Kniha roku 2014

Poslední aristokratka

od: Evžen Boček

Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratk-134832.jpg 4552
Série: Aristokratka (1.)
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání: 2012, 1. vydání originálu: 2012 ...více
Štítky:humoristické romány

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Burákvčera

Jak už se tady psalo, je to hodně oddychové. Je príma, že děj prostě plyne a nemusíte se nijak soustředit. Některé obraty a narážky jsou opravdu vtipné, ale je vidět, že autor se snaží o legraci v každé druhé větě, a to už je (alespoň na mě) moc.
Námět je ale rozhodně zajímavý a líbí se mi i zasazení do porevolučních devadesátek.
Druhý díl si asi nepřečtu, ale velmi(!) nenáročným čtenářům bych knížku doporučit mohla.

livrelovervčera

Dokonale splnila účel - pobavila. Takhle jsem se u knížky nenasmála už hodně dlouho, takže pokud hledáte nějaké oddechové čtení, rozhodně doporučuji!

Dejna88včera

zábavné čtení..

Andrea x26.02.2015

Ano, bylo to i vtipné, ale nic by se nestalo, kdybych tuto knížku nepřečetla.

Petra Ďat25.02.2015

Zasmála jsem se:)

1Zanzibar125.02.2015

Pobavilo mě to a zasmál jsem se. Nic jiného jsem od této knížky nečekal. Dělat humor není žádná sranda, takže dobrá práce.
Jen si tak trochu kladu otázku, zda pan Boček někdy dokáže vyjít ze stínu zámeckých zdí. Sice se říká, že spisovatel by měl psát o tom, co důvěrně zná, ale já si myslím, že člověk, který píše jen o tom co zná, nemá moc velkou fantazii a to je u spisovatele (a humoristy zvlášť) cesta do slepé uličky.

demlice25.02.2015

Začnu zlehka. Byla to legrace, to ano, ale občas mi to přišlo vykonstruované až do absurdna. Zasmála jsem se, ale ne zase tak často, jak jsem očekávala. Samotný vtip je v tom, jak hledají mantinely, jak by se měla chovat šlecha a snaží se rozběhnout čilý cestovní ruch na právě zděděném zámku, který se stane jejich novým domovem. Kostkové z Kostky jsou "šáhlí" sami o sobě, k tomu ještě kuchařka alkoholička, neurotický kastelám a hypochondrický pan Spock a kvanta prosacu. Marie to nazachrání a přítomnost Denisky vše jen přihorší. Ano, je to vtipné. Začátek byl taky "megapsycho". Popel zesnulých předků v obalech od arašídů. Co na to říct?!... Co mě ale na knize velice zaujalo bylo to, že autor knihu píše z hlediska dívky. To není zas tak obvyklé. Další plus dávám za střet šlechty a šlechty. Mydlí se mezi sebou jako o život a v podstatě mají "hovno", jak by řekla paní Tichá...
Odpočinkovka na odpoledne. Potěší, pobaví...

RobinZ.24.02.2015

Dobrý den, tato kniha je úpřímná a proto je tak skvělá, například se nebojí říct, co si o ,,Helence" myslíme všichni již delší dobu! Skvělá kniha se kterou se hrozně nasmějete, dokonce i moje mamka, která moc nečte (spíše vůbec) tuto knihu zhltla skoro jedním dechem. Takže kniha super! Jen bych chtěl něco opravit v komentářích pod tímto. Musím zklamat lidi, co si myslí, že pro zámek Kostka byl vzor hrad Bouzov či hrad Buchlov nebo takto. Jako vzor s největší pravděpodobností sloužil Zámek v Miloticích, ve kterém pan Boček dělá kastelána. Sám bydlím ve stejné obci jako autor a Milotický zámek mám projitý nesčetněkrát a musím říct, že popisy v knize se shodují s tímto zámkem! Nádherná kniha a plus upřímnost k tomu, to je prostě VRAŽEDNÁ KOMBINACE! :D

Kent200424.02.2015

Vtipná kniha, ovše místy až moc
Knihu jsem měl možnost poslouchat v podání Veroniky Kubařové. Ta se při čtení kihy také často smála, takže knize přidala trochu na autetičnosti. Ze začátku jsem se řezal smíchy, hlavně v úvodu, kdy příhoda s obaly od bůráků a příhoda na letišti s kočkou, neměla chybu. Postupem času jsem však humor vnímal spíše jako překážku na rozvíjejícím se příběhu a je to velká škoda. Samotný příběh novodobé české aristokratické rodiny není vůbec špatný nápad, ale aby každá druhá věta musela mít v sobě humor, mě připadalo takové to "moc tlačení na pilu". Některé příhody byly opravdu jako z trapných amerických komedií a tak mám z knihy smíšené pocity. Proto dávám jen tři hvězdy, jako lehce nadprůměrné dílo. Nevím jaké je pokračování, zatím v audio podobě nevyšlo.
Zámek kde kastelán působí mám za humny a okolí velmi dobře znám, kastelána však nikoli. Vymyšlený zámek Kostka má od každého něco. Tvarem a názvem mi připomíná hrad Buchlov, Himmler se však zamiloval do Bouzova, kde pobýval a katakomby byly třeba na zámku ve Slavkově. A tak jak byl nereálný zámek, byly nereálné i postavy a tak nevím zda se jedná o humor s nádechem sfi-fi nebo o současnou tvorbu. Ať je to tak nebo tak, svůj okruh čtenářů si kniha najde. Pro mě nic oslnivého, ale pobavil jsem se a to je to hlavní.

Ivinka.S23.02.2015

Úžasná kniha. Popravdě jsem nečekala, že se tolik nasměju. Myslím, že můj smích museli slyšet i sousedi, takže knihu může jedině doporučit! :) Stojí za to!

BiancaB23.02.2015

Koupila jsem si knihu, jelikož se o ní psalo, že se člověk bude při čtení bavit a smát. Asi mám jiný humor než většina lidí, ale popravdě mě kniha zklamala a zasmála jsem se jen párkrát. Kniha je milá, dobře se čte, ale řekla bych, že je spíše určena mladším (náctiletým) čtenářům. A nad koupí druhého dílu tedy neuvažuji.

Tyeen19.02.2015

Naprosto vynikající kniha. Opravdu mě pohltila, měla jsem ji raz dva přečtenou. Zaručeně mi zvedla náladu a dost jsem se u ní nasmála. Nejvtipnější knížka, kterou jsem kdy četla :)

pif6918.02.2015

Svěží humorné čtení na dlouhé zimní večery . Nečekejte žádné hluboké myšlenky , čekejte zábavu a vtip .

_Michelle_16.02.2015

Jednoznačně nejvtipnější kniha, kterou jsem kdy četla. Smála jsem se i nahlas, což se mi běžně nestává. Vřele doporučuji, protože se určitě budete báječně bavit a smích prý přeci prodlužuje život ;-)

bookshelf11.02.2015

Myslím, že tato kniha naprosto splňuje svůj účel člověka pobavit a nechat ho si oddechnout. Chápu, že pokud očekáváte knihu plnou mouder a psaní hodného Nobelovy ceny za literaturu, budete zklamáni. Já osobně knihu hodnotím plným počtem hvězd, protože mě bavila a celkem jsem se i nasmála. A o to myslím autorovi šlo především.

mimamo_cz11.02.2015

Parádní start. Na konci trochu omrzí. Postavy jsou stereotypní (i na humoristický román). Snaha vykřesat ze čtenáře smích za každou cenu občas působí rozpačitým dojmem, který má za následek přesný opak.

cérka04.02.2015

Na začátku jsem se smála, až jsem plakala. Ke konci už to bylo slabší.

sofie11704.02.2015

povinná četba pro ty,kdo pracují "v hradním a zámeckém" prostředí.....

tinka197403.02.2015

je to legrace, oddechovka, pro zasmátí. Ze začátku mě nadchla, ale konci již nadšení opadalo. Možná to bylo tím, že jsem v poslední době četla jiný žánr.

Alma503.02.2015

Ve "vážně" vypadající obálce se skrývala humoristická kniha, za mně velmi vtipná, nějaký hlubší smysl bych v ní nehledala.

VerčaP02.02.2015

Kniha má stejný humor asi jako Babovřesky. Je jen na čtenáři jako moc ho tento brakohumor osloví ;) Já dávám aslespoň dvě hvězdičky za dobrý námět.

Teryy31.01.2015

Kniha je vtipná to ano, některým pasážím se člověk neubrání. Přesto se autor snaží vtip nacpat do každé věty. Což může čtenáře odradit.
Kniha na mě působí také dojmem "jedna z mnoha". Hlavní hrdinky, která je osamocená, rodiče kteří žijí každý v jiné realitě, někdo s přezdívkou (pan Spock), nečekaná pohroma (Deniska). A takové knížky už tu byly. Dobré, ale "méně je více".

Sima:)30.01.2015

super bombastická knížka, na zasmání ideální :D

Silkwe29.01.2015

Dobrá oddychovka, po dlouhé době jsem se od srdce zasmála (reakce na předchozí komentáře: Stařík mě teda rozhodně nerozesmál, zhnuseně jsem ho odhodila po prvních několika stránkách - holt boom se severskou literaturou se mi prostě vyhnul)...Jen teda hvězda dolů za to rozdělení na více knih (250 stránek ještě jde, ale co ten druhý díl sakra???)

sumcicka28.01.2015

Jako u Staříka udělala marketingová masáž své a já jsem, opět, čekala víc, než jsem nakonec dostala - prvoplánový, absurdní humor, který se snaží z čtenáře vytlouct smích za každou cenu, není můj styl. Další díl vynechám

babyboar26.01.2015

Neodolala jsem masovému nátlaku a kolegyně, která všem našim čtenářům neustále opakuje, že pokud si chtějí přečíst něco na zasmání, musí si nutně přečíst toto. Já jsem tedy neřízeným záchvatům smíchu nepropadla, spíše jsem trochu skřípala zuby při neustále se opakujících pseudovysvětlivkách v závorkách. Po straně 100 jsem si řekla, že jestli se tam ještě nějaká objeví, knihu zavřu a už nikdy neotevřu. A skutečně už se žádná nevyskytla, asi to přišlo hloupé i samému autorovi. Z tohoto důvodu uvažuju i o čtvrté hvězdičce. Pokud to srovnám s poměrně kritizovanou Analfabetkou, musím říct, že mne Nombeko pobavila daleko více. Domnívám se, že zábavnější musí být knížka v audio podobě a při čtení mi hlavou taky běžela myšlenka na sitcom. Něco jako Život na zámku kombinovaný s Plným domem či Krokem za krokem. :-))

ivousekk25.01.2015

Moc zábavné čtení. Pokud chcete oddychovku, která vás rozesměje, pak tohle je to pravé! Mě moc pobavila a způsobila pár dlouhých záchvatů smíchu :-)

jaede24.01.2015

Zábavné počteníčko, sice bez složitého děje, ale plné výbušného humoru a ironie. Konečně nějaká oddychovka z negací všedních dnů, přitom inteligentně napsaná. Pište dál, skvělý pane Bočku.

SONP21.01.2015

Toto dílko nemá v podstatě žádný děj, což nic nemění na tom, že je to zábavné čtení. Některé z hlášek, spojené zejména s Josefem a panem Spockem, jsou opravdu výtečné a nejednou jsem při nočním čtení vyprskl smíchy a vzbudil nebohou manželku, 80%

Lenka.Vílka19.01.2015

Chvili mi trvalo zvyknout si na styl autora a hned potom to bylo lepsi, jenze...nebyla to spatna kniha, ale na druhou stranu to nebyla az takova bomba, jak jsem ocekavala. Druhy dil si ale prectu, to jo, ale nebudu tvrdit, za me to nejak zvlast osvitilo...

Autor knihy:

E. Boček