Pomůžeme vám evidovat knihy, které se chystáte číst. Začněte zde X

Krysař

od: Viktor Dyk

Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost,...celý obsah knihy

Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 41604
Žánr:Literatura česká - Novely
Rok vydání: 1972, 1. vydání originálu: 1915 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Andy7403.05.2015

"A vaše jméno?
Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař." Tak tahle věta mě dostala hned ze začátku. Netušila jsem, co od knihy čekat, četla jsem spíše ze zvědavosti.
Nevadí mi, že to bylo čtení ponuré, smutné - ba naopak. Dokonce jsem vyhledala na netu i krysařovu písničku - zvuk píšťaly. Ne celý muzikál, to mě moc nebere, ani Daniel Landa, ale pouze zvuk té píšťaly.
To mě v duchu doprovázelo po celou dobu čtení.......
"Chceš-li, Jörgene, řeknu ti celé tajemství ... pro dva lidi je jen určitá míra lásky, ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li být milován, sám vyčerpáš všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš ničí možnost lásky, kterou bys měl brát. To ti radí krysař, který mnoho viděl.
Klasika, která mne nutí přemýšlet, jak pravdivé i v dnešní době .....

knihomolka0130.04.2015

I když to byla hodně krátká kniha, řekla toho mnoho. Prozradila nám skutečné pocity všech lidí z Hameln a nezatajovala pravdu.

SuperFrankie21.04.2015

''Milovati ženu není lepší než topiti krysy!''

Nadčasová kniha. Postava Krysaře si mě naprosto získala a zkaženost malého hanzovního města ze stránek knihy přímo prosakuje. Motiv zhrzené lásky, biblické narážky na pastýře lidí, Sodomu a Gomoru, mistrné postrkování figurek příběhu ve stylu šachového velmistra, to všechno zvládl Dyk vměstnat do tak tenké knížky. Smekám.

kotasbk08.04.2015

Nesnesitelná nuda. Už nikdy víc!

Představuje pro mě jakýsi vrchol maturitní četby - nuda, zastaralý jazyk a kde nic, tu nic. Jsem velice rád, že jsem to dočetl a musel jsem se přemlouvat, abych pokračoval. Jediné, co mi drželo při čtení byla vidina, že to brzo skončí a všichni pochcípají.

Hlubší význam to asi má, ale já jsem ho nenašel. A mým cílem ani přáním není ho nalézt, ale vys***t se na hledání.

hladko01.04.2015

Krysaře, coby povinnou četbu, jsem poslouchal v audio formě. Ač se jedná o „pouhé“ přečtení knihy vypravěčem, pocit z knihy je zásadně ovlivněn jeho projevem. Nejedná se o přímý kontakt autor - čtenář, který je sám o sobě fascinující (např. říci si: "včera ke mě promlouval Dostojevskij"), ale přibývá další informaci zprostředkovávající uzel, který má přímý vliv na pocit z díla. Čím více uzlů mezi autorem a čtenářem, tím zásadněji může dojít k ohnutí autorova prvotního záměru. (např. kniha - scénář - film a desítky individualit mající vliv na jeho konečný výsledek - kritika...). Tedy je pravděpodobné, že by můj pocit z Krysaře byl jiný, kdyby jej načetl třeba Eduard Cupák, Josef Somr, nebo nejlépe kdybych si knihu přečetl sám. Na druhou stranu, my sami máme na závěrečný pocit z knihy vliv, a v tomto případě se ani nemusí jednat o audio knihu, a to tím v jakém rozpoložení, věku, ročním období a místě ji budeme číst, vstřebávat. Přesto je kniha nádherný formát, který se většinou dokáže rozkročit nad více vnitřními polohami čtenáře. Tedy alespoň u mě to tak je, protože nejsem hltoun, který spolkne knihu za noc.
Krysař mě ale nezaujal, snad tedy také proto, že mě nezaujal projev Jiřího Dvořáka. Ale aspoň mě donutil zapřemýšlet nad formou, což je při ranní cestě vlakem do práce činnost docela příjemná. A omlouvám se všem, kteří za tímto příspěvkem hledali více informací o knize. Za trest mi nedejte palec a nechejte mě mluvit do prázdna až tam úplně dole, pod hromadou komentářového smetí. Zasloužím si to.

Alexander191828.03.2015

Tož shrnul bych to takhle ... dávejme si pozor na to, kdo nám mává, kdo nám nastavuje nohu a kdo nám mává a nastavuje nohu.

RobertRoberts27.03.2015

Smysl a obsah samozřejmě chápu, ale styl jakým je příběh napsán mne vůbec neoslovil..

Strange25.03.2015

Nevím, jak definovat tuto knížečku. Rozhodně stojí za to si ji přečíst, člověk splyne s dějem a s krysařem. Příběh je dobře vyprávěn. Kniha mě do sebe vtáhla a nepustila.

W12324.03.2015

Krásná, čtivá a smutná knížka.
"Lidé ho vidí rádi přicházet, ale ještě raději odcházet."
Krysař je velice tajemnou a samotářskou postavou. Svojí práci odvedl, ale nedostal za ní to, co si zasloužil. Byl vlastně podveden. Pomocí své kouzelné píšťaly mohl tyto nevděčné lidi potrestat. Jenže krysař našel lásku v dívce ze stejného města, a díky ní pocítil touhu se usadit a potlačit svojí touhu po pomstě.
Vedlejší postavou je zpomalený Sepp Jorgen, který hraje v této knize svojí roli.
I přes špatný konec, stojí tato knížka k přečtení.

Daniel.9505.03.2015

Má první kniha z povinné četby k maturitě, velmi skvěle napsaná kniha se zajímavým příběhem a i dnes s aktuálním poselstvím k zamyšlení na konci.

Nunee23.02.2015

Moc se mi Krysař líbil. Mám obrovskou úctu ke klasikám. Mají totiž jednu společnou vlastnost. Jsou podstatou a tím, co nám chtějí sdělit (bohužel) vždy aktuální...

Matt Baker27.01.2015

Výborně napsaný smutný příběh o lidské zkaženosti a nevděčnosti. Nádherně zpracovaný příběh o hammelnském krysaři, ze kterého by si spousta lidí v dnešní době měla vzít příklad.

Lodja23.01.2015

Jakožto malá nevycválaná gymnasistka (která ještě k tomu valnou většinu knížky přečetla cestou z tréninku) říkám, že to mělo jenom epický děj, krátké kapitoly a velké písmo, geraltovského Krysaře a zajímavý konec. Za pár let možná pochopím nějaké hlubší alegorické myšlenky, dnes si z toho odnáším jenom: NESERTE KRYSAŘE!

Plútarchos19.01.2015

Krysař, město Hameln, Agnes, Sepp Jorgen a další postavy Dykovy prózy. Krysař, původně najatý konšely města Hameln, aby zbavil město krys, se stává svědkem hříšnosti, chamtivosti, maloměšťáctví místních obyvatel. I když je sám oklamán místními radními, kteří mu odmítají následně zaplatit dohodnutou cenu za vymýcení nepříjemných krys, nepociťuje za nutné konšely potrestat. Teprve ztráta Agnes uvolňuje Krysařův hněv. Krysař bere svou píšťalu, začíná hrát tklivou píseň a odvádí všechny obyvatele města Hameln na kopec Koppel k úpatí propasti - vstupní brány do země sedmihradské. Všechny, mimo Seppa Jorgena a zapomenutého nemluvněte, kteří jdou hledat ženu, která dá dítěti napít....

Leslie73903.01.2015

Přijde mi, že na Krysaře člověk potřebuje dost pevné nervy, jistý flegmatismus kypící z Krysaře mě nepřesvědčoval o kvalitách a správnosti jeho rozhodování a myšlenka díla by tak mohla být sepsána pouze na jedné stránce.

Skip25.12.2014

Výborně napsaná kniha o lidské povaze a hlavně nevděku, který světem vládne. Ovšem ani pomsta jakéhokoliv druhu nepřinese to zpočátku očekávané rozřešení, uvolnění, pocit satisfakce… Můžeme to nazvat jakkoliv. Dykův známý román se čte jedna báseň.

LEGACY24.12.2014

Abych byl upřímný, maturitní seznam četby docela hejtuju a málokdy z něho něco chválím. Na rozdíl ale po posledním díle od Hrabala, který jede ve ''starých kolejích'', se za tento kousek musím přimluvit. I když už jsem tento příběh slyšel nespočetkrát u zkoušení neměl jsem problém se čtením. Sem za Krysaře vlastně dost rád, umí zaujmout, má to své kouzlo a ta postava Krysaře je tak krásně tajemně vykreslena.

NeznámáL23.12.2014

Povinná četba....co víc dodat.

luc400622.12.2014

Pěkný příběh, ale nevím zda se k němu budu dále vracet. Každopádně má něco do sebe:)

smejkalova.m13.12.2014

Krysař je hodně známý, člověk ho ani nemusí číst a ví, oč se tam jedná. Líbila se mi, byla hodně čtivá

Sisi1115.11.2014

Čtení mi umožnilo nádherné prožití tohoto velmi známého příběhu. Je napsán opravdu skvěle, už jen samotná slova jsou zážitek, a co potom magická síla příběhu?!

Lucy Michálková10.11.2014

Originální dílo, hezký zážitek, zajímavý příběh

Covenant07.11.2014

Viktor Dyk píše jazykem, který jakoby plynul a ani jednou neklopýtnul, nekazil něčím nepatřičným. Jako by psal hudbu.......no dobrá, tomu se nejspíš říká próza, ale vysvětlete to člověku, který se takovým věcem vyhýbal, jelikož mu je škola nutila a tím v podstatě znechutila. Postavy příběhu jsou výborně vykresleny. Skvělá je např. postava Fausta, nad kterou se opravdu nejde nepozastavit. Je to takové druhé já Krysaře, resp. jeho druhý hlas nabádající ho, aby se nebránil moci, kterou má, atd....., ale třeba je všechno jinak. Dívejte se srdcem. A pak je tu postava opožděného Seppa Jörgena, o kterém jsem dosud vůbec nevěděl, že existuje. A ta krásná poita, spojená s jeho údělem. To, ale také není pouhá postava. Žádná postava z příběhu není obyčejná. Je v tom mnohem víc. Alespoň mě se zdá, že Dyk do postav promítá určité vlastnosti lidí, jako by obsazoval role. No, stojí to opravdu za to. Jinak je ještě zajímavé, že Viktor Dyk vlastně předělal legendu o Krysaři k obrazu svému. Hypotézy původního příběhu se zaobírají většinou tím, že byli odvedeni pouze děti. Jsou jim přisuzovány také rozdílné konce. Utonutí, pohřbeny pod sesuvem půdy, vlákány do jeskyně, nebo dokonce děti ani nezemřou, protože se stanou jakýmsi výkupným. Ale nejvíc mě zaujalo připodobnění Krysaře k smrti, kdy vlastně město Hameln postihla rozsáhlá epidemie. Píše se o rané formě Černé smrti. Toto vše je opravdu zajímavé, ale Dykova verze je prostě jedinečná!

iluliacross31.10.2014

Jako jo, nebylo to špatné, ale čtení mě nijak nenadchlo a kdyby kniha nebyla povinnou četbou, rozhodně bych si jí nepřečetla.
Ale líbila si mi ta myšlenka flétny, která manipuluje lidmi. Jak by to dopadlo, kdyby někdo něco takového měl v dnešní době? Nechci si to raději ani představovat.
Když nad tím tak přemýšlím, takovéto knihy, klasika, legendy, by se snad neměly ani moc hodnotit. Takový základ, o kterém by měli mít lidé povědomí.

mája197022.10.2014

Je pěkná ale více líbil film

sislicek0811.10.2014

Velmi krásná :)

DaSmoulinka21.09.2014

Jedním slovem. Nádhera. Nechci se tady rozepisovat o knize a čím je úžasná, prostě si k ní sedněte a sami objevte její kouzlo. Je krátká, takže ani nečtenáři se nemohou chytnout výmluvy typu "je to moc dlouhé". A čtenáři? Ti co milují knihy? Neváhejte... PŘEČTĚTE SI TO! :-)... a užijte si to ;)...

Beatnice15.09.2014

Miluju tenhle příběh věčného Ahasvera, který putuje a nenachází pokoje. Neodolatelný, tajmený hrdina, jemuž se nemůžete ubránit.

1v8na08.08.2014

velice zajímavý příběh. Fascinuje mě, jak autor vylíčil všechny povahy postav ve městečku. Nejvíce se mi líbil Krysař. Strašně ráda bych chtěla vidět divadelní hru.

klaritkaa28.07.2014

Zčásti romantický, z části dramatický příběh, který vypovídá o tom, jak jsou lidé zmanipulovatelní. Jen blázen a dítě dokáže odolat všem věcem okolo, které ostatní lidi řeší. A vlastně jen blázni a děti dokáží prožívat tu nezkrývanou radost a štěstí :)