jirka9453 jirka9453 komentáře u knih

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Klasická sbírka, kterou jsme museli povinně číst ve školních lavicích. Narozdíl od spolužáků jsem si ale kromě úryvku v čítance přečetl sbírku celou, a ačkoliv nelze než souhlasit s její pochmurností až depresivním tónem, nezapomenu na krásné pasáže, pro které občas stojí za to si prostě klasiky připomínat. Ne nadarmo jsou velebeni.

14.11.2019 3 z 5

Systém Jóga v denním životě Systém Jóga v denním životě Paramahansa svámí Maheshwarananda

Knihu znám už od staršího vydání ještě pouze s ilustracemi, o to víc mě vtáhla nová forma, upravená do fotopodoby, ze které spíše poznáte, jestli to, jak cvičíte, je nebo není správně. Pokud tak jako já hledáte cestu, jak se rozcvičit, rozhodně sáhněte po této knížce - navíc cvičení v systému jógy v denním životě najdete v téměř každém městě, a tak máte jistotu, že se máte kam obrátit o radu nebo že najdete další lidi, kteří se rozhodli pro stejnou cestu jako Vy.

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Velmi zajímavá duchovní kniha, která od osobního vyprávění vlastního života plynule přechází do vzpomínek na život minulý a mystéria starého Egypta, na vzestup i pád lidské duše... Místy, hlavně u vysvětlování principů astrologie, jsem si musel pomoci knihou o znameních zvěrokruhů, ale o to více mě překvapilo, kolikrát mi věci při čtení náhle zapadly do sebe i s paralelou na dnešní výklady duchovních nauk. Skvělá.

14.11.2019 5 z 5

Slavné příběhy Čtyřlístku: 1971-1974 Slavné příběhy Čtyřlístku: 1971-1974 Ljuba Štíplová

Legenda pokračuje. Co více dodat.

14.11.2019 5 z 5

Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Ljuba Štíplová

Kdo by tuhle čtveřici neznal. Vyrostl jsem s nimi, i když už na novějších příbězích, ale rozhodl jsem se, že využiji této příležitosti a vrátím se s pomocí těchto souborných knih až ke kořenům českého fenomenálního komiksu. :-)

Egyptská kniha mrtvých I. Egyptská kniha mrtvých I. Jaromír Kozák

Mystické dílo, které nemá obdoby. Skvělý překlad knih, které měly sloužit zesnulým starého Egypta na onom světě. Zajímavé počtení pro badatele, zvědavce i mystiky, které dává nahlédnout do myslí dávných lidí z civilizace, která bere dech dodnes.

Na březích Nilu Na březích Nilu Jaroslav Raimund Vávra

Cestopis o nádherné zemi dávných faraonů a pyramid. Psaný je zajímavě, leč, alespoň pro mě, trochu archaickým stylem. Což naprosto chápu vzhledem k tomu, kdy byla kniha napsána, přesto mi to poněkud znesnadňovalo čtení. Jen proto jsem se rozhodl udělit tři hvězdy. Ovšem přečtěte si, ať už se chystáte Egypt navštívit anebo Vás zajímá jeho neuvěřitelně nádherná kultura a historie.

14.11.2019 3 z 5

Dopisy Olze Dopisy Olze Václav Havel

Soubor dopisů z vazeb a věznic, kterými pan Havel otevřeně, byť místy nezbytně skrytě, komunikoval se svou ženou, paní Olgou, dával jí informace i pokyny a tím se místy tak trochu mistrně vysmál systému, ale i zdroj jeho vlastních vnitřních úvah a zamyšlení. Pro ty z nás, kdo jsme se narodili "až po", místy těžká četba, kdy se snažíte vcítit do toho, co se tehdy vlastně dělo, ale přečtení určitě nelituji.

14.11.2019 4 z 5

Václav Havel - Život jako absurdní drama Václav Havel - Život jako absurdní drama Marie Formáčková

Knihu jsem četl po smrti pana prezidenta Havla, protože mě zajímalo, proč se o něm vyjadřuje tolik lidí různě. Mě osobně jako osobnost seděl a myslím, že ač měl hříchy z mládí (a kdo ne), patřil určitě k nejvýraznějším osobnostem našich novodobých dějin. A ještě k tomu, pokud Vás zajímá divadlo a absurdní drama, rozhodně patří mezi českou špičku.
Lehce psaný životopis, který rozhodně doporučuji, pokud Vám vyhovuje tento žánr nebo jste, tak jako já, z těch, co se chtějí dozvědět více o významných osobnostech naší doby.

Paměti gejši Paměti gejši Kiharu Nakamura

Stejně tak jako mnozí, i já jsem měl na začátku problém se čtením. Jakmile jsem se ale sžil se stylem, kterým autorka píše, vtáhla mě kniha do své exotické atmosféry. Rozhodně zajímavá osobnost s mnoha jedinečnými vzpomínkami a postřehy. Pokud Vás zajímá kultura Japonska nebo povolání gejši, rozhodně byste si neměli nechat ujít možnost knihu si přečíst.

O rezavém rváči a huňatém pánovi O rezavém rváči a huňatém pánovi Bohumil Říha

Nádherná kniha s chytlavým příběhem, který jsem už jako malý miloval a zůstal pro mě srdcovou záležitostí. Co více dodat...

13.11.2019 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý ročník, druhé dobrodružství, tajemno, strach, ale i oddanost a pravé přátelství - to je Tajemná komnata. Opět mistrovské, děj se pomalu přesouvá z oťukávání magického světa kolem Harryho do větší hloubky, na které celá sága stojí. Naprosto povinnost pro všechny mágy i mudly!

29.10.2019 5 z 5

Meditace Meditace Sri Chinmoy

Knížka pro ty, které zajímá duchovno, pro ty, kteří hledají svůj směr, nebo ty, kteří hledají slova Mistrů psané srozumitelně a chytlavě. Doporučuji.

29.10.2019 5 z 5

On On Elle Kennedy

Zajímavé, čtivé. Nemyslel jsem si že tuhle knížku otevřu, začnu a nakonec mě nepustí až do konce... byl jsem zvědav na něco atypického a ač mi některé pasáže zabrat daly, nevadilo mi zásadně nic.

12.09.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nebojím se říct, že jméno Harry Potter slyšel v dnešní době téměř každý. Kámen mudrců je začátkem neuvěřitelně poutavé, strhující ságy, která Vás zavede do světa postav, se kterými srostete a už vám v srdci zůstanou. Ze začátku pohádkový příběh se vyvine ve vyprávění, ktrré budete hltat se zatajeným dechem.

27.08.2019 5 z 5

Kniha je hodně zajímavý vhled do toho, co se v JE stalo. Dává nahlédnout do politického pozadí, mentality Sovětů a jejich tendenci vše tutlat, dopadu na veřejnost i svět. Jediná pro čtenáře občas těžká věc je velké množství všech možných jmen, která snadno splývají.

Nicméně jednoznačně doporučuji všem, za přečtení stojí a nejednou se dozvíte fakt, o kterém se nemluvilo...

25.08.2019 4 z 5

Hraběnka Dracula Hraběnka Dracula Tony Thorne

Pokud Vás zajímá příběh Alžběty Báthoryové, nebo odraz přelomu novověku, určitě byste se k této knížce měli dostat. Začínajícím badatelům životního dramatu čachtické paní poskytne mnoho zajímavostí, odpovědi, ale i otázek a námětů. Jen je škoda, že autor apriori bere vinu Báthoryové jako fakt. Přitom mezi řádky se dá najít i nejedna věc naznačující, že se to vše mohlo být jinak.

16.08.2019 4 z 5

Lara Croft: Tomb Raider - Kolébka života Lara Croft: Tomb Raider - Kolébka života Dave Stern

Asi záleží opravdu na úhlu pohledu, možná to bude i tím, že Tomb Raider opravdu “žeru” - ale zde zmíněnou strohost stylu psaní autora jsem nevnímal. Pro fanoušky opět povinnost, pro zvídavé mé osobní doporučení.

20.07.2019 4 z 5

Lara Croft: Tomb Raider Lara Croft: Tomb Raider Dave Stern

Povinnost pro všechny milovníky Tomb Raider série :-)

20.07.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

S ostudou přiznávám, že i když jsem o Zaklínači dobře věděl, odkládal jsem ho roky a roky. Ještě že si mě nakonec našel - jako milovník fantasy bych se musel propadnout, kdybych mu ihned nepropadl :-)

20.07.2019 5 z 5