Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Herbář léčivých rostlin, 7. díl - Receptář Herbář léčivých rostlin, 7. díl - Receptář Jiří Janča

Poslední - 7.díl série Herbářů - Receptář. Vydaný v roce 1999 v nakladatelství Eminent.
Spousta receptů a rad k léčbě a ptevenci různých neduhů. Oceňuji odkazy na stránky o jednotlivých bylinách v předešlých dílech.

08.03.2021 5 z 5

Herbář léčivých rostlin, 6. díl – doplněk Herbář léčivých rostlin, 6. díl – doplněk Jiří Janča

6.díl - doplněk Herbáře léčivých rostlin autorů Janči a Zentricha obsahuje informace o u nás doposud méně známých bylinách. Škoda, že ilustrace jsou černobílé - tak dávám pouze 4*.

Herbář léčivých rostlin, 5. díl Herbář léčivých rostlin, 5. díl Jiří Janča

I tento díl Herbáře autorů Janči a Zentricha mám ve své knihovně.
Vyšel v roce 1997 v nakladatelství Eminent, skvělé ilustrace opět Magdaléna Martínková. Bylinky s počátečními písmeny T- Ž. Kromě dalších informací si zájemci o homeopatii mohou přečíst návod na přípravu homeopatických tinktur.

Herbář léčivých rostlin, 2. díl Herbář léčivých rostlin, 2. díl Jiří Janča

2. díl vynikajícího Herbáře autorů Janča, Zentrich. Pismena E-K, tak jako předešlý 1. díl a všechny další vydalo nakladelstvi Eminent s výstižnými ilustracemi Magdalény Martínkové.
Najdeme u jednotlivých léčivek i recepty na mastičky, tinktury, koupele.
Rozhodně doporučuji pořídit si celou kolekci.

Herbář léčivých rostlin, 4. díl Herbář léčivých rostlin, 4. díl Jiří Janča

4.díl oblíbené série o léčivých rostlinách autorů Janča, Zentrich, která zatim nenašla konkurenci .
Výstižný popis jednotlivých léčivek, věrné ilustrace, nechybí recepty na domácí přípravu čajových směsi, tinctur, mastiček. Každý si najde hledanou informaci - odborník i laik.
Samozřejmě mám ve své příruční "knihovničce" .

Herbář léčivých rostlin, 1. díl Herbář léčivých rostlin, 1. díl Jiří Janča

1.díl perfektně zpracované encyklopedie o léčivých rostlinách autorské dvojice JANČA, ZENTRICH, kteří již bohužel nejsou mezi námi. Výstižné ilustrace, každá léčivá rostlina zpracovaná v ustáleném
schématu. Poctivě, přehledně, čtivě a důkladně zpracováno, žádná rychlokvaška, kterých se v poslednich létech objevuje spousta.
V tomto díle pismena A-D.

Herbář léčivých rostlin, 3. díl Herbář léčivých rostlin, 3. díl Jiří Janča

Mám všech 7 doposud vydaných dílů, často si v nich vyhledávám potřebné informace.
Nejucelenější počin v oblasti léčivých rostlin u nás. Abecedně seřazené rostliny v 1.- 5. díle, v dalších pak dodatky o nově zpracovaných a receptář.

Náš ledovec se rozpouští Náš ledovec se rozpouští John P. Kotter

Útlá, velmi čtivá knížka, zvládne ji přečíst každý na ex. Vracím se k ní opakovaně, čtu si některé pasáže na přeskáčku, k tomu mě svádí krásné ilustrace protagonistů- diskutujících ve dvojicích či v týmu ( bubliny ).
Je to bajka o kolonii 268 tučňáků císařských žijících v zamrzlé Antarktidě.
Šest postav příběhu jsou jako lidé, každý je originál.
Je to příběh o odporu ke změně, která jak tušíme, musí nastat. Humorným způsobem sdělená výzva k diskuzi o těžkých, nepříjemných otázkách. Chválím autory Johna Kottera a H Holgera Rathgebera za tento počin. Každý si z jejich vyprávění může něco vzít k srdci (a činu) , ať vrcholný manažér či jednotlivec, dospělák či dítě ( večer místo pohádky? )
Na knížku jsem po letech narazila ve své dost nepřehledné knihovně a znovu se do ní ponořila - ani po 12 letech od českého překladu Jany Novotné kniha neztratila na kouzlu!! Ale apel je dnes mnohem důraznější - ledovec se opravdu rozpouští!!!
To snad vidí a chápou
i největší ignoranti s klapkami na duši a svědomí. Tak alespoň přispěji opožděným komentářem..

06.03.2021 5 z 5

Vybrané krytosemenné rostliny Vybrané krytosemenné rostliny Lenka Tomčíková

Kniha Vybrané krytosemenné rostliny autorky Lenky Tomčíkové byla vydaná v roce 1997 jako doplňkový text pro farmacruticke laboranty Institutem pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictvi v Brně ( nyní NCO, NZO ).
Na prvni pohled nijak lákavá publikace, ale mohu potvrdit, že velice užitečná nejen pro studenty, ale pro každého, kdo se o léčivé ( a jedovaté) rostliny zajímá. Brožovaná vazba, 396 stran.
Uspořádání podle čeledí vychází z učebnice "Farmaceutická botanika" autorů Balouna, Beneše a Minaříka.
Každá čeleď stručně charakterizovaná, uveden seznam zástupců léčivých rostlin česky a latinsky ( řazeno alfabeticky ). U každého taxonu pak vždy údaj o rozšíření, popis, nazev dtogy (pozn. užívané části rostliny) dle ČL 97 ,či starší verze lékopisu , použití, vlastnosti (např. sedativum ), údaj o obsahových látkách ( např. alkaloidy), poznámka ( např. další zajímavé druhy daného rodu, informace o ochraně rostliny)
Další cenné informace- slovníček odborných termínů, hlavní skupiny účinných látek v léčivých rostlinách, lékové formy z rostlinných drog, receptury lekopusnych čajových směsí podle ČSL 4,3,2, abecedně řazené rostliny podle specifických účinků ( adstringencia, antidiabetika, atd. až po vazodilatancia).Nepostradatelný rejstřík českých a latinských názvů rostlin, obsah řazený dle čeledí, použitá literatura.
Ilustrace sice jen černobílé kresby , ale s dobrou výpovědí- často s detaily na charakteristický morfoligický znak
( květ, plod).Někdy je uveden zastaralý název čeledi, např. u Sambucus nigra.
Přes menší atraktivitu pro prvočtenáře, za mne 4,5 hvězdičky, zaokrouhleno na 5 .
Ještě se dá sehnat v e-shopu NCO NZO.

05.03.2021 5 z 5

Farmakognozie Farmakognozie Jiřina Spilková

Kniha je po odborné stránce výborně zpracovaná. V textu zařazené drogy jsou uspořádány podle biogenetického původu obsahových látek. V poslední kapitole je uvedeno několik skupin členěných podle účinků a použití. Učební text je v souladu s Českým lékopisem 2009 a doplňků. Autoři uvádí i drogy významné z historického hlediska. Oceňuji uvedení základních chemických struktur obsahových látek a schémat jejich biosyntéz.
Postrádám rejstříky českých a odborných názvů, což ubírá publikaci tohoto zaměřeni na kvalitě.

04.03.2021 4 z 5

Ďábelské desatero Ďábelské desatero Jan Míka

Nic ,moc.
Čekala jsem od této knihy více.
Takový trochu slepenec..

02.03.2021 3 z 5

Zlé rostliny a další botanická zvěrstva Zlé rostliny a další botanická zvěrstva Amy Stewart

Velice zajímavě a přehledně zpracovaná publikace úspěšné autorky 4 knih o nebezpečích i krásách světa přírody Amy Stewartové zařazená mezi bestsellery New York Times.
Spisovatelka sama vlastní zahrádku s jedovatými rostlinami ve svém domě v severní Kalifornii, takže ví, o čem píše.
Kniha není suchopárně pojatá, tak jako většina odborných knih na podobné téma, čtenáře pobaví, ale i zneklidní a poučí a odradí od nebezpečného experimentování na vlastních zahradách.
Knihu obohacují úžasné Brionyho
mědilepty a originální ilustrace Jonathona Rosea.
Přehled jedovatých zahrad i Bibliografie jsou třešničkou na dortu, jakož i odkaz na databází jedovatých rostin.
Vydala Grada r. 2011v překladu Jana Roubala.
Kniha by neměla chybět v žádné knihovničce botanika , zahrádkáře i knihomola- dobrodruha.

02.03.2021 5 z 5

Paracelsus - Jeho život a doba Paracelsus - Jeho život a doba Franziskus Kerssenbrock

Paracelsus, pravým jménem Theophrastus Bombastus von Hohenheim, v Basileji v den svatého Jána, kratce po letním slunovratu se do dějin zapsal spálením díla velkého islámského lékaře Avicenny.
Tak začíná úvodní kapitola knihy spisovatele a novináře na volné noze Franziska Kerssenbrocka, žijícího ve Vídni. Tak to jsem nevěděla.....O Paracelsovi se toho mnoho napsalo, jedni ho pokládají za zakladatele farmaceutické chemie, jiní za praotce homeopatie, další za mystika a alchymistu, astrologa a teologa. Někteří za šarlatána......Byl to možná to všechno , především však teoretik i praktik, tajemstvim opředený samotář, fascinující člověk....Více se dočtete v knize vydané v českém překladu
Ivany Vízdalové v roce 2008 v nakladatelství IKAR .Kniha nepostrádá dobové ilustrace, časovou tabulku, použitou literaturu.
Dokonce rukopis jeho receptu ze dne 1.1.1527 uložený v Městském archivu Štrasburk. Byla to skutečně renesanční osobnost!
Máme dnes takové?
Hezké čtení a snad i zamyšlení...

02.03.2021 5 z 5

Co tu kvete? Origin. průvodce přírodou Co tu kvete? Origin. průvodce přírodou kolektiv autorů

Velice přehledně zpracovaná kniha německých autorů. Členění do 3 kapitol - byliny, sromy,keře, trávy.
Určování podle zbarvení květů, nechybí výklad základních botanickych termínů v úvodu , velmi dobrou výpověď má závěrečná kapitola Odborné botanické výrazy v obrazech, kde sice najdeme pár nepřesností způsobených zřejmě překladem.
Nechybí abecední rejstřík společně řazených latinských a českých názvů taxonů. Ilustrace rostlin jsou velice zdařilé, často mají lepší výpověď než fotografie, neboť zachycují celou rostlinu a je možnost srovnání podobných rostlin.
Rozhodně lze doporučit jako výborného pomocníka při určování rostlin dle Klíče ke květene ČR, pokud nemáme k dispozici živou rostlinu či herbářovou položku.
Neměla by chybět v žádné knihovničce
nejen začínajícího botanika.

Sestry Sestry Bernard Minier

Jako všechny další knihy tohoto autora napínavé čtení od začátku do konce.

Děti lesa Děti lesa Giuseppe Festa

Úžasná kniha!
Autorem je Giuseppe Festa, zpěvák a zakladatel skupiny Lingalad, environmentalní pedagog, scénárista , napsal 4 romány o zvířatech a přírodě přeložené do mnoha jazyků, tvůrce reportáží z přírody pro televizi Rai.
Kniha je dokumentárním příběhem o dvou opuštěných vlčích mládětech, o které pečuje Elisa a další dobrovolníci
záchranné stanice Monte Adone. Je velice poutavě psaná, čte se jako román, uchvátí nás kouzlo prirody Apenin. Chvílemi máme při čtení pocit, že jsme to my, ti vlci v příběhu a vnímáme svět kolem sebe vlčíma očima.
V Itálii je velice propracovaný systém záchrany divoce žijících zvířat a snahy o zpětný návrat do
přírody , což je možné pouze tehdy , když nedojde k tzv. imprintingu.
V ČR se problematikou vlků a ostatních velkých šelem zabývá řadu let především Hnutí DUHA, mimo jiné organizuje Vlčí a rysí hlídky jejichž pomocí monituruje výskyt těchto šelem na našem území. K této knize jsem se dostala díky nabídce v "Šelmím obchodu"
Kniha je obohacena o barevnou fotografickou reportáž .
Oceňuji krátký popis v projektu
zainteresovaných subjektů a uvedení kontaktů na ně.

Pouštní lékárna Pouštní lékárna Daniel Oliver Bachmann

Podtitul knihy :
Léčitelska tajemství jihoafrických Krovaku .
Autor se na dlouhé cestě pouští Namibie setkává s příslušníky různých kmenů, léčiteli znalých účinku afrických bylin, nechá se zasvětit do prastarých rituálů presahujicich dimenzi poznání evropského chápání. Kritizuje farmaceutické koncerny v jejich honbě za ziskem a drancování cenných poustnich biotopu.
Autor připomíná, že Afrika je kolébka lidstva a místo, odkud všichni pocházíme.
Pozorný a citlivý čtenář se kromě získání cenných poznatků o jednotlivých rostlinách, z nichž řada je již zařazena do poslední verze
Evropského lekopisu, musí zamyslet nad osudem původního afrického obyvatelstva a srovnat se s pocitem viny nás Evropanů. A popřemýšlet nad splácením dluhů této zemi červeného ticha.

28.12.2020 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tak jako všechny ostatní knihy autorské dvojice napínavé čtení od první stránky do konce. Po přečtení mám pocit, že jsem viděla napínavý film. Bez ohledu na časovou návaznost příběhů s komisařem Joonou Linnou
srozumitelné, bravurní, geniální!

28.12.2020 4 z 5

Nekompromisně Nekompromisně Iva Procházková

Kniha , přesto, že je to fikce, nastavuje zrcadlo dnešní době. Nedá se číst na jeden zátah, jako jiné detektivní thrillery. Nutí k zamyšlení, ať jde o generační vztahy v rodině, platnost základních pojmů jako morálka, etika, odpovědnost za vlastní skutky. Kde je hranice mezi proplouvanim
nástrahámi konzumní společnosti a zločinem pod rouškou dobrého skutku?..

28.09.2020 5 z 5

Zážitky rozvedeného muže Zážitky rozvedeného muže Ivan Galambica

Vynikající, humorné příhody.
Přečetla jsem na 2 zátahy .
Jelikož znám většinu z popisovaných lokálních reálií- tj. Hostivar, čistou náhodou jsem měla možnost potkat i autora, kterého jsem předtím vůbec neznala, o to větší je moje nadšení
o objevu nové tváře naši současné literatury. Rozhodně si přečtu vše, co Ivan Galambicu napsal

28.09.2020 5 z 5