Nielada Nielada komentáře u knih

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Tuto knihu jsem četla opět po mnoha letech a musím říct, že je to ta z knih, které patří k čistým radostem mého života. Se svým mužem bych se do srubu v horách klidně hned přestěhovala. Těším se na další díly.

23.07.2016 5 z 5

Pán země (převyprávění) Pán země (převyprávění) Ondřej Neff

Zatímco první díl jsem četla z pouhé zvědavosti, na druhý jsem se vyloženě těšila. A nezklamal mě. Příběh se vyvíjí zajímavé - neočekávaně, moc se mi líbilo prostředí, ve kterém se odehrával. A navíc - jednotlivé postavy jsem si již prostě zamilovala. Tak uvidíme, čím mě překvapí trojka:

17.07.2016 5 z 5

Pět přání Pět přání Hana Doskočilová

Tahle kniha provázela v dětsví mého bratra a nyní i všechny mé děti. Je nádherně ilustrovaná a jedna z nejohmatanějších. Dá se u ní krásně a dlouho povídat.

28.06.2016 5 z 5

2x 101 knih pro děti a mládež 2x 101 knih pro děti a mládež Pavel Mandys

Je to bezva kniha, moje srdcovka, ve které si stále průběžně listuji a hledám a hledám. Jen škoda, že nemá další pokračování, moc bych se za to přimlouvala. Těch skvělých knih, které tam autoři doporučují a velmi pěkně představují, by tam podle mě mohlo být o dost více.

28.05.2016 5 z 5

Pán vzduchu (převyprávění) Pán vzduchu (převyprávění) Ondřej Neff

Neuvěřitelně jsem si čtení této knihy užila. Ačkoliv nepatřím mezi milovníky Verneovek, byla jsem zvědavá na tuto "Verneneffku". Od první stránky jsem se prostě bavila a pochutnávala si na knižní lahůdce. Asi jako když si k snídani dáte skvělou francouzskou bagetu s vynikajícím anglickým džemem a obě ty dobroty vytvořily pravé, poctivé, české ručičky.

28.05.2016 5 z 5

Poklad Poklad Pavel Čech

Tento komiks je pro mě takový poklad:-) Neobyčejně laskavý, vtipný, vynalézavý a vskutku krásně ilustrovaný. Asi každé dítě by si přálo mít tatínka, který vymýšlí příběhy na přání. Jsem hrdá na to, že Pavel Čech je Čech - a to dokonce dvojnásobný! Více takový Čechů!!! A více takových komiksů!!!

04.05.2016 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Tak konečně - seznámila jsem se s Annou ze Zeleného domu! Jako dítě jsem ji minula a je mi to líto. I nyní, vzdálenou od dětských let, mě však kniha bavila. Očekávala jsem poněkud upjatý, přemoudřelý příběh, ale ono ne. S Annou je legrace - ovšem nejen ta. Jedná se o milou směs humoru, dojetí, životní moudrosti, nadšení z přírody a přátelství. Anna není bezchybná a to je na ní sympatické. Některé věty bych si ráda opsala a řídila se jimi. Snad se mi to povede a snad se někdy dostanu i k nějakému tomu pokračování.

26.04.2016 5 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Skvělá kniha. Téma chlapce, který se narodil s vážnou vrozenou poruchou je podáno z pohledu postiženého hlavního hrdiny, jeho sestry, přátel. Člověku dojde, že těžké to není jen pro Augusta, ale i pro jeho sestru a rodinu. Kniha není ale vůbec depresivní. Nabízí plno zamyšlení o hodnotách, o tom, v čem doopravdy spočívá štěstí, o tom, že těžký životní úděl může člověka posunout dopředu a umožnit mu dozrát. Zároveň oceňuji vtip a lehkost, s jakou je napsána. Četla jsem ji už podruhé a opět jsem měla silný zážitek. Ve škole ji máme nakoupenou ve více kusech a čteme v šesté třídě. Doporučuji!!! Otevírá spoustu témat k debatě (a děti baví).

03.04.2016 5 z 5

Miliony Miliony Frank Cottrell Boyce

Knihu moc doporučuji všem věkovým kategoriím, od dětí ve 4. třídě počínaje. Mezi množstvím poučných pojednání o svatých, ke kterým se hlavní hrdina po osobní tragické události upíná, a neutuchajícím humorem (mnohdy samotnými svatými způsobeným), probleskují zajímavé otázky týkající se smyslu peněz, bohatství a chudoby, vztahu k penězům. Je vážně dobrá a moc by mě zajímal názor dětských čtenářů - snad se ho někdy dočkám (možná i tady na databázi:-))

21.03.2016 5 z 5

Neříkejte mi Izmael Neříkejte mi Izmael Michael Gerard Bauer

Je to po dlouhé době kniha, u které jsem se smála nahlas. Moc jsem si ji užila a vřele doporučuji pro starší děti z druhého stupně a další. Je to chytrý příběh o chytrém klukovi, který se stane obětí šikany. Spisovateli se ale podařilo toto neveselé téma zpracovat nanejvýš vesele a humorně, takže se při čtení i po něm prostě musíte cítit uvolněně a odpočinutě. Více takových knih!

13.03.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Ta kniha mě dostala. Od začátku do konce mě nutila být ve střehu, nedýchat, očekávat... Příběhy hlavních postav se po krůčcích rozvíjejí a nenápadně proplétají, dojímají i napínají, až se to téměř nedá vydržet. Trochu lituji, že závěr mi přinesl lehké zklamání z "rozřešení". Asi jako když po výborném, hutném, kvalitním, pestrém obědě o několika chodech očekáváte skvělý, zázračný zákusek a oni vám naservírují poněkud mdlý, lehce oschlý moučník. I tak se ale kniha řadí k těm nej, které jsem zatím četla.
(Než jsem ji začala číst, sebrala mi ji má 12ti letá dcera, které se taky moc líbí. Doufám, že rozdýchá všechny pasáže).

05.03.2016 5 z 5

Ema Naopak Ema Naopak Gunilla Wolde

Byla to oblíbená kniha mého mladšího bratra. Pak mých dcer. Dnes jsem ji vyndala spolu s dalšími starými knihami našemu malému synovi - a tu o Emě chtěl číst několikrát po sobě. Má prostě nějaké speciální kouzlo, kterému se zřejmě ani po letech nedá odolat.

02.03.2016 5 z 5

Znovuzrozen z popela Znovuzrozen z popela Avraham Harshalom (p)

Autor knihy se snažil podat co nejpřesnější obraz o událostech, které sám na vlastní kůži zažil a přežil. V knize najdeme opravdu podrobné a přesné popisy koncetračního tábora Osvětim. Je členěná na kratší kapitoly, v každé se věnuje jednomu tématu táborového života. Autor dává prostor také událostem a životu po válce. Jeho výpovědi jsou prosté avšak velmi autentické a až mrazivě dokumentární. Kniha se dobře čte, doporučuji všem, kteří se o toto téma zajímají.

05.02.2016 5 z 5

Deník mého bratra Deník mého bratra Chava Pressburger

Deník mého bratra jsem četla s neurčitým očekáváním a jsem moc ráda, že jsem se do toho pustila. Díky svkělé předmluvě od Leo Pavláta a bohatému doprovodnému slovu sestry Petra Ginze, izraelské malířky, dostaly deníkové záznamy rámec, v němž čtenář mnohem lépe pochopí jejich význam a důležitost. Autentičnost výpovědí malého chlapce člověka dojme a dotkne se ho, ať chce nebo ne. Stejně tak jako přidané ukázky z Petrových příspěvků do známého terezínského časopisu Vedem. To vše spolu s výtvarnými pracemi dokazuje, jakou osobností Petr už ve svém věku 14ti až 16ti let byl a v jakou mohl dozrát. Možná bychom se v české kultuře dočkali následovníka Karla či Josefa Čapka, možná někoho jiného. Kdo ví. Je každopádně škoda, že jeho život skončil tak rychle, i když překypoval až do poslední chvíle. Ale také je dobře, že stále žije díky své sestře, pamětníkům a dalším knihám, ve kterých se objevuje (viz Princ se žlutou hvězdou, Návštěva z pravěku).

31.01.2016 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Je to opravdu skvělé. Originálně řešené postavy, kdy různé druhy zvířat znázorňují rozličné národnosti, prolínání současností s minulostí, úžasná grafika atd., atd. Příběh byl pro mě zvláštní i tím, že to byl prostě převyprávěný život autorova tatínka a částečně i Arta Spiegelmana. Nepřinesl pro mě rozřešení, upokojení, smíření - naopak, vyvolal spousty otázek, zneklidňoval. V celém příběhu je zjevné, že utrpení holocaustu prostě nevymizelo roku 1945, ale jeho oběti si ho v sobě nesou po celý život. Pro děti to tedy rozhodně není, ale myslím, že nějací zralí "týňáci" na konci ZŠ by si s tím už poradili.

25.01.2016 5 z 5

Příběh Eriky Příběh Eriky Ruth Vander Zee

Ta kniha se mi moc líbí. Je přečtena za malou chvilku, ale zanechá dojem na dlouho. Jednoduchý text a na každé straně krásné ilustrace, silný příběh i poselství. Moc doporučuji pro děti třeba už od devíti let, ale i pro starší a dospělé. Podle předmluvy jsem pochopila, že se příběh skutečně stal. Ať tak či onak, přečtěte si to:-)

20.01.2016 5 z 5

Hledání Hledání Eric Heuvel

Tento komiks navazuje na Rodinné tajemství, a tak jako první díl, je i tento skvělý. Moc doporučuji pro všechny děti z druhého stupně, ale klidně i pro dospělé. Zatímco Rodinné tajemství představilo osudy holandské dívky za druhé světové války, Hledání se zaměřilo na její židovskou kamarádku a dozvídáme se tak druhou stranu příběhu. Oba díly v sobě nesou silné poselství o historii, kterou by měli znát všichni, aby se náhodou nestala současností.

20.01.2016 5 z 5

Návštěva z pravěku Návštěva z pravěku Petr Ginz

Tahle kniha není úplně obyčejná kniha. Už jenom pro to, kým byl její autor. Napsal ji 13ti letý chlapec (možná i mladší) a když ve věku 16ti let zemřel v Osvětimi, byl to pouze jeden z jeho pěti napsaných románů, který se dochoval celý. Petr Ginz byl nadaný hoch - zajímal se o přírodní vědy, literaturu, jazyky a mnoho dalších věcí. Návštěva z pravěku v sobě nese stopy poněkud dětského psaní a je výrazně ovlivněna stylem Julese Verna. Dnešní čtenáři by jistě uvítali moderní jazyk, protože ten původní je poněkud zastaralý a hůře se čte. Nevadí. Kniha určitě stojí za přečtení - když už ne celá, tak jen ta předmluva a doslov stojí za to. Chystám se na knihu Princ se žlutou hvězdou, která je celá věnovaná autorovi, a také na Deník mého bratra, který vyšel s komentáři Petrovy stále žijící sestry.

20.01.2016 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zlodějka knih se mi opravdu moc líbila. Ačkoliv jsem s vlekým očekáváním viděla dříve film, který na mě působil poněkud mdle, při čtení jsem místy téměř nedýchala. Atmosféra filmu i knihy se shoduje, ale jak už to tak bývá, ta kniha je prostě lepší a silnější. Sílu příběhu, kde se to hemží postavami, které si musíte zamilovat, umocňuje netypický úhel pohledu vypravěče - smrti. Také fakt, že se v ději skáče a vy se často dozvíte, jak to skončí, dříve než je příběh odvyprávěn, vám nabízí možnost nahlédnout na události s nadhledem - jakoby shora tak, jak se na ně dívá "smrt". Když dojde na nejhorší, nejste už tolik šokováni, máte možnost se připravit a také jinak ohodnotit jednotlivé okamžiky. Téma války prožité v nacistickém Německu v super podání, viděno nečernobíle. Vypravěčský styl senzační. Nemám co vytknout ani co dodat. Mohu jen doporučit.

02.01.2016 5 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Kniha má podle mého názoru několik velkých plus a zároveň velkých minus. Kladně hodnotím tématickou šíři příběhu - není to jen povídání o holocaustu, ale autorka se snažila o komplexní vylíčení osudů lidí na obou stránách, zajímavé je např. téma Sibiře a návratu po válce domů. Líbila se mi i zajímavá kompizice knihy, která zvyšuje napětí a očekávání. ALE! Souhlasím s tím, že je kniha velmi nevyvážená. Některé úseky jsou nesmírně napínavé a poutavé, bohužel se mi zdá, že převažují části, které postrádají hloubku. Autorka často jen nadhodí motiv, aby ho vzápětí opustila a rychle přeskočila na něco dalšího. Možná je to právě tou šířkou záběru - nebyl čas na propracování postav, míst a atmosféry. Místy jsem skutečně trpěla, připadalo mi, že čtu zápisky šikovné školačky, která si přečetla nějaké knihy, a teď na jejich základě píše svůj příběh. Působilo to ploše a někdy nerealisticky. Buď to měl být román alespoň na dva díly, nebo stačila povídka o silné postavě - loutkaři z ghetta. Asi škoda, že tuhle knihu nenapsal někdo jiný. Nicméně, pokud si ji přečtou hlavně mladší čtenáři (ne děti!), pro které to bude jedno z prvních setkání s tímto tématem, mohli by být nadšeni a hodně se toho dozvědět. V tomto směru knihu doporučuji. Pokud jste zažraní do tohoto tématu a hodně jste toho přečetli, asi uděláte lépe, když si vyberte něco jiného.

25.12.2015 3 z 5