Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Můj první Bryndza. Díky komentářům v DK jsem se nechala nalákat na tu sympatickou Eriku a nelituji.
Zhltla jsem za 3 večery (noci) .
Prolínání 2 dějových linií mě zpočátku mátlo, ale pak mi
ta hrůza začala docházet. Zloun Max je mistrně vystižený , Nina od začátku ztracená a z rozjetého rychlíku už nemá šanci vyskočit. Erika tu temnou atmosféru naštěstí vždy prosvětlila. Už se vezu - další bryndzovku mám rozečtenou...

Katalog biotopů České republiky Katalog biotopů České republiky Milan Chytrý

Další úlovek z mých pobytů v literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Editoři Chytrý, Kučera,Kočí,Grulich,Lustyk
Vydala Agentura ochrany přírody a krajiny roku 2010
(2.vydání)
Každý botanik profík tuto příručku má ( alespoň v online podobě, i když v tomto případě má fyzická publikace mnoho předností).Doporučuji i botanickým nadšencům, dá se tím při troše snahy prokousat...
Dozvíte se, co to jsou ty biotopy a jak se rozdělují ( celkem 9 a označují se velkým 1.písmenem označení daného biotopu( V Vodní toky a nádrže, M Mokřady a pobřežní vegetace , atd. až poslední X Biotopy silně ovlivněné nebo vytvořené člověkem / nemáme se čím chlubit !/)
Každý biotop se dále člení V1, V2, V3,atd. A dále se rozlišují i podjednotky: V1A, V1B, atd.
U každého biotopu mapka ČR rozšíření dané vegetace
( síťová mapa- viz např.Florabase.cz, PLADIAS ad.). Dále údaje Natura 2000 a spousta dalších užitečných informací a samozřejmě barevné fotografie s ukázkou charakteristické vegetace. Z boku barevné rozlišení jednotlivých typů biotopů.
Není to detektivka, takže se dá číst na přeskáčku- anebo si jen tak namátkou někde otevřit a prohlížet si krásné obrázky...

Šibeniční písně Šibeniční písně Christian Morgenstern

Morgensterna jsem milovala již za studentských let. Úplně bych na něj zapomněla, ale v LK jsem před nějakým časem narazila na nové vydání Šibeničních písní v překladu Josefa Hiršala. Hned jsem vyhledala svoji oblíbenou "Trychtýře"- ano byla tam, skoro přesně , jak jsem si ji celá ta léta pamatovala - lišil se pouze 3.verš- četla jsem ji kdysi v jiném překladu , snad Jiřího Suchého.
Všem doporučuji i báseň "Jak se šibeniční dítě naučí jmena měsíců":
Snězen úhoř.
Vezem buben.
Svět ten čert vem !.....dál už si přečtěte sami..

Horské rostliny Horské rostliny Helga Hofmann

Krásná a velmi přínosná knížka z edice Průvodce přírodou německé autorky Dr. Helgy Hofmann v překladu Jiřího Dvořáka vydaná r. 2014 v nakladatelství Svojtka&Co.
Pojednává o horských rostlinách Alp a dalších evropských hor.
V úvodních kapitolách se čtenář dozví spoustu zajímavých informací o historii alpské květeny počínaje třetihorami, přes opakované doby ledové, o různých životních formách zde rostoucích rostlin. Poučí se o příčině vzniku barev květů rostlin a jejich vnímání lidským okem, o barevných kombinacích, jak vzniká bílá barva květů. Zopakuje si morfologii různých částí rostlin , především listů a jejich úlohy jako regulátorů vodního režimu.
Trochu zeměpisu o různých částech Alp, pár informací o zdejších horninách a vzniku půd s různou hodnotou pH.
A nechybí zopakování na sebe navazujících vegetačních stupňů
( můžeme si přetransformovat na naše Krkonoše). Adaptace rostlin extrémním podmínkám- příklady - fotografie.
Ještě pár slov o ochraně přírody a můžeme se začít kochat krásnými barevnými fotografiemi horskych rostlin ( pro snadnější orientaci řazeny podle barvy květů- červená,bílá a krémová, modrá a fialová, žlutá).
U každého taxonu vždy český a latinský
binomický název, údaj o ohrožení a zákonné ochraně!, charakteristika, výskyt, popis, upozornění ( u některých), podobné druhy,typické znaky, doba kvetení.
Fotografie celkového habitu i detaily květů.
Samozřejmě nechybí rejstřík a seznam autorů těch nádherných fotografií.
Na předsádce návod k orientaci na jednotlivých strankach průvodce , na zadním straně přebalu obrázky z morfologie listu a květů.
Rozhodně doporučuji nejen jako průvodce na horské túry, ale i pro potěšení oka a duše. A snad i poučení...

17.04.2021 5 z 5

Biochemie pro studenty středních škol a všechny, které láká tajemství živé přírody Biochemie pro studenty středních škol a všechny, které láká tajemství živé přírody Zdeněk Vodrážka

Jedna ze základních či doporučených učebnic biochemie
vhodná pto výuku nejen na gymnáziích , středních školách a VOŠ zdravotnických a chemických oborů.
V kombinaci s Odstrčilovou Biochemií ad. poskytne dostatečné informace o biochemických dějích v živých organismech. Řada informací srozumitelná i zvídavým laikům jako první krůček k dalšímu dovzdělání v tomto zajímavém oboru.

14.04.2021 5 z 5

Klíč k určování rostlin Klíč k určování rostlin Jaromír Klika

Můj první klíč k určování rostlin a dosud nejoblíbenější v mé sbírce klíčů.
Dílo pana profesora Jaromira Kliky ( popularizátor přírodních věd, zakladatel české fytocenologie, stál u zrodu některých CHKO, světově uznávaný botanik) z roku 1955, přepracovaný týmem odborníků a vydaný SPN v roce 1966 jako doporučená literatura pro žáky SVVŠ
( nyní gym.) a studenty pedagogické fakulty.
Sympatická knížka v nezaměnitelných růžových deskách s fotografií pupalky dvouleté splňuje vše, co se od takového typu publikace očekává- kapesní formát, nízká hmotnost díky použitému tenkému papíru, opravdový kamarád pro toulky v přírodě.
584 stran, 16 barevných příloh. Stejně jako v dalších klíčích určení základních skupin ( 7 ), čeledí, rodů, druhů.
A navíc spoustu dalších užitečných informací pro začínající i pokročilejší botaniky.
Doporučuji nejen tento poklad, ale i další publikace autora, řadu sama ještě nemám. O jeho Klíči z roku 1928 jsem zatím nenašla žádné informace...
Už aby otevřely antikvariáty, mám ve sbírce svých rostlinopisů pár cenných úlovků starších 100 let!
Ale to až jindy....

12.04.2021 5 z 5

Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky Vít Grulich

Když jsem na název teto publikace narazila při vyhledáváni biblografie botanika Lubomíra Hroudy ( kvůli překladu knížky Rostliny Alp - a přípravě na napsání komentáře k ní),
dost mě zarazilo , že tato publikace, ve které si velmi často listuji ,nemá žádné hodnocení ani komentář. Ale znáte to: pod svicnem je tma..
Takže Alpy počkají a vrhám se na komentář!
Publikace vyšla v roce 2001 ve sborníku PŘÍRODA vydávaném AOPK
ČR . Mezi 23 autory, kde samozřejmě nechybi zvučná jména botaniků ( viz můj nedávný komentář ke Klíči ke Květeně ČR ) je i pan docent Lubomir Hrouda.
Tak o čem ta publikace je:
Úvodní povídání, které je zajistě zajímavé a poučné vynechám, abych neodradila případné zájemce dočíst komentář do konce.A abych se neztratila v uličkách...
Co je to černý seznam ? Vyhynulé taxony A1, nezvěstné taxony A2, nejasné případy A3. Ty první už nikdy nespatříme ( dovolte citát ze str. 4 :
"Naši vnuci budou žít ve světě, který bude 50 % dnešních druhů rostlin znát už jenom jako neživé preparáty "Jane
Lubchenko srpen 1999 na
16. světovém botanickém kongresu v Saint Louis. )
Co je to Červený seznam ?
Kriticky ohrožené taxony C1, silně ohrožené C2, ohrožené C3, vzácnější taxony vyžadující další pozornost C4 / dále členěné na C4a, C4 b)
Ve starší verzi Klíče najdete A1,A2, C1,
C2, v novém vydání ( na komentář se chystám) i ostatní.
Podrobněji o jednotlivých kategoriích se dočtete na str.13-16 publikace, včetně použitých zkratek. Krome českých názvů kategorii jsou zde uvedeny i zkratky IUCN např. C1 = CR ( critically endangered)
Počínaje str. 18 jsou postupně uvedeny alfabeticky latinské názvy a příslušné české názvy taxonů v pořadí A1, A2, A3 Černého seznamu.
Od str.25 pak podobně následuje Červený seznam ( C1, C2,... ) však už to znáte, pokud jste došli až sem ..
Str. 65 počínaje je uveden Český abecední černý a červený seznam cévnatých rostlin vždy s uvedením příslušných zkratek ( str. 15, 16 ! ).
Např. můj oblíbený Cyclamen purpurascens C3, paragraf 3,CITES
Závěr v češtině a angličtině, použita literatura, pár barevných fotografií
(48) s uvedenim lat. názvu taxonu, lokality, jména autoru.
Uf! Snad vám to něco dá ....

03.04.2021 5 z 5

Náš les Náš les Karel Patočka

Knížka sympatického formátu kdysi populární edice OKO vycházející v 60.- 80.letech v nakladatelství Albatros má vedle mnoha dalších této řady čestné misto v naší domácí knihovničce. I bez křídového papiru a barevných fotografií umí upoutat a sdělit požadovanou informaci.

02.04.2021 5 z 5

Farmakobotanika - semenné rostliny Farmakobotanika - semenné rostliny Luděk Jahodář

Stěžejní odborná publikace autora prof. Luďka Jahodáře v oblasti farmaceutické botaniky a farmakognózie. V roce 2006 vydalo nakladatelství KAROLINUM.
Kniha je určena studentům farmacie a příbuzných oborů, poslouží farmaceutům v lékárnách i dalším zájemcům orientovat se v oblasti fytofarmak.
Uvedené semenné rostliny jsou přehledně uspořádány dle platného botanického systému ( taxonomické ketegorie oddělení, třídy, podtřídy , řády, čeledi) - viz tabulka 2. kapitola.
Značnou informační hodnotu má 1.kapitola Cíle a metody studia rostlinných metabolitů, zejména uvedené schéma biosyntézy sekundárních metabolitů v rostlinách.
U více než 1200 rostlinných taxonů jsou kromě popisu rostliny uvedeny údaje o obsahových látkách včetně chemických struktur typických pro danou čeleď. Neocenitelné jsou barevné fotografie pořízené autorem v místě výskytu či v botanických zahradách a národních parcích celého světa. Většina čeledí je charakterizovaná květními vzorci, což zvyšuje atraktivitu a užitečnost knihy.
Tabulka v závěru publikace Významné taxony TM Indie, Číny, jižního Tichomoří, jižní Afriky a tropické Ameriky je koncentrátem informací načerpaných autorem na cestách a skutečným pokladem. U jednotlivých taxonů s uvedením čeledi jsou ve sloupcích údaje o obsahových látkách, ověřené biologické aktivitě (např. nootropní aktivita u Bacopa monnieri) a upřesňující poznámky.
Že je autor perfekcionista (a maximalista ?) svědčí 5. kapitola Základní identifikační znaky léčivé rostliny (mateřské rostliny drogy), rostlinného orgánu a drogy - malé repetitorium kdykoliv k nahlédnutí.
Následuje odborný slovníček, seznam použité a doporučené literatury a rejstříky odborných a českých názvů rostlin.
Co dodat závěrem? Že je kniha nadčasová svědčí i postupné zařazování zde uvedených potencialnich a perspektivních rostlin do evropskeho a českého lékopisu.

02.04.2021 5 z 5

Makroskopický a mikroskopický atlas drog Makroskopický a mikroskopický atlas drog Luděk Jahodář

Učební text pro studenty farmacie autorského kolektivu Jahodář , Melicharová, Potrusilová vydaný roku 1999 NCO NZO.
Nezbytná pomůcka pro makroskopickou a mikroskopickou identifikaci drog dle Českého lékopisu 1997 ,doplňku 1998 a Československého lékopisu 4.
Rostlinné drogy jsou abecedně řazené dle typů ( listy,kůry,natě, květy,kořeny, různé) .U každé fotka drogy řezané a morfoligický popis, mikroskopický nákres drogy řezané a práškované s uvedením charakteristických mikroskopických znaků důležitých pro identifikaci té dané drogy.
Pro studenty a pracovniky zkušebních laboratoří znalost nutná, pro zvídavé zájemce pohled pod pokličku zajímavého oboru....

02.04.2021 5 z 5

Významné jedovaté rostliny v našem okolí Významné jedovaté rostliny v našem okolí Hana Hrstková

Kniha autorů Hany Hrstkové a Jiřího Šebánka (ano , je to ten Šebánek cimermanolog) vydaná roku 2002 Institutem pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v Brně
(nyní NCO NZO) je i po téměř dvou desetiletích ojedinělou publikací zabývající se problematikou otrav rostlinami. V knize najdeme všechny potřebné informace, související s otravami rostlinnými jedy.
V obecné části jsou vysvětleny základní pojmy, např. létální dávka, individuální citlivost vůči rostlinným jedům , zvýšená tolerance vzniklá návykem.
Otravy vznikají většinou nešťastnou náhodou , zejména u dětí ( nejčastěji záměnou s jedlými plody - rulík x borůvky ad.) Podle stupně jedovatosti a četnosti otrav jsou rostliny rozděleny do několika kategorií "A" - vyšší jedovatost, časté otravy, "B - střední, otravy vzácně, "C"- otravy u zvířat, "D" - otravy pří předávkování drogou, "E" - otravy při kontaktu s pokožkou.
Příklady významných rostlinných jedů podle druhu obsahových látek ( silice, alkaloidy, glykosidy a další ..) a k nim přiřazené latinské názvy rostlin. V kapitole Základní pojmy z popisné morfologie rostlin si čtenář zopakuje podle názorných obrázků obecnou botaniku-tvary a stavbu listů, květů, typy květenstvi a plodů .
Ve 4. kapitole jsou abecedně uvedeny čeledi (české i latinské názvy) s přehledem jedovatých zástupců-tučně zvýšeně jedovaté. Další důležitá kapitola se zabývá otravami u dětí rostlinami, jejich průběhem a léčbou.
Speciální část je uvedena vysvětlivkami týkajícími se označení jedovatosti ( 4 stupně označené sestupně třemi křížky až po 1 křížek v závorce, charakteru nebezpečnosti (A. - E.), čísly odkazujícími na 1.pomoc a nemocniční péči.
Hlavní část pak tvoří alfabeticky řazené jedovaté rostliny a jejich botanická a toxikologická charakreristika, vždy v přesném schématu: čeleď, výskyt, popis, doba květu, jedovaté části,hlavní účinné látky, jedovatost( křížky, písmeno), příznaky otravy,terapie. Doprovázeno zdařilými barevnými perokresbami celých rostlin a charakteristických detailů květů, plodů aj. částí. Ilustrace: Míla Šebánková( některé obrázky zhotoveny podle perokreseb F.Polívky (1900) - byly mi nějak povědomé ...
Důležitou informační výpověď mají části:
D.Přehled rostlin podle stupně jejich jedovatosti ,
E. Jedovaté rostliny dle výskytu
F. Přehled jedovatých rostlin podle jejich nebezpečnosti pro člověka
G. Informace o jedovatých plodech - členění podle tvaru a barvy plodů- kapitola, která zaujme i laickou veřejnost
H. Seznam nejčastějších dotazů na jedovatost rostlin - celkem 63 taxonů řazeno sestupně podle četnosti dotazů ( Pramen : Německý ústav pro lékařskou dokumentaci, Kolín)- vede jeřáb obecný před tisem červeným..
A samozřejmě jak se sluší a patří v každé odborné publikaci :
CH. Index latinsko-českých jmen rostlin
Rejstřík českých názvů rostlin
Seznam použité
literatury
Kniha vyšla v nákladu 1000 výtisků - text je určen pro lékaře-pediatry, pohotovostní lékařské služby, lékaře RZP, praktické lékaře pro děti a dorost.
Určitě poslouží i rodičům a prarodičům malých dětí, pokud budou mít to štěstí a ještě ji seženou.

01.04.2021 5 z 5

Klíč ke květeně České republiky Klíč ke květeně České republiky Karel Kubát

Nepostradatelná publikace pro každého botanika vydaná v roce 2002 nakladatelstvím ACADEMIA , Praha.
Sysifovský autorský počin předního našeho botanika Karla Kubáta a plejády dalších zvučných jmen v oboru
( Lubomír Hrouda, Jindřich Chrtek ml.,Zdeněk Kaplan, Jan Kirschner, Jan Štěpánek). Mezi autory dílčích textů patří veřejnosti známý a oblíbený popularizátor říše rostlin Vaclav Větvička.
Sympatickou knihu téměř kapesního formátu, která zahrnuje všechny cévnaté rostliny ČR ( více než 3000 taxonů) ocení kromě studentů a jejich učitelů i řada nadšenců - botaniků samouků.
Chce to jen patřičnou dávku trpělivosti.
Na předsádce knihy jsou uvedeny všechny potřebné zkratky a značky pro další orientaci v klíči. Nechybí důkladně zpracovaný Morfologicko- terminologický slovníček, který poslouží, kdykoliv narazíme na nesrozumitelný výraz.
Pro usnadnění identifikace se v klíči nachází řada perokreseb s rozlišujícími detaily, samozřejmě nechybí český a odborný jmenný rejstřík. U každého taxonu jsou v závorce uvedeny údaje o výšce rostliny v m, životní formě ( viz zkratky v předsádce a terminologický slovníček ) , doba květu a počet chromozomů. Dále údaje o místech a četnosti výskytu a zkratkami ohroženost taxonů ( A1 - vyhynulé, A2 - nezvěstné, C1 - kriticky ohrožené , C2- silně ohrožené ).
Princip jakéhokoliv klíče nejen rostlin je technicky stejný : plati a) nebo b) a rozcestník pokračuje odkazem na číslo x a zase se rozhodujeme, zda a) nebo b), atd. Výhodou při určování jsou základní znalosti morfologie květu a listu ( botanika - 2.stupeň ZŠ ). Ale i bez nich se to dá zvládnout, pokud je vůle a snaha. Základem je určení skupiny - těch je 7- označují se římskými číslicemi. Rozcestník výtrusné - semenné , nahosemenné- krytosemenné , 1 děložné - 2 děložné, stejnoobalné- různoobalné, volnoplátečné (V jako V.skupina) -srostloplátečné . A je to ! Máme skupinu, určujeme čeleď, pak rod a pak druh. Jde to natrénovat i čistě technicky - na známé rostlině živé,
herbářové položky či vyobrazení nebo fotografie ( pokud možno od autora botanika- doporučuji obrazové galerie databází BioLib.cz, Botany.cz, PLADIAS, Daidalea). Vím, kam chci dojít, hledám cestu systémem pokus - omyl. Věřte, funguje to - mám to ověřené v praxi.
S Klíčem do přírody, vydat se naučnou stezkou ( moto "Poznej a chraň"), do botanické zahrady , do přírodopisného muzea ( už aby to šlo! ).
Užitečným pomocníkem jsou různé mobilní určovací databáze, ale Ķlíč k určování rostlin nemohou nahradit.

V roce 2018 po mnohaletém netrpělivém čekání a nesčetných odkladech vyšla aktualizovaná verze klíče , to je však jiná kapitola...

28.03.2021 5 z 5

Rostlinné omamné drogy Rostlinné omamné drogy Pavel Valíček

Kniha profesora Pavla Valíčka a spoluautorů J.Arcimovičové, V.Horáka a M. Vaněčka neztrácí ani po 20 létech od vydání na atraktivitě. Osloví laika, studenta i pokročilého botanika, chemika, farmakognosta a etnobotanika. Zárukou odborné kvality jsou i jména recenzentů Miloše Potužáka a Václava Zeleného.
Černobílé ilustrace autora a prof. Ladislava Kokošky, který se podobně jako Pavel Valíček intenzívně věnuje výzkumu léčivých rostlin ( působí na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze ) mají vynikající výpověď a rukopis ( malbopis) každého je zcela odlišný a rozpoznatelný ( obrázků autorů, kreseb ze starých herbářů, mapek rozšíření rostlin a vyobrazení chemických vzorců obsahových látek je celkem 105 ).
V příloze nechybí ani barevné fotografie rostlin, zajištěných drog, klasických poživačů drog. Zaujala mě světová mapa produkce a distribuce rostlinných drog ( kokain, heroin,konopí) s uvedením 8 center praní špinavých peněz ( těch je v dnes určitě mnohem více?!)
Kniha má 6 kapitol :
1. Historie omamných drog
2. Droga a toxikomanie ( kromě autora policejní rada Vaněček )
3. Problematika rostlinných drog
( Vaněček )
4. Hlavni rostlinné drogy - zde uvedeno 12 drog - vždy ve schématu: historie, popis a rozšíření, chemická část, farmakologická část, způsoby užití.
5. Měně známé rostlinné drogy ( Arcimovičová, Valíček ) - uvedeno 60 rostlin- latinské názvy druhů, latinské a české nazvy čeledí, zajímavé informace, někdy ilustrace.
6.kapitolu Boj proti drogové závislosti opět zpracoval pan policejní rada.
V závěru uvedený seznam drogových koordinátorů samozřejmě vyžaduje aktualizaci.
Samozřejmě nechybí seznam použité literatury, věcný (abecedně),jmenný ( alfabeticky) uspořádané rejstříky, jak je dobrým zvykem klasiků odborné literatury (žádná na koleni z originálu- často též nevalné úrovně- přeložená rychlokvaška !)
Doporučuji, tak jako i další knihy vsech uvedených autorů.
A dovětek- předmluvu nenapsal nikdo jiný než Ing. Vratislav Grégr, zástupce ředitele Národní ústředny
Interpolu Praha..

27.03.2021 5 z 5

Tajuplný život vody Tajuplný život vody Masaru Emoto

Fascinujici kniha !
Pořídila jsem si ji v knihkupectví Academia na Václavském náměstí při jedné ze svých častých návštěv Literární kavárny v 1.poschodí .
Léta tam chodím a pokaždé objevím nějaký poklad mezi vystavenými knihami různých zaměření. Při prvním průzkumu si naberu tak 6 - 8 knih, odnesu ke stolku, kde už na mne čeká šálek výtečné kávy a nějaký další nápoj dle nálady toho dne a pustim se do hlubšího průzkumu. Můj zájmový záběr je dost široký- knihy o rostlinách léčivých i jedovatých, různé Květeny, etnobotanika ( těch je jako šafránu) , nové přírůstky od Václava Cílka, knihy o kamenech, horách - těch našich ( miluji Krkonoše, ale i moje Krušné hory) i těch světových. K neživé přírodě je často řazena i voda, ale to opak je pravdou. A o tom je ta kniha
japonského vědce a filozofa Masaru Emoto, která mě na první pohled upoutala mikrofotografiemi krystalů vody. Prošla i jemnějším výběrem a knihu vydanou r. 2005 nakladatelstvím Pragma jsem si zakoupila. Pokračování mého komentáře bude ještě dnes následovat- musím to vše ještě vstřebat .
Pokračuji po 2 hodinách...
Znáte to: koupíte si nebo půjčíte v knihovně ( ach, jo, také vám tak chybí? ...) svůj vyhlédnutý úlovek a ješte v metru nebo jiném dopravnim MHD prostředku se do knihy
pustíte, skoro zapomenete vystoupit. A doma, když je detektivka nebo poutavý román
pokračujete ..Ale jsou knihy, které snesou odklad,úžasné ilustrace
a fotografie i hluboké myšlenky neutečou. A to je případ téhle knihy
, na kterou jsem při pátrání ve své knihovně po zcela jiné, narazila.p
Znovu jsem si prošla fotografie krystalů zamrzlé vody pod mikroskopem, které od svého zrodu , po roztátí vydrží pouhé 2
minuty a nestačila se divit, jak autora vůbec nepadlo, snímat vodu
vystavenou různým pocitům, náladám, náboženstvím,
pojmům válka x mír, květovým esencím / na té Bachově květové terapii asi něco bude/ , fotkám zvířat a přírody a dalším fantastickým nápadům....Rozdíl mezi vodou čistou pramenitou a v usti řek se také projeví na tvaru krystalů..
Myslela jsem, že o vodě, její struktuře a neobvyklých vlastnostech vzhledem k paralele např.s molekulou H2S vím vše. Že je nositelem bioinformací nelze pochybovat. Ale vědec duchem i srdcem nám předkládá důkaz- věřte, nevěřte...
A co tedy konečně ten text, dozvím te se konečně? A to je právě ono, můžete knihu ( knížku ) otevřit namátkou na kterékoliv straně a prší na vás moudra a originální myšlenky- vlastně možná vaše, které jste dosud nezformulovali..
Uvedu pár příkladů a zbytek je na
vás...
"Uvnitř lidské duše přebývá podivuhodná síla. Neustále slýcháme, že naše činy jsou
výsledkem našich myšlenek a tento princip je přesným projevem
toho, jak voda vytváří krystaly v závislosti na vlivu, jemuž je vystavena".
Nebo: " Lidské bytosti jsou v podstatě krystaly stvořené na této Zemi. A proto je naší povinností chránit Zemi tím, že chráníme naši vodu. A závěrem báseň: " Jsi vodou a moudrost vody znáš. Jen volně plynout, tu možnost také máš, a potom zázrak děje se....pokračování
v knize..

22.03.2021 5 z 5

Les a zdraví Les a zdraví Erich Václav

Kniha- poklad.
Autor Prof. Ing. Erich Václav, DrSc. , absolvent lesnické fakulty ČVUT,kde donedávna působil, lesnictví se věnuje celý profesní život.
Pracoval na spoustě lesnických projektů ve světě, z cest napsal řadu knih. Ale to vše se dočtete, až si tuto krásnou knihu přečtěte nebo zařadíte do své knihotéky. Dá se číst na přeskáčku nebo si jen prohlížet krásné ( některé opravdu dechberoucí )
fotografie autora , Václava Bažanta ( ten přidal k černobílým i 20 barevných- pozor je tam 1 chyba v označení fotografie tisu), a dalších. To, že les máme rádi asi všichni , o tom se nedá pochybovat , povídání oslovených přátel autora - např. Zdeňka Mahlera, Jiřího Grygara či Václava Větvičky o lásce k lesu nás v tom jedině utvrdí.
V každé kapitole se něco nového dozvíme - o vůni a hudbě lesa, o tom jak rozlišovat různé druhy dřeva, o stromech rekordmanech, o významu lesních darů pro zdraví. Sběratelé citátů si přijdou také na své....

17.03.2021 5 z 5

Divoká příroda Prahy a blízkého okolí Divoká příroda Prahy a blízkého okolí Radek Mikuláš

Velmi zajímavá a poutavá kniha autorské dvojice Radek Mikuláš a Jan Albert Šturma. Projdeme zapomenutá místa Prahy a okolí , kde si příroda zařádila po svém, nemusíme se prodírat kopřivami a pletenci lian břečťanu a posedu překrývajícími původní stromy a keře - to vše za nás udělali autoři. Vtipný text a dokumentující fotografie nás vtáhnou do těch míst, která nás příliš nelákají , přesto mají své kouzlo. Škoda, že je kniha beznadějně vyprodaná, takže mi nezbývá, něž si ji opakovaně půjčovat v knihovně.
Jak jsem ji vlastně objevila? Přivedly mě k ní aktivity geo a etnobotanika Jana Alberta Šturmy jak v terénu ( vegetace výsypek Ostrava, Kladno, Antonín u Sokolova ( dendroexperiment ), práce na (sudeto)etnobotanické zahradě při Bečovské BZ, akce tzv.prošlapávačů, tak přednášky , publikace v odborných časopisech, vystoupení v TV.
Snad se chystá další kniha ?

16.03.2021 5 z 5

Karlovarské rodiny Karlovarské rodiny Jaroslav Fikar

Zajímavé čtení o významných karlovarských rodinách. Jako karlovaračku mne kniha lákala i proto, že mám knihy pana Fikara moc ráda a nikdy mě nezklamaly.

10.03.2021 4 z 5

Miluj mě víc Miluj mě víc * antologie

Soubor 10 povidek od 9 známých a populárních autorů a 1 nováčka.
Na zadané téma vydalo roku 2002 nakladatelství Listen. Líbily se mi povídky Jiřího Suchého a Petra Šabacha, Iva Pekárková-jejíž glosa miluji, mě zklamala. Celý soubor slabší než řada dalších dříve i později vydaných. Za mne 3,5 * .

10.03.2021 4 z 5

Herbář léčivých rostlin, 6. díl – doplněk Herbář léčivých rostlin, 6. díl – doplněk Jiří Janča

Nový doplňující komentář.
V předešlém jsem dala jen 4 hvězdičky za černobílé ilustrace. Znovu jsem si tento díl pečlivě
prošla
a musím dodat, že publikace z roku 1998 je nadčasová. Spousta uvedených rostlin se u nás začala teprve objevovat a řada z uvedených je zařazena do posledních verzí evropského ( i našeho) lékopisu.
Autoři v poslední kapitole
" Problematika léčivých bylin z pohledu EU" dle stejnojmenného příspěvku RNDr. D.Nové v časopisu Česká a slovenská farmacie č.1/1997(viz str. 271-274 ) uvádí 17
tzv. " špatných bylin " s úsměvným komentářem u bazalky.
Přidávám půl *.
Pozn. V jednom z komentářů čtenářů byla kritika nesprávných názvů některých zde uvedených rostlin. Poctivě ověřím a časem napíši buď aktualizovaný komentář nebo (?) recenzi.

10.03.2021 5 z 5

Rostliny způsobující otravy Rostliny způsobující otravy Luděk Jahodář

Velmi užitečná kniha, určená nejen studentům farmacie, medicíny a dalších přírodních oborů a jejich učitelům , v praxi pak lékárníkům a lékařům. Rodiče a další laická veřejnost publikaci ocení pro výstižné barevné fotografie téměř 300 jedovatých rostlin středoevropské květeny přirozeně se vyskytujících či zavlečených, ale i pěstovaných a pokojových.
Výčet obsahových látek odpovědných za jedovatost uvedených rostlin
( většinou alkaloidy ), toxická dávka, příznaky otravy, způsoby předlékařské první pomoci. Přínosné je dělení rostlin podle míry toxicity.
Publikace by neměla chybět v žádné domácnosti , kde jsou malé děti - prevence možnosti záměn zejména barevně lákavych plodů ( borůvky- rulík , vraní oko, různé jedovaté červené bobule ad.) při pobytu v přírodě.

10.03.2021 5 z 5