iluliacross iluliacross komentáře u knih

Pán much Pán much William Golding

Snad bych i dala 5 hvězd, ale hlavní problém bude, že já moc nemusím podobný žánr. Robinsonovky mě prostě neberou. Přes to všechno to byla velmi čtivá kniha plná napětí, zvratů a velice zajímavých myšlenek. V každém je kousek zla, je na nás, jestli ho necháme promluvit. Goldingova myšlenka - nechat tlupu malých chlapců samotné na ostrově - je úžasná. Bavilo mě pozorovat tu společnost mladých lidí jako v teráriu, jako za vitrínou, pronásledovat je na každém kroku a čekat, co vyvedou tentokrát. Pravda, tehdy to možná bylo zajímavější, dnes je všude příběhů o ztroskotání až až. Přes to všechno jsem si čtení užila a jsem ráda, že jsem po delší době dala šanci zase nějaké té klasice. Nezklamala.
Doporučuji knihu číst za tmy, příběh dostane úplně jinou šťávu :-). Možná, že začnete věřit na strašidla i vy.

30.06.2016 4 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Každou z povídek jsem hladově zhltla. Sartre dokázal dostat své hlavní hrdiny do takových mezních situacích, až mi běhal mráz po zádech. S postavami jsem soucítila, věřila jsem jim to, chápala jsem jejich pocity a několikrát jsem se s nimi i ztotožnila. Celou knihu jsem si náležitě užila, nechala jsem na sebe působit tu tichou temnotu Sartreova existencialismu, nechala jsem, aby mě lapil.
A on opravdu lapil.

Rozhodně knihu doporučuji všem zájemcům o tuto filozofii, nemusíte číst žádné složité filozofické texty a přesto se o tomto proudu můžete něco dozvědět. Pokud si Zeď přečtete i s autorovým životopisem (Slova), najdete v povídkách jemné náznaky a autobiografické narážky na jeho život. :-)

15.04.2016 5 z 5

To je Život! To je Život! Dan Rhodes

Určitým způsobem jsem si Dana Rhodese oblíbila. Jeho smysl por humor, jeho milost, lehkost, něžnost. Jeho knížky mi přijdou lehounké jako pírka. To jediné, co příběh obtěžkává, je ta nepravděpodobnost a občas i absurdita, nad kterou se člověk musí trochu povznést. Na druhou stranu zbožňuji ty jeho postavičky, co tropí šílené věci, jako je třeba kálení do sklenic, házení kamenů do davu nebo střílení z revolveru. Spousta lidí knihu odsoudí, už teď je mi to jasné. Ale já jsem si ji oblíbila. Protože "Proč ne?"

Samozřejmě, že gumové dítě vede :D!

23.02.2016 4 z 5

Z lásky k vám Z lásky k vám Amanda Prowse

Ano, mrazivé, pokud někoho zajímá téma domácího násilí, z této knížky se toho doví spousty. V knize je hodně bolesti, postavy jsou moc hezky vykreslené, vidíte je téměř před sebou. Kniha se čte opravdu velice rychle. Ocenila bych především krásně popsanou mateřskou lásku, taková čistá, silná, neutuchající. Na druhou stranu jsem v druhé polovině příběhu měla pocit takového kýče. Malinko Amerika, jestli mi rozumíte. Přestala jsem vnímat sílu příběhu, ze stránek na mě křičel kýč, obyčejnost, planost. Stačilo si přečíst začátky odstavců. Zbytek byla vata, neustále se opakující vata.
Čtení mě bavilo, ale nic ve mě nezanechalo, žádnou stopu, žádný otisk. Prostě jenom dobrá knížka, nic víc, nic míň. Hodnotím průměrně. Své velké příznivce si jistě najde, dle mého názoru jsou knihy daleko poutavější.

18.11.2015 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Napsáno to bylo skvěle. Kniha to byla skvělá. Ale tak neskutečně mě štvala, vytáčela mě, až jsem jí občas musela odložit. Byla jsem vyloženě znechucená a říkala si: "Do háje, neexistuje vůbec věrný člověk?" Protože po přečtení této knihy velmi silně pochybuji.
Na druhou stranu, bylo to velice čtivé :-)

11.11.2015 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Úžasné. Velice mě to chytlo za srdce a hodně dlouho jsem nad tím přemýšlela. Nechala jsem to na sebe působit, nechala jsem si to projít hlavou. Všechny povídky se mi vpily do kůže. Velice obohacující.

09.11.2015 5 z 5

Pilot a Malý princ Pilot a Malý princ Petr Sís

Velice mě to dojalo. Nádherné. Dechberoucí.

18.08.2015 5 z 5

Všemi hodnocena, jako nejlepší kniha z celé řady HP. Bohužel nejsem schopná vybrat, která je nejlepší, ale Vězeň z Azkabanu je opravdu GENIÁLNÍ a moc se mi líbil. Je to všechno v jednom. Tajemno, kouzla, napětí, oblíbené i nové postavy. Zhltla jsem tu knížku jedna báseň. Úžasné, Rowling, tleskám!

14.08.2015 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tak a jsem oficielně poblázněná do Rowlingové...

10.08.2015 5 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Jedním slovem: famózní! Po celou dobu příběhu jsem si uvědomovala tu silnější a silnější propojenost celého světa...

26.07.2015 5 z 5

Dušemrdi Dušemrdi Natascha

Velice tmavé. Velice hluboké. Velice smutné.

12.07.2015 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Rozhodně nejsem fanda hororu, krimi a podobných žánrů, ale tuhle jízdu jsem si užila. Autor píše brilantně a někde hluboko pod povrchem ví, jak Vás udržet u knihy. Vložil nenápadně napětí a dějový zlom na konec kapitoly, aby jste nemohli knihu odložit. Moc mi nevyhovovalo, že zvolil několik dějových linií (věznice, vrahův dům, vyšetřování,...) a ke konci je příliš nepropojil, ale jinak byla knížka geniálně promyšlená, postavy výborně vykreslené, místo děje vždy parádně popsané. A tak to mám ráda. A akce tam bylo taky dost. Za mě palec nahoru!!!

12.07.2015 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Nemůžu srovnávat s prvním dílem, zkrátka jde o DALŠÍ úžasnou knížku! Že jí čte celý svět, se vůbec nedivím, protože to, co skryla mezi řádky, je neskutečná akce, čtivost a energie, která Vás připoutá ke knížce a nelze jinak, než číst až do konce. Opět, netuším, jak to JKR udělala, postavy byly jako živé, stáli přede mnou, jen se jich dotknout. Netuším, kde je zakopané to tajemství, ale knížka je prostě super. I přesto, že nemám detektivky a akční knížky ráda, rozhodla jsem se, že jediná detektivka, kterou budu ochotná přelouskat, bude od Rowlingové a myslím, že jsem zvolila správně. Je neskutečné, jak je tahle spisovatelka flexibilní. Tleskám, klaním se a v duchu děkuji, že jsem mohla strávit pár chvil s tak úžasnou knížkou.

22.06.2015 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Adriana jsem četla kdysi, bylo mi kolem 13 let. Teď jsem se k této knížce vrátila jako o něco starší holka a koukala se na toho ťunťu puberťáka úplně jinak. Myslím, že jsem se i daleko víc nasmála. Nejlepší je scéna, kdy mainka opravuje s panem Lucasem kotel v kumbále. Hrozně roztomilé. Četla jsem v Angličtině a dá se přečíst celkem lehce. Doporučuji jako oddychovku na prázdniny, nebo jako knížku pro pobavení :-)

30.05.2015

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Občas jsem si pomyslela, že tohle je naprosto zbytečná část, moc zdlouhavé, zbytečné opakování, ale... na druhou stranu jsem nepřeskočila jediný odstavec a knížku pečlivě dotáhla až do konce. A nelituji. Moc mě to bavilo. Občas to chce knížku odložit a chvíli přemýšlet, v sobě to zpracovat. Jde o nádherné vykreslení psychologické stránky postav, z různých pohledů, brilantně zvládnuté. Velice čtivá knížka, autorka si s Vámi pohrává, jako kočka s myší. Mám kolem sebe spoustu aspergerů, jejich svět mě nikdy nepřestane udivovat. Knížku bych s klidem doporučila :-).

17.05.2015 5 z 5

Písně šibeničních bratří Písně šibeničních bratří Christian Morgenstern

Úplně mě to hodilo do moře zmatku, nesmyslů, osobních asociací, kterým nejsem schopna nikdy porozumět. Ale co už.... Morgenstern je prostě Morgenstern.

Korf vynalezl nezvyklý druh vtipů,
jež působí až po dlouhém čase.
Každý zívá nudou, slyší-li je.

Později však, jak když troud se vznítí,
rozjaří se člověk večer v loži
blahým smíchem jako nemluvňátko.

28.03.2015 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Kniha plná nááádherných myšlenek. Jako sběratelka krásných vět jsem si počmárala celý blok, protože jsem si musela všechny ty krásné úvahy napsat, jinak to nešlo. Protože jsem přibližně stejně stará jako hlavní hrdinové, docela jsem tu knížku prožívala. Hodně jsem nad tím vším přemýšlela, i když jsem zrovna nečetla. A to je prostě známka toho, že je to dobrá knížka! Ještě jsem nečetla ten jeho nej trhák (H. N. N.), ale i tak si myslím, že John Green prostě získává všechna ta ocenění za svá díla právoplatně. Je dobrý autor, dokáže zaujmout, dokáže strhnout, dokáže se nenápadně dostat pod kůži. Přestože mi pár věcí na příběhu vadilo (přišel mi nedotažený, takový malinko odfláknutý), tak autorův jazyk, a celkově myšlenka sebehledání, se mi velmi líbila. Vždyť celý život je o hledání nějakých Možná v labyrintu...

06.03.2015 5 z 5

Úžasný obraz toho, jak perfektně drogy zamávají z psychikou členů rodiny, jak úžasně rozbourají rodinná pouta. Musím bohužel přiznat, že jsem druhou polovinu knihy nečetla pořádně, protože mi to přišlo potom stále stejné. Cítila jsem vztek na matku Davida a říkám si, že vlastně asi ani nechápu její vztah ke svému synovi. Byla na něm úplně závislá, posedlá. A to mi malinko nedává smysl. Každopádně, druhá polovina knihy mě prostě zklamala.

23.10.2014 2 z 5

Utěšitelky Utěšitelky Ruth Hallo

Asi jsem měla zase veliká očekávání. Nedoporučuji slabším povahám, nebo lidem, co nemají rádi válečné a knihy narvané násilím, protože toho je tam opravdu dost. Ale já jsem podobných knih už pár přečetla a musím bohužel říct, že mě to moc neoslovilo. Snad kvůli způsobu, stylu , kterým je kniha napsaná, chyběla mi tam šťáva, nějaké kořeníčko. Občas mi přišly některé pasáže jako vatová výplň, studená jak psí čumák. Ale to může být třeba jen můj dojem.
Kniha ve mě vyvolala především vlnu nechuti k chování tehdejších (nejen japonských) vojáků. Nedokázala jsem pochopit (ani nikdy nepochopím), že rodina odvrhnout svou dceru, jen aby si nepošpinila před sousedy dobré jméno. Tohle mě akorát naštvalo. A to hodně. Nepochopím jejich kulturu, jejich chování. Jinak jsem asi pochopila hlavní myšlenku knihy. A sice, že na historii se nemá zapomínat.
Stát, který zapomene svou historii je odsouzen k tomu, aby si jí prožil znovu. Lidi, co si myslí, že utěšitelky jsou generace, na kterou se za pár let zapomene, tudíž nemá cenu to řešit, jsou neskutečně hloupí a nejraději bych je proklela k podobnému osudu. Ale takový je svět...

17.10.2014 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Je na tom něco zvláštního, něco, co si tam musíte sami najít. A pokud to nenajdete, knížka se Vám nebude líbit. Nejde až tak moc o ten příběh, který je vlastně trošku přitažený za vlasy, ale o tu myšlenku, kterou tam Oscar Wilde schoval. Alespoň podle mě. V českém jazyce mě kniha nebavila. Odložila jsem jí po pár stránkách s nechutí a říkala jsem si: Proboha, co to je?! Ale v angličtině, musím říct, že mě čtení bavilo. Už kvůli těm citátům, nebo moudrům, kterými je příběh protkaný a ze kterých čiší taková pravda, že už to víc pravda být nemůže. Ale naprosto chápu, že tohle není kniha pro každého.

08.10.2014 4 z 5