Soutěž
Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X

Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinavý hlodavci nejsou jedinou špínou ve městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost,...celý obsah knihy

Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 41999
Novely, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1915 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Rose1805.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Úžasná kniha na zamyšlení.

kolizu31.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dyk dokázal na pár listů vmáčknout tolik moudrosti, na kolik by mnohým nestačily sta stránek. Krátké, úderné věty. Prazvláštní syntax a rytmus...ale hned po první stránce jste vtaženi do města Hameln, které vás nepustí pryč, stejně jako Krysaře. Hned po dočtení posledních slov jsem věděla, že toto dílo mi v budoucnu zpříjemní ješte hodně večerů.

Radan202027.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Čteno k maturitě, ovšem je to jedna z těch opravdu dobrých knížek, kterých na tom seznamu není moc. Příběh se čte skvěle a celou dobu jsem v podstatě Krysaři fandil, aby pořádně zapískal. Konec se mi tím pádem líbil opravdu hodně.

SmallLucia25.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Rozhodně zajímavý příběh, který se mi četl dobře. Po Krysařovi jsem sáhla kvůli povinné četbě, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená.

Vlcatko33325.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nemůžu jinak než 5*. Příběh o Krysařovi mě fascinoval už od dětství, prvně jako pohádka, následně jeho muzikální zpracování od Landy. Když se mi do ruky dostala knížečka, netušila jsem že v něčem tak tenkém se může skrývat něco tak nádherného jako zpracování od Viktora Dyka (tehdy zcela netuše že je to od stejného spisovatele který napsal moji milovanou Země mluví). K maturitě samozřejmost, dokonce se na mě usmálo štěstí a Krysaře jsem si vytáhla a excelovala :)

ArtieLoony21.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedním dechem.

Nikol11716.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zajímavý příběh to ano, ale styl, jakým Dyk psal mi úplně neseděl.

Kee10.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Spíše než samotný příběh, mě nadchly myšlenky a pocity, krásně vepsané do slov. Autor s nesmírnou lehkostí vykreslil atmosféru Hamelnu, stejně jako Krysařovu osobnost. A mně nezbývá, než tleskat, protože tato útlá knížečka si rozhodně zaslouží pozornost.. :-)

Pavluška3306.01.2016

Pro mě je tahle kniha zvláštně mystická. Trochu z ní mrazí...........nebo jen mě?

thejanula02.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Pro mě takový průměr, než jsem se dokázala zorientovat v tom, jak Viktor Dyk píše, už jsem měla knihu přečtenou.

KatChiss24.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

"Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti.

Čtivá kniha se zajímavým příběhem.

AdélaV.08.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

"- jsem minulost, pravil hlas.
- jsem budoucnost, odpovídal jiný.
- jsem krásná, mluvila minulost.
- budu krásnější, slibovala budoucnost.
- měla jsem vše: úsměvy, slzy, sen i procitnutí, děla minulost.
- budu mít vše: úsměvy, slzy, sen i procitnutí, řekla budoucnost.
Mezi hovorem minulosti a budoucnosti - jaká to přítomnost!"
Já mám tu knížku prostě ráda!!!

Tauriel24.11.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Ne každému se bude líbit styl jakým Dyk píše (já z toho nejsem nadšená, ale ani mi výrazně nevadí), ale musím uznat, že příběh o Krysaři a městečku Hammeln zpracoval opravdu podařeně. Dýchne u toho na člověka atmosféra a já nemohla jinak a opravdu jsem s Krysařem soucítila a chápala jeho hněv a pomstu.

Lucie1822.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu mám v povinné četbě k maturitě a mohu říct, že mě velmi ohromila. Přečetla jsem jí za dvě hodiny a četla se sama... Doporučuji!

papi15.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Čekala jsem něco trochu jiného a asi i lepšího :)

Lemon04.11.2015

Velice zajímavá kniha, ať už mluvím o stylu nebo o příběhu. Kniha mě zaujala, i když bylo náročné ji přečíst, protože se mi staročeština hůře čte, ale to si myslím, že asi každému. Knihu doporučuji. :)

Schullerka02.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Příběh se mi líbil, ale první půlka téhle útlé knížky se mi docela špatně četla. I tak jsem Krysaře přečetla na jeden zátah. Hodnotím 'jenom' třemi hvězdami kvůli stylu psaní, který mi nesedl, ale taky kvůli pocitu, že původní pověst o Krysaři s Hammelnu by se mi líbila víc. Dyk vlastně příběh obohatil jenom o romantickou linku, která mě ani tak nezaujala.

Lumine10.10.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Ano Konečně knížka z povinné četby, která se dá číst i dobrovolně!

I když to místy bylo takové... táhlé, tak to bylo zajímavé. Něco se tam stále dělo.
Podtrženo, sečteno. Knížka má 5* na seznamu povinné četby, ale obecně jí dávám 4*.

ttpnkov03.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Z hodin literatury jsem věděla, do čeho jdu. Ovšem nečekala jsem, že se mi bude kniha takhle líbit. Děj je jednoduchý, není zbytečně zdlouhavý a přesto krásně zobrazí ty "ovčí" lidské vlastnosti a sílu vědomí naší síly. No já jsem spokojená.

lenka104802.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem měla k maturitní četbě a musím říct, že se mi velmi líbila. Symbolika, super. Autor skvěle vystihl lidskou zkaženost. Myslím, že to alespon někoho donutí se nad tím zamyslet.. :)

Salwator28.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Žádná kniha na mě nikdy tak nezapůsobila. Lidi jsou doopravdy jen hloupé ovce, vedené do propasti.

exinix22.09.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Poměrně krátká ale zbytečně složitá kniha.

raszagal11.09.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Klasika, která mě velmi bavila.

Tyrkys06.09.2015

Skvěle napsáno. Musím však říct, že krásu textu jsem začala vnímat až při poslechu audio knihy. A až poté jsem tuto knihu docenila i v psaném textu.

aleachim1213.08.2015Hodnocení knihy 2 z 5

V rámci povinné četby jsem musela tuto knihu přečíst, ale nijak moc mě nezaujala. Na druhou stranu je dost krátká a byla tudíž rychle za mnou.

TallulahDragon10.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Krysař přichází do Hammeln jako Nikdo. Chladný muž se zamiluje a vplétá se do sítí citů, které si dlouhá léta nepřipouštěl. Je rozrušený a pohnut osudem své milé nechá flétnu znít ulicemi města, kde smí konečně svrhnout z ramen veškerá břemena, jimiž ho osud obtěžkal.
Velmi hluboký příběh pro toho, kdo umí číst mezi řádky.

lushi20.06.2015

Zpracování pověsti, kterou všichni nějakým způsobem známe. Dyk píše lehce, příběh je dramatický a dějově nasycený. Jedno z nejlepších děl, které jsem si vybrala k maturitě.

kacenka720605.06.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha se necetla nejlip, ale byla rychle prectena.

Cathy001.06.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Hrozna nuda, štěstí že je tahle novela tak krátka, jinak bych ji ani nedočetla...

Dep829.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Realita se vždy liší od našich vytoužených ideálů. Je chybou slepě následovat sladkou hudbu svých snů vedoucí nás až do propasti nicoty. Nestaňme se rytíři chiméry, neztraťme symbol života, nezapomeňme sami sebe, jinak zbyde jen smrt. Smířením se s realitou dáme vyrůst lepšímu člověku, nové naději a světlejším zítřkům.