Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost,...celý text

Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 42239
Novely, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1915 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
nicol.spředevčíremHodnocení knihy 4 z 5

po Kytici a Máji asi moje nejoblíbenější povinná četba :)

JessyPitt20.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velké plus dávám, že byla kniha přiměřeně dlouhá:). Dnešní knihy mají tendenci být dost silné a nemají na to... Námět knihy ponurý, ale pěkně propracovaná psychologie postav. Přečteno za dva dny. Příjemné odpočinutí od dnešní češtiny.

Pluky14.06.2016

velmi dobře a zlehka psané, i když už je to dávno co jsem ji četl, nedá se na ni zapomenout. Krásný příběh. Mohu jen vřele doporučit

Géle B.06.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přečteno za půl dne. Opravdu jsem to nemohla odložit.

Stai31.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Klasika, rozhodně stojí za přečtení.

niki-chan28.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Miluji příběh Krysaře i s tím smutným koncem. Příběh je plynulý a styl vyprávění čtivý a chytlavý

mcleod26.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná alegorie společenského úpadku a snadných řešení navracejících spokojenost a blaho všeobecnému lidu, která však nevyhnutelně vedou do záhuby. Tato krátká próza mě stejně jako básně autora dokázala strnout... Téma staré pověsti, hlavní zápletka příběhu i způsob jeho zpracování mi tak moc připomíná má oblíbená romantická díla, až se musím ptát, zda jde jen o prostou náhodu. Už se ani nedivím, že právě Viktor Dyk v Krysaři dokázal tak výborně vystihnout vnitřní rozervanost romantismu: "Srdce jeho stalo se těžkým, jako by nosilo hoře tisíců. A stalo se lehkým, jako by nosilo jejich radost."

Alpasstyle24.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krátký dojemný příběh na zamyšlení...
Doporučuji :-)

čarokrásným snem.
Dej nám, Bože, dojít
v sedmihradskou zem!

stolbice16.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásný, poetický příběh se smutným koncem.

mart.hofmanova08.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto dokonalý a smutný příběh. Umí chytnout za srdce.

Eliot3005.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Krásný smutný příběh

Natynababina21.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Mám ráda knihy s kýblem tajemna a to přesně Krysař splňuje :) Nikdo nevysvětluje odkud přišel, jak se naučil co umí, ani co vlastně chce, ale on přitom touží jen po lásce. Krásný, poutavý příběh. Líbí se mi příběhy, kde je magie, kterou ale nemá každý a nikdo s ní nečaruje a tak, ale prostě víte, že je v tom světě je, a i tohle Krysař splňuje. Výjimečná kniha :)

petvet19.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha nebyla špatná, za přečtení určitě stojí (doporučuji k četbě k maturitě, či čtenářského deníku - dá se o ní dost mluvit). Ale jinak to můj šálek kávy není a znovu ji číst rozhodně nebudu.

Jass06.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tohle byla vážně jízda, lituji, že jsem ji (kvůli nutnosti odevzdání čtenářského deníku...) četla dost ve spěchu, protože tohle bylo vážně něco. Dříve než jsem četla jsem viděla divadelní adaptaci (Klicperovo divadlo - Hradec Králové...). No, když jsem ji viděla, tak trochu jsem si myslela, že si z nás herci utahují - celý přednes byl velmi výrazný, úderný... Jako bych to při čtení slyšela znovu recitovat, no opravdu výjimečná kniha.

NachlJ04.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha k maturitě kterou jsem přečetla a hned mě k sobě vtáhla.

Xena01127.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zvláštní kniha, nad kterou stojí se zamyslet.

ZajDa3724.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Uf, Krysař je rozhodně zvláštní kniha plná symbolů, kde je spousta věcí řečena jen v náznacích (třeba sebevražda Agnes) a kde podivný slovosled jen zdůrazňuje vypjatost situace.
Ale upřímně někdy je ta absence jakéhokoliv vysvětlení trochu na škodu. Dlouho jsem třeba přemýšlel, jestli Agnes skočila do propasti nebo se utopila v řece.
Rozhodně ale kniha s mnoha zajímavými myšlenkami.

M1ra21.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna ze skvělých knih v povinné četbě.

Rose1805.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Úžasná kniha na zamyšlení.

kolizu31.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dyk dokázal na pár listů vmáčknout tolik moudrosti, na kolik by mnohým nestačily sta stránek. Krátké, úderné věty. Prazvláštní syntax a rytmus...ale hned po první stránce jste vtaženi do města Hameln, které vás nepustí pryč, stejně jako Krysaře. Hned po dočtení posledních slov jsem věděla, že toto dílo mi v budoucnu zpříjemní ješte hodně večerů.

Radan202027.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Čteno k maturitě, ovšem je to jedna z těch opravdu dobrých knížek, kterých na tom seznamu není moc. Příběh se čte skvěle a celou dobu jsem v podstatě Krysaři fandil, aby pořádně zapískal. Konec se mi tím pádem líbil opravdu hodně.

SmallLucia25.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Rozhodně zajímavý příběh, který se mi četl dobře. Po Krysařovi jsem sáhla kvůli povinné četbě, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená.

Vlcatko33325.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nemůžu jinak než 5*. Příběh o Krysařovi mě fascinoval už od dětství, prvně jako pohádka, následně jeho muzikální zpracování od Landy. Když se mi do ruky dostala knížečka, netušila jsem že v něčem tak tenkém se může skrývat něco tak nádherného jako zpracování od Viktora Dyka (tehdy zcela netuše že je to od stejného spisovatele který napsal moji milovanou Země mluví). K maturitě samozřejmost, dokonce se na mě usmálo štěstí a Krysaře jsem si vytáhla a excelovala :)

ArtieLoony21.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedním dechem.

Nikol11716.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zajímavý příběh to ano, ale styl, jakým Dyk psal mi úplně neseděl.

Kee10.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Spíše než samotný příběh, mě nadchly myšlenky a pocity, krásně vepsané do slov. Autor s nesmírnou lehkostí vykreslil atmosféru Hamelnu, stejně jako Krysařovu osobnost. A mně nezbývá, než tleskat, protože tato útlá knížečka si rozhodně zaslouží pozornost.. :-)

Pavluška3306.01.2016

Pro mě je tahle kniha zvláštně mystická. Trochu z ní mrazí...........nebo jen mě?

thejanula02.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Pro mě takový průměr, než jsem se dokázala zorientovat v tom, jak Viktor Dyk píše, už jsem měla knihu přečtenou.

KatChiss24.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

"Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti.

Čtivá kniha se zajímavým příběhem.