Mon.CouCou Mon.CouCou komentáře u knih

Ako slaný karamel Ako slaný karamel Lucia Olrinková

Ako slaný karamel je pro mě jedním velkým překvapením.
Autorka nejen, že má dokonale promyšlený příběh do detailu, ale navíc její slovenština byla jako pastva na oči. Nevím, jak Vám, ale mně se prostě vyznání od našich slovenských bratrů hrozně líbí :-)
Tento příběh je o to zajímavější, že se autorka nebála zakomponovat rómskou, ale velmi půvabnou a chytrou hrdinku, kterou hned na začátku životem profackuje.
Nenechme se zmýlit-vším-čím si prošla, bylo v tomto světě naprosto reálné. Uražená ješitnost dokáže hodně znepříjemnit život. Ema se však nejen znovu postaví na vlastní nohy, ale nakonec získá to, co si zaslouží. :-)
Nebudu lhát, Viktora jsem hodně nesnášela. A Oskar mohl přijít o malinko dřív, ale stejně je celá kniha taková jednohubka, že jsem ji smlsla jak celovečerní film.

29.06.2023 5 z 5

Pavučina lásky Pavučina lásky Theodora Stonewall

Po přečtení anotace této fantasy jsem byla skeptická. Čekala jsem něco ve stylu Mars útočí, opravdu (manžel mě tímto dílem mučí), někdo to miluje, jiný nesnáší.
Avšak mýlila jsem se a i já potřebovala rozdýchat tento čtenářský skvost. Poslední díl, troufám si říct, byl ze všech nejlepší.
V celé epické sérii je hned několik linek, které čtenáře pohltí a samozřejmě se protnou.
Vskutku zajímavé propletení, dokonale vytvořené prostředí-vážně-tak propracovaný svět mě dostal-už jen to jsem si užila. V té sérii je snad všechno a dokonale to zapadá - intriky, nečekané zvraty, šťavnatě okořeněné prvky i humor, který dodal ty správné grady.
Je však třeba přečíst celou sérii, protože začít jen Pavučinou, některé věci nebudou dávat smysl.

28.06.2023 5 z 5

Přání! Přání! Leandra Sold (p)

Tato překrásná fantasy s prvky slovanské mytologie mě zlákala hlavně obálkou. Avšak tento příběh nejen pro velký holky se dotkl i mého srdce. Chválím taky mapku v knize, která dokreslila moji zvídavost.
Karin se dostala do situace, která nejednoho zlomí. Co je důležitější? Zdraví matky, štěstí sestry, nebo být sobecká a naplnit vlastní touhy? Jaká je cena za splnění přání? Rozhodla se Karin správně? Časový limit jednoho jediného roku dodal knize tu správnou dávku napětí, která mě nutila listovat dalšími stránky.
Vnitřní boj s nenávistí k Mrázi, skvěle vykreslené prostředí, kouzelné Ledozemí a k tomu romantická linka, která dopadla tak, jak jsem si přála.
Přiznám se, že jsem do děje byla tak vtažena, že jsem sama přemýšlela i nad vlastními priority.
Leandra Sold rozhodně umí zaujmout, kniha je čtivá a já se těším se na postupně rozkývání jejího talentu. Protože psát rozhodně umí a její fantazie je úchvatná i magická. :-)

27.06.2023 5 z 5

Hedvábná past Hedvábná past Markéta Harasimová

Milostná zápletka sebestředné, rozvedené kapitánky Niny s novým parťákem Štěpánem, navíc s psychopatickým vrahem ve stínu, patří od této autorky pro mne asi k těm zatím nejpovedenějším. Snad i díky "polidštění" hlavní hrdinky a její dcerky v Českém prostředí.
Spíš tedy než uvedený thriller jde o takovou "pohádku" pro dospělé. Autorka má však moc pěkný styl, skvělé dialogy a já si tak knihu užila. Vraha, přiznám se, nepředvídala. Za mě příjemná jednohubka.

26.06.2023 5 z 5

Buď mojim hriechom Buď mojim hriechom Marek Zákopčan

Kniha z období 14.století a vlády Zikmunda Luxemburského je psaná tak, že jsem chvíli přemýšlela, zda-li jde skutečně o fikci. Vážně jsem měla pocit, že se po kamenných hradbách té doby procházím.
Nečekejme však jen romantickou linku. Ano, krásná, ale naivní Elena si má vzít hraběte Sokolickeho. Srdci však nejde poručit a Gabriel, syn hraběte, se kterým se zná od dětství, nám příběh zamotá.
Na oko jednoduchá zápletka, avšak nenechme se zmýlit. Tajemství a intriky patří i k této době a přiznám se, že díky tomu dostává tento historický román úplně jiný rozměr. Dočkáme se zrady i smrti popsány tak, že ve mně ještě dlouho příběh dozníval. Všechny postavy v knize jsou vykresleny znamenitě. Nyní plamen svíčky dohořel, já si ji moc ráda užila, jde vážně o bezvadnou oddechovku.

25.06.2023 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Já toto asi nedokážu hodnotit. Jsem milovnice řecké mytologie a když jsem tuto knihu objevila, moc se na ni těšila-prostě moje fantazie pracovala na milion obrátek a čekala... něco úplně jiného. Psané je to dobře, poutavě. Zavřu-li obě oči, pořád mám z příběhu spíš více otázek a jako dítě bych opakovala proč-proč-proč-jako kolovrátek. Možná nad příběhem moc přemýšlím. Přitažlivost zde rozhodně byla :-)

25.06.2023

Když se stíny natahují Když se stíny natahují Jasmina Petlach

(SPOILER) Uf, jak začít. Přiznám se, že když jsem knihu začala číst, nepodívala jsem se na anotaci a z počátku si myslela, že jde o nějakou fantasy. Jenže obratem přišla studená sprcha a já pak svoji chybu napravila.
Jsem ročník, který si válku v Bosně a Hercegovině pamatuje ze zpráv i když k nám se dostávali minimální informace. Ty hrůzy si prostě nepřipouštíme. Dílo je promnuto hlubokými myšlenky i realitou a přirovnala bych jej k novodobé verzi silného příběhu Život je krásný, který já osobně miluju. Líbilo se mi, že autorka zakomponovala mezi příběh mladinké uzavřené Aurory, která mi snad i silnějším osudem a sebeobětováním byla bližší (autorko, dostat se mi pod ruku při čtení, dostaneš na budku!) a studentky Evi, jejíž život je pro mě taky nepředstavitelný.
Tak strašně málo stačí, aby se lidé proměnili ve zrůdy. Poučme se konečně z historie. Nenechme sebou manipulovat.
Nebudu lhát, tato kniha mě emočně hodně vyždímala, některé kapitoly jsem musela rozdýchat zvlášť proto, že ačkoli je příběh smyšlený, je inspirovaný skutečností. A z konce měla jsem husinu po těle
Jasmína Petlach má opravdu pěkný, procítěný styl psaní, kniha se čte dobře. Jen dílo je pro silnější povahy.
Doporučuji.

A ukázka, kterou bych klidně připnula mezi citáty:

"Vypadá to, že čas skutečně maže vzpomínky, a tak i mé působení v diskreditované právnické firmě již bylo zapomenutou historií. Jak krátká je paměť lidí, tak dlouhá je nenávist ze zapomenutých příčin, napadlo mě."

24.06.2023 5 z 5

Dokonalé propojení Dokonalé propojení Jana Jánská

Když jsem četla tento psychothriller, moc jsem nechápala, jak může jít o debut začínající autorky.
Příběh vykládán několika postav mě vtáhnul okamžitě do děje (občas mi chvíli trvá se začíst, ale tady jsem byla v pozoru od prvních stran), protože autorka nás seznámila s postavy a hned na začátku, jak vyplývá z anotace, máme smrt Markéty. Vynechala zbytečné vaty, které by u takové knihy byly spíše rušivým elementem, i tak jsem si dokonale uměla prostředí představit.
Postupně nám servíruje drobečky k rozlousknutí. Jenže ty mně docházeli až zpětně na konci-něco jsem přehlédla, něco mě dokonale zmátlo. A přesně toto u takových knih očekávám. Až mě mrazí z toho, že má Jana styl oblíbených severských knih a navíc u prvotiny, pecka a smekám!
Všechny postavy v knize prostě být museli a každá část je prostě dokonale propojena. Části jsou rozděleny do jednotlivých dní a vždy pohledem Anny, nebo Dany, Lukáše, Tonyho, Erika, Josefa a Hany. Doporučuji

23.06.2023 5 z 5

Nedovol mi zmizet Nedovol mi zmizet Lucie Závacká

Knihu s tajemnem a erotikou jsem četla už před časem. Byla jsem tehdy naštvaná, že nevyšlo ještě pokračování a tím mi upadlo v zapomění (já normálně zaspala další dvě knihy )
Nyní se ale vrátím k dílu, který je už pro zkušenější holky...

"Mezi všemi přítomnými jsem narazila ba pár tmavých očí, které mě zkoumavě sledovaly."

Napnutý a propletený příběh s erotickou linkou mezi Jakubem a Rebekou... čtivé, pikantní, návykové!
Ženy, jestli si chcete prožít svých 50 odstínů po Česku, pak pevně věřím, že Vás kniha pohltí a stejně jako já přečtete na jeden zásah. Těším se na pokračování i další knihy

22.06.2023 5 z 5

Zrozeni k propojení Zrozeni k propojení Michal Bartoš

Tuto knihu jsme s manželem dostali jako dárek a přiznám se, že sama bych po ni nesáhla. Miluju psychologii a naučné informace si hledám dost na internetu, nebo z odborných knih.
Manželům Bartošovým se podařila sestavit kniha, které bude rozumět i tzv. obyčejný člověk. Michala sleduji na FB a některé jeho příspěvky jsou inspirativní.
Od knihy jsem však neměla velké očekávání. Navíc-já ji prokládala ještě jinými knihy, protože některé úvahy je prostě třeba "vstřebat". Hodně bolestí si neseme z minulosti a tato kniha nabádá k uvědomění si vzájemných vztahů.
Upřímně-styl Vám buď sedne, nebo vůbec.
Já však musím vyzdvihnout hloubku toho, co se nám oba autoři snaží svojí prací říct-a to vůbec špatné není! Důvěra je velmi důležitá.
Hodně lidí v mém okolí by si tuto knihu mohli přečíst. :-)

21.06.2023

Příliv Příliv Lucie Schánělová

Chtěla jsem lehce ochladit i nažhavit, a erotický román ze slunné Kalifornie a surfařské tematiky je dobrou volbou.
Sbližování dvou rozdílných osobností, Nicole a Daniel. Nečekejte žádný čajíček, tady se autorka nebála využít i adrenalinové scény.
Co chci vyzdvihnout jsou dokonalé popisy jak prostředí, tak i surfaření. Troufám si říct, že každý, kdo by chtěl začít podnikat nebo propadnout tomuto sportu, musí knihy přečíst. (Já jsem brambora. Zkusila jsem to a pak chodila celé léto jak šmoulinka - tolik modřin jsem neměla ani v dětství ).
Každopádně jde o velice příjemnou oddechovku, kde chemické napětí by se dalo krájet. Spousta sexu, BDSM, bejvalky, soutěže, vln i sluníčka - přesně to jsem od knihy očekávala a dostala. Jedinou výtku - k tomu králíkovi - já pořád čekala, kdy vytasí karotku. Alespoň jako sexuální pomůcku... :-))))

20.06.2023 5 z 5

Muž, ktorý kráčal za smrťou Muž, ktorý kráčal za smrťou Nora Baráthová

(SPOILER) K této knize jsem se dostala tak nějak "omylem"-díky manželové rodině, která pochází ze Slovensko-Maďarských hranic. Nicméně historie mě vždycky fascinovala a mám ráda, když se z knih dozvím něco nového.
Nejinak tomu bylo i za vlády Františka Rákóczi II., sedmihradského knížete, vůdce neúspěšného protihabsburského uherského. Toto období bylo velmi tvrdé a autorka nám jej dokonale nastínila. Do toho dva bývalí přátelé, dnes rivalové na život a na smrt-oba milují stejnou ženu Máriu, manželku Jakuba Kraye. Co může zničit taková závist? Kdo byl Martin Dévay?

"Chceš aby som omilostil toho, kto mi vzal šťastie...?"

Nora je dokonale vypsaná spisovatelka. Klaním se tomu, jak má nastudovanou historii a čtenáře umí vtáhnout do děje.

Když umíral v rukou kata, ani jsem nedýchala a mě jen láká navštívit Kežmarok.
Doporučuji.

20.06.2023 5 z 5

Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Lucie Hlavinková

"Mňau!" Jen promluvit :-)
Kouzelný příběh kočky Fabioly, spolu se třemi kamarádkami, které děti i mládež až ukázkově učí nejen zajímavosti z naší historie (jako perfektní zasvěcení o válce nebo třeba holocaustu-za to palec nahoru ), ale i o tom, jaké trápení mohou děti prožívat. Navíc zakomponovaný prvek s alergií jedné z hrdinek byl bravurně zakomponován a děti se tak už od útlého věku mohou učit toleranci i respektu k druhým.
Tento příběh, provázaný překrásnými ilustracemi, krásným dějem, který není překombinovaný, si oblíbí -troufám si tvrdit - i dospěláci.
Bravo, spisovatelka mě zaujala a zařazuji si do pořadníku čtivo z jejího pera i pro starší ročníky.

19.06.2023 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Pamatuj na smrt od Aleše Novotného je úchvatný debut mladého autora thrillerů.
Sama jsem byla od otce odtržena ve velmi mladém věku a vytvořit pouto je velmi těžké, ne-li nemožné.

Takže příběh Adama a Martina se mě velmi dotknul. Když se k prostředí okoření kriminalista, změnu prostředí a s sebou přinášející i změnu kamarádů a nové problémy.
Nalezené tělo dívky. Následná vražda. A pachatel, který je někde mezi Vámi...
Knížka je psaná skvěle. Jako opravdové vzpomínky obyčejného středoškoláka. Vůbec není naivní nebo jednoduchá, ale plná napětí. Detektivní linka trošku předvídatelnější, nicméně naprosto bravurní young adult kniha, kterou tady ráda doporučím.

18.06.2023 5 z 5

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

(SPOILER) Antonín Mazáč mě přesvědčil už z anotací, že budou jeho knihy výjimečné. Přiznám se, lákala mě více jiná kniha, ale dostala jsem se prozatím "jen" k Aristokratu. Avšak když jsem se dočetla, že do příběhu autor zamotal ázerbájdžánskou organizaci a název knihy je mnohem sofistikovanější, pustila jsem se do tohoto thrilleru.
Mám ráda drsnější prvky, které dodají takové knize správný punc. Napětí, zvraty, akce a české prostředí mě nenechávaly v klidu a já louskala další stránky. Sašu i Andreu jsem si hodně oblíbila, a jak děj postupně gradoval (jo, okousala jsem si nehet), musela jsem prostě dočíst.
Rozhodně tento autor patří na výsluní, detektivní prvky odhaloval dokonale a já tleskám za bravurní práci.
Tento dokonale namíchaný příběh doporučuji a já jdu napsat Ježíškovi o další knihy z pera Tondy Mazáče.

17.06.2023 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Patrika Hartla miluju. Vždycky jsem si říkala, že by se měl živit smíchem, protože umí rozdávat úžasnou náladu.
Jenže on je nesmírně talentovaný spisovatel a já vybrala dílo, které jsem sledovala defacto online i při vznikání filmu. Vždycky, když čtu knihu, která je zfilmovaná, tak jsem tak trochu zklamaná (knihy jsou většinou lepší). Jenže do filmu zvolili i herce, kterých si nesmírně vážím a obdivuji.
A tak vznikly dva rozdílné světy-ty z televizní obrazovky a v knize.
Prvok, Šampón, Tečka a Karel je příběh o věčném přátelství a čase, který nelze zastavit. O hecu, který přivádí tyto kamarády do trapných, humorných i bláznivých momentů, které je najednou "omladí".
Kniha je prostě ze života, jaký je. Příjemné, oddechové čtení k pobavení :-)

Knihu Patrik sice vydal už v roce 2012, ale po osmi letech se dočkala refresh a této nádherné filmové obálky. Přiznám se, že se mi líbí víc, i když postavy už mají přesnou tvář. Od tohoto autora jsem ještě četla Malého pražského erotikona, kterého též doporučuji a jsem zvědavá na další tvorbu.

17.06.2023 5 z 5

Gigolo Gigolo Dominik Král

Naprosto rozumím, proč si lidé služby gigola objednávají. Motivy jsou různé. Ať už samota, zpestření erotických hrátek, ego... Gigolové mají svoji práci mnohem složitější, než opačné pohlaví a to je v této knize nádherně rozepsáno. Rozdávají lásku, sebe, musí umět naslouchat.
Ano-je to tak trošku "PR", ale jde o takovou formu, že jsem si mého GIGOLA nakonec užila. Závěrem se přiznám, že mě snad erotické scény z úhlu pohledu mužů začínají bavit více. Škoda jen, že je v našich končinách více ženských spisovatelů
Dominikovi přeji hodně štěstí v jeho tvorbě. Je super, když práce baví. Škoda jen, že jsem měla knihu v audioverzi, i když bravurně namluvenou. Respekt!

16.06.2023 5 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Přiznám se, když vyšla tato kniha, odpuzovala mě obálka. Vážně. Říkala jsem si, že něco tak pitomého nemůže lákat. Jo. Pak jsem začala přemýšlet, co tím básník chtěl říct-já totiž ani nepřečetla název-jsem blond.
Jenže po přečtení knihy už to chápu a upřímně-nemohlo být zvoleno snad nic trefnějšího.
Kniha je totiž plná postav a každý má tajemství, které musí být odhaleno. Všechno je propleteno.
Jako by mě zavřeli do únikové místnosti a já musela přijít na kloub celé knize.
Pointa odlišností a odlišných tajemství, protože každý z nás nějaké tajnosti máme.
Na knihu jsem se musela fakt soustředit a použít tahák. Asi v půlce jsem ho zahodila a začala chápat-a klidně bych zvládla těch postav víc. Byla jsem knihou lapena. :-)

16.06.2023 5 z 5

Nelám mi srdce Nelám mi srdce Kristína Ježovičová

Chvíli tady přemýšlím, co ke knize napsat, abych neprozradila víc a zároveň uvedla něco nového. Kniha-jakoby mi nastavila vlastní zrcadlo současné doby a já potkala lidi, které už vlastně léta znám. Jde zde o pět postav, se zdánlivě nesouvisícími příběhy. Sofie, Maroš, Nora, Andrea a Boris byli natolik rozdílné postavy, že mně vůbec nenapadlo, co mohou mít společné. Autorka naprosto trefila dnešní mládež, jejich problémy i trápení a každá z osob byla uvěřitelná. Závěr knihy je-asi jako samotný život, který na každého z nás připraví nejedno nečekané překvapení. Každý situace řešíme hold po svém. O to více jsem nad vším pak přemýšlela. Vždyť život jde dál. :-)
Mrazilo mě z hloubky myšlenek i tíživých emoci (jo, kniha zlomila srdce i mně!) celého příběhu, do které nás autorka mistrovsky vtáhla a rozhodně si ráda přečtu i další knihy.

15.06.2023 5 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Do rukou se mi dostalo prozaické dílo, které je zakomponované do 60.let minulého století v Británii.
Máte-li rádi knihy propracované a náročnější, autorčina slovní zásoba a líčení děje je opravdu dokonalé. Slovní obraty, které vás nadchnou!
V zemi, odkud vzešel Fredie, byla homosexualita ještě v šedesátých trestným činem, jsem ani netušila. Čekala jsem příběh zakomponovaný do éry, kdy kapitalismus ještě kvetl, ale dvě duše-zdánlivě jednoduché téma-profesor a student ze Švédska, kde Verča neuvěřitelně barvitě popsala prostředí i emoce tak, že mi s knihy mrazilo, prostě nemůžu jinak, než doporučit!

15.06.2023 5 z 5