O chlapci, který se nestal číslem

O chlapci, který se nestal číslem https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3248/bmid_o-chlapci-ktery-se-nestal-cislem-Gpb-3248.png 4 32 8

Výtvarník Bedřich Fritta namaloval v koncentračním táboře Terezín svému synkovi obrázkovou knížku k třetím narozeninám. Ivan Klíma napsal k těmto obrázkům příběh chlapce, který se nestal číslem.

kamibe
21.07.2022 5 z 5

Mně připadá dobré ono časté opakování - dovedu si představit, jak to s patřičným přednesem, pauzami a místy dostatečně dramaticky čtu malému dítěti, které bude fandit uprchlému klukovi a jeho převlekům, bude přitom sledovat obrázky a překvapeně uslyší opětovné: Ale nevyprávím pohádku. Myslím, že je dobré později po čtení vysvětlit dítěti, jak vlastně kniha vznikla.
Pro mne bylo velmi zajímavé číst povídání Arno Paříka na klopách přebalu. Skrývalo pro mne také překvapení - malíř obrázků se narodil v místě mého dlouholetého profesního působení.

helusa2
27.03.2022 5 z 5

Úplně nejjednodušší a nejvýstižnější vysvětlení, co to byl holocaust, pro ty nejmenší děti. Obrázky jsou milé a veselé - ovšem když člověku dojde, kdy, kde a proč byly malovány… Škoda, že je knížka vyprodaná - vzala bych ji do školní knihovny…

marwinmh
12.02.2022 5 z 5

Příběh o chlapci a jeho rodině za II. světové války, převyprávěn dle mě trochu kostrbatě, nezáživně (příliš často opakovaná slova), ale to hlavní nám autor sdělil. Jde opět o jiné pojetí hrůzných let, na které by lidstvo nemělo zapomenout. Ilustrace se mi líbily velmi.

jes09
03.02.2022 5 z 5

Jsem ráda, že v rámci čtenářské výzvy jsem sehnala tuto ojedinělou knihu, která vepsala nejeden lidský život..

misssicccka
11.01.2022 5 z 5

Je moc tezke byt kriticky k takovemu pocinu.
To by snad zvladl jen ten, kdo opovrhuje dusemi, ktere se ztratily za hradbami Terezína.
Takze: ilustrace nadhera, doprovodny text ma dobry napad, ale bohuzel, jak je napsano nize: moc casto se opakuji pasaze dlouhych souveti, vypocet povolani apod. To by mohlo fungovat jako uspavaci prostredek, ale malemu diteti (ani svemu sestiletemu) bych to necetla. Komu je tedy kniha urcena? Autor sam opakuje hodnekrat: "ale ja nevypravim pohadku". Podle mne je to kniha pro dospele, ne pro deti.
Dospeleho naplni emocemi.

Vevericka.eva
03.03.2020 4 z 5

Jsem ráda, že díky této knize splním čtenářskou výzvu, ale jinak nic pro mě a svým dětem bych ji zatím také nedala, možná až jim bude tak 10. Je dobře, že existuje, prostřednictvím dítěte jsou zážitky z koncentračního tábora na jednu stranu - fyzickou méně brutální a na druhou stranu -psychologickou snad ještě horší.

Litocha
20.02.2020 3 z 5

Po pravdě, jsem trochu na rozpacích, jak mám vlastně hodnotit. Záměr zaslouží ocenit, v žádném případě bychom si na tuhle temnou etapu dějin neměli dovolit zapomenout. Neznám moc knížek s tématem holocaustu pro nejmladší čtenáře. Po výtvarné a jazykové stránce mě ale dílo nějak neuchvátilo, působivé je hlavně díky vědomí reálnosti příběhu a skutečným osudům, které jsou s knihou spojeny.
Knihu tvoří vlastně jeden dlouhý monolog plný komplikovaných souvětí. Takže pro malé čtenáře může být moc náročná, naopak pro starší je pokus o podobenství možná až příliš přímočarý. Opakování motivů a formulací mě (kromě počátku, kde výborně, působivě gradují jednotlivá omezení, kterým byli Židé vystaveni) spíše rušilo. Na knížce se bohužel podepisuje, že text vznikl jako doprovod k hrsti dochovaných kreseb.
Kromě vysvětlení, jak z lidí udělali čísla, na mě nejvíc zapůsobil doslov a text na přebalu přibližující skutečné osudy autorů a jejich rodin.

Nielada
14.03.2015 5 z 5

Tato kniha je skvělé čtení pro děti ve věku 6 - 10 let. Dětskýma očima vypráví o životě v Terezíně, kde se budoucí spisovatel I. Klíma stal na nějaký čas sousedem malíře Bedřicha Fritty a jeho rodiny. Malíř měl malého synka, kterému se snažil pomocí obrázků vysvětlit, co je to svět za zdmi Terezína - svět, který klučina dosud nepoznal. Válku přežili I. Klíma i malý chlapec a spojením obrázků, které dostal od tatínka, a vyprávění spisovatele vznikla naprosto ojedinělá kniha.