Přejete si knihy?

Krysař

Autor: Viktor Dyk

Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost,...celý obsah knihy

Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 4.11349
Žánr:Literatura česká - Novely
Rok vydání: 1972, 1. vydání originálu: 1915 ...více
Štítky:krysy, láska, smrt, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Sisi1115.11.2014

Čtení mi umožnilo nádherné prožití tohoto velmi známého příběhu. Je napsán opravdu skvěle, už jen samotná slova jsou zážitek, a co potom magická síla příběhu?!

Lucy Michálková10.11.2014

Originální dílo, hezký zážitek, zajímavý příběh

Covenant07.11.2014

Viktor Dyk píše jazykem, který jakoby plynul a ani jednou neklopýtnul, nekazil něčím nepatřičným. Jako by psal hudbu.......no dobrá, tomu se nejspíš říká próza, ale vysvětlete to člověku, který se takovým věcem vyhýbal, jelikož mu je škola nutila a tím v podstatě znechutila. Postavy příběhu jsou výborně vykresleny. Skvělá je např. postava Fausta, nad kterou se opravdu nejde nepozastavit. Je to takové druhé já Krysaře, resp. jeho druhý hlas nabádající ho, aby se nebránil moci, kterou má, atd....., ale třeba je všechno jinak. Dívejte se srdcem. A pak je tu postava opožděného Seppa Jörgena, o kterém jsem dosud vůbec nevěděl, že existuje. A ta krásná poita, spojená s jeho údělem. To, ale také není pouhá postava. Žádná postava z příběhu není obyčejná. Je v tom mnohem víc. Alespoň mě se zdá, že Dyk do postav promítá určité vlastnosti lidí, jako by obsazoval role. No, stojí to opravdu za to. Jinak je ještě zajímavé, že Viktor Dyk vlastně předělal legendu o Krysaři k obrazu svému. Hypotézy původního příběhu se zaobírají většinou tím, že byli odvedeni pouze děti. Jsou jim přisuzovány také rozdílné konce. Utonutí, pohřbeny pod sesuvem půdy, vlákány do jeskyně, nebo dokonce děti ani nezemřou, protože se stanou jakýmsi výkupným. Ale nejvíc mě zaujalo připodobnění Krysaře k smrti, kdy vlastně město Hameln postihla rozsáhlá epidemie. Píše se o rané formě Černé smrti. Toto vše je opravdu zajímavé, ale Dykova verze je prostě jedinečná!

iluliacross31.10.2014

Jako jo, nebylo to špatné, ale čtení mě nijak nenadchlo a kdyby kniha nebyla povinnou četbou, rozhodně bych si jí nepřečetla.
Ale líbila si mi ta myšlenka flétny, která manipuluje lidmi. Jak by to dopadlo, kdyby někdo něco takového měl v dnešní době? Nechci si to raději ani představovat.
Když nad tím tak přemýšlím, takovéto knihy, klasika, legendy, by se snad neměly ani moc hodnotit. Takový základ, o kterém by měli mít lidé povědomí.

mája197022.10.2014

Je pěkná ale více líbil film

sislicek0811.10.2014

Velmi krásná :)

DaSmoulinka21.09.2014

Jedním slovem. Nádhera. Nechci se tady rozepisovat o knize a čím je úžasná, prostě si k ní sedněte a sami objevte její kouzlo. Je krátká, takže ani nečtenáři se nemohou chytnout výmluvy typu "je to moc dlouhé". A čtenáři? Ti co milují knihy? Neváhejte... PŘEČTĚTE SI TO! :-)... a užijte si to ;)...

Beatnice15.09.2014

Miluju tenhle příběh věčného Ahasvera, který putuje a nenachází pokoje. Neodolatelný, tajmený hrdina, jemuž se nemůžete ubránit.

Bajulka222208.08.2014

...................................

1v8na08.08.2014

velice zajímavý příběh. Fascinuje mě, jak autor vylíčil všechny povahy postav ve městečku. Nejvíce se mi líbil Krysař. Strašně ráda bych chtěla vidět divadelní hru.

klaritkaa28.07.2014

Zčásti romantický, z části dramatický příběh, který vypovídá o tom, jak jsou lidé zmanipulovatelní. Jen blázen a dítě dokáže odolat všem věcem okolo, které ostatní lidi řeší. A vlastně jen blázni a děti dokáží prožívat tu nezkrývanou radost a štěstí :)

Isew28.07.2014

Krysař z Hameln. Pověst, která mi přijde dostatečně známá. Nic mě tedy nenutilo, abych si jí ještě navíc přečetla. Přesto jsem se k ní přece jen dostala a vůbec nelituji. Příběh je známý, ale právě ty drobné nuance, které známé moc nejsou, byly tím pravým kořením. Setkání Krysaře a doktora Fausta v krčmě. Jejich rozhovor. Pomalý rybář Sepp Jörgen a jeho přemítání o svém osudu. Krysařovy úvahy o lásce. Prostý výtah z díla nemůže obsáhnout to, co je skryté za příběhem. Tohle by měli učit ve škole a ne po studentech chtít, aby jen zhruba věděli, o čem kniha je.

Byxy12315.05.2014

Kniha se četla zvlášně, protože jsou nezvykle poskládadná slova. Jinak příběh a děj byly celkem dobré. :)

GeekMonkey14.05.2014

Tahle knížka mě bavila a styl, kterým je napsána, je pro mě velmi zajímavý.
Jsem ráda, že mě na ni můj kamarád přivedl, jen mi bylo líto rybáře... Ale ten konec! )

"Dej nám, bože, dojít
v sedmihradskou zem!"

Jana_Z25.04.2014

Tenhle příběh tak zvláštně plyne - je to jako kouzlo, které vás přenese do jiného světa. Přestože to není veselý příběh, je na něm něco uklidňujícího - možná to je osobou Krysaře, jeho přijetí života takového, jaký je. Nevím, ale prostě se mi to líbí.

Verrrunka07.04.2014

Škoda, že tak krátké čtení. Ale jazyk, kterým je to psáno, mě zaujal velmi.

Denisa_a31.03.2014

Příjemná oddechovka :)

linhi2228.03.2014

Absolutně nechápu, jak může o Krysařovi někdo napsat, že je to oddychovka. Že je knížka krátká, neznamená, že je jednoduchá. Pro mě jeden z největších klenotů literatury tý doby, jedinečná, tajemná a dost... působivá )

Ladys23.03.2014

Kraťoučké. lehké, vynikající... A motivující

VČJKR24.02.2014

Lehké čtení, ale nutící k zamyšlení.

Mrazulka23.02.2014

Nádherná kniha, určitě stojí za přečtení.

kilimetr21.02.2014

Skvělá kniha! Jakou neskutečnou moc má krysařova "píšťala". Velmi trefně zakomponované téma "volání" ideí.

Domuly04.02.2014

Musím se přiznat, čekala jsem víc. Knížka opravdu špatná není, dobře se to čte, ale to je tak všechno. Žádné hlubší pocity ve mně bohužel nezanechala.

bookemma31.12.2013

Nádherná kniha, četla jsem ji několikrát po sobě a naprosto mě uchvátila. Doporučuji!

Kaka.cs29.12.2013

Knížku jsem si vybrala jako jednu z povinné četby k maturitě.
Příběh se mi dost líbil, jen místy mi přišla moc opisná. Uchvátil mě hlavně konec.

Kelíns29.12.2013

Čte se to dobře a je tam toho hodně. Nedá se k tomu moc napsat, člověk si to musí přečíst, aby pochopil.

MonisPop27.12.2013

Nikdy bych nevěřila, že knihy, které jsou v povinné četbě mě budou takhle bavit. Jednou z nich je i Krysař. Všechny hlavní postavy v knize jsou něčím zajímavé a příběh je moc hezký. Většinou knihy znovu nečtu, ale k téhle se klidně vrátím.

ThePetinka09.12.2013

Mám hrozně ráda muzikál Krysař, takže jsem musela, poměrně logicky, časem dospět i k Dykově novele. Navíc, jako bonus, patří tahle kniha i do seznamu povinné četby. A je tu i další, menší bonusek - je to jen krátká povídka, která člověku zabere jedno odpoledne. Taková oddychovka na deštivou sobotu.
Krysař je tajemná osoba, nikdo o něm nic neví. V celé knize není ani jednou zmíněno, jak se vlastně jmenuje. Neví se, odkud pochází, kolik je mu let, kde přišel ke své píšťale. Je to jeden velký tajem. Což je okouzlující! Hrozně jsem doufala, že se sebere a odejde od Agnes - i když jsem věděla, že to neudělá. Přála jsem mu, aby zůstal nezměněný, tajemný, přitažlivý a větrem ošlehaný cizinec. Ale smůla…
Do toho všeho je tu rybář Sepp Jörgen. Mě vám ho bylo tak líto. Chápal pomaleji, ale tak co. Ty holky, to jak se mu smály, to mi přišlo tak opravdové, ta kruté, že jsem si u toho pobrečela.
Konec mě absolutně dostal. Četla jsem na chodbě ve škole, když jsem čekala na autobus. Několik učitelů mě vyděsilo k smrti, protože procházeli kolem mě, pochechtávajíc se, že jsem správný knihovník. A já tam brečela, že Krysař už není.
Kniha je nádherná a určitě stojí za přečtení. Navíc, pokud jí máte někdo k maturitě, je výborná, protože je krátká a dá se o ní výborně mluvit.

peterkovasona28.11.2013

Není špatná,pro jmě spíše taková oddechovka. Nic moc velká zápletka :)

Tina.orl24.11.2013

Přes to, že tato kniha není dlouhá, dokázal autor zachytit velice mnoho. Mně osobně přišlo zvláštní, jak se do Krysaře dívka ihned zamilovala. Jinak je v knize vyjádřeno mnoho pocitů a zajímavých rozhodnutí. Je to smutný příběh, ale opravdu stojí za to si přečíst.