Nielada Nielada komentáře u knih

Anne Franková – komiksový životopis Anne Franková – komiksový životopis Sid Jacobson

Kniha se mi líbila od začátku do konce. Oceňuji nejenom pěknou grafiku, ale také historické vsuvky v průběhu celého příběhu, které jej doplňují a skvělou jednoduchou zkratkou vysvětlují vývoj válečných událostí stejně jako postupu omezování svobod židovských obyvatel až k samotnému "konečnému řešení".

Je to jistě skvělý úvod k přečtení samotného deníku, už ho mám připravený...

06.11.2015 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Je to mimořádná kniha, ve které se propojilo skvělé téma se silnou hlavní postavou a výborným vypravěčským stylem autora - novináře. Ze čtení mám tak silný zážitek, že ani nevím, o čem psát. O poslání knih v našich životech a jejich smyslu ve chvílích, které dalece překračují hranice normálnosti a unesitelnosti? O hlavní hrdince a těch dalších, kteří si zachovali lidskost i v nejtěžších chvílích, které snad mohou člověka potkat? O lidech, které známe blaze či neblaze z historie a přesto se o nich dozvídáme v nových souvislostech? Vypravěčský styl mi naprosto vyhovoval, ty nejhorší věci líčil popisně, i když velmi silně a moc ráda bych některé pasáže zapomněla. Mnohé bych si ale ráda naopak zapamatovala, protože stojí za to. Tak jako celá kniha. Udivuje mě, že je u nás vcelku neznámá, ačkoliv je hlavní postavou Češka. Na obalu jsem si přečetla, že ve Španělsku patří mezi nejčtenější romány. Tak si moc přeju, aby to tak bylo i u nás.

03.11.2015 5 z 5

Malá princezna Malá princezna Ján Uličiansky

Kniha je vlastně takovým převedením Malého prince do současnosti. Řekla bych, že pro dětského čtenáře je oproti Malému princi srozumitelnější. Není to kniha pro každého či pro každé dítě, užijí si ji hlavně čtenáři, kteří si při čtení rádi popřemýšlejí. Mně osobně se moc líbila, oceňuji půvab vyprávění i jemný jazykový humor.

25.10.2015 5 z 5

Maluj, co vidíš Maluj, co vidíš Helga Hošková-Weissová

Skvělá kniha, vyšla již v několika jazycích. Všem, kdo četli Deník, vřele doporučuji a naopak! V knize ja daleko více ilustrací a maleb, než v deníku. Doporučuji do škol - názorně ukazuje, jak se žilo v Terzíně a jak se "nežilo" v Osvětimi.

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Jsem Iloně Borské vděčná za knihu o neobyčejné Češce .- vynikající lékařce Vlastě Kálalové, o které málokdo ví. Jako Češi si potřebujeme uvědomovat, že z našeho národa vyšlo mnoho statečných, neobyčejných lidí, kteří byli ochotni do konce sil bojovat za svou věc. Škoda jen, že život je nespravedlivý a mnohdy připraví těm nejúžasnějším to nejtěžší. Ale já doufám, že si to v životě "potom" vyberou...

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Kniha je skvělá. Když si uvědomíme, že jsou to deníkové záznamy dívky ve věku 9 až 16 let, to je něco, to je sloh! Paní Helga Weissová (Hošková) byla již v tomto věku nejen zdatnou malířkou, což dosvědčují realistické obrázky, ale také vynikající spisovatelkou, jak je vidět na přímočarém, prostém stylu vyprávění. Moc doporučuji knihu Maluj, co vidíš, ve které člověk najde zřejmě všechny autorčiny kresby. Zajímavé je, že v deníku neuvedla, jak tato druhá kniha přišla ke svému názvu - když poslala tatínkovi na jeho stranu ghetta obrázek - jak děti staví sněhuláka, poslal jí vzkaz "Maluj, co vidíš," A tak se z malého dítěte rázem stala dospělá žena.
Deník doporučuji a souhlasím s JessyPittem - nakupte ho do škol! (klidně i do základních)

Deník 1942 - 1945 Deník 1942 - 1945 Michal Kraus

Právě jsem dočetla tento deník a ačkoliv to není pro mě první kniha s tímto tématem, velmi se mě dotkla. Během čtení jsem se občas hůře soustředila kvůli nepřesným formulacím, občasným výpadkům v ději a zkratkovitosti. Ale co - vždyť je to autentický deník, který psal 15ti letý chlapec o strašných čtyřech rocích svého života, kdy prošel neuvěřitelnými krutostmi a ztratil oba své rodiče. Takže jaképak literárno, tohle je reálný život. A o to je to silnější. Když vám na konci dojde, že tohle všechno zažil kluk, který by v současnosti chodil do devítky a řešil, kam na střední.... Je toho moc a je to opravdu nepředstavitelné a nepochopitelné, i když o tom čtete a posloucháte. Moc panu Krausovi fandím...

17.10.2015 5 z 5

Tajná zahrada Tajná zahrada Frances Hodgson Burnett

Kniha s okouzlující atmosférou staré Anglie. Při jejím čtení toužíte procházet se po rozlehlých vřesovištích a větrem si nechat pročistit hlavu, ponořit se do mlžných oparů a vystoupit z nich přímo u tajemného starobylého přepychového domu či prosté chalupy plné zdravých malých Angličanů:-)

Nejdříve mě trochu zklamalo, že je to pouze zkrácená verze originálu, ale po přečtení rozumím tomu, proč to tak je. Neobvyklý příběh se chvílemi rozvíjí poněkud rozvláčně a tak trochu nudí. Ovšem vzápětí naštěstí přijde vždy silná část, která čtenáře nadchne a postrčí děj dopředu.

Knihu velmi doporučuji kvůli hodnotám, kterými je nabita.Líbí se mi hezká směs psychologického vykreslení dětských postav, reality a pohádkovosti. Těším se na další autorčiny počiny.

10.10.2015 4 z 5

Rodinné tajemství Rodinné tajemství Eric Heuvel

Skvělý komiks, který seznámí děti s válečnou historií jedné nizozemské rodiny. Pro Čechy určitě zajímavý pohled a srvnání s událostmi ve vlastní zemi. Kromě tématu přátelství dvou děvčat, z nichž jedna má za otce kolaboranta s nacisty a druhá je Židovka, se komiksový příběh zaobírá stručným přehledem událostí druhé světové války. Je to silný příběh a výborné zpracování, idelání pro děti nad 10 let. A vyplatí se přečíst do konce - pointa je skvělá.

28.09.2015 5 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Byla to moje "první kniha pro dospělé" a tak jako k první lásce k ní mám naprosto speciální vztah. A nutno podotknout, že mnohem lepší, než k té první lásce :-) Je to stále moje srdcovka.

28.09.2015 5 z 5

To je New York To je New York Miroslav Šašek

To je New York, To je Paříž, To je Londýn, To je Austrálie....To je nádhera!

Knihy vtipně zachycují atmosféru měst či dokonce kontinentu pomocí minimálního počtu slov a maximálního obrazového materiálu. Všechno to dýchá trochu starodávnou atmosférou jistě i vzhledem k roku, kdy vyšly poprvé. Baví dospělé, baví děti a mě baví pořád dokola. Jsem hrdá, že jejich autorem je Čech, i když bohužel pro spoustu lidí neznámý. Snad v tomto ohledu přichází změna.

07.09.2015 5 z 5

Proč obrazy nepotřebují názvy Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřej Horák

Naprosto špičková kniha o umění!!! Ačkoliv je pro děti (asi spíše trochu starší), neudržela jsem se a musela jsem číst a číst a číst. Jsou v ní skvěle vysvětleny základní poznatky o malířství, umění, uměleckých směrech, o tom, jak to chodí v galerii... Až půjdu příště do galerie, moc bych si přála, aby mě doprovázeli autoři knihy.

Prosím, napište ještě něco :-)

03.09.2015 5 z 5

Jak voní týden Jak voní týden Olga Masiuková

Kniha se mi líbila od začátku do konce. Oceňuji jemné a citlivé vylíčení strastí i radostí života nevidomých lidí. Kniha nepůsobí pochmurně, jak jsem se ze začátku obávala. Hlavní hrdinka není žádná "chudinka", ale statečná, milá holčička, setkání s ní vás obohatí, dojme i rozesměje. Poetický příběh nabízí spoustu možností k přemýšlení. Mám pocit, že je kniha perketně srozumitelná pro děti tak od osmi let, obzvláště pro ty přemýšlivější.

No a ty ilustrace, to je prostě krása. Barevné obrázky střídají náčrty v černošedých odstínech, které navozují vnímání nevidomých lidí.

Tuhle knihu moc doporučuji.

24.08.2015 5 z 5

Milovaný vůdce - Můj útěk ze Severní Koreje Milovaný vůdce - Můj útěk ze Severní Koreje Čang Čin-song

Právě jsem knihu dočetla a zůstal ve mně silný zážitek. Musím souhlasit s tím, že se prolínají náročné popisné, vysvětlující pasáže s částmi naprosto napínavými a strhujícími. Při čtení těch popisných pasáží jsem však byla vděčná za to, že knihu psal člověk, který nahlédl pod pokličku a rozumí vnitřnímu politickému fungování Severní Koreje. Moc zajímavá mi přišla skutečnost, že autor knihy byl a je básník a věnoval se i vysvětlování postavení kultury a spisovatelů, ale také například tomu, že "milovaný vůdce" vám mluví do všeho, včetně toho, jak můžete a nesmíte používat slova. Příběh je silný a knihu bych doporučila každému, komu se zdá, že ten komunismus nebyl zas tak špatný. Po přečtení vám dojde, jak to vypadá, když to někdo dovede do extrému.

Za samotnou knihu bych dala 5 hvězdiček, ale za vydání asi tak tři, protože je ostuda, kolik chyb v něm bylo. Když si ale představíte, že jste na útěku jako hlavní hrdina, tak prostě není čas zabývat se nějakými těmi chybičkami, je to nepodstatné:-)

23.08.2015 4 z 5

Tajný finty oblíbených holek Tajný finty oblíbených holek Amy Ignatow

Tuto knihu jsem četla pouze letmo. Na první pohled mě zaujala grafická stránka, vtipné ilustrace s komentáři a pocit, že skutečně pročítáte deník. Naprosto mě ale odrovnalo, když jsem zjistila, že jedna z dívek nemá maminku, zato dva tatínky. Tak to je na mě moc.

18.08.2015 1 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Asi poprvé jsem četla knihu proto, že miluji film, který je podle ní natočený. Vždy se snažím o opačný postup, ale nedalo se nic dělat, film přišel dříve. A ačkoliv jsem ho viděla mockrát a znám ho téměř zpaměti, kniha mě uchvátila. Prožívala jsem napětí, emoce, vychutnávala jsem si, co v knize je a ve filmu ne. Je to jedna z těch knih, do které se běžíte schovat a nechce se vám ven. Škoda, že už jsem venku a škoda, že Kathryn Stockett zatím nic dalšího nenapsala. Doufám, že nad něčím dalším úchvatném právě sedí.

17.08.2015 5 z 5

Ostrov, kde rostou housle Ostrov, kde rostou housle Josef Brukner

Podařená kniha, která spojuje básně různých autorů (vzhledem k roku vydání je trochu větší zastoupení těch ruských). Každou báseň doprovází obraz slavného malíře - je to zážitek hned v několika směrech. Básně se mi většinou moc líbí a dle mého názoru by tahle sbírka neměla chybět v žádné školní knihovně (v ideláním případě ani v té domácí). Musíme si ale počkat na nové vydání, doufám, že se toho brzy někdo ujme:-)

Jak je bosé noze v rose Jak je bosé noze v rose Milena Lukešová

Tahle kniha je moje srdcovka. Moc se divím, že od roku 1981 nevyšla znovu. Básně jsou poetické a lehounké jako drobná hra, jak hezká chvilka. Jsem šťastná, že se mi ji podařilo sehnat z druhé ruky. Z té mojí ji už nikdo nedostane.

Listonoš vítr Listonoš vítr Radek Malý

Opět podařená kniha od Radka Malého. Říkám si, že i kdyby současné děti nečetly poezii, kéž by si přečetly alespoň nějakou z jeho knih. Oceňuji úžasné ilustrace, v knihách Radka Malého najdete potěšení nejen ze slov, ale i z obrazu, je to kvalita s kvalitou. Jeho verše mi jako vždy padly přímo do srdce.

Moře slané vody Moře slané vody Radek Malý

Moc doporučuji. Verše Radka Malého mám prostě moc ráda. Srozumitelné a snadné na čtení pro menší děti, zároveň velmi poetické, s hloubkou, která zasáhne člověka každého věku. Nejsou to prvoplánová slova, ale vedou děti k přemýšlení a novému pohledu na svět. Tak si představuji kvalitní poezii pro děti.