Jordanka9 Jordanka9 komentáře u knih

Klub zabijáků Klub zabijáků Paul Finch

Moje první kniha od Paula Finche.
Napínavé čtení , svižný děj, docela jsem se pobavila. Detektiv Mark Heck je svéráz, tak trochu " Kostěj nesmrtelný ", každopádně sympaťák. O to vice mě potešilo, že kniha je součást 6 dílné série, takže se mám na co těšit....

19.12.2021 4 z 5

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

Čtivý , docela napínavý krimithriller. Jednoduchá orientace v ději, díky krátkým kapitolám.
Autorčin již několikátý počin ( detektivky, drama) , první překlad do českého jazyka .
Naivně jsem očekávala více reálií z pro mne exotického prostředí.
Můžeme se prý těšit na další 2 díly trilogie s postavami v knize ....

11.12.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Plně souhlasím s komentářem Sixao, nevystihla bych to lépe.
Čtivé jako většina Mayovek, které jsem zatím četla a ráda si přečtu další.
Zdánlivě problematika možných pandemií a jejich kombinace trochu sci-fi, ale proč ne. Máme tu omikron a mezi ptáky řádí virus ptačí chřipky- zatím nehupsnul na člověka, pokud ano, z člověka na člověka zatím?? ne. Není to cynická úvaha - to jen příroda nám vrací naše minulé i současné prohřešky..

11.12.2021 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Velmi zajímavá a čtivá detektivka z konce 20.let. Prvotina autora Jana Gardnera známého scenáristy seriálů První republika, Vyprávěj ad. Příběh amatérských detektivů Emily a rodinného komornika vydávaného za slavného detektiva ze Scotland Yardu mě opravdu pobavil svým humorným nadhledem. V pozadí reálií slavnostního otevření Barrandovských teras bratří Havlových, kdy k tanci hraje orchestr R.A. Dvorského a burácí slavnostní ohňostroj, dojde k vraždě - stopy vedou až k americké prohibici. Čtivý, poučný vhled do historie konce 20.let První republiky.Těším se na avizovaný 2.díl série Emily a kamarádi. Za mne 4,5 ⭐

16.11.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Druhá a zatím poslední kniha ze série s Kate Marshallovou.
Kate je úplně jiná než Erika , kdysi policistka, nyní profesorka na universitě, se se svým asistentem Tristanem pouští tak trochu na vlastní pést do vyšetřování příčiny smrti mladíka utopeného v elektrárenské nádrži. Chybí ji práce policistky, které se před lety musela vzdát a tak uvažuje o možnosti stát se oficiálně soukromou vyšetřovatelkou, počítá i s Tristanem. Napínavé, velice čtivé vyprávění, doporučuji.

06.11.2021 5 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

(SPOILER) První ze série danovek, moje několikátá.
Hlavní protagonista Richard Krauz se z pochůzkaře stává detektivem na oddělení vražd. Hned na začátku dostává od svých dvou nových kolegů pěkně zabrat- snaží se ho vychovat k obrazu svému. Děj se odehrává v roce 1988 - sledujeme několik dějových linií - vražda dělníka v ropné rafinerii je prvni případ eléva, sledujeme osudy vojenského pilota Viktora, dcery vědce, který emigroval, pohraničníků u Děvína - všechny mají společného nechvalného jmenovatele.Stojí za přečtení !

06.11.2021 4 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Opět napínavé čtení, i když začátek zdlouhavější.
Ale pak to přijde a jsou tu známí parťáci z mordparty a pustí se do vyšetřování. Nechybí nezbytné humorné hlášky po ránu. Občas trochu překombinované, alespoň si musíme pri čtení více namáhat mozek. Na hlavní zlounku Sáru nedojde, ale tak to bývá i v reálu- malé rybky chytí, štiky unikají. Ale i na ně jednou dojde...

17.10.2021 5 z 5

Uloupená hvězda Uloupená hvězda Ed McBain

Po letech jsem se ráda znovu setkala se Stevem Carellou a jeho parťáky z 87. revíru smyšleného velkoměsta. Ed Mc Baina a jeho detektivky mám moc ráda a většinu napsaných v minulém století jsem četla. Tento příběh napsal autor rok před svojí smrtí.
Začátek trochu zdlouhavý, ale i tak jsem knihu přečetla se zaujetím za 2 večery. Vsuvky s rozvíjejícím se milostným příběhem špekouna Ollieho byly docela milé- odhalily jeho křehkou něžnou duši.

12.10.2021 4 z 5

Ve stínu královny Ve stínu královny Ben Lotfí Chrouda

Na knihu jsem náhodou natrefila v LK a jsem docela ráda.
Trochu jsem sice zápasila s nepřehledností jmen jednotlivých postav, což se projevilo na čtivosti, ale i tak stála kniha za přečtení. Inspirovala mě k vyhledání si více informací o tzv. arabském jaru v Tunisku i dalších zemích severni Afriky i osudu hlavni postavy. Šokovalo mě, že tak nevzdélaná žena dokázala ovládnout a ožebračovat celou zemi svou chtivostí a prahnutím po majetku a nikdo ji v tom nedokázal celé roky zabránit. A to se dělo v tomto tisíciletí!

12.10.2021 3 z 5

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

Moje první kniha od Báry Nesvadbové. Dostala jsem se k ní při jedné z doprovodných akcí MFF v Karlových Varech r. 2017.
Mám dokonce milé věnování od autorky. Kniha mě napoprvé příliš neoslovila. Nedávno jsem se z nedostatku jiné četby ke knize vrátila a některé povídky mě docela zaujaly. Třeba hned ta první Dita Poslední rok mé lásky nebo Mapa vztahů. Velice oceňuji i grafiku - za ní je ta čtvrtá hvězdička

14.09.2021 4 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

(SPOILER) Moje třetí Dánovka .
Vrah se sice vypařil , což mě trochu nazlobilo, ale taková je dost často i realita, snad na něj v dalších dílech dojde.
Konec knihy to vynahradil , popis listopadových událostí z té druhé strany - náhlá přeměna VB na Policii s trochou nadsázky vyvolá úsměv.

13.09.2021 4 z 5

Desátá symfonie Desátá symfonie Joseph Gelinek

Kniha mě zaujala, zejména její hudební linie, je znát, že autor je hudební vědec. Inspirovala mě k tomu, abych si poslechla po delší době některé Beethovenovy symfonie. Detektivní zápletka je originální , děj byl napínavý. Nejvíce mě zaujaly hlavolamy s použitim notových záznamů známých pasáží hudebníkova díla.

02.09.2021 4 z 5

Šedivý Timothy Šedivý Timothy Edgar Wallace

Příjemné odpočinkové čtení z dostihového prostředí vyšší anglické společnosti. Osobní příběh Gladys a Briana se prolíná s docela napínavým dějem v pozadí spekulací a sázek. Rovněž oceňuji příjemný malý formát knihy. Na to, že je kniha napsaná téměř před 100 lety , myslím, že i dnes se podobné věci dejí, samozřejmě, že v mnohem sofistikovanější podobě...

21.08.2021 3 z 5

Všechny důležité kontakty Všechny důležité kontakty Lauren Weisberger

Zábavné nenáročné čtení z prostředí americké "vyšší společnosti". I když ten švih jako román autorky Ďábel nosí Pradu to nemělo. Hlavní postava Betty se vyžívá ve čtení harlekýnek, dokonce je členem klubu čtenářek červené knihovny. I svůj život si tak nějak maluje, na svůj věk 27 let a na to, ze má vysokoškolské vzdělání je jaksi neukotvená. Žádné veledílo, ale přesto si ráda další knihy autorky ráda přečtu.

19.08.2021 4 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Moje první kniha od Olgy Tokarczukové, nevím, jestli to byl dobrý nápad, seznámit se s tvorbou vychvalované držitelky Nobelovy ceny za literaturu 2018
právě Bizarními povídkami. V prodejně knih mezi novinkami mě zaujala svojí obálkou.
Z deseti povídek se mi libily 1.,3.,4.( Cestující, Zavařeniny, Švy ), další mě uváděly do rozpaků nebo dokonce rozladily.
Tak nevím, jestli se k nějaké další knize autorky v dohledné době odhodlám...

12.08.2021 3 z 5

Když prší jehličí Když prší jehličí Aleš Dostál

Tato kniha mě hluboce zasáhla.
Příběh lesníka Kamila a jeho boje s broukem v moravském podhůří se odvíjí od r.1992. do r.2018.
Spojení slov " kůrovcová kalamita " je stále strašákem téměř ve všech koutech naší krásné země a trápí nejednoho lesního hospodáře, ekology , vědce i milovníky našich lesů. A nutí k zamyšlení : kde je problém - v nekoordinované změně systému hospodaření s lesy, ve změně klimatu, v samotném kůrovci , v hamižnosti podnikatelů ( spíše podnikavců) dřevozpracujících firem ?
Velice mě pobouřila zmínka v knize o tom , že někteří pracovníci techto firem schválně vysypávali z lapačů brouky, aby napadli další stromy a bylo více práce. Puštěno sice jako fáma , ale dost věrohodná. Něco podobného se opakovaně stalo při likvidaci bolševníku v okolí Kladské u M.Lázní - při mechanické eradikaci si pracovníci vždy pár kousků nechali na příští rok. Lidská hloupost a krátkozrakost nezná mezí.
Držím palce všem postiženým lesům , aby se znovuzrodily, byť v jiném hábitu a pestrosti.
Plně souhlasím s komentáři předešlých dvou uživatelů .
A přeji nám všem, kteří nejsme lhostejní k tomu, co po nás zůstane dalším generacím , serióznější práci médií v této oblasti .

03.08.2021 5 z 5

Atlas liečivých rastlín a lesných plodov Atlas liečivých rastlín a lesných plodov Jindřich Krejča

I po letech neztrácí tato publikace na jedinečnosti, což nesporně svědčí o jeji vysoké kvalitě. Vynikající ilustrace Jindřicha Krejči doprovází odborné texty profesora Kresánka, který vedl dlouhá léta katedru farmakognózie Farmaceutické fakulkty University Komenského v Bratislavě. Měla jsem tu čest být před léty jeho studentkou. Dodnes je jeho jméno pojmem a patří mezi nejlepší československé farmakognosty. V odborné dráze pokračuje i jeho syn, společně napsali řadu publikací.
Pokud máte tento poklad ve své knihovně, jste šťastlivci. Atlas je nepřebernou studnicí informací a ilustrace léčivých rostlin a lesních plodů jsou natolik věrné (však jsou dílem renomovaného ilustrátora) , že i naprostý laik se snadno orientuje.

02.08.2021 5 z 5

Nezbytná opatření Nezbytná opatření Antonín Mazáč

Moje první kniha od Antonína Mazáče a rozhodně ne poslední. Česká detektivka velice čtivá a napínavá do poslední stránky.
Autora jsem doposud neznala, náhodou se mi o něm zmínil známý - jeho příbuzný - sám od něj ještě nic nečetl. Jako Karlovaračku mě samozřejmě lákaly hojně zmiňované reálie K.Var a dalších měst v okolí , poctivě jsem je sledovala- to vše dodavalo popisovanému ději další rozměr. Mohu jedině doporučit, nebudete se ani chvilku nudit. Knihu jsem zvládla za 2 dny.

01.08.2021 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

(SPOILER) Moje druhá dánovka. Napínavé zajímavé čtení , barvitý popis jednotlivých postav. Dvě roviny příběhu, ta o tom podsvětí mě bavila méně. Plně souhlasím s komentářem evineckY , že zlo nebude nikdy potrestáno. Marně jsem se ke konci knihy těšila, že by to mohlo dopadnout jinak,
ale to by bylo z říše pohádek.
Dvojici detektivů Krauze a Chosého jsem jíž znala - je to sehraná dvojka , i když každý jiného zrna, možná právě proto.
Pokud nejsou detektivové v terénu, v kanceláři se odehrává spousta humorných hlášek, je to partička k pohledání. Přibyl i ženský prvek mladá policistka Petra, která se svým analytickým myšlením nezatíženým stereotypy přispěla k vyřešení případu.
Pár nesrovnalostí by se našlo- např. to , že patolog nepřišel na to, že řez na krku oběti byl proveden několik hodin post mortem. Proto hvězdička dolů.
Rozhodně budu pokračovat ve čtení dalších knih autora.

31.07.2021 4 z 5

Rostliny strání, skal, křovin a lesů Rostliny strání, skal, křovin a lesů František Hron

Tento kapesní atlas neztrácí ani po více než 30 letech na působivosti a užitečnosti. Publikace je posledním dílem třídilného kapesního atlasu rostlin rostoucích v naší přírodě- vydalo Státní pedagogické nakladatelství. Seznámíme se se 155 druhy rostlin- velice výstižné perokresby Otakara Zejbrlika doprovází podrobné texty profesora Ing. Františka Hrona. Jako předešlé díly je i tento tematicky členěn na část obecnou a speciální. Obecná část zahrnuje fytocenologickou a fytoekologickou charakteristiku stanovišť , nechybí kapitola o chráněných rostlinách, stavu ochrany přírody, botanická charakteristika čeledí a obrysový klíč k jejich určení, tetminologický slovníček. V závěru pak uvedení nejznámějších českých a latinských synonym čeledí, použitá literatura , rejstříky názvů. Publikace má i po letech edukační přínos, po případných aktualizacích lze rozhodně doporučit.

27.07.2021 5 z 5