knih-o-mol knih-o-mol komentáře u knih

Hlava na stole / La tete sur la table Hlava na stole / La tete sur la table Ivan Wernisch

mimo básní dobré na bezbolestné oprašování francouzského jazyka

Uctivý kolotoč Uctivý kolotoč Ivan Wernisch

"Milé děti, tento chlapec prohrál válku, ale protože my jsme lepší než on, tak mu teď dovolíme, aby ukázal, že je hoden žít mezi námi." - genialni rozhovor stejne jako basně

Básně z Ledové hory Básně z Ledové hory Chan-šan

v popisu je nepřesnost, Olga Lomová napsala úvod a na překladu se nepochybně podílela, ale hlavní díl překladu by měl být přiřknut Aleně Bláhové, o čemž mi řekla paní Lomová, když jsem ji nahodou potkal v tramvaji. Moje nejoblíbenější sbirka čínských básní se skvělými poznámkami, které nenechají na holičkách nikoho bez klasického číského vzdělání.

17.03.2021 5 z 5

Zásady hry na příčnou flétnu, zobcovou flétnu a hoboj Zásady hry na příčnou flétnu, zobcovou flétnu a hoboj Lukáš M. Vytlačil

Učenice, která má být neustále otevírána a studována, se nesmí rozpadat a ohýbat se. Vazba kontrastuje se skvělým obsahem, je to tragedie. Nakladatelsví ušetřilo pár korun a tím učebnici nasadilo trnovou korunu, škoda.

17.03.2021 4 z 5

108 haiku 108 haiku Jakub Zeman

Jedna z mála opravdu povedených českých sbirek haiku se skvostnými ilustracemi Jiřího Straky. O mnoho lepší než vydávání špatných překladů, či nekonečných vydávání Límanových kompilací.

17.03.2021 5 z 5

Strom poznání - Biologické základy lidského rozumu Strom poznání - Biologické základy lidského rozumu Francisco J. Varela

Přestože kniha má v tiráži copyright 1984 je po desítkách let stále platná. Zde uvedený popis obsahu je trochu komplikovaný a neměl by nikoho odradit od čteni, kniha je totiž psána opravdovými pedagogy. Může ji číst i čtenář bez znalosti biologie, v jednotlivých částech knihy jsou uvedena shrnutí, takže si hlavní myšlenky částí lze snadno zopakovat, případně oživit. Uvedené myšlenky mají přesah do běžného života, nejedná se pouze o publikaci pro odborníky.
Poznámka:
nakladatelství Portál na tuto knihu v eshopu poskytuje 20% slevu (03.2021)

17.03.2021 5 z 5

Les nemlčí: Jak spolu houby, rostliny a zvířata komunikují Les nemlčí: Jak spolu houby, rostliny a zvířata komunikují Madlen Ziege

Z knihy jsem zklamán, knih na podobné téma vyšlo několik i v nakladatelství Kazda (četl jsem Propletený život, Mech) nicméně tato je nejslabší. Nevím, co si mám myslet o překladu: zda je věrný a ukazuje, že německé vysoké školy trápí problémy doktorandů co neumí přednášet, ignorují standardní vědecká pravidla a zároveň jim při psaní chybí schopnost jednoduše vysvětlit složité problémy.
Autorka, přestože píše o komunikaci si neustále plete termíny: data, signály, informace. V různých částech knihy je používá v rozporu s předchozím textem. Pokud je chybný základ, je chybné vše co je na tomto základě postaveno. Název neodpovídá obsahu, kniha je snůškou všech zajímavostí, které se autorce podařilo shromáždit z desítek publikací uvedených na konci knihy. Autorka se ale nijak nenamáhá jednotlivé citace v textu označit, proto je na čtenáři, aby si veškeré knihy vypůjčil a zjistil co jsou originální myšlenky autorky a co citace. Výsledek na mě působí jako kompilát, bez jakékoliv hodnoty. Autorka je překvapena že, přestože žije v nám blízkém Německu, kde je stejná obliba psů jako u nás, si zvířata posílají vzkazy pomocí výkalů. Na to nemusí být člověk doktorand, stačí se projít po městě.
Jazyk, kterým je kniha psána, pokud je přeložena věrně, je určen adolescentům a čtenářům bulvárních časopisů. Stačí přečíst nadpisy: "Příroda je bomba!, Všechno je tu tak krásně pestré, Život seznam úkolů, Proč "vůbec" komunikace, Jak se vyměňují informace? Typicky zvíře"
Text je plný vycpávek a floskulí, ale to plyne z bulvárního stylu, kterým je kniha psána. Za lepší populárního popis komunikace považuji knihu "Vnímavá zeleň - citlivost a inteligence rostlinného světa", ta je ovšem bez životního příběhu autorky a psaná nebulvárním stylem, navíc je poloviční, což je v souladu s populární formou servírování myšlenek.
To vše by se dalo omluvit, ale špatná poezie je zločin, vydaná špatná poezie je nepromlčitelný zločin. Nakladatelství KAZDA, mimo nedostatečně odvedenou korektorskou práci, na svém webu filtruje kritické komentáře k dílům a uvádí i chybná hodnocení kvality děl.

17.03.2021 odpad!