Magnovak Magnovak komentáře u knih

Hádanky a hlavolamy Sherlocka Holmese Hádanky a hlavolamy Sherlocka Holmese Tim Dedopulos

Zklamání, na první pohled a prolistování velmi slibné, těšila jsem se a bohužel stále dokola jen jedete buď trojčlenku, procenta, zlomky a nebo rovnice. Navíc je vše příliš překombinované. Matematika, nikoli logika či dokonce hlavolamy/hádanky. S detektivem SH to má pramálo společného, kromě použité identity. Zřejmě tedy stejnou knihu s identitou Hercule Poirota nekoupím.

První knihu jsem komentovala:

"Nemá cenu se rozepisovat, Selnera platonicky miluju :-) (víno a Jesenku doopravdy)"

Nyní už jen doplním, že to stále platí a AaCh2 je snad ještě lepší. Tak "dvojku" na to!

27.10.2019 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

27.10.2019 5 z 5

Koupila jsem a přečetla všechny předchozí díly. Už trochu mlátíme prázdnou slámu, nebo tedy princeznu Dianu, Helenku von Dráčkovou, ořechovku a Prozac.

V poslední třetině jsem sice párkrát "hýkala smíchy", ale k celkovému pohledu to třetí hvězdičku nepřidá.

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Pomalý rozjezd, trochu kostrbaté. Já jsem se občas ztrácela jak v postavách, tak v ději. Vrah mi byl celkem jasný, ale identifikovat ho mezi postavami se mi nepovedlo tak brzy, jak bych ráda :-) O to to bylo větší překvapení. Nejbrutálnější je asi ta sekundární linie týkající se děti a fungování sociálních institucí.. :-( Doporučuji přečíst, koupi sice já nelituji, ale asi je jen pro skalní fandy, nebo takové pošuky jako jsem já, co musí koupit každou druhou severskou krimi :-D

27.10.2019 3 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Devátý hrob jsem vynechala a po přečtení třetího dílu, asi opravdu budu inklinovat k tomu, že zůstanu u jiných sérii.

Líbil se mi nápad krádeže identit, ale zkrátka mě to nechytlo. Bylo tam příliš mnoho postav, příliš mnoho dějů, buď to bylo málo zajímavé či propracované, nebo naopak silné přitažené za vlasy a překombinované. Mnoho psů, zajícova smrt. Dunjino ani Fabiánovo soukromí mě nijak zvlášť nezajímá a vlastně by mi bylo jedno, jestli další díl bude či nebude a tím je to asi rozhodnuto. Pro mě tedy.

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

No... Tak já nevím.

Některé pointy mi byly jasné hned, třeba kdo kreslí ty panáčky. Není to úplně blbý, ale debut roku asi ne. Osvěžující je samotná hlavní linie těch kříd, to se mi líbilo. A zmiňovaná podobnost s "To" mě nechává chladnou. Bohužel jsem v knize nenašla jedinou postavu, kterou bych si nějak oblíbila, za to bych snad i dala ještě hvězdičku dolů.

Ale kniha je jinak plná celkem zajímavých postřehů, hlášek a citátů k zamyšlení, u podobné literatury mi to přijde spíše výjimečné..

Koupě nelituji, ale nadšení se nedostavilo. Závěr mě spíše zklamal a přála bych si to trochu psychopatičtější :-D

19.12.2018 3 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Nejdřív jsem byla do Huntera trochu zamilovaná, teď už mi leze na nervy, s tou svojí navšechnoodpovědí "hodně čtu" .. v této knize mi zrovna všichni přišli dost podceňovaní, z FBI tu dělají blbce, Hunter vypadá jako génius u věcí, které jsem věděla i já (třeba to s tou funkci duté žíly), tak asi bych měla změnit obor a jít dělat do UNZ, lol

Jinak teda, jakmile se objasnila pointa, rozjela se mi fantazie na plné obrátky a čekala jsem úplně jiný závěr. Konec už mi přišel vysloveně přitaženy za vlasy (např. Člověk, který se tak dobře vyzná v technologiích, že se dokáže nabourat do pojišťovny, či umí vyrobit třicet dva kamer, by těžko použil běžnou bezpečnostní agenturu na domácí alarm atd., a tak nějak celý ten konec mě trochu zklamal. Eriky mi bylo vyloženě líto, ačkoli to je protivná slepice, tohle bylo od Chrise pěkně hnusný :-)

No nic, jedeme dál, šup šup :)

18.12.2018 4 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Děkuji Elsinor024 za komentář, budu tedy hodnotit až po přečtení dalšího dílu.

Tuhle sérii mám moc ráda, ale ačkoli Hladový duch je úzce spjatý s naší zemí a historií, bohužel mě zatím baví ze všech dílů nejméně. Pointy příběhů mě nechytají za srdce tak, jak by měly a z posledních stránek už jsem byla vyloženě zklamaná.

Ale budu tedy hvězdičkami hodnotit až na opravdovém konci...

15.12.2018 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Teď jsem to dočetla. Když počkám den, či dva, tak by hodnocení bylo možná jiné, ale chci zachytit prvotní dojmy.

Rozhodně osvěžení v záplavě jiných krimi a spol., díky tomu, že je kniha hodně postavená na aplikaci vědních teorií do praxe.

Nakonec je to taková příjemná spatlanina Sheldona, MacGyvera, Dona Quijota, Mirka Dušína, blbce a Supermana.

Příběh je svižný, čte se dobře, ale ten konec je příliš akční na někoho, kdo první polovinu knihy působí jako ňouma, co když si sype cukr do kafe, všude ho rozsype...

Chybělo mi také větší rozkresleni charakteru vraha, jeho podněty, důvody, pohnutky a více rozvedená minulost. Víme naprosto přesně, co dělal a jak, ale nevíme vlastně proč..

Jedna hvězda navíc za obálku a MAAT

01.12.2018 4 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

První dva díly mě nadchly, ale tenhle tedy vůbec. Nemohla jsem se začíst, přeskakování mezi jednotlivými liniemi mě rozptylovalo, vražda nic moc a téma čarodějnictví nebylo pojato úplně šťastně.

Samozřejmě budu číst i dál, ale tenhle díl byl pro mě hodně slabý a místo obvyklých dvou či tří dnů jsem knihu četla několik týdnů.

24.04.2018 3 z 5

Agonie smrti Agonie smrti Bernhard Aichner

Hned na startu třetího dílu skáčeme na známý kolotoč - Blumova potkává dalšího milého a hodného muže a již po pár hodinách ji zachraňuje a začíná trocha toho pohřebáckýho štěstíčka. Nejhodnější a nejlaskavější pasák na světě se pak hezky stará a začíná nový život. Hra na cudnou Blumovou vám protočí panenky. Ovšem větši pecka je mrtvá matka zákazníka, který ač Blumovou vůbec nezná, v klidu jí svěří, co by mu nikde na světě neprošlo. O pár kapitol dál nesnáším Blumovou za to, že Karla nekontaktovala.

K Schielovi (konečně zajímavá postava!) se chová velice nerozumně, není v situaci, aby si vyskakovala a být to realita, už dávno čichá ke kytkám odspoda.

Neměla problém odkrouhnout x lidí kvůli tomu, že ubližovali nějakým cizím, ale zdráhá se někoho zabít, kvůli svým dětem?

A to je jen pár nesmyslů...

Pardon, zase jsem se z toho musela vypsat, protože fakt nechápu, jak může někdo tuhle trilogii hodnotit na čtyři či pět hvězd. Rozhodně je tento díl ale pro mě "nejlepší" a dávám mu tři.

Funebračka má super potenciál a obecně zajímavé zápletky, bohužel hlavní postava je mi krajně nesympatická (a to mám pro psychopaty slabost..) a nějak mě to zkrátka nepohltilo. Přečtení série bych ale přeci jen doporučila, zvládnete to za víkend, jen to raději berte jako humornou fantasy s prvky thrilleru a ne tak smrtelně vážně, jako já :-)

27.03.2018 3 z 5

Dům smrti Dům smrti Bernhard Aichner

Ach jo, jestli jsem prvnímu dílu dala dvě hvězdy, tady musím ještě ubrat.

Blumova je mi neskutečně protivná, je zralá na prášky a terapeuta. X-krát už chtěla zemřít, ale nesmí! Kvůli dětem musí žít dál.. Všchno chce skončit, ale nemůže, protože chce všechno vědět. A jak si pořád tahá domů cizí lidi, k dvěma malým dětem! (kdysi Reza, v prvním díle Dunja, teď Ingmar) Znají Ingmara pár hodin a už je tam navždy vítán? Bohové! A kniha je plná psychoušů, co na jedné stránce dokážou své chování změnit o 180° a Blumova je jejich královna. A tak tryskové navazování tak důvěrných vztahů, že to po pár dnech končí hláškou "udělám pro tebe všechno" ...

V knize jsou v podstatě jen motivy jako Blumova + její děti (buď je objímá, nebo je chce objímat, ale je akorát aspirantkou na cenu Nejhorší matka roku),
Blumova + alkohol (buď má problém s tím, že ho nemá, nebo ho má a zleje se jako dob*tek)
Blumova + chlapi (buď jim uléhá na hruď, protože se cítí v bezpečí, vyzařuje z nich něco atd., nebo ji chtějí zabít) a samozřejmě
Blumova + její ujeté chování (chci vás poznat, sblížit se, proč mě nechcete přijmout a vzápětí - nebudu tu už ani minutu, chci okamžitě pryč)

A v čem je tohle všechno pak ještě obalené, to jsou hrozný nesmysly. Tolik náhod a tragédií, sebevražd, vražd, nemocí.. A její neustále papouškování, že nic neudělala? Jen proto, že si to "zasloužili"? Ty dialogy jsou fakt psycho. A jako třešnička na tomhle hloupém dortu je Blumová, jak obrací a opečovává mrtvou, dřív než přijedou lékaři/koroner a policie. Koupila jsem celou trilogii najednou a byla to chyba. Třetí díl dočtu už jen z "povinnosti"

26.03.2018 1 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Koupila jsem nadšeně všechny tři díly, ale hned první mě zklamal.

Děj je předvídatelný, postavy a jejich charaktery nejsou vůbec vykreslené, Blumová je fakt divná, vůbec jsem si ji neoblíbila, všechno jí jde jako po másle, což je zřejmě i jistou iracionálností stěžejních situací. Ne, opravdu není možné si poprvé v životě sednout na tak silnou mašinu jako je Monster a bez výstroje (integrální helma a alespoň motobunda) a bez nehody se řítit dvěstě káemhá. Pak třeba to, že by se manželky kriminalistů, i kdyby funebračky, běžně producírovaly na místech vyšetřování ("všichni technici ji zdravili") a určitě pohřebáci nemají tak široké pole působnosti jako je zde prezentováno. Je mi jasné, že mnoho detektivek by bez těchto podobných úprav reality nemohlo vzniknout, ale tady mi to vadí hodně.

Pozitivně hodnotím akorát pointu jako takovou a obecně téma pohřebnictví. Styl psaní a hlavně ty odrážky - mě osobně to přiliš netěší, ač musím uznat, že je to osvěžující. Celkově jsem ale měla dojem, že čtu dlouhý telegram :-)

Takže za mě taková dost špatná rádoby hororová povídka. Jdu na druhý díl, snad to bude lepší...

24.03.2018 2 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Tahle mě přliš neuchvátila, ačkoli ten závěr je přeci jen překvapivý. Ale asi se mi líbila nejméně ze série.

21.03.2018 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Naprosto fascinující, zvrácené, ale když se pak dostanete k pointě... Inu, ať si názor ráčí udělat každý čtenář, za mě osobně asi nejlepší kniha ze série.

21.03.2018 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Druhá v pořadí, atmosféra stejně úžasná, vlastně lepší, protože jsou Vánoce. Akorát se moc nedokážu ztotožnit se vším kolem víry, Boha, modlení a tak vůbec... Několik iracionálních momentů v knize mi zážitek nezkazilo (R-M která s Gamachem pročítá složky, Gamache v hořícím domě, když by tam měli jít hasiči, atd.)

A trochu za vlasy přitažené je i to, že několik postav je schopno neustále z hlavy vystřihnout verše, které si pamatují a to kolikrát jeden začne a druhý dokončí. To bych taky chtěla umět :)

Samozřejmě objednám další knihu a už teď se těším do bistra ke krbu a hlavně se těším, až Clara konečně potká Fortina.

27.02.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Inu, mnohem lepší než prvotina, ale i tak jsem asi trochu zklamaná, že konec a rozuzlení pro mě nijak šokující nebyly, doufala jsem v mnohem větší překvapení.

Když čtu jakoukoli detektivku/thriller během čtení si píšu poznámky a postřehy ohledně toho, jak to celé asi dopadne, jaká je pointa, kdo je vrah... Většinou to trefím tak na půl a tady jsem bohužel na konci byla zklamaná, doufala jsem, že to bude trochu víc promyšlené, že mě čeká šok, že to přeci nebude v závěru tak jednoduché, když byl příběh slušně zamotaný a motiv měli vlastně všichni, takže jsem předpokládala, že můj odhad je špatně a zápletka je mnohem rafinovanější. Tak nic no... Bylo to pěkně rozjeté, ale nakonec to svůj potenciál nevyužilo.. Škoda.

Dala bych jen tři, ale jednu přidávám proto, že je to mnohem lepší, než Manželé odvedle a nejen proto knihu můžu doporučit a těšit se na další, doufám, že bude za pět :)

20.02.2018 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Já nevím proč toho Enza pořád kupuji. Opět zklamání. Zřejmě mě asi nejvíc baví místopis, lokace, atmosféra a navíc trpím nutkáním mít série kompletní. Ale Enzo mi už trochu leze na nervy, příběhy jsou překombinované, nedotažené a tak nějak na jedno kopyto...

Enzo se kolikrát chová, jako kdyby mu chyběl chromozom, některé zápletky opět silně předvídatelné, ačkoli finální obrat můj dojem přeci jen trochu zlepšil. A celkově to bylo trochu lepší, než ta předchozí Akta, ale víc jak ty tři dát nemůžu...

Jo a vůbec! Kdo ho platí? Nevybavuji si, že by v některé knize tohle bylo specifikováno. Všechny ty jízdenky, letenky, trajekty, večeře, hotely.. Kde na to bere, kdo ho platí, z čeho žije? To ho univerzita štědře platí a on vlastně ale nemaká? Nebo jak to je? Pokud si někdo vybavuje, že se to v některé knize objevilo, tak prosím o vysvětlení do zpráv :)

Jinak za všechna negativa této knihy uvedu to, které mě osobně rozčiluje nejvíc a to je tady linka osobního života Enza:

POZOR!!!

TAK TROCHU SPOILER

Podle příběhu se již ví, že ona čeká syna (což je důležité hlavně kvůli poslední kapitole), ALE! Není možné jen podle utz poznat pohlaví v této fázi těhotenství, ve které se nachází. Resp. lékaři to neradi určují dříve, než cca v 17tt. Legislativně je možné ve Francii podstoupit potrat nejdéle do 14tt, takže její vyhrožování, že půjde na potrat není vůbec relevantní, protože pokud už tvrdí, že podle utz čeká syna, nemůže být v takovém tt, aby tento mohla legálně podstoupit. Takže plácá nesmysly a jen ho emocionálně vydírá. A vůbec je celá tahle část úplně na pytel.

18.02.2018 3 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Mnohem více, než na vyšetřování jako takové, se Zátiší zaměřuje na vykreslení atmosféry městečka a na to, jak jeho hlavní postavy vnímají a prožívají smrt Jane, přítomnost vyšetřovatelů, odkrývání jejich nitra a to, že někdo z nich je vrah. A co se vyšetřování týče, žádné forenzní detaily, supermoderní kriminalistika a složité psychologické profilování. Zkrátka "jen" komunikace s místními a jejich interakce při vyšetřování. Rozhovory v kavárně, místo sterilní vyšetřovací místnosti a tak dále...

Mínusem je samozřejmě to čekání na vstup do domu Jane a to, že tam místní zůstali a pomáhali, imho by tam poslali normální techniky, to by asi v reálu takhle neprošlo, ale jen hádám, dojem mi to vůbec nekazí, neb dřív nebo později by tam stejně šli...

A ještě musím zmínit, že v knize je několik velice dobrých humorných hlášek, výstižných slovních obratů a některé dialogy jsou přímo brilantní. Opravdu velká spokojenost s překladem.

Je to krásná detektivka, taková staromódní, velmi klasická. Něco mezi Agathou Christie, A.C. Doylem a Midsummer murders. Těším se na další díly a kdybych si mohla vybrat, kde je budu číst, volba by samozřejmě padla na pohovku u krbu v Olivierově bistru ve Three Pines.

13.02.2018 5 z 5