Soutěž

Poslední aristokratka

Autor: Evžen Boček

Ohodnoťte knihu:
Poslední aristokratka

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134832/posledni-aristokratk-134832.jpg 4227
Série: Aristokratka
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání:2012, rok 1. vydání v ČR/SR: 2013 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
miuk dnes

Ze začátku docela nálož, pak trošku slabší. Ale i tak ji považuji za jednu z mála opravdu vtipných knih psaných s nadhledem.

Illaa včera

Nikdy bych neočekávala, že kniha, která se navenek tváří seriózně mě po prvních pár větách tak odrovná. Některé frky byly brilantní s četnými prvky černého humoru, který mi je blízký. Jak už to ale většinou bývá, všeho se člověk přejí, proto to od půlky knihy začalo být trošku ohrané. Ale i tak musím hodnotit vysoko, jelikož málokterá knížka mě od srdce rozesměje a této se to podařilo.

Pivísek předevčírem

Velice humorná kniha, není divu, že dostala cenu M.Švandrlíka! :o) Někomu to může připadat přitažené za vlasy, ale mi se to prostě líbilo.

Alienn 20.07.2014

Je to přesně tak, jak se kniha prezentuje, hlubší myšlenku nenajdete, ale jako oddychovka k odreagování postačí. Humor je sice často předvídatelný a prvoplánový, první polovina knihy byla lepší, pak už v podstatě nic nového, nic co by překvapilo. Do druhého dílu se zatím určitě pouštět nebudu.

LejcaS 17.07.2014

Kniha se mi moc líbila, tento druh sarkastického humoru je mi vlastní. Pokud se chcete pobavit, odreagovat se pohodovou četbou a na chvíli vypnout, tak můžu jen doporučit.

Pawlisman 16.07.2014

Nedočetl jsem, nezasmál jsem se, něco dalšího na způsob knih Šimka z Grosmannem? Či Tři muži ve člunu apod., humorná nicotná kniha bez smíchu? Nedočetl jsem, ale kdo má rád vtip nevtip, tak určitě užije. 7/10

dana0238 16.07.2014

Naprosto úžasná knížka. Jen bych na začátku upozornila čtenáře,že je nutné vyprázdnit močový měchýř :-)

Ditules 15.07.2014

Dokonalá sranda od začátku do konce. Chci jet na prohlídku Kostky!!!

maruna 14.07.2014

Tato kniha se autorovi povedla. Už dlouho jsem se hlasitě u knihy nezasmála, jako u této. Příběh je vymyšlený, autor chtěl čtenáře pobavit a to se mu povedlo.

roxie 14.07.2014

Od knížky jsem moc nečekala, takže jsem byla mile překvapena zábavným deníkem.

Petra28 13.07.2014

Autorova snaha o prořehtání knížky se tedy u mě minula účinkem. Dočetla jsem ze setrvačnosti.
Kniha by podle mě měla být vyvážená ... tady se tlačilo na pilu od prvního slova.

René10 09.07.2014

Knihu jsem četla s nadšením. Smála jsem se od začátku do konce. Všichni přátelé kterým jsem ji zapůjčila mají s knihou stejné zážitky. Smích a zase smích. Je to odlehčující a vtipné.Už se těším na další tvorbu!

Paoline 29.06.2014

Kniha pro mě měla dobrý rozjezd, opravdu jsem se ze začátku dobře bavila, bohužel pak už to má pouze klesající tendenci. Ale celkem příjemná oddechovka, zkusím ještě druhý díl.

Ali06 20.06.2014

Humoristický příběh jsem už dlouho nečetla, možná neumím hledat, možná jich je nějak poskrovnu. Na knihu jsem se těšila, chtěla jsem se zasmát, oddychnout si... V tomto směru kniha účel splnila, do poloviny mě opravdu bavila, vtipné situace vyvolávaly úsměv..., ale pak už začaly scény být nějak příliš natahované a především příliš očekávatelné, a tím mé zaujetí klesalo... Ano, kniha mě pobavila, ale do druhého dílu se již pouštět nebudu. Stačilo...

Modrina 17.06.2014

Souhlasím s názorem, že se autor snaží být vtipný až moc, ale jinak to zas až takový brak není. Prostě taková oddechovka. :) Ale vracet se k ní nebudu.

Weeruw 16.06.2014

Kniha naprosto splnila mé očekávání. Pobavila.

Evelína Š 11.06.2014

Oddychová knížka, plná humoru. Děj je sice nepravděpodobný, ale pro mě ideální odpočinková četba.

Lefíček 06.06.2014

Knížka se mi moc líbila, už dlouho jsem se tak nenasmála.I když si knížky většinou půjčuju, tak tuhle i druhý díl jsem si nakonec koupila a určitě se k nim vrátím.

Xterka 03.06.2014

Moc se mi líbila, po dlouhé době jsem se při čtení nahlas smála :-) doporučuji

Jiitush 24.05.2014

Nemám ráda takové ty knihy, jejíž autor se snaží být v každé větě neskutečně vtipný, ironický a nad věcí. Vypadá to nuceně, nepravděpodobně a křečovitě. Ne, nepřišlo mi to vtipné (zasmála jsem se možná jednou) a ani mě to nebavilo, takže jsem to někdy po první třetině odložila.

hlina 24.05.2014

Jednohubka, která mě zklamala. Přemýšlela jsem, komu je kniha určena. Odpověď jsem nenalezla. Od knihy, která získala cenu, jsem očekávala víc. Přišlo mi to všechno takové prvoplánové, laciné... Za břicho jsem se popadala jen proto, že jsem knihu četla po operaci.

lenkaknel 22.05.2014

Mám-li si vzpomenout na to, co mi z příběhu nejvíce utkvělo v hlavě, řeknu vám tři slova: Cher, prozac a ořechovka... Jinak svůj cíl pobavit knížka splnila bez výhrad. Hodnocení dávám trochu horší, protože krátce předtím jsem četla Stoletého staříka, který je přece jen, co se humoru týče, úplně jiný level.

Sobotikova 22.05.2014

Na knížku jsem byla zvědavá, ale odkládám ji z poloviny nedočtenou. Humor mi připadá hodně křečovitý, pro mne ani ne moc vtipný a většina situací byla velmi nepravděpodobná. Není to můj šálek čaje.

Lucka.79 22.05.2014

Měla jsem velká očekávání a tak jsem bylo trošku zklamaná. Čekala jsem, že se u knihy víc pobavím. Začátek, kde byl popisován přesun do Čech, mě ale bavil. Kniha je napsána velmi čtivě, měla jsem jí přečtenou během jednoho dne, ale vracet se k ní nebudu.

Ankavi 21.05.2014

Knihu jsem přečetla, je to velká oddechovka - jak pro -náctileté. Nahlas jsem se určitě nesmála, občas mi přišlo, že je to až moc násilné, za každou cenu se má čtenář chechtat. Přesto se mně kniha docela líbila, i když do domácí knihovničky bych si ji určitě nepořídila a k mému oblíbenému panu Kaplanovi má tedy hodně daleko. Dávám 3,5 hvězdičky a vracet se k ní nebudu.

Majule7 21.05.2014

Knížka přečtená za jeden den. Snad poprvé se mi stalo, že bych se nahlas smála, dokonce smíchy i nějakou tu slzu uronila. Skvělá oddychová četba!

npetran 20.05.2014

Oddychová četba. Čekala jsem, že zasměju trošku více.

Brambram 20.05.2014

Těšila jsem se na ní. Není moc knih, na které by v knihovně byla delší rezervace. Přečetla jsem jí během cesty ve vlaku za dvě hodinky. A byla pro mě trochu zklamáním. Možná to dlouhé čekání zvýšilo mou představu o knize až moc. Humor a vtip tam je. Bezesporu. Jen je pro mě dost prvoplánovitý, odhalitelný, často založený na vulgaritě. Marie, žijící v devadesátých letech dvacátého století vystupuje jako naivka k neuvěření. Nadměrné používání dovysvětlení v závorkách,kdyby náhodou čtenář vtip nepochopil, spíše čtenářovu inteligenci uráží. Knížku dál doporučím, ale myslím,že bohatě stačí půjčená z knihovny, znovu se k ní vracet nebudu.

Dáma s hranostajem 19.05.2014

Přesně ten druh humoru, který mi přijde hodně vtipný, humor plný ironie a sebeironie. Skvěle jsem se bavila!

bookcase 19.05.2014

No já se bavila jako nikdy :). Povedený humorný román.

farinka 17.05.2014

Moc jsem se bavila...hlavně část týkající se užívání Prozacu jsem četla doma na večírcích několikrát,moc velký úspěch.....

Mergirus 15.05.2014

Tuto knihu doporučuji jako oddychovku. Člověk u ní nemusí přemýšlet, děj se jen tak line a obsahuje vtipné scénky. Sice jsem neprskala smíchy, ale úsměv na tváři mi autor vyčaroval.

anibeni 08.05.2014

Bavila jsem se.... O knize jsem věděla to, že má být vtipná, nic jsem o ní nečetla a nechala jsem si ujít i zdejší komentáře a hodnocení... od knihy jsem tudíž vůbec nic nečekala... Ale..!!! Ale kniha mně pobavila místama tak, že jsem i smíchy vyprskla.. Jistě, není to žádný supr skvělý román, ale na to, jak si příjemně užít dvě odpoledne, je tato kniha ideální..

vysypanel 08.05.2014

ANO tenhle humor můžu. Samozřejmě jsem se neřehtal od začátku do konce, ale často. Některá přirovnání a popisy naprosto excelentní. V době trvalého ataku "Temných severských detektivek" opravdový balzám na duši. Doporučuji.

simonabr 05.05.2014

Humoristické knihy nemám většinou ráda, ikdyž humor a srandu samozřejmě ano. Tady jsem si myslela, že třeba udělám výjimku, ale po 100 stranách jsem to zabalila. Pro někoho vtipné situace se opakovaly a já jsem se spíš začala nudit, kniha mi nic nového či zajímavého nedávala, takže bylo zbytečné číst dál, druhý díl jsem odložila rovnou.

Melanka 04.05.2014

Chvílemi je to až moc velká "řachanda", ale věřím, že se lid baví. Druhý díl už asi vynechám.

Peršanka 04.05.2014

Poslyšte, ten pan Boček nemá chybu. Tedy pokud chápete humor welmi, ale welmi suchý a nenápadný. Namátkou- vycpaný Jaroušek, síťka na pleši pana Spocka, způsob pohřbení Marie II. A nejdokonalejší je hláška: Můj otec byl taky Američan. Chtěl být nenápadným učitelem literatury, kterým také byl. Dokonalé.

Pitbullka 03.05.2014

Ačkoliv jsem na knihu četla rozporuplné názory, kniha se mi velice líbila. Je to nenáročné čtení u kterého člověk nemusí nijak přemýšlet a kniha pobaví. Humor je milý a nenásilný. Mně osobně kniha nadchla už jen proto, že s průvodcovstvím mám zkušenost a některé věci z příběhu jsou realitou. Knihu doporučuji, zejména lidem s kladným vztahem k návštěvě památek.

zulanek 29.04.2014

Tak tohle byl můj šálek kávy,styl humoru velmi podobný mému.Smích mě doháněl až k slzám díky vtipným hláškám a úžasnému líčení neuvěřitelných situací.Opravdu povedené dílko,už se vrhám na druhý díl!

kessey 21.04.2014

Dobře, nejde o žádné hlubokomyslné dílo, ale popravdě jsem se svěle bavila (z MHD mě museli málem vyvést) a odpočinula si. Nápad je to poměrně originální a Olin s Laďou jsou nezapomenutelní, těším se na další díl.

rekta 20.04.2014

...upřímně? Knihu jsem si přečetla na doporučení osoby, která ji do nekonečna vychvalovala a ujišťovala mě, jak se při ní budu chlámat smíchy a za břicho se popadat... Když se na to dívám zpětně, to je možná ten pravý důvod, proč mě ale vůbec nechytla (příliš velká očekávání). Nevím...kniha vážně není nijak extrémně vtipná, jak mi bylo tak dlouho vtloukáno do hlavy - jediné vtipné pasáže jsou ty, ve kterých paní Tichá či kdokoli jiný mluví sprostě... Někomu se takový humor třeba líbí, proč taky ne, ale za mě jen 2 hvězdy (po hvězdičce pro Olina a Laďu, kteří mi jako jediný z celé knihy přišli alespoň malinko vtipní...)

Peace 20.04.2014

Můj humor si vzal při čtení knihy nejspíše dovolenou, protože vtip jsem v příběhu hledala marně.

AlenaV 16.04.2014

Skvělá, humorná kniha, čte se sama.

Paja Ch. 13.04.2014

Hodně jsem se nasmála, hlavně když otec Marie zkoušel vycvičit Olina s Laďou :D

lucin_a 11.04.2014

Od knihy jsem čekala více už díky recenzím. Bohužel mě kniha neoslovila. Tento humor mi nepřijde vtipný, spíše tragický. Knihu odkládám a nebudu dočítat, jelikož je to ztráta času a energie.

vla.sta 08.04.2014

velmi humorná, ale vzorec se důsledně opakuje, a tak mě přestala za půlkou bavit a nakonec jsem nedočetla...

Persefona 07.04.2014

Jednoduše paráda, užívala jsem si každou stráku a neskutečně jsem se bavila. Tohle je kniha, ke které se budu vracet, jen málo knížek mě dokázalo nahlas rozesmát. Existovat hrad Kostka, už jsem tam nastěhovaná. Navíc je dobré vědět, že nejen moje rodina je šílená.

marlowe 06.04.2014

Na začátek jedna rada: Až něky budete potřebovat zlepšit náladu, prostě otevřete tuhle příjemnou knížku (kdekoli, na jakékoli stránce) a prostě se začtěte. A rázem bude po splínu.
Nejsem žádný vyznavač humoristických románů, za svůj život jsem jich zas tolik nepřečetl, ale jedno už vím jistě: že Aristokratku ve svém pomyslném žebříčku zařadím hodně vysoko, určitě až někam k Saturninovi a panu Kaplanovi.

mamaknih 03.04.2014

Smála jsem se chvílemi tak, až mi tekly slzy. Výborná oddechová literatura.

Warden 02.04.2014

Masakr! Nepamatuju si na knížku, u které jsem se řehtal jako u tohohle.... :-D

Irma1 02.04.2014

Tohle je humor vytlačený za každou cenu. Nic pro mě.

felia 30.03.2014

Tato kniha je určitě velmi oblíbená, vždyť Blesk je naše nejčtenější periodikum. Humor pana Bočka připomíná Troškovy filmy. Je to taková prvoplánová, těžkotonážní kašpařina, která postrádá jemnější vtip. Mě v poslední době zaujaly obě Sedarisovy knihy. U nich se dokážu od srdce zasmát.

e-Lisbeth 26.03.2014

Po dlouhé době kniha, která mne dokázala od srdce rozesmát.

Sonica 24.03.2014

Nebyla špatná,ale znám humornější knihy

amladar 23.03.2014

Jako oddechové čtení mezi oblíbenými detektivkami. Nevím, zda budu číst druhý díl.

LadySegedin 20.03.2014

Kousavy a ironicky humor. Kriticky pohled na nase nekdy az hystericky opevovane cesstvi. Neskutecne jsem se pri cteni bavila, az mi bylo lito, ze je pribeh tak kratky. Pro me velmi sympaticka zalezitost, ktera me nadchla. Zamilovala jsem se do vsech hlavnich postav a muj slovnik byl obohacen o slova jako Mufloni apod. U teto knizky se nelze nesmat ;-)

Eidalon 13.03.2014

Evžen Boček, kastelán Milotického zámku (od roku 1992), osmačtyřicetiletý autor (1966) a kyjovský rodák, který se se svými texty prý moc nevnucuje. Věřící, konzervativní a svou Poslední aristokratku tvořil celých osm let. A kastelán Josef z jeho tak povedené knihy trpí silnou autobiografií . . . alespoň „Mufloni“ a jeho žena to tvrdí . . .

Ani se to nechce věřit. Milotický zámek znám již dlouho, Evžena Bočka ale znám jen pár měsíců. To, když jsem v početných odkazech kolem knih neustále „zakopával“ o jeho Marii III. z Kostky a nejrůznější recenze na jeho literární počin - Poslední aristokratku. A jelikož mne zvědavost nedala, nezbylo, než si knihu přečíst.

Hned zkraje jsem ale narazil, když jsem při rezervování dílka v oblíbené knihovně zjistil, že jsem 18. v pořadí a k textu se jen tak rychle nedostanu (knihy již nekupuji, pouze je čtu). A tak jsem oprášil své znalosti virtuální reality a sehnal si zvukovou podobu tohoto povídání. A pak stačilo jen usednou a poslouchat . . .

Na úvod mohu potvrdit, Evžen Boček je velmi vtipným současným českým prozaikem a zcela po právu obdržel cenu Miloslava Švandrlíka. Jeho texty (Poslední Aristokratka má již i druhý díl – Aristokratka ve varu a další díly prý na sebe taky nenechají dlouho čekat) mne právě humorné povídání a knihy pana Švandrlíka dost připomínají.

Poslední Aristokratka je kniha, která si neklade jiný cíl, než pobavit a rozesmát. Reálie dílka – pomyslný, mírně zdevastovaný a časem nahlodaný zámek Kostka někde v Čechách – jsou panu kastelánovi velmi blízké, a tak jeho glosy a vtipné postřehy ze života na zámku jsou založeny na pravdivých poznatcích a osobních prožitcích. Jeho poznatky přenesené i do knihy, co návštěvníci při prohlídkách chtějí a co ne, vycházejí z reality, a pravda, moc lichotivě pro českého návštěvníka nevyznívají.

Celá kniha je pojata jako deník, vyprávění devatenáctileté dcery Marie, která se jako rodilá Američanka stěhuje do Čech, aby se zde se svojí celkem naivní americkou matkou a nepraktickým otcem, potomkem šlechtického rodu z Čech, ujali rodinného majetku a pokračovali v rodové linii české šlechty.

Ani jeden z hrdinů není na tuto roli připraven a tak hned od úvodu – odjezdu z Ameriky do Čech a nastěhování se na zámek – je celá rodina neustále konfrontována s realitou, se kterou si nedovede účinně poradit. To vše přináší komické situace, které zde autor vrší jednu za druhou a tak Vás neustále nutí k úsměvu na tváři a mnohdy až k hlasitému smíchu.

Postupně se ale děj v knize již moc neposouvá kupředu a vlastně se tak trochu utápí v opakujících se legračních situacích, které nese hospodaření na zámku a komunikaci se služebnictvem či osůbkami v okolí, které od vrátivších se Američanů očekávají víc, než tito mohou dát.

Spolu s hlavními hrdiny prožijeme vánoce, silvestra, pravou českou zabijačku a další dobrodružství.

Kniha je zcela určitě zábavné a neškodné humoristické čtení bez větších literárních ambicí, které ale v dnešní době plné špatných zpráv vnáší do duše radost, klid a pohodu . . .

Všem trudomyslným doporučuji jako povinnou četbu, obzvláště po chmurné zimě . . .

k.evelin 12.03.2014

možná to zapříčinily vesměs velmi pozitivní hodnocení, ale musím se přiznat, že jsem čekala asi trošku víc. Na pokračování se už nejspíše nevrhnu, ale pro mezičas hlubších příběhů je nad odreagování dobrá a celkem se rychle čte.

ejwa1937 11.03.2014

Hezká kniha, ale asi jsem ji měla číst o pár let dřív a hlavně jsem od ní po přečtení všech recenzí neměla tolik očekávat, ale určitě si své čtenáře najde. Vtipné, rychlé čtení.

MahulenaK 11.03.2014

Musím dát 4 hvězdičky, protože jsem se dlouho u žádné knížky tolik nenasmála. Fakt dobrá oddechovka.

Lensiiee 08.03.2014

Za mě 1* a co na to Helenka Vondráčková?

_suvička 05.03.2014

Knížka opravdu pobavila...Neustále jsem se u ní usmívala a jelikož "vypravěčka", která píše deník, mi je věkem blízká, tak jsem se báječně dokázala vžít do její role. Živě jsem si dokázala představit vše, co popisovala. Skvělá knížka a její pokračování také.

Lodja 03.03.2014

Víc než jen příjemné překvapení. Skvělé, svěží, ohromně vtipné a nedostatečně krátké.

dubakm 03.03.2014

Takže asi takhle: četla se celkem rychle, dokonce jsem se u ní i zasmála, ale nějaký veliký WOW efekt se nekonal. Nevím, možná až budu mít tu,,bitch" angínu za sebou, tak změním názor ( ale pravděpodobně ne). Vadil mi celkem drsný slovník, který se táhl celou knihou, opakujíci se vtipy (někdy je méně opravdu více) a prostě něco mi tam hodně chybělo (nebo přebývalo?) Ale své nadšené diváky si určitě najde.

makke 01.03.2014

Chvilku jsem váhala jestli čtyři nebo pět hvezdiček, knížka má slabší místa, ale na druhou stranu už dlouho jsem neplakala smíchy, takže u mě za 5 :o).

Ronin Roujin 28.02.2014

Opět jsem podlehl hypu zde a facebooku. Kniha nebyla špatná ale rozhodně neodpovídala oslavným ságám, které lze na ni číst. Jo párkrát jsem se usmál, no i častěji ale nějaké chechtání nahlas nebo dokonce válení se po koberci se nedostavilo. Slušný průměr, možná o kousek nad.

Diskrétní barman 24.02.2014

Když má kniha pověst, že u ní široké čtenářstvo prská smíchy, přistupuju k tomu opatrně (čím širší publikum shledává určitý typ humoru zábavným, tím více hrozí, že ten humor je "lidový" v horším smyslu slova). Naštěstí je tohle celkem kvalitní oddechové čtení, i když se některé humoristické postupy dost opakují a stávají se předvídatelnými.

medvěd 21.02.2014

Výborné, vtipné čtení vždy potěší. Dusil jsem se vlastním smíchem

Markyy 20.02.2014

Vtipně napsaná kniha, čtivá, prostě super. Doporučuji ;)

Pakuna 17.02.2014

Skvěle jsem se bavila! :)

střapatá 17.02.2014

Ke konci už trochu zdlouhavé, ale jinak skvělé, vtipné, neobvyklé. Nedoporučuji číst v dopravním prostředku, neb kniha vyvolává hlasité záchvaty smíchu :)

CAM 16.02.2014

Kniha je super. Hlavně začátek knihy - brečela jsem smíchem. Už se těším na druhý díl...

Claricia 12.02.2014

Výborně jsem se při čtení bavila, to se musí nechat. Některé scény vyvolávají smích i teď, když už mám knížku dočtenou. Kastelán Josef mi silně připomněl některé průvodce, s nimiž jsem se na hradech a zámcích setkala, prostě taková ta možná až klasická postava. Těším se na pokračování, které právě začínám číst. :)

Neo1tex 08.02.2014

Přemýšlím, co napsat... Začalo to tak dobře. První odstavec knihy mě nahlas rozesmál. Potom už to šlo jen z kopce. O čem to je? O vcelku obyčejné holce, která to celé vypráví, dementním nesvéprávném otci, matce, která je pro příběh úplně nepodstatná a bandě "služebnictva", které vás společně s panem hrabětem bude po pár desítkách stran nesmírně iritovat, a to s každým dalším řádkem víc a víc. A to je asi tak všechno. Ano, je to vcelku vtipné, ne, není to originální, ano, velmi brzy se autor začne opakovat a přestává to být vtipné, protože dvakrát opakovaný vtip vtipem už moc není a ten opakovaný nesčetněkrát na pár set stranách je už spíš trapas. Klasickým příkladem je asi takovýto druh "fóru": "Kuchařka honila husu a potom ji měli k obědu (husu, ne kuchařku)." Ok, poprvé, podruhé... to funguje, ale když už tohle autor opakuje podvacáté, radši přeskakujete řádky.

Nicméně, není to špatná kniha. Číst se to dá, úplná nuda to také není. Mohlo to být tak o sto stran kratší a bylo by to fajn. Ale na odlehčení po něčem náročnějším to jde. No a byla ve výprodeji, tak proč ne... :-)

Titi 07.02.2014

Parádně jsem se bavila. Milé, milé, milé!!!

pier 06.02.2014

Moje první kniha u které jsem se smál. A docela často. Na odreagování musím knížku jednoznačně doporučit, humor v ní není vynucený, ba naopak skoro uvěříte, že ta rodina je skutečně tak bláznivá, jak vypravěčka vypráví. Na druhou stranu si nedokážu představit, že bych knihy s podobnou koncentrací humoru četl častěji. Dobrého stačí málo a to je přesně tato kniha.

Mishelfka 03.02.2014

Musím říct, že rozhodně jako legranda ve stylu Kameňáku bych to nenazvala, jako jedna z níže hodnotících. Knížka je vtipná a založená na jednoduchém situačním humoru, ale velmi dobře napsaná a rozhodně ne vtipná primitivně Troškovským způsobem. Občas se princip vtipu začal opakovat, ale na vcelku kompaktním rozsahu se to neomrzelo tak, že by dílo sklouzlo ke klišé. Milá knížka.

aliali 02.02.2014

I když se chvilkama zdál děj knížky dost přitažený za vlasy, občas jsem se i nahlas zasmála, jako odpočinkové čtení se dá.

evafort 31.01.2014

Humorná oddychová knížka, pobavila jsem se, dokonce jsem šla googlit, jestli Kostka opravdu existuje, že bych se tam jela podívat:-)

petrzel 30.01.2014

Bavila jsem se celou dobu,takových knížek by mělo být opravdu více.

Clara del Valle 28.01.2014

Legranda se stylu Kameňáku.

Hella 24.01.2014

Fantasticky jsem se pobavila. Milá knížka. A největší záchvat smíchu jsem bezpochyby měla při Josefově vysvětlování pojmu waldorfská škola: "Jedná se o školu, kde státem posvěcená anarchie dosáhla takového stupně, že její absolventi se po 8-leté docházce stěží zvládnou podepsat tiskacím písmem bez vyplazeného jazyka." Tahle perla mě na pár minut fakt vyřadila z provozu !

VenAlud 21.01.2014

Kéž by takových knížek bylo víc :)!

juckey 21.01.2014

Český lide! Poslední aristokratka je kniha humoristická a rozhodně od ní nemůžete očekávat čerstvou teorii relativity nebo snad řešení světového hladu. Pokud po ní šaháte jako po knize, která má pobavit, rozhodně nešaháte špatně. V rámci objektivního hodnocení však vězte, že její vtip je založen na situačním humoru, tedy pokud jste intelektuálními snoby, asi si moc nepošmáknete. Mně to ovšem nevadilo a s čistým svědomím jsem děsila své okolí nekontrolovatelnými výbuchy smíchu, a to dokonce i jen při vzpomínce na některou pasáž. Milovníci suchého humoru si opravdu přijdou na své (už jen kvůli tomu, že autor nepoužívá téměř vůbec přímou řeč, zato nešetří s prozacem a otce nechává celkem často nasedat na koně), což je tedy už úplně poslední informace, kterou jsem vás obtěžovala.

marataheja 18.01.2014

Kniha je humorná, odpočinková. Líbila se mi :-)

felia 17.01.2014

Mnozí moji kamarádi dělí knihy podle jejich oddychovosti. Pro mě jsou všechny knihy oddychové naprosto stejně, pokud se "dobře čtou". Pokud jsou dobře napsané, má-li autor a překladatel bohatou slovní zásobu apod. Jsou-li humorné, tím lépe. Bohužel humor pana Bočka mě úplně míjí a navíc se mi knihy nečetly dobře. Autorovo vtipkování je pro mě příliš těžkopádné. Omlouvám se všem, kterým se kniha líbí. Potřebuji napsat své minění, abych to jejich poněkud vyvážil.

NIK 11.01.2014

Velmi fajn kniha na zapomenutí každodenních strastí, vřele doporučuji koupit či půjčit oba dva díly a jedním tahem tuto oddychovku přečíst. Rozhodně budete své okolí rušit svým nezastavitelným smíchem. Konec konců první díl dostal ocenění nejlepší humoristická kniha roku myslím že 2012. Jinak reálie rozhodně po 50 letech nikomu nic neřeknou. Ale díky.

Mon12 08.01.2014

Skvělá zábavná oddychovka, opravdu jsem se u ní pobavila, krásně se čte. Pokračování už mě tolik neoslovilo, ale tento první díl je fakt super :-)

Anidlo 05.01.2014

Kniha, která potěší a pobaví, občas tečou až slzy smíchu :). Nicméně na to, jak byla vychvalovaná, jsem čekala ještě něco více. Určitě je to však dobrá volba na oddech a relax :)

felia 02.01.2014

Aristokratky jsem si nadělil na Vánoce. Miluju humoristické knihy. Černý humor Roalda Dahla i jemný humor Jamese Thurbera, či Betty McDonaldové. Humor v Zeměploše i ve Třech mužích ve člunu. Líbí se mi Jirotkův Saturnin, Woodehouseův komorník Jeeves i všechny Westlakeovy humorné detektivky. Většinou mě zklame humor prvoplánový, násilný. Tak na mě bohužel působí Švejk i obě Aristokratky. Knížky útlé a, vzhledem k počtu myšlenek a slov, drahé, tudíž s nízkým poměrem výkon/cena. Humor je zde docilován pomocí vtipných přirovnání nebo popisem situací, které se podobají scénkám v Troškových filmech. Dal jsem tři hvězdičky za to, že jsem obě knihy zvládl za večer. Teď přemýšlím, které kamarádce je daruji. Je zjevné, že podobné čtení mají rády ženy.

RADOST 31.12.2013

Osvěží jak sprcha v letním žáru. Za chvíli sice o ni nevíte, ale tu chvilkovou relaxaci poskytne.

MajaG 30.12.2013

Vážně zábavná četba. Knihu jsem četla v práci (vím, že to bych dělat neměla :D)a nejvíc mě štvalo to, že jsem se nemohla smát nahlas. Občas jsem vážně měla problém nevybuchnout smíchy. Přečteno za jeden den, čte se téměř samo. :)

bod 18.12.2013

Když potřebujete vypnout, ideální četba...

Neri 16.12.2013

Poslední aristokratka do puntíku splnila moje očekávání, přímočarý situační humor bylo zřejmě přesně to, co jsem potřebovala. Smála jsem se od začátku do konce, skvělý relax po stresem překypujících pracovních dnech.

Iris_W 10.12.2013

Velmi vtipná knížka, dobře napsaná, smála jsem se nahlas. Je vidět, že autor má zkušenosti s návštěvníky zámku :-) Těším se na druhý díl.

vekune 18.11.2013

Přečetla jsem ji během dne, bylo to vtipný, zábavný, smála jsem se nahlas. Nic víc jsem od knihy neočekávala aproto jsem spokojená.

magnolia 16.11.2013

Tak tato kniha mne opravdu pobavila. Smála jsem se po dlouhé době při čtení často a nahlas - v první třetině až polovině pokaždé,když jsem ji otevřela a přečetla pár vět. S každou další stránkou jsem zírala, jak nějaký "památkář" může napsat tak vtipný deník mladé holky. Tatínek a jeho psi, americká maminka, další osazenstvo zámku a jejich (často bojkotované) pokusy o pozvednutí úrovně vráceného dědictví - spousta nečekaných situací a trefných výroků všech zúčastněných. Nezapomenutelný byl již převoz popela předků:) A nějaké ty malé nedostatky přehlížím, včetně useknutého konce - těším se na další díl (mám pro české autory prostě trochu slabost, zvlášť pro ty vtipné:)

bibi.r 09.08.2013

Chcete se pobavit? Chcete se od srdce zasmát? Co zasmát, ale brečet smíchy? Pak tohle je ta správná volba :). Výborná knížka pro relax, odpočinek a zahnání blbé nálady.

proton 26.04.2013

Zvedla mi náladu. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.

inganga 25.04.2013

Knih, kde je slovní i situační humor, není zas tak moc a proto je mám ráda. Nevraždí se, nevyšetřuje se. Čtete a usmíváte se.

proton 01.04.2013

Relaxačni a odpočinková, nakopne a dodá dobrou náladu.

Lenora 14.12.2012

Příběh restituentské rodinky Kostků, která po pádu komunistického režimu zdědí hrad. Celou anabázi popisuje v deníkových zápiscích ironická Marie (v rodové linii III.), dcera bývalého emigranta Františka Antonína (nyní hraběte Kostky z Kostky) a jeho americké manželky Vivien. Celkem vtipně líčí problémy spjaté s provozem historického objektu při nedostatku financí, nebo kontrasty amerického idealismu a našineckého švejkovství. Na denním pořádku jsou nejrůznější nehody a absurdity, nechybí ani barvité postavičky služebnictva (respektive zaměstnanců). Některé vtipy se sice často opakují (třeba upřesnění v závorkách), ale stylisticky zapadají do zvolené formy – pokusu v USA vychovaného děvčete se zdravým odstupem co nejlépe odvyprávět proběhnuvší události. Autor je původní profesí kastelán, takže má s péčí o chátrající památky bohaté zkušenosti, které zúročil již ve své předchozí knize "Deník kastelána" (pod pseudonymem Jan Bittner). Trochu podivný je náhle useknutý závěr, přičemž knize zcela chybí jakákoli pointa - vyprávění pokračuje stále ve stejném duchu až se najednou zastavuje se slovy: "konec první části". Je to poslední vtip (kdo se směje naposled...) či pokus o postmoderní odkazování k nekonečným komediálním seriálům, které vyčerpanosti navzdory nikdy nevyvrcholí, ani nikam nesměřují? Přiznání, že život pointu nemá a prostě jde dál deník nedeník (jak tento prvek využívá třeba Petra Soukupová a její "Marta v roce vetřelce"). Nebo autor opravdu doufá, že svým humorem navnadil čtenáře a ti i přes nedostatek napětí investují do jeho budoucí knihy, která osudy všech členů rodiny dále rozvine (Stane se Marie třetím strašidlem? Vdá se Deniska za Maxe? Vyléčí se pan hrabě ze skrblictví? Bude Benda drsně vyžadovat zaplacení dluhů?) Bohužel - právě nejbanálnější vysvětlení odpovídá skutečnosti, takže nadšení čtenáři se odpovědí na některé otázky zřejmě dočkají v druhém díle, který již je na světě.