Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Útěk Útěk Peter May

Moje první kniha od Petera Maye.
Přiznám se, že jsem čekala klasickou detektivku.
Ale i tak mě děj zaujal - stejní aktéři ve dvou časových rovinách s odstupem 50 let. Kontrast bezstarostného mladí a zkušeného stáří- co zbylo z přátelství a splnili si všichni své sny? Autor volí dvě různé formy vyprávění - rok 1965 v ich formě jednoho z chlapců- snad jeho alter ego.....Glasgow ?
A nakonec se detektivní gradace přeci jen dočkáme.
Oceňuji reálie stejně jako Vipera- známá jména, místa...

21.06.2021 4 z 5

Pekelný šéfkuchař Gordon Ramsay Pekelný šéfkuchař Gordon Ramsay Neil Simpson

Knihu o světoznámém kuchaři, jehož popularitu zvýšila TV show
Pekelná kuchyně jsem již před časem četla a nyní si na přeskáčku pročítám jednotlivé kapitoly znovu. Gordon je svérázná osobnost známá svým nevybíravým slovníkem. Podstatné jsou však jeho talent pro kulinářství, nezdolatelná umanutost a pracovitost bez nároků na odpočinek při cestě za vysněným cílem. A ano, nesmíme zapomenout na pár přátel, kteří mu pomohli v začátcích ať jíž finančně či předáním svých zkušeností. Měl v plánu slavnou fotbalovou kariéru, po úrazu však se jeho sen rozplynul. Tak je nahradil jiným.
Doporučuji nejen sběratelům kuchařek a příběhů kulinářských mágů. Bolestíni naříkající nad rozlitým mlékem by se mohli inspirovat tímhle chlapíkem ze Skotska ....

20.06.2021 4 z 5

Z rodu vyvolených Z rodu vyvolených Alain-Fabien Delon

Právě jsem s lítostí knihu odložila a píši komentář, dokud je atmosféra čtenářského prožitku ještě naplno ve mně.
Ještě před otevřením prodejen knih jsem si ji za výlohou vyhlédla a hned první den koupila.
Měla jsem rozečtených několik knih, takže přišla na řadu až včera večer. Na dva zátahy jsem přečetla a byla jsem velice mile překvapena vyspělostí jazyka , strukturováním děje - přechody z minulosti do přítomnosti, z vypravování do vzpomínek. A ta postupná gradace mne zasáhla do morku kosti , při posledních slovech jsem litovala, že už je konec.
Přiznám se, původně jsem si myslela, že půjde o čirý kalkul zpovykaného synáčka slavného otce, ve kterém se vykřičí z frustrace ze vztahu se svým otcem. Přesto jsem si knihu chtěla ze zvědavosti přečíst a jsem ráda. Ten mladík je opravdu talentovaný - s lehkostí píše o tak vážných věcech jako je složitý vztah mezi synem a otcem- vice nenapovim. Zatímco v řadě knih přeskakuji řádky a někdy i celé stránky, plné balastu s cílem natáhnout mnozstvi popsaného papíru, zde jsem nepřeskočila ani písmeno. Doporučuji k přečtení i zamyšlení - každý jsme něčí dítě , řada z nás i něčí rodič.
Přiznám se , prvním podnětem byla ČV v DK.
Budou mě moc zajímat vaše komentáře .....

16.06.2021 5 z 5

Smrtící účinek viru J. Smrtící účinek viru J. Jesse Slattery

Napínavý thriller od začátku do konce. Nato, že je kniha napsaná před více nez 30 lety (1. vydání v r. 1988 ) mě překvapila spousta informací, o kterých se veřejnost dozvídá až v posledních letech ( např. stříhání řetězců DNA při provádění genetických modifikací) . Téma - možnost úniku vysoce patogenních virů z nějaké laboratoře je velice aktuální a je předmětem nejen konspiračních teorií. Přední virologové na popud SZO se vážně zabývají problémem, zda současný virus Sars-cov 2 nenese stopy genetických úprav.
I to byl důvod , proč jsem se rozhodla si tuto knihu přečíst.
Četlo se to dobře, i když jsem od knihy čekala neco jiného. Narazila jsem na spoustu nelogičností a nedůsledností v ději a jednání postav. Bude to možná tím, že jsem dost velký hnidopich. Mohu doporučit jako docela napínavé čtení.
V DK nejsou uvedeny další knihy autora, takže jsem neměla možnost pátrat po zaměření dalších jeho děl.

14.06.2021 4 z 5

Samota provoněná jehličím Samota provoněná jehličím Václav Beran

Docela příjemné čtení o lese, přírodě, o hvězdné obloze ve všech ročních obdobích.
Je znát, že autor je celou svou bytosti spjat s vůní lesa a jeho tajemstvími. Chce to si na jednotlivá vyprávění najít trochu více času a pohody, což jsem při čtení neměla. Odevzdám do knihovny a někdy se k ní opět vrátím. Autora jsem neznala a diky DK jsem se seznámila s jeho dalšími počiny, ke kterým se v budoucnu snad dostanu.

11.06.2021 4 z 5

Poznáváme zvířata a rostliny u vody Poznáváme zvířata a rostliny u vody Frank Hecker

Publikace německých autorů Franka a Katrin Heckerových v překladu RNDr. Karla Hudce a RNDr. Vladimíra Řehořka vydalo r. 2007 v edici Průvodce přírodou nakladatelství VÍKEND, s.r.o.
Jak již vyplývá z názvu knihy, má čtenář možnost seznámit se s oeganismy biotopů stojatých vod a vodních toků. Konkrétně se 140 druhy savců, ptáků, plazů a obojživelnįků, ryb, bezobratĺých a rostlin na březích vod, v mělkých vodách, ponořených ve vodě i s plovoucími listy ( vše hezky barevně rozlišeno, jak je zvykem u těchto líbivých publikaci většinou německé proveni
ence). Většina barevných fotografií je z dílny autora Franka Heckera
Každý si najde svoje oblíbené zaměření , druhoplánově se naučí vnímat niku jako celek.
Třešničkou na dortu je přidaná pasáž Pobytové znaky zvířat( např. ohryzaný strom, svlečky hmyzu, hnízda, snůšky vajec, exkrementy, stopy ve sněhu ad.)
Už slyším oponenty: ale vždyť to není naše příroda! Mohu ujistit pochybovače : rozdily jsou nepatrné, lze aplikovat i při vycházkách kolem vod Čech , Moravy i Slovenska. Příručka je malého formátu, vejde se do každého rance i větší kapsy.A v každé knihovně seženete pod signaturou N 35...
Rozhodně doporučuji všem věkovým kategoriím.

06.06.2021 5 z 5

Poznejte stromy podle listů Poznejte stromy podle listů Meike Bosch

Vynikající příručka německé autorky Meike Bosch v překladu Kateřiny Homutové vydalo r.1918 nakladatelství Grada Publishing, a.s.
Autorka, původně vyučená truhlářka, vystudovala na Hohenheimské universitě biologii se zaměřením na botaniku, takže vztah k stromům pojímá všemi smysly, tedy i hmatem. Své zkušenosti předává při organizování vzdělávacích prohlídek parků a botanických zahrad. S tím souvisí i výběr listnatých a jehličnatých stromů v této knize. Oceňuji velice praktické pojetí publikace, především rozkládacího obalu , kde jsou uvedena vyobrazení listů a nápadnějších plodů , jehličí a šišek. U každého taxonu pak kromě názvů českých a latinských, doprovodného textu a základních údajů na spodní liště, vyobrazení celkového habitu v některém ročním období, vyobrazení listů či jehlic ve skutečné velikosti - barevně rozlišeny i podle velikosti - menší než 10 cm zelená lišta, větší hnědá (ocení nejen autor předešlého komentáře), barevné fotografie zaměřené na detaily plodů, květů i jiných zajímavostí daného druhu.
Trocha teorie v úvodní části knihy nikoho nezabije.
Při identifikaci v terénu pomůže i měřítko na vnitřní straně obalu.
Samozřejmě rejstřík..

05.06.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Nová série s vyšetřovatelkou Kate Marshalovou je úplně jiná než ta s Erikou (přečetla jsem zatím 4).
Čtivý, napínavý děj. Téma masové ho vraha napodobitele zajisté není originální, v této knize je tu však mrazivé propojení hlavní protagonistky s originálem předloh hrůzných činů. Slabším náturám nedoporučuji, drastické popisy plné kousanců a krve mě nutily přeskočit stránky, pokud jsem knihu četla v nočních hodinách. Můj problém - měla jsem si přečíst pár komentářů , než jsem se do čtení pustila.
Tristan , mnohem mladší z té zdánlivě nesourodé vyšetřovatelské dvojky, si brzy získá naše sympatie svými bystrými úsudky a analýzami .
Na rozdíl od Kate, není emočně
svázán, je to čistá , zlem ještě nezasažená bytost.
Tak trochu pohádka s dobrým koncem.
Autorovi nelze upřít schopnost přesedlat a oprostit se od ducha série s Erikou. Chvílemi jsem při čtení měla pocit, že vychází z osobních zkušeností svých či někoho velice blízkého - ta atmosféra zla, ve které se nedá uniknout v prostoru a času......

05.06.2021 4 z 5

Fosilie Fosilie kolektiv autorů

Úplně nahodou jsem tento fascinující atlas fosilií objevila v krajské knihovně v regálu geologie. Útlá knížečka malého formátu Fosilie- praktický průvodce světem zkamenělin je 13. titulem z řady Obrazový průvodce. Vydalo nakladatelství Svojtka &Co. roku 1998. Z anglického originálu " Fosils" přeložil náš známý paleontolog a pracovník NM RNDr. Vojtěch Turek.
V úvodních kapitolách se čtenář dozví (zopakuje si) :
- jak vznikají fosilie
- jak hledat fosilie
- o metodice sběru fosilií
- co je to geologický kalendář ( přehledně éry, periody, epochy)
Pro osvěžení paměti- nyní žijeme v kenozoické éře, čtvrthorní periodě, holocenní epoše.
Ve speciální části jsou řazeny fosilie těchto organismů postupně:
Prvoci
Rostliny
Bezobratlí
Obratlovci
vždy s příslušnou ikonou
U každé položky vždy název, průvodní text s charakteristikou, barevná fotografie fosilie, skupina organismů, perioda, výskyt, ikonka pro organismus a v žlutém obdélníčku 3 až 4 písmenková zkratka periody ( viz geologický kalendář na str.15.
Doporučuji, sama bych si přála knížečku vlastnit. Takže knihovnice mě budou opakovaně připomínat, že tuhle knihu už jsem si dříve půjčila.
Závěrem bych ráda doporučila DVD "Cesta ke kameni", kde se můžete blíže seznámit s RNDr. V.Turkem a dalšími úžasnými osobnostmi.

31.05.2021 5 z 5

Tajemství kosmetiky Tajemství kosmetiky Vít Syrový

Velmi užitečná příručka pro zákazníka, který chce vědět, jak působí kosmetické prostředky na zdraví a životní prostředí.
Pomáhá při orientaci o vlastnostech kosmetických ingrediencií. Přínosná je zejména 4.kapitola Soupisy látek používané v kosmetice- konkrétně tabulky ingrediencií a jejich hodnocení . Z celkového počtu 2100 uvedených složek více než 350 může mít na lidský organismus nepříznivé dopady !!!
Systém hodnocení je 5 stupňový , kde 1 označuje nejlepší a 5 nejhorší možné působení. Pro lepší orientaci je použito v tabulkách barevné rozlišení systémem rozšířeného semaforu.
Rozhodně doporučuji, kromě kosmetiky pomáhá příručka i při orientaci v údajích na obalu mycích a čisticích prostředků.

Trávy Trávy Jürke Grau

Velice přehledně zpracovaná publikace německých autorů vydaná roku 1998 Knižním klubem ve spolupráci s nakladatelstvím IKAR s.r.o. v edici Průvodce přírodou. Výstižné barevné fotografie (436) a doprovodné texty dle zavedeného schématu ( znaky, doba květu, stanoviště, rozšíření, všeobecně) 447 evropských druhů čeledí lipnicovité, šáchorovité, sitínovité ad.travám podobných. Významné rozlišovací znaky pomáhá identifikovat 374 kreseb 5 autorů uvedených na předsádce.
V úvodních kapitolách před speciální částí se čtenář dozví spoustu potřebných informací, aby lépe pochopil kontext. ( např. schéma Trávy v systému rostlin na str.13, na str. 15 pak schéma užitkových trav - konkrétně evoluce pšenice, srovnání květních diagramů lipnicovitých a křivatce, schémata květenství lipnicovitých ad. )
Barevné rozlišení dle zmíněných čeledí, fotografie formací s dominujícími travami, rejstřík taxonů, seznam autorů fotografií s odkazem na umístění.
Doporučuji zájemcům o bližší orientaci při poznávání trav, které zdánlivě vypadají všechny dost podobně. V systematické botanice se docela orientuji, ale přiznám, že určení některých druhů mi činí potíže a v tomto případě tento průvodce kapesního formátu je rozhodně vhodnější variantou než klíč k určování rostlin.
Opakovaně si půjčuji v krajské knihovně a hodlám si koupit.

Farmaceutická technologie Farmaceutická technologie Roman Végh

Publikace si klade za cíl stát se základním textem předmětu Příprava léčiv VOŠ pro obor diplomovaný farmaceutický asistent. Autor Bc.Roman Végh zpracoval text v rámci své absolventské práce studenta pod vedenim Jany Folwarczné, specialistky v oboru lékárenství.
Praktickou příručku ocení nejen studenti VOŠ, studenti medicíny a farmacie a především lékárny ve své praxi. Kniha totiž obsahuje dosud nikde nepublikované recepty léčivých přípravků, o které mohou lékárny obohatit svůj sortiment magistraliter léčiv.

Botanický klíč Botanický klíč František Polívka

Další ze sbirky mých klíčů. Botanický klíč autorů Luďka Faustuse a Františka Polívky vydaný Statním pedagogickým nakladatelstvim v roce 1975 jako školní pomůcka pro žáky základních a středních škol.
V úvodní části je uveden srozumitelně návod k určování rostlin v klíči. Je použit klasický dichotomický princip, Pro zkušenější botaniky je uvedený pomocný klíč s 10 skupinami.
Samotnému klíči předchází terminologický slovníček a seznam značek a zkratek. Za klíčem následuje přehled systematického zařazení rostlin a rejstříky ( česky, slovensky, latinsky) .
K samotnému klíči - vždy za názvem taxonu je v hranaté zavorce uvedeno číslo odkazující na obrázek- velice zdařilé a věrné černobílé perokresby ( převzato z německého originálu- 907 položek ) .Na dalších 37 obrázcích (autor Milan Škoch) jsou uvedeny doplňující charakteristické znaky - např. typy plodů, květenství, detaily květů ad.
S tímto klíčem se dá spolehlivě pracovat i v dnešní době, pokud nemáme k dispozici novější verzi.

24.05.2021 5 z 5

Jedovaté rostliny kolem nás Jedovaté rostliny kolem nás Jan Novák

Kniha Jedovaté rostliny kolem nás našeho předního botanika doc.RNDr. Jana Nováka, DrSc. si velmi poutavou a atraktivní formou klade za cíl poskytnout nejdůležitější informace o jedech v naší květeně a přispět k poznání jedovatých rostlin, se kterými můžeme často i výjimečně přijít do styku. Je zpracována přístupnou formou bez nároků na odborné znalosti z botaniky, chemie a farmakologie.
První část se zabývá problematikou jedovatých rostlin v obecné rovině. Ve speciální části najde zvídavý čtenář údaje o 170 druzích jedovatých rostlin a 230 příbuzných méně toxických ze 46 čeledí.To vše doplněné originálními fotografiemi autorky Heleny Novákové pořízenými speciálně pro tuto publikaci na území ČR. Rostliny jsou řazeny podle oddělení ( Přesličky , Kapradiny, Nahosemenné, Krytosemenné), dále podle nižších systematických kategorií ( tridy, čeledi). Použité platné binomické systematické názvosloví české a latinské.
Další údaje- životní forma, výška v m, ochrana dle vyhl. MŽP ČR 395/1992 Sb., příloha č. II, měsíce kvetení jsou uvedeny formou piktogramů - viz vysvětlivky na str. 24,25 obecné části.
Doporučuji - kniha je nejen velice pěkně zpracovaná- kromě zmíněných fotografií najdeme spoustu ilustraci - výstižných perokreseb Františka Fišera.
Vydalo nakladatelství Grada Publishing s.r.o., 2007

23.05.2021 5 z 5

Pražské drobnosti aneb Kouzelné maličkosti Pražské drobnosti aneb Kouzelné maličkosti Stanislav Srnský

Jak pravi autor Stanislav Srnský v úvodu své knihy Prahou je nutno chodit s očima otevřenýma. Obdiv si nezaslouží pouze monumentální památky vychvalované a doporučované průvodci tištěnými i živými.
Dávám autorovi za pravdu a nechávám se inspirovat při plánování procházek naší matičkou. Je to chůze ( a sem tam jizda MHD ) na dlouhou trať.
Jako první téma jsem zvolila to v páté kapitole- Lvi v pražských ulicích - je jich téměř 30 - různých velikostí a materiálů, samotáři i ve dvojicích. Než se vydám na "foto-lov", přečtu si znovu informace o autorech soch a plastik i historickém kontextu jejich umístění a začlenění do větších celků. Snad jsou i po 3 letech všechny Pražské drobnosti na svých místech a nepotkal je osud Kostela sv.Michala v zahradě Kinských. Publikaci doporučuji jako průvodce nejen Pražákūm - třeba jako program na výlet spojený s detektivním pátráním pro rodiny se zvídavými potomky.....

Virus Virus Leonard S. Goldberg

Moje první kniha od autora.
Napínavé čtení, i po 20 letech je téma bioterorismu aktuální.
Hlavní hrdinka soudní patoložka Joanna je sympatická žena , ohromuje čtenáře svými znalostmi a analytickými schopnostmi.
Autorův styl mě zaujal, prolínání několika dějových rovin nijak nerušilo postupnou gradaci příběhu. Ráda si přečtu další autorova díla.

Vyprávění o rostlinách Vyprávění o rostlinách Jaroslav Pazourek

Velice poutavě napsaná kniha našeho předního rostlinného anatoma profesora Jaroslava Pazourka.
Autor se snaží populární formou poskytnout zájemcům informace o životě rostlin od klíčení po připravu na zimní spánek. V úvodu se čtenář poučí ( zopakuje si vědomosti) o stavbě rostlin, rostlinné buňce, pletivech ,základních orgánech , fyziologických procesech.
Dalších 8 kapitol se zabývá jednotlivými fázemi zivota rostliny, to vše doprovázeno spoustou schémat a mikroforografií. K těm se já opakovaně vracím.
Na rozdíl od čistě odborných publikací je tato doprovázena příjemným čtením, ze kterého cítíme autorovu lásku k přírodě , jeho životní moudrost a zkušenosti. Škoda, že autor již není mezi námi.
Rozhodně doporučuji všem, kteří se rostlinami obklopují nebo je pěstují ať již jen pro radost či pro užitek. Neuškodila by ani těm, kteří se doposud nenaučii rostliny vážit , respektovat je a chránit.
Recenzentem je prof. RNDr.Lubomir Nátr, DrSc. , autor knihy Země jako skleník ( (viz komentář)

22.05.2021 5 z 5

Tenkrát za totáče Tenkrát za totáče * antologie

Antologie 9 povidek z edice Česká povídka různých autorů z onoho nechvalného období.
Nejvíce se mi libila humorná povídka Petra Šabacha Život za persiko, některé, třeba Žranice, jsem znala z jinych výběrů.

19.05.2021 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Moje čtvrtá kniha ze série s Erikou. Čtu na přeskáčku, podle toho, jak knihy seženu v knihovně, což rozhodně není ke škodě.
Čtivé, srozumitelné a napínavé čtení do poslední kapitoly.
Dej opět ve 2 rovinách, to autor umí.
Na rozdíl od řady čtenářů je mně Erika sympatická od prvního setkání s ní. Líbí se mi její zarputilost s jakou jde za svým cílem. A to, že neuznává hierarchii nadřízených na pracovišti i mimo něj. V nitru je to ale velice citlivý člověk.
Snad nám ji přiblíží dialog s Issacem v Epilogu:
" Eriko, nemůžeš spasit celý svět "
" Ale můžu se o to aspoň pokusit"
....

18.05.2021 5 z 5

Země jako skleník Země jako skleník Lubomír Nátr

Kniha profesora Lubomíra Nátra, předního rostlinného fyziologa
(zaměření na fotosyntézu) , který se rovněž věnuje globálním změnám klimatu a trvale udržitelnému rozvoji, se snaží najít odpověď na stále aktuální otázky, na které bychom měli všichni ve vlastním zájmu hledat odpovědi.
Žijeme ve skleníku?
Kdo nebo co stojí za globálním oteplováním ?
Co je příčinou zvýšeného výskytu extrémních klimatických jevů?
Je na vině skutečně CO2 a můžeme jeho koncentraci v atmosféře nějak snížit?
Autor, na rozdíl od senzace chtivých článků a reportáží hledá odpovědi ve vědeckých výzkumech a tím dává možnost čtenáři posoudit věrohodnost mediálních zpráv.
Kniha ma poměrně dobrou výpověď, na škodu je nevýrazný tabulkový a grafový aparát.
A tedy 2 ** dolů

17.05.2021 3 z 5