Mon.CouCou Mon.CouCou komentáře u knih

Pán nočních můr Pán nočních můr Jana Kvičerová

(SPOILER) Jana Kvičerová mi zaslala svoji knihu Pán nočních můr do štafety. Přiznám se, že mám ke knize jedinou výhradu, kvůli které mi relativně dlouho trvalo s knihou poprat, a to je drobné písmo s nešťastně zvoleným fontem. Ale kwa, to je taková škoda! Protože ten svět... tuto fantasy... bože! Teda bože ne... to pochopíte až po přečtení!

Cestovatelka Annuvia, dcera nejvyššího božstva, který stvořil překrásný svět Sedmisvětí. Srdce jí táhne k milovanému, zamilovala se totiž do smrtelníka a tento hřích se neopouští. Po mučivé období je to právě ona, kdo může zastavit Pána nočních můr.
Rodinné vztahy jsou mnohem propletenější a protože i naše hlavní hrdinka ovládá magii, i když ne tak silnou, jako její rodiče, do celého, nově stvořeného světa (a tady zdůrazňuju-klobouk dolů před fantazií autorky, ona opravdu každou část tak barvitě a dokonale popsala! Miluju Sedmisvětí, chci ho ještě vidět!), zamotává se nebezpečí, které přichází od těch nejméně očekávaných míst.
Jestli je motivem obyčejná nuda, závist, nebo skutečně existuje cesta k převratu, nechám na vás, čtenářích. A dočká se tento svět nového Pána nočních můr, nebo vznikne něco krutějšího? Je vůbec nějaká šance? Upozorňuji však, že autorka se rozhodně nebála drsných i bolestných scén a mně nejednou padala brada až k zemi.

Jestli vás bavil Pán prstenů, tak narovinu-Tolkien by se dnes mohl jít k této autorce učit. Ten příběh byl barevný, přesto temný, zamotaný a přitom nenáročný. Bavil mě. A narovinu-knihu pošlu do štafety a znovu-až se vrátí, si knihu přečtu i s poznámkami čtenářů. Protože si ten příběh chci prožít znovu a já jen doufám, že se tato kniha dočká pokračování, protože tady mám pár bodů (jakože cože?!), které nutně potřebuju dokončit

Jen se tak trochu bojím, že jak jsem poznala Janu a její úchvatný styl, budu mít i po další knize hlavu jednou takovou :-))

06.12.2023 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

(SPOILER) Knihu od Andrey Čekanové jsem dlouho odkládala. Nevěděla jsem, co od toho očekávat-vždyť to knihkupci řadí do kuchařek!
Nepečené dezerty Kateřiny A.
Tak tento dezert si dát nechcete. Kateřina nám představuje sladký život bohaté paničky, i jak se dostala tam, kde se dnes nalézá. Neměla jednoduché mládí a tak snadněji skočila na lep modrým očím. Noblesní a šarmantní manžel Albert má totiž mnoho tváří. Snad kvůli dětem nehledala Kateřina v sobě sílu se vzepřít. Možná opravdu čekala, až přijde smrtelná rána. Maminkou svých dětí byla úžasná a snad tady je i hlavní problém každé ženy, proč odmítá vyjít ze stínů hrůzy.
V deníku tajně ukrytým pod názvem Nepečené dezerty tak vypisuje příběh, ze kterého zamrazí. Že se cosi stane a naděje ze strany policie vyšumí jak kostlivec v kyselině, se dalo očekávat.
Naštěstí vstupuje do života Zbyněk. Prodavač a gay, který vlastně není gay. Kateřina se před ním otevírá a nachází chvilkové štěstí. Jenže nic není tak jednoduché, jak si člověk naplánuje a útěk není řešení...

Jestli se Kateřina dočká lepších zítřků, nebo bude navždycky ovládaná strachem... tento oříšek už Vás nechám rozlousknout. Já v knize prožila mrazení i hořkost nejen dezertu.

Andrea píše čtivě, kniha není nijak dlouhá, ale za mě rozhodně stačila. Je mi hrozně líto těch, co žijí v psychickém i fyzickém prostředí a naprosto chápu ten začarovaný kruh. Já sama dávám zpátečku vždycky, když mě něco nebo někdo nesedí, protože život je sakra krátkej.
Kniha rozhodně za přečtení stojí a autorce přeji ještě mnoho inspirací na psaní.

01.12.2023 5 z 5

Tanec s ohňom Tanec s ohňom Andrea M. Guastella

(SPOILER) Volné pokračování nádherného příběhu Tanec s klavírem se dočkalo pokračování a Andrejka M.Guastella představila Tanec s ohňom.

Zavede nás do prostředí jihu Itálie a správné mafiánské zápletky. Chcete vědět víc?

Hlavní hrdinky Adriany z prvního dílu je doplněn o roztomilou kolegyňku Lily a přidáme-li do souboje tajemného Ricarda, tak se nám v přímém přenosu sehraje eroticky nabitý příběh plný napětí, zvratu i peprných scén okořeněný deníky, které nám pořádně popletou hlavu.
Lili s tancováním sekla, avšak v Neapoli získává zajímavou pracovní nabídku. Ricardo ji přitahuje už od svatby. Dokonalý gentleman se zbraní je však nebezpečnější, než si přiznává. Podlehne společné vášni. Jenže kdo je tento muž? Co skrývá? A může mít vztah nabitý sexuálním napětím i budoucnost?
Kdo tahá za nitky a jak celý souboj dopadne, už nechám na Vás.

Od Andrejky je to třetí kniha, která se mi dostala do rukou. Líbí se mi, že si informace pečlivě nastudovala, používá reálné prvky, dokonce i dialogy jsou z hlavy muže. Ba co víc-samotného Itala! A ti vždycky přemýšlí tak... volno - myšlenkářsky. Snad i proto nám tolik tito cizinci imponují.

Jediné, co pro mě tentokrát bylo těžší, byla slovenština. Avšak! Holky! Češky moje! Těšte se. A chvilku si teda počkejte... Andrea chystá překlady pro český trh a já si její díla s chutí znovu přečtu. I když ta erotika ve slovenštině má úžasnou atmosféru. Doporučuju!

29.11.2023 5 z 5

Dvě prázdná místa Dvě prázdná místa Zuzana Holčíková

(SPOILER) Po Hře na druhou ve mně zůstaly Dvě prázdná místa od Zuzany Holčíkové. Až když jsem se dostala k pokračování příběhu Bena a Nely, všimla jsem si nádherného věnování od autorky, za který touto cestou moc děkuju. Strašně mě to dojalo, Zuzi.

Příběh jsem si nechala na později, abych v sobě knihu nechala chvíli rezonovat. O to další překvapení - děj začínající v zimním období, právě pro tento čas, kdy u nás poprvé zasněžilo - bylo fajn k doplnění emocí.
A teď pozor na spoiler-nečíst, kdo ještě nečetl první díl. Ben nechal Nelu odejít. Příliš velký věkový rozdíl hrál největší prim. Přátelství i s Romanou upadlo v zapomnění a po skoro dvou letech se tak jejich cesty znovu kříží. Nela pracuje ve školství, její kluci povyrostli, avšak ona je stále nesobecká a na své štěstí zapomíná. Tentokrát se s Benem potkává na horách.
Jenže pořád tady zůstal stejný, nevyřešený problém. Jedním z řešení je přátelství. Ve vzduchu však visí mnoho nevyřčeného a my jsme tak svědky příběhu o vztazích, rodině, přátelství a hlavně - nenaplněné lásky. Protože Nelu a Bena to k sobě stále neskutečně přitahuje.
Jestli tomuto vztahu zkomplikuje bytí dva synové, ex, Romana, nebo rovnou ti dva a o generaci věkový rozdíl, nechám čtenáře už dočíst.

Zuzana v této knize udělala neskutečný posun. Její progres mě bavil, víc jsem v knize prožila její emoce, vnímala myšlenky i problém samotný.
„Nic není náhoda... Všechno se děje z nějakého důvodu.“
Velmi citlivě pojala celý problém. Sama nevím, jak bych reagovala. Jak na místě Romany, Nely, synů i samotného Bena. Zuzana to zamotala skvěle a rozplést celou zápletku rozhodně doporučuji hlavně vám, čtenářkám.

Děkuji, Zuzi,že jsem si mohla knihy o Bene a Nele přečíst a rozhodně si je přečtu v budoucnu znovu.

25.11.2023 5 z 5

Tam, kde nejsi Tam, kde nejsi Lenka Sadílková

(SPOILER) Lenka Sadílková mě jako autorka velmi překvapila, a tak jsem se rozhodla rychle přečíst i její další knihu. Stylově mi vyloženě sedí, čte se skvěle. Text je bohatý tak akorát a příběh - tentokrát TAM, KDE NEJSI - zase úplně jiný, přitom nám, obyčejným ženám, tolik blízký.

Ona žije snový život. On se zamiloval do zadané.
Zdánlivě jednoduchá zápletka. Jenže...
Elis má dlouholetý vztah a Danem. Nehledá změnu, ani povyražení. Dokud se soci nestane. Sice otevřela oči, ale je sevřená v životní pasti.
Max je prostě zlatíčko. Věří v lásku na první pohled. Když ji zahlédne, ví, že je to ona. Jenže zadané ženy se nekradou. Ten však zjistí, že v životě Elis není úplně všechno v pořádku. Co může dělat?
Dan je opravdu na zabití. A pro Elis začíná být novým hnacím motorem pár básní od Maxe.
Jenže ruku na srdce-málokterá z nás chce v životě vystoupit z komfortní zóny a udělat změnu, i když je nevyhnutelná. A tak si pořádně, holky, vychutnejte Dana. Protože tato postava se Lence obzvlášť povedla a ruku na srdce, mám v okolí pár holek, které by měly změnit životního partnera, avšak nikdy to neudělají.
Jak tento příběh bude pokračovat, co dělat v na místě Maxa/ Elis v daných situacích a jak to je doopravdy s Danem, Vás donutím v knize dočíst.

Já si knihu opět nesmírně užila, přečtené jsem to měla za jedno odpoledne a doslova hltala každou stránku. Leni, piš! Moc mě bavíš a těším se na další knihy!

18.11.2023 5 z 5

Ptákovina aneb Ženská v povětří Ptákovina aneb Ženská v povětří Alena Bures

(SPOILER) Bylo mi ctí být jednou z prvních čtenářek. Recenze? Hodně jsem se nasmála a na konci si prostě řeknete, že je to fakt ptákovina v dobrém slova smyslu. Alenka tento příběh píše lehkou hovorovou řečí, ale o čem že kniha doopravdy je?

Linda Vránová je... s darem, nebo prokletím? Proměňuje se v ptáka. Pokaždé jiného a někdy v dost nepříjemných okamžicích (Rumburak hadra, Vám říkám :-D). Protože už je na světě nějaký ten pátek, se svým osudem se smířila a docela slušně se naučila vyhýbat i ptačím predátorům. (Alenko, přiznej se, že Ty víš, jak chutnají červíci , nebo víc-že Ty jsi psala o sobě?!). Pracuje jako zdravotní sestřička a jen tak si proletuje světem. Vidět život z ptačí perspektivy přináší i jisté výhody. Můžete se stát třeba svědkem trestního činu... třeba. Však opeření kamarádi prozradí taky často mnohem víc (vlastně by POLICIE takové spolupracovníky jistě uvítala).
Linda sice pachatele zahlédla, ale co když neviděla úplně všechno? A tak nám v relativně krátkém příběhu začíná lehká detektivní zápletka, trefně zakomponovaná do děje.
Uf, jenže ten polda, co Lindě kříží cestu, vůbec není k zahození. Mé srdce zaplesalo a já hltala další stránky tak rychle, že byl najednou konec.
Co se stalo ten osudný večer? A může vůbec někdo pochopit a přijmout protějšek se zobákem, který Vás nejedou rozesměje? Přijde na to, proč zrovna ona? A je jediná na světě, nebo je takových ptákovin víc?

Nejvíce mě bavila scéna v ZOO, tu jsem si tak živě představila... lidi, jestli se chcete odreagovat a prostě se zasmát, sáhněte po této PTÁKOVINĚ. Buď si totiž řeknete, že je to ptákovina, nebo prostě PTÁKOVINA.

15.11.2023 5 z 5

Začátek po konci Začátek po konci Jana Jordanová

(SPOILER) Dnes jsem vystoupila z komfortní zóny a sáhla po knize pro mladší ročníky. Fantasy Y/A od Jany Jordánové je zajímavou volbou. Smrtka Ellie - ZAČÁTEK PO KONCI.
Předně klobouk dolů za originální téma. Co se děje po životě? Budeme si vůbec své pozemské skutky pamatovat? A co může nastat, až vydechnu naposledy? Scénářů už bylo napsáno mnoho a i když je nám všem nejbližší nebe a peklo, Jana otevřela nové téma, které mladé může nadchnout.

Ellie po smrti dostává novou, posmrtnou výzvu. Poznáváme svět, který je tolik podobný tomu, jaký známe, přesto úplně jiný. Společně s vyvolenými se může stát smrtkou. Přenášet duše. Jenže se tomuto "řemeslu" musí naučit. Navíc-toto poslání nemůže konat každý a pokud svoji misi nesplní, bude úplný konec.
Nastupuje tedy výcvik, nová přátelství a Ellie objevuje nové funkce. Trošku jsem se usmívala tomu, že si ale pochutnává na kuřeti a přespává v ubytovně. Tím dala autorka jistou "lidskost", která může mladé bavit - více se ztotožní s hrdinkou a vcítí se do bolestí i nástrah. Většinu spolužáků si oblíbíte. A pak bacha-čeká nás návrat na zemi, kde musí projít dalšími zkoušky. Samozřejmě nechybí i romantická linka... jenže-co když se těm, které si oblíbíme-cesta rozdělí?
Jaká? Uspěje Ellie? Bude jedna se sedmi? Sedmi-to je zatraceně málo... Těch osudných nástrah je zatraceně hodně. A co bude dál? Bude žít navěky?

Autorka má svěží styl. Díky krátkým kapitolám se čte kniha rychle. Takový skoro Harry Potter po Česku-troufám si přirovnat. Možná bych některé hrdiny pojmenovala jinak, ale vlastně-proč ne :-)
Za sebe jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Určitě doporučuju všem milovníkům fantasy.

11.11.2023 5 z 5

Nelituju Nelituju Lenka Sadílková

(SPOILER) Lenky Sadíkové jsem si taky všimla až tady na sociálních sítí. Upřímně, jsem strašně nadšena, když narazím na takového srdcaře a jako osobnost mi hrozně sedla. A tak jsem nezaváhala a ponořila se do její knihy Nelituju.
Ne, anotaci jsem nečetla a o to větším překvapením pro mě tato kniha byla. A lidi, toto byla jízda!

Mia je vášnivá snowboardistka a knihomolka. V tomto čase příjemná kombinace. "Naladím se na přicházející zimu," řekla jsem si... má naprosto božího kamaráda Lea, jinak je navenek docela uzavřená osobnost. Než ovšem potkává Sebastiana.
První komplikace zvládají bravurně a já se zamilovala do linky "kamarád na sex". Trošku mě to vrátilo do mládí a jen jsem čekala, kdy přijde první zlom. Kdo se zamiloval první? A proč druhá strana řekla ne?
Bože, dál mě příběh emočně rozsekal a tento zvrat jsem nečekala ani já-a to jsem královna předvídavosti. No dobře, přeháním, ale narovinu-že je život svině a přichystá do osudové lásky takovou ťafku... to bych nepřála ani největšímu nepříteli.
Láska je však silnější a cesta do srdce se přece dá přes Amorův šíp dostat.
A tak se připravme na silný boj. Ale jako fakt silný boj! Nebudu lhát. Řvala jsem jak malá holka a když se cesty spojily... řvala jsem ještě víc a musela autorce vynadat.

Jo. Prej přesně tyto emoce chtěla ve čtenáři vyvolat.
Lenka píše svižně, avšak češtinářsky bohatě, a moje chuťové pohárky se dokonale nabažily. Že mohl být příběh delší? Ne, tady ne-potřeboval ve mně ještě chvíli rezonovat. A jak jsem se dozvěděla, ono nějakého pokračování velké paní spisovatelce už múza našeptala

Já nemůžu jinak, než příběh doporučit. Opravdu jsem si ho hodně užila a je strašná škoda, že se nedostal k více - hlavně tedy čtenářkám. Od autorky si přečtu všechno, co napsala a ještě napíše!

07.11.2023 5 z 5

Vánoční setkání Vánoční setkání Magdaléna Horáková

(SPOILER) Sice listí ještě neopadalo, ale v obchodech už vytáhli vánoční ozdoby a připravují útok na naše peněženky. A tak jsem se chtěla naladit.
Krátký příběh od Magdalény Horákové, Vánoční setkání, byl dobrý nápad.

Anotaci jsem nečetla předem, nevěděla jsem tedy, do čeho jdu. Čekala jsem spoustu klišé a nádech kouzla Vánoc.
Jenže tato kniha se dá číst asi v jakoukoli roční dobu.
Pitomý rozchod zažil asi každý z nás a nejinak to bylo i u hlavní hrdinky Andrey. Prožívali jsme tak úplně obyčejné dny s nádechem svátků, kdy se potkala s Adamem. Zdálo se, že je pohltí jen nostalgie, avšak opak byl pravdou a my s hlavními hrdiny prožili krásné sblížení. Dočkala jsem se i krásné ero scénky.
Jde však jen o krátký románek? Nebo se i z náhlého vzplanutí dají stavět vzdušné zámky? Ta knížka je kraťounká, ale já byla uspokojena. Autorka má čtivý styl. A já tuto jednohubku doporučuji.

29.10.2023 5 z 5

Formulista Formulista Michaela Schmiedlová

(SPOILER) Bagrista, teda pardon (svádí to), Formulista je úchvatné dílo od Michalely Schmiedlové. A protože v posledních dnech se o této novince hodně mluví, přicházím i já s recenzí.

Naprosto dokonalou a krásnou Vanessu si najme Anthony, aby mu na oko dělala přítelkyni po dobu soutěží-tedy dva měsíce. Ta s podobnou prací má zkušenosti, navíc těhotná sestra (tato linka mě bavila víc a ráda bych si o ní přečetla další knihu, autorko ), se za tento kontrakt přimluvila.
Jenže bohatý a namyšlený spratek... a samozřejmě sexy a velmi úchvatný samec tuto knihomolku přitahuje. A tak milé popichování se samozřejmě promění v lásku nebeskou. Nebo ne? Co když tajemství, které Tonny ukrývá, není ani trošku přitažlivý?
Míša do knihy zakomponovala prvky mě velmi dobře známé. Autismus. ADHD. Silná dyslexie. Jak se s tím vším v jednom příběhu popere? A ustojí takový vztah? To už Vás nechám přečíst.

Kniha je romantická, naivní, roztomilá, sladká. Přiznám se, že jsem ji na jednu chvilku i odložila. Druhá část knihy mě však začala bavit víc a jsem ráda, že jsem příběh nakonec dočetla a užila si jej. Určitě se do ní zamiluje hodně mladých děvčat a maminek, pro které je kniha určena.

Já jsem díky mému manželovi na auta hodně ujetá a mužský pohled na motory prožívám dnes a denně, takže ekologické témata mě tam moc nebavila. Prostě jsem feťák na vůni benzínu a jak si tomu dnes děláme doma srandu-dobrá doba automobilového průmyslu už byla (a jo, měla jsem i elektromobil).

Každopádně celkově dílo hodnotím velmi pozitivně. Jde o krásnou romanci, kterou si vážně nenechte, holky, ujít!

22.10.2023 5 z 5

Možná už zítra Možná už zítra Šárka Hieková

(SPOILER) Tento týden jsem dočerpala zásoby od mé oblíbené autorky, Šárky Hiekové. Poslední knihou Možná už zítra prozatím završila vydanou studnici příběhů. Doufejme však, že její ruce získají raketový pohon a dostane se do Guinnessovy knihy rekordu v psaní, protože toto prostě baví.

V tomto příběhu se zamilujeme do hrdinky Kamči a jejího světa, která žije asi jako mnoho žen na této planetě s typickým, přes kopírák stvořeným Ondrou. Blbec, co si neváží svého štěstí. Nasazuje parohy s krávou a na její lep skočí. Kamča, než aby bojovala o ňoumu, udrží si hrdost (a fakt plusy navrh za inteligentní rozchod z její strany), a sice s nutnou dávkou smůly na začátku nachází brzy samu sebe.
Končí v práci, ve které jen hnila a otevírá si zajímavější svět. A tak není divu, když se s kamarádkou vsadí o své vlasy, že bude do roka zasnoubená s milionářem. :-)))))
V příběhu nahlížíme pod pokličku i druhých životů, což dodává na celé knize ty pravé grády. Kartářka předpoví tři muže, při čemž jeden z nich je ten pravý (jo-tomu pravému jsem fandila od začátku, uznávám).
Protože jsem nedávno četla i Spisovatele, mám tady krásné srovnání jiného psavce, který mi byl i povahově bližší (a jo, taky některé bláboly, co napíšu, musím zkusit). A tak nám zde Šárka představuje i doporučené začátky v podobě programu @odstartujtesvojiknihu. (Kdybych na ni narazila dřív i já, předešla bych hořkému chybování-takže kdo chce psát, určitě mrkněte.)
Kamča tak nachází nový smysl života nejen v útulku, zvěřinci, psaní, ale nových přátel, které si čtenář zamiluje. I díky své moudré povaze tak karty otočí.
Každý z postav dostane, co si zaslouží. Aneb karma je zdarma. Jo, kéž by Karma nebylo někdy jen jméno.
Příběh rozhodně doporučuju. Čte se svižně, až je čtenáři líto, když dojde k poslednímu řádku. A jak to dopadne se sázkou? Smála jsem se. Hodně!
Doporučuju. Uvěřitelný příběh o tom, že když něco končí, jinde cosi začíná :-)

21.10.2023 5 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

(SPOILER) Už v Dokonalém propojení mě Jana Jánská přesvědčila o tom, že má talent. Avšak Mrazivá náruč turbí svůj um o další level.

Recenze? Na začátku všechno pořádně zamotá a postupně se to po... :-)))

A teď vážně. Nikdo si nevybere, do jaké rodiny se narodí. Když tragicky zemře mladší bratr Valerie, vyšetřování otevře nejednu Pandořinu skříňku.
Označení "máma" by si měla každá žena zasloužit. Val se nevzdává a i přes bídu a nelidské podmínky se snaží bojovat. Nečekaně u staré sousedky nachází to, co doma nikdy neměla. Stará, senilní bába? Možná. Vždyť bratr Roman u ní pěstoval marihuanu. A otec? Člověk může žít v bublině celý život. V případě Romany ale praskla a najednou je všechno jinak. Najde cestu alespoň k Lauře, přítelkyní Romana? Nooo... s někým se sblíží. Jenže vražda se pod prah zamést nedá a nejen policie nachází důležité stopy.

Jana nadělila skoro každé postavě to, co si právem zasloužila. Jaký byl motiv, jestli zabíjel zahradník, nebo někdo z rodiny? To už si musíte přečíst.

Samotný příběh bych snad ani neřadila do trilleru, dokud mě nezamrazilo číst o Klokánku a nezletilých. Vždycky jsem zastávala názor, že to nejcennější, co můžeme dítěti dát, je domov, láska a vzdělání. Nedostanou-li děti ani jedno, má pak každá osobnost, co se postaví svému osudu, v mých očí neskutečný respekt.

Jani, děkuji moc za mrazivé čtení, které jsem zvládla za jedno odpoledne. Skvělé, doporučuji a těším se na další knihy :-)

18.10.2023 5 z 5

Spisovatel Spisovatel Lucie Salová

(SPOILER) Do rukou se mi dostal Spisovatel od Lucie Salové.

Jemný příběh na téma, který se přiznám-protože sama píšu a vím, jací magoři my autoři jsme (troška nadsázky, samozřejmě), není pro mě nejlákavější, protože já ty papírový hrdiny moc neprožívám ani ve filmech, ale to je jen můj, čistě subjektivní pocit (i Muž z Acapulca je ze známé série mnou nejméně oblíbený, a to celou francouzskou kinematografii miluju!)

Hana-začínající spisovatelka se setkává s oblíbeným autorem. Protože její libido je neuspokojeno z dob manželství s hafefobikem (škoda, že tato linka nebyla více rozvinuta-to si osobně vůbec neumím představit), Adam je přesným opakem. Šarmantní, slavný, zajištěný... Autorka nám představila zákulisí knižního světa, za což má obrovské body navíc. Ale hlavně-odlepit ty dva nešlo snad ani zlomeným... ehm tím... jak to tady na sociálních sítí uvádět?
Druhá část knihy se mi asi líbila víc, protože osud i této dvojici dal zabrat a Hanka snad i díky super kamarádce, která příběhu dodala grády, musí zvládnout. Jenže, ono nic není tak jednoduchý. Co se stane a jak všechno dopadne-to si už musíte přečíst sami...

Kdyby autorka na konci nenapsala, proč si příběh záměrně zakomponovala do Čech, asi bych byla k recenzi trošku přísnější. Přeci jen-v našich končinách je pro spisovatele sláva jen sen. Ale tak-proč nesnít :-)
Kniha se četla dobře, taková odpočinková. Možná-kdyby bylo v ICH formě, na stupnici letos přečtených knih by se mi dostal do kolonky-přečíst znovu. Takto si určitě ráda přečtu další knihy této nadějné autorky.

17.10.2023 5 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

(SPOILER) Po menší pauze chci představit novelu od Zuzany Holčíkové. Hra na druhou.

Jemný příběh pro ženy s tématem, který dříve či později vedou k zamyšlení.
VĚK
Každý z nás máme na světě spřízněnou duši. Jen otázkou je-kdy ji potkáme.
Hlavní hrdinka Nela, matka dvou chlapců, potkává na zastávce kamarádku z mládí. Upovídaná Romana ji stáhne do jejího světa, kde se potkává s jejím synem, devatenáctiletým Benem.
Jsou zákony, které neovlivní nikdo. A když jste čímsi přitahováni, jen stěží má rozum šanci. Avšak Nela se brání osudu. Shodou náhod je Ben i kamarád kluků Nely a přes ně může existovat cestička, jak v této hře uspět.
Jenže osud je mnohem nevyzpytatelnější a přichází hořká srážka, které však nebylo vyhnutí. Cosi se v Nele zlomí a chce Benovi pomoci stůj co stůj. Sblížení je tedy nevyhnutelné...
Jenže... už z názvu knihy, nejde jen o hru. Nebo ano? Fotbal přece hrou je, a chcete-li umocnit tento příběh, pak si ho prostě musíte přečíst :-)

Kniha je útlá, přesto je v ní hodně myšlenek i citátů k zamyšlení a podtext celé knihy je citlivým způsobem jasný. Co chtěla autorka říct, zaznělo výstižně. Ano, mohly by některé části být více rozepsané, ale pro námět, který byl vskutku zajímavý, dostatečný. Těším se na další knihu, protože z této knihy si odnáším i hodně otázek, na které si hledám odpovědi :-)

Děkuji, Zuzy, za krásnou knihu s věnováním. Moc si toho vážím.
Tato kniha je prostě pro nás, ŽENY...

15.10.2023 5 z 5

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

(SPOILER) Já odjakživa miluju Francouzský šarm, filmy, zemi... (i proto mám pseudo z Francouzštiny). Takže když se mi dostala do rukou kniha od Kristiny Janů, Dokud neustane vlnobití, hrozně moc jsem si vychutnávala tento příběh.

Když se Dominika z Čech zamiluje do Nicolase z Francie, a do chomoutu skočí, aniž by si ujasnili společnou budoucnost, ocitá se už v cizí zemi, kde na ni všechno doléhá. Ono totiž není všechno růžové a trhliny v manželství vzniknou už před rozkrytí tajemství.
Z velké lásky osud nadělí nový život pod zamilované srdce ženy. Avšak temné stíny nedovolí radovat se z budoucího štěstí. Nicolas je nezvěstný a Dominika se tak dostává na samé dno.
Tady se přiznám, že se bojím nakousnout víc, protože bych už vyzradila hodně z děje, který jsem opravdu tentokrát nepředvídala. Autorka mě pěkně tahala za nos a já na chvíli uvěřila, že Dominika bude muset najít nový smysl života úplně jinak (a upřímně-i po tomto "spoileru děj neodhadnete .)

Kristina nám servíruje příběh propleteně tak, abyste zůstali ve střehu, střídáním minulosti i budoucnosti. Líbilo se mi, že se příběh odehrával jak v Česku, tak i ve Francii. (U schůdků jsem si teda vzpomněla na jeden horor :-))), který jsem nedokázala se dokoukat, ale já jsem hold strašpytel.)
Rozhodně v knize Vaše srdíčko zaplesá, dostane se to nejvyšší tepové frekvence, i prožijete infarkt. Já si knihu hrozně moc užila s radostí jej doporučím. Čte se skvěle a nenechá čtenáře usnout.

Děkuji, Kristi, za skvělý zážitek z knihy!

08.10.2023 5 z 5

666 ochrancov 666 ochrancov Emily D. Beňová (p)

(SPOILER) Emily D.Beňová pro nás připravila žhavou novinku a zároveň Boží (pardon-ďábelské) zakončení série 666, a to 666 ochráncov.

Jsou knihy, ke kterým se ráda vracím a tato série si našla v mém srdci trvalé místo. Navíc-autorka nechává sérii přeložit do češtiny, takže potěší i ty, kteří krásnou slovenštinu nezvládnou (jsem odchovaná starým režimem a mně toto nevadí. Není se však za co stydět). Kdo sérii nečetl, vyhněte se následujícímu odstavci.

Vivien a Adriena čeká nejtěžší zkouška. Ďábel nepolevuje a nástrahy svých démonů i nejvěrnější mrchy mohou ohrozit úplně všechno. Andrian se tak lstí dostává do meziprostoru, kde se energeticky brzy vyčerpá, aby se zlomil. Totálně vysíleného ho totiž snadno dostanete na scestí a střípky pochybnosti tak dokonávají dílo ke zlomu. Navíc-Vivian je v očekávání a co když za to, co jí Adrian dělal, se pomstila a dítě, které nosí pod srdcem, není jeho? Bude nový potomek s duší andělů, nebo démonů? A jak po konfrontaci se ke všemu postaví ďábel? Jde o lásku pekelnou, nebo nadpozemskou, má vůbec nějakou šanci na věčnost?

Vždycky přemýšlím, jak věty formulovat, abych nepráskla děj, ale jen Vás navnadila ke čtení. Za sebe se tentokrát budu opakovat. Kdyby Emily tuto sérii vydala v Americe, bude okamžitě bestsellerovou autorkou. Opravdu je tato série mimořádně povedená. Čtivá. Dokonale promyšlena. Emily patří nezvratně do TOP5 mých nejoblíbenějších slovenských autorů a mezi TOPKY autorů vůbec už proto, že její knihy si rozhodně znovu přečtu

Rozhodně doporučuji tuto fantasy erotickou sérii všem milovníkům romance a @emilydbenova , děkuju za super čtení, které jsem měla tu čest přečíst v předpremiéře...

04.10.2023 5 z 5

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

(SPOILER) Chvilku přemýšlím, jak představit další knihu. Tentokrár debut od Evy Brykner, thriller Beze stopy.

Štěstí netrvá věčně a život Nory zaplavil smutek. Její maličká Ema je pryč. Utíkají minuty, hodiny, dny... případ se vyšetřuje, avšak na povrch vylézají tajemství, která měla zůstat pohřbena.
Kdo Emu unesl? Najdou jí včas?
Napětí střídá vztek, zoufalství i smutek.
Aby se úplně nezbláznila pro naději, bere léky, které však tvoří další zmatek. Naštěstí sledujeme celých deset dní z pohledu více postav.
První podezřelá byla pro mě kamarádka. A samozřejmě jsem přemýšlela i nad hypotézou většiny kriminalistů, avšak tady na mě padala úzkost, protože jsem sama matka a dokonce adoptovaného dítěte. Proto jsem na příběh přihlížela jinak.
Plusy navíc je i za nastudování zdravotní anamnézy i celé problematiky.
Konec mě však dostal. Ten jsem nečekala. Nad knihou i po uzavření jsem ještě přemýšlela, a to mám i thrillerů ráda.

Při čtení knihy jsem několikrát hmatala po prstíkách mého prcka, abych si snad sama neokousala nehty. Ten konec jdu ještě znovu rozchodit. Temný les mě prostě pohltil...

Každopádně autorka dokázala, že se toho nebojí. Jde vážně o thriller. Psychologický. Sice krátký, ale rozhodně na ukojení chuťových pohárků tohoto žánru bezvadný. Doporučuji!

29.09.2023 5 z 5

Pláč němého boha - 2. svazek Pláč němého boha - 2. svazek Tereza Matoušková

(SPOILER) Pokračování Pláč němého boha, svazek 2, Tereza Matoušková.
Nutno zdůraznit, že i tento svazek je pro náročnější čtenáře. Buď se Vám dílo mine účinkem, nebo se totálně zamiljete

V Podmoří to bouří. Blíží se válka bohů. Kdo svrhne vládu a kdo je předurčený být nástupcem?

Byla jsem tým čarodějka. Velemágova dcera si osvojuje život ve vyhnanství. Navíc, Danyela nosí pod srdcem nový život. Jenže je tady její bratr a ten věří v toxické zlo... pro některé čtenáře je o prohnanou potvoru, pro jiné o negativní hrdinku s mega potenciálem...
Zatím co na opačné straně, kde se Worlih s Toreem při společném plánu snaží najít nekromantskou technologii, avšak nachází mnohem víc... silné přátelské pouto.
Magie praská ve švech, musí se rychle jednat. Co když mechanické slunce už nevyjde? Město je obsazeno. A ve hře jde o boj i poslední zrnko naděje. Nová bohyně se však narodí. Ta, jenž je předurčena novému světu. Nebo ne? Vždyť válka bohů může zničit úplně všechno. Nemusí zůstat ani jediná kapka. Vždyť nezvladatelná touha po moci může zničit i budoucí naději...

Opět jde o propracovaný děj, v linii několika hlavních postav, co se postupně k sobě přibližují a nitky splétají do jednoho příběhu. Avšak... jde do tuhého. Autorka... kwa! Třetí svazek teprve píše. Budiž jí odpuštěno. Protože tvoří svět nadupaný takovou magií, že v dalším díle-pokud si nepočkáte, Vám minimálně naroste třetí noha. A tu přece nechceme... :-)))
Terko, makej!

27.09.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Jak moc Vás ovlivňuje IG a zdejší recenze? Já náhodou narazila na polský profil, kde mě zaujala kniha Wrony. A ono ejhle - česká spisovatelka, tu knihu jsem musela mít! Ba co víc, Petra Dvořáková s relativně útlou knížkou Vrány, se mi neodmyslitelně vpila do srdce. Oči mám bolavé ještě dnes! Tak emotivní dílo, citlivé téma syndromu týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte, se mnou otřáslo. Jsem matka dítěte, které se narodilo dvakrát. Každý z nás si neseme bolesti z minulosti, ale jak se k nim postavíme, je už na nás.

Může narcis vychovávat dítě? Děti přece zrcadlí, mohou si toto břímě přenést. Nebo ne? Petra představila dílo, které nese hodně k zamyšlení. Narcis devastuje životy lidí. Často si ani neuvědomujeme, že jednáme s narcisem. Podlamuje nám sebevědomí a chyby? Ty u sebe přece nikdy nevidí...

Tady je hlavní hrdinkou dvanáctiletá Bára, v pozadí se sestrou Katuškou. Stylisticky psáno řečí pubošky. Uf, jak začít. Bára projevuje výtvarný talent, kterému však doma nerozumí. Maminka? Zaslouží si vůbec takové oslovení člověk, kterého chcete fackovat na každé stránce? A táta? Škoda slov. Tolik tiché bolesti a emocí, kde život v toxické rodině, a psychické násilí je denním chlebem. Den co den. Takové utrpení... Děti přece vzhlíží k rodičům, kteří mají být dobrým vzorem, učit je i chránit. Být bezpečným přístavem... Tady střídáme pohledy Báry a její matky, která jako rodič absolutně selhala a o to víc mě děsí, kolik takových rodin existuje. Malá dívenka tak začne komunikovat s vrány přes okno...
Emoční smršť beznaděje, nefunkčnosti rodiny, matky, a hlavně Báry, která je v začarovaném kruhu, není pro každého čtenáře. Rozhodně ale po přečtení zůstane dlouho v každém z nás.

Obdivuji autorku, jak se k tak silnému tématu postavila. Jak se žije s narcisem v jedné domácnosti, existuje-li nějaká cesta ven a co si odnese Bára do budoucna... Některé otázky si zodpovíte sami po přečtení, jiné myšlenky naskočí. A po psychologické stránce? Čtěte, jen doporučuji s krabičkou kapesníků, fakt místy se mi dostavila depka s husinou po celém těle. Bravo!

20.09.2023 5 z 5

Búrka Búrka Iveta Klemanová

(SPOILER) Já se od slovenských autorů neodtrhnu, ale můžu já za to, že se tam narodilo tolik nadějných autorů? Dnes přicházím s románem pro ženy Búrka od Ivety Klemanové.

Louisa má vysněnou práci. S nasazeným úsměvem obsluhuje pasažéry v 1.třídě jako letuška a několik hodin letu je připravena se pro lidi rozkrájet. Srážka s idioty? Kdo by to neznal, naneštěstí Elliot Evans ji po celou dobu neobtěžuje. Jenže, šok přichází na zemi a Louisa je obviněna ze sexuálního obtěžování. Do té doby zaměstnankyně roku si dává dvě a dvě a veškerou zlobu směřuje do... uf-on je majitel klubu NFL? Jak je možné, že tuto legendu nepoznala?
Život se jí mění ze dne na den. O to větší překvapení je další střet s tímto pracháčem. Jenže ona je profesionálka. Vyčká si na den, kdy pořádně zahřmí. Jak snadné je někoho odsoudit...
Jenže Elliot je miláček. Má už něco za sebou. Nahlédne do složky ženy, která v něm probouzí cosi, co už dávno bylo pohřbené. Sexuálním obtěžování může totiž být i to, že někoho zakryjete dekou, bacha na to... I přes všechny kratochvíle se tito dva sblíží. A bouřky? Ty stejně vždycky přijdou. Navíc, paparazzi mají zvláštní um zničit i to, co... teď nevím proč, ale naskočila mi v hlavě Diana.
Jak se tento příběh rozvine, kde budou blesky, co smyje déšť a jestli po bouřce přijde čistý vzduch navždycky, to si musíte dočíst.
Pro mě toto byla příjemná jednohubka na jeden večer. Jen já asi za chvilku budu hovoriť po slovensky :-))

Ukázka:
"V dotazníku uviedla, že s nikým nechodí. Lenže to sa buď mohlo zmeniť, alebo ho nepriznala. Nikdy sme pravdu danej odpovede hlbšie nezisťovali, bola pre nás bezpredmetná. Skôr slúžila im. Aby si smrteľne vážne rozmysleli, či chcú nastúpiť do práce, kde sú dlhodobé vzťahy neudržateľné. Vychádzajúc zo známych a dostupných štatistík to ustoja iba nepatrné percentá."

Jo, těžká řehole je práce letušky. I o tom se dočtete a já vřele doporučuji.

16.09.2023 5 z 5