Poslední aristokratka

Autor: Evžen Boček

Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratk-134832.jpg 4324
Série: Aristokratka (1.)
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání:2012, 1. vydání originálu:2013 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Hraboshka15.10.2014

A já budu hodnotit nejvýš, jak to jde, protože jsem se smála, hodně smála. A to se každopádně počítá. Nejsympatičtější postavou je pro mě bezesporu Josef :)

felia10.10.2014

Jsem bohužel člověk, ve kterém žádná scénka z Troškových Kameňáků nebo Babovřesk, nevyloudí úsměv na tváři. Kdysi jsem si oba díly "aristokratky" koupil, ale daroval jsem je krátce poté kamarádce, která upřednostňuje těžkotonážní kašpařice před jemným humorem.

Veve13109.10.2014

Kniha se mi moc líbila. Hodně jsem se nasmála a už se těším na druhý díl. Všem doporučuji.

Safienka09.10.2014

Takhle jsem se u knížky nezasmála hodně dlouho :D Skvělá kniha, vtipný děj. Jsem zvědavá na další díl.

kanitsuj07.10.2014

Píšící kastelán Evžen Boček je pro mne velkým překvapením, přestože nejsem velkým fanouškem humoristických próz. Knížka mne od samého začátku zaujala a bavila mne po celou dobu čtení. Smála jsem se téměř bez přestání a to se mi snad u žádné knihy ještě nestalo. Trochu násilně na mne působilo zakomponování Cher, H. Vondráčkové a knížete Schwarzenberga do příběhu a také mi trochu vadila monotónnost vyprávění prostřednictvím deníkových zápisů. Okamžitě se však vrhám na další díl.

Yunnan03.10.2014

Moc se mi to líbilo. Už dlouho jsem se u knihy tak nenasmál, jako zde nad Aristokratkou. První třetinu jsem četl ve vlaku cestou do Jižních Čech a vlak byl naštěstí poloprázdný, protože smát se potichu, či v duchu prostě nešlo :o)).

27.09.2014

Od knihy jsem nic nečekala, byla jsem překvapena, líbila se mi a už jsem v půlce druhého dílu.

LenkaKa22.09.2014

Oddechová vtipná kniha, dost dobře jsem se bavila.

Alma-Nacida19.09.2014

Celkem vtipná oddechovka, škoda že asi tak od poloviny znatelně ubývá povedených vtípků.

Lothorien15.09.2014

Vynikající, moc jsem se nasmála a je mi jedno, že to bylo hlasitě v metru :)

SambaRumba12.09.2014

Přečteno za jeden den. Dost jsem se bavila, ale stacilo. Dvojku už nejspíš číst nebudu.

Ivanule11.09.2014

Výborná kniha,nasmála jsem se a musím sehnat ten druhý díl:D

mozkit11.09.2014

Pomerne vtipny. Druhy dil uz je slaby

Lilka09.09.2014

Výborná oddechovka, místy jsem se musela i nahlas zasmát.

motokatty09.09.2014

Nemůžu říct, že by to byla špatná kniha - v metru jsem se smála až se lidé otáčeli. Nicméně když vezmu v potaz, že hlavní hrdince - slečně, která příběh vypráví je 19 let, tak její dnešní vrstevníky by kniha nebavila. Je psána možná až zbytečně moc ironickým tónem ze kterého je jasně vidět, že knihu psal muž. Na druhou stranu je psána tak realisticky, že by jste byli schopni i uvěřit tomu, že se to po revoluci skutečně stát mohlo :-)
Knihu mohu bez obav doporučit lidem 40+ Mé vrstevníky a mladší ročníky asi moc neosloví. Moje maminka byla z knihy nadšená a k Vánocům chce druhý díl :-)

witko07.09.2014

Po doporučení od manželky, která se smála téměř na každé stránce, mne nenapadá nic jiného než že to bylo pro mne veliké zklamání. Nutil jsem se knihu vůbec dočíst. Hodně mi vadily autorovy poznámky a vysvětlivky v závorkách. Přiznávám, že párkrát jsem se zasmál, ale nemohu být s celkovým vyzněním knihy spokojen.

koudelu03.09.2014

Z knihy jsem naprosto nadšená. Možná je to také tím, že už pět let o prázdninách provádím na zámku, tak mě to prostě chytlo :) A označení návštěvníků jako "muflonů" nemá chybu. Získal si mě i neustále zatvrzelý kastelán Josef, který byl proti návštěvníkům natolik, že "prohlídku omezoval pouze na organizační pokyny." :)

Lidusch03.09.2014

Na knížku jsem slyšela ze svého okolí samou chválu. V první polovině čtení jsem byla z nadšených komentářů trochu v rozpacích a kniha se mi nezdála zase tak úžasná, a navíc mi chvíli trvalo než jsem si zvykla na styl humoru. Ale v polovině knížky se to zlomilo a musím říct, že se mi nakonec velmi líbila a mnohokrát jsem se od srdce zasmála. Asi jsem čekala malinko víc, ale mezi všemi těmi thrillery a detektivkami, které čtu, bylo tohle příjemné osvěžení. Určitě si přečtu i druhý díl.

Selinute29.08.2014

Na knížku jsem se podle komentářů docela těšila. Bohužel nesplnila moje očekávání. Byla sice hodně vtipná, ale .... možná až příliš. Ano, párkrát jsem se usmála, ale to bylo všechno. Čekala jsem od ní rozhodně víc. Tento humor byl pro mě hodně násilný a křečovitý a prostě mně nesedl. Nebyl to můj šálek čaje.

sabca25.08.2014

Proč vladka31 ohodnotila knihu jako odpad a bude číst druhý díl, tak to nechápu.

vladka3124.08.2014

Nechala jsem se zlákat rozhlasovým rozhovorem s panem Bočkem. Protože v knihovně byly záznamy na hodně dlouho, rozhodla jsem se ji koupit. Ale docela mě zklamala - na druhý díl si určitě v knihovně počkám.

sabca23.08.2014

Mně naopak kniha moc pobavila. Občas jsem se i hlasitě zasmála. Okořenit si četbu kriminálek, thrilleru a rodinných ság humornou knihu bylo pro mně příjemné. Doporučuji

Wichita21.08.2014

Tedy to byl ale porod. Marie III. z Kostky se mě držela celý týden a to si troufám tvrdit, že čtu rychle.

Vím, že mnohé z Vás Poslední aristokratka oslovila, ale já nemohu hodnotit jinak. Proč? Proto:

Kniha mi přišla utahaná, (pro mě) rozhodně ne čtivá a stále opakující se situace také moc nepřidávají do celkového dojmu. Jak už bylo zmíněno, komické postavy a situace baví jen chvíli. Co se groteskních pasáží týče - občas jsem se pousmála, občas zasmála nahlas, ale že by mě kniha bavila celou dobu a já se uchichtávala neustále, to v žádném případě, což mi u knih v žánru humor přijde poněkud zvláštní.

Jsem ovšem ráda, že jsem si Aristokratku koupila a přečetla, jsem si ale poměrně jistá, že se k ní už nevrátím.

blondajk17.08.2014

Dobrá oddychovka, přečtete za chvilku. Nejradši jsem měla postavu kastelána, u jeho frků jsem se smála na celé kolo a nemohla jsem to zastavit, což se mi moc často u knih nestává :)

nemer10.08.2014

Debilizace opět vítězí. Ještě trapnější než Stoletý stařík. Jako kdyby autorem byl žák základní školy nebo některý ten slavný televizní kuchař. Konečně čtenářům - divákům podobných pořadů je text zřejmě určen.

alhl09.08.2014

Co říct? Snad jen: výborné, doporučuji! Už dlouho jsem se tak nezasmála, místy jsem dokonce smíchy brečela. Autor jako dlouholetý kastelán navíc ví, o čem píše. Sama jsem v rámci brigády provázela turisty na jednom zámku (byť ve správě NPÚ a nikoli restituentů z řady bývalé šlechty) a musím říct, že řada věcí z oblasti návštěvnického provozu zámku prostě sedí - i když v knize je samozřejmě bohatě užito nadsázky a dalších literárních prostředků a obratů. Prostě prima knížka! :-D

qatron07.08.2014

Není to špatné, ale nějak jsem tomu nepřišel na chuť.

BleškaEška04.08.2014

Knížce, u které se směju skoro na každé stránce, prostě musím dát pět hvězdiček! Už dlouho jsem se takhle nenasmála...

LaCata27.07.2014

Na začátku mě zaujal styl - dívka, která dobře umí česky, ale nikdy nebyla v kontaktu s českým prostředím, takže taková učebnicově spisovná čeština a jednoduché, krátké věty. Později, když v Čechách strávila několik měsíců, začal i její styl být barvitější (nebo se možná jen autor neudržel na uzdě). Opravdu mě překvapilo, že jí je jen osmnáct let, má rozhled, jako by jí bylo dvakrát více. A že ve svém věku se zcela zdržela srovnávání života v New Yorku a v Čechách. Ostatní postavy mimo ni byly takzvaně groteskní. To baví jen chvíli. Na konci mě vyloženě zklamalo, že i když jsem dočetla až do konce, nedozvím se, jak to všechno dopadne, protože je to jen "konec prvního dílu".

miuk23.07.2014

Ze začátku docela nálož, pak trošku slabší. Ale i tak ji považuji za jednu z mála opravdu vtipných knih psaných s nadhledem.