koupit

Krysař

Autor: Viktor Dyk

Ohodnoťte knihu:
Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazu...celý obsah knihy

Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-wNw-42447.jpg 4.11070

Žánr:Literatura česká - Novely
Rok vydání:1972, rok 1. vydání v ČR/SR: 1915 ...více
Štítky:krysy, láska, smrt, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Verrrunka 07.04.2014

Škoda, že tak krátké čtení. Ale jazyk, kterým je to psáno, mě zaujal velmi.

Denisa_a 31.03.2014

Příjemná oddechovka :)

linhi22 28.03.2014

Absolutně nechápu, jak může o Krysařovi někdo napsat, že je to oddychovka. Že je knížka krátká, neznamená, že je jednoduchá. Pro mě jeden z největších klenotů literatury tý doby, jedinečná, tajemná a dost... působivá )

Ladys 23.03.2014

Kraťoučké. lehké, vynikající... A motivující

VČJKR 24.02.2014

Lehké čtení, ale nutící k zamyšlení.

Mrazulka 23.02.2014

Nádherná kniha, určitě stojí za přečtení.

kilimetr 21.02.2014

Skvělá kniha! Jakou neskutečnou moc má krysařova "píšťala". Velmi trefně zakomponované téma "volání" ideí.

Domuly 04.02.2014

Musím se přiznat, čekala jsem víc. Knížka opravdu špatná není, dobře se to čte, ale to je tak všechno. Žádné hlubší pocity ve mě bohužel nezanechala.

bookemma 31.12.2013

Nádherná kniha, četla jsem ji několikrát po sobě a naprosto mě uchvátila. Doporučuji!

Kaka.cs 29.12.2013

Knížku jsem si vybrala jako jednu z povinné četby k maturitě.
Příběh se mi dost líbil, jen místy mi přišla moc opisná. Uchvátil mě hlavně konec.

Kelíns 29.12.2013

Čte se to dobře a je tam toho hodně. Nedá se k tomu moc napsat, člověk si to musí přečíst, aby pochopil.

MonisPop 27.12.2013

Nikdy bych nevěřila, že knihy, které jsou v povinné četbě mě budou takhle bavit. Jednou z nich je i Krysař. Všechny hlavní postavy v knize jsou něčím zajímavé a příběh je moc hezký. Většinou knihy znovu nečtu, ale k téhle se klidně vrátím.

ThePetinka 09.12.2013

Mám hrozně ráda muzikál Krysař, takže jsem musela, poměrně logicky, časem dospět i k Dykově novele. Navíc, jako bonus, patří tahle kniha i do seznamu povinné četby. A je tu i další, menší bonusek - je to jen krátká povídka, která člověku zabere jedno odpoledne. Taková oddychovka na deštivou sobotu.
Krysař je tajemná osoba, nikdo o něm nic neví. V celé knize není ani jednou zmíněno, jak se vlastně jmenuje. Neví se, odkud pochází, kolik je mu let, kde přišel ke své píšťale. Je to jeden velký tajem. Což je okouzlující! Hrozně jsem doufala, že se sebere a odejde od Agnes - i když jsem věděla, že to neudělá. Přála jsem mu, aby zůstal nezměněný, tajemný, přitažlivý a větrem ošlehaný cizinec. Ale smůla…
Do toho všeho je tu rybář Sepp Jörgen. Mě vám ho bylo tak líto. Chápal pomaleji, ale tak co. Ty holky, to jak se mu smály, to mi přišlo tak opravdové, ta kruté, že jsem si u toho pobrečela.
Konec mě absolutně dostal. Četla jsem na chodbě ve škole, když jsem čekala na autobus. Několik učitelů mě vyděsilo k smrti, protože procházeli kolem mě, pochechtávajíc se, že jsem správný knihovník. A já tam brečela, že Krysař už není.
Kniha je nádherná a určitě stojí za přečtení. Navíc, pokud jí máte někdo k maturitě, je výborná, protože je krátká a dá se o ní výborně mluvit.

peterkovasona 28.11.2013

Není špatná,pro jmě spíše taková oddechovka. Nic moc velká zápletka :)

Tina.orl 24.11.2013

Přes to, že tato kniha není dlouhá, dokázal autor zachytit velice mnoho. Mně osobně přišlo zvláštní, jak se do Krysaře dívka ihned zamilovala. Jinak je v knize vyjádřeno mnoho pocitů a zajímavých rozhodnutí. Je to smutný příběh, ale opravdu stojí za to si přečíst.

Kermisee 28.10.2013

Příběh Krysaře miluji už od dětství. Jeho nešťastná láska, jeho jiná realita. Ještě víc na mě tato legenda dýchla, jelikož bydlím kousek od pozůstatků vesnice, do které mohl Krysař prý dovést hamelnský lid.
Krysařovo ztvárnění mám hned po muzikálu Dana Landy nejraději. Má složitější jazykové pochopení, ale atmosféra vypráví za všechny písmenka světa. :)

Lenna75 23.10.2013

Na to, že to bylo v povinné četbě a že jsem neočekávala mnoho, mne kniha velice příjemně překvapila. :)
Vážně krásný a smutný příběh vhodně doplněný o milostný trojúhelník (to se pak píše samo... :D) a s tragickým koncem...
Dokonce jsem se přistihla při tom, jak na smutném konci povzbuzuji hlavní hrdiny, aby udělali jiné (podle mne lepší) rozhodnutí a aby příběh dopadl šťastně... Což se mi moc často nestává... :D

kniholka 17.10.2013

Hodně silná kniha skýtající opravdový čtenářský zážitek.

Poutnice 09.10.2013

skvělá...a nejlepší je závěr

Adéla K 05.10.2013

Super knížka!

Walkyrka 26.09.2013

Musím se přiznat, že z povinné četby jsem málo co skutečně četla. Hold jsem nebyla nejpilnějším žáčkem. Ale jsem ráda, že Krysař se řadí mezi ty vyvolené knihy, které jsem otevřela. Popravdě právě život Viktora Dyka, mě přesvědčil, abych ji otevřela a začetla se do jejích stránek.

danca044 20.09.2013

Nemohu říci, že by mě kniha nějak více zaujala. Jsem ráda, že byla poměrně krátká a v některých pasážích jsem se nudila. Viktor Dyk se bohužel nezařadí do mých oblíbených spisovatelů.

remor 09.09.2013

Skvělá kniha. Četla jsem ji několikrát a určitě ještě několikrát se k ní vrátím. Nutí mě k hlasitému čtení. Poté se plně rozvine krása jazyka...

dendisek3 01.09.2013

Kniha mne opravdu zaujala =) Jako jedna z mala maturitní četby =)

petrn 26.08.2013

Do knihy jsem se pouštěl s nadšením, jelikož jsem předpokládal, že je to předloha muzikálového Krysaře. Jaké překvapení pro mě byl zjištění, že je krysař stará německá povídka, která má pravděpdobně nesčetně verzí. Bohužel jsem očekával rozhodně rozsáhlejší a jaksi osobnější pojetí vyprávění této povídky. Muzikálový krysař stále mému srdci vede. Musím ale vyzdvidnout krásu jazyka, který pan Dyk v knize použil.

seiwaa 09.08.2013

Nadčasovost poučnost jsou bez pochyby kvalitami této knihy! Ale mimo to je pro mě zmatený příběh se skrytými detaily, jimž je potřeba věnovat velká pozornost, proto se těším až novelu přečtu znovu v klidu a popřípadě změním hodnocení.

Kathyss 04.08.2013

Mě tahle kniha zrovna moc neoslovila, dočetla jsem jí jen proto, že byla k maturitě, moc mě to neohromilo.

Valentine 24.07.2013

Nadčasový příběh, který má vše, co by měl mít. Surovost, lásku, faleš, dobrá i zlá srdce, odpuštění i obětování. Všechno v dokonalé shodě s realitou.

hobelka 23.07.2013

Kniha mne opravdu pohltila a byla pro mne opravdu milým překvapením. Líbí se mi její archaičnost a ukázka chování společnosti, které se vlastně až tak moc nezměnilo..

zdazilek 17.07.2013

Příhěh byl velmi dobře napsaný, kniha se mi líbila a moc dobře se četla.

tatruszka 09.07.2013

Tohle byla moje maturitní otázka - moc mi k srdci nepřirostla :-D. Ovšem příběh zapovězené osobnosti krysaře a lásky Agnes byl pro mě velice emotivní. Myslím si, že kniha rozhodně stojí za přečtení.

Darf... 02.07.2013

Velmi působivá knížka. Četla jsem jí v rámci povinné četby na střední škole, ale to na mém pocitu z této knihy nic nezměnilo. Příběh se mi velmi líbil, a ač jsem ho znala již z dětství, tak mě Dykovo zpracování opravdu dostalo.

Sigas 30.06.2013

Tato útlá knížka podává v sérii stručných obrazů prostý, ale silný příběh plný vášně, bolesti a ztracených nadějí. Je to spíš báseň než próza, její krásný, poněkud archaický jazyk má melodii a rytmus. Pro mě velice milé překvapení.

Manifest blech 21.06.2013

Díky této knize, kterou jsem měla jako povinnou četbu jsem alespoň emocionálně dokázala cítit strach, hrůzu a nepochopení lidí minulého století. V neposlední řadě také to, jak slabší jedinci dokáží být až moc lehce ovlivnitelní.

smnpka 21.06.2013

Jako přečetl jsem to, ale nic mi to neřeklo. Po tom co jsme ve škole tento příběh poslouchali jako nahrváku mluveného čtení, počítal jsem vteřiny do konce. Nevím co tím chtěl ten anarchista říct a asi to neví nikdo když má kniha tolik výkladů.

Lady Dracula 19.06.2013

Tahle novela je velmi pěkná. Ovšem pokud se moc nesoustředíte na děj,nemáte moc šancí ho pochopit,neboť Dyk používá kolikrát slovní obraty,které je těžké přeluštit. Záhada a tajemno inspirované podle staré německé pověsti ze 13.století je tam dost patrné. Celkově je tam vidět,že Krysař je člověk ctící zásady,které však jestliže jsou porušeny, je to dost špatné...I jeho láska k Agnes je až bolestně romantická...

Thanyss 18.06.2013

Příběh jsem sice znala už odmalička, ale Dykovo zpracování mě velmi mile překvapilo. Knížka se čte lehce a krysařův příběh mě zase dojal.

Toda 13.06.2013

Krysař je moje osudová láska...

budíček 10.06.2013

Krásný a zvláštní příběh, který jsem četla už několikrát a baví mě od první do poslední stránky. Možná je škoda, že takový Krysař po světě už nechodí...

pecka02 09.06.2013

Krátký a úžasný příběh :) Ráda se k ní vracím

Skjaninka 08.06.2013

"Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař."
Dve vety, ktorými sa začal príbeh, síce krátky, ale za to pútavý, magický a nezabudnuteľný.
Príbeh, ktorý má posolstvo niekde medzi riadkami a ktorý aj napriek zdaniu jednoduchosti, má v sebe niečo zložité a nútiace sa nad ním zamyslieť.
Všetko podtrhuje nádherný Dykov štýl, ktorý robí príbeh ešte krajším, takmer dokonalým, aspoň v mojich očiach a preto bez rozmyslu ani neváham a dávam plný počet hviezd.

"Píšťala krysařova hřměla a šeptala, plakala a jásala. Slibovala nepoznané rozkoše a nezkalenou radost. A všichni, kdož slyšeli, uvěřili."

Misan1993 08.06.2013

Tak přesně tuhle knizecku jsem si vytáhl u maturity, je to pekne napsány to jo, ale pro me však jen v měřítku povinne četby ;)

Foxie 07.06.2013

Knihu jsem číst musela k maturitě. Nebylo to zas tak příšerné, ale musím říct, že to byla pro mě v audio-verzi pohádka na dobrou noc. Nedostala jsem se ani k druhé kapitole a spolehlivě mi uspala konverzace mezi Agnes a Krysařem. Byl to takový zlatý střed... měla jsem na seznamu mnohem horší knihy, ale také mnohem lepší. Nic to však nemění na tom, že autorovo smýšlení se mi příčí a to mi odrazuje od jakéhokoliv dalšího čtení. Viktor Dyk mi nesedí jako člověk a z nějakého důvodu mi to odrazuje od jeho knih.

Lady S. 31.05.2013

Kniha mě opravdu nadchla. Tuto knihu buď obdivujete nebo vás nudí, myslím že takové mezi tady ani není. Někdy mi sice vadil styl, jakým to je napsané, ale děj byl vážně skvělý.

rasputin 28.05.2013

Knihu jsem četl, aniž jsem musel. Knihu jsem dočetl, protože jsem chtěl.......a četl jsem jí 3x a určitě si jí přečtu i počtvrté. Není to severská detektivka, je to jednoduchý příběh o nás, o lidech, o našich vlastnostech a každý by se nad ní měl zamyslet, protože je stále aktuální.

_sjuu_ 27.05.2013

námět dobrý, ale kniha mě nebavila - zahození ji někam do kouta bránila akorát blížící se maturita

Kate.S 12.05.2013

Tento příběh je psán s menším nádechem tajemna a poukazuje se na to již na začátku, kde se Krysař představí jako muž beze jména. Krysařův příběh se mi velmi dobře četl, ale přesto mě v některých částech trochu nudil. Jsem ale ráda, že jsem si knihu přečetla. Nejvíce se mi líbila Krysařova píšťala a schopnost všechny omámit. Líbilo se mi, jak autor vystihl konec. Byl sice tragický, ale právě to se mi na příběhu líbilo nejvíce.

Dahlia 06.05.2013

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Rozhodně mohu doporučit.

Hendrychova.K 26.04.2013

Novelu Krysař jsem přečetla až po shlédnutí muzikálu Krysař, jejímž tvůrcem je Daniel Landa, proto jsem příběh již v podstatě znala. Muzikál se lišil v pár drobnostech, ale hlavně také v konci. Zde na konci, po smrti všech ve městě, odchází Krysař a Agnes, aby spolu žili šťastně, a také zde více vystupuje postava vypravěče-Boha, který zde nese poselství, že jsme pouze bezvýznamní tvorové, že si nevážíme svého života. Pokud bych tento muzikálový konec měla srovnat s tím v novele, pak bych dala přednost muzikálovému konci.
Novela se mi četla dobře zvláště díky krátkým kapitolám, rychlým dialogům, skoro žádnému popisu krajiny-prostředí. Nic nebylo rozvleklé, takže se novela četla jedním dechem. Díky tomu (a také zajímavému námětu) se mi novela líbila a určitě si ji ještě někdy přečtu.

Veronica 05.04.2013

I když byla knížka obsahově hubená,četla se i poněkuď složitě.Neseděl mi obrácený slovosled.

J.angel 22.03.2013

Bohužel kniha mě hodně nudila a já měla chvílema chuť jí odložit. Ale velmi dobrý námět, to se musí uznat..:)

Kachora 21.03.2013

"Kdo čeká trpělivě a odevzdaně, nedočká se ničeho."

malazluta 15.03.2013

Příklad toho, že i málo je někdy hodně. Někdo umí popsat působivý příběh o Krysaři na 100 stranách, někdo umí napsat 600 stran o ničem... tuto knihu mám opravdu ráda.

Pájice 14.03.2013

Skvělá kniha. Až jsem se divila, jak se na té troše stránek se může skrývat tak působivý příběh.

Ivinho 12.03.2013

70 stran, kterými mi proplavete jako nic, velmi brzo je také patrný konec příběhu.
Krysař je děsivá ale zajímavá postava:
„Nebudeš šťasten; ostatně, co je na tom? Štěstí není vrchol.“

Tinuse 07.03.2013

Pro mě od začátku do konce nudné. První hvězda za vydání a druhá hvězda za zajímavý děj, ale to podání mě naprosto nudilo.

Maica 05.03.2013

Vůbec jsem nečekala, že mě to bude tak bavit! Přivykla jsem i zvláštnímu stylu autorovu a teď knihu všem vřele doporučuji.

Moi-personne 31.01.2013

Krysař je jednou z mých nejoblíbenějších knih, na kterou nedám dopustit. Je velice pocitová, nabitá romantickými prvky, stejně jako rozličnými symboly. Každý, kdo se do ní opravdu ponoří, si v ní najde něco svého.

Miss Utahraptor 13.01.2013

Krátká novela vyprávějící o konci jednoho krysaře s mocnou píšťalou.
Nápad, základní dějový náčrt se mi líbil. Krysař, nebo prostě člověk na okraji společnosti, objeví smysl života v druhé osobě, citu k ní, jen proto, aby o něj vzápětí přišel. Zápletka byla celkem jednoduchá. Postavy na mne zapůsobily, jak by měly. Lakomí, pokrytečtí občané vyvolali patřičné antipatie, zatímco “ti hodní” (Sepp Jörgen, Krysař...) soucit a lítost. Myslím, že by bylo zbytečné vyčítat možná až přílišnou černobílost např. u radních, kteří jsou prostě hloupí, vypočítaví chamtivci. Vzhledem k tomu, že na mi kniha zdála jako taková andersenovská pohádka. A možná až přeháněný kontrast k pohádkám patří....
Velmi se mi líbilo vykreslení postavy doktora Fausta a jeho soukromého neviditelného šílenství, nebo také prokletí- daru vidět, co chce, nehledě na realitu.
Knížce nechybí čtivost, ani spád. Čte se jedním dechem. Sloh je poměrně jednoduchý, nikde nic nepřebývá ani nechybí. Ráda se k tomuto titulu ještě někdy vrátím.

Velká_koule_chaosu 28.12.2012

Styl psaní se mi tak zamlouval, že příběh by mohl být sebehorší a stejně by se mi kniha líbila.

Weulol 24.12.2012

Tato kniha mě velmi nudila. Asi holt nejsem na tu klasiku.

nyx 08.12.2012

Podmanivý příběh, krásně se čte.

„Chceš-li, Jӧrgene, řeknu ti celé tajemství; pro dva lidi je jen určitá míra lásky; ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl. Buď, jaký chceš; nedopusť pouze, aby tě žena měla, místo co bys měl míti ženu ty. Buď, jaký chceš; ani zlý nemusíš býti. Je to zbytečně hrubé, rybáři. Ale jsi-li dobrý, hleď se skrýti. Vstaň, Jӧrgene!“
Ale rybář sebou nepohnul. (…)
„Sbohem, Jӧrgene. Není ti pomoci,“ řekl posléze. „Nebudeš šťasten; ostatně, co je na tom? Štěstí není vrchol. Snad jsi zrozen pro něco lepšího, nejsi-li zrozen pro štěstí.“
A krysař odcházel.

Veru.nka 22.11.2012

Krásně odpočinková četba na chladný podzimní večer. Krátké, ale poutavé, zanechává v čtenáři emoce. I přes fakt, že je v seznamu povinné četby musím uznat, že se mi velmi líbila.

Domča 22.11.2012

Povinná maturitní četba, co k tomu říct...? :) Navzdory tomu, že jsem ji měla v maturitním seznamu, chtěla jsem si ji přečíst už dlouho. Řekla bych, že knížka splnila, co jsem od ní čekala. Mnohem víc fascinující pro mě ale je, kolik muzikálů a různých zpracování na základě tohodle útlého vyprávění vzniklo :)

Lenka Žofka 14.11.2012

Velice příjemný rádek do čtenářského deníku, v dobách kdy pro mě čtení bylo nutností :)

HiRes 14.10.2012

Inspirace Německou legendou Dykovi zajistila místo mezi českými literárními klasiky. Bohužel se v knize čtenář občas ztrácí, ale jinak půjčením v knihovně a přečtením nic nezkazíte. Knihá má 70 stran, tak to máte za chvíli, i když delší, než byste čekali.

p.stranska 06.10.2012

poslouchala jsem jí ´do ucha´ a bylo to velmi příjemné poslouchání cestou do práce. překvapilo mě, že ten příběh je jiný, než jsem ho znala...ale určitě ne horší

dark.ma93 27.09.2012

Moje oblíbená povinná četba :))

Daimon 24.09.2012

Knihu jsem si vybral když jsem si sbíral informace o této německé legendě. I když si zde autor legendu pro sebe trochu pozměnil, tak i tak mi přišla ve finálním podání opravdu jako výtečné dílko.

wiksi3 03.09.2012

Vybrala jsem si ji ke čtení kvůli názvu. Drastický název účel nenaplnil, ale dýchla na mě pohádková atmosféra a kniha se mi hodně zalíbila.

MissBlack 15.08.2012

Byla jsem překvapená, jak moc mě ta kniha nadchla. Nečekala jsem, že mě to tak vezme, ale vzalo a já se přistihla, že je mi celkem i líto, že skončila. I když na druhou stranu, udělat z toho 300 stránkový román, to asi ne, ztratila by to kouzlo a asi by se to příliš táhlo.

Tlapka 29.07.2012

Hodnotila bych 3,5*, kdyby to šlo. Čekala jsem trochu víc, ale nějak jsem se nedokázala do příběhu "zažrat". Možná proto, že jsem věděla, jak dopadne? Bavit mě začal příliš pozdě, až před koncem dostal spád a konec mi to všechno... no, nemůžu říct vynahradil, ale zachránil relativně kladné hodnocení této knihy.

kapllu 12.07.2012

Chvíli jsem si na Dykův styl musela zvykat. Většina povídek mě dokázala zaujmout překvapivým rozuzlením, hlavně Chřástalovo chování se nedá předvídat. Celkový dojem není špatný.

ondra1995 22.06.2012

Od knihy jsem příliš nečekal, ale dočkal jsem se poutavého příběhu.

DarkFireflies 19.06.2012

Kniha jsem, jako mnoho dalších, četla proto, že jsem ji měla na seznamu knih z povinné četby. Každopádně, i přesto mě velmi zaujala a já se do knihy téměř okamžitě začetla. Skvělý příběh! :)

oolinkaa 15.06.2012

Jsem nikdo.. Krysař!! Hezky napsané, propracované osoby!! Nakonec na tom byl stejně nejlépe postižený Jargen!!

FilipGOLF 14.06.2012

Zajímavá kniha, málo postav, ale řekne mnoho o lidech jací jsou.

Maguša 03.06.2012

Rozhodně zajímavá a obdivuhodná kniha a nelituju, že jsem ji četla, ale přesto to není podle mého gusta.

Titan24 29.04.2012

Knihu jsem si přečetl jako povinnou četbu, ale hrozně mě zklamala.
Ani na konci, když krysař vede obyvatele do propasti, mi jich není líto.
Je to šíleně monotónní, nenapíná, rozuzlení je nemastné, neslané.

Téjuš37 01.04.2012

Ke knížce jsem se dostala hlavně kvůli muzikálu Daniela Landy, ze kterého jsem byla nadšená. Pokud máte stejný důvod, do knížky se raději nepouštějte, je úplně jiná a zpracování Landy se mi líbilo mnohem více. :) Děvka Agnes, šílenec Krysař, který všechny zahubí a dement Sepp, který se zachrání jen díky tomu, že mu vše dojde pozdě.. To není můj šálek kávy, ale přelouskala jsem to celé. :)

Džizetka 18.03.2012

Chvíli mi trvalo,abych se vcítila do postav a cítila jejich rozpoložení.Na závěr musím dodat,že ta kniha něco v sobě má.

Gahanka 18.02.2012

Moc skvělé podání... Některé pasáže dost nutí k zamyšlení a odpoledne s touto knihou patřilo k mým rozhodně nejpříjemnějším :)

Gattermayerova 15.02.2012

Tuhle knihu miluji, konec mi vyrazil dech, vlastně jsem měla husí kůži. Kam se hrabou nejlepší hororové knihy od kinga u kterých mě nikdy ani nenapadlo se jen trošku bát. U této mi bylo tak nějak krásně smutno.

raisen 13.02.2012

Líbila se mi, i když si z ní po čase toho moc nepamatuji. Vybavuje se mi ponuré prostředí, které mi je velmi blízké, a hlavně s postavou Seppa (snad je to jeho jméno) jsem sympatizovala.

pufina 07.02.2012

Lituju, že má kniha pouhých 108 stran. Ale je nutno říct, že stačí "pár stran" a máme tu jedno úžasné dílo. Knihu provází nejedna moudrá myšlenka a i po těch letech je to stále aktuální..

kklarysek 16.01.2012

Četla jsem jí jako povinnou četbu, ale musím říct, že se četla opravdu dobře.

Rebekah 17.12.2011

Krysař je moje srdeční záležitost !! kdysi jsme ho poslouchali ve škole jako audionahrávku a já si u ní vytvořila takovou zvláštní atmosféru, a pokaždé co ho čtu se ta atmosféra a zvláštní pocit vrátí a to je jeden z důvodů, proč ho mám tak ráda. Také je tam nádherný příběh, bezvýhradně zbožňuji ten archaický jazyk, kterým je kniha napsaná, a Krysař (osoba) je naprosto úžasný, o Seppovi Jórgenovi ani nemluvě.... Závěrem: tato kniha rozhodně stojí za přečtení :-)

Peťanka 14.12.2011

Krásný, i když smutný příběh.

papaja 01.12.2011

Útlá kniha, ke které jsem se dostala díky povinné literatuře, sice mi trvalo než jsem se začetla, ale celkový dojem z knihy mám dobrý.

KateCullen 15.11.2011

Tak tahle mě dostala - nádhera!!

Slečna L. 25.10.2011

nadčasové dílo, které se zařadilo do mých top. ač útlá kniha o "pár" slůvkách, má něco do sebe.

krissty 16.10.2011

Tato kniha prostě nemá chybu.. Miluju krysařův způsob myšlení, miluju knihu samotnou.. Můžu jen doporučit :)

lukyli154 04.10.2011

"Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař." - již tato samotná slova zamrazí, stejně tak jako celý příběh o krysařovi a jeho lásce k Agnes.

Andulino 25.08.2011

Skvělá kniha. Viktor Dyk si umí úžasně hrát s češtinou, krásná melodie textu, krátké věty na zvýšení napětí, dlouhá krásná souvětí při popisu přírody, zkrátka úžasné! Velmi se mi líbilo, že kniha nebyla moc dlouhá, ale přesto v ní autor dokázal vyřknout mnoho myšlenek a rozvinout krásný děj s poměrně velkým množstvím postav. Po dočtení knihy jsem musela nad jednotlivými myšlenkami, ale také nad osudem krysaře a Agnes přemýšlet a přesně to by měl být autorův cíl. Také jsem četla recenzi, která zmiňuje, že Sedmihradská země mohla být také za období 1. světové války jakýmsi rájem, lidem se proto tato kniha líbila a pomáhala jim v těžké životní situaci.

WEIL 24.08.2011

Hezky napsaný a moudrý.

Míša K. 22.08.2011

Není špatná ani nějak úžasná, Dá se číst.

Ver8nika 30.07.2011

Krásná novela, četla jsem jí několikrát a vždy se k ní ráda vracím. Vyústění je dokonalé

KrvMys 11.07.2011

Krysaře jsem si vybrala jen kvůli povinné četbě, ale i tak se mi jeho příběh zalíbil. Osobně styl Viktora Dyka nemiluji, ale když se člověk dostane až na konec díla, je uchvácen nadčasovým a zajímavým příběhem.

VerčaP 27.06.2011

kniha mě nezaujala, třeba někdy jindy . . .

Addie 23.06.2011

Ne, Krysař vůbec není špatné čtení, dokonce mi nepřekážel (a byl pro mě srozumitelný) zvolený jazyk, ale kniha na mě nepůsobila uceleně (v rámci kompozice), spíš jen jako věty poskládané náhodně za sebou. Jenže moji pozornost dílo vzbudilo až cca od poloviny, což je trochu smutné.

KateCullen 20.04.2011

Perfektní kniha - dostali jsme ji jako povinnou četbu. Nejdřív jsem si říkala, že to bude nic moc, ale jakmile jsem se začetla, nedokázala jsem se odtrhnout...

Kvothe 01.04.2011

Výborná kniha, která stojí za přečtení a jejíž konec je až zničující. Krásně udělaný muzikál od Daniela Landy (určitě se zde nechci dohadovat o tom jestli je Landa neonacista nebo ne - nebudu psát svůj názor na něj, jen píšu, že se mu muzikál povedl - odhlédnu-li od druhé linky vzpoury vesničanů. Některé melodie muzikálu Krysař jsou úžasné a vystihují atmosféru knihy - Temný stín, Udeří-li bouře....)

Paulhunter´s pet 28.03.2011

Musím se přiznat, že jsem se velmi těšila a jsem trochu zklamaná. Příběh i jazyk je příjemný, ale popis mě nedokázal vtáhnout. Takže pro mě je to hezký kousek, ke ktrému se však už nemusím vracet.

Ruw 22.03.2011

Občas jsem měl sklony se trochu nudit . A jindy si nebyl příliš jistý, co chce právě autor říci. Ale ten konec, ten konec, který má punc geniality.

Pájuš 17.03.2011

zajimavý děj s rychlým spádem

Breburda 22.02.2011

Perfektní kniha, rozhodně stojí za přečtení.

swamp 02.02.2011

Pro mě naprosto krásná fatalistická kniha. Pojetí i příběh jsou zde nastíněny naprosto bravurně.

Čmoudová 31.01.2011

Knížka která někoho zaujme a někoho ne... Má dobré pasáže, ale naproti tomu i velmi slabé....

mintberry.crunch 16.01.2011

Četla jsem ji uplně s nechutí, ale ke konci jsem tomu celkem přišla na chuť..Ať žije povinná četba :D

SaKarolinka

Pro mě byla tahle knížka příšerná nuda. A ten depresivní nádech.

knedlik

"Propast není prý pouze propastí, ale je cestou."

Hadzi Halef Omar

Tato kniha je velmi krasna, docela smutna. Na konci, musim priznat, mi trochu poodsla kapka o oka.