Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X
Hodnotit

Krysař

od: Viktor Dyk

Krysař
Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost,...celý obsah knihy

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává.
Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 41859
Žánr:
Literatura česká - Novely
Rok vydání: 1972, 1. vydání originálu: 1915 ...více
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Tauriel24.11.2015

Ne každému se bude líbit styl jakým Dyk píše (já z toho nejsem nadšená, ale ani mi výrazně nevadí), ale musím uznat, že příběh o Krysaři a městečku Hammeln zpracoval opravdu podařeně. Dýchne u toho na člověka atmosféra a já nemohla jinak a opravdu jsem s Krysařem soucítila a chápala jeho hněv a pomstu.

Lucie1822.11.2015

Knihu mám v povinné četbě k maturitě a mohu říct, že mě velmi ohromila. Přečetla jsem jí za dvě hodiny a četla se sama... Doporučuji!

papi15.11.2015

Čekala jsem něco trochu jiného a asi i lepšího :)

Lemon04.11.2015

Velice zajímavá kniha, ať už mluvím o stylu nebo o příběhu. Kniha mě zaujala, i když bylo náročné ji přečíst, protože se mi staročeština hůře čte, ale to si myslím, že asi každému. Knihu doporučuji. :)

Schullerka02.11.2015

Příběh se mi líbil, ale první půlka téhle útlé knížky se mi docela špatně četla. I tak jsem Krysaře přečetla na jeden zátah. Hodnotím 'jenom' třemi hvězdami kvůli stylu psaní, který mi nesedl, ale taky kvůli pocitu, že původní pověst o Krysaři s Hammelnu by se mi líbila víc. Dyk vlastně příběh obohatil jenom o romantickou linku, která mě ani tak nezaujala.

Lumine10.10.2015

Ano Konečně knížka z povinné četby, která se dá číst i dobrovolně!

I když to místy bylo takové... táhlé, tak to bylo zajímavé. Něco se tam stále dělo.
Podtrženo, sečteno. Knížka má 5* na seznamu povinné četby, ale obecně jí dávám 4*.

ttpnkov03.10.2015

Z hodin literatury jsem věděla, do čeho jdu. Ovšem nečekala jsem, že se mi bude kniha takhle líbit. Děj je jednoduchý, není zbytečně zdlouhavý a přesto krásně zobrazí ty "ovčí" lidské vlastnosti a sílu vědomí naší síly. No já jsem spokojená.

lenka104802.10.2015

Knihu jsem měla k maturitní četbě a musím říct, že se mi velmi líbila. Symbolika, super. Autor skvěle vystihl lidskou zkaženost. Myslím, že to alespon někoho donutí se nad tím zamyslet.. :)

Salwator28.09.2015

Žádná kniha na mě nikdy tak nezapůsobila. Lidi jsou doopravdy jen hloupé ovce, vedené do propasti.

nikdonekdy26.09.2015

Jelikož to bylo téma mé praktické maturity, tak jsem se prokousala touto knihou a musím říct, že mě dost bavila a hlavně mě donutilo se nad ní pořádně zamyslet a musím říct, že mě dost bavila a hlavně jsem si tuto knihu vytáhla i u maturity z češtiny a odmaturovala jsem, takže ji proto miluju!

exinix22.09.2015

Poměrně krátká ale zbytečně složitá kniha.

raszagal11.09.2015

Klasika, která mě velmi bavila.

Tyrkys06.09.2015

Skvěle napsáno. Musím však říct, že krásu textu jsem začala vnímat až při poslechu audio knihy. A až poté jsem tuto knihu docenila i v psaném textu.

aleachim1213.08.2015

V rámci povinné četby jsem musela tuto knihu přečíst, ale nijak moc mě nezaujala. Na druhou stranu je dost krátká a byla tudíž rychle za mnou.

TallulahDragon10.08.2015

Krysař přichází do Hammeln jako Nikdo. Chladný muž se zamiluje a vplétá se do sítí citů, které si dlouhá léta nepřipouštěl. Je rozrušený a pohnut osudem své milé nechá flétnu znít ulicemi města, kde smí konečně svrhnout z ramen veškerá břemena, jimiž ho osud obtěžkal.
Velmi hluboký příběh pro toho, kdo umí číst mezi řádky.

lushi20.06.2015

Zpracování pověsti, kterou všichni nějakým způsobem známe. Dyk píše lehce, příběh je dramatický a dějově nasycený. Jedno z nejlepších děl, které jsem si vybrala k maturitě.

kacenka720605.06.2015

Kniha se necetla nejlip, ale byla rychle prectena.

Cathy001.06.2015

Hrozna nuda, štěstí že je tahle novela tak krátka, jinak bych ji ani nedočetla...

Dep829.05.2015

Realita se vždy liší od našich vytoužených ideálů. Je chybou slepě následovat sladkou hudbu svých snů vedoucí nás až do propasti nicoty. Nestaňme se rytíři chiméry, neztraťme symbol života, nezapomeňme sami sebe, jinak zbyde jen smrt. Smířením se s realitou dáme vyrůst lepšímu člověku, nové naději a světlejším zítřkům.

Maverick23.05.2015

Krátké a nenáročné čtení. K maturitě ideální!

Andy7403.05.2015

"A vaše jméno?
Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař." Tak tahle věta mě dostala hned ze začátku. Netušila jsem, co od knihy čekat, četla jsem spíše ze zvědavosti.
Nevadí mi, že to bylo čtení ponuré, smutné - ba naopak. Dokonce jsem vyhledala na netu i krysařovu písničku - zvuk píšťaly. Ne celý muzikál, to mě moc nebere, ani Daniel Landa, ale pouze zvuk té píšťaly.
To mě v duchu doprovázelo po celou dobu čtení.......
"Chceš-li, Jörgene, řeknu ti celé tajemství ... pro dva lidi je jen určitá míra lásky, ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li být milován, sám vyčerpáš všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš ničí možnost lásky, kterou bys měl brát. To ti radí krysař, který mnoho viděl.
Klasika, která mne nutí přemýšlet, jak pravdivé i v dnešní době .....

knihomolka0130.04.2015

I když to byla hodně krátká kniha, řekla toho mnoho. Prozradila nám skutečné pocity všech lidí z Hameln a nezatajovala pravdu.

SuperFrankie21.04.2015

''Milovati ženu není lepší než topiti krysy!''

Nadčasová kniha. Postava Krysaře si mě naprosto získala a zkaženost malého hanzovního města ze stránek knihy přímo prosakuje. Motiv zhrzené lásky, biblické narážky na pastýře lidí, Sodomu a Gomoru, mistrné postrkování figurek příběhu ve stylu šachového velmistra, to všechno zvládl Dyk vměstnat do tak tenké knížky. Smekám.

kotasbk08.04.2015

Nesnesitelná nuda. Už nikdy víc!

Představuje pro mě jakýsi vrchol maturitní četby - nuda, zastaralý jazyk a kde nic, tu nic. Jsem velice rád, že jsem to dočetl a musel jsem se přemlouvat, abych pokračoval. Jediné, co mi drželo při čtení byla vidina, že to brzo skončí a všichni pochcípají.

Hlubší význam to asi má, ale já jsem ho nenašel. A mým cílem ani přáním není ho nalézt, ale vys***t se na hledání.

hladko01.04.2015

Krysaře, coby povinnou četbu, jsem poslouchal v audio formě. Ač se jedná o „pouhé“ přečtení knihy vypravěčem, pocit z knihy je zásadně ovlivněn jeho projevem. Nejedná se o přímý kontakt autor - čtenář, který je sám o sobě fascinující (např. říci si: "včera ke mě promlouval Dostojevskij"), ale přibývá další informaci zprostředkovávající uzel, který má přímý vliv na pocit z díla. Čím více uzlů mezi autorem a čtenářem, tím zásadněji může dojít k ohnutí autorova prvotního záměru. (např. kniha - scénář - film a desítky individualit mající vliv na jeho konečný výsledek - kritika...). Tedy je pravděpodobné, že by můj pocit z Krysaře byl jiný, kdyby jej načetl třeba Eduard Cupák, Josef Somr, nebo nejlépe kdybych si knihu přečetl sám. Na druhou stranu, my sami máme na závěrečný pocit z knihy vliv, a v tomto případě se ani nemusí jednat o audio knihu, a to tím v jakém rozpoložení, věku, ročním období a místě ji budeme číst, vstřebávat. Přesto je kniha nádherný formát, který se většinou dokáže rozkročit nad více vnitřními polohami čtenáře. Tedy alespoň u mě to tak je, protože nejsem hltoun, který spolkne knihu za noc.
Krysař mě ale nezaujal, snad tedy také proto, že mě nezaujal projev Jiřího Dvořáka. Ale aspoň mě donutil zapřemýšlet nad formou, což je při ranní cestě vlakem do práce činnost docela příjemná. A omlouvám se všem, kteří za tímto příspěvkem hledali více informací o knize. Za trest mi nedejte palec a nechejte mě mluvit do prázdna až tam úplně dole, pod hromadou komentářového smetí. Zasloužím si to.

Alexander191828.03.2015

Tož shrnul bych to takhle ... dávejme si pozor na to, kdo nám mává, kdo nám nastavuje nohu a kdo nám mává a nastavuje nohu.

RobertRoberts27.03.2015

Smysl a obsah samozřejmě chápu, ale styl jakým je příběh napsán mne vůbec neoslovil..

Strange25.03.2015

Nevím, jak definovat tuto knížečku. Rozhodně stojí za to si ji přečíst, člověk splyne s dějem a s krysařem. Příběh je dobře vyprávěn. Kniha mě do sebe vtáhla a nepustila.

W12324.03.2015

Krásná, čtivá a smutná knížka.
"Lidé ho vidí rádi přicházet, ale ještě raději odcházet."
Krysař je velice tajemnou a samotářskou postavou. Svojí práci odvedl, ale nedostal za ní to, co si zasloužil. Byl vlastně podveden. Pomocí své kouzelné píšťaly mohl tyto nevděčné lidi potrestat. Jenže krysař našel lásku v dívce ze stejného města, a díky ní pocítil touhu se usadit a potlačit svojí touhu po pomstě.
Vedlejší postavou je zpomalený Sepp Jorgen, který hraje v této knize svojí roli.
I přes špatný konec, stojí tato knížka k přečtení.

Daniel.9505.03.2015

Má první kniha z povinné četby k maturitě, velmi skvěle napsaná kniha se zajímavým příběhem a i dnes s aktuálním poselstvím k zamyšlení na konci.

Autor a jeho další knihy:

V. Dyk

Viktor Dyk

(Česká republika, 1877 - 1931)

Všechny knihy autora

Štítky:

krysy, láska, smrt, zfilmováno