Nielada Nielada komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Od knihy Vypravěčka jsem toho hodně očekávala, během čtení však ve mně bojovalo několik pocitů najednou a ne všechny byly pozitivní. Chvílemi jsem měla pocit, jako když jíte napohled lákavý dort, ale po prvním kousnutí zjistíte, že je sice plný různých příchutí a lákavých ingrediencí, jenže je toho až trochu moc, jaksi přeplácané. Takže se brzy přesytíte a říkáte si, že se to mohlo bez spousty těch věcí klidně obejít a chutnalo by to lépe. Pro mě osobně byl příběh Sage a jejích přátel jako z přehnaného hollywoodského filmu, mnoho bombastična, aby čtenář valil oči, jak je to hluboké, promyšlené a propletené. Další věc, která mi nesedla, bylo místy až hororové líčení určitých událostí, které mi opět přišlo zbytečné. Knih o holocaustu jsem už přečetla dost, a vím, že silný zážitek se dá navodit i bez všech těchto přehnaností. Také jsem měla několikrát chuť knihu odložit, ale neudělala jsem to. Lákalo mě zjistit, co bude dál. A prostřední část je vážně skvělá (když se tím dortem tedy prokoušete, najdete lahodný nugát nebo marcipán:-). Oceňuji postřehy o tom, jak to chodí při hledání válečných zločinců, to jsem zatím nikde jinde nečetla. Závěr mi však opět ztěžkl v ústech. Vytrhla bych prostě prostředek a bylo by to mňam:-)

29.03.2015 3 z 5

Noemovo dítě Noemovo dítě Éric-Emmanuel Schmitt

Tato kniha se zařadila mezi mé nejoblíbenější. Obsahuje všechno, co mám na knížkách ráda - dobrý příběh, spoustu možností k zamyšlení, humor a originalitu, laskavost. Dvěma větami dokáže člověka rozplakat a hned za tečkou té druhé se rozchechtáte, protože smutnou chvilku "zazdí" naprosto nečekaný vtip. Moc mě bavily rozhovory o víře i uváhy malého kluka a jeho humorné postřehy k okolnímu světu. Na malém prostoru toho autor stihl opravdu hodně, mám pocit, že žádná věta ani slovo nejsou zbytečné, všechny příměsi výborně namíchány, tak akorát okořeněné a osolené. Tuto "polévku" si určitě ještě někdy dám.

18.03.2015 5 z 5

Shledání Shledání Fred Uhlman

Tato kniha byla pro mě velkým překvapením. Útlá knížečka v sobě skrývá tolik náboje a nečekaných zvratů, že jsem ji dlouho rozdýchávala. Překvapení číslo jedna: skvělé čtení pro středoškoláky či starší děti o neobvyklém přátelství. Překvapení číslo dvě - nevšední pohled na život Žida v nacistickém Německu. Překvapení číslo tři - konec knihy. A poslední překvapení - nikdo koho znám, tuto knihu nezná:-) (Tedy teď už vlastně ano, protože jsem donutila pár lidí si ji přečíst.)
Je to klasická ukázka novely - krátký děj, málo postav, ohraničené prostředí i čas, nečekaný konec - kdo chceš pochopit, jak vypadá novela - přečti si to! Jediné možné mínus vidím v tom, že obsahuje mnoho německých názvů a odkazuje na slavné osobnosti z německé historie - trochu to může brzdit u čtení, dá se to ale s trochou nadhledu zvládnout. Stojí to za to.

15.03.2015 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Tato kniha se mi moc líbila - téma holocaustu podává z neobvyklého pohledu - chlapec z nacistické rodiny kontra chlapec ze židovské rodiny - přátelství mezi nimi a srovnání jejich životů. Určitě stojí za přečtení, líbila se i mé 11ti leté dceři. Bohužel musím uznat, že chvílemi působila trochu ploše, jednoduše až naivně. Bylo cítit, že autor nebyl přímo u toho. Nicméně jí to odpouštím a vřele doporučuji!

15.03.2015 4 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Kniha známého izraelského spisovatele je skvělým čtením pro všechny děti i dospělé. Narozdíl od autorovy další užasné knihy Ostrov v Ptačí ulici je psána více naturalisticky, proto bych ji doporučila spíše starším dětem (12 let a výše). Kniha byla zfilmována, ovšem lepší je podívat se na film až po přečtení. Je to neuvěřitelně silný příběh a moc moc doporučuji.

15.03.2015 5 z 5

Ostrov v Ptačí ulici Ostrov v Ptačí ulici Uri Orlev (p)

Jedna z nejlepších knih pro děti s touto tématikou, které jsem zatím četla. Příběh je vyprávěn opravdově, odrážejí se v něm vlastní zkušenosti autora. Zároveň je naprosto vhodný a přijatelný pro děti - smutným a krutým událostem se nevyhýbá, líčí je ale pohledem malého kluka, který si spousty věcí neuvědomuje a nedomýšlí. Kluka, který se snaží žít a přežít, i když je úplně sám. Je to dětský hrdina a to musí uznat každý, kdo si knihu přečte. Kniha popisuje události odehrávající se ve varšavském ghettu, se stejnou tématikou - ale pro dospělé - doporučuji skvělou knihu Milá č. 18 od skvělého Leona Urise.

O chlapci, který se nestal číslem O chlapci, který se nestal číslem Ivan Klíma

Tato kniha je skvělé čtení pro děti ve věku 6 - 10 let. Dětskýma očima vypráví o životě v Terezíně, kde se budoucí spisovatel I. Klíma stal na nějaký čas sousedem malíře Bedřicha Fritty a jeho rodiny. Malíř měl malého synka, kterému se snažil pomocí obrázků vysvětlit, co je to svět za zdmi Terezína - svět, který klučina dosud nepoznal. Válku přežili I. Klíma i malý chlapec a spojením obrázků, které dostal od tatínka, a vyprávění spisovatele vznikla naprosto ojedinělá kniha.

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Knihu jsem přečetla téměř najednou. Musím se přiznat, že formát knihy mě také překvapil, ale naopak celkem mile, protože jedním z mých záměrů před přečtením knihy bylo zjistit, jestli by náhodou nebyla vhodná pro starší děti. Je vhodná a to velmi. Líčení událostí působí jako když posloucháte vyprávění pamětníka, na konci knihy zjistíte proč. Výhodou je to, že popis krutých osudů a zážitků není tolik drastický, je spíše věcný, což považuji vzhledem k dětskému čtenáři za velké plus. Kniha je pro děti vhodná i svou délkou a větší velikostí písma. Velmi doporučuji všem, nejen starším dětem.

14.03.2015 5 z 5

David Copperfield (zkrácené vydání) David Copperfield (zkrácené vydání) Charles Dickens

Četla jsem knihu, kterou vydalo nakladatelství Knihy Dobrovský v edici Omega. Děj se mi líbil, ačkoliv je velmi pohnutý, překlad byl úchvatný, zato neuvěřitelné mi připadalo, kolik chyb se v tomto vydání vyskytuje - chybějící nebo přebývající čárky, uvozovky atd.- musela jsem se hodně snažit, abych si toho při čtení nevšímala a nekazila si dojem. Toto vydání rozhodně nedoporučuji!!! Také se divím, že to byl vlastně jen první díl (nikde to tam není napsané), dozvěděla jsem se to až při bližším zkoumání na internetu.

30.12.2014 5 z 5

Copak naše babi! Copak naše babi! Ilse Kleberger

Knihu jsem koupila nedávno náhodou v bazaru, neznala jsem ani název ani autorku. Teď ji čteme s dětmi a pokaždé si ji nemůžeme vynachválit. Jemný, milý humor, který zahřeje u srdce.

13.10.2014