knih-o-mol knih-o-mol komentáře u knih

Systém Jóga v denním životě Systém Jóga v denním životě Paramahansa svámí Maheshwarananda

Také vlastním starší vydání s ilustracemi. Novější je krásná tlustá doplněná s fotografiemi, ale nedá se nikam nosit, ani si brát sebou na cesty i listování je v ní složitější. Hlavní je praxe, pokud máte jistotu bude vám vyhovovat vydání z roku 1990, pokud si nejste jisti pořiďte si novější, koukněte se na jejich skvělý web nebo choďte na kurzy této školy.

19.03.2021 5 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Pobavilo mne Feynmanovo studium Japonštiny a filosofie. Knihu jsem četl jako adolescent, na rozdíl od jiných Feynmanových knih ji zvládnou i mladší ročníky, kterým se bude líbit nespoutanost a přímočarost se kterými přistupuje k věcem.

19.03.2021 5 z 5

Tao te-ťing Tao te-ťing Lao-c´

Mému srdci je zatím nejbližší překlad Oldřicha Krále, mám doma i ten od Jiřího Navrátila a Libora Wagnera v kolibříkovém vzdání a od Bery Krebsové

Zde je třeba napsat, že všeuměl Václav Cílek přeložil překlad z angličtiny. O smyslu a hodnotě překladu překladu se lze dohadovat, zvláště u starých filosofických textů v čínštině
Porovnat lze zde http://tao.kvalitne.cz/

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

neuvěřitelně nadčasový román v roce 1932 neexitovalo umělé oplodnění, genové manipulace. Za pozornost stojí doslov od Miroslava Holuba

Rozpravy o józe Rozpravy o józe Jiří Mazánek

Dobrý úvod do jogy, který bych bez váhání doporučil každému začátečníkovi.

18.03.2021 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Když je předloha dobrá je těžké natočit stejně dobrý film a ještě trochu téma poždímat. Film se nepovedl a není se co divit.

18.03.2021 5 z 5

Chvála stínů. Tradice japonské estetiky Chvála stínů. Tradice japonské estetiky Džuničiró Tanizaki

Úvod do japonské kultury. Je třeba si přečíst i podrobnosti z Tanizakiho života, jak byl okouzlen vpádem nových věcí po reformach Meidzi a take jak rekonstruoval vlasni dům, coz ho malem stalo existenci. Pozoruhodný je i jeho názor, na přírodní vědy odrážející kulturu naroda, které by vypadaly jinak. Jedna z nejzajimavejsich knih o Japonsku.

18.03.2021

Postkapitalistická společnost Postkapitalistická společnost Peter Ferdinand Drucker

Nadšení 90. let a sny jak to asi bude chodit v budoucnosti. Jeden z důvodů proč jsem studoval 2 vysoké školy.

Inovace a podnikavost Inovace a podnikavost Peter Ferdinand Drucker

Nadšení 90. let. Na základě této knihy jsem začal vytvářet svůj první komerčně prodávaný produkt, který funguje dodnes.

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Takto to dopadá pokud filosofii dělají ekonomové. Naplňuje to požadavek Nikolase Taleba v knize Černá labuť aby si ekonomové přiznali, že jsou filosofové nižšího řádu. Paradox je, že hodnocení knihy Černá labuť od Sedláčka se objevilo na přebalu překladu Talebovy knihy do češtiny.

17.03.2021 2 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Jako vystudovaný ekonom jsem se při čtení knihy dobře bavil, znal pozadí ekonomických teorií a dobře chápal námitky cílené na systém vzdělávání. Nicméně mne pobavil požadavek na to aby si ekonomové přiznali že jsou filosofové nižší úrovně, což hezky ladí s citátem Tomáše Sedláčka na přebalu českého vydání knihy, který se opravdu jako ekonom-filosof nižší úrovně představil ve své knize Ekonomie dobra a zla. Dále má autor pravdu ohledně shlukování citací v dílech: sám cituje Daniela Kahnemana, který naopak ve své knize Myšlení pomalé a rychlé cituje Taleba.

17.03.2021 4 z 5

Měsíce, květy Měsíce, květy Macuo Bašó

Nejoblíbebější výbor překladů haiku od roku 1962

Smrt čínského kuchaře Smrt čínského kuchaře Frédéric Lenormand

Kdo se doma snaži připravit čínu nejčínovatější k obědu bude se dobře bavit.

Příběhy o soudci Ookovi Příběhy o soudci Ookovi Věna Hrdličková

Svělá kniha pro děti. Toto bylo mé dětství jako adolescent jsem přešel na soudce Ti od van Gulika a nyní to byl Ti od Frédérica Lenormanda

17.03.2021

Duchovní cesta. Sv. 2 Duchovní cesta. Sv. 2 František Drtikol

Na webu nakladatelství Svět jsem viděl upzornění na přípravu třetího dílu této serie ještě před koronavirem. Na nynějších stránkách již nic není.

17.03.2021 5 z 5

Síla moudrosti: interpretace učení Fráni Drtikola Síla moudrosti: interpretace učení Fráni Drtikola Evžen Štekl

po vydání Duchovní cesty tato kniha nepřináší naprosto nic co by stálo za pozornost.

Příběh prince Gendžiho 1 Příběh prince Gendžiho 1 Murasaki Šikibu

Číst po x-té úvahy jestli má postava zmáčené rukávy od rosy, nebo od slz je vyčerpávající i na jeden díl. Chtěl jsem se poučit o prvním románu na světě, ale je to nad mé síly.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Pro mne u nás nepochopitelně populární japonský autor. Dle mého názoru autor pro ženy.

17.03.2021 2 z 5

Oči vážky / Krůpěj rosy Oči vážky / Krůpěj rosy Issa Kobajaši

Zbytečná reedice Límanových překladů.

Jóga - nesmrtelnost a svoboda Jóga - nesmrtelnost a svoboda Mircea Eliade

Opravdova kniha o joze a ramci ve kterem se pohybuje, nikoliv obrázky hathajogovych asan, nebo suchy popis technik bez kontextu, nebo spatny preklad suter. Ucelený výklad filosofického konceptu jogy a objasnění obliby variací jogy napr. hathajogy a tantry, která se může jevit jako prilisne pripoutani k telu.