Mon.CouCou Online Mon.CouCou komentáře u knih

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Napsat jako prvotinu dojemný, citlivý a emotivní příběh, který nadchne mnoho čtenářů, na to už je třeba talent od přírody. Troufám si mezi ně zařadit i autorku Miriam Blahovou, protože její strhující dílo Příběh slunečnice, mě dostalo.
Dívčí román dvou žen totiž vede k zamyšlení. Velmi silnému. Každý člověk touží po lásce a nejinak je to i u Natálie a Evy. Z historie bychom se měli nejen učit, ale i poučit. A tady se prolíná minulost z doby protektorátu, druhé světové války a současnosti, propojeny Hedvikou, která v nemocnici vypráví příběh Natálii o osudu starší sestry Evy. Ačkoli nepřízeň osudu vlivem hrůz, které naše země zažily, se může zdát jako silnější téma Evy, ani linka Natálie, co prožívá v současnosti, rozhodně nezaostává.
U této knihy si připravte kapesníky a čas, abyste nemuseli knihu vůbec odkládat.
Moc autorce fandím. Co jsem nakoukla, v další knize autorky je obrovský posun s práci jazyka.

23.07.2023 5 z 5

Trnitá cesta Trnitá cesta Sarah Parsley (p)

(SPOILER) Po předchozí recenzi na Třetí zahradu jsem sáhla po pokračování. Sarah Parsley mě však tentokrát hodně překvapila a já u knihy Trnitá cesta nedokázala odhadnout... nic!
Mám podezření, že autorka vypráví příběhy z jejích minulých životů.

Sára přivedla k zámečku Růžová Hůrka, kde ve snaze zvrátit jedno špatné rozhodnutí otevíráme tajemný a erotikou propletený historický příběh o Darienovi z let 1795 - 1802. Ten slíbil otci, že se ožení. Avšak tady nám autorka naservírovala hned několik dějových linek. Postel mu zahřívala služebná Hanka, zamilovaný byl do té, kterou mít nemohl. A teď kterou vybrat? Do cesty se nám zamíchá ještě Dorka s lepším rodokmenem, i nedosažitelná Olivie, chovanka z kláštera.
Měla jsem hned několik teorií. Jenže pak jsme se opravdu dostali na trnitou cestu a jeden z životů uhasl. V ten moment jsem už přestala předvídat a hltala každé slovo.
Když jsem došla k epilogu, spadla mi brada. Jako wft co? (Tady by mělo být moje emoji s bradou Jima Carreyho z Masky). Naštěstí jsme se dočkali bonusovky a moje chuťové pohárky nabraly pohádkový směr.

Strašně mě baví sledovat progres autorů v dalších knihách a tady ušla tato spisovatelka k obrovskému pokroku. Těším se upřímně na další knihy, historii umí. Teda až na to, co udělala té knížce v knize, au!

19.07.2023 5 z 5

Bouře v našich srdcích Bouře v našich srdcích Jenny Naomi (p)

(SPOILER) Číst o exotice a novodobém harému? Proč ne :-)

Měla jsem trošku obavy číst 1.díl něčeho, kde druhý díl ještě nevyšel. Ale! Nenechávejte se odradit, jako já. Bouře v našich srdcích od Jenny Naomi je totiž napsaná tak, že si knihu užije každý čtenář. Příběh je uzavřený, i když tušíte, kde naváže autorka na pokračování. Takže otevíráme LGBT+ a hate to love romance :-)

Otec hlavního hrdiny se nešťastně zadluží a tím se dostává do hledáčku i jeho osmnáctiletý syn. Násilím je odveden do novodobého harému. Plavovlasý modroočko je křehká povaha a v prostředí, které nenávidí, nalézá jedinou spřízněnou duši. Sultán Kemal ho učiní manželem. Ten překvapuje a ačkoli má ve svém sídle manželky i milence, cosi ho k chlapci táhne a přes počáteční chyby nachází cestu k srdci přes něžnosti i vřelé přátelství. Sultán se zamiloval. A u Dominika? Z nenávisti je cesta k lásce přímá.
Jenže intriky, žárlivost a jak už bylo v jedné pohádce o závisti řečeno... Když budu chtít, ve svém srdci závist budete mít... Tomuto vztahu není přáno. Nachází největší slabinu Dominika a manipulace už dokoná průser...

Musím říct, že je pro mě tato kniha velký překvapení. Autorka se tématu nebála. Postavy i emoce jsem si plnohodnotně prožila a kniha ještě teď ve mně rezonuje, doporučuji!

17.07.2023 5 z 5

Pod magnolií Pod magnolií Martina Máta Nosková

Kdybyste mohli cestovat v čase, kam byste se chtěli podívat? Mě knihy s touto tematikou vždycky přitahovaly. Proto jsem sáhla po knize Pod magnolií od Martiny Maty Noskový. Přiznám se, zajímalo mě, jaké knihy vydává i nakladatelství, odkud dílo vzešlo a jsem vážně příjemně překvapena! Zvlášť, když samotná obálka mě nelákala. Chyba!

Věřím, že jednou nastane den, kdy bude možné časem cestovat. Co mě vždycky zajímá první u těchto témat-je způsob. Fabien se vlivem Peteova slibu a bláznivého staříka dostane do stroje času. Další, co mě u těchto námětů fascinuje a baví zároveň je zvolené období. Já sama bych si zvolila totiž úplně jiné prostředí. Protože pistolníci a éra našich pra-pra-pra předků... by při mém štěstí znamenala rovnou kulku mezi oči. Jenže tady ani nás autorka nešetří a ono vážně půjde o život :-)
Musím říct, že jsem nečekala vlnu emocí. Ale vůbec. Jako podívat se do minulosti-pro mě je jen obava, abych nezměnila nějak budoucnost. Jenže tady v tomto příběhu to bylo tak barvitě popsáno, že upřímně-mám k dílu jedinou výhradu-přečetla jsem to až moc rychle.

Martino, pište, jazyk ovládáte na výbornou a rozhodně si od Vás zase něco přečtu :-)

16.07.2023 5 z 5

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

(SPOILER) Knihy mě zaujaly prvně obálkou, připomněli mi oblíbence Alfonse Muchy. Znáte to-jdete mezi knihy a osaháváte ty zajímavější kousky :-)

Nicméně tady jsem byla mile překvapena i celkovým příběhem. Naprosto chápu, že Lucie zvítězila v soutěži inkoustu. Každou kapitolu má nazvanou jinak, což hned od začátku nutí čtenáře přemýšlet.

K sérii-zkusím to sloučit od každého kousek.
Lena má naprosto příšernou matku. Když se dostane na dno, rozhodne se k nejhoršímu.
Jaký je život po smrti? Stává se z ní navka a my tak poznáváme svět bludiček, rusalek, baby jagy, nemoje, Kora, Berka, Diviše... prostě svět úchvatně a tajemně vykreslený. Miluju temného Nav!
Lena má úkol. Časově téměř nemožný. Dovést na scestí lidskou bytost.
Myslela jsem si, že první díl je uzavřeny, teď nevím, jak nespoilerovat, prostě se dostaneme zpět do lidského světa. V druhém díle jsou více rozvedeny myšlenky Leny-po psychologické stránce hrdinku lépe pochopíme. Dostáváme se zpět k tajemnému Nav, až Ostrovu neviňátek (to bylo něco na mě). Nechybí akce, napětí, sarkasmus i milostná linka.
Jsem moc ráda za oba díly, které dohromady tvoří vážně originální fantasy, které jsem si zamilovala a můžu jen doporučit.
Děkuju moc za krásný zážitek, v budoucnu se k této sérii zase ráda vrátím :-)

14.07.2023 5 z 5

Vrčící naděje Vrčící naděje Lenka Hnátová

(SPOILER) Dostalo se mi do rukou něco, co jsem absolutně nečekala. Vrrr!
Od první kapitoly, přiznám se, jsem nemohla uvěřit, že toto píše tato autorka, která se za relativně krátkou dobu vypracovala k textu světových autorů. A co víc - vymyslela příběh, s jakým jsem se ještě nesetkala.
Zprvu, i podle anotace, jsem si říkala - pche - válečné fantasy. Pak jsem ale samotné autorce musela napsat, protože mě to neskutečně chytlo. Ono jde totiž o velmi odvážnou, skvěle napsanou postapokalyptickou, vážně dokonale promyšlenou knihu. Dílo, na které v dnešní době moc nakladatelů nemá "koule" a to je sakra škoda. Vážně chcete věčně číst o alfa samcích převlečených do různých uniforem a pozlátka? O drzých kráskách v nesnázích, co nakonec spasí svět? Pakliže máte odvahu, tak vážně doporučuji koupit si tuto knihu, kterou v tištěné formě na stránkách canc.cz získáte i s autogramem zdarma. A věřte mi, tuto knihu si zamilujete!

Ke knize. Představte si budoucnost. Po světové válce. Dnešní zbraně by už k planetě nebyly tak "lichotivé", jako při 1.a 2.světové válce. Svět by se změnil, toto Lenka bezvadně vykreslila. Samael Hrubý, oddaný a silný voják, plnicí rozkazy nadřízených. Chlap jak hora, stvořený k zabíjení, má chránit Jolu. Ani žena, ani pes. Vrčí. Kouše. A na dlouhý rozhovor odpoví jen vrrr. Děj je hodně akční, nenechá čtenáře vydechnout. Samozřejmě přichází šoky a dokonalý zvraty i romantika.
Lenko, spisovatelko, toto bylo naprosto skvělý a já chci od Tebe další takové pecky! Klobouček a smekám.
A upřímně-ta obálka, kterou prý někteří hejtí, se k příběhu vážně hodí!
Protože dámy a pánové, toto si musíte koupit a přečíst :-)

13.07.2023

Podívej se podruhé... Podívej se podruhé... Dagmar Digma Čechová

Spisovatelku Dagmar Digma Čechovou obdivuji. Navíc, strašně moc mě baví její náměty-i bez přečtení mě nutí přemýšlet. Knihy od ní jsem si však odkládala až do letošního roku a nyní sáhla po psychologickém románu Podívej se podruhé. (Skvělý název)

Musím konstatovat, že po jazykové stránce píše Digma vážně pohádkově-toto je pastva pro oči i mozek! Avšak tématicky-to už je vyšší dívčí. Začít číst její knihy začátečník, bude mít problém se pak začíst i do lehkých harlekýnek. Konkrétně tuto knihu bych dala povinně přečíst alespoň všem začínajícím autorům. Třeba si pak nenamelou tak nos a o iluze nepřijdou, protože budou trošku nachystaní na knižní svět.

Nicméně ke knize-Dagmar dala nahlédnout do světa spisovatele (toto téma vídám docela často, ale tady je to-páni-wau!).
Oldřich si stvořil imaginární postavu (musím potvrdit, že autorům tyto světy skutečně ožívají).
Jenže tady to Dagmar úplně prohodila (asi bych si chtěla přečíst i sérii knih o českém Bondovi-tady dostáváme jen šťavnaté ochutnávky).
Samotářskému introvertovi Oldřichovi zkříží cestu krásná, sladká, rozkošná Heda. Imaginární, vtipný a bystrý přítel Xaver mu dobře radí. Zamilovaný muž však slepě vstoupí do manželství a teprve postupně prozře. Přichází zde zvraty a nečekané šoky.
Snad nikde jsem se nesetkala s tak dokonale vypracovanou postavou narcistické a manipulativní mrchy (i já si díky tomu začala uvědomovat, jaké lidi mám ve svém okolí. Až mi z toho zamrazilo, vážně).
Rodinné pouto mezi otcem a synem-vlastní krvi... Bezmoc, dojetí, nadšení, zamilovanost, smích, zlomené srdce, slzy... Prožila jsem si snad všechny emoce. Perfektně ztvárnění psychologických postav.
Dagmar vřele doporučuji, i na dovču. Je skvělá spisovatelka.

12.07.2023 5 z 5

Anjelik Anjelik Roman Horňák

(SPOILER) Znovu se vracím k peru Romana Horňáka, tentokrát se silným tématem skrytým pod názvem knihy Anjelik.

Upřímně, tuto knihu jsem četla na několik večerů. Jako žena, matka, milující člověk, je pro mě nepředstavitelný svět pedofilie. Jenže tuto zvrácenost nelze vygumovat, je tady, a mezi lidmi, od kterých bychom to rozhodně nečekali. A už proto je dobré o této problematice mluvit. Psát.

Roman je skutečně slovenský Cris Carter. Je to v pořadí moje třetí kniha od něj a pokaždé šlo o velmi silný příběh. Aby ne-pracoval na kriminálce, takže to prožijete... jako z první řady.

Natálku ze školy odvede cizí muž. Poslední, kdo ji viděl, byla spolužačka. Boj s časem začíná. Znovu nastupuje známý vyšetřovací tým.
Do poslední chvíle jsem netušila, kdo je onen zločinec. O to mi víc spadla brada, když byla tato informace zveřejněna. Zdánlivě slušná osoba, s manželkou, dětmi. Člověk, k jakému prosíme, aby nás vzal... I já obdivuji Natálčiny rodiče a přeji v životě jen sílu, štěstí a hodně lásky.
Holčička naštěstí přežila. Šrámy si musí nést do konce života. Příběh je o to silnější tím, že je inspirován skutečností. Roman na konci psal, že ten-já vůbec nevím, jak slušně takový monstrum definovat-fakt to byl sráč-skočil z baráku. Přežil.
Na Slovensku by si odseděl pár let v psychiatrické léčebně. Já bych u takových případů dala moc rodičům. Pověsit za koule do průvanu a zlynčovat do smrti. Pardon, za tak silná slova. Jenže až sáhne taková bytost na Vaše dítě...

Romane, skvělá práce. Miluju Vaši tvorbu, pište, makejte, jsem Vaše věrná čtenářka!

11.07.2023 5 z 5

Kláru si chce koupit každý Kláru si chce koupit každý Heliodor Šimanik

(SPOILER) Kdybych nebyla oslovena na IG, ani bych o knize nevěděla. Obálku bych v knihkupectví i přehlédla a to by byla fakt škoda.

Autor nás okamžitě vtáhne do děje. Rafinovaná, a hodně propletená zápletka mě nadchla ve chvíli, kdy David nabídne striptérce a bývalé spolužačce super brigádu na dovolené. Sbalit před kamarády dívku, která je jiná liga pro všechny? To by přece polechtalo ego nejednoho mladíka. Klára si prozíravě vzala na tento výlet i maminku Zdeňku. Statisíce lítaly vzduchem s podmínkou, že sex nebude. A David ji tam příjemně překvapil. Poslední den si však o sex řekne. Ta už nechce jen brát ale i dávat. Jenže pak přijde další úkol. Naprostá pecka námět. Samozřejmě nechyběl faux pas, které však bylo dokonale naplánované.
Jenže ono je všechno jinak.
Autor postupně otevírá všechny "Pandořiny skříňky", do kompletní skládačky.
Únavou jsem musela zavřít knihu v půlce a dokončila až druhý den, kdy kniha nabrala úplně jiný spád, než jsem čekala.
Líbilo se mi uvažování autora. Nahodil nám tady hodně udiček k filozofickému přemýšlení-proč se jednotlivé věci dějí. Karma? Pomsta? Plán? Osud? Špatný úhel pohledu? Kvituju přímý styl psaní. Bez zbytečných omáček-i když fakt hodně zvratů.

10.07.2023 5 z 5

Všechno bude fajn Všechno bude fajn Lenka Lanczová

(SPOILER) Když mi do rukou přišli po x letech knihy od Lenky Lanczové, přepadla mě sentimentalita. "Chci všechny!" A tak jsem se s chutí začetla. Stejně, jako před lety, propadla jsem příběhu a přečetla snad na jeden zátah.
Prý čtení pro dívky. Tak i ty, co osmnáct oslaví po několikátý?

VŠECHNO BUDE FAJN.
Tato až magická formule se skloňuje v knize mockrát a upřímně, dostala se mi i pod kůži.
Lenka, studentka druhého ročníku sportovního gymnázia se zakouká do stejného kluka, jako její nejlepší kamarádka.
Přiznejme, která z nás toto v okolí nezažila.
Kamarádství musí být založeno na jiných principech, než jen společné zájmy. Dojemný příběh o síle lásky a přátelství. Kterou si Vítek vybral? Neodpovím :-)
Až nemoc otevírá oči. Často je tomu i v reálném životě. Opravdu křivdy nejdou napravit jinak?
Změny k životu patří, ať už jde o změny k lepšímu či horšímu, stejně jako věčná nejistota. Co je jistého?! Smrt, nic víc.
I po letech, skvělé čtení!

Miluju tuto autorku a přála bych si, aby pokračovala. Kupovala bych knihy v předprodeji.

09.07.2023 5 z 5

Dula Dula Michal Viewegh

DULA

Nejde o zásadní literální počin. Snažím se však z každého díla vytáhnout to, co se mi líbí, nebo co nám samotný autor chce sdělit.
Tady jde o román, volně navazující na předchozí díla Biomanžel a Biomanželka, kde stárnoucí spisovatel Mojmír (potkáme se s ním i v poslední knize), kterého život nešetřil, nás nechá nahlédnout pod pokličku každodenních útrap. Ten je často nudný, nezáživný, jindy nás dostane do trapné situace. A s tím jsem do knihy šla.
Samotný děj není nijak komplikovaný - po úmrtí Felixe jede Mojmír na Maledivy s "ne krávou," dulou, jenž má sexy mozek, ale je tlustá jak vemeno. Takových obratů je v knize mnoho. Avšak s nenáviděni-milující ženou, i díky alkoholu, zaseje vítěznou spermii.
Michal do knih vkládá jak sarkastický humor, tak i bodavé dialogy dost přizpůsobené dnešní době (hodně vulgarismu).
Cítila jsem, jakoby psal často o sobě, stylem čtivým na jedno odpoledne.

Upřímně, po vážné nemoci, jakou si Michal prošel, je skvělé, že pokračuje dál ve své tvorbě.
Psát hejty umí snad každý debil. Pochlebovat a mazat med kolem huby snad ještě víc lidí. Vyzdvihnout a fandit s řádky podpory však vždycky potěší.
Michal si nastavil velmi vysokou laťku už od počátku kariéry. Udělat z každé knihy bestseller, potažmo jej dostat na plátno, to snad ani není možný. Bojovat, psát (toto dílo opravdu není pro každého!) a napsat knihu, není zase tak jednoduchý. Zvlášť, když má autor handicap. Jsem moc ráda, že jste se nevzdal a píšete. Mně Vaše myšlenky i humor baví, Michale.
Toto byla fakt oddechovka spíš pro starší ročníky, řekla bych :-) Prostě i tato kniha si své čtenáře najde :-)

08.07.2023 5 z 5

Marco Marco Marcy Jell

(SPOILER) Marcy Jell vypustila do světa první Jezdce apokalypsy. Líbí se mi využití biblických prvků přenesených do mafiánského podsvětí, to je vážně pecka! Navíc, gangsterských příběhů není nikdy dost a toto dílo je hlavně pro ženy. Pánové, nebojte, po přečtení takových knih bude s partnerky alespoň větší zábava :-)

MARCO
Autorko, tys teda stvořila hulváta! Jenže my bad boye milujeme, já vím...
Ve jménu pomsty unese tento jezdec Brooke. Z počátku jako pojistku-chce informace jejího šéfa. A rovnou do chrámu neřesti. Ta však není hloupá a jen tak něco ji nezlomí. Navíc-USB je prázdné. Do toho špetka bejvalky, tajemství, zvratů a dílo dokořeněno mafiánskými bratry, nás tak nutí číst další a další stránky. Více prozrazovat nebudu, jen že se mi zvlášť líbila linka babičky, pro ty mám prostě slabost. Kniha je romanticko-erotická, a oblíbí si ji mnoho čtenářek. A hlavně, nejen u této série se natěší i na další příběhy z pera této autorky, která má zasloužené místo u nás mezi beletriemi pro ženy. :-)

06.07.2023 5 z 5

Zákon krvi Zákon krvi Michaela Ella Hajduková

Kdyby se mi nedostalo doporučení na IG, k této knize bych se nedostala.
Avšak musím zdůraznit, že čeští a slovenští autoři jsou nejtalentovanější v rukopisech na téma války a poválečného období. Pro mě je to jedno z nejtěžších témat (taky jsem zkusila a zůstane to v šuplíku).

Zákon krvi od Michaely Elly Hajdukové patří mezi špičky ledovce.

Kniha je z 2.světové války a zakomponovaná milostná linka je mezi dvěma protipóly. Silný příběh, který nenechá Vaše oči bez dojetí a slz. Zvlášť, když se jedná o mladé lidi. Eliza miluje Daniela a Daniel miluje Elizu.
Pouto, kterým válka rozerve srdce.
Já mám strašně ráda fiktivní příběhy, u kterých se zastavím a řeknu-co když se to stalo. A přesně takto je tento poutavý příběh psaný. Plný bolesti a utrpení. Vášně a bezmoci.
Fanatismus jednoho magora ovládal všechny.Ovlivnil tolik životů. Hořko-sladký závěr mě dojal.
A ačkoli jsou kapitoly krátké, autorka Vás nutí číst dál.

06.07.2023 5 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Franta umí psát komediální formou, a to mám ráda, protože zvláště v detektivkách ironii a humor dnes moc nenacházím.
Papoušek jménem Esmeradla, zvířecí kamarád dobrman Brit, chřestýš jménem Náčelník a inspektor Tim alias inspektor Prevít, který se dostává k citlivým informacím z flash disku a je nucen přestěhovat se tak do maloměsta - prostě kniha plná sarkasmu s neortodoxním řešením případu, který bych přirovnala ke Švejkovině :-)
A dobro samozřejmě vyhraje nad zlem, ale víc neprozradím, ať si příběh užijete - tedy tady se hlavně pobavíte.
Tento díl se mi líbil asi nejvíce.

05.07.2023 5 z 5

Zeptej se mámy aneb 100 receptů, jak se dožít 100 let Zeptej se mámy aneb 100 receptů, jak se dožít 100 let Halina Pawlowská

V roce 2015 jsem měla povinný firemní meeting, kde pro naše partnery byla připravena beseda s Halinou. No upřímně, na meeting jsem se vyprdla a šla se bavit, smát se a ještě více se zamilovat do této paní (a to jsem netušila, že sama něco vydám). No-dostala jsem pak od svých šéfů strašný kartáč. Ale víte co? Udělala bych to zase, jsem totiž rebel!

Na této akci jsem si od ní koupila tuto knihu i s podpisem. Tehdy mě zaskočila otázkou, komu knihu věnovat, a tak mi tam prostě namalovala hemenex (běda, jestli mi napíšete, že je to něco jiného!!)
Kniha je plná receptů, které pomohl poskládat hradní kuchař. Nevyzkoušela jsem všechny, ale co ano, bylo naprosto boží! K tomu přidala špetku svých mouder, rad i humoru a uvařila tak výtečnou jednohubku. Narovinu, Halina psát umí. Knihy od Haliny rozhodně nejsou nudné, nýbrž originální a zábavné. A já rozhodně nelituju-ani této recenze s příběhem :-)

03.07.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Kniha, na kterou se čtenář musí fakt soustředit, jinak začnou unikat maličkosti, kvůli kterým pak budete naštvaní.
Míchají se zde alternativní světy, skoky časoprostorem i jinou dimenzí.
Příběh je čtivý, plný paradoxů, chytré technologie a spousty lidských osudů, které spolu nemají zdánlivě nic společného, leč opak je pravdou.
Kniha je rozdělena do čtyř částí, kdy putujeme s mužem, který dostane jméno Pětka a tajemnou dívkou Jenny, kteří se potkávají na různých místech i rozdílných časech se "záporákem" Danielem a jeho protikladem Ellou.
Je zde krásně popsáno rozvzpomínání na minulost, to mě hodně bavilo. Příběh je postaven na myšlence, co by se stalo mít druhou šanci, což za mě je famózní!
Adame, klobouček před Vaší fantazií!

02.07.2023 5 z 5

Jiný kraj Jiný kraj * antologie

Sestavit povídky do jedné knihy nikdy není jednoduchý úkol, protože čtenáři jsou rozmlsaní.
Jenže ono i pro autory sepsat limitující dílo do povídky není snadné. Sotva se začne, už jste u konce. I tady bych si u některých povídek uměla představit pokračování. To však nebylo cílem.
Autoři tady totiž sestavili povídky fantasy-horor-scifi. Jenže! Tady se v díle podařilo propojit prvky, které pálí i nás. Rasizmus. Sexismus. Průser s odpady. Integrita.
Ve stručnosti:

Sen o poupatech a trní od Terezy Matouškové - uvěznení trnitými šlahouny? Ostré pojetí novodobé Růženky, avšak nic není takové, jak se na první pohled zdá.

Trable s kuřaty - Lukáš Vavrečka - práce s mrtvým masem a znelíbena v očích druhých

Sloňa - Tereza Janišová - skvělé podání dnešních "pokřivených obrazů" influecerů

Sami na cestě - Jan Hlávka - rozvod rodičů s dětmi zamává. Dospělí jsou zaslepeni. Tady z bubliny vede přes "divnou" dívku. Jenže kdo je normální?

Rohy - Petra Machová - svět intrik přes drsnou šlupku pozlátka - toto bylo uf...

Křídla - Veronika Salášková - toto se mě hodně dotklo, protože touha po dítěti a ta tichá bolest je sama o sobě tíživá. A když se do toho zakomponuje lékařka, jejiž ego není jen na facku...

Kra - Barbora Vrobelová - hlad a touha žít.

Dcery Neptuna, Synové Amfitríty - Přemysl Krejčík - mořský svět, válka a odpadové hospodářství - alias problémy lidstva.

Dar boha vyhnanců - Tereza Kadečková - zamotaný příběh bezmoci

Čas květů - Vilma Kadlečková - tady jsem se několikrát zastavila, jak geniálně je postavený příběh. Nevykveteš, nezemřeš.

Kéž by se netočila - Jela Abasová - strašně smutný příběh rozdílnosti.

Nebudu lhát, většina povídek je mrazivá a k zamyšlení. Dílo je jiné, neobvyklé, skrývá daleko hlubší podtext. Autoři se nebáli otevřít politická témata, které se nakladatelé obvykle bojí vydávat a ztrácí se tak často v redakčních úpravách. Pro mě otevírá naději lepších zítřků. Jsou mezi námi tací, co mají koule hodit uhlíky do rozbouřeného oleje. Bravo!

02.07.2023 5 z 5

Dvanáct srdcí Dvanáct srdcí Petr Casanova

Každý z nás zažil nějaký srdcebol. Cítil se "poražený a zklamaný". Partnerské vztahy nejsou jednoduché a pochopení, často díky životu ve vlastní bublině, nemusí přijít. Samozřejmě největší hodnotou je čas.
Petr nás ve své knize vede k zamyšlení. Svým způsobem nastavuje "zrcadlo" lidských osudů, ve kterých se snad každý z nás najde.
Příběh chlapce, který postupně dozrává v muže mi čímsi připomínal Malého prince.
Kniha je naučná, cílí na osobní rozvoj poměrně vkusnou a jednoduchou formou. Co se mi líbí a chci vyzdvihnout je, že dává nejednomu člověku sílu překonat překážky a traumata, protože se dá využít nejen v partnerském životě.

Petře, já slavím narozeniny přesně o den později. Nevím, jestli by bylo něco jinak, kdybych nastoupila do školy dřív. Možná bych jen dříve dospěla. Kdo ví. I tak tleskám, jak jste se ze "dna" dostal na vrchol. I když, co je to vrchol. :-)
Po této knížce prostě musí čtenář ještě dlouho přemýšlet a já tyto filozofické myšlenky mám upřímně ráda. :-)

01.07.2023 5 z 5

Léto s frajerem Léto s frajerem Petra Martišková

Jde vážně o jednohubku, díky které jsem se přenesla do mládí a táborových lásek. Martina píše tak, že jsem se stala jednou z party a užívala si sluníčka i vůně škrábajících brambor v kuchyni. Děj je sice předvídatelný, ale odpočinkový a snový s pomalu rozvíjející se zamilovaností. Kniha je sice zaměřena pro náctileté, ale čte se tak dobře - tak proč na chvíli nezavzpomínat na tábory, jaké jsem prožila já a světe div se-až na tu techniku-se toho zase tolik nezměnilo.
Navíc vtipné pasáže tuto jednohubku příjemně osvěžilo. Kapitoly jsou pojmenovaný s patřičnou dávkou tajemna i lákadla najednou a když se dočkáte polibku, budete najednou na konci :-)

30.06.2023 5 z 5

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem Lenka Jakešová

Měsíc červen je u konce a já bych dnešek zase ráda věnovala dětem. Jak ikonické, stejně jako totiž dětem, i Frantovi začínají prázdniny. Jenže jak se prokousat nudou? Kouzla mají v pohádkách i ve snech zelenou, a tak se můžeme radovat se Snovíkem při neobyčejných zážitcích rozšiřující dětskou fantazii.
Ačkoli jde o útlou knížečku, ideální pro začínajícího čtenáře, je psaná moc pěkně, a je doplněna obrázky ilustrátora Josefa Quise - přesně zapadajícího do celého příběhu. Můj Kikinek se u knížky nejednou zasmál a to je snad největší doporučení.

30.06.2023 5 z 5