Nelám mi srdce

Nelám mi srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500402/bmid_nelam-mi-srdce-Vjp-500402.jpg 4 12 12

Nelám mi série

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh. Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše frajer Boris očividne niečo skrýva a nemá pre ňu ani jediný bozk. Zmeniť to môže azda rocker Thomas. Len keby sa v ňom Andrejka vyznala a keby nekomolil nielen slová, ale aj jej city. Sofia je kráska, ktorá sa nedobrovoľne poddáva matke. Tá ako niekdajšia vicemiss túži len po dcérinom úspechu. Jej život sa krúti okolo počtu lajkov, falošných úsmevov a nepravých priateľstiev. Dá sa povedať, že to dievča je továreň na problémy, tak prečo si nevyrobiť ešte jeden? Okoreniť by to mohla aféra s outsiderom Marošom, ktorý ako syn večne nervózneho otca pozná hnev, poníženie a neváha ich rozdávať ďalej. Aby toho nebolo málo, duševne zničená Nora sa zaľúbi do ešte zničenejšieho Frederika. Zdá sa, že v spleti toľkých osudov si hrdinovia zaslúžia niečo dobré. Zaslúžia si šťastie. Len či sa to napokon neskončí zlomeným srdcom. Nelám mi srdce je neobyčajná kniha, ktorá vás presvedčí, že svet síce nie je dokonalé miesto, ale aj tak sa v ňom oplatí žiť.... celý text

E.T.007
20.01.2024 3 z 5

Podľa názvu som očakávala, že to bude dojímavý príbeh, ale akosi nebol. A dokonca ma kniha ani nepresvedčila, že hoci svet nie je dokonalé miesto, tak aj tak sa v ňom oplatí žiť – ako sa píše vzadu na obálke. Mať kamošku ako Sofia, frajera ako Boris, brata ako Adam a nápadníka ako Thomas, tak si zrejme rovno hádžem slučku.

Pre mňa to bol príbeh, ktorý síce neurazí, ale ani nenadchne. Mňa dokonca miestami nudil. Kapitoly z pohľadu Borisa, Sofie a Maroša by som pokojne úplne vynechala. A dala by som tam viac Nory a Frederika – tí ma celkom zaujímali, keďže si ich pamätám z knihy Nevyslovené. Práve ich tam, žiaľ, bolo málo. Škoda.

A koniec podľa mňa autorka totálne odflákla. Nie pre samotný koniec, ale pre to, že: Thomas niečo hovoril - chcem, dofrasa, vedieť čo! - a Andrejka tiež niečo kričala - chcem, dofrasa, vedieť čo! -, ale to je všetko, čo nám autorka ponúkla. Že tá chvíľa romantiky sa skončila krikom a plačom. Ibaže ja som chcela byť svedkom každého jedného slova, ktoré medzi nimi padlo, doriti!

Mon.CouCou
15.06.2023 5 z 5

Chvíli tady přemýšlím, co ke knize napsat, abych neprozradila víc a zároveň uvedla něco nového. Kniha-jakoby mi nastavila vlastní zrcadlo současné doby a já potkala lidi, které už vlastně léta znám. Jde zde o pět postav, se zdánlivě nesouvisícími příběhy. Sofie, Maroš, Nora, Andrea a Boris byli natolik rozdílné postavy, že mně vůbec nenapadlo, co mohou mít společné. Autorka naprosto trefila dnešní mládež, jejich problémy i trápení a každá z osob byla uvěřitelná. Závěr knihy je-asi jako samotný život, který na každého z nás připraví nejedno nečekané překvapení. Každý situace řešíme hold po svém. O to více jsem nad vším pak přemýšlela. Vždyť život jde dál. :-)
Mrazilo mě z hloubky myšlenek i tíživých emoci (jo, kniha zlomila srdce i mně!) celého příběhu, do které nás autorka mistrovsky vtáhla a rozhodně si ráda přečtu i další knihy.

PollyFrank
10.05.2023 5 z 5

Príbehy mladých ľudí sú zdanlivo oddelené a nesúvisia. Ale netrápime sa hlboko v sebe všetci tým istým? Bojíme sa seba, svojich citov, budúcnosti, vzťahov... a posmechu, útokov, či odsúdenia. No o koľko ľahšie by sa nám žilo, keby sme sa tu tak strašne radi nesúdili a nechali sa žiť! Kika Ježovičová ma, ako vždy, rozsekala. Píše skrátka trefne a surovo autenticky. Nastavuje zrkadlo doby. Otvára tabu témy a tu ich otvorila tiež. Koniec nemusí každému ulahodiť, ale odporúčam prečítať doslov autorky a pochopíte, prečo kniha skončila ako skončila

Sally1993
13.03.2023 5 z 5

Veľmi dobré čítanie, rada si ju prečítam opäť. Najviac som bola zvedavá na Andrejku a Thomasa. Koniec bol prekvapivý :-)

Vknihách
14.10.2022 5 z 5

Chválim krásnu obálku,k príbehu a žánru sa hodí ako pokrievka na hrniec.Vychváliť však musím aj predsádky,ktoré vo vydavateľstve nikdy nie sú obyčajné.V Nelám mi srdce nám práve na predsádkach autorka predstaví hlavných hrdinov príbehu v instaštýle.5hrdinov-Andrea,Boris,Sofia,Nora a Maroš…sú tak rozdielni,a predsa majú čo-to spoločné.
Pri čítaní máte pocit,akoby šlo o decká z vedľajšieho vchodu.Máte pocit,že ich môžete stretnúť,spoznať,porozprávať sa,dohovoriť im,utešiť ich,dodať odvahu,porozumieť…
Sú akoby reálnymi bytosťami a ich problémy a trápenia autorka vykreslila ako ‘z prvej ruky’. Ježovičová rozumie mládeži,dokáže ich pochopiť,to je zjavné už z príbehu a ja ako nepochopené dieťa svojich rodičov si prajem,aby malo každé dieťa aspoň jedného rodiča,akým je Kristína.Vnímavá,citlivá,chápajúca.Sama seba použila v príbehu pri veľmi emocionálnej scéne a vtedy sa mi moje dojmy o jej povahe ako človeku,ako matke,len potvrdili.
Najviac som si obľúbila Andrejku,poslušnú dcéru,veriacu knihomoľku,ktorá chce robiť všetko správne.Tak trochu som sa v nej videla,preto sa mi všetky neprávosti,ktoré jej autorka nadelila,zahrýzali pod kožu.Nielen od jej brata Adama(to bol malý netvor!aspoň väčšinu času),ale aj od Sofie,najlepšej kamarátky.Táto insta diva,neraz Adi zavarila,ale páčilo sa mi,že napriek Sofiinmu vplyvu,bola stále dobrým dievčaťom. Sofia bola obeťou ambícií svojej matky a nepoznala svoju pravú hodnotu.Boris,rodičmi nepochopení,Maroš,trpiaci správaním otca a deda. No a Nora,ktorá milovala život a hudbu,ale v jej rodine bolo všetko dôležitejšie ako ona.To bolí a vyrovnať sa s tým nie je ľahké.
Autorke v r.2015 vyšla kniha Soňa a je dosť možné,že práve táto postava si v Nelám mi srdce zahrala vedľajšiu,no dôležitú rolu,rovnako ako Fredy z knihy Nevyslovené.
Čo vám poviem,záver mi nebol po chuti,ale taký je život.Postavy majú tínedžerský vek, život pred sebou,snáď nám autorka ešte o nich niečo napíše,lebo tieto decká len tak z hlavy nedostanem.

kristina6312
11.10.2022 5 z 5

Ťažko sa mi hľadajú slová, ktoré by vystihovali silu tejto knihy. Je určená pre mladšie ročníky, ale dotkne sa úplne každého, kto ju vezme do rúk. A ja nie som výnimkou…

V prvom rade ma upútalo grafické spracovanie knihy, ktoré je dokonalé, tak ako vždy pri knihách od tohto vydavateľstva.
Vo vnútri nájdete fotku všetkých hlavných hrdinov a niekoľko vystihujúcich faktov o nich, čo zobrazuje akoby ich profil na instagrame. To napomôže spoznať knižné postavy skôr, ako vôbec začnete čítať a predchádza akémukoľvek chaosu. Ja som si vďaka tomu vytvorila vzťah k postavám už po prvých kapitolách, hoci som ich nepoznala z predchádzajúcich autorkiných kníh.

Kapitoly sú krátke a písané striedavo z pohľadu piatich postáv. Úprimne, mala som pocit, že identita postáv je reálna a nie je len výplodom autorkinej fantázie. Navyše, pohľad každej postavy je podaný tak autenticky, že ak by mi niekto povedal, že to písali skutočne oni, bez pochybností by som tomu uverila.
Ich myslenie, prežívanie a charakter sú vyformované dôkladne, čo vytvára poriadny čitateľský zážitok.

Kniha je zameraná na náročné, citlivé témy. Sú usmernené tak, aby čitateľ mal priestor na premýšľanie či prehodnocovanie a to aj dlho po dočítaní…
Kus seba, ktorý autorka vložila do príbehu si ma úplne podmanil.

Táto kniha je majstrovské dielo.
Emócie, ktoré vyžaruje som cítila až kde si na hrudi a moje osudné stretnutie s postavami si nechávam hlboko v srdci.

Anna195
03.10.2022 5 z 5

„Topím sa v mori a neviem, či mám skúsiť plávať k brehu, alebo dovoliť vode, nech ma zhltne."

Toto bola pre mňa prvá kniha od autorky, ktorú som čítala a rozhodne mi jej štýl písania sadol, po prečítaní tejto knihy si určite zadovážim aj ďalšie knihy od autorky.

Príbeh ma ešte pred samotným vydaním zaujal tým, že zobrazuje život piatich tínedžerov, takže pre mňa to bolo niečo nové, keďže som skôr zvyknutá, len na 2 hlavné postavy. Napriek tomu, že je tu viacero postáv sa mi príbeh čítal ľahko, pretože každý z hrdinov príbehu bol iný, s niečím iným bojoval a pritom každý z nich mal v sebe neskutočnú silu.

Andrejka, Boris, Maroš, Nora, Sofia mi prišli ako reálni ľudia, ktorých môžem hocikedy stretnúť na ulici, ich problémy a ich osudy mi prišli úplne reálne najmä v dnešnej dobe. Popravde som ich všetkých obdivovala, pretože každý z nich si v knihe prechádzal veľmi bolestnými vecami. Autorka ich životy vedela skvelo vykresliť.

Kniha rieši množstvo vážnych tém, ktoré mňa osobne nenechali chladnou, najmä tieto vážne témy vedeli vyvolať vo mne množstvo emócií a jeden z pocitov bol hnev... Hnev, že niekto dokáže posudzovať druhých na základe viery, orientácie, či len na základe toho, že je iný ako väčšina. Preto sa mi tento príbeh zdal tak reálny, pretože možno práve niekde medzi nami žijú ľudia s podobnými osudmi.

Viem, že veľa čitateľom koniec zlomí srdce, ale mne sa koniec sa zdal ako sám život...neočakávaný. Pre mňa je tento príbeh jeden z tých, ktorý ma dostal od prvej po poslednú stranu.

V závere musím pochváliť grafické spracovanie knihy, pretože to bola opäť DOKONALOSŤ.

DenisaHoffer
22.09.2022 4 z 5

Na túto knižku som sa veľmi tešila a vôbec nie som sklamaná. Knižka vyzerá naozaj nádherne, páčia sa mi veľmi instagramové profily hlavných postáv, ktoré sú v predsádkach, ale tak nič iné už od Venupress ani nečakám. Obsah knihy tiež rozhodne stál za to. Postavy, či situácie boli tak nesmierne reálne (to mám tak rada), že som mala pocit, že to je všetko skutočné (v podstate aj niečo bolo, ako napísala autorka vo svojej poznámke na konci, z jednej situácie ma až doslova zamrazilo).
V knižke sa nachádzajú pohľady piatych hlavných postáv. Osobne mám veľmi rada, keď príbeh rozpráva aj viac ako dve osoby, nikdy to pre mňa nie je zmätočné. V istých chvíľach mi šli všetci na nervy, v iných som zase s nimi súcitila. Najviac ma zaujala Sofia. Zatiaľ ju všetci v recenziách mali najmenej radi, ale podľa mňa vôbec za svoje správanie nemohla a chyba bola niekde inde. Na konci mi jej bolo veľmi ľúto, jej príbeh som hltala asi najviac. A tiež mi k srdcu veľmi prirástol Boris a nesmierne sa mi páčila jedna scéna s ním, ale asi nemôžem prezradiť viac, lebo by to bol spoiler. Myslím, že každý kto už knihu čítal, vie, o čom hovorím.
Ale nebudem klamať a koniec knihy ma mierne vytočil. Stále som pozerala, či mi nechýbajú nejaké strany. Ostala som trochu frustrovaná. Potom som si však prečítala poznámku autorky a pochopila som. Jej slová na záver ma dojali a mala veľkú pravdu. Život postáv pokračuje aj potom, ako kniha skončí.
Knižka je naozaj reálna, surová, veľmi sa mi páčil aj jazyk, všetko bez prikrášlenia, aj s nadávkami. Hoci Andrejkino „mama moja“ ma miestami iritovalo, haha. Tiež som vďaka tejto knihe dostala chuť si prečítať aj Nevyslovené a Vydrž to so mnou. Už sa teším, ako si ich objednám k meninám, alebo na Vianoce. A vy si pokojne objednajte túto knižku, ak ste ju ešte nečítali, je skvelá.

kristy.books
18.09.2022 5 z 5

Kniha Nelám mi srdce je kombináciou autorkiných predchádzajúcich príbehov a zároveň niečoho úplne nového. Nemyslím si, že je nevyhnutné, aby ste čítali predchádzajúce knihy, táto novinka sa dá čítať aj samostatne, no pokiaľ ste ich čítali, máte určitý bonus. Nejde o klasický rozkošný YA príbeh, pripravte sa na množstvo emócií, reálnych problémov, životných vzostupov i pádov, sklamaní, bolesti...Príbeh sa síce volá Nelám mi srdce, no moje srdce autorka tak trochu zlomila.

V príbehu sa striedajú pohľady 5 mladých ľudí – Andrey, Nory, Sofie, Borisa a Maroša (hoci mám pocit, že niektoré pohľady trochu prevládali nad inými). Kapitoly boli pomerne krátke, dej rýchlo ubiehal, príbeh sa mi čítal ľahko. Príbeh je písaný jazykom teenagerov (slang, cudzie slová nadávky), čo mu pridáva na autentickosti. Musím pochváliť aj grafické spracovanie knihy, od obálky po začiatky jednotlivých kapitol.

Andrea je typická „šedá myška“, s dobrými známkami, slušným vychovaním a nízkym sebavedomím. Oblieka sa „obyčajne“, nemaľuje sa, stále nosí rovnaký účes. Najviac túži po prvom naozajstnom bozku. S touto postavou som sa dokázala najviac stotožniť, v mnohých veciach mi pripomínala mňa samotnú. Jej brat Adam...vôbec sa nečudujem, že jej tak liezol na nervy, ja by som ho asi prizabila, keby mi robil takéto veci.

Sofia, to bol presný opak Andrey – vždy vyfintená, rada je stredobodom pozornosti, nemá núdzu o záujem chlapcov, aktívna na sociálnych sieťach... No hoci jej život navonok vyzerá dokonalo, v skutočnosti taký vôbec nie je. Jej mama...nikdy nepochopím, ako sa takto môžu rodičia správať k svojim deťom.

Nora si už toho veľa preskákala a hoci statočne bojuje, ešte nemá vôbec vyhraté. Držím jej palce, aby raz vyhrala nad svojimi démonmi a oni ju už nedokázali toľko ovplyvňovať, ako teraz.

Boris, okolo neho bolo od začiatku mnoho tajomstiev, no čitateľovi už po pár kapitolách bolo jasné, čo pred svetom skrýva. Pukalo mi preňho srdce, neraz by som ho najradšej objala a povedala mu, že sa za seba nemusí hanbiť a všetko bude dobré.

Maroš, pre mňa najmenej sympatická postava z celej pätice. Jeho som zasa mala chuť preplieskať. Verím, že niekde hlboko skrýval svoju druhú tvár a bolo v ňom aj niečo dobré, no bohužiaľ, bolo to dosť zatienené tým, čo robil a ja som si k nemu jednoducho nedokázala nájsť cestu.

U autorky si nemôžeme byť nikdy istí, čo si pre nás ďalej pripraví. Keď už som si myslela, že viem, ako všetko dopadne, tak bum, náhle sa všetko zmenilo a autorka prišla s nejakým zvratom, ktorý ma úplne dostal. Niekedy som mala chuť zakričať „nie, prosím nerob to“ alebo „to nemôže byť pravda“... Ide o veci, ktoré sa k príbehu hodia, no zároveň ma robia smutnou. Niekedy som sa cítila, ako by som mala rozdvojenú osobnosť.

Priznám sa, že mne príbeh príde nedokončený, mám snáď milión otázok, na ktoré by som rada dostala odpoveď. No ako autorka napísala v závere – osudy postáv sa v knihe nekončia, pokračujú ďalej, takže rozumiem, prečo knihu ukončila tak, ako ju ukončila. Je tu množstvo myšlienok o láske, vzťahoch, priateľstvách, viere a podobne.

Nelám srdce mi zatiaľ zo všetkých autorkiných kníh (ktoré som doposiaľ prečítala) sadol najviac.

Kristína Ježovičová
slovenská, 1984