Spolčení hlupců

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si pros... celý text

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci...

Necenzurované vydání. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2012/spolceni-hlupcu-GM4-2012.jpg 4.2639
Originální název:

A Confederacy of Dunces (1980)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (112)

Přidat komentář
jenja
18. června

Tři roky, od 15. června 2014, mám knihu v právě čtených. Dneska tento stav ukončuji. Vracet se k ní neplánuji, fakt mě to nechytlo.

Vidlička
18. května

Ještě pochopím, že kdo sáhne po této knize náhodou bez bližšího výběru, nepochopí, která bije. Ale jak může někdo, kdo si ji účelově vybere jako humoristickou, nenajít nebo nepochopit tu neskutečnou poklonuvyžadující záplavu neuvěřitelně inteligentního a přesto i komicky směšného humoru?! Asi jen takový člověk, z kterého si dělá legraci i kniha sama nejen dějem ale už v názvu... Omlouvám se za urážlivá slova, ale je to tak. Dávám pět hvězdiček, protože toto je opravdu perla, pro které jediné je mám vyhrazené. A dalších pět za geniální překlad, kde se jistě pan Kořán báječně vyřádil. (Pro rejpaly: Nejsem takový génius, za jakého se zde vydávám - taky jsem do tohoto skvostu musela dozrát a dala jsem ji až napodruhé)

galadrielin
15. května

Můj druhý pokus o komentář (první zdaleka nevystihoval pocity, které ve mě kniha vyvolala): V první polovině kniha utíká, těšila jsem se z barvitosti češtiny, bavila se Ignáciem, jeho matkou a ostatními. To se ale zlomilo v druhé polovině knihy, která mě začala neskutečně nudit - vše se stále opakovalo (ano, v životě to tak taky chodí, ale tady mi zkrátka vadilo, že vím, co asi bude následovat). Několikrát jsem u čtení usnula, a to se mi tedy nestává. Čeština pořád krásná, ale to hlavní se někam vytratilo. U této knihy stoprocentně platí, že si každý musí udělat svůj názor sám.

hammond
13. května

Kniha zámerne bez akejkoľvek rozumnej či sympatickej postavy, s ktorou sa čitateľ môže stotožniť? Tak tomu tlieskam! Výborne rozbehnuté panoptikum stelesňujúce ľudskú hlúposť na čele so vzdelaným intelektuálom (aj keď vlastne netuším na základe čoho), ktorý považuje za vrchol ľudského snaženia stredovekú spoločnosť (existuje krajší prejav hlúposti?) a neznáša všetkých okolo seba (tak aspoň s niečim je možno sa stotožniť).

A ďalej? To je bohužiaľ všetko. Vyššie spomenuté mi postačilo tak na prvých 100 strán. Dej sa ďalej nijako nevyvíja a celkovo som postrádal akúkoľvek pointu za týmto satirickým zobrazením hlupákov. Za mňa veľká škoda nevyužitého potenciálu...

*Čitateľská výzva 2017 - kniha od držiteľa Pulitzerovej ceny

veruskaveve
12. května

Mám velký smysl pro humor a miluji zábavné knihy. Tady jsem se ani jednou nezasmála. Hlavní postava mi přišla naprosto odporná. Kniha mě neskutečně zklamala. Ale jsem asi jediná, komu se nelíbila, četla jsem ji na základě chvalozpěvů v okolí.

gossipavlina
14. dubna

Po přečtení náročné knihy jsem hledala něco odpočinkového, veselého. Dle hodnocení jsem si vybrala tuto.
Ale po přečtení několika stránek jsem ji musela odložit, neb jsem nenašla nic, co má být vtipného na arogantním, namyšleném a omezeném hulvátovi Ignáciovi a jeho podlézavé a hloupé matce. Oba dva mě neskutečně vytáčeli. Evidentně jsem vůbec nepochopila o co autorovi šlo.
Naštěstí nikoho takového ze svého okolí neznám, takže možná i proto mi to nemohlo připadat vtipné.
Nedávám žádné hvězdy, nemůžu hodnotit, a ani nechci. Nejsem si tady jistá, kde je ta chyba.

Rihatama
13. dubna

Skvěle rozehraná tragikomedie na pozadí každodenních rituálů. Ve spolčení hlupců nezůstává nikdo opomenut, bohatý-chudý-bílý-černý-bisex-homosex-vzdělanec-nevzdělanec-vykuk-poctivec-párkař-obchodník... neuvěřitelná, paradoxní, komická fraška. Na určitou dobu vstoupíme do životů "hlupců", sledujeme jejich osudy a myšlenkové pochody. A najednou kniha končí (překvapení i úleva) a hrdinové knihy si dále žijí své životy. Žádné vyvrcholení a zdánlivě žádná pointa. Dokud si neuvědomíme, že to jsou naše vlastní stereotypy, předsudky a vykonstruované představy, které dělají z každého z nás svým způsobem hlupce. Nikdo z nás si to ale nechce, ani nesmí nepřipustit... Mimochodem, výborný překlad.

jackiebobcek
23. března

Spolčení hlupců považujem za najlepšiu knihu, ktorú som kedy čítal (nech mi to odpustia iní moji obľúbení a zväčša už nebohí autori) a keď narazím na komentár čitateľa, ktorému sa kniha nepáčila ako ZDÔVODŇUJE, prečo sa mu nepáčila, vždy sa pousmejem a pomyslím si, že je nás na tomto svete priveľa...

Eeli
18. března

Tak nevím, zda tento fraškovitý spis chápat jako jakousi společenskou satiru, parodii na postavení nižších společenských vrstev nebo jako kritiku určitých typů lidí - pokud měl však autor něco takového vůbec v úmyslu. Při troše představivosti by čtenář mohl v jednání a zážitcích nesnesitelného, nafoukaného a hloupého (ač vzdělaného) hlavního hrdiny Ignácia i dalších smutně směšných figurek najít hlubší myšlenky o rasové a sociální problematice.
Nicméně celkově toto dílko postrádá smysluplný děj a i když některé situace mají poměrně originální nápad a vtip, absurdita střídá absurditu a příběh je ve výsledku o ničem. Kniha je vystavěna spíše na různých skečích a situačním humoru, který je však ve své podstatě dost primitivní, Zásluhu na té trošce komična má především jazyková stránka, za což čeští čtenáři vděčí skvělému překladu.

toni-az
14. března

Ignácius mi tedy k srdci nepřirostl. Všeobecně nutno říci, že tam snad není jediná sympatická postava, takže se člověk neměl s kým sžít. Trochu mi místy unikala motivace postav a dost mi vadily opakované myšlenkové pochody a znovu a znovu řešení toho samého.

Přesto je to kniha, alespoň v druhé polovině, čtivá a příjemně napsaná s živými dialogy. Zhruba od půlky se děj začíná ze všech stran valit k jednomu velkému vyvrcholení, podobně jako u knih Terryho Pratcheta, od kterého se autor zjevně drze inspiroval, ač tuto knihu napsal o několik let dříve než Pratchett začal vůbec psát.

Škoda, že to s ním dopadlo tak tragicky, přeci jen je poznat, že se jedná o autorovu prvotinu. Pokud by byl úspěšnější a v psaní pokračoval, další díla by patrně byla ještě lepší.

P.S. Když vidím po přečtení této knihy slovo "záklopka", rozrušením se mi záklopka uzavře, a to je pravé peklo.

ujira
28. února

Snad proto, že je to kultovní román, jsem se odvážila dát mu druhou šanci a díky audio podobě najít v knize vše, za co měla dostat P. cenu... Tak jo, dá se to při práci poslouchat, krátí to čas asi stejně jako jiné literární pořady v rádiu, Nezaujal mne ani námět, ani mě nerozesmál humor a snad jen potěšil vytříbený jazyk. Ale cožpak nevychází podobných knih, které leží na pultech mraky? A každá kniha si svého čtenáře najde.

Caa
16. února

"Když se na světě objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení, že se všichni hlupci proti němu spolčí."

misantroop
01. února

Ignácius Reilly jako intelektuální katastrofa a jeho nemotorná dobrodružství.

Iljaajli
31. ledna

Občas to bylo zábavné, ale rozhodně jsem neumíral smíchy. Nějak nedokážu vysledovat, co stálo za ten zrod kultu.

Isew
23. lednaodpad!

Tohle nedávám. Tolik zbytečných slov, tolik balastu okolo. Ne, vážně ne. Pokud tohle dostalo Pulitzerovu cenu, tak tahle cena pro mě ztratila jakoukoli vypovídací hodnotu.

ArwenAragorn
05. ledna

Tento humor mě příliš neoslovil

jamesek007
31.12.2016

geniální počin. ignáciova postava vstřebala většinu vlastností mého nejbližšího příbuzenstva.
"...mohla bys mě vozit autem a já bych noviny vyhazoval zadním oknem" silně připomíná přístup mého prvorozeného k pracovnímu procesu ))
panu kořánovi se hluboce klaním za připomenutí slov z hloubky minulého století ).

kristyna.b
26.11.2016

Velmi těžko se mi to četlo, kniha nijak zvlášť nezaujala od začátku až do konce, ale možná ještě nejsem dostatečně zralá na tento druh literatury. Celá kniha je zvláštně napsaná, ten děj a humor. Bylo to zajímavé, ale mě to nic neříkalo.

Vilas1979
03.11.2016

Knihu Spolčení hlupců jsem se pokoušel číst kdysi před lety a nedočetl. Tehdy to pro mne bylo příliš náročné čtivo, rozhodl jsem se však dát jí ještě jednu šanci. Hlavní hrdina Ignácius Reilly je... no, zkrátka na pěst. Ten člověk je naprosto neuvěřitelný, takže jsem se velice podivil, když jsem se v komentářích dočetl, že s někým takovým se lidé setkávají docela často, což je poměrně zvláštní, protože já jsem ještě žádného Ignácia Reillyho nepotkal, možná se jen dobře maskují. Spolčení hlupců je humorná kniha a Ignácius je zcela jistě záměrně přehnaná postava, přesto jsem se neubránil myšlenkám, co je ten člověk vlastně zač. Jako největší hlupák mezi jinými hlupáky mi moc nepřipadal, jevil se mi spíše jako vyšinutý blázen se sociopatickými rysy. V kontrastu s jeho zápornými vlastnostmi a nechutným chováním je však jeho rozkošná vzletná mluva, která mne zpočátku velmi bavila, některé dialogy, hlavně ty s matkou, jsou prostě kouzelné. Ostatní dějové linie bohužel tak zábavné nejsou, byť jsou okořeněné jadrným dialektem neworleanských spodních vrstev. Postupně se stala úmornou i hlavní linie s Ignáciem, poslední třetinu knihy jsem spíše protrpěl a měl jsem co dělat, abych ji vůbec dočetl. Pochvalu zcela jistě zaslouží překlad, ten je mimořádně vydařený. Celkově hodnotím třemi hvězdičkami.

Rizek75
26.10.2016

Tak toto nemělo chybu. "přihlouplý" Ignácius, "vychytralá" matka, problémy každodenního života, ale vše ve vtipném podání, místy hraničící až s bizarností. Zvláštní styl, ale čtivý.

iva23
12.09.2016

Vyplatí se přečíst už pro ten výborný překlad - krásný jazyk a bohatý slovník českých slov, který je zde použit. Výrazy jako "ňoučata" "vrah rodinných tradic" a "somrák" mě budou rozesmávat ještě dlouho.

martunka
11.09.2016

Opravdu zajímavá kniha. Musím uznat, že je hodně originální. Je to něco úplnĕ jiného než jsem zatím četla.

lord.blackthorn
29.08.2016

Velmi groteskní a karikaturická, až člověk chvílemi nevěří. Ale psáno tak, že nakonec věří.

IvkaK
02.08.2016

Ze začátku jsem měla pocit, že je toho na mne moc. Postavy se zdály být neskutečné. Je ale třeba vytrvat. Poté do sebe začne vše zapadat a kniha Vás ve skvělém tempu dovede až do finále.

FANGI
26.07.2016

Skoro jsem ji nedočetla. Chápu, že autor spáchal sebevraždu. Je prostě praštěná...

Walden63
04.07.2016

Tato kniha je stravitelná pro určité lidi. Je potřeba zahodit vše, co od knihy nebo románu čekáte!
Pokud nebudete nic očekávat a nebudete ovlivněni komentáři jiných, pak tato kniha je relax, oddech, kde se nic neděje, ale přesto se tam děje tolik, že rozum zůstává stát, nad autorovou genialitou, jeho stylem psaní, jeho vykreslením místa, atmosféry a postav. Je to poklad v knihovně!
A potom přichází i ten spontánní smích, při čtení některých kapitol, kdy člověk nečeká nic a najednou je zahlcen tou satirou a chtě-nechtě, vypukne v smích!!!!! :-))))))

JakubFiala
30.06.2016

Geniální kniha a geniální překlad J.Kořána. Popisovat nemá žádnou cenu, nutno přečíst :-)

Sparkling
20.05.2016

Neumím hodnotit humoristické knihy, ale tohle je poklad. Aj-vaj, ať žijí mongoloidní degeneráti!

Koza3
17.05.2016

Knihu mi doporučila kamarádka, že prej je to strašná sranda. Tak jsem se do toho pustil. Po několika desítkách stran jsem si říkal "Co to je za idiota"? Okamžitě se mi vyjevil Rimmer z Červeného trpaslíka v díle Polymorf s mottem „Mutanti ven!“. Občas jsem v Praze chodíval na nějaké přednášky, kde se debatovalo o všem možném. Velice často se tam v publiku objevoval takový postarší pán, který kladl neskutečně komplikované otázky, které se často opíraly o Platóna, ekonomickou krizi a surrealismus. Byl to zřejmě profesor s dvaceti tituly, ale bavit se s ním nedalo. Zkombinujte Rimmera vysátého polymorfem a tohoto profesorského kreténa a dostanete Ignácia Reilleho. Hrdinu, který je natolik na přesdržku, že Vám zhruba v půlce knihy zkazí chuť na další čtení. Pokud to ale přejdete, čeká Vás nádherná zápletka ze zkaženého New Orleansu, která se nebojí nahoty, drog ani rasismu. Zajímavé čtivo.
V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha od autora mladšího 30 let", protože knihu autor napsal na vojně, někdy v osmadvaceti, leč nikdy nevyšla za jeho života. Spáchal sebevraždu právě kvůli nezájmu vydavatelů. Jeho matka ji vydala o několik let později, kdy už na to byl svět připraven a přivítal nadčasový příběh a odměnil jej posmrtnou Pulitzerovou cenou. Čest Toolově památce.

LordSnape
12.05.2016

Ne, tohle se fakt nedalo ani dočíst. Nemám rád ten pocit, když se ke knížce nerad vracím a prakticky jen čekám, co se stane, aby mi to nepřipadalo jako ztráta času na úkor těch dobrých knih, které na mé přečtení ještě čekají. A už vůbec nemám rád, když je hlavní postava černobíle vykreslená. Na každém záporákovi by se dalo najít něco - cokoliv pozitivního, ale na Ignáciovi už ne. Nepamatuji si, že by mě někdy tak moc literární postava srala a přál jsem jí smrt a mučení v plamenech pekelných. Vlastně ano, je to Holden z další přeceňované "klasiky" Kdo chytá v žitě. Nedá se to číst a už vůbec to není nijak geniální. Satira to jistě je, ale už vůbec ne vtipná. Nedivím se, že Toole spáchal kvůli takovému textu sebevraždu...


Štítky

humor satira Pulitzerova cena

Autor a jeho další knihy

John Kennedy Toole

John Kennedy Toole
americká, 1937 - 1969

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených867x
v Právě čtených32x
v Knihotéce342x
v Doporučených118x
v Chystám se číst374x
v Chci si koupit39x