koupit

Poslední aristokratka

Autor: Evžen Boček

Ohodnoťte knihu:
Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratk-134832.jpg 4.1141

Série: Aristokratka
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání:2012, rok 1. vydání v ČR/SR: 2013 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
kessey předevčírem

Dobře, nejde o žádné hlubokomyslné dílo, ale popravdě jsem se svěle bavila (z MHD mě museli málem vyvést) a odpočinula si. Nápad je to poměrně originální a Olin s Laďou jsou nezapomenutelní, těším se na další díl.

rekta 20.04.2014

...upřímně? Knihu jsem si přečetla na doporučení osoby, která ji do nekonečna vychvalovala a ujišťovala mě, jak se při ní budu chlámat smíchy a za břicho se popadat... Když se na to dívám zpětně, to je možná ten pravý důvod, proč mě ale vůbec nechytla (příliš velká očekávání). Nevím...kniha vážně není nijak extrémně vtipná, jak mi bylo tak dlouho vtloukáno do hlavy - jediné vtipné pasáže jsou ty, ve kterých paní Tichá či kdokoli jiný mluví sprostě... Někomu se takový humor třeba líbí, proč taky ne, ale za mě jen 2 hvězdy (po hvězdičce pro Olina a Laďu, kteří mi jako jediný z celé knihy přišli alespoň malinko vtipní...)

Peace 20.04.2014

Můj humor si vzal při čtení knihy nejspíše dovolenou, protože vtip jsem v příběhu hledala marně.

AlenaV 16.04.2014

Skvělá, humorná kniha, čte se sama.

Paja Ch. 13.04.2014

Hodně jsem se nasmála, hlavně když otec Marie zkoušel vycvičit Olina s Laďou :D

lucin_a 11.04.2014

Od knihy jsem čekala více už díky recenzím. Bohužel mě kniha neoslovila. Tento humor mi nepřijde vtipný, spíše tragický. Knihu odkládám a nebudu dočítat, jelikož je to ztráta času a energie.

vla.sta 08.04.2014

velmi humorná, ale vzorec se důsledně opakuje, a tak mě přestala za půlkou bavit a nakonec jsem nedočetla...

Persefona 07.04.2014

Jednoduše paráda, užívala jsem si každou stráku a neskutečně jsem se bavila. Tohle je kniha, ke které se budu vracet, jen málo knížek mě dokázalo nahlas rozesmát. Existovat hrad Kostka, už jsem tam nastěhovaná. Navíc je dobré vědět, že nejen moje rodina je šílená.

marlowe 06.04.2014

Na začátek jedna rada: Až něky budete potřebovat zlepšit náladu, prostě otevřete tuhle příjemnou knížku (kdekoli, na jakékoli stránce) a prostě se začtěte. A rázem bude po splínu.
Nejsem žádný vyznavač humoristických románů, za svůj život jsem jich zas tolik nepřečetl, ale jedno už vím jistě: že Aristokratku ve svém pomyslném žebříčku zařadím hodně vysoko, určitě až někam k Saturninovi a panu Kaplanovi.

mamaknih 03.04.2014

Smála jsem se chvílemi tak, až mi tekly slzy. Výborná oddechová literatura.

Warden 02.04.2014

Masakr! Nepamatuju si na knížku, u které jsem se řehtal jako u tohohle.... :-D

Irma1 02.04.2014

Tohle je humor vytlačený za každou cenu. Nic pro mě.

felia 30.03.2014

Tato kniha je určitě velmi oblíbená, vždyť Blesk je naše nejčtenější periodikum. Humor pana Bočka připomíná Troškovy filmy. Je to taková prvoplánová, těžkotonážní kašpařina, která postrádá jemnější vtip. Mě v poslední době zaujaly obě Sedarisovy knihy. U nich se dokážu od srdce zasmát.

e-Lisbeth 26.03.2014

Po dlouhé době kniha, která mne dokázala od srdce rozesmát.

Sonica 24.03.2014

Nebyla špatná,ale znám humornější knihy

amladar 23.03.2014

Jako oddechové čtení mezi oblíbenými detektivkami. Nevím, zda budu číst druhý díl.

LadySegedin 20.03.2014

Kousavy a ironicky humor. Kriticky pohled na nase nekdy az hystericky opevovane cesstvi. Neskutecne jsem se pri cteni bavila, az mi bylo lito, ze je pribeh tak kratky. Pro me velmi sympaticka zalezitost, ktera me nadchla. Zamilovala jsem se do vsech hlavnich postav a muj slovnik byl obohacen o slova jako Mufloni apod. U teto knizky se nelze nesmat ;-)

Eidalon 13.03.2014

Evžen Boček, kastelán Milotického zámku (od roku 1992), osmačtyřicetiletý autor (1966) a kyjovský rodák, který se se svými texty prý moc nevnucuje. Věřící, konzervativní a svou Poslední aristokratku tvořil celých osm let. A kastelán Josef z jeho tak povedené knihy trpí silnou autobiografií . . . alespoň „Mufloni“ a jeho žena to tvrdí . . .

Ani se to nechce věřit. Milotický zámek znám již dlouho, Evžena Bočka ale znám jen pár měsíců. To, když jsem v početných odkazech kolem knih neustále „zakopával“ o jeho Marii III. z Kostky a nejrůznější recenze na jeho literární počin - Poslední aristokratku. A jelikož mne zvědavost nedala, nezbylo, než si knihu přečíst.

Hned zkraje jsem ale narazil, když jsem při rezervování dílka v oblíbené knihovně zjistil, že jsem 18. v pořadí a k textu se jen tak rychle nedostanu (knihy již nekupuji, pouze je čtu). A tak jsem oprášil své znalosti virtuální reality a sehnal si zvukovou podobu tohoto povídání. A pak stačilo jen usednou a poslouchat . . .

Na úvod mohu potvrdit, Evžen Boček je velmi vtipným současným českým prozaikem a zcela po právu obdržel cenu Miloslava Švandrlíka. Jeho texty (Poslední Aristokratka má již i druhý díl – Aristokratka ve varu a další díly prý na sebe taky nenechají dlouho čekat) mne právě humorné povídání a knihy pana Švandrlíka dost připomínají.

Poslední Aristokratka je kniha, která si neklade jiný cíl, než pobavit a rozesmát. Reálie dílka – pomyslný, mírně zdevastovaný a časem nahlodaný zámek Kostka někde v Čechách – jsou panu kastelánovi velmi blízké, a tak jeho glosy a vtipné postřehy ze života na zámku jsou založeny na pravdivých poznatcích a osobních prožitcích. Jeho poznatky přenesené i do knihy, co návštěvníci při prohlídkách chtějí a co ne, vycházejí z reality, a pravda, moc lichotivě pro českého návštěvníka nevyznívají.

Celá kniha je pojata jako deník, vyprávění devatenáctileté dcery Marie, která se jako rodilá Američanka stěhuje do Čech, aby se zde se svojí celkem naivní americkou matkou a nepraktickým otcem, potomkem šlechtického rodu z Čech, ujali rodinného majetku a pokračovali v rodové linii české šlechty.

Ani jeden z hrdinů není na tuto roli připraven a tak hned od úvodu – odjezdu z Ameriky do Čech a nastěhování se na zámek – je celá rodina neustále konfrontována s realitou, se kterou si nedovede účinně poradit. To vše přináší komické situace, které zde autor vrší jednu za druhou a tak Vás neustále nutí k úsměvu na tváři a mnohdy až k hlasitému smíchu.

Postupně se ale děj v knize již moc neposouvá kupředu a vlastně se tak trochu utápí v opakujících se legračních situacích, které nese hospodaření na zámku a komunikaci se služebnictvem či osůbkami v okolí, které od vrátivších se Američanů očekávají víc, než tito mohou dát.

Spolu s hlavními hrdiny prožijeme vánoce, silvestra, pravou českou zabijačku a další dobrodružství.

Kniha je zcela určitě zábavné a neškodné humoristické čtení bez větších literárních ambicí, které ale v dnešní době plné špatných zpráv vnáší do duše radost, klid a pohodu . . .

Všem trudomyslným doporučuji jako povinnou četbu, obzvláště po chmurné zimě . . .

k.evelin 12.03.2014

možná to zapříčinily vesměs velmi pozitivní hodnocení, ale musím se přiznat, že jsem čekala asi trošku víc. Na pokračování se už nejspíše nevrhnu, ale pro mezičas hlubších příběhů je nad odreagování dobrá a celkem se rychle čte.

ejwa1937 11.03.2014

Hezká kniha, ale asi jsem ji měla číst o pár let dřív, ten humor byl na mě trochu pubertální, ale určitě si své čtenáře najde. Vtipné, rychlé čtení.

MahulenaK 11.03.2014

Musím dát 4 hvězdičky, protože jsem se dlouho u žádné knížky tolik nenasmála. Fakt dobrá oddechovka.

Lensiiee 08.03.2014

Za mě 1* a co na to Helenka Vondráčková?

_suvička 05.03.2014

Knížka opravdu pobavila...Neustále jsem se u ní usmívala a jelikož "vypravěčka", která píše deník, mi je věkem blízká, tak jsem se báječně dokázala vžít do její role. Živě jsem si dokázala představit vše, co popisovala. Skvělá knížka a její pokračování také.

Lodja 03.03.2014

Víc než jen příjemné překvapení. Skvělé, svěží, ohromně vtipné a nedostatečně krátké.

dubakm 03.03.2014

Takže asi takhle: četla se celkem rychle, dokonce jsem se u ní i zasmála, ale nějaký veliký WOW efekt se nekonal. Nevím, možná až budu mít tu,,bitch" angínu za sebou, tak změním názor ( ale pravděpodobně ne). Vadil mi celkem drsný slovník, který se táhl celou knihou, opakujíci se vtipy (někdy je méně opravdu více) a prostě něco mi tam hodně chybělo (nebo přebývalo?) Ale své nadšené diváky si určitě najde.

makke 01.03.2014

Chvilku jsem váhala jestli čtyři nebo pět hvezdiček, knížka má slabší místa, ale na druhou stranu už dlouho jsem neplakala smíchy, takže u mě za 5 :o).

Ronin Roujin 28.02.2014

Opět jsem podlehl hypu zde a facebooku. Kniha nebyla špatná ale rozhodně neodpovídala oslavným ságám, které lze na ni číst. Jo párkrát jsem se usmál, no i častěji ale nějaké chechtání nahlas nebo dokonce válení se po koberci se nedostavilo. Slušný průměr, možná o kousek nad.

Diskrétní barman 24.02.2014

Když má kniha pověst, že u ní široké čtenářstvo prská smíchy, přistupuju k tomu opatrně (čím širší publikum shledává určitý typ humoru zábavným, tím více hrozí, že ten humor je "lidový" v horším smyslu slova). Naštěstí je tohle celkem kvalitní oddechové čtení, i když se některé humoristické postupy dost opakují a stávají se předvídatelnými.

medvěd 21.02.2014

Výborné, vtipné čtení vždy potěší. Dusil jsem se vlastním smíchem

Markyy 20.02.2014

Vtipně napsaná kniha, čtivá, prostě super. Doporučuji ;)

Pakuna 17.02.2014

Skvěle jsem se bavila! :)

střapatá 17.02.2014

Ke konci už trochu zdlouhavé, ale jinak skvělé, vtipné, neobvyklé. Nedoporučuji číst v dopravním prostředku, neb kniha vyvolává hlasité záchvaty smíchu :)

CAM 16.02.2014

Kniha je super. Hlavně začátek knihy - brečela jsem smíchem. Už se těším na druhý díl...

Claricia 12.02.2014

Výborně jsem se při čtení bavila, to se musí nechat. Některé scény vyvolávají smích i teď, když už mám knížku dočtenou. Kastelán Josef mi silně připomněl některé průvodce, s nimiž jsem se na hradech a zámcích setkala, prostě taková ta možná až klasická postava. Těším se na pokračování, které právě začínám číst. :)

Neo1tex 08.02.2014

Přemýšlím, co napsat... Začalo to tak dobře. První odstavec knihy mě nahlas rozesmál. Potom už to šlo jen z kopce. O čem to je? O vcelku obyčejné holce, která to celé vypráví, dementním nesvéprávném otci, matce, která je pro příběh úplně nepodstatná a bandě "služebnictva", které vás společně s panem hrabětem bude po pár desítkách stran nesmírně iritovat, a to s každým dalším řádkem víc a víc. A to je asi tak všechno. Ano, je to vcelku vtipné, ne, není to originální, ano, velmi brzy se autor začne opakovat a přestává to být vtipné, protože dvakrát opakovaný vtip vtipem už moc není a ten opakovaný nesčetněkrát na pár set stranách je už spíš trapas. Klasickým příkladem je asi takovýto druh "fóru": "Kuchařka honila husu a potom ji měli k obědu (husu, ne kuchařku)." Ok, poprvé, podruhé... to funguje, ale když už tohle autor opakuje podvacáté, radši přeskakujete řádky.

Nicméně, není to špatná kniha. Číst se to dá, úplná nuda to také není. Mohlo to být tak o sto stran kratší a bylo by to fajn. Ale na odlehčení po něčem náročnějším to jde. No a byla ve výprodeji, tak proč ne... :-)

Titi 07.02.2014

Parádně jsem se bavila. Milé, milé, milé!!!

pier 06.02.2014

Moje první kniha u které jsem se smál. A docela často. Na odreagování musím knížku jednoznačně doporučit, humor v ní není vynucený, ba naopak skoro uvěříte, že ta rodina je skutečně tak bláznivá, jak vypravěčka vypráví. Na druhou stranu si nedokážu představit, že bych knihy s podobnou koncentrací humoru četl častěji. Dobrého stačí málo a to je přesně tato kniha.

Mishelfka 03.02.2014

Musím říct, že rozhodně jako legranda ve stylu Kameňáku bych to nenazvala, jako jedna z níže hodnotících. Knížka je vtipná a založená na jednoduchém situačním humoru, ale velmi dobře napsaná a rozhodně ne vtipná primitivně Troškovským způsobem. Občas se princip vtipu začal opakovat, ale na vcelku kompaktním rozsahu se to neomrzelo tak, že by dílo sklouzlo ke klišé. Milá knížka.

aliali 02.02.2014

I když se chvilkama zdál děj knížky dost přitažený za vlasy, občas jsem se i nahlas zasmála, jako odpočinkové čtení se dá.

evafort 31.01.2014

Humorná oddychová knížka, pobavila jsem se, dokonce jsem šla googlit, jestli Kostka opravdu existuje, že bych se tam jela podívat:-)

petrzel 30.01.2014

Bavila jsem se celou dobu,takových knížek by mělo být opravdu více.

Clara del Valle 28.01.2014

Legranda se stylu Kameňáku.

Hella 24.01.2014

Fantasticky jsem se pobavila. Milá knížka. A největší záchvat smíchu jsem bezpochyby měla při Josefově vysvětlování pojmu waldorfská škola: "Jedná se o školu, kde státem posvěcená anarchie dosáhla takového stupně, že její absolventi se po 8-leté docházce stěží zvládnou podepsat tiskacím písmem bez vyplazeného jazyka." Tahle perla mě na pár minut fakt vyřadila z provozu !

VenAlud 21.01.2014

Kéž by takových knížek bylo víc :)!

juckey 21.01.2014

Český lide! Poslední aristokratka je kniha humoristická a rozhodně od ní nemůžete očekávat čerstvou teorii relativity nebo snad řešení světového hladu. Pokud po ní šaháte jako po knize, která má pobavit, rozhodně nešaháte špatně. V rámci objektivního hodnocení však vězte, že její vtip je založen na situačním humoru, tedy pokud jste intelektuálními snoby, asi si moc nepošmáknete. Mně to ovšem nevadilo a s čistým svědomím jsem děsila své okolí nekontrolovatelnými výbuchy smíchu, a to dokonce i jen při vzpomínce na některou pasáž. Milovníci suchého humoru si opravdu přijdou na své (už jen kvůli tomu, že autor nepoužívá téměř vůbec přímou řeč, zato nešetří s prozacem a otce nechává celkem často nasedat na koně), což je tedy už úplně poslední informace, kterou jsem vás obtěžovala.

marataheja 18.01.2014

Kniha je humorná, odpočinková. Líbila se mi :-)

felia 17.01.2014

Mnozí moji kamarádi dělí knihy podle jejich oddychovosti. Pro mě jsou všechny knihy oddychové naprosto stejně, pokud se "dobře čtou". Pokud jsou dobře napsané, má-li autor a překladatel bohatou slovní zásobu apod. Jsou-li humorné, tím lépe. Bohužel humor pana Bočka mě úplně míjí a navíc se mi knihy nečetly dobře. Autorovo vtipkování je pro mě příliš těžkopádné. Omlouvám se všem, kterým se kniha líbí. Potřebuji napsat své minění, abych to jejich poněkud vyvážil.

NIK 11.01.2014

Velmi fajn kniha na zapomenutí každodenních strastí, vřele doporučuji koupit či půjčit oba dva díly a jedním tahem tuto oddychovku přečíst. Rozhodně budete své okolí rušit svým nezastavitelným smíchem. Konec konců první díl dostal ocenění nejlepší humoristická kniha roku myslím že 2012. Jinak reálie rozhodně po 50 letech nikomu nic neřeknou. Ale díky.

Mon12 08.01.2014

Skvělá zábavná oddychovka, opravdu jsem se u ní pobavila, krásně se čte. Pokračování už mě tolik neoslovilo, ale tento první díl je fakt super :-)

Anidlo 05.01.2014

Kniha, která potěší a pobaví, občas tečou až slzy smíchu :). Nicméně na to, jak byla vychvalovaná, jsem čekala ještě něco více. Určitě je to však dobrá volba na oddech a relax :)

felia 02.01.2014

Aristokratky jsem si nadělil na Vánoce. Miluju humoristické knihy. Černý humor Roalda Dahla i jemný humor Jamese Thurbera, či Betty McDonaldové. Humor v Zeměploše i ve Třech mužích ve člunu. Líbí se mi Jirotkův Saturnin, Woodehouseův komorník Jeeves i všechny Westlakeovy humorné detektivky. Většinou mě zklame humor prvoplánový, násilný. Tak na mě bohužel působí Švejk i obě Aristokratky. Knížky útlé a, vzhledem k počtu myšlenek a slov, drahé, tudíž s nízkým poměrem výkon/cena. Humor je zde docilován pomocí vtipných přirovnání nebo popisem situací, které se podobají scénkám v Troškových filmech. Dal jsem tři hvězdičky za to, že jsem obě knihy zvládl za večer. Teď přemýšlím, které kamarádce je daruji. Je zjevné, že podobné čtení mají rády ženy.

RADOST 31.12.2013

Osvěží jak sprcha v letním žáru. Za chvíli sice o ni nevíte, ale tu chvilkovou relaxaci poskytne.

MajaG 30.12.2013

Vážně zábavná četba. Knihu jsem četla v práci (vím, že to bych dělat neměla :D)a nejvíc mě štvalo to, že jsem se nemohla smát nahlas. Občas jsem vážně měla problém nevybuchnout smíchy. Přečteno za jeden den, čte se téměř samo. :)

bod 18.12.2013

Když potřebujete vypnout, ideální četba...

Neri 16.12.2013

Poslední aristokratka do puntíku splnila moje očekávání, přímočarý situační humor bylo zřejmě přesně to, co jsem potřebovala. Smála jsem se od začátku do konce, skvělý relax po stresem překypujících pracovních dnech.

Iris_W 10.12.2013

Velmi vtipná knížka, dobře napsaná, smála jsem se nahlas. Je vidět, že autor má zkušenosti s návštěvníky zámku :-) Těším se na druhý díl.

vekune 18.11.2013

Přečetla jsem ji během dne, bylo to vtipný, zábavný, smála jsem se nahlas. Nic víc jsem od knihy neočekávala aproto jsem spokojená.

magnolia 16.11.2013

Tak tato kniha mne opravdu pobavila. Smála jsem se po dlouhé době při čtení často a nahlas - v první třetině až polovině pokaždé,když jsem ji otevřela a přečetla pár vět. S každou další stránkou jsem zírala, jak nějaký "památkář" může napsat tak vtipný deník mladé holky. Tatínek a jeho psi, americká maminka, další osazenstvo zámku a jejich (často bojkotované) pokusy o pozvednutí úrovně vráceného dědictví - spousta nečekaných situací a trefných výroků všech zúčastněných. Nezapomenutelný byl již převoz popela předků:) A nějaké ty malé nedostatky přehlížím, včetně useknutého konce - těším se na další díl (mám pro české autory prostě trochu slabost, zvlášť pro ty vtipné:)

bibi.r 09.08.2013

Chcete se pobavit? Chcete se od srdce zasmát? Co zasmát, ale brečet smíchy? Pak tohle je ta správná volba :). Výborná knížka pro relax, odpočinek a zahnání blbé nálady.

proton 26.04.2013

Zvedla mi náladu. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.

inganga 25.04.2013

Knih, kde je slovní i situační humor, není zas tak moc a proto je mám ráda. Nevraždí se, nevyšetřuje se. Čtete a usmíváte se.

proton 01.04.2013

Relaxačni a odpočinková, nakopne a dodá dobrou náladu.

Lenora 14.12.2012

Příběh restituentské rodinky Kostků, která po pádu komunistického režimu zdědí hrad. Celou anabázi popisuje v deníkových zápiscích ironická Marie (v rodové linii III.), dcera bývalého emigranta Františka Antonína (nyní hraběte Kostky z Kostky) a jeho americké manželky Vivien. Celkem vtipně líčí problémy spjaté s provozem historického objektu při nedostatku financí, nebo kontrasty amerického idealismu a našineckého švejkovství. Na denním pořádku jsou nejrůznější nehody a absurdity, nechybí ani barvité postavičky služebnictva (respektive zaměstnanců). Některé vtipy se sice často opakují (třeba upřesnění v závorkách), ale stylisticky zapadají do zvolené formy – pokusu v USA vychovaného děvčete se zdravým odstupem co nejlépe odvyprávět proběhnuvší události. Autor je původní profesí kastelán, takže má s péčí o chátrající památky bohaté zkušenosti, které zúročil již ve své předchozí knize "Deník kastelána" (pod pseudonymem Jan Bittner). Trochu podivný je náhle useknutý závěr, přičemž knize zcela chybí jakákoli pointa - vyprávění pokračuje stále ve stejném duchu až se najednou zastavuje se slovy: "konec první části". Je to poslední vtip (kdo se směje naposled...) či pokus o postmoderní odkazování k nekonečným komediálním seriálům, které vyčerpanosti navzdory nikdy nevyvrcholí, ani nikam nesměřují? Přiznání, že život pointu nemá a prostě jde dál deník nedeník (jak tento prvek využívá třeba Petra Soukupová a její "Marta v roce vetřelce"). Nebo autor opravdu doufá, že svým humorem navnadil čtenáře a ti i přes nedostatek napětí investují do jeho budoucí knihy, která osudy všech členů rodiny dále rozvine (Stane se Marie třetím strašidlem? Vdá se Deniska za Maxe? Vyléčí se pan hrabě ze skrblictví? Bude Benda drsně vyžadovat zaplacení dluhů?) Nakonec - alespoň nějaký podnět k zamyšlení...