jirka9453 jirka9453 komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Stále dokonalost sama. :)

02.02.2020 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nesmrtelné.

28.01.2020 5 z 5

Klíč Klíč Marianne Curley

Poslední díl trilogie. Některé z negativ zmiňovaných ostatními jsem začal vnímat i já, přesto mě závěr opět bavil a splnil to, co měl - bylo mi nakonec líto, že už je konec...

Temnota Temnota Marianne Curley

Druhý díl série navázal tam, kde skončila jednička, a mě opět bavila. I Temnota mě chytila a jsem rád, že jsem na ni narazil a patří do mé knihovny :)

Vyvolený Vyvolený Marianne Curley

Osobně me kniha bavila opět po druhém přečtení po letech. Původně jsem se trochu obával, protože jsem knihu našel zařazenou ve sci-fi, které úplně neholduji, ale vyklubalo se z ní (dle mého) velmi čtivé fantasy. Za mě výborný první díl fajn série.

22.01.2020 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Nesmrtelné vyprávění, ověřené generacemi. Za mě krásná fantasy, a ačkoli jsem se k ní dostal až v dospělém věku, i tak mi měla co nabídnout. Navíc jakožto milovníkovi Tolkiena mi autor byl sympatický i přátelstvím s ním, u obou mě knížka vtáhla a svět se kolem mě rozvinul do napínavé a pestré mozaiky.

22.01.2020 5 z 5

Krvavá grófka: Alžbeta Bátoryová, fakty a výmysly Krvavá grófka: Alžbeta Bátoryová, fakty a výmysly Pavel Dvořák

Další kniha o příběhu Erzsébet Báthory, krásná zpracováním a plná informací. Rozhodně stojí za přečtení a především pro začínající badatele kolem čachtické legendy povinnost - ale jako většina knih bere vinu Báthoryové za fakt. Přitom kdoví...

01.12.2019 5 z 5

Proslulé příběhy Čtyřlístku: 1974-1976 Proslulé příběhy Čtyřlístku: 1974-1976 Ljuba Štíplová

Třetí v řadě nádherných dobrodružství legendární čtveřice :-)

28.11.2019 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Zajímavě psaná sonda do LGBT tematiky, vztahů a všeho, co můžou prožívat gay kluci, když se sžívají sami se sebou a s tím, jak se sami vidí a jak je vidí ostatní. Přečteno za dva večery. Pobavilo mě a docela se těším na kompletní muzikál v Drž mě pevně.

25.11.2019 4 z 5

Jako ten, kdo miluje knihy, divadlo i svět Harryho Pottera, jsem si Prokleté dítě nemohl nechat ujít. Příliš jsem od něj nečekal - je to přece scénář - ale jsem rád, že jsem se mýlil. Zajímavé náhledy světa kouzel spojující různá období - no proč ne?
Byl bych samozřejmě rád, kdyby se Dítě dočkaĺo plného příběhu běžné knihy pod taktovkou čistě paní Rowlingové, ale i ve svém formátu je neodmyslitelnou součástí série, které rád dám hodnocení, jako všem předchozím dílům.

17.11.2019 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Sedmá kapitola a závěr jedné z nejvíce komplexních a propracovaných sérií. Všechny dílky zapadly dohromady, osudy se uzavřely, minulost byla převyprávěna a vše, co mělo být řečeno, zaznělo. Autorce skládám obdiv, protože její sága mě chytla a nepustila, a právem patří mezi oceňovaná díla. Jsem poctěn, že jsem z té generace, která musela napjatě čekat na překlady (především pátého dílu), protože čekat se vždycky vyplatilo.

17.11.2019 5 z 5

Šestý počin v sérii opět a zase nemá chybu. A není to jen proto, že už čtenář svět kouzel zná. Noři se daleko víc do nitra, odhaluje minulost lorda Voldemorta a tajemství jeho moci... milý návrat jedné z postav z minulých dílů. A to zakončení - v době, kdy jsem četl, mě dostalo do kolen. A i to je důkazem toho, že jde o skvělou knihu - když žijete příběhy jejích postav...

14.11.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátý Harry je prvním dílem, který plně ukazuje, jak temné časy nastaly pro čarodějný svět. Ano, mnoho z toho, co tady řekli v komentáři jiní, jsem taky vnímal - a jsou věci, které bych v knize omezil. Přesto je Fénixův řád perfektní četbou a dokonalým dílkem do mozaiky celé série. Určitě jen a jen doporučuji.

14.11.2019 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Čtvrtý rok v Bradavicích. Wow. Pro mě úplná srdcovka. Byl to díl, který jsem i s jeho 570 stranami zhltnul jedním dechem - zabral mi necelý víkend a četl jsem ho za sebou pořád dokola. Byl to první díl, který se mi do ruky dostal v češtině. Nemluvě ani o ději plném napětí, zvratů a překvapení, kterým se jako nit proplétá pocit narůstajícího nebezpečí a strachu. Skvělý nástupce předchozích knih.

14.11.2019 5 z 5

Třetí díl ze série o Harrym Potterovi je pro mě osobně celkem zlomový - z pohádkové jedničky a více strašidelné, ale pořád “lehčí” dvojky dění nabírá spád, je vyspělejší a napínavější. A pro mě osobně je to i díl, který mi vždycky vysloveně uteče pod rukama (očima)... opět majstrštyk!

Teror a lži: 11. září 2001 Teror a lži: 11. září 2001 Andreas von Rétyi

Knihu jsem si koupil v období, kdy jsem se zajímal tak nějak "ode všeho o něco" - a musím říct, že je psaná stylem, který zaujme, a autor rozhodně musel mít odvahu, aby vyslovill některé myšlenky, které v knize najdete.

14.11.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Souhlasím s jedním zde uvedeným komentářem, že ač krátký, přesto odhalující příběh, se kterým si uvědomíte, že není krysa jako krysa. Trefně řečeno. Studentská četba, která mi zůstala v paměti.

První příběhy ze Zeměplochy První příběhy ze Zeměplochy Terry Pratchett

Naprosto nechápu, že jsem kdysi bral jméno Terryho Pratchetta jako sice známé, ale byl to pro mě prostě "jen autor fantasy" Ach, jak jsem byl nevidoucí... A PŘITOM ŽÁNR MILUJU. Byl to PAN spisovatel s naprosto neuvěřitelnou fantazií, břitkým humorem a skvělým smyslem pro ironii i vtáhnutí do děje. Prozatím jsem se dostal k osmi prvním knihám, ale co více dodat - Smrť a Mrakoplaš prostě vedou. Hluboká poklona i panu Kantůrkovi, protože nevím, jestli by knihy tak zazářily, nebýt Mistra překladatele. Smekám, hluboce smekám.

Modrá krv Modrá krv Mariana Komorová

Román zpracovávající především dětství a mládí hraběnky Báthory alias Čachtické paní. Nevěděl bych o ní, nedostat jí darem. Když jsem s touto tematikou začínal, hltal jsem vše, co se k životě hraběnky vázalo, a i tuhle knihu jsem vzal jedním dechem za dva dny. Dnes, s odstupem času a s mnohem větším množstvím pročtené literatury řadím knížku spíše k průměru, čtivý román, který zaujme, ale tak jako všichni se nezamýšlí nad tím, že třeba až tolik z pověsti nemusí být realita. Ve sbírce zůstává, ale nevím, zda se ještě někdy ke knížce vrátím.

14.11.2019 3 z 5

Gejša Gejša Liza Dalby

Nemohu než souhlasit s tím, že tato celkem nenápadná kniha v sobě ukrývá skvost. Vědecká práce ženy, která se rozhodla věnovat se tématice gejš - ale co více - sama se nakonec gejšou stala. Rivalita mezi gejšami, tradice odhalené tak, aby je pochopil i ten, kdo v Japonsku nikdy nebyl, historie země i vhled do mentality lidí v Zemi vycházejícího slunce. To vše v jednom je Gejša.