.07.2014

Velice humorná kniha, není divu, že dostala cenu M.Švandrlíka! :o) Někomu to může připadat přitažené za vlasy, ale mi se to prostě líbilo.

Alienn 20.07.2014

Je to přesně tak, jak se kniha prezentuje, hlubší myšlenku nenajdete, ale jako oddychovka k odreagování postačí. Humor je sice často předvídatelný a prvoplánový, první polovina knihy byla lepší, pak už v podstatě nic nového, nic co by překvapilo. Do druhého dílu se zatím určitě pouštět nebudu.

LejcaS 17.07.2014

Kniha se mi moc líbila, tento druh sarkastického humoru je mi vlastní. Pokud se chcete pobavit, odreagovat se pohodovou četbou a na chvíli vypnout, tak můžu jen doporučit.

Pawlisman 16.07.2014

Nedočetl jsem, nezasmál jsem se, něco dalšího na způsob knih Šimka z Grosmannem? Či Tři muži ve člunu apod., humorná nicotná kniha bez smíchu? Nedočetl jsem, ale kdo má rád vtip nevtip, tak určitě užije. 7/10

dana0238 16.07.2014

Naprosto úžasná knížka. Jen bych na začátku upozornila čtenáře,že je nutné vyprázdnit močový měchýř :-)

Ditules 15.07.2014

Dokonalá sranda od začátku do konce. Chci jet na prohlídku Kostky!!!

maruna 14.07.2014

Tato kniha se autorovi povedla. Už dlouho jsem se hlasitě u knihy nezasmála, jako u této. Příběh je vymyšlený, autor chtěl čtenáře pobavit a to se mu povedlo.

roxie 14.07.2014

Od knížky jsem moc nečekala, takže jsem byla mile překvapena zábavným deníkem.

Petra28 13.07.2014

Autorova snaha o prořehtání knížky se tedy u mě minula účinkem. Dočetla jsem ze setrvačnosti.
Kniha by podle mě měla být vyvážená ... tady se tlačilo na pilu od prvního slova.

René10 09.07.2014

Knihu jsem četla s nadšením. Smála jsem se od začátku do konce. Všichni přátelé kterým jsem ji zapůjčila mají s knihou stejné zážitky. Smích a zase smích. Je to odlehčující a vtipné.Už se těším na další tvorbu!

Paoline 29.06.2014

Kniha pro mě měla dobrý rozjezd, opravdu jsem se ze začátku dobře bavila, bohužel pak už to má pouze klesající tendenci. Ale celkem příjemná oddechovka, zkusím ještě druhý díl.

Ali06 20.06.2014

Humoristický příběh jsem už dlouho nečetla, možná neumím hledat, možná jich je nějak poskrovnu. Na knihu jsem se těšila, chtěla jsem se zasmát, oddychnout si... V tomto směru kniha účel splnila, do poloviny mě opravdu bavila, vtipné situace vyvolávaly úsměv..., ale pak už začaly scény být nějak příliš natahované a především příliš očekávatelné, a tím mé zaujetí klesalo... Ano, kniha mě pobavila, ale do druhého dílu se již pouštět nebudu. Stačilo...

Modrina 17.06.2014

Souhlasím s názorem, že se autor snaží být vtipný až moc, ale jinak to zas až takový brak není. Prostě taková oddechovka. :) Ale vracet se k ní nebudu.

Weeruw 16.06.2014

Kniha naprosto splnila mé očekávání. Pobavila.

Evelína Š 11.06.2014

Oddychová knížka, plná humoru. Děj je sice nepravděpodobný, ale pro mě ideální odpočinková četba.

Lefíček 06.06.2014

Knížka se mi moc líbila, už dlouho jsem se tak nenasmála.I když si knížky většinou půjčuju, tak tuhle i druhý díl jsem si nakonec koupila a určitě se k nim vrátím.

Xterka 03.06.2014

Moc se mi líbila, po dlouhé době jsem se při čtení nahlas smála :-) doporučuji

Jiitush 24.05.2014

Nemám ráda takové ty knihy, jejíž autor se snaží být v každé větě neskutečně vtipný, ironický a nad věcí. Vypadá to nuceně, nepravděpodobně a křečovitě. Ne, nepřišlo mi to vtipné (zasmála jsem se možná jednou) a ani mě to nebavilo, takže jsem to někdy po první třetině odložila.

hlina 24.05.2014

Jednohubka, která mě zklamala. Přemýšlela jsem, komu je kniha určena. Odpověď jsem nenalezla. Od knihy, která získala cenu, jsem očekávala víc. Přišlo mi to všechno takové prvoplánové, laciné... Za břicho jsem se popadala jen proto, že jsem knihu četla po operaci.

lenkaknel 22.05.2014

Mám-li si vzpomenout na to, co mi z příběhu nejvíce utkvělo v hlavě, řeknu vám tři slova: Cher, prozac a ořechovka... Jinak svůj cíl pobavit knížka splnila bez výhrad. Hodnocení dávám trochu horší, protože krátce předtím jsem četla Stoletého staříka, který je přece jen, co se humoru týče, úplně jiný level.

Sobotikova 22.05.2014

Na knížku jsem byla zvědavá, ale odkládám ji z poloviny nedočtenou. Humor mi připadá hodně křečovitý, pro mne ani ne moc vtipný a většina situací byla velmi nepravděpodobná. Není to můj šálek čaje.

Lucka.79 22.05.2014

Měla jsem velká očekávání a tak jsem bylo trošku zklamaná. Čekala jsem, že se u knihy víc pobavím. Začátek, kde byl popisován přesun do Čech, mě ale bavil. Kniha je napsána velmi čtivě, měla jsem jí přečtenou během jednoho dne, ale vracet se k ní nebudu.

Ankavi 21.05.2014

Knihu jsem přečetla, je to velká oddechovka - jak pro -náctileté. Nahlas jsem se určitě nesmála, občas mi přišlo, že je to až moc násilné, za každou cenu se má čtenář chechtat. Přesto se mně kniha docela líbila, i když do domácí knihovničky bych si ji určitě nepořídila a k mému oblíbenému panu Kaplanovi má tedy hodně daleko. Dávám 3,5 hvězdičky a vracet se k ní nebudu.

Majule7 21.05.2014

Knížka přečtená za jeden den. Snad poprvé se mi stalo, že bych se nahlas smála, dokonce smíchy i nějakou tu slzu uronila. Skvělá oddychová četba!

npetran 20.05.2014

Oddychová četba. Čekala jsem, že zasměju trošku více.

Brambram 20.05.2014

Těšila jsem se na ní. Není moc knih, na které by v knihovně byla delší rezervace. Přečetla jsem jí během cesty ve vlaku za dvě hodinky. A byla pro mě trochu zklamáním. Možná to dlouhé čekání zvýšilo mou představu o knize až moc. Humor a vtip tam je. Bezesporu. Jen je pro mě dost prvoplánovitý, odhalitelný, často založený na vulgaritě. Marie, žijící v devadesátých letech dvacátého století vystupuje jako naivka k neuvěření. Nadměrné používání dovysvětlení v závorkách,kdyby náhodou čtenář vtip nepochopil, spíše čtenářovu inteligenci uráží. Knížku dál doporučím, ale myslím,že bohatě stačí půjčená z knihovny, znovu se k ní vracet nebudu.

Dáma s hranostajem 19.05.2014

Přesně ten druh humoru, který mi přijde hodně vtipný, humor plný ironie a sebeironie. Skvěle jsem se bavila!