Ostrov, kde rostou housle

Ostrov, kde rostou housle https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200980/ostrov-kde-rostou-housle-200980.jpg 5 21 6

Josef Brukner vybral a uspořádal do této knihy básně pro děti od evropských autorů jako je A. A. Milne, Lewis Carroll, Julian Tuwim, Bertolt Brecht, R. L. Stevenson... Malby zaujímají významné místo v knize, např. od Pabla Picassa, Paula Kleea, Marca Chagalla...

Emik87
13.02.2024 5 z 5

Nejsem jinak velký milovník poezie, ale tahle knížka mi vyloženě sedla. Dokonce jsem si z ní vybrala básničku na recitační soutěž. Básničky skvělé a výstižné.

Miladad
26.09.2020 5 z 5

Sice stará, ale krásná knížka.

Petass
11.04.2020 4 z 5

Kolem knihy jsem chodila celé dětství a ta zubatá obálka, mě vždy jen odradila. Knížku jsem vzala na milost až teď. Ve srovnání s dnešními knihami je neuvěřitelně pečlivě zpracovaná. Od úvodu, přes obrazovou stránku až po přehled autorů a překladatele. Nonsensová poezie není můj šálek čaje. Četla jsem postupně po pár stránkách, když byla chuť. Básně jsou pečlivě rozděleny do oddílů, většina mě bavila. Kniha je prezentována jako "pro děti". Moje děti (4a6 let) vůbec nezaujala. Navíc si myslím, že moderní umění děti neocení a ani se jim nelíbí. Beru to spíš jako "alibi", jak v nepříznivé době vydat západní autory. Překvapilo mě, že báseň "Kdyby" není Petra Skoumala, vůbec jsem to netušila. Nejvíce se mi líbily "hravé" básně. Titulní "Ostrov kde rostou housle" a třeba "Žirafa u fotografa". Určitě stojí za to vzít knihu do ruky, i když ji třeba jen prolistujete.

M-arta
16.12.2017 5 z 5

Veselá knížka pro všechny, kdo milují humor, poezii a výtvarné umění.

Rade
27.02.2016 5 z 5

Úžasné básně, krásné nesmysly a roztomilosti. Četla jsem s dětmi a líbilo se všem. Rozhodně není jen pro děti. Plusem jsou doprovodné obrazy slavných malířů.

Christian Morgernstern: (v překladu Emanuela Frynty)

Košil
Znáš osamělý košil vlát?
Plandalalá, plandalalá.
Kdo nosil jej, ten jest proklat!
Plandalalá, plandalalá.
V zlém větru si plandá a pleská.
Vítrvanaj, vítrvanaj.
jak děťátko pláčem si stejská.
Vítrvanaj, vitrvanaj.
To je ten osamělý on,
ten osamělý košil.

Sako
Sako, jež ve dne pracuje,
za noci odpočívá, když
v rukávech jeho rajtuje
si myš.
V rukávech jeho rajtuje
sem tam si strašidelně myš,
sako, jež ve dne pracuje,
za noci odpočívá, když.
Odpočívá, vždyť pracuje
ve dne, a v noci potom, když
má po práci, tak rajtuje
v něm myš.

Nielada
27.06.2015 5 z 5

Podařená kniha, která spojuje básně různých autorů (vzhledem k roku vydání je trochu větší zastoupení těch ruských). Každou báseň doprovází obraz slavného malíře - je to zážitek hned v několika směrech. Básně se mi většinou moc líbí a dle mého názoru by tahle sbírka neměla chybět v žádné školní knihovně (v ideláním případě ani v té domácí). Musíme si ale počkat na nové vydání, doufám, že se toho brzy někdo ujme:-)

poezie pro děti

Autoři knihy

Josef Brukner
česká, 1932 - 2015
Pavel Šrut
česká, 1940 - 2018

Kniha Ostrov, kde rostou housle je v