Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Ondřej Kundra

Poslouchala jsem jako radioknihu.
Nevycházela jsem z údivu, co vše mají ruské tajné služby na svědomí. Klobouk dolů před investigativním novinářem Ondřejem Kundrou a jeho odvahou se problematikou kauz ná území Evropy navzájem provázaných a jejichž jediným účelem je likvidace kritiků Putinova režimu zabývat . Samozřejmě mě nejvíce zajimal případ Vrbětice. Podivali jsme se zatím pod pokličku, co se dál bude vařit v hrnci aktivit ruských tajných služeb je zatím ve hvězdách..

23.07.2021 5 z 5

Osmašedesátý Osmašedesátý Petr Pithart

Nezbývá mi než plně souhlasit s komentářem Chajdy 69, lépe bych to nevystihla . Zejména s tou pasáží, že se jedná o poměrně
smutnou a nepříliš lichotivou sondu do duše českého národa.
Pana profesora Petra Pitharta si velice vážím , kromě řady pořádů v rádiu i televizi jsem měla možnost jej sledovat v živém rozhlasovém vysílání věnovaném roku 1968 v rámci programu MFF v K.Varech .
Dalšími hosty byli mladá slovenská režisérka Nvotová a Jan Kačer. Pořad bravurně moderoval Michael Rozsypal , zapojovali se svými dotazy i přítomni diváci.

22.07.2021 5 z 5

Hypnotizér - Hypnóza, její moc a síla Hypnotizér - Hypnóza, její moc a síla Marta Fenclová

Abych se přiznala, téma hypnózy mě nikdy nezajímalo natolik, abych vyhledávala záměrně publikace s tímto zaměřením. Ale stalo se: můj známý mistr republiky v magii mi tuto knihu půjčil hlavně proto, že mu jí osobně věnoval sám mistr hypnotizér Jakub Kroulík. Mistr mistrovi- chtěl se pochlubit. Původně jsem vůbec neměla v úmyslu knihu číst, vždyť v pořadí čeká několik desítek jiných na přečtení ! Ale charismatický mentalista, který z obálky knihy na mne hleděl svým pronikavým a všeznalým pohledem svých ocelových očí mě nabádal- jen to otevři a koukej si alespoň něco přečíst. Tak jsem si našla kapitolu o prvních hypnotizérech, tedy dějinách hypnózy a ta mě zaujala.
Takže slušnosti učiněno zadost a knihu mohu s čistým svědomím vrátit. Doufám, že jsem nikoho neodradila, publikace si určitě našla i najde svůj okruh fanoušků.

22.07.2021 4 z 5

Průvodce odbornými názvy rostlin - latinsko-český slovník Průvodce odbornými názvy rostlin - latinsko-český slovník Miloslav Šmíd

Užitečná publikace i v době, kdy je k dispozici řada aplikací - např. Biolib.cz.
Poslouží pro rychlé vyhledání českého názvu rostliny s jejímž latinským názvem se v odborném textu setkáme. Bonusem je vysvětlení původu názvů rostlin , řada je totiž převzata z řečtiny i místních názvů prvotních nálezů, dále naznačení výslovnosti i gramatiky. Publikace je vhodná jako doporučená literatura k výuce botaniky na středních, vyšších i vysokých školách přírodovědných zaměření.
Časem kniha neztrácí na výpovědi, jelikož jsou latina i statořečtina zakonzervované jazyky. Tedy zatím...

22.07.2021 4 z 5

Utajený les Utajený les David Haskell

Originální a pozoruhodná kniha!
Nechápu, jak doposud mohla uniknout mé pozornosti. Už nápad pozorovat jedno místo v lese o rozloze 1 m2, tzv. mandalu v průběhu celého roku! Všímat si souvislostí všech organismů počínaje mikroorganismy, konče stromy, jejichž kořeny do mandaly zasahuji. Pozorovat prolétající ptáky,někdy je vnímat pouze podle charakteristického zpěvu, mandalou procházející zvěř podle pobytových stop- trus, požer. To, co se studentům přírodních věd a ekologie těžko vysvětluje a často to končí pouhým memorováním faktů bez jakéhokoliv propojení. Nejen biologické, ale i fyzikální jevy jsou neodělitelné od celkového dění- mráz, sluneční svit, déšť, vítr- tím vším se musí jednotliví obyvatelé tohoto prostoru vypořádat, aby zachovali svůj genofond. Pro mnohé nic neříkající pojem
"nika" snad nelze vysvětlit srozumitelněji a čtivěji. Některé příběhy mě opravdu pobavili - třeba můra sající z potu prstu sodík potřebný pro vyvoj potomstva. To, že mají i semena jaterníku masíčko pro mravence, kteří se dále starají o přenos semen dále od mateřské rostliny jsem znala pouze u fialek. A další zajímavé informace. Pár chyb vzniklých při překladu některých rostlin či jejich částí neubírá na přínosu tohoto díla. Každá kapitola je doplněná zdrojovým aparátem, přes tzv. poetičnost vyprávění se rozhodně nejedná o žádné fabulace. Ale to hlavní, co nám autor předkládá, je inspirace a touha vykročit do přírody a všímat si souvislostí. Rozhodně doporučuji všem, i těm, co mají pocit, že mají všechna moudra o přírodě a ekologii v malíku.

20.07.2021 5 z 5

Politické vzpomínky I Politické vzpomínky I Ladislav Karel Feierabend

Poslouchám radioknihu na Českém rozhlasu plus vždy půl hodinu před půlnocí. Je to velice originální vyprávění, spousta informací se jeví v cela jiném světle, než se nám ve většině historických zdrojů doposud prezentovalo.
Třeba pohled na prezidenta Beneše. Lví podíl na poutavosti má krásný přednes pana Jana Kačera.

19.07.2021 5 z 5

Bokovka Bokovka Rex Pickett

Svého času jsem shlédla film na DVD - docela jsem se pobavila.
Zaujaly mě nejen příhody vykutálené dvojky při cestování za víny slunné Kalifornie, ale právě ty informace o vínech. To jsem ještě netušila, že předlohou filmu je stejnojmenná kniha a že film ziskal Oskara za nejlepší adaptovaný scénář. Co se člověk všechno nedozví tady na DK!
Na knihu jsem nedávno narazila v regálu krajské knihovny mezi vyřazenými z fondu jedné z lokálních knihoven. Také se u vás houfně ruší městské pobočky knihoven? Je to smutná vizitka dnešní doby. Takže knihu mám a namátkově si ji vždy otevřu na nějaké straně a znovu se bavím třeskutými dialogy a hltám informace o vínech- s takovou láskou a barvitostí to dokáže popsat jen skutečný milovník a znalec vín.

17.07.2021 4 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Poutavé napínavé čtení do poslední stránky. Nečekané rozuzlení, i když chvilkami jsem jednu postavu podezírala. Po přečtení knihy jsem se až z komentářů dozvěděla, že se jedná o poslední ze série o Enzovi - proto se mi zdály některé vztahy postav nejasné. Asi už po předešlých dílech série nebudu pátrat. Od autora si ale ráda zase něco přečtu. Jeho styl je bravurní.

17.07.2021 4 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Moje první dánovka.
Chvíli mi trvalo, než jsem se v ději zorientovala. Sympatický tým vyšetřovatelů slovenské mord party si mě postupně získal. Nostalgicky působila i spolupráce s brněnskými kolegy- poslední federální případ. Určitě si ráda přečtu i další příběhy DD.

13.07.2021 4 z 5

Relikviář svatého Maura Relikviář svatého Maura Ondřej Cink

Je to opravdu unikátní publikace jak co do obsahu, tak celkového vzhledu- originální fotografie, krásná obálka se zlatým přebalem. Dávám za pravdu předešlému čtenáři, že je dobré zakoupit si tento skvost ještě před prohlidkou hradu a zámku Bečov. Já jsem naštěstí detektivní příběh o pátrání a nalezení relikviáře svatého Maura znala z rádia. Ráda si knihu prohlížím- s úctou se skláním před restaurátory. Vždyť je to náš druhý největší poklad po Svatováclavské koruně!!
Vy, co jste do Bečova zatím nezavítali: mohu vřele doporučit- nejen zámek, i samotné městečko je velice půvabné a obklopené krásnou přírodou. Vhodné i pro rodinu s dětmi jako výlet na několik dní- nedaleká originální BZ vám poskytne i možnost ubytování v přírodě, koupání v Korunním rybníku a další možnosti sportovního vyžití (bioferata)

12.07.2021 5 z 5

Zranitelná oběť Zranitelná oběť John Sandford (p)

Moje druhá knížka autora , takže policistu Lucase Davenporta a jeho adoptivní dceru jsem jíž znala. Zajímavé a napínavé čtení o skupině učedníků pod vlivem šíleného vraha, která se pohybuje po území USA a zanechává za sebou spoustu znetvořených obětí, vetsinou z řad tzv.baťůžkářů. To se může stát jen
na území tak velké země, kde je svobodný pohyb většinou mladých lidí, které nikdo nepostrádá a jejich zmizení si nikdo nevšimne. Oceňuji, že autor kromě zásluh hlavní postavy na dopadení celé skupiny a největšího zlouna Piláta připisuje i velký podíl mravenčí a obětavé práci místních policajtů a jejich pomocníků.

10.07.2021 4 z 5

Ptáci v parcích a zahradách Ptáci v parcích a zahradách Jaap Schelvis

Neumím si představit život bez ptáčků zpěvačků. Ať na zahradě v zimě u krmítka nebo teď v létě, kdy slouží misto budíčku, zvěstují blížící se déšť či bouřku, oznamují konec. Mám to štěstí, že kromě péče o zahradu kvetoucí od časného jara do pozdního podzimu bydlím u lesa, takže ten ptačí chór je opravdu pestrý. Tuhle nádhernou knihu s ilustracemi těch zahradních, parkových, ale i lesnich a vodních okřídlenců si opakovaně s obdivem prohlížím. Oceňuji kromě krásných fotografií dospělců obou pohlavi, zejména záběry juvenilů, které se málokdy podaří zblízka zahlédnout. U každého druhu je v legendě uvedena délka, rozpětí křídel, počet vajíček ve snůšce a rozšíření. Doporučuji zejména do každé rodiny s detmi, ale i otrlejší dospělák zjihne při pohledu na plující konvoj kachny divoké s 8 kačátky. Přikláním se s těžkým srdcem ke komentáři předešlé čtenářky. Snad by těch jednotlivců, kteří se snaží přírodu ochraňovat mohlo
být více - je to na nás všech. "Poznej a chraň " není jen nic neříkající heslo na začátku každé přírodní naučné stezky.

08.07.2021 5 z 5

Na shledanou v Krkonoších Na shledanou v Krkonoších Jan Suchl

Tuto knihu - poklad jsem před 2 lety našla jako vyřazenou či odloženou v Krajské knihovně v K.Varech. Miluji Krkonoše, vše co je spojeno s jejich přírodou a historií. Rok vydání 1984 - to je také kus historie. Ráda si prohlížím černobílé a barevné fotografie Milady a Ericha Einhornových a čtu doprovodné texty Jana Suchla , přiznám, že ne bez nostalgie. Spousta bud v okoli Pece a Špindlu už nestojí, mám Krkonoše z těch dob dost prochozené - ve vzpomínkách je stále mám, fotografie mě ubezpečí, že to není jen moje fantazie, že tam ty zelenohnědé krásky opravdu stály.
Dost mě trápí, že z návštěvy těchto překrásných hor se dnes stala masová záležitost za cílem lovu selfíček bez ohledu, kam kdo šlápne....

08.07.2021 4 z 5

Bylinky do kuchyně Bylinky do kuchyně Burkhard Bohne

Užitečná knížečka z edice Babiččin receptář se spoustou krásných barevných fotografií 130 bylinek. Uspořádáno alfabeticky podle latinskych názvů rostlin.
Většinu si lze snadno vypěstovat, některé rostou volně v přírodě. U každé položky jsou uvedeny symboly - např. pro dobu sklizně , zda je dotyčná bylinka vhodná do salátu, jako koření , na přípravu léčivého čaje, jako ozdoba či přísada do chleba.Nechybi rejstřík a trochu teorie - nákresy složených a jednoduchých listů a tvarů květenství. Doporučuji pro zpestření zejména v kuchyni - nové chutě, vůně, barvy....

08.07.2021 5 z 5

Ošklivý příběh Ošklivý příběh Josef Strauss

Opravdu, ošklivý příběh, ale stojí za přečtení.
Zaujala mě černobílá obálka knihy v horním regálu nejmenovaného karlovarského knihkupectví - je na ní vyobrazen hotel Thermál. To stačilo k tomu , abych si knihu, bez ohledu na cenu a jméno autora, které mi nic neříkalo, koupila. Moje fascinace karlovarskými reáliemi mě ani tentokrát nezklamala - i kdyby se v knize nic nedělo. Ale ono se dělo a přečetla jsem za 2 dny.
Autor pochází z nedalekého Jáchymova a toto je již jeho 8.kniha, mám co dohánět.

07.07.2021 5 z 5

Kouzelná zahrada biologie Kouzelná zahrada biologie Gottfried Schatz

19 krátkých, poutavým způsobem psaných esejů rakouského biochemika a evolučního biologa
Gottfrieda Shatze rozhodně stojí za přečtení. Laik se poučí a doplní si nenásilnou a čtivou formou zapomenuté informace z biologie. Ano, řada údajů je obsolentních, dávám za pravdu komentáři profesora biologie. Odborník v jakémkoliv oboru musí stále sledovat nové poznatky publikované v odborných časopisech - to rozhodně platí i pro evoluční biologii.
A závěrem doporučuji milovníkům fantasy a scifi 19.esej
Velká otázka
Jak pátráme po mimozemském životě. Možná by se mohli inspirovat i tvůrci příběhů o zelených mužícich a jiných příšerkách - ziskali by si nový okruh čtenářů.

07.07.2021 4 z 5

Nová teorie vzniku života na Zemi Nová teorie vzniku života na Zemi Jaroslav Vykouřil

Kniha mě zaujala svým názvem a obálkou. Autora neznám, je to jeho prvotina, která vznikla v rámci projektu Vydejte svou knihu společnosti Computer Press.
Velmi slabý počin, pelmel základních a známých informací na úrovni středoškolských vědomostí. Neobstálo by ani jako absolventská práce na VOŠ - chybí seznam použitých zdrojů- a to je základ jakékoliv býť i rádoby odborné publikace.
Od všeho trochu - černá díra, Země, Slunce, Einstein, Darwin, virtuální mřížka, genom, RNA, DNA, ad. - za tuto směsku by se nemuseli stydět ani pejsek s kočičkou.

05.07.2021 2 z 5

Jan Masaryk - Tajemství života a smrti Jan Masaryk - Tajemství života a smrti Vladimír Liška

Srozumitelně a poctivě napsaná kniha s využitím informací z doposud přístupných literárních zdrojů. Tragická smrt Jana Masaryka, k níž došlo z 9. na 10.března roku 1948 zůstává přes řadu opakovaných rekonstrukcí dodnes jednou z nejzáhadnějších kauz našich novodobých dějin. Byla to sebevražda nebo vražda ?
To už se nejspíš nikdy nedozvíme.
Škoda tohoto posledního vlivného reprezentanta zanikající československé demokracie po komunistickém puči 25.2.1948.
Doporučuji k přečtení a zamyšlení....

05.07.2021 5 z 5

Alain Delon: Ďábelský anděl Alain Delon: Ďábelský anděl Dana Čermáková

Přestože Dana Čermáková zkušenou autorkou řady biografií
známých osobností ( nečetla jsem žádnou), čekala jsem od knihy o Alainu Delonovi mnohem více. Možná i proto, že jsem si krátce předtím přečetla vydařenou prvotinu jeho syna Fabiena.
To byl i důvod, proč jsem si knihu Alain Delon Ďábelsky anděl koupila - hledala jsem souvislosti a styčné body ve vztahu slavného otce a syna. Marně - kniha je především rozsáhlou filmografií nadaného, pracovitého a všestranného herce, scénaristy, producenta a režiséra, který se vypracoval bez jakéhokoliv vzdělání ( vyučený řezník ve zkráceném řízení 1 roku ) zpočátku díky své fyzické kráse.
Občas autorka zabrousí ke vztahům k jeho osudovým ženám, ale nedává jim příliš prostoru. Četlo se mi dost pomalu, některé pasáže byly dost zdlouhavé a lákaly k přeskočení.
Zklamal mě fotografický aparát- postrádala jsem rodinné fotografie ( zřejmě drahá autorská práva? ).
Zarazil mě autorkou uváděný český překlad knihy Alaina Fabiena Z rodu vyvolených ( Dana Čermáková uvádí Ze závodů pánů - zřejmě otrocký překlad.
Za mne 3,5 hvězdičky, zaokrouhleno na 4.

29.06.2021 4 z 5

Útěk Útěk Peter May

Moje první kniha od Petera Maye.
Přiznám se, že jsem čekala klasickou detektivku.
Ale i tak mě děj zaujal - stejní aktéři ve dvou časových rovinách s odstupem 50 let. Kontrast bezstarostného mladí a zkušeného stáří- co zbylo z přátelství a splnili si všichni své sny? Autor volí dvě různé formy vyprávění - rok 1965 v ich formě jednoho z chlapců- snad jeho alter ego.....Glasgow ?
A nakonec se detektivní gradace přeci jen dočkáme.
Oceňuji reálie stejně jako Vipera- známá jména, místa...

21.06.2021 4 z 5