Nelám mi krídla

Nelám mi krídla https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523386/bmid_nelam-mi-kridla-65146724e257c.jpg 5 7 5

Nelám mi série

< 2. díl

Dafné je odmalička nútená klamať a zmierňovať katastrofy, ktoré spôsobili jej rodičia. Aj kvôli ich nezáujmu sa nebojí užívať si s chalanmi, skúšať zakázané veci a tancovať ako o život spolu so svojím jediným kamarátom Adriánom. Zlom nastane, keď Aďovi zakážu stretávať sa s ňou. Navyše do školy prichádza nový spolužiak Dominik. Má skvelých rodičov a dedka, ku ktorému sa presťahovali, aby mu pomohli. Dokonalý chalan z dokonalej rodiny? Možno by bol, ak by ho neprenasledovali neodbytné myšlienky a... Dafné so svojimi znepokojujúco modrými očami a čiernymi vlasmi. Je krásna, drzá a sebavedomá. On však netuší, že sa prediera životom so zlomenými krídlami.... celý text

E.T.007
24.02.2024 5 z 5

Zo všetkých kníh, ktoré som od Ježovičovej zatiaľ prečítala, sa mi táto páčila najviac. Príbeh je super, celý čas sa niečo deje, nie sú tam nijaké hluché miesta či zbytočnosti a Dafné aj Dominik mi boli sympatickí. Obaja mi prirástli k srdcu.

Veľmi som si obľúbila aj Dominikovho deda. Rodina to s ním niekedy zaiste nemala ľahké, ale tie jeho hlášky boli fakt bohovské. Párkrát som až vyprskla smiechom. Za mňa preto plný počet hviezd.

Vknihách
28.12.2023 5 z 5

klamstvá, strach, osamelosť

To je len zlomok toho, čo prežíva Dafné. Krásne dievča s havraními vlasmi a nebesky modrými očami púta pohľady okolia. Jej život je však doslova boj o prežitie. Bez rodičovskej lásky, bez priateliek, bez pochopenia a podpory. Jediný, kto pri nej stojí, je Adrián. Až kým

sa do susedstva neprisťahuje sexi čudák Dominik. Nemotorne vpadne Dafné do života a ona zisťuje, že nie každý jej chce zle. Čistá duša Dominika ju láka ako svetlo nočného motýľa. On pochádza z usporiadanej rodiny, jediný, kto tam robí “vietor, je jeho dedko. Spočiatku sa zdá byť senilnejúcim mrzútom, ale život sa s ním nemaznal a zbožňuje kapelu Queen, tak mi bol razom sympatickejší, napriek jeho “besným chvíľkam. Páčilo sa mi, aký bol voči Dafné empatický.

Keď autorka avizovala, že chystá príbeh s názvom Kráľovná čiernych tenisiek, absolútne mi nenapadlo, že ho vlastne čítam. Aj keď majú tenisky svoj význam pre dej, Nelám mi krídla je poetickejší názov. K príbehu sa, podľa mňa,hodí viac.

Čo však musím spomenúť je, že Ježovičová opäť majstrovsky vykreslila mládež. Akí vedia byť k sebe lojálni alebo nevraživí, láskaví i krutí. Žiadna zo situácií mi nepripadala silená, autorka píše realisticky a s ľahkosťou aj scénky, ktoré ľahkými rozhodne nie sú.

Priznám sa, že v závere som bola rozčarovaná takmer z každej postavy. Najviac ma sklamali Dominikovi rodičia. Odhliadnuc od faktu, že mám asi 200 nezodpovedaných otázok k príbehu, nechcem na ne odpovede hneď. Budem veriť, že autorka na nič nezabudne pri písaní pokračovania osudov postáv. A či pokračovanie bude? Musí! Iná možnosť sa nepripúšťa :D

kristina6312
03.12.2023 5 z 5

Nelám mi krídla je druhou časťou série Nelám mi.
Skôr ako prejdem k samotnej rezencii zdôrazním, že knihu si môžete prečítať bez toho, aby ste čítali tú predchádzajúcu - Nelám mi srdce. Ja však odporúčam, aby ste si prečítali obe, a neprišli tak o nič.

Nie je novinkou, že Kristína Ježovičová píše knihy, ktoré sa vyznačujú ťažšími témami. Ani jej najnovšia kniha nedbočuje od zaužívaného. V prvom rade v nej nájdeme dvoch silných hlavných hrdinov - Dafné a Dominika. Kapitoly sú zostavané striedaním ich pohľadu. Kým Dafné je rebelka, ktorá miluje tanec, Dominik je ten „iný", ktorý potrebuje poriadok. Prostredníctvom nich autorka rieši tému vplyvu zanedbania rodičovskej výchovy, dáva do povedomia duševné ochorenie a pozornosť nenútene sústreďuje na potreby tínedžerov. Každý je iní, ale každý z nich potrebuje to isté - pochopenie a lásku.

Veľmi sa ma dotkli životné osudy postáv. Vnímala som každú ich surovú a hĺbavú myšlienku, pri ktorých som sa nie raz pozastavila. Neviem, ako to autorka robí, ale dokáže sa do svojich postáv vcítiť tak, akoby s nimi pravidelne sedávala v škole (kde už musia absolvovať telocvik tri hodiny týždenne) a niečím si sama prechádzala. Prežívanie hlavných hrdinov je skutočné a citeľné natoľko, že je ťažké uveriť faktu, že svojmu životnému osudu čelia len v knihe.
Prajem si, aby si túto knihu (a všeobecne, túto autorku) prečítali všetci tínedžeri, a dospelý, ktorí majú možnosť prostredníctvom nej nazrieť do ich vnútorného sveta. Aj takýmto spôsobom prichádza empatia, porozumenie, súcit a následná pomoc v reálnom živote.

Nakoniec musím vyzdvihnúť aj postavu Dominikovho dedka. Bol síce väčšinu času zatrpknutým a možno aj starým bláznom, ale veľmi osviežil celý príbeh.

silviai0aA
08.11.2023 4 z 5

Na začiatok musím povedať, že tá obálka, to je absolútne boží. To proste musíte vidieť, omakať si to.

A teraz ku knihe.
Postavy sú vykreslené fakt skvele, celý ich charakter, to, akí sú, je ozaj skvele opísaný. Málokedy je vidieť, že autor tak skvele popísal postavy, akoby ste ich takmer vy sami poznali osobne. Bravúrne zvládnuté.

A k tomu deju... Sú to proste teenagers... Proste majú pocit, že ich nikto nechápe. Dafné je taká postavička, s tým jej príbehom, hodne smutná. S Dominikom sú to proste dve úplne odlišné postavy. Ona je úplne extra svojská, Dominik je tiež svojský, ale úplne iným spôsobom. Páči sa mi, že má obsedantne-kompulzívnu poruchu. Príde mi, že ju má hodne ľudí, ale moc sa o tom nehovorí, takže ... Páči sa mi, že tu niečo také je a že je to opísané fakt dobre. Cez celú knihu je to krásne rozvinuté. Dozvedáme sa veci o oboch dvoch hlavných hrdinoch, o ich rodinách, ale i o vedľajších postavách. Což je znovu skvelé, páčilo sa mi, že tu vedľajšie postavy neboli upozadené. Mnohé z nich boli tuším v knihe Nelám mi srdce, ku ktorej sa tiež budem musieť dostať. Po tomto si ju fakt strašne moc chcem prečítať.

Dobre, ideme ďalej ... Tie Dafné lži sú proste extrémne. To mi príde trochu moc, ako si niekto môže takto vymýšľať, ale zároveň je to fakt realistické, pretože takí ľudia proste fakt existujú. Ale toto boli klamstvá fakt veľkých rozmerov. Obrovských.

Páči sa mi, ako sa pomaly buduje puto a vzťah medzi Dominikom a Dafné. Je to také roztomilé a pekné, ako sa dvaja ľudia najprv nepoznajú a ako sa zoznamujú a spoznávajú viac, začína im na sebe záležať a začínajú sa mať fakt radi. Toto bolo fakt pekné.

K záveru chcem povedať, že táto kniha fakt stojí za to, aby ste si ju prečítali. Číta sa fakt mega rýchlo, ja som to mala za dva večery. Táto kniha vás trochu šokuje, trochu vyvedie z miery, ale hlavne si vás príbeh získa.

adelka_books
05.11.2023 5 z 5

Všetci by sme chceli mať z času na čas krídla, aby sme unikli od problémov a života, ktorý žijeme. Lebo nie všetko v ňom je ľahké a úžasné, ako sa môže zdať iným. Často nosíme masku, pod ktorú nepustíme nikoho, pretože potom ukážeme svoju zraniteľnosť. Bojíme sa ukázať duševnú nepohodu, lebo pre našu spoločnosť a okolie je táto téma stále tabu. A pritom tým trpí čoraz viac ľudí, len sa o tom nehovorí. Podľa mňa je to chyba. Duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité a nemali by sme pred tým zatvárať oči. Skôr podať pomocnú ruku. Veď sa to môže prihodiť komukoľvek z nás. Taký človek potrebuje len oporu a cítiť, že mu na niekom záleží. Toto chce povedať Kristínka svojou knihou Nelám mi krídla. Nebojí sa otvárať ťažké témy a prihovoriť sa nimi mladým ľuďom a ukázať, že je v poriadku byť iný a nebáť sa o tom hovoriť či cítiť sa pre to zle.

Dafne je odmalička zvyknutá starať sa sama o seba. Klame a zmierňuje katastrofy, ktoré napáchali jej rodičia. Aj kvôli ich nezáujmu sa z nej stane rebelka, ktorá vyskúšala už kadečo. Miluje tanec. Pri ňom dokáže vypnúť a nemyslieť na problémy a blbú minulosť. Má najlepšieho kamaráta Adriana, ktorý ju pozná najlepšie. Jeho rodičia mu zakážu sa s ňou stretávať. Do školy prichádza nový spolužiak Dominik. Ako zamieša kartami v živote chalan z dobrej rodiny? Je taký dokonalý alebo aj on niečo skrýva?
Ona je navonok drzá, krásna a sebavedomá. No vo svojom vnútri je krehká a zlomená. Tuži po pozornosti, láske a rodine, nič z toho však nepozná. Svojim rebelovaním sa snaží ukázať, že je silná a nad vecou. V jednej chvíli ju neznášate a v druhej, keď sa vám dostane pod kožu, máte chuť ju objať a poskytnúť jej ochranu a lásku. Nenávidela som jej rodičov a nesprávala sa k nej najlepšie ani babka. Ešte teraz mnou prúdi hnev a frustrácia.

Dominik sa prisťahoval s rodičmi a sestrou za dedom, ktorému trebalo pomôcť. Sám to už nezvládal. Dominik je utiahnutý chalan, ktorý si potrpí na poriadok. Všetko musí byť na svojom mieste. Rád cvičí a číta. Je samotár a čudák, no jemu to nevadí. Trpí zvláštnou chorobou, o ktorej som ešte nepočula. Nemá rad dotyky. Bol iný, no inteligentný, a to sa mi na ňom páčilo. Mal blízky vzťah s rodičmi, sestrou a dedkom.
S Dafne sa skvelo dopĺňali a spoločne prekonávali svoje problémy. Boli dve temné duše, ktoré sa potrebovali nájsť. Chémia medzi nimi fungovala tak ako mala.
Na okamih sa tu mihnú postavy z Nelám mi srdce.
Ten koniec mi zlomil srdce aj krídla a už sa neviem dočkať pokračovania. Lebo toto som absolútne nečakala a potrebujem vedieť, čo bude ďalej.
Nelám mi krídla, emotívny príbeh, ktorý nepustíte z ruky, kým nebudete na konci. Prinútiť vás zamyslieť sa nad vašim životom a byť zaň v konečnom dôsledku vďačný. S čistým svedomím, srdcom vám ho odporúčam .

láska tajemství pro dospívající mládež (young adult)

Kristína Ježovičová
slovenská, 1984
2016  69%V zajatí vášne
2017  70%V zajatí strachu
2015  59%Podvodnice
2016  67%Sestra
2015  49%Soňa

Kniha Nelám mi krídla je v