Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Moje druhá kniha autorky Michaely Klevisové s detektivem Bergmanem.
Kromě napínavé detektivní zápletky, popisu krásné beskydské přírody se starými roubenkami a jejich svéráznými obyvateli zaznívá v knize bolestný podtón. Ziskuchtiví podnikatelé skupují staré roubenky a mění je často dost necitlivě na hotely a penziony, střílejí ( a zprostředkovávají střelbu za účelem získávání trofejí ) divokou zvěř bez ohledu na dobu hájeni, dokonce i chráněné rysy a vlky.
Cením si , že autorka v paralelni linii k detektivní zápletce zmiňuje záslužnou práci neziskových organizací v oblasti ochrany přírody, zejména té, která má jako jednu z předních aktivit ochranu šelem v naší přírodě. V knize organizace s názvem LUNA , změňte souhlásky a už vite....
Mohu potvrdit, že se dlouhá léta zasazují kromě aktivní ochrany zvířat i o edukaci obyvatel dotčených lokalit a farmářů, zejména chovatelů ovcí. Je to často boj s větrnými mlýny.
Paní Klevisová, děkuji za tento podtón vaší knihy - vydá za několik přednášek na dané téma.
Něco jako "podprahová reklama"

27.09.2022 5 z 5

Kameny domova Kameny domova Václav Cílek

Poutavě zpracovaná kniha známého popularizátora geologie Václava Cílka potěšila mé oko i duši. Úžasné povídání o 46 kamenech ( horninach, minerálech ) doprovázené barevnými fotografiemi z archívu autora zaujme nejednoho šutrofila, ale osloví i ty, co si až doposud mysleli, že nějaké kameny je nemohou zajímat, snad možná jen ty drahé, pokud možno již zabudované do sperků.
Opravdu zajímavé povídání- trochu historie, trochu zeměpisu, chemie, ale hlavně- souvislosti. Každý si najde to své a zjistí, že alespoň jeden z těch kamenů či drahých kovů mu nějak vstoupil do života. Knihu autor věnoval pruskému chemikovi a mineralogovi Martinovi Heinrichu Klaprothovi(1743-1817), který mimo jiné objevil v jáchymovském smolinci nový prvek uran. Zajímavá je i III. - poslední kapitola Kámen, čas a místo: život jako sbírka
V knize nechybí slovník specifických pojmů a výběr klasických a užitečných titulů.
Vackav Cilek prostě zná a umí povídat jak např. nedávno v ČRo plus o hoře Vlhošť , napsal (nebo se autorsky podilel) spoustu knih.
Hezky pohromadě je můžete spatřit v regálu u okna v LK Academia, kde si je u kávy či jiné pochutiny můžete v klidu prohlédnout, vybrat a koupit tu vyvolenou .
Tuhle knihu mám zatím půjčenou z KK a opakovaně prodlouženou, ale určitě si ji pořídím - je to opravdový poklad!

10.09.2022 5 z 5

Kde si? Kde si? Josef Strauss

První kniha, kterou jsem nedočetla, neměla jsem sil zvládnout to chmurno čišící z každé stránky...

10.09.2022 3 z 5

Medicína šamanů Medicína šamanů Thomas David

Velmi zajímavá kniha rakouského autora Dr. Thomase Davida.
Ten na svých výzkumných cestách v pralesích Jižní Ameriky a Číny narazil na řadu léčivých rostlin s výrazným imunostimulačním účinkem.
Jistým šamanem byl zasvěcen do tajemství přírodní medicíny a seznámen s řadou rostlin výrazně posilujících imunitní systém a pomáhat při prevenci a léčbě těžkých nemocí - i rakoviny.
Tým Dr. Davida aplikoval klinicky otestovaný čaj tzv. CoD systému pacientům s onkologickým onemocněním, u kterých již klasická medicína selhala.
Jsou uvedeny příklady výrazného zlepšení zdravotního stavu včetně výpovědí pacientů. Kniha sice vyšla v originále již r. 1996 a přeložena do českého jazyka o rok později , to však na její hodnotě nic nemění. Dozvíte se v ní spoustu zajímavostí, např. to, že Amazonka původně tekla na západ, podíváte se mezi Indiány kmene Yanomami, nahlédnete do lekárničky šamanú. Kromě poutavého textu je v publikaci spousta černobílých i barevných fotografií a vyobrazení.
Mne osobně především zaujal přehled imunostimulačních rodtlin v systému CoD s jejich vyobrazením a uvedením místních (španělských) a latinských názvů včetně čeledí.
U každé rostliny je uvedeno misto výskytu, tradiční, tisíce let domorodcům známé léčebné využití , používané části rostlin, způsoby pripravy čaje. Další údaje si, např. obsahové látky si můžeme dohledat v odborných zdrojích, neboť většina těchto rostlin je již dnes díky fytoterapeutickému boomu a honbě farmaceutických korporací za exotickými léčivkami a vidinou nemalých zisků podrobně popsaná a prozkoumaná.
Knihu si považuji mimo jiné i za silný ekologický náboj - viz text předmluvy.
Cituji:
( v souvislosti se sbírkou miliónových částek na obnovu vyhořelého divadla La Fenice)
,Tato zpráva ve mně upevňuje víru, že lidstvo je ochotno přinést za uchování svých hodnot i oběti.
Proto si nedovedu představit, že bude ještě dlouho nečinně přihlížet, jak se z pouhé krátkozraké touhy po zisku spalují cenné poķlady. Tyto poklady jsou skryty v deštních pralesích podél rovníku, které nejsou jen strojem na podnebí světa, nýbrž i knihovnou s jedinečným obsahem...." A dál si již přečtěte sami. Jak si lidstvo za uplynulé čtvrtstoletí od vydání knihy počínalo, se můžeme každým dnem přesvědčovat, stačí se podívat na časosběrné srovnávací satelitní snimky dané lokality.

10.09.2022 5 z 5

Hora ožívá - Přežila jsem výbuch sopky Sv. Heleny, 1980 Hora ožívá - Přežila jsem výbuch sopky Sv. Heleny, 1980 Lauren Tarshis

Dívčí román Hora ožívá s podtitulem Prožila jsem výbuch sopky sv. Heleny americké spisovatelky Lauren Tarshisové je dobrodružná kniha z řady "Přežil jsem". Tentokrát na rozdíl od většiny příběhů série vyprávěná z pohledu dívky - jedenactileté Jessie. Proč se spisovatelka rozhodla psát právě o výbuchu sopky sv. Heleny v r.1980? Jedná se o jednu z nejničivějších sopečných erupcí v lidských dějinách, co se týče dopadu na životní prostředí. Kromě samotného napínavého příběhu se v závěru knihy dozvíme spoustu zajímavostí o této sopce , která opakovaně soptila i po r.1980, i když ne s takovou razancí. Dnes vulkanologové vědí o sopkách mnohem více než před 40 lety i díky lekci, kterou jim uštědřila sopka Svaté Heleny.
Doporučuji jako zajímavé a poučné čtení nejen pro děti
a -náctileté.

17.08.2022 4 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Jsem absolutni " nekočkař" , ale těch 15 příběhů o kočkách a jejich lidech se mi opravdu líbilo a některé mě chytily za srdce , u jiných jsem se s chutí zasmála.
Asi nejvíce mě oslovila povídka "Svět podle Matesa" ...I diky Matesovi ( kocour vypravěčky) si uvědomuju, že penize , majetek, věk nebo třeba úspěch mají jenom takovou hodnotu, jakou jim prisoudím ..A tim i odpovídám Lenle, která je zvědavá na názor nekočkaře.
Michaela Klevisová prostě umí
psát a to zřejmě nejen detektivky.
Vlastně jsem si šla do knihovny půjčit další pokračování s inspektorem Bergmanem, knihu neměli, tak alespoň něco jiného od autorky a prosím- milé překvapení !!!

06.08.2022 5 z 5

Svatby v domě Svatby v domě Bohumil Hrabal

Poslouchala jsem jako radioknihu na pokračování
v ČRo plus. Skvělý přednes paní Zdeny Hadrbolcové podtrhl nostalgické vzpomínky autora
na toulky starou, dnes již neexistující Libní . Vyprávěno ústy jeho budoucí ženy Pipsi.
Knihu - trilogii jsem nečetla, určitě to brzy napravím.

05.08.2022 5 z 5

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Napínavý detektivní příběh se svérázným šéfinspektorem Jackem Loganem. První příběh série, doufám, že brzy u nás vyjdou další dily. Přečetla jsem na jeden zátah, doporučuji pro chvíle odpočinku. Rozuzlení mě opravdu překvapilo.

05.08.2022 5 z 5

Hřích náš každodenní Hřích náš každodenní Dominik Dán

Zatím nejlepší kniha od DD.
Velmi drsné a smutné čtení. Jako vždy, když se jedná o mučení, zneužívání a smrt dítěte.
V poslední době je téma zneužívání nezletilých chlapců katolickými kněžími velmi aktuální a dokonce je problematikou
povinného celibátu kněží nucen zabývat se i sám papež. Nejsou právě stovky zjištěných případů ve Francii a jiných zemích důkazem, kde je pes zakopán?Proč se tak neděje u pravoslavných kněží, kteří se mohou ženit?
A to, že papež zaletí do Kanady a omluvi se za tisíce odvlečených dětí domorodých obyvatel určených k nucené převýchově k obrazu božímu , po kterých se slehla zem, stačí ?
Je mi smutno za toho 13 letého chlapce a ty ostatni zmařené životy a kypí ve mné zlost!!
Nesnáším přetvářku a nechápu, jak někdo může kázat slovo boží a provádět taková svinstva.
To vše ve mně vzbudila tahle kniha a myslím, že nejsem jediná..
Dominiku, děkuji.

25.07.2022 5 z 5

Doupovské hory Doupovské hory kolektiv autorů

Opravdový skvost, záslužný počin 40 autorů, mezi nimi řada známých ( tedy mé maličkosti ) jmen botaniků, geo- a hydrologů, zoologů, klimatologů, historiků ad. odborníků. Vydala Česká geologická služba a Muzeum K.Vary r. 2016. Jedná se o první komplexní monografii, která se zabývá nejnovějšími poznatky o přírodě, krajině, ale i historii Doupovských hor. Kolektiv nadšenců na publikaci pracoval několik let a stěží by měla šanci spatřit světlo světa bez štědrých donátorů - několika měst a obcí ( za všechny Ostrov n.Ohří, Šemnice, 2 firem a 1 soukromé osoby. Kniha má velký formát téměř A4 a včetně rejstříků 545 stran !!!
Já jsem knihu před několika léty dostala od své studentky, což pokaždé, když si v ní čtu a prohlížím nádherné fotografie, náležitě oceňuji.
Stačí si přečíst zvučná jména lektorů - PhDr.Stanislav Burachovič (viz můj komentář k autorům- bohužel nás tento vzácný člověk nedávno opustil), doc. RNDr.Karel Kubát, CSc., RNDr. Jiří Sádlo ad., uvedla jsem pouze ty, které jsem měla tu čest osobně poznat.
Nádherné fotografie přírody a rostlin ( zde musím uvést jméno lokál patriota a fotomága především rostlin , mého oblíbence Ing. Stanislava Wiesera)
Doporučuji všem milovníkům naší krásné přírody, myslím, že kniha je stále k dostání.
Kdo se nechce kochat fotografiemi a pročítat zasvěcené texty, určitě ocení přílohy, které zabírají včetně rejstříků 100 stran.
Jako ochutnávku uvádím např. česko - německý seznam a podronosti obcí a sídel této oblasti- bohužel skoro polovina již zaniklých.
Dost chvály, teď je to na vás.

25.07.2022 5 z 5

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

Vynikající detektivka , již čtvrtá, moje druhá kniha sokolovského autora Antonína Mazáče.
Napínavý fiktivni příběh je zasazen do Karlových Varů. Případ nálezu torza těla označeného symbolem A v trojcípé hvězdě a kruhu se ujímá policistka Andrea Šimáčková se svým týmem. S vyšetřováním jí pomáhá přítel Akexandr Kraus,
bývalý policista a novinář. Napínavé, místy drsnější čtení-
doporučuji pro chvíle oddechu.
A karlovaráky, podobně jako mne zaujmou celkem přesné lokální reálie.

19.07.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje první kniha od Michaely Klevisové - a byla jsem mile překvapena. Napínavé, čtivé vyprávění - román i detektivka v jednom. Z komentáře Květi 62 jsem se dozvěděla, že je to první kniha ze série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem- těším se na další příběhy...

15.07.2022 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

Nevím už kolikátá moje Dánovka to je. Čtu je na přeskáčku , podle toho ,jak se mi v knihovně dostanou do ruky. Vůbec není na závadu, že příběhy nejsou chronologicky řazené, vždy si ráda přečtu o počínání téhle vydařené partičky detektivů z kanceláře 141- každý je jiný a po svém svůj. Rozlišuji akorát období před Chosém a s ním. Autor nezapře, že je profesionál s dlouholetou praxí u policie.
Série si říká o zfilmování....

10.07.2022 5 z 5

Devět rostlin touhy Devět rostlin touhy Margot Berwin

Přes veškeré výhrady k chybám v názvech popisovaných rostlin, jejich vzhledu, popisu obsahových látek a jejich působení na lidský organismus a dalších nepřesností ( na jedné straně má stejná rostlina dvě jména- uvedeno i v jednom z předešlých komentářů) jsem knihu neodložila a téměř jednim
dechem přečetla do konce. Docela originální zábavné počtení. A na přání autorky jsem si z knihy ledacos vzala.
Bylo by zajímavé si přečíst originál, mám dojem , že spousta nepřesností se vloudila chybným překladem a redaktoři se také moc nevyznamenali.

09.07.2022 3 z 5

Balady Balady Johann Wolfgang Goethe

33 balad nesmrtelného "krasoducha" J.W.Goetheho, každá jiná, každý si najde tu svou podle momentálni nálady a rozpoložení. Smutná Fialka, ale především nezapomenutelná Růžička - tu všichni známe ze školních let v originále: " Sah ein Knab' ein Röslein stehn, Röslein auf der Heiden ......už si vzpomínáte? Ta jindy krkolomná a hranatá němčina zní z Goethova pera tak libozvučně a zpěvně ( byla i zhudebněna, to si vyhledejte, můžete si dát karaoke). To , že byla inspirací skupině Ramstein , jsem se dozvěděla až tady na DK!
Překlad Otokara Fischera je jistě brilantní, ale dávám u Růžičky přednost originálu..

06.07.2022

Lékárníci mění svět Lékárníci mění svět Stanislav Havlíček

Zajímavou útlou knížku jsem po informaci v ČR plus, kde byl rozhovor s autorem magistrem farmacie Stanislavem Havlíčkem jako účastníkem mise Lékařů bez hranic ( roky jejich činnosti v Africe i jinde sleduji, občas i přispívám) , který se nějaký čas staral o skladování léků, jejich distribuci a veškerou logistiku v jisté (?) africké zemi v nelehkých místních podmínkách. Pomáhal při práci ostatním zdravotníķů. Pátrala jsem dál a zjistila, že je autorem této zajímavé knihy o 23 vynálezech, na nichž se různou měrou podíleli právě lékárníci. Vydala ČLK v příležitosti 30.výročí.
Můžete sehnat na adrese komory nebo přes některé lékárny. Já osobně přes svoji studentku pracující v jedné chebské lékárně za 200.- kč zakoupila rovnou 3 -sobě i kolegům ve škole.
Některé vynálezy jsou obecně známé, ale řada byla pro mne opravdu novinkou ( řasenka, zápalky, pralinky ad.) a zajímavým počtením.
Snad naláká úvodní moto Colina Alberta Murdocha;
" Nikdy si nepřestávejte představovat, co by se dalo vylepšit "
A mne oslovilo i úvodní věnování lékárníkům a lékárnicím pro inspiraci i jako záchranný kruh pokaždé, když začnou o smyslu svoji profese pochybovat.
(Což není v dnešní tržní době , honbou za ziskem 'nejmenovaných seskupení' žádný div - dodávám já)

02.07.2022 5 z 5

Stromy a keře Stromy a keře Ulrich Hecker

Výbornou publikaci v praktickém formátu s plastovým přebalem ocení nejen studenti při vycházce do přírody. Osvědčená edice
" Průvodce přírodou " (vyšlo již Hmyz, Houby, Ptáci) je zárukou úspěchu při určování neznámé dřeviny podle 3 základních znaků ( např. borovice lesni - šiška , jehličí , kůra). Krásné a výstižné fotografie uvedených znaků , v úvodu trochu teorie, nechybí terminologický slovníček, rejstříky. Jako bonus fotografie květů některých dřevin, kterých si ne každý všimne, neboť kvetou krátce. A také informace o ohrožených druzích, jejich ochraně a seznam další literatury o dřevinách.

27.06.2022 5 z 5

Tajemství výrobců potravin Tajemství výrobců potravin Vít Syrový

Užitečná příručka pro zákazníka, kterému není lhostejné, co všechno přijímá společně se svou stravou ( jak uvádí nadtitul útlé knížečky ). K původnímu povídání o přídavných látkách v potravinářství jsou v dalších 3 vydáních postupně přidáváné další kapitoly. V tomto, 4. tedy doplněk o dusitanech, o bio produktech, o kosmetice. Na předsádce - barevný semafor "éček". V 7.kapitole tabulky E tříděných abecedně i podle vzestupneho číslování s uvedením známky ( viz semafor).
Jelikož se jedná o seriózní publikaci , je v 6. kapitole uvedena základní použitá literatura i odkaz na internetové stránky.

27.06.2022 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

(SPOILER) Třetí případ Kate Marshallové a první velký případ soukromé detektivní kanceláře Kate a Tristana Harpera. Na žádost matky před 12 lety beze stop zmizelé novinářky Joanny Duncanové dvojice řeší odložený případ. A úspěšně- narazí na identitu seriového vraha. Napínavé čtení s nečekaným rozuzlením . Pro mne zatím nejlepší ze série. Doporučuji pro chvile oddechu

26.06.2022 5 z 5

Via lucis Via lucis Jindra Jarošová

(SPOILER) Úžasná kniha.
Poslouchala jsem jako radioknihu a pak jsem ji našla v knihovně.
Velmi poutavě napsáno, doporučuji přečíst všem fňukalům, aby se přestali vymlouvat na ztížené životní podmínky a zdůvodňovat, proč něco nejde. Při čtení jsem se snažila představit jak se té hluchoslepé dívce podařilo vyrovnat se zdravým lidem a dokonce vystudovat universitu , Ano, měla trojí štěstí, rodiče byli majetní a pomáhala ji stejně inteligentní a nadaná učitelka

16.06.2022 5 z 5