Poslední aristokratka

od: Evžen Boček

Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratk-134832.jpg 4594
Série: Aristokratka (1.)
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání: 2012, 1. vydání originálu: 2012 ...více
Štítky:aristokracie, šlechta, česká literatura, humoristické romány, Karel Schwarzenberg, 1937-

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
WerušBeruš27.03.2015

Na začátku mi ten humor přišel moc přehnaný, ale tak v půli jsem si na něj ´´zvykla´´ a i jsem se zasmála. Asi bych to doporučila lidem, co spíš mají rádi rychlé a úsměvné příběhy, ne ´´povídací beletrie´´. Přikláním se tady k jednomu komentáři, že velké plus má kniha u mě za rozmanitost postav a jejich charakter :) Tak či tak, druhý díl vynechám :/

mpb191327.03.2015

Moje hezčí polovička se u toho svíjela smíchy, tak sem to během dvou dnů přehrkal v autě a překvapivě to šlo. Nemám moc rád humoristické knížky, nemusím Saturnina ani Jeevese, nemusím Ernesta Goodbodyho ani Švejka, můžu jen Oveho a teď i Marii III z Kostky.

helenkan24.03.2015

Skvělá knížka pro pobavení. Smála jsem se u toho jak blázen.

Ewik23.03.2015

O knize jsem slyšela samou chválu. Moje kamarádky ji četly a prý se u toho moc nasmály. Koupila jsem ji tedy pro svou mamku, která potřebovala rozveselit. A povedlo se. Moc se u toho nasmála, tak jsem si řekla, proč to nezkusit taky. První třetina knihy se mi moc líbila. Co stránka to vtip.Parádní část byl převoz kočky Carevny v taxíku. U toho jsem doslova "řvala smíchy." Sršelo to humorem a skvělým vyprávěním. Jenže jak jsem se dostala do půlky knihy, čím dál víc jsem se přestávala bavit. Místy mi to přišlo dost nastavované, jako by se autor snažil za každou cenu napsat něco vtipného.
Stěží jsem knihu dočetla. Asi to nebylo to pravé ořechové. Zkrátka mi to nesedlo, takže druhý díl se zatím číst nechystám.

hanoule23.03.2015

Geniální kniha, chlámačka od začátku do konce.
Nemůžu se dočkat dalších dílů!

Joges20.03.2015

Zábavný a humorný začátek překvapil. Krátké věty, vyprávění samý vtip, mělo to něco do sebe, stále jsem se musel při čtení usmívat. Pak to najednou šlo z kopce, vyprávění přišlo fádní, monotónní a stejné. Navíc při zjištění, že nadějná vypravěčka Marie Kostková III. je stejně trhlá jako zbytek rodiny i služebnictva (hledání ve slovníku: Totahelpa a Dunaj - jako moře) mé nadšení poněkud opadlo :). Nicméně jakýsi dobrý dojem z knihy a z osudů rodiny Kostkových z Kostky přeci jen zůstal. Nakonec proč ne, s optimistickými výroky jako: Humor je solí země. Kdo je jím dobře prosolený, vydrží dlouho čerstvý (Goethe) nebo Veselému člověku připadá veselý celý svět (Čapek) připisuji „aristokratce“ s bídou a s odřenýma ušima nějaké čtyři hvězdy.

Fifi1519.03.2015

Nemůžu stoprocentně hodnotit, jelikož jsem nedočetla, ale myslím, že je dílo zbytečně přeceňované, nebo můj čas pro tuto knihu ještě nenadešel, nebo je naopak již pasé. Na můj vkus příliš prvoplánový humor. Leč styl psaní ve formě deníku láká na čtivou a oddechovou záležitost, nemohu hodnotit kladně. Nenadchlo.

mozkit19.03.2015

Zábavné čtení po krátkých kapitolkách. Kniha vlastně nijak nekončí, plynule na to navazuje další díl.

123.Iveetka18.03.2015

Ze začátku mi přišla kniha velice zábavná, ale když jsem četla dál, bylo to v jednom a tom samém humiristickém duchu a čekala jsem na nějakou zápletku, ale zbytečně. Dávám malé plus za postavy, které byly velmi rozmanité, ale stejně mi ke konci knížky už spíš lezly na nervy.

Bar1617.03.2015

Perfektní. Kniha je psaná skvěle, při každém čtení mi zvedala koutky úst nahoru a při některých pasážích jsem měla co dělat, abych se v přeplněné tramvaji nesmála nahlas.

Mancinocteni11.03.2015

Super, hlasité záchvaty smíchu až mi tekly slzy. Na prodloužení života...

aji05.03.2015

Opravdu mě překvapilo, že takový román a navíc z pohledu mladé dívky napsal muž. Tuhle knihu jsem si velice oblíbila a opravdu jsem se u ní nasmála.

kokosek05.03.2015

No tedy číst takhle "krátkou" knížku tak dlouho, to samo o sobě dost vypovídá.
První čtvrtina knihy, je velmi dobrá, do půlky už se to začíná měnit a není tak snadné se znovu začíst. A druhá půlka - to je už neustále přeskakující deska. A ještě ke všemu nudně předvidatelná. A konec no ten tomu dal korunu. Sakra tak proč jsem tomu dal tři hvězdy. No ta první čtvrtka byla fakt dobrá. A jedna hvězda je navíc neb by to asi mohlo fungovat někde na dovolené (typicky přeplněná pláž v Bibione, kde se chcete aspoň něčemu zasmát), tam na to budete mít dva dny a pak možná to bude fungovat.
A proto tedy ta krátkost v úvozovkách.
Ne pokračování hledat nebudu.

dulidu05.03.2015

Knížka, která pobaví - víc jsem od ní nečekala a tohle splnila.

Hombre04.03.2015

Místy vtipná, ale jinak dost povrchní knížka s perspektivou neomezeného počtu pokračování, vlastně takový sitcom. Další díly si už ale nechám ujít..

romika04.03.2015

Veeeelmi humorné vyprávění u kterého jsem se opravdu smála až mě břicho bolelo.

Hanka8503.03.2015

Kniha mne velmi pobavila - při některých pasážích jsem až slzela smíchy. Doporučuji jako oddechové čtení po nějaké vážnější knize.

Hasali03.03.2015

Tak abych pravdu řekla, pro mě nic moc.... Sice jednotlivé hlášky dobrý, zasmála jsem se - ale přišlo mi to bez děje, a jako kdyby se příběh špendlil podle toho, jaký vtip spisovatele zrovna napadl, aby mohl nějak zakomponovat... Četla jsem ji zároveň s jinou knížkou asi jako když čtete časopis - mám chuť na nějaký humor, tak můžu - ale dějově, že by nám to něco dalo, nebo jste čekali, co se bude dít, jak se postavy vyvinou... to asi ne. Takže knížku doporučuji asi těm, kdo hledá oddychovou četbu a nemusí být na ni ani čas - pokračovat můžete zase až budě někdy chuť, nenutí Vás číst dál a dál...

jane123402.03.2015

Vtipné a zábavné čítanie.

Honzeecheck02.03.2015

Po pár stránkách jsem myslel, že to nedám, tuhle nucenou vtipnost v každý větě fakt nemám rád. Je to jako v hospodě poslouchat otravnýho týpka co ani na vteřinu nezavře hubu a povídá vtipy nastudovaný z internetu. Nebo přečíst na csfd víc jak 2x komentáře od verbala za sebou. Někdy míň je prostě víc. Každopádně na tejden do vlaku při dojíždění asi ideální. Dalšímu dílu se nebráním, ale pátrat po něm určitě nebudu.

Burák01.03.2015

Jak už se tady psalo, je to hodně oddychové. Je príma, že děj prostě plyne a nemusíte se nijak soustředit. Některé obraty a narážky jsou opravdu vtipné, ale je vidět, že autor se snaží o legraci v každé druhé větě, a to už je (alespoň na mě) moc.
Námět je ale rozhodně zajímavý a líbí se mi i zasazení do porevolučních devadesátek.
Druhý díl si asi nepřečtu, ale velmi(!) nenáročným čtenářům bych knížku doporučit mohla.

livrelover01.03.2015

Dokonale splnila účel - pobavila. Takhle jsem se u knížky nenasmála už hodně dlouho, takže pokud hledáte nějaké oddechové čtení, rozhodně doporučuji!

Dejna8801.03.2015

zábavné čtení..

Andrea x26.02.2015

Ano, bylo to i vtipné, ale nic by se nestalo, kdybych tuto knížku nepřečetla.

Petra Ďat25.02.2015

Zasmála jsem se:)

1Zanzibar125.02.2015

Pobavilo mě to a zasmál jsem se. Nic jiného jsem od této knížky nečekal. Dělat humor není žádná sranda, takže dobrá práce.
Jen si tak trochu kladu otázku, zda pan Boček někdy dokáže vyjít ze stínu zámeckých zdí. Sice se říká, že spisovatel by měl psát o tom, co důvěrně zná, ale já si myslím, že člověk, který píše jen o tom co zná, nemá moc velkou fantazii a to je u spisovatele (a humoristy zvlášť) cesta do slepé uličky.

demlice25.02.2015

Začnu zlehka. Byla to legrace, to ano, ale občas mi to přišlo vykonstruované až do absurdna. Zasmála jsem se, ale ne zase tak často, jak jsem očekávala. Samotný vtip je v tom, jak hledají mantinely, jak by se měla chovat šlecha a snaží se rozběhnout čilý cestovní ruch na právě zděděném zámku, který se stane jejich novým domovem. Kostkové z Kostky jsou "šáhlí" sami o sobě, k tomu ještě kuchařka alkoholička, neurotický kastelám a hypochondrický pan Spock a kvanta prosacu. Marie to nazachrání a přítomnost Denisky vše jen přihorší. Ano, je to vtipné. Začátek byl taky "megapsycho". Popel zesnulých předků v obalech od arašídů. Co na to říct?!... Co mě ale na knize velice zaujalo bylo to, že autor knihu píše z hlediska dívky. To není zas tak obvyklé. Další plus dávám za střet šlechty a šlechty. Mydlí se mezi sebou jako o život a v podstatě mají "hovno", jak by řekla paní Tichá...
Odpočinkovka na odpoledne. Potěší, pobaví...

RobinZ.24.02.2015

Dobrý den, tato kniha je úpřímná a proto je tak skvělá, například se nebojí říct, co si o ,,Helence" myslíme všichni již delší dobu! Skvělá kniha se kterou se hrozně nasmějete, dokonce i moje mamka, která moc nečte (spíše vůbec) tuto knihu zhltla skoro jedním dechem. Takže kniha super! Jen bych chtěl něco opravit v komentářích pod tímto. Musím zklamat lidi, co si myslí, že pro zámek Kostka byl vzor hrad Bouzov či hrad Buchlov nebo takto. Jako vzor s největší pravděpodobností sloužil Zámek v Miloticích, ve kterém pan Boček dělá kastelána. Sám bydlím ve stejné obci jako autor a Milotický zámek mám projitý nesčetněkrát a musím říct, že popisy v knize se shodují s tímto zámkem! Nádherná kniha a plus upřímnost k tomu, to je prostě VRAŽEDNÁ KOMBINACE! :D

Kent200424.02.2015

Vtipná kniha, ovše místy až moc
Knihu jsem měl možnost poslouchat v podání Veroniky Kubařové. Ta se při čtení kihy také často smála, takže knize přidala trochu na autetičnosti. Ze začátku jsem se řezal smíchy, hlavně v úvodu, kdy příhoda s obaly od bůráků a příhoda na letišti s kočkou, neměla chybu. Postupem času jsem však humor vnímal spíše jako překážku na rozvíjejícím se příběhu a je to velká škoda. Samotný příběh novodobé české aristokratické rodiny není vůbec špatný nápad, ale aby každá druhá věta musela mít v sobě humor, mě připadalo takové to "moc tlačení na pilu". Některé příhody byly opravdu jako z trapných amerických komedií a tak mám z knihy smíšené pocity. Proto dávám jen tři hvězdy, jako lehce nadprůměrné dílo. Nevím jaké je pokračování, zatím v audio podobě nevyšlo.
Zámek kde kastelán působí mám za humny a okolí velmi dobře znám, kastelána však nikoli. Vymyšlený zámek Kostka má od každého něco. Tvarem a názvem mi připomíná hrad Buchlov, Himmler se však zamiloval do Bouzova, kde pobýval a katakomby byly třeba na zámku ve Slavkově. A tak jak byl nereálný zámek, byly nereálné i postavy a tak nevím zda se jedná o humor s nádechem sfi-fi nebo o současnou tvorbu. Ať je to tak nebo tak, svůj okruh čtenářů si kniha najde. Pro mě nic oslnivého, ale pobavil jsem se a to je to hlavní.

Ivinka.S23.02.2015

Úžasná kniha. Popravdě jsem nečekala, že se tolik nasměju. Myslím, že můj smích museli slyšet i sousedi, takže knihu může jedině doporučit! :) Stojí za to!