Léto s knihou

Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratka-uqy-134832.jpg 41372

Aristokratka (1.)

Humor, Romány, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2012 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
ritz22.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Příjemná letní oddechovka, doporučuji

PetiJelinkova22.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Super knížka :) Na oddech a zasmání doporučuji :)

napojose20.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jazykově luxusně napsaná kniha se zajímavým námětem. Hraběcí rodinu si prostě zamilujete. Vrhám se na další díl a těším na ten třetí...

Yaruschka18.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Masakr! Chlemtala jsem se od začátku do konce :D :D :))

Lenu0416.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Oddechové čtení na léto úplně ideální! Kniha je plná humoru - několikrát jsem se musela smát i nahlas, až se po mně lidé dívali:) Na konci knihy mě hodně štval hrabě Kostka a to jeho skrblictví.

1casper10.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

U první půlky jsem se bavila, chvílema i smála nahlas. Nejvíc mě pobavil výcvik psů :-) Druhá půlka mi přišla zbytečně natahovaná, chyběla tomu šťáva a nepřišlo mi to už ani vtipné. Kniha neublíží ani nenadchne.

Veríňák10.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zasmat se, odpocinout si, nelamat si hlavu tezkym ctenim - pokud necekate nic vic, budete spokojeni. Ja jsem byla.

Kaaathy10.08.2016

Skvělé letní čtení (i když se děj odehrává v zimě :-) Od knížky jsem neočekávala žádné poslání, ale svůj účel splnila - pobavila. Místy jsem měla takové záchvaty smíchu, že mé okolí nechápalo. Nejsympatičtější postava (pro mě) je pan Josef. Část, kdy ho ruší budík z Himmlerova pokoje a on má druhý den chuť bombardovat Varšavu, mě totálně dostala :-) Těším se na pokračování a s chutí se pustím i do autorovy prvotiny Deník kastelána.

iva2310.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Děsná sranda a třeskutý vtip v každé větě.. připomíná mi to Kameňák. Kdybych neměla jiné knihy ke čtení, možná bych to dočetla.

roso.mak07.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Divím se, že názory na tuto knihu jsou tak rozporuplné. Já jsem se nad ní chechtala tak, že jsem byla napomenuta za rušení poledního klidu. Zvlášť začátek se mi moc líbil.

Nicméně kniha opravdu končí uprostřed věty a pravda nechápu, proč je rozdělena na dva díly (kromě výdělku knižního nakladatelství samozřejmě). Tohle se dělá jen s fantasy, když autorovi nikdo předem neřekne, že 1200 stran na příběh je až až.

Těším se, až si přečtu zbytek.

vandalka06.08.2016Hodnocení knihy 0 z 5

Třebaže jsem dřív mívala humornou literaturu docela ráda (Townsendovou, Rostena, Jirotku, Lewise a další), v posledních letech mi nějak leze na nervy. Vylámala jsem si zuby i na onačejších kalibrech, takže do Poslední aristokratky jsem příliš nadějí nevkládala a dobře jsem udělala. I když byla knížka zpočátku docela zajímavá a místy i vtipná, postupem času jsem se k ní vracela se stále většími obtížemi, prokládala ji řadou jiných knih a nakonec jsem se po heroickém vypětí dočetla až na poslední stránku, jen abych zjistila, že celý román prostě končí takřka v polovině věty. Tím se završil můj dojem zbytečnosti – nejen že je to tak nějak o ničem, ale i odněkud nikam. Ale třeba mě prostě jen přešel humor :)

Selena200006.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moc hezká knížka. Díky tomu, že je napsaná českým autorem, je mezi mýma přečtenýma knížkama trochu jiná, protože zdůrazňuje krásu češtiny - to ji odlišuje od knížek, které byly do češtiny přeloženy. Myslím si, že kdyby byla přeložena z jiného jazyka, nebylo by to ono, nebyla by tak vtipná - nebo vlastně byla, ale nevyzněla by tak vtipně. To je důvod, proč ji nedávám 4 hvězdičky, ale má plný počet hvězd.

Chytuš05.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Super oddechovka, u které jsem místy měla záchvaty smíchu, které ne a ne přestat :-) Obecenstvo jsem sice u záchvatů smíchu moc početné neměla (knížku jsem četla hlavně doma), ale i tak se na mě rodina dívala jako na šílence. Rozhodně si půjčím i další díl a hodlám ho číst hlavně ve frontách na poště, případně k pokladnám v obchodech. Uvidíme, jestli by to nerozvířilo tu blbou náladu, která na těchto místech obvykle panuje :-)

Manifest blech04.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Odpočinkové, příhodné čtení. Doufám, že Marie nedopadne v pokračování stejně jako její jmenovkyně v rodině.

PiplaOsmahlá03.08.2016

V New Yorku žijící potomek šlechtického rodu hrabě Kostka z Kostky se po roce 1990 s americkou manželkou a dcerou vrací do Čech, aby převzal zámek. A kromě zámku „zdědí“ i původní personál: kastelána, zahradníka a kuchařku. V novém prostředí se celá rodina potýká s různými problémy, které v knize ústí do komických situací. Zpracování formou deníku, který píše dcera Marie, je výborné. Během četby jsem se mnohokrát velmi bavila až "řehtala" a doporučuji vřele na prázdniny nebo chmurné dny :-).

Kristy.199103.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem "zhltla" během chvilky a velice se mi líbila. Ano, nutno říct, že nelze očekávat literární veledílo a to ani po slohové stránce, ale předpokládám, že kniha měla pobavit a svým způsobem dát čtenáři nahlédou do zákulisí toho, jak to chodí, na historických objektech, což se autorovi podařilo zakomponovat do příběhu mírně komické rodinky z USA. Velmi dobrý nápad byl podání knihy formou deníku, respektive výpovědi jedné ze členek rodiny. Myslím, že knihu ocení a nejlépe pochopí, člověk, který si přošel prací, životem, nebo se často jen pohyboval na památkách podobného typu a ví, jak to tam chodí, případně v mnoha scénách z knihy tak nějak pozná i realitu. Člověku, který toto prostředí nezná, může kniha přijít groteskní až trapná. V tom se mi líbí ten rozpor, tedy to, že lze tuto knihu vnímat rozličnými způsoby. A samozřejmě nesmím opomenout. Ano, výborně jsem se bavila, až jsem se místy opravdu musela od srdce zasmát nahlas. Možná to někomu příjde divné,ale věřím, že ne všechny situace jsou výplodem fantazie pana Bočka, ale opravdu čerpal i z vlastních zkušenosti, ve kterých jsem sem tam poznala i své zkušenosti. :)

LucieD8102.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Super oddychové čtení, v průběhu celé knihy jsem se - pokud přímo neřehtala nahlas - minimálně přiblble usmívala... Skvělá náladovka, žádné velké zvraty či posuny v příběhu nečekejte, prostě perfektní nenáročná oddychovka po náročném dni.

vikaa02.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Dovolenkové čtení, které mě pobavilo, ale ke knize už se asi nikdy nevrátím. Ani nevím jestli mám chuť na další knihy autora. Možná zase někdy na dovči. Pro mě taková klasická čtenářská jednohubka.

HankaJosefiova02.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jak to říct složitěji než...prostě oddychovka.

alweryon01.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jako katolík oceňuji skvělého lefébvristu, který je mojí nejoblíbenější postavou této knihy. Občas je humor až příliš nahuštěn a působí jako americká hysterická komedie. Ale proč vyčítat, když jsem se párkrát rozesmál nahlas (zabíjačka jako za protektorátu) a když jsem si u ní vážně odpočinul. Pár výborných postřehů, české reálie, vtipy o mládežnické schole a svižné tempo přebíjejí výše zmíněné a trochu zvláštní konec.

MishelElle01.08.2016

Tato kniha je celkem vtipně napsaná, ovšem v určité chvíli si každý čtenář musí říct, že inteligence některých postav je překvapivě nízká a tak se začnete sami sebe ptát, jestli je to ještě k smíchu nebo spíš k pláči.

likaf29.07.2016

Humorně napsané. Docela mě to pobavilo. Deník kastelána byl podstatně lepší.

Vlastina6727.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knížka, u které jsem se smála nahlas, až mi občas tekly slzy. Protože doma máme psí smečku, dost jsem se nasmála u výcviku Olina a Ladi :-))) Doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit.

petronella126.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

začátek knihy trochu těžkopádný, nemohla jsem se zvyknout na styl psaní. Posléze jsem tomu přišla na chuť a docela jsem se nasmála. Nejlepší je Olin s Laďou. Knihu jsem si půjčila od kamarádky, tak snad mi koupí i druhý díl.

Odehnalka25.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Snad poprvé jsem se smála u české knihy. Příběh se mi líbil, i styl psaní, kniha jako deníkové záznamy byl dobrý nápad. Jen bych knihu asi uvítala kratší, protože u konce jsem se již nudila, bylo to vlastně to samé dokola. I tak si ale přečtu pokračování.
Na oddech a na zasmání doporučuji.

ClaireNaomi25.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tahle knížka mě začala bavit až někdy za polovinou, kdy jsem ji pak dočetla na jeden zátah. Do té doby se to neskutečně vleklo.

Adliczka21.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Souhlasim s predchozim komentarem. Je to vtipna oddechovka. V kazde vete je nejaky for, az mi to prijde vlastne moc. Knihu jsem ani nedocetla, protoze me to prestalo bavit. Co se nametu tyce, tak to dle mych pozadavku neni moc promyslene. Dohani se to hromadou vtipnych slovnich obratu, ktere vas po case mohou prestat bavit. A to byl ten duvod, proc jsem knihu odlozila.

Marticerna19.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na oddech fajnová knížka. Hodně jsem se nasmála, ale od cca 100 stránky jsem se musela přemlouvat, abych ji dočetla. Místy mě Poslední aristokratka nudila, ale nic to nemění na tom, že jsem u ní nasmála.

JankaK19.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Fajnová oddechová knížka na léto, ale ze začátku mi některé vtipy přišly nemístné až trapné. Ale asi je to dáno tím, že pro člověka téměř "z oboru" jsou některé věci spíš úsměvné :). Tak jako tak jsem zvědavá na druhý díl a na to, jak to celé dopadne.

Lumíček18.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Uzasna kniha k oddechu. Strasne jsem se nasmala. Vrele doporucuji.