Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, ...celý text

Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 42686
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
Více informací...

Ewik
včera

"Když vztek, jak pára v kotli bez ventilu vře a napíná se potají...přijde muž, má v mlze zahalenou tvář a tisíc jmen. I KRYSAŘ mu říkají."

Nezpochybnitelný skvost české literatury, který se mi zařízl do srdce, jako vábivá píseň píšťaly.

Jazyk knihy je klidný a lehký jako kroky krysařovy. Nikam nespěchá, ale malými nenápadnými krůčky oznamuje příchozí katastrofu. Muž, který prošel nespočet zemí a měst, zahubil tisíce krys a nespoutaný šel dál. Až město Hammeln, a v něm mladičká Agnes, dostalo krysaře na kolena a rozpoutalo v jeho duši zmatek a bouři dosud potlačovaných citů.

Krůček po krůčku je krysař spoutáván, rozerván city, nejistotou a neklidem, ale také hlubokou a vášnivou láskou k Agnes. Odmítá slyšet výsměšný, vtíravý hlásek své mysli. Je krysař, mocná bytost, která by se neměla bát své moci a potlačovat ji. Brání se, dlouho a vytrvale, ale vztek a nejistota v něm pomalu hlodá a kypí. Až jednou překročí onu hranici, ze které už není návratu. Jeho bolest je obrovská a pomsta strašná.

Fascinovaně jsem následovala krysaře do Hammeln a naslouchala jeho tichým krokům. S hrůzou sledovala, jak hnusné to místo vlastně je. Jak omezení a sebestřední jsou jeho občané. Je děsivé sledovat tak živě lidské vlastnosti, nedostatky, zmařené sny a lhostejnost vůči bližním. Zkáza musela zákonitě přijít, pohár zčistajasna přetekl a výbuch byl omračující. Slyším jak se krajem nese zvučný a jasný hlas píšťaly. Svolává všechny a v příslibu kruté pomsty je vede z města ven. V té písní zaznívá bolest, stesk, výsměch, očekávání...už není cesty zpátky. Celý dav se zvolna ubírá k smrti, jako řeka se valí do propasti v domnění, že brány Sedmihradska se již otevírají.

Miluji Krysaře ve formě knihy a moc se mi líbí i muzikálové zpracování. Pro mě jsou jako jeden celek. Jdou ruku v ruce. Kdykoliv slyším muzikál dostanu neodolatelnou chuť přečíst si knihu a naopak.

regulax

Dramatický, ponurý příběh krysaře, který bloudí světem. Krysař pomáhá lidem od nechtěných krys, ale konšelé mu nezaplatí, zklame se v lásce, splývá mu den a noc, nevidí východisko v životě a pomocí pískání na píšťalu se pomstí a zlikviduje celé město. Otevřený závěr ukazuje na možný lepší život společnosti!

knihomolka16

Hezká knížka, ke které bych se nebýt maturity nedostala. Čte se trochu z těžka jako ostatně skoro všechny starší knihy, ale příběh je zajímavý a postavy uvěřitelné.

Terezk-a

Velmi pěkný příběh.
Oblíbila jsem si Krysaře pro jeho charakter.

milan.krimsky

V jednom skutečném německém městě a jeho lakomých obyvatel, se jednoho dne rozmnoží krysy a po neustálém ohrožování si městská rada zavolá na pomoc krysaře, který krysy vyvede za hradby města, žádá o zaplacení, když mu rada nechce nic vyplatit tak odvede jejich děti za hranice města neznámo kam

amaenium

Děj na mě působil od začátku do konce velmi ponuře, měl svoji atmosféru. Spisovný jazyk, kratší věty a občas přeházený slovosled k tomu navíc dodávali to tajemno. Příběh byl dobrý, ale bohužel na mě nezanechal žádný hlubší dojem.

mirektrubak

Bylo to působivé, atmosferické, tajemné, ocenil jsem tempo vyprávění. Četl jsem to ušima jako audioknihu (děkuji za tip globetrotterovi) a opravdu jsem se do příběhu ponořil.

Michaelka29

Kniha me moc nezaujala,ale byla prectena behem dvou tri dnu. Ale verim,ze nekoho to muze rozhodne bavit.

macek8

Kniha je zajímavá, tajemná a k zamyšlení.

Tea98
04. únoraodpad!

Nudná kniha, která kdyby nebyla útlá a povinná k maturitě, tak jí rozhodně nečtu...

robertpoch

Jeho poezie se mi líbí.
„A vaše jméno?“
„Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.“

schwarzvasek
30. lednaodpad!

Mně osobně se tato kniha nelíbila. Přišla mi zcela o ničem a nezaujal mne ani autorův styl psaní. Toť můj názor.

hanka24

Klasický příběh psaný ve formě lyrické prózy, kdy je potřeba pro skutečné pochopení číst hlavně mezi řádky. Věřím, že by se z tohoto příběhu dal sepsat 500 stránkový román o tom kdo si co myslí, jakou má minulost a budoucnost atd., ale kouzlo by vyprchalo. K příběhu se ráda vracím, nepřestává mě fascinovat.

Brunnetka

Na knížku jsem náhodou narazila v krámku s knihami a tím že letos maturuji, vzala jsem si ji...přečetla jsem ji jedním dechem-na to že patří do povinné četby je skvělá :-) DOPORUČUJI ;-)
(na rozdíl od Božské komedie kterou jsem musela přelouskat hned v prváku nebo F.L Věka-seriál mám ráda ale čte se to "ztuha")

tatafa

Krásné, velice dobře čtivé dílo se zajímavou zápletkou. Vřele doporučuji!

eva4036
28.12.2016

Jedna z knížek, kterou jsem si oblíbila díky maturitní zkoušce :)

Rawen616
22.12.2016

S opatrností tři hvězdy, protože si jí už vůbec nepamatuji. Četl jsem jí před lety, protože mam rád celou tu Krysařovo legendu. Co si tak vybavuji, četlo se to dobře i když jsem očekával větší drama. Musím si jí přečíst někdy znovu.

Jane007
22.12.2016

Číst se to dalo, ale čekala jsem trochu víc.

PLLlover
17.12.2016

Líbí se mi, jakým způsobem Dyk píše: příběh se odvíjí pomalu a nenuceně, ale přitom se do knihy člověk po pár stránkách začte. Příběh se mi moc líbil, jen jako celek působil až moc předvídatelně.

Melanka
12.12.2016

Je to krásná kniha. A doporučuji vyslechnout si audio, které čte Jiří Dvořák - nádhera! Český rozhlas - čtenářský deník.

Babsie
11.12.2016

Nádherná kniha, zaujala mě myšlenkami a tajemnem. Na povinnou četbu mi přišla napsaná velmi jednoduše, takže se dobře četla. Přestože jsem pověst znala a věděla jsem jak to dopadne příběh mě velice bavil. Postavy, prostředí, myšlenky,... všechno bylo krásně popsané. Jedna z nejlepších knih povinné četby a rozhodně bych si ji dobrovolně přečetla znovu. Opravdu mě zaujala, jak dějem tak postavami.

,,Nebudeš šťastný, ostatně, co je na tom? Štěstí není vrchol. Možná jsi zrozen pro něco lepšího, pokud ne pro štěstí.“

MartinkaSl
27.11.2016

Knihu jsem četla v rámci povinné četby. Ze začátku trochu nudný děj, pak už to bylo zajímavější. Konec jsem nepředpokládala. Kniha ve mně zanechala zajímavé pocity, ale zpátky bych se k ní už nevrátila.

fereny
21.11.2016

Rychle plynoucí, dramatické, nestárnoucí dílo.

Karin_Kim55
11.11.2016

Začátek mě nudil (že jsem musela něco přeskočit), pak se to ale hezky rozjelo. ^^

MotorkaN
07.11.2016

Knihu jsem četla v rámci povinné četby. Bohužel mi hned od začátku bylo jasné, jak to dopadne, takže mě kniha ničím nepřekvapila a jen jsem čekala na konec. Jinak byla celkem hezky napsaná, ale už bych se k ní asi nevrátila.

laepus
06.11.2016

Přečteno kdysi na výšce a doteď z toho zůstává hluboký pocit, aniž bych si nějak zásadně vybavoval detaily děje. Ten pocit při čtení byl úžasný. Je třeba číst to pomalu a mazlit se s každým slovem, je to nádherná čeština a Dyk je s její pomocí schopen vyjádřit absolutně všechno.

Seteh
05.11.2016

Knížku jsem kdysi četla v rámci povinné literatury k maturitě. Nevěděla jsem, co od ní mám čekat, jen jsem znala děj z hodin literatury ve škole. Kdykoli si na knihu vzpomenu, vybaví se mi taková podivně temná a tísnivá atmosféra, která je vlastně neustále součástí celého děje.

,,Nikdy jsem nepískal plným dechem; byl to vždy tlumený zvuk. Kdybych pískal plně, ne pouze krysy šly by za mnou."

ElissAnn
30.10.2016

Kratší kapitoly dosáhnou efektu rychlého čtení - což je moc fajn, když třeba jedete MHD, nebo autem s vašimi rodiči. Co více dodat, povinná četba a nejspíše i moje maturitní knížka... prostě Krysař.
pozn. muzikál se mi teda líbí víc. :D

Hopicek495
26.10.2016

Příběh jsem znal, ale nakonec mě kniha nějak extra neuchvátila. Znova ji do ruky asi nevezmu.