Soutěž

Krysař

Autor: Viktor Dyk

Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost,...celý obsah knihy

Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 4.11221
Žánr:Literatura česká - Novely
Rok vydání:1972, rok 1. vydání v ČR/SR: 1915 ...více
Štítky:krysy, láska, smrt, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Bajulka2222 08.08.2014

...................................

1v8na 08.08.2014

velice zajímavý příběh. Fascinuje mě, jak autor vylíčil všechny povahy postav ve městečku. Nejvíce se mi líbil Krysař. Strašně ráda bych chtěla vidět divadelní hru.

klaritkaa 28.07.2014

Zčásti romantický, z části dramatický příběh, který vypovídá o tom, jak jsou lidé zmanipulovatelní. Jen blázen a dítě dokáže odolat všem věcem okolo, které ostatní lidi řeší. A vlastně jen blázni a děti dokáží prožívat tu nezkrývanou radost a štěstí :)

Isew 28.07.2014

Krysař z Hameln. Pověst, která mi přijde dostatečně známá. Nic mě tedy nenutilo, abych si jí ještě navíc přečetla. Přesto jsem se k ní přece jen dostala a vůbec nelituji. Příběh je známý, ale právě ty drobné nuance, které známé moc nejsou, byly tím pravým kořením. Setkání Krysaře a doktora Fausta v krčmě. Jejich rozhovor. Pomalý rybář Sepp Jörgen a jeho přemítání o svém osudu. Krysařovy úvahy o lásce. Prostý výtah z díla nemůže obsáhnout to, co je skryté za příběhem. Tohle by měli učit ve škole a ne po studentech chtít, aby jen zhruba věděli, o čem kniha je.

Byxy123 15.05.2014

Kniha se četla zvlášně, protože jsou nezvykle poskládadná slova. Jinak příběh a děj byly celkem dobré. :)

GeekMonkey 14.05.2014

Tahle knížka mě bavila a styl, kterým je napsána, je pro mě velmi zajímavý.
Jsem ráda, že mě na ni můj kamarád přivedl, jen mi bylo líto rybáře... Ale ten konec! )

"Dej nám, bože, dojít
v sedmihradskou zem!"

Jana_Z 25.04.2014

Tenhle příběh tak zvláštně plyne - je to jako kouzlo, které vás přenese do jiného světa. Přestože to není veselý příběh, je na něm něco uklidňujícího - možná to je osobou Krysaře, jeho přijetí života takového, jaký je. Nevím, ale prostě se mi to líbí.

Verrrunka 07.04.2014

Škoda, že tak krátké čtení. Ale jazyk, kterým je to psáno, mě zaujal velmi.

Denisa_a 31.03.2014

Příjemná oddechovka :)

linhi22 28.03.2014

Absolutně nechápu, jak může o Krysařovi někdo napsat, že je to oddychovka. Že je knížka krátká, neznamená, že je jednoduchá. Pro mě jeden z největších klenotů literatury tý doby, jedinečná, tajemná a dost... působivá )

Ladys 23.03.2014

Kraťoučké. lehké, vynikající... A motivující

VČJKR 24.02.2014

Lehké čtení, ale nutící k zamyšlení.

Mrazulka 23.02.2014

Nádherná kniha, určitě stojí za přečtení.

kilimetr 21.02.2014

Skvělá kniha! Jakou neskutečnou moc má krysařova "píšťala". Velmi trefně zakomponované téma "volání" ideí.

Domuly 04.02.2014

Musím se přiznat, čekala jsem víc. Knížka opravdu špatná není, dobře se to čte, ale to je tak všechno. Žádné hlubší pocity ve mně bohužel nezanechala.

bookemma 31.12.2013

Nádherná kniha, četla jsem ji několikrát po sobě a naprosto mě uchvátila. Doporučuji!

Kaka.cs 29.12.2013

Knížku jsem si vybrala jako jednu z povinné četby k maturitě.
Příběh se mi dost líbil, jen místy mi přišla moc opisná. Uchvátil mě hlavně konec.

Kelíns 29.12.2013

Čte se to dobře a je tam toho hodně. Nedá se k tomu moc napsat, člověk si to musí přečíst, aby pochopil.

MonisPop 27.12.2013

Nikdy bych nevěřila, že knihy, které jsou v povinné četbě mě budou takhle bavit. Jednou z nich je i Krysař. Všechny hlavní postavy v knize jsou něčím zajímavé a příběh je moc hezký. Většinou knihy znovu nečtu, ale k téhle se klidně vrátím.

ThePetinka 09.12.2013

Mám hrozně ráda muzikál Krysař, takže jsem musela, poměrně logicky, časem dospět i k Dykově novele. Navíc, jako bonus, patří tahle kniha i do seznamu povinné četby. A je tu i další, menší bonusek - je to jen krátká povídka, která člověku zabere jedno odpoledne. Taková oddychovka na deštivou sobotu.
Krysař je tajemná osoba, nikdo o něm nic neví. V celé knize není ani jednou zmíněno, jak se vlastně jmenuje. Neví se, odkud pochází, kolik je mu let, kde přišel ke své píšťale. Je to jeden velký tajem. Což je okouzlující! Hrozně jsem doufala, že se sebere a odejde od Agnes - i když jsem věděla, že to neudělá. Přála jsem mu, aby zůstal nezměněný, tajemný, přitažlivý a větrem ošlehaný cizinec. Ale smůla…
Do toho všeho je tu rybář Sepp Jörgen. Mě vám ho bylo tak líto. Chápal pomaleji, ale tak co. Ty holky, to jak se mu smály, to mi přišlo tak opravdové, ta kruté, že jsem si u toho pobrečela.
Konec mě absolutně dostal. Četla jsem na chodbě ve škole, když jsem čekala na autobus. Několik učitelů mě vyděsilo k smrti, protože procházeli kolem mě, pochechtávajíc se, že jsem správný knihovník. A já tam brečela, že Krysař už není.
Kniha je nádherná a určitě stojí za přečtení. Navíc, pokud jí máte někdo k maturitě, je výborná, protože je krátká a dá se o ní výborně mluvit.

peterkovasona 28.11.2013

Není špatná,pro jmě spíše taková oddechovka. Nic moc velká zápletka :)

Tina.orl 24.11.2013

Přes to, že tato kniha není dlouhá, dokázal autor zachytit velice mnoho. Mně osobně přišlo zvláštní, jak se do Krysaře dívka ihned zamilovala. Jinak je v knize vyjádřeno mnoho pocitů a zajímavých rozhodnutí. Je to smutný příběh, ale opravdu stojí za to si přečíst.

Kermisee 28.10.2013

Příběh Krysaře miluji už od dětství. Jeho nešťastná láska, jeho jiná realita. Ještě víc na mě tato legenda dýchla, jelikož bydlím kousek od pozůstatků vesnice, do které mohl Krysař prý dovést hamelnský lid.
Krysařovo ztvárnění mám hned po muzikálu Dana Landy nejraději. Má složitější jazykové pochopení, ale atmosféra vypráví za všechny písmenka světa. :)

Lenna75 23.10.2013

Na to, že to bylo v povinné četbě a že jsem neočekávala mnoho, mne kniha velice příjemně překvapila. :)
Vážně krásný a smutný příběh vhodně doplněný o milostný trojúhelník (to se pak píše samo... :D) a s tragickým koncem...
Dokonce jsem se přistihla při tom, jak na smutném konci povzbuzuji hlavní hrdiny, aby udělali jiné (podle mne lepší) rozhodnutí a aby příběh dopadl šťastně... Což se mi moc často nestává... :D

kniholka 17.10.2013

Hodně silná kniha skýtající opravdový čtenářský zážitek.

Poutnice 09.10.2013

skvělá...a nejlepší je závěr

Adéla K 05.10.2013

Super knížka!

Walkyrka 26.09.2013

Musím se přiznat, že z povinné četby jsem málo co skutečně četla. Hold jsem nebyla nejpilnějším žáčkem. Ale jsem ráda, že Krysař se řadí mezi ty vyvolené knihy, které jsem otevřela. Popravdě právě život Viktora Dyka, mě přesvědčil, abych ji otevřela a začetla se do jejích stránek.

danca044 20.09.2013

Nemohu říci, že by mě kniha nějak více zaujala. Jsem ráda, že byla poměrně krátká a v některých pasážích jsem se nudila. Viktor Dyk se bohužel nezařadí do mých oblíbených spisovatelů.

remor 09.09.2013

Skvělá kniha. Četla jsem ji několikrát a určitě ještě několikrát se k ní vrátím. Nutí mě k hlasitému čtení. Poté se plně rozvine krása jazyka...