Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Kníže básníků J. W. Goethe v Čechách Kníže básníků J. W. Goethe v Čechách Jan Šimon Fiala

Komentář mého předchůdce plně vystihuje podstatu této útlé knížky.
Krásné fotografie autora doplňují text- stručné repetitorium pobytů krasoducha
( jak ho nazýval náš pan profesor dějepisu a latiny) J.W.Goetha v našich končinách - jejich atmosféra nám znovu připomíná, jak nám tento velikán - kníže básníků a všeuměl má stále co říci...

21.05.2024 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Román Aleny Mornštajnové
"Les v domě" jsem přečetla jedním dechem a hluboce mě zasáhl. Temné a silné drama plné beznaděje prožíváme společně s cácorkou nechtěnou a nemilovanou holčičkou vězící ve spárech nevraživé babičky a dům obklopujícího zlého lesa...

08.05.2024 5 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Moje první kniha od autorky.
Přečetla jsem během dvou dnů. Děj probíhající ve dvou časových rovinách mi až tak nevadil, trochu mě mátl propletenec postav a jejich rodinné vztahy. Patrik sympaťák (i když na HH a JL nemá), pro Eriku na rozdíl od předřečníků jsem měla pochopení - vedro, pokročilé těhotenství, odstavení na vedlejší kolej při vyšetřování...
Téma trochu ponuré (pánbíčkáři mi lezou na nervy), ale děj měl rychlý spád.
Přečtu si i další díly série už ze zvědavosti o vztahu Eriky a Patrika.

08.05.2024 4 z 5

Z kola ven Z kola ven Outi Pakkanen

Čekala jsem od knihy více - když to je severská krimi. Na Jo Nesbö a Lars Kepler i další severské autory rozhodně nemá. Jsem asi moc náročná, čekala jsem větší spád a napětí děje.

25.04.2024 3 z 5

Kdo má pod čepicí a jiné povídky Kdo má pod čepicí a jiné povídky Marie Rejfová

Konečně se mi dostala do rukou poslední kniha Marie Rejfové - tedy kniha povídek Kdo má pod čepici a jiné povídky. Moc jsem se těšila na další všetečné řáděni učitelky Josefíny Divíškové alias paní Marplové a nebyla jsem zklamaná. Každá povídka byla z jiného prostředí, dokonce si na detektiva zahrála i sestra Miroslava. Napínavé a humorné čtení - krásné vykreslené postavičky maloměsta. Doporučuji všechny příběhy s "Pepíkem" jak oslovuje Josefínu přítel komisař Tvrdík, který to s ní opravdu nemá lehké...

14.04.2024 5 z 5

Psí vycházky 5 : Fenomén Vinohradská třída Psí vycházky 5 : Fenomén Vinohradská třída Zdeněk Lukeš

5. Psí vycházky Za moderní architekturou s Ing. Zdeňkem Lukešem nás vedou nejdelší třídou v Praze , neprochází jen čtvrtí Vinohrady, ale také Novým městem, Žižkovem, Strašnicemi a částmi obvodů 1,2,3 a 10.
Můžeme vidět budovy postavené v různých slozích, mne osobně zaujaly především brutalistické objekty , z nichž bohužel již široce diskutovaný Transgas neexistuje....

12.04.2024 5 z 5

Psí vycházky 3 : Od Těšnova k Vyšehradu po břehu Vltavy Psí vycházky 3 : Od Těšnova k Vyšehradu po břehu Vltavy Zdeněk Lukeš

3.díl Psích vycházek historika architektury Ing. Zdeňka Lukeše Za moderní architekturou Prahy.
Tentokrát nás autor provází po 9 trasách od Těšnova k Vyšehradu po břehu proti proudu Vltavy.
Opět perfektně zdokumentované, mapky tras včetně popisu, krásné fotografie Pavla Hrocha a Oty Palána a 2 od autora knihy.
A samozřejmě nechybí terminologicky slovníček moderních architektonických stylů a jmenný rejstřík.
Doporučuji nejen Pražanům !!!

03.04.2024 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

(SPOILER) Také miluji sérii s Harry Holem a dávám za pravdu předchůdkyni - je to sázka na jistotu. Napětí až do posledních stránek, to bravurní střídání těch 3 dvojic, musela jsem opakovaně ty poslední kapitoly pročítat, aby mi to mozek bral. Na Harryho , vlastně na Jo Nesbøa prostě nemám. Celou sérií jsem v průběhu let přečetla, teď začínám znovu Netopýrem - vydání s původním názvem Netopýří muž.
Chcete-li prožít mrazení v zádech a přitom se setkat s oblíbenými přáteli HH, do toho!

03.04.2024 5 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Poslední díl série s Li Jenem a Margaret. Strhující, plné nečekaných zvratů. Čínský policista- vedoucí oddělení a patoložka , tč. doma s jednoročním synkem to opravdu nemají lehké, mají zřejmě "neznámého nepřítele" a vše se jim v životě hroutí. Brutální vrah napodobuje svůj londýnský vzor, ale najednou je vše jinak...
Motiv neznámý - snad se dozvíme více v dodatkové povídce...

30.03.2024 5 z 5

Psí vycházky 2 : Od Čechova mostu k Muzeu Psí vycházky 2 : Od Čechova mostu k Muzeu Zdeněk Lukeš

2.díl Psích vycházek za moderní architekturou Prahy .
Tentokrát se společně s historikem architektury Ing. Zdeňkem Lukešem projdeme od Čechova mostu k Muzeu. Opět celková mapka tras, před každou částí pak podrobnější mapky. Krásné fotografie Pavla Hrocha a Oto Palána. Nechybí ani slovníček moderních architektonických stylů počínaje Historismem a konče High-techem a samozřejmě jmenný rejstřík s odkazy na zmiňované architekty, stavitele. ale i významné osobnosti ,pro které byly stavby projektované (např. vila pro bratry Karla a Josefa Čapkovy)
Nádherná knížka, musím ji mít, tak, jako celou sérii!
Zatím půjčené z Krajské knihovny v K.V.
Rozhodně doporučuji, je to skvost.

27.03.2024 5 z 5

Zeleninové zázraky z jednoho plechu Zeleninové zázraky z jednoho plechu Liz Franklin

Zcela souhlasím s předešlým komentářem Chesterton.
Knihu jsem zakoupila dceři k narozeninám a setkala se s velkým úspěchem. Krásné fotografie pečených zeleninových jídel a jednoduché popisy přípravy. Chuťově buňky dostaly zabrat a fantazie pracuje naplno -
co všechno postupně vyzkoušíme, až začne sezona čerstvé zeleniny na trhu. Praktické tématické členění pokrmů a jako bonus i pár sladkostí z pekáče !
Zjistila jsem si na netu více informací o britské autorce
Liz Franklin ( publikuje v řadě prestižních časopisech o jídle) i o populárním fotografovi a designerovi R. Parkerovi, o městech, kde žijí .
A zopakovala jsem si trochu i dějepis ( bitva u Hastingsu r. 1066 - Vilém Dobyvatel - co vám to říká? )

23.03.2024 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

2. díl série s HH, pro mne již několikátý, nečtu chronologicky, ale jak se mi knihy v knihovně dostanou pod ruku. Zde Harry ještě mladý, ale má již za sebou velký úspěch v Austrálii. Tentokrát je vyslán do Thajska vyřešit vraždu norského velvyslance s podmínkou: velice diskrétně. Setká se se svéráznou komisařkou- je z nich dobrá dvojka. Příběh od první stránky napínavý, plný zvratů a nečekaného rozuzlení. Rozhodně si počtete , doporučuji a jak jinak - dávám 5 !

20.03.2024 5 z 5

Provence jako sen Provence jako sen Lenka Horňáková-Civade

Moje první kniha od Lenky Horñákové Civade.
Knížku i další navazující Lanýže mi doporučila paní knihovnice, když jsme si povídaly o Martě Davouze a jejích knihách o Bretani.
Milé čtení, barvitý popis přírody, zvyků, kultury i historie Provence, je znát, že autorka je umělkyní.
Obdivuji trpělivost s jakou si s manželem ( Francouz , jak jinak , i sama se postupně stala Francouzskou, další knihy psala ve francouzštině ) plnili svůj sen a ze zříceniny zámečku vybudovali vilu sloužící jako penzion.
S nasazením sil a k tomu se dvěma malými dětmi.
Sen se stal realitou, jde se dál za dalším- důležitá je cesta a ne cíl.. To pochopí jen "blázni" a snílkové.

14.03.2024 4 z 5

Celej Franz! Celej Franz! Marta Davouze

Úžasná kniha, zatím to nejlepší od Marty Davouze, co jsem četla.
Poutavě vypráví o neobyčejné ženě Věře Saudkové, ne jenom jako o neteři Franze Kafky a manželky významného překladatele E.A. Saudka.
Lidský příběh této pozoruhodné ženy nás provází temnými obdobími naší země- nacismu i komunismu, přes srpnovou invazi i sametovou revoluci a pozdější léta.
Jako členka výboru společnosti FK (sama autorka byla léta předsedkyní výboru) se setkávala s pražskými intelektuály v průběhu svého dlouhého života a postupně přehodnotila své postoje jako bývalé komunistky.
Vyprávěčský talent autorky a krásný jazyk nám nenásilnou formou přiblíží řadu známých osobností, které formovaly naší společnost 20.stoleti.
Škoda, že autorka již další knihu nenapíše.

11.03.2024 5 z 5

Psí vycházky 1 : Pražský ring Psí vycházky 1 : Pražský ring Zdeněk Lukeš

Velmi zajímavé čtení,
pana Ing. Zdeňka Lukeše jsem si oblíbila v jeho pořadech s Markétou Ševčíkovou vysílaných na ČR plus, zaujal i na přednášce o architektu Adolfu Loosovi v Karlových Varech.
Prahu a její architekturu miluji, díky panu Lukešovi se dívám na fasády domů i ve vyšších patrech než jen v přízemí!
Již mám za sebou Psí vycházky 4 a 6, chystám se na 2. Rozhodně doporučuji i těm, co se nikdy o architekturu nezajímali - v knížečkách formátu do kapsy jsou mapky tras vycházek a bohatý fotografický aparát. Při čtení vás autor nutí zamyslet se nad smutnými osudy některých krásných domů, nad jeho sarkastickými poznámkami (v závorce ) se i zasmějete.

26.02.2024 5 z 5

Architektura českých zemí – Secese Architektura českých zemí – Secese Petr Dvořáček

Pěkná, líbivá publikace poskytující základní informace o módním slohu začátku 20. století - secesi .
Zaujmou kvalitní fotografie autora, zaměřené jak na vnější pohled na jednotlivé stavby, interiéry, včetně detailů. Nadchly mě především fotografie barevných vitráží, tak typické pro tento sloh. Většina objektů se nachází v Praze, najdeme ale i stavby z Prostějova, Luhačovic, Poděbrad a dalších míst.
Nebyly opomenuty ani příklady české lidové architektury s prvky secese.
Publikaci bych vytkla chybějící popisy u jednotlivých fotografií, což znesnaďňuje orientaci, chybí rejstřík základních pojmů případně terminologický slovník.
I tak doporučuji pro doplnění znalostí o tomto zajímavém slohu nejen v architektuře.

05.02.2024 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Poslouchala jsem jako audioknihu v úžasném podání Hany Maciuchové.
Zrůdný systém kulturní revoluce v Číně pod taktovkou zbožnělého Maa autorka přibližuje na osudech třech generací žen - babičky, matky a dcery (autorka). Kam až prostého člověka dovede každodenní vymývání mozků...
A jsou ještě místa na naší planetě, kde takové režimy vládnou. Dávám za pravdu Pablovi 70: Už nikdy komunismus a žádné iluze o něm!!!

29.12.2023 5 z 5

Tajemství stříbrných vlků Tajemství stříbrných vlků Thomas Brezina

Poslouchala jsem jako audio ve vynikajícím podání Michala Jagelky a ač již dávno nejsem dítě, opravdu jsem se bavila.
Zaujal mně ten druhoplánově ekologický podtext na téma návrat vlků do naší přírody.

10.11.2023 4 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Poslouchala jsem jako radioknihu v emotivním podání autora. Chci si pořídit i knihu, abych v klidu a postupně mohla vstřebat text a prohlédnout dobové fotografie.
Přiznám se, že jsem o autorovi neměla potuchy, to, že jeho debut získal ocenění Magnesia litera za rok 2022, mi jaksi uniklo.
Díky DK jsem se dozvěděla, že i dvojče autora - Radek má za sebou literární počin.
Autor barvitě líčí život Romů v pražském Žižkově v devadesátkách. Dost mě šokovalo chování policie - opravdu mohli tak neskrývaně a hrubě dávat najevo své rasistické postoje ? I když...v devadesátkách se toho dělo....
Nedalo mi to , trochu jsem si zagooglila, abych se o Patrikovi Bangovi dozvěděla více - třeba o jeho hudební tvorbě. Působí v hudební skupině Trio Romano ( zřejmě se svými dvěma bratry?). Pustila jsem si na You Tube jejich nahrávku Oj, mamo - líbila se mi - pobavilo mě, jak ta trojka přechází po přechodu ( kde mají čtvrtého? )
Zatím hodnotím 5 hvězdičkami - zabodoval i hlasový projev Patrika.
Po přečtení knihy budu možná objektivnější.....
Při poslechu radioknihy na Českém rozhlase plus vždy od půl dvanácté v noci, se mi vtírala myšlenka, zda to poslouchají i nějací Romové a co to s nimi dělá.....

25.07.2023 5 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

4.kniha ze série Josefina Divíšková i moje čtvrtá, i když jsem četla na přeskáčku, jak se mi knihy dostaly do rukou v krajské knihovně . Nenáročné úsměvné čtení - hlavni hrdinka Josefína, všetečná učitelka výtvarné výchovy ZUŠ alias česká Jane Marplová opět úspěšně zasahuje do vyšetřování vraždy k nemalé libosti milence komisaře Tvrdíka. Slupla jsem jako malinu, podobně jako ostatní 3 knihy série, ty další bohužel v knihovně nemají. Doporučuji i pro černý humor v podobě imaginárních rozhovorù s babičkou a jejim prknem ve vaně...

17.06.2023 4 z 5