Magnovak Magnovak komentáře u knih

Podstata zla Podstata zla Luca D'Andrea

Knihu jsem popadla na blind v supermarketu...

Až na manželku a dceru, které mi lezly neskutečně na nervy a místy vlastně i Salinger, mě kniha v podstatě dostala. Těch pár nepřesností nebo nesmyslů člověk odpustí, styl psaní mi vlastně taky moc nevyhovoval, ale žádná kniha mě už dlouho nedonutila se celou noc převracet a přemýšlet nad svými Bestiemi a podstatou zla, se kterým jsem se v životě setkala já a že ho nebylo málo... A tomuhle Italovi není ani čtyřicet, možná, že se ještě "vypíše", ale osobně si myslím, že to bylo vše a nevydá ani kuchařku... A ačkoli je to celé trochu přehnané, místy i opravdu špatné a konec je už úplně moc, kniha mě osobně v některých ohledech velmi zasáhla. Proto tak vysoké hodnocení. (Každopádně srovnání s SL nebo JN vskutku není na místě)

30.01.2017 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Mám od autorů vše a tak jsem zakoupila i Playground. Bohužel se absolutně nejsem schopná do knihy začíst, vůbec mě to nebaví a to jsem se vlastně ani nikam nedostala. Číst dál by mě možná přesvědčily recenze, ale jak to tak čtu, knihu prostě odkládám nedočtenou už někde na padesáté stránce.. Snad někdy jindy...

18.01.2017 2 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

WOW. Knihu jsem si koupila pouze kvůli obálce a pro mě provokativnímu názvu. Tiche dívky - to zkrátka zavání tajemstvím a něčím fujfuj. První stránky - a kniha mě totálně pohltila. Po titulech Maestra a Mrtvý klíč, které jsem dočetla v posledních dnech, konečně něco, co nešlo odložit. Pro mě určitě vyhovující styl psaní. Rath (až na to jméno, hihi) mi byl děsně sympatický, pijeme stejnou značku whisky :-), atmosféra, zajimave postavy, nevlídné prostředí a počasí (vraždy se na takových místech zdají být drsnější), všechny ty zápletky... Celkové rozuzlení mě možná přeci jen trochu zklamalo, já měla v hlavě mnohem šílenější vizi, ale to grande finale v epilogu to zase zvedlo... Po dlouhé době konečně krimi, která mě opravdu dostala a bavila. Předpokládám pokračování, které určitě zakoupim.

10.01.2017 5 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Knihu jsem dostala od knihomolné kamarádky, která byla nadšená. Já už tedy tolik ne. Kniha mě bavila, líbí se mi více časových rovin, ale často jsem se v ději trochu ztrácela, chvílemi mi to přišlo utahané a o ničem, aby následovaly třeba tři super kapitoly za sebou. Takže jsem tak trochu na vážkách, jak hodnotit. Obě hrdinky mi lezly na nervy, na druhou stranu námět byl originální.. Takže pro mě takový průměrný thriller :)

08.01.2017 3 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Ano, vskutku šokující - jak špatné to bylo. Doufala jsem, že si konečně zase přečtu něco opravdu drsného, ale je to brak. Neskutečně mě rozčiloval popis značek oblečení snad všech postav, působilo to na mě jako cílený produkt placement. Hlavní hrdinka mi byla krajně nesympatická a vlastně mě to vůbec nebavilo. Nenapadá mě nic pozitivního, co bych o knize mohla napsat. Nudné. Vyhozené peníze.

08.01.2017 1 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Opět nechápu vysoká hodnocení. Jsem teprve na straně 300, ale už teď mohu zodpovědně tvrdit, že je to snad horší než Mráz.

Opět celá řada nesmyslů, která by v reálu byla nemyslitelná, za vše stačí komplet celá scéna v bance. To je neskutečná hovadina.

A celá anabáze kolem Zieglerové a jejího "zjistila, že se dokáže nabourat do počítačů jiných lidí", to už mám vyloženě pocit, že Minierovi je patnáct a k psaní nepřizval jediného odborného poradce ať už kriminalistu nebo IT. To to nikomu z "pětihvězdikářů" nevadi???? To toho o skutečné kriminalistice, IT, bankovnictví, psychiatrii atd. víte tak málo, že vám tyhle knihy přijdou jako "jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla"???

Mám v úzké rodině oceňovaného autora detektivek a také kriminalistu (30 let na oddělení vražd a u cizinecké policie) a pracuji v oblasti IT security. Ne, jistě to ze mě nedělá fundovaného literárního kritika, ale i tak trvám na tom, že tyhle knihy si víc hvězd nezaslouží, protože hlavní pilíře vyšetřování a celého příběhu jsou neslučitelné s realitou. Samozřejmě, kniha nebo film nemohou odpovídat realitě na 100%, ani na 80% ne, ale kdyby nebylo celkem zajímavých zápletek a exteriérů, neváhala bych Minierovi paskvily označit za odpad.

Kdyby se to prezentovalo jako fantasy RPG, dala bych to za 60%

22.06.2016 2 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Čím více podobných thrillerů mám za sebou, tím více se množí ty, kde je průběh četby prakticky totožný.

Prvních cca 300 stránek super, pak to jde od desíti k pěti a posledních zase cca 100 už se jeden fakt musí nutit do čtení a jen kroutí hlavou nad tím, jak se dobrá detektivka zvrhla v totální koninu.

A tahle kniha mě navíc neskutečně vytáčela množstvím drobných nelogických detailů, snad na každé stránce je nějaký renonc.

A ten konec knihy (ústav/zámek/lavina) to je normálně utrpení a jen jsem to v rychlosti přelétla, to se fakt nedá... Už dlouho jsem nečetla knihu, kde bych se od počátečního nadšení obrátila k absolutní averzi.

Pozitivní je celkem fajn atmosféra v začátku, takový mix Shining, Mlčení jehňátek a Purpových řek, bohužel i to šlo časem do háje.

Bohužel už jsem s Mrázem koupila i Kruh... Asi se na něj bude dlouho prášit než seberu vůli s ním začít.

15.06.2016 2 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Vůbec nechápu tak vysoké hodnocení. Na knihu jsem se velmi těšila, námět je perfektní, bohužel zpracování strašné, měla jsem co dělat abych to dočetla.

Nejen že Leonora je úplně pitomá a chová se naprosto iracionálně, ale to že minulost a přítomnost dělí deset let na me luspbi spis jako jeden rok.. Autorka se mě snaží přesvědčit, že v 16ti a 26ti je člověk vlastně stále stejný, resp. nechá Leonoru v podstatě popírat, že by se mohl změnit. Neumím to přesně vyjádřit, prostě mě irituje to neustálé polemizování o charakteru postav, jestli se jako změnil, nebo ne, nebo co... Proč by jako James nemohl mít rád oblečení od nějakého známého návrháře? Proč by se ve 26 nemohl nekdo pratelit s nekym, s kym by to v 16ti nedal?

Vy jste snad byli ve svých 16ti stejní jako ve 26ti? A v reálu snad nikdo z nás nevěří tomu, že jeho láska z puberty se nezměnila? A to úplně hlavní, každý normální člověk by se i z takového rozchodu jaký "přetrpěla" Leonora prostě oklepal. Mám za sebou i horší rozchody a love story a nestala se ze mě asociální a emočně labilní kravka, která paradoxně vyrazí na rozlučku svoji exkámošky že střední kterou deset let neviděla? Těžko.

Ale teď ten největši renonc - ani bych nespočítala, kolikrát je v knize zmíněno a zdůrazněno, že James ji vždycky říkal Lea, jen on a nikdo jiný. Lea prostě... Takže...

******************************************************
N Á S L E D U J E M I N I S P O I L E R

...když jí tedy přišla ta evidentně nejzásadnější SMS v jejím životě, pilíř celého příběhu, tak ji vskutku nedošlo, že je tam Lee místo Lea a že to tedy určitě nepsal James? Mě to trklo ve vteřině a jí to nedošlo ani za deset let? To mi neříkejte, že když se chuděra labilní ani po deseti letech nedokázala s rozchodem vyrovnat, že jí tohle nikdy nedošlo a nezarazilo? Ani jednou? Fakt ne? Mě osobně také lidé oslovují různými jmény a zarazilo by mě hned, kdyby někdo použil jiné oslovení, než používá běžně, nemluvě o někom tak zásadním, jako je partner.Takže tady to pro mě autorka totálně projela.
K O N E C S P O I L E R U
******************************************************

Mně osobně tak nějak všechno v hrubých obrysech došlo ve chvíli, kdy se poprvé objeví téma Lee jako Maggie místo Clare, která onemocní, což bylo dost brzo.. No a na té straně 260, kde je ta rozchodová sms v přesném znění mi to všechno secvaklo úplně a zbytek knihy už mě neskutečně štvalo, jak je téměř na každé stránce nějaký nesmysl a renonc a jak je ona pitomá.

Dočteno opravdu jen s vypětím všech sil a s cílem mít to konečně z krku. Tři dávám za námět a zápletku jako takovou, ale nejradši bych dala za to zpracování ještě méně... Ze všech podobných přirovnávaných příběhů (Zmizelá, Dokonalý cizinec, Dívka ve vlaku..) je tenhle imho nejslabší.

10.05.2016 3 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Čtivé, krátké a celkem napínavé. Zvládla jsem cca za deset hodin.

Mně se asi nejvíc líbily ty emocionální zvraty všech postav, jak se měnil jejich pohled na Cath a je samotné, podle toho, jak se příběh vyvíjel a pořád jsem si říkala, kolikrát v životě jsme tohle asi zažili, kolikrát jsme soudili druhé, aniž bychom znali pravou podstatu věci?

Zápletka je imho uvěřitelná a reálná, to je vždycky lepší :-) Škoda jen, že jsem ji odhalila asi dříve, než autorka zamýšlela (definitivně pak při třídění věcí Johnatanova pokoje), ale jinak mě kniha bavila.

Skoro to vypadá, že se začíná profilovat nový žánr thrillerů a mě baví :-)

13.04.2016 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Tohle prostě nedám. Bude to zřejmě první kniha v mém životě, kterou nejspíš nikdy nedočtu. Končím zhruba po 200 stránkách, kdy se poslední tři dny mučím a nutím knihu číst, přečtu odstavec a znechuceně odkládám. Nezasmála jsem se ani jednou, absolutně nechápu, co se tím autor snaží říct. Spousta rádoby filozofických žvástů, ale veškerá myšlenka žádná. Vše mi přijde splácané páté přes deváté. Asi jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Zřejmě je můj duch příliš chud a sláb, aby odhalil genialitu tohoto veledíla, nebo mi chybí nějaký chromozom...

No a nebo mám něco se záklopkou, těžko říct...

27.03.2016 odpad!

Alex Alex Pierre Lemaitre

Ja jsem od knihy vubec nic neocekvala, koupila jsem si ji jen tak jako prestavkovou mezi tim, nez mi vyjdou jine knihy do rozectenych serii. Zaujala me i obalka, ktera ma po docteni konecne hlubsi smysl :-)

Kazdopadne, asi diky nulovemu ocekavani davam vysoke hodnoceni. Kniha se mi cetla sama, precteno behem dvou dnu. Alex me nadchla svym uvazovanim a promyslenym jednanim. Docela se mi libilo, jak autor ukazuje i myslenkove pochody svedku a jinych zucastnenych, casto se s tim nesetkavam a tady se mi to docela libilo, ackoli neslo o zadne svetoborne myslenkove monology.

Celou serii cist nejspis nebudu, ale Alex je urcite zajimave zpracovany pribeh o tom, jak silna je motivace pomsty a ze clovek dokaze obetovat mnoho...

21.03.2016 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Bohužel se s pozitivními komentáři neztotožním. Pána ohně jsem nehodnotila, každopádně milostný příběh mě prostě ruší a nebaví mě. Kdybych si chtěla číst o tom, jak se někdo dvě stě stránek touží políbit, čtu červenou knihovnu! Jak jsem byla na začátku II ráda, že jim to čínský Velký bratr zatrhnul.. Mno.. Knihu jsem ještě nedočetla, chybí mi pár desítek stránek, ale hodnotit můžu už teď. Zápletka jako taková mě velmi zaujala, příběh skvělý, reálie z čínské historie jsou až dechberoucí, bohužel mi Margaret leze neskutečně na nervy a to až tak, že při každém jejím dalším "Margaret si uvědomila", "Margaret věděla", "Margaret si představila", "Margaret zatoužila", "Margaret pochopila", "Margaret bla bla" jsem měla sto chutí knihou mrsknout do kouta.

Je to slepice a potřebovala by profackovat. Doufám, že třetí díl už bude opravdická detektivka a ne milostný trojúhelník a sem tam mrtvolka...

Asi v půlce knihy mě napadl takový vtípek:

"Víte, proč se zabil manžel Margaret Campbellové?"
"Právě kvůli tomu, že byl její manžel!"

Ha, ha... Takže za tři, víc ani ťuk.

14.03.2016 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Všechno už zde bylo asi napsáno...

Budu číst Akta Enzo i dál, protože Maye mě prostě baví číst a budu doufat, že další díl bude propracovanější, tak nějak víc "mayovský" :)

28.02.2016 3 z 5

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Jsem v půlce a ... jako fakt?? Asi jsem už fakt ujetá, ale mě to nebaví. Ten hlavní motiv, který všichni považují za šokující a nechutný a nic pro slabé povahy.. Meh. Super nápad, zpracování ale hrozný. Vždyť to by de dalo tak krásně rozepsat do opravdu nechutných detailů a nic.. Jak se blíží něco "fujfuj" začínám se těšit a říkám si, že by už konečně? A nic. Nuda. Hlavní postava je idiot. Ani v půlce knihy si nedokážu ihned vybavit jeho jméno, Jeff nebo Javk? Něco od C.. Jeho kolegové jsou kreténi. Postavy jsou málo vykreslené, mám ráda propracovanější charakteristiky. Téměř všechno v ději je předvídatelné. Dočtu to, ale pokud to v tomto duchu půjde i v druhé půlce, další knihy si rozhodně nekoupím. A to jsem se Ptáčníkovi bránila, protože jsem lehce přecitlivělá, ježto jsem v očekávání a dala jsem na doporučení "radši s tím počkej.." No nic, po brutalitě se holt musím poohlédnout na severu. Tohle je prostě fakt špatně napsaná detektivka.

23.02.2016 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Nešlo odložit, krátké kapitoly většinou na sebe navazující vás budou nutit číst dál a dál. Měla bych drobné výhrady, ale nemá smysl je zmiňovat. Mám chuť začít číst hned znovu :)

23.02.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Psychologický deníček s detektivní zápletkou. Knihu jsem zhltla za dva dny a bavila mě. Určitá paralela se Zmizelou tu určitě je, ale imho jejích kvalit to nedosahuje, síla této knihy je v něčem jiném a stojí za přečtení.

18.11.2015 4 z 5

Polnočné slnko Polnočné slnko Jo Nesbø

Ach jo, hlavní postava je idiot. Opět prostě love story s jakoby zabijákem. Ještě horší než I. Za mě tedy ne, ne, ne.

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Já teda nevím, přišlo mi to, jako kdyby JN chtěl napsat love story a nemohl se zbavit stigmata detektivek. Nebavilo.

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Dvojka možná lehce slabší, ale pořád prima čtení na jeden podzimní večer...

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Celkem zábavná oddechová rychlovka na nevšední téma. Použila jsem jako přestávku mezi oblíbenými krváky. Bavilo mě to. Nesmí od toho člověk moc čekat a pak se dobře pobaví..

16.11.2015 4 z 5