Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Kapesní atlas hub Kapesní atlas hub Albert Pilát

Časem prověřený kapesní atlas hub, dodnes i v době netu hojně využívaný. Zárukou kvality je bezesporu tandém - mykolog a botanik Albert Pilát a ilustrátor Otto Ušáķ. Poklad v mé knihovničce - nedám z ruky.
Houby dle vyobrazení a popisu pozná i naprostý laik. U fotografických atlasů tomu tak nemusí být..

16.05.2021 5 z 5

Bylinář Bylinář Lesley Bremness

Podnětná a praktická příručka o pěstování bylin a dřevin a o jejich
využití v domácnosti.
Krásně ilustrovaná kniha Lesley Bremnessové v překladu Václava Větvičky a kol. podává spoustu zajímavých informací o více než 100 bylinách.Vyobrazení rostlin a jejich částí je inspirováno více než 300 let starými herbáři Johna Gerarda a Nicholase Culpepera.
Byliny jsou uvedeny alfabeticky podle latinských botanických názvů , jsou uvedena i případná synonyma, české pojmenování a latinský název čeledi. U každé jsou uvedeny pěstitelsķé rady.
Kapitola Využití bylin poučí čtenáře o bylinách pro ozdobu( aranžování, voničky , věnce a závěsy, girlandy, koše s bylinami, výzdoba stolu), o využití v kuchyni ( recepty polévek, úprava ryb, masa, bezmasé pokrmy, zeleninové přílohy, saláty, konzervování , bylinné nápoje).
A spousta dalších zajímavostí, např. o rostlinách k barvení, vše doprovázeno vice než 300 barevnými fotografiemi.

16.05.2021 5 z 5

Kniha o čase Kniha o čase Adam Hart-Davis

Úžasná kniha Adama Harta- Davise - vědce (chemika) a autora populárně-naučných knih, fotografa a televizního moderátora se zajmem o historii .Popularitu si získal zejména uváděním seriálů televize BBC.
Knihu jsem si pořídila asi před rokem a hned jsem si ji celou prošla- samozřejmě jsem nejprve vyhledala informace o Albertu Einsteinovi a jeho teorii relativity..
V této knize najdete odpovědi na otázky:
Proč má rok 365 dní a hodina 60 minut.Co je to vlastně rok nebo hodina ?
Je možné cestovat časem?
K čemu je dobré měřit triliontinu sekundy?
V čem vlastně spočívá teorie relativity?
Kniha je velice výpravná
( nakladatelství REBO je vždy zárukou nejen libivosti, sle i kvality) se spoustou barevných fotografií a srozumitelných doprovodných textů. Vše uspořádáno do přehledných kapitol.
Namátkou vybírám jako upotávku:
Stáří Země
Metody datování
Kdy začal život
Biologické hodiny
Biorytmy zvířat, rostlin
Stanovení času- slunovrat a jeho oslavy, dělení roku, lunovraty
Juliánský , gregoriánský a další druhy kalendářů
Měření času - podle slunce, hvězd, vodní , presýpací a další typy hodin - samozřejmě zde nechybi informace o Pražském orloji i dalších např.v Benátkách. Přes první přenosné mechanické hodinky po atomové ( definice sekundy po roce 1955 )
Velmi zajímavá kapitola ČAS A VĚDA vás poučí o tom , co jste nepochytili a nepochopili při hodinách fyziky, i když se vaši učitelé dost snažili...

13.05.2021 5 z 5

Diagnóza učitelka 2 - Úča na cestách Diagnóza učitelka 2 - Úča na cestách Gabriela Falcová

Úsměvné příhody čerstvě padesátileté učitelky vesnické základní školy z cest. Ať je to na kurzu angličtiny v přímořském Eastbournu, na výletě s žáky v Londýně, víkendu s kamarádkami v Drážďanech, či týdenním rodinném pobytu ve vysněném New Yorku , nikdy není nouze o zajímavé zážitky a spoustu průšvihů. Kniha je volným pokračováním autorčiny prvotiny Diagnóza učitelka. Tu jsem zatím nečetla, ale určitě si ji nenechám ujít. Příjemné a nenáročné čtení pro chvíle oddechu.

10.05.2021 4 z 5

Vnímavá zeleň Vnímavá zeleň Alessandra Viola

Italští autoři knihy Stefano Mancuso, vedouci Mezinárodní laboratoře rostlinné neurologie na Universitě ve Florencii a Alessandra Viola - novinářka, popularizátorka vědy , si v knize Vnímavá zeleň kladou otázky:
Jsou rostliny inteligentní bytosti?
Dokážou mezi sebou komunikovat a řešit problémy?
Nebo představují netečnou a nehybnou součást našeho světa, bez jakekoliv citlivosti ?
A právě v této publikaci čtenář najde nečekané odpovědi na tyto otázky. Víte, že disponují rostliny smysly jako je zrak, sluch,čich, chuť, hmat a dalších 15 smyslů? Nebo , že přestože nemají mozek, vykazují projevy inteligence? Že také spí? A komunikují uvnitř sveho těla i mezi sebou?
Velmi zajímavá kapitola Mimozemšťané jsou mezi námi ( rostlinná inteligence jako model pro pochopení inteligence mimozemské) nás přivádí k problematice zkoumání inteligence obecně. Zdá se, že člověk jen těžko dokáže pochopit živé organismy, které uvažují jiným způsobem než on sám. Cituji ze závěru kapitoly " Avšak právě proto, že jsou rostliny od nás tak odlišné, ale současně nám tak blízké jak fyzicky, tak geneticky, by rostlinné organismy mohly představovat důležitý model pro studium inteligence a pomoci nám přehodnotit způsoby a nástroje zkoumání mimozemské inteligence ve vesmiru"
Takže žádní zelení mužíčci s anténkami- musíme si ten svůj předpojatý mozek přeprogramovat a k tomu nám naše zelené kakamarádky mohou pomoci - to říkám já.
Dovětek pro nevěřící Tomáše:
Kniha není snůškou blábolů autorů, každou kapitolu následuje spousta odkazů na odborné zdroje.
Ilustrace autor Stefano Mancuso
Přeložil Jiří Špaček

08.05.2021 5 z 5

Šumava - Fotografie z let 1959 - 2009 Šumava - Fotografie z let 1959 - 2009 Josef Erhart

50 let Šumavy v uceleném monografickém obrazovém zpracování představitelů krajinářské fotografie manželů Josefa a Marie Erhartovych.
Celkem 202 černobílých i barevných přesně datovaných fotografií s průvodními texty v českém i německém jazyce nás provede krásami tohoto pohoří ( rozděleném státní hranicí) tvořeného rakouským Mūhlviertelem, Bavorským lesem a Královským hvozdem.
Krásné fotografie šumavské přírody ve všech ročních obdobích , jezer, luk, skalních útvarů, potoků a říček, zřícenin hradů, zajímavé záběry z měst a obcí v podhůří, ukázky lidové architektury. I pár méně povznášejících záběrů např. na uschlé stromy z let 1995-98.
Tento poklad jsem nedávno nalezla v knihobudce v cela neporušeném stavu. Doporučuji pro pastvu oka i ducha...

05.05.2021 5 z 5

Praktické kapitoly z výživy zdravé i nezdravé Praktické kapitoly z výživy zdravé i nezdravé Ladislav Kovář

Tato populárně naučná příručka je určena čtenářům s opravdovým zájmem zlepšovat preventivně své zdraví. Má poměrně široký záběr a rozhodně se neuchyuje k unáhleným závěrům a definitivním řešením. Jsou zde uvedeny zásady a pravidla "stálice " na nebi zdravi - něco jako axiomy v matematice.
Důraz je zde kladen prevenci civilizačních onemocnění- správné životosprávě, působení na zlepšení životního prostředí .
Filosofií publikace je umožnit čtenáři poznat některé neznámé souvislosti a přičinit se silou vlastní vůle ovlivnit mechanismy vedoucí ke zlepšení zdravi.
V knize je 34 kapitol , každá poskytuje informace z jiného soudku.
Výběr z mého pohledu nejzajímavějších, na kterých se nepodepsal 20 letý zub času:
32. Trocha teorie z biochemie nikoho nezabije
33. Pár nezáživných tabulek, které jsou občas třeba ( např. obsahy vitamínů , minerálních latek, vlákniny , cholesterolu na100 g potravin. Tabulka 29. uvádí přehled E- kódů
34. Racionální minikuchařka pro neortodoxní
Doporučuji pro rozšíření obzorů v problematice zdravé (i nezdravé) výživy.

05.05.2021 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Moje třetí kniha od Roberta Bryndzy , zatím poslední (?) v sérii o Erice Fosterové. Napínavé čtení , nečekané rozuzlení. Nahlédneme trochu více do soukromí hlavních protagonistů vyšetřovatelského týmu. Erika bilancuje svůj dosavadní život, poté co na pár týdnů opustí rozdělané vyšetřování, aby se postarala o nemocného tchána. Případ převezme Kate Mossová.
Ta se ocitne ve spárech
muže s maskou a jen taktak vyvázne. Po návratu Erika vše dotáhne ke zdárnému konci.
Chtělo by to další pokračování...

05.05.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Můj druhý Bryndza, i když první v sérii s Erikou a jejím týmem. Takže řadu policistů jsem již znala a věděla jsem jak se jejich charaktery budou vyvijet.
Napínavé a rychlé čtení od první řádky do konce a ten byl vskutku překvapující a nečekaný. Bavil mě popis temných zákoutí i moderních částí Londýna ,nevím, nakolik vyfabulovaný. Prostě Robert umí zaujmout, postavy jsou jako živé, třeba Markův tatínek. Erika zázračné 2x vyvázne ze spárů vraha, snad v dalších dílech bude mít trochu klidu. Což je už psáno a dáno, ale já to zatím
nevím. Důvod k přečtení celé řady, 3. knihu mám rozečtenou.
Doporučuji nejen fandům detektívek ...

02.05.2021 5 z 5

Za ztracenou slávou západního Krušnohoří Za ztracenou slávou západního Krušnohoří Stanislav Burachovič

Tahle kniha si rozhodně zaslouží pochvalný komentář už jenom proto , že je dílem PhDr. Stanislava Burachoviče, historika a publicisty, rodáka z Karlových Varů.
Komentář k tomuto plodnému autorovi a lokál patriota mám v plánu napsat. Rozhodně si zaslouží pozornost čtenářů nejen v našem krásném regionu.
Teď ke knize vydané r. 2015 nakladatelstvím REGIA s.r.o. v sérii Tajemné stezky.
Nedá mi to a začnu prologem autora.
Motto:
Co kdysi bývalo, se nikdy nevrátí, ať špatné nebo dobré- je to pryč.
Nám zůstaly už jen staré písně a hluboko v srdci vzpomínka.
Anton Günther.Pod tím fotografie ve své době velmi oblíbené písňové pohlednice autora.
Věnováno s úctou a poděkováním všem těm, kteří to, o čem píši, osobně znali a prožili. Až na několik výjimek jsou všichni už dávno mrtví. Přesto slyším jejích vyprávění docela zřetelně. Stanislav Burachovič.
Následuje úvodní kapitola Vyznání ( doporučuji nepřeskakovat, naladí vás to k dalšímu čtení...)
A pak už následující kapitoly: Příběh západního Krušnohoří a dalších 27 zajímavého a poučného čtení o různých obcích této oblasti ( Rolava, Kraslice, Boží Dar, Abertamy, Jachymov, Potůčky,(
Pernink, Nejdek, Hroznětín, Ostrov, Horní Blatná, Přebuz, se spoustou černobílých dobových fotografií a zajímavých informací o historii, slavných rodácích, místních tradicích dané obce.
Dočteme se o kamenných rozhlednách západního Krušnohoří, počátcích zimních sportů, lidových zvycích a pověrách od Nového roku do silvestra, o zaniklých domácích výrobách.Nenechte si ujít krátký exkurz do sousedního Saska. No prostě počteňíčko, každý si vybere...
V epilogu opět text písně s hudbou A.Günthera v překladu S.Burachoviče.
Trochu si odpočiň- Feierabend-Lied:
Když slunce za les zapadá a lehá s mraky spát, pak každý dílo pokládá a míří k těm, co má rád.
Refrén: Trochu si odpočiň (2x), dnes měl jsi práce moc, teď každý míří k domovu a tiše vchází noc.
A další 3 sloky a vždy refrén.
Ale to už si přečtěte v knize...
Nemalou měrou na působivosti publikace se podílí i spousta fotografií autorů: Rupert Fuchs, Jan Martinec, Stanislav Wieser ( můj nejoblíbenější fotograf, ale to až jinde a jindy..)
A závěrem k přiblížení autora jako člověka milujícího a uznalého cituji tato poděkování :
Mé mamince za to, že mne již v útlém věku učila lásce ke Krušnohoří a k její rodné obci Přebuz. Dceři Evě jsem zavázán za náročné korektury a úpravy textů. Za spontánní souhlas s otištěním obrazů malíře Gustava Zindela patří poděkování jeho dceři Elfriedě Haberzettlové-Zindelové.

01.05.2021 5 z 5

Naše rostliny v lékařství Naše rostliny v lékařství Jaroslav Korbelář

Souhlasím s Ithakou, tato kniha autorů Jaroslava Korbelaře a Zdeňka Endrise je i po 50 letech od vydání naprostá stálice.
Přehledná, praktická s krásnými ilustracemi Jindřicha Krejči. A ty jsou nejen krásné, ale i velice přesné se smyslem pro detail. A to většina knih o bylinkaření vydaných v posledních 2-3 dekádách se spoustou barevných fotografií nesplňuje. Přesnost výpovědi ilustrace je důležitá zejména pro laika, na fotografiích rostlin je spousta rušivých prvků a je zápotřebí i několika snímků různých částí rostliny pro přesnou identifikaci. A to nabízí pouze některé z těch novodobých
líbivých příruček.
V knize je kromě speciální části s jednotlivými druhy léčivých rostlin abecedně řazených dle lidových názvů ( samozřejmě, že nechybí i oboje botanické) uvedena spousta zajímavých informací, např. o třídění drog podle převládajícího účinku, o chemické povaze drog , složení hromadně vyráběných čajovych směsí, řada se již sice nevyrábí, některé si můžeme koupit v lékárně i dnes. Nechybí terminologický slovníček, použité zdroje, rejstřík...
Zub času se v tomto případě na atraktivitě knihy nepodepsal.

29.04.2021

Základy fyziologie rostlin Základy fyziologie rostlin Miloslav Kincl

Skriptum z fyziologie 2. doplněné vydání z roku 1999. Autoři Miloslav Kincl a Václav Krpeš, vydala Ostravská univerzita Ostrava ve vydavatelství MONTANEX a.s.
Autoři se snaží dát čtenáři adekvátní a modifikované informace o určitých jevech, problémech, až k vazbám na hypotézy .
Autoři původní název publikace Fyziologie rostlin v tomto doplněném knižním vydání přejmenovali. Je to aktualizovaný a solidní základ této vědní disciplíny určený pro snazší zvládnutí velmi náročné VŠ učebnice Procházka, S. a kol. Fyziologie rostlin.

28.04.2021 4 z 5

Rostliny Karpat Rostliny Karpat Jaroslav Košťál

Populárně-odborná kniha plná barevných fotografií nejen rostlin, ale i prostředí, ve kterém rostou.
Autoři Peter Turis a Jaroslav Košťál si kladou za cíl přiblížit čtenářům nesmírně bohatý a zajímavý svět karpatských rostlin. V publikaci je zobrazeno 150 botanicky nejzajímavějších rostlin z celkového množství 3895 karpatských taxonů. Vydalo nakladatelství Academia roku 2019. Knihu jsem objevila včera v Krajské knihovně K.Vary, ktetou nám konečně otevřeli. Prošla jsrm si ji hned na schodech před knihovnou a jsem unešená - určitě si ji musím koupit !!
V úvodu se dozvíme o vývoji zdejší květeny, společný historický vývoj flóry Karpat s dalšími vysokými evropskými pohořími( Alpy, Pyreneje) dokládá výskyt řady druhů např. Primula halleri ad. Mnoho společných druhů mají Karpaty s pohořími Balkánu např. Asperula capitata. Při psaní knihy se autoři drželi vymezení Karpat dle Kondracki 1989. Viz mapa na str.12( Rumunsko 55%,Slovensko17%,Ukrajina 20%, Polsko 9%, Maďarsko 4%, Česko 3%, Rakousko 1%.
Tacony jsou řazeny alfabeticky dle latinskych binomických názvů, uvedeno symonymum a narodni jméno např. Acanthus hungaricus ( Borbás) Baen., syn. Acanthus balcanicus...
Národní jméno: talpa ursului (RO)
Dále jsou vždy uvedeny tyto údaje:
Čeleď
Doba květu
Biotop
Vegetační stupeň
Rozšíření
Ohroženost/ochrana: VU-
(u zmíněného taxonu)
někdy i Význam:
Vše dle zavedených pravidel - použité zdroje v závěru knihy.
Vždy na 2 stranach- vlevo uvedené informace s mapkou rozšíření ( tečky trojí barvy), 1- 2 fotografie , vpravo opět 2- 3 fotografie vždy s komentářem. Velmi zajímavé jsou právě snímky prostředí (biotopu), kde rostliny vyskytují.
Co dodat- ze slovenštiny přeložil Lubomír Hrouda, kromě 2 všechny fotografie pořídili autoři.
Recenzovali známé botanické kapacity doc. Mgr.Patrik Mráz,Ph.D. a Mgr. Jindřich Chrtek, CSc.
I laik se smyslem pro krásu přírody (díky vyšším polohám a často stižené dostupnosti
*snad * nedostupné turistům - barbarům ) tuto publikaci ocení.

28.04.2021 5 z 5

Zápisník milovnice knih Zápisník milovnice knih Jana LeBlanc

Můj zápisník knihomolky, který jsem si před 2 lety pořídila v knihkupectví Knihy Dobrovský v OC Hostivař. Můj předchůdce DK. Stále používám- převádím zápisy do DK a zpětně si zapisuji stavy - body, palce. Nápady na komentáře. Rubriky :Co číst, když nevíte, po čem sáhnout, Čtenářská výzva pro knihomolku,
5 super webů pro každou knihomolku, Nejlepší knihy, které zná celý svět, 10 skvělých filmů natočených podle knih, Knuhy oceněné Pulitzerovou cenou od r.1990 do 2017 ( 2012 nebyla udělena) .Nakonec info o autorkách Janě Leblanc a Martině Pavlové s odkazem na jejich další zápisníky. Mám co dohánět...
Jo , při sepisování komentáře jsem v zadní kapsičce objevila aršík s vtipnými i užitečnými samolepkami - bonus , co na mne čekal.....

26.04.2021 5 z 5

Bečov nad Teplou očima Jana Boreckého Bečov nad Teplou očima Jana Boreckého Jan Borecký

Výpravná kniha plná fotografií vynikajícího fotografa Jana Boreckého a neméně působivých ilustrací Vladimira Cabalky.Cílem publikace bylo zaznamenat současnou podobu všech 3 katastrálních území Bečova nad Teplou, Vodné a Krásného Jezu.
Fotografie dokumentují nejvýznamnější budovy města, přírodní útvary, společenské akce, které vrací do současného života zdejších obyvatel nové i starší tradice.V roce 1996 byla veřejnosti zpřístupněna jedina národní kulturní památka v okrese K.Vary a to Statni hrad a zámek Bečov. Město proslavilo vystaveni relikviáře sv.Maura- ten skvost , pokud jste jej ještě nevidéli , si můžete prohlédnout na několika fotografiích, které dokumentují i historii nálezu i původní stav před restaurací.
To , že město žije bohatým kulturním a společenským životem je nemalou zásluhou bývalé starostky Olgy Halákové a dalších úžasných lidi, kteří ji obklopují. Mezi ně bezpochyby patří i Ing. jiří Šindelář ředitel znovuzrozené ( po 60 letech totálního zmaru) Bečovské botanicke zahrady. Té je věnovaná celá samostatná kapitola s více než 20 stranami a spoustou fotografií květin, nezaměnitelného rázu areálu s Korunním rybníkem, bioferatou , záběry z mnoha kulturních i poznávacích akcí pro děti i dospělé.
Na tvorbě publikace se podílela řada lokál patriotů - pomáhali zejména při výběru fotografii a dotváření koncepce díla. Autorem popisných informačních textů je Jiří Klsák.
Doporučuji tuto úžasnou knihu všem milovníkům krás naší vlasti. Snad už to brzy půjde - tak buďte vítáni. Nejlépe z Karlových Varů vlakem do Mariánských lázní - je to na půl cesty...

26.04.2021 5 z 5

Biochemie Biochemie Jaroslav Odstrčil

Skripta Biochemie jsou určena pro obory středních a vyšších zdravotnických škol ( nutriční asistent a nutriční terapeut, zdravotní asistent, zdravotní laborant- pozn. od roku vydání 2005 se názvy oborů několikrát měnily). Rozdílným hodinovým dotacím uvedených oborů odpovídá trojí typ písma.
Úvodem k definici biochemie, jak uvádí autor: "Jeden z nejmladších vědních oborů, který stojí na rozhraní mezi biologií a chemií. Zahrnuje všechny oblasti biologie, které je možno zkoumat pomocí chemických nebo fyzikálně chemických metod".
Učební text má 13 kapitol, z nichž prvni obnáší nezbytné repetitorium obecné a organické chemie . Dále v logickém sledu jsou řazeny další kapitoly o jednotlivých látkách lidského organismu (nejen) -aminokyseliny a proteiny, sacharidy, lipidy, nukleové kyseliny, barviva, enzymy, vitaminy, hormony, jejich biosyntéze a metabolismu. I laik zvládne vstřebat kapitoly 8. Výživa a metabolismus, 11. Metabolismus minerálních látek ( patří sem i voda a vodní hospodářství), 13. Biochemická funkce buňky.
Přínosná je řada přehledných tabulek, metabolických schémat, srozumitelně komentovaných chemických vzorců , nákresů.
Spoustu získaných informací může i zvídavý laik aplikovat v praktickém životě - např. mechanismus otravy oxidem uhelnatým či kyanidy ( tab. 9.2 na str. 130 Deriváty hemoglobinu).
Snad jsem zbavila alespoň 1 čtenáře chemofóbie ....

26.04.2021 4 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Nevidim, důvod, proč bez rozmýšlení a bez přečtení ani jediné strany napsat rovnou odpad, pouze pro alergii na tvář na titulní straně.
Ať to psal Babiš sám či s pomocí pana Prchala ( v knize bohužel "spoluautorství" neuvedeno), musím konstatovat, že jsem si v režimu bleskočtení knihu prošla.
Dozvěděla jsem se řadu statistických údajů, některé vize mne zaujaly - např. úvaha o tom, kam by mělo spět vzdělávání našich dětí , aby v roce 2035 byly tam, kam míří puk. Inspirováno známým výrokem krále hokejistů Waynem Gretzkym (Že ho neznáte, nejsa fandou hokeje? Tak si tento odpad přečtěte...) O principu 3K , jací lidé se v budoucnu mají šanci uplatnit, poté, co vymizí jednoduchá rutinni a manuální práce jsem se dozvěděla v teto "?propagační "?brožuře. Atd..., atd....
Vskutku jsem se pobavila hned v úvodní kapitole, kde autor( zde skutečně Babiš) kritizuje bláboly Vaclava Klause při jednom z rozhovorů v TV a poukazuje na jeho OBŘÍ EGO ( udeřila kosa na kámen! ). A to byla inspirace ke konečné vendetě - psal se totiž podzim roku 2011! A základní kámen nejmenovaného hnutí byl položen...
Odepsat knihu (či člověka) je otázkou minuty, co takhle se zamyslet?

26.04.2021 3 z 5

Stromy - světová encyklopedie Stromy - světová encyklopedie Tony Russel

Výpravná kniha autorů Tonnyho Russella a Catherine Cutlerové s fotografiemi Petera Andersona a Sidney Tea.
Skvěle ilustrovaný průvodce světem stromů naší planety.
V českém překladu Heleny Kholové roku 2007 vydalo nakladatelství Fortuna Libri.
Zajímavé vyprávění o tom, jak sromy žijí , čím se liší od ostatních živých organismů. Na str.10 a 11 je uveden přehled vývoje různých forem života počínaje devonem. Jeden ze starobylých stromů (druhohory - trias-před téměř 250 miliony lety )roste ještě dnes - jinan dvoulaločný. Klasifikace ( Linné- binomické názvosloví, systematické kategorie) , fylogenetika (Darwin). Zajímavé morfologické údaje o kořenech, kmenech a kůře , listech, květech, semenech. Životní cykly, stromy a počasí, stromy a znečištění...a mnoho dalších zajímavostí o těchto nádherných bytostech.
A konečně samotný přehled rozdělený na stromy mírného a tropického pásma. Další třídění podle oddělení, u tropických stromů podle čeledí.
České a latinské názvy, vyobrazení celkového vzhledu a a rozlišovacích detailů ( někdy i fotografie), mapka rozšíření s biologickými údaji.
A nakonec tetminologický slovník a rejstřík českých a latinských názvů.
Doporučuji tuto krásnou knihu všem , kteří si bez stromů neumí naši planetu představit ...

25.04.2021 5 z 5

Naše květena - Vlhké louky Naše květena - Vlhké louky Vlastík Rybka

Opět úlovek z literární kavárny knihkupectví Academia - viz moje předešlé komentáře.
Autorem 1.svazku 6 dílné edice Naše květena RNDr. Vlastík Rybka, PhD., ( opravdu se tak jmenuje, není to familiérní oslovení ) , ilustracemi text autora
doprovází absolventka lesnické fakulty VŠ zemědělské v Brně BcA. Ing. Radka Josková Jedličková.V knize je popsáno více než 250 taxonů rostlin luk v blízkosti vod počínaje přesličkou bahenní, konče smilkou tuhou.
Každé rostlině jspu věnovány 2 strany - vlevo text uspořádaný podle ustáleného schématu - český, slovenský , latinský binomický název taxonu, čeleď česky , latinsky, atd. , však to znáte..., vpravo barevné ilustrace ( za ty bych dala 10 * ) s excelentní výpovědí - celkový habitus, morfoligické detaily /květ, plod, list ad./,řezy listem, lodyhou /cenné zejména u trav/. Pod každou ilustrací řada ikonek informujících o biologických vlastnostech, rozšíření, ohrožení,atd. - vysvětlivky na předsádce. Na str.4- 36 spousta užitečných informací nejen pro laiky z morfologie rostlin, stručné charakteristiky uvedených čeledí, rozšíření, fytocenologické údaje.
Na str. 36 2 tabulky:
1. ČR- kategorie červeného seznamu
2. Slovensko - kategorie červeného seznamu dle IUCN
( soustava NATURA 2000 )

24.04.2021 5 z 5

Vražda ve vlaku do Ballaratu Vražda ve vlaku do Ballaratu Kerry Greenwood

Moje první kniha krimi série Phryne Fischerová i od jeji autorky Kerry Greenwoodové.
Čekala jsem více po přečtení komentářů. Čtivý text, vhodný pro chvíle oddechu bez nároku na přemýšlení. Děj průhledný, vrah jasný téměř od začátku. V porovnání s detektívkami mistrů krimi klasiků i novodobých autorů, příběhu chybi náboj, postavy jsou charakterizovány dost povrchně. Tak trochu červená knihovna.. Asi se nebudu pídit po dalších titulech série, je spousta knih , v kolonce chystám se číst, čekajicich na přečtení.
Na dovolenou nebo jako čtení do vlaku či MHD vhodná knížka pro svoji útlost a malou hmotnost.

24.04.2021 3 z 5