iluliacross - Komentáře

IntimitaIntimitaB. Baronová

Velice zajímavé dílo. Po všech stranách. Uvědomila jsem si ohromnou spoustu věcí, otevřelo mi to oči, ukázalo pravdu. Je to kniha o tom krásném i ošklivém, co život přináší. O pravdě, chybách, osudu, síle, stínech. Nic kýčovitého. Naopak, velmi realistické, bolestivé, ale pravdivé. Kniha jde na dřeň. Jednoznačně doporučuji. Magnesii Literu si zaslouží.

Sandman: PředehraSandman: PředehraN. Gaiman

Co se příběhu týče, za mě jeden z nejslabších. Nejsem si jistá, jestli byl dobrý nápad vydávat "Předehru" jako poslední díl celé té famózní série.. Spousta lidí to podle mě bude brát jako první díl a při tom tohle není první díl v žádném případě. Spíše takový spojník mezi všemi Sandmany. Kdybych si Předehru přečetla jako první, byla bych asi úplně zmatená. Ale protože jsem velký fanoušek, který už postavu pána snů a jeho sourozenců zná, brala jsem to jako takové nostalgické ukončení něčeho krásného. Pět hvězdiček dává hlavně kvůli ilustracím, které byly snad nejkrásnější ze všech Sandmanů dohromady. Úžasná barevnost, propracovanost, veliký přesah a nádherná precizní práce. Předehru doporučuji číst jako úplně poslední. Pro mě to bylo takové menší rozloučení, zároveň i impulz k tomu přečíst si tenhle geniální komiks znovu.

23.12.2016

HladHladK. Hamsun

Tohle je kniha, kterou je třeba číst tak trochu jinak. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu něco velice podobného Zločinu a trestu. Něco mi říkalo, že Hlad je úžasný realistický román, zároveň mi tam něco nesedělo. Tohle není tak úplně realistické dílo. Knut totiž hodně předběhl svou dobu. Nicméně Hlad je netradiční román, který jistě osloví i dnešní čtenáře.
Pro hlubší zážitek z četby doporučuji půl dne nejíst :D.
Velice čtivé a poutavé, u nejnovějšího vydání doporučuji přečíst i doslov, velmi zajímavé!

14.12.2016

Do tmyDo tmyA. Bolavá (pseudonym)

Za mě dokonalé čtivo. Hlavní hrdinka tak reálná, až mi naskakovala husí kůže. Kniha nabouchaná barevnými popisy, provoněná sušenými bylinkami, přecpaná emocemi. Co mi z knihy navždy utkví v hlavě, jak síla hlavní postavy, její nedostatky a skrytá nedoceněná krása, která byla v knize vykreslena brilantně. Chápala jsem tu ženu tak moc, až jsem jí chtěla podat pomocnou ruku.
Líbilo se mi, jak nebylo vše v knize servírováno přímo. Ba právě naopak, člověk se musel probírat spletitými metaforami, aby rozklíčoval základní děj. Autorčin styl mi náramně sedl. Magnesii si zaslouží. Knihu mohu doporučit :-).

12.12.2016

ElitaElitaK. Cass

Na podobné knihy se cítím být velká a po celou dobu čtení jsem se za knihu tak trošku styděla. Protože literárně se rozhodně nepohybujeme vysoko. Předvídatelné, trapné, průhledné,... ALE! velmi čtivé. To této sérii prostě nemůžete odpárat. A víte co? Chtěla jsem si číst o princeznách a o princích a o královně a prostě jsem na to měla chuť. A protože jsem holka a protože mě to bavilo, hodnotím velkým počtem hvězdiček. Při čtení jsem si odpočinula. Neřešila jsem nic hlubokého, zabavila jsem se.
Oddechovka pro holky, co se chtějí zase číst o princeznách.

17.11.2016

MaličkostMaličkostM. Baňková

Přiznám se, po knize jsem sáhla kvůli nakladatelství a obálce. Knihy od Arga mám moc ráda a jejich obálky jsou jedinečně krásné. Co se vnitřku týče - bylo to už horší. Čtivé, jednoduché věty, celkem slušné ilustrace (mám ráda, když si autor sám knihy ilustruje), příběh trochu banálnější, místy málo uvěřitelný (což by mi nevadilo, ale bylo to vsazeno do reálného prostředí, k tomu mám ráda reálnější děj). Líbilo se mi chování postav, byly mi sympatické. Jak píše většina čtenářů, konec byl už malinko na sílu, takové přitažené za vlasy, tu knihu to trochu shodilo. Co se vědeckých informací týče, jsou tak na úrovni gymnaziální biologie, nic převratného. Nemám srovnání s jinými knihami, bylo zajímavé nahlédnout do hlavy vědci, ale obávám se, že to takhle doopravdy není. Ano, asi přemýšlí nad molekulami při snídani nebo nad složením lidského těla servírky, ale že by měli halucinace v podobě dvojšroubovice DNA? Zpočátku dobrá kniha, ke konci zklamání...

31.08.2016

Milenci na jednu nocMilenci na jednu nocI. Klíma

Mrzí mě, že je kniha tolik haněná. Podle mě je je to geniální dílo. A že Klíma píše trochu mezi řádky, je jedině dobře. Milostných povídek máme dnes spousty, ale málo které jsou takhle literárně kvalitní. Jazyk byl krásný, místy lyrický, což já mám osobně velmi ráda. A probudilo to ve mně emoce. Kniha, která ve mně vzbudí emoce, je dobrá kniha. Dávám plný počet, i když se jedná útlou knihu, dá vám toho dost. Pokud ovšem chcete... :-)

31.08.2016

Jeden denJeden denD. Nicholls

Úžasný román. Já to říkám pořád, že chlapi ví, jak napsat dobrý román o lásce. Této knize nechybělo absolutně nic. Bylo to milé, vtipné, dynamické, inteligentní, čtivé. Co víc si přát. Snad ještě nikdy jsem nečetla tak perfektně podaný zamilovaný příběh. Žádný cukřík, ale naprosto reálné, normálně smýšlející postavy, které jste si buď zamilovali, nebo je nenáviděli. Kniha ve mně vzbudila emoce, přemýšlela jsem o ní dlouho po přečtení. Je v ní spousta krásných myšlenek, ale žádná hrouda másla, naopak, lehké čtení, které občas zhořkne, ale tak to má být.

18.08.2016

Síla vzdoruSíla vzdoruS. Collins

Hodnocena jako nejslabší, dle mého srovnatelná s prvním dílem. Líbilo se mi to politické pozadí, dynamický závěr, akce. Bylo tam pár slabších momentů, ale mě čtení bavilo, to je důvod, proč hodnotíme 5 *. Líbily se mi ty drobné narážky na politické extrémy. První díl byl nepřekonatelný, ale ten poslední byl skvělým závěrem pro celou sérii.

18.08.2016

Vražedná pomstaVražedná pomstaS. Collins

Ano, souhlasím, bylo to slabší než první. Plánuji sice číst i poslední díl, ale to jediné, co mě žene, je zvědavost, jak to celé skončí. Jinak mám pocit, že kvalitativně ty knihy klesají dolů. Nevím proč. Možná si dala autorka s druhým dílem méně práce? Měla do detailu promyšlený první díl a zbytek šila horkou jehlou? Netuším, kde je zakopán pes, ale druhému dílu zkrátka něco chybělo. Snad propracovanost. První díl byl brilantní, Vražedná pomsta už má pár hluchých míst, celé se to tak nějak táhne a očekávaný (nebo neočekávaný?) zvrat přichází až v poslední třetině knihy. Což mi tolik nevadilo, kdyby to bylo dotažené do konce. Co mi leze na nervy, jsou postavy typu šváb - přežijí absolutně všechno a za každých okolností. Takže se obávám, že autorka čtenářům svou hlavní hrdinku akorát znechutí.
I tak hodnotím 4 hvězdami, protože do toho příběhu jsem se svým způsobem zamilovala a jsem plná čekávání, jak to půjde dál.

13.08.2016

Aréna smrtiAréna smrtiS. Collins

Vůbec nevyhledávám podobné knihy a vlastně ani nevím, proč jsem se dala do čtení. Nevím, co mě k tomu vedlo. Ale byla to jízda. Byla tam akce, tempo, napětí, postavy nebyly bezcharakterní, jak tomu v případě toho žánru občas bývá, ale naopak, velice sympatické. Celá myšlenka toho příběhu mi nebyla tak sympatická, ale provedení se mi moc líbilo. Je to psáno velice čtivě, dostáváte se tomu pod kůži už na prvních stránkách a všechno se to s vámi veze hned od začátku - nemůžete se odtrhnout. Absolutně nechápu, co se to s mnou děje. Sci-fi ani fantasy nevyhledávám. Ale jsem ráda, že když už jsem na to dostala chuť, sáhla jsem po špičce, které propadl celý svět.
Do dalších dílů se vrhám bezhlavě a po hlavě.

09.08.2016

Jeden plus jedenJeden plus jedenJ. Moyes

Sice byl příběh dosti průhledný, plný romantického klišé, sice vám je už od začátku jasné jak to skončí, ale nemůžete se odtrhnout. Mám moc ráda autorčin styl, tu čtivost, tempo, svižnost, čerstvost. Je to lehké čtení, které pohladí pod duši. Nemusíte toho mnoho řešit, stačí se ponořit do příběhu, který teče jako řeka a náhle si uvědomíte, že nevnímáte realitu. A to jsem od této knihy očekávala. Sžiji se na pár dní s postavami, ponořím se do příběhu a vychutnám si to. Postavy nejsou ploché, mají charakter a tvář, která vám sice může připadat ohraná, ale v jejích knihách to prostě funguje. Nevadí mi ty klišé a občasná naivita. Měla jsem na její knihu chuť. Sice ji nepovažuj za její nejlepší, přesto jsem si čtení užila. A o to mi šlo.

31.07.2016

Program pro přeživšíProgram pro přeživšíC. Palahniuk

Šílené, absurdní, stejně jako všechny jeho knihy. Sice musím Palahniuka číst s jistým rozestupem, ale jeho díla mám prostě ráda. Ta schovaná kritika, ten skrytý výsměch, ta prostá radost z hloupých omezených lidí, kterým stačí vidět jen fasádu a co je hlouběji je nezajímá. Líbilo se mi to číslování pozadu, líbila se mi ta myšlenka člověka jako figurky, líbilo se mi konzumní náboženství - podepisování biblí obzvlášť :D. Sice za mě budou prostě Strašidla na vrcholu mého palahniukovského žebříčku, ale Program pro přeživší můžu také směle doporučit. Já jsem se nenudila :-).

30.07.2016

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelStoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelJ. Jonasson

Není to úplně můj styl. Největším plusem pro mě byla originalita. Nic podobného jsem v životě ještě nečetla. Kniha je plná šíleností, bláznivých paradoxů a úsměvných scének, které dokazují autorovu představivost. Nevím, jestli mám jiný smysl pro humor nebo jsem nebyla v tom správném rozpoložení, ale kniha mi nepřišla bůhví jak vtipná. Ano, byla takový svěží a svižná, ale rozhodně jsem se u čtení nechytala smíchy za břicho, jak popisuje spousta nadšených čtenářů. Pár úsměvných momentů tam bylo, to nepopírám, ale to je z mé strany asi tak vše. Přes to všechno to byla velice čtivá kniha, kterou jsem přelouskala s chutí za pár dní a nad jejím příběhem jsem se zabavila. Nebudu nejspíš horlivý nadšenec Jonassových knih, ale rozhodně nebudu odpůrce.

28.07.2016

KlamKlamP. Roth

Mě Klam prostě moc nenadchl. Ano, ráda čtu neotřelé knihy psané různými styly, ale po chvíli mě ty dialogy trochu štvaly a do dočtení jsem se trochu tlačila. Mám psychologii v literatuře moc ráda, rozebírání nejniternějších pocitů, to je moje. Ale tohle na mě chvílemi působilo jako takové plkání o ničem. Intelektuální řeči se slévaly do intimních momentů a s tím vším se tak nějak praly životní příběhy různých milenek, které mi vlastně ani nedávaly smysl. Pro někoho bude tahle kniha delikatesa, já jsem se v tom moc nenašla. Škoda.

23.07.2016

Město dívekMěsto dívekP. Scanlan

Nemůžu si pomoct, ale kniha na mě působila velmi trapně, chvílemi jsem si říkala, že povrchnější knihu jsem snad nečetla. Podobné romány jsem hltala v 15 letech, teď mi to přišlo jako ztráta času. Postavy jsou ploché, bez hlubší psychologie, proplouvají již nalinkovaným životem jak igelitky v moři. Jazyk je nenáročný, opakují se dost často ty stejné fráze a slovní obraty, což knihu dost sráží. Hlavní hrdinky mě rozčilovaly svým chováním. Dalo se velmi lehce předpokládat, jak příběhy dopadnou. Holky, nenechte si mazat med kolem pusy, takhle to v životě nechodí. Zapomenout na tragédii během jednoho týdne? Zhubnout a stát se nejbohatší ženou Evropy? Navrátit se do blahobytu díky lásce k priserne bohatému muži, co náhodou není ženatý?

Ne ne ne. Knihu jsem četla, protože mi na dovolené zůstala jako poslední a jsem ráda, že to nebyla jediná kniha, kterou jsem si vezla. Dle mého jsou daleko propracovanější a kvalitnější ženské romány.

23.07.2016

Ztráty a nálezyZtráty a nálezyB. Davis

Mně byla kniha moc sympatická, mám podobně laděné knížky docela ráda. Sice to s nimi nesmíte přehnat, ale jinak jsou takovým malým pohlazením po duši. Zlato od Rhodese doporučuji víc, ale i Ztráty a nálezy jsou fajn kniha, taková odpočinková k vodě.
Velice sympatická mi byla postava Karla, naopak malá Millie mi chvílemi šla na nervy. Postavy ale měly minulost, byly plastické, což jsem ocenila.
Čtení mě bavilo, je plná zajímavých myšlenek, které Vás buď jednou napadly, nebo jsou pro Vás nové.

22.07.2016

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJ. Giono

Za mě milý příběh, který spoustu lidí jistě chytne za srdce. Pro mě asi až příliš krátký, brala bych něco o fousek delšího, ale své poselství ta kniha nese, to nepopírám. Kdyby každý z nás za život zasadil alespoň jeden 1 strom, možná by se nám tu hned lépe žilo...

05.07.2016

PianistkaPianistkaE. Jelinek

Přiznávám, není to lehké čtení. V celé knize najde snad jednu jedinou přímou řeč, jinak jsou to litanie a litanie, nekonečné odstavce nepřímé řeči a sáhodlouhých popisů. Přes to všechno jsem knihu přečetla. Brala jsem to jako výzvu, cítila bych se jako slaboch, co nedá šanci knize, která má docela zajímavou zápletku. Dala jsem jí šanci. A nelituji. Ten jazyk byl velice autentický, žádné kafíčko, žádné lážo plážo, naopak. Jazyk ostrý jako žiletky a ledový jak prosincová vánice, těžká přirovnání, chvílemi smrště plné zvláštních obrazů a výjevů. Čpěl z toho chladný odstup. Chvílemi jsem příběh neměla za co uchopit, ale vždycky se vynořil nějaký ledovec, který ukázal směr, a tak jsem se knihou nakonec prokousala. Už ji asi nebudu nikdy číst, stačilo mi to jednou, ale jsem ráda, že jsem dala nejprve šanci knize a až poté se chystám na film. Byl to velice zajímavý příběh, který nastavoval zrcadlo. Je otázkou, jestli lidé, kterým bylo zrcadlo nastavováno pochopí, že se do něj mají podívat.

02.07.2016

Pán muchPán muchW. Golding

Snad bych i dala 5 hvězd, ale hlavní problém bude, že já moc nemusím podobný žánr. Robinsonovky mě prostě neberou. Přes to všechno to byla velmi čtivá kniha plná napětí, zvratů a velice zajímavých myšlenek. V každém je kousek zla, je na nás, jestli ho necháme promluvit. Goldingova myšlenka - nechat tlupu malých chlapců samotné na ostrově - je úžasná. Bavilo mě pozorovat tu společnost mladých lidí jako v teráriu, jako za vitrínou, pronásledovat je na každém kroku a čekat, co vyvedou tentokrát. Pravda, tehdy to možná bylo zajímavější, dnes je všude příběhů o ztroskotání až až. Přes to všechno jsem si čtení užila a jsem ráda, že jsem po delší době dala šanci zase nějaké té klasice. Nezklamala.
Doporučuji knihu číst za tmy, příběh dostane úplně jinou šťávu :-). Možná, že začnete věřit na strašidla i vy.

30.06.2016

MiniaturistaMiniaturistaJ. Burton

Podle mě je na knize hodně znát, že se jedná o prvotinu. Kolikrát jsem si nespokojeně pomlaskávala, že tohle a tohle je nedotažené do konce, tohle je až moc rádoby poetické. Autorka se hodně snažila o barvitý, snad až romantický jazyk, který mi kolikrát přišel spíše jako zbytečné tlačení na pilu. Přesto všechno jsem knihu zhltla během pár dní, bavila mě, chtěla jsem vědět, jak vše dopadne. I já jsem zklamaná z konce, přišel mi zbytečně protahovaný a zároveň nedotažený, šitý horkou jehlou. Dozvíte se samozřejmě spoustu šokujících tajemství, která celou knihu pozvednou na vyšší příčku, ale autorka něco ponechala neodhalené, což si myslím, že většinu čtenářů spíše popudí. Celou dobu jste natahováni a ani na konci se vlastně nedozvíte pravdu. Zanechává to ve mně pocit, že sama autorka si s tím nevěděla rady, tak to nechala otevřené.
Líbilo se mi, jakým způsobem byly vystaveny postav, i když hlavní hrdinka na mě občas působila jako naivní slepice, ostatní charaktery byly barevné a zajímavé. Myšlenka skřínky byla zajímavá, ale podle mě si s tím autorka mohla vyhrát trochu víc.

26.06.2016

Všechny řitě světa i ta máVšechny řitě světa i ta máC. Bukowski

Byly povídky, u kterých jsem se zamyslela, řekla si: "Jo, to je pěkná myšlenka, sakra." ale pak byly povídky, u kterých jsem již z počátku nedokázala podchytit pointu. Je to sprosté. Sex v knihách mi nevadí, ale vadily mi ty opakující se vulgární výrazy. Chápu, bez nich by to asi nebylo ono, popisujte svět udřených lidí knižními výrazy, ale přeci jen, na mě to byla veliká dávka sprosťáren.
Chápu, že pro někoho je to kultovní čtení, taková ta pravá americká literatura. A já zase říkám, že Bukowsky není nic pro mě. Nejsem cíťa, co by četla jen váženou a spořádanou literaturu (ha, která by to vlastně byla?), ale určitý vzorec se v knize neustále opakoval a mě to jednoduše přestalo bavit. Ženy se chovaly jak totální krávy, muži neustále nasávali (cigarety bez filtrů nebo lahváče, to máte fuk), až jsem z toho byla otrávená.

Za mě vyhrává hned první povídka, potom figurína a muž, co zbohatl na dostizích. Zbytek tak nějak vyšuměl. Zase na druhou stranu, proč si nepřečíst knihu o lidech, se kterými se život nemazlí?

24.06.2016

Ve službách zlaVe službách zlaR. Galbraith (pseudonym)

Za mě je to jedna z těch knih, co uchvátí, připoutají do křesla a nepustí. Okousala jsem si všechny nehty, podupávala jsem nervozně nohou, četla do noci. Absolutně vyřazená z reality jsem se nořila do příběhu a hltala ho stránku po stránce. Netuším, jak to JKR dělá, ale já ji za to tleskám a hluboce smekám. Velice čtivá kniha, která měla vše, co od knihy vyžaduji. Nemám ráda detektivky, ale pro tuto sérii jsem si vypěstovala jistou slabost. Zamilovala jsem se do Cormorana a Robin, zamilovala jsem si Londýn. Při čtení cítíte vůně hospod, ruch ulic, dech vraha.
Za mě další velice povedená kniha. Už se těším na další.

22.06.2016

SedmikostelíSedmikostelíM. Urban

Bohužel - zklamání. Přišlo mi to jako na horské dráze. Velice čtivé, svižné pasáže střídané nudnými popisy kostelů, výčty ulic, sáhodlouhé monology postav, které se zjevily odnikud někde. Chvílemi jsem se přistihla, že čtu velice povrchně. Vraha znáte všichni hned od začátku, o to větší zklamání bylo, když se moje domněnka zcela potvrdila. To, co mě u knihy drželo, byla naděje na nějaký zajímavý konec. Ale bohužel. Celá kniha mi přišla zbytečně zdlouhavá, ač nemusím rychlé svižné thrillery plné akce, tady mi přišly popisné pasáže až nekonečně dlouhé. U Urbana jsem na jistou nepravděpodobnost příběhu zvyklá, ale tady to dovršil konec, respektive Epilog, který byl až absurdní. Je možné, že jsem celý ten koncept knihy vůbec nepochopila, v tom případě se na mě nezlobte, ale co se Urbana týče, daleko raději budu doporučovat Hastrmana nebo Michaelu. Sedmikostelí nemělo špatnou myšlenku, ale celkové provedení mi moc nesedlo.

18.06.2016

Utrpení knížete SternenhochaUtrpení knížete SternenhochaL. Klíma

Na mě až příliš brutální, až příliš nechutné a temné. Netvrdím, že by kniha nebyla zajímavá, to ne, je plná originálních a zajímavých myšlenek, které stály za to je objevit, ale příběh jako takový byl pro mě dosti náročný. Jednak jsem se musela oprostit od všech těch hrůzných výjevů, kterými je kniha doslova nabušená, a jednak se distancovat od celkového ladění příběhu, abych se z toho dočista nezbláznila. Hlavní hrdina mi byl odporný. Příběh jako takový byl zajímavý, ale mně dělalo problém knihu vůbec dočíst.

18.06.2016

Nikdo nikdeNikdo nikdeD. Williams

Miluji knihy, co se šťourají v těch nejniternějších pocitech člověka. Tohle byla úžasná cesta do nitra "vílího" človíčka, autistické dívky, která to v životě neměla lehké. Číst o pohledu autisty na svět je něco velice zvláštního, asi nikdy nebudu schopná zcela pochopit jejich vlastní náhled na svět, ale po přečtení takovéhle knížky k nim budu chovat daleko větší pochopení a porozumění. Chápu, pro milovníky krimi/detektivek/thrillerů bude tohle neskutečná nuďárna, kde se nic neděje. Ale já si myslím přesný opak. V knize se toho děje spousta. Vždyť ji psal sám život.

Mohu vřele doporučit všem zájemcům o podobná témata, je to kniha, která nabízí nový pohled, nová témata, nový svět, nové myšlenky. To na knihách zbožňuju.

03.06.2016

SnuffSnuffC. Palahniuk

Při čtení Palahniuka cítíte lidské pachy, moč, pot, smrad sýrových chipsů a česnekových pomazánek, cítíte šplouchání při vyměšování. Palahniuk vždycky vytvoří jakousi mozaiku, která se skládá z bizarních postaviček, jejichž osudy jsou absurdnější, než sám život. Za zdánlivě odporným příběhem, který je plný vulgarit a nechutností, je vždycky schováno něco víc. A to na něm prostě děsně moc zbožňuju. Píše mezi řádky a je na čtenáři, jestli na to přistoupí a bude se těšit z těch schovaných narážek, nebo si znechuceně odplivne a řekne: "Tfuj, sprosťák, prase jedno!"
Ty knihy jsou nechutné, bizarní, odporné. Ale svým způsobem jsou geniální, jsou to mozaiky prazvláštních osudů ještě zvláštnějších postav.
Je to originalita. Jsou to kontrasty.
Fakt fakt.
:-)

4 hvězdičky dávám proto, že Strašidla za mě byla o trochu lepší...

26.05.2016

Pečená zebraPečená zebraI. Pekárková

Za mě velice čtivá kniha, u které jsem se pobavila a doslova ji zhltla jako jednohubku. Tři příběhy jsou provázány neviditelnou nitkou, o které čtenář moc dobře ví. Nové téma mě přivedlo na nové myšlenky a umožnilo mi vytvořit si zcela nový pohled. Kniha je jakousi mozaikou, postavy jsou plastické, vidíte je před sebou, cítíte vůně, struktury. Pokud nemáte rádi moc popisného stylu, zřejmě Vám kniha moc nesedne, Iva Pekárková šetří přímou řečí, ale já se v těch krásných barvitých popisech docela vyžívala. Je to kniha, která je napsaná moc milým způsobem, není zde nouze o nějakou tu trefně užitou vulgárnost, není zde nouze o akci, psychologii ani o nějaké ty vztahy. Za mě skvěle zpracovaná kniha.

24.05.2016

P.S.P.S.A. Geislerová

Za mě velice milá knížka plná citu, emocí, upřímné lásky. Pro někoho to bude jistě kniha plná sladkého klišé a nudných vzdechů nad úžasností života. Jenomže ono se dá trochu číst i mezi řádky. Aňa miluje život, všechno, co ji dal i vzal. V knize se zrcadlí její pohled na život, na děti, na lásku, na smrt... Spousta lidí si o ní jistě myslí, že je to hloupá herečka bez školy. Já říkám, že člověk, který dokáže napsat tak emotivní věc rozhodně není hloupý, při nejmenším ví, co od života chce. A to se počítá.

Nemůžu nezmínit, jak je to krásná kniha. Sama o sobě, jako věc, je to prostě nádherná kniha, s nádhernými ilustracemi přesně určenými pro ženskou duši, vytištěna na nádherném papíře, vybarvená krásně sladěnými ilustracemi, které hodně napomáhají nastolit tu správnou atmosféru. Je to pohlazení.

Nejedná se o žádný hluboký trhák, při které byste si kousaly nehty u nohou, naopak, je to uklidňující čtení k vodě, do houpací sítě. I taková literatura má v regálech své místo.

22.05.2016

Kafe @ cigárkoKafe @ cigárkoM. Doležalová

Designově krásná kniha. Jsem unešená z toho krásného formátu, barev a pod. Kniha si mě získala. Co se obsahu týče, je velice pomíjivý. Po dočtení krátkého příběhu jsem v podstatě velice brzy zapomněla, co jsem četla a hladově se vrhala na další. Po dočtení ve mně nezůstala žádná hlubší stopa, což mě malinko mrzí. Ale obávám se, že to je prostě osud knih, které jsou složené z krátkých příběhů, fejetonů apod... Nechci jen hanit. Kniha mě moc pobavila. Několikrát jsem se hlasitě zasmála a to se počítá. Svět herectví je velice zajímavý a v podání Marie Doležalové je to svět plný roztomilých trapasů. Dokázala si udělat srandu sama ze sebe, já v jejím typu humoru shledávám určitou inteligenci. Takže proč ne :-).

21.05.2016

Lady FuckinghamLady FuckinghamO. Wilde

Trochu se bojím o této knize cokoliv napsat :D. Ano, je to vskutku lechtivé čtení, není tam stránka, na které by nebyly erotické hrátky. Je tam od všeho něco. Ale ke konci příběhu se to omrzí. Pokud to vycházelo v novinách po částech, tak chápu, že to způsobilo veliký boom. Ale číst to takhle najednou byl docela masakr. Knížka byla osekaná jen na dřeň, vše, kromě sexu, tam nedává smysl. Lidé se chovají nereálně a postavy jsou hloupé a naivní. Nikdo nejedná racionálně, všichni se na sebe vrhají. V příběhu se uplatňuje jeden vzorec, který se neustále opakuje: strašně se stydím + je to tak nemravné + vy mě ale hrozně moc rozpalujete + jde se na věc + pokud možno ve velice nevkusném stylu. A tahle je to pořád dokola, jenom v různých obměnách. Kdybych vzala do ruky gumu a vygumovala všechny sexuální scény, zůstane mi v ruce pár stránek naprosto nesmyslného tlachání. Ano, já vím, má to být erotický román, vše ostatní není podstatné. Ale pro mě ano. Má-li to být dobrý erotický román, potřebuji tam i nějaký bonus, ne jenom jeden poměr za druhým. Ono to potom ztrácí tu šťávu a je to děsně otravné.

09.05.2016

ZeďZeďJ. Sartre

Každou z povídek jsem hladově zhltla. Sartre dokázal dostat své hlavní hrdiny do takových mezních situacích, až mi běhal mráz po zádech. S postavami jsem soucítila, věřila jsem jim to, chápala jsem jejich pocity a několikrát jsem se s nimi i ztotožnila. Celou knihu jsem si náležitě užila, nechala jsem na sebe působit tu tichou temnotu Sartreova existencialismu, nechala jsem, aby mě lapil.
A on opravdu lapil.

Rozhodně knihu doporučuji všem zájemcům o tuto filozofii, nemusíte číst žádné složité filozofické texty a přesto se o tomto proudu můžete něco dozvědět. Pokud si Zeď přečtete i s autorovým životopisem (Slova), najdete v povídkách jemné náznaky a autobiografické narážky na jeho život. :-)

15.04.2016

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolL. Fuks

Knihu jsem četla podruhé a znovu se mi líbila. Fuks do svých knih napumpoval symboliku, jeho knihy jsou natřískané gradací, doslova přetékají ledovou mrazivostí, temnou absurditou, až to člověka zaráží. Naprosto chápu, že spousta lidí knihu odvrhne a řekne: "Pardon, tohle opravdu ne..." jenomže... krásně se dá číst mezi řádky, já jsem si doslova vychutnávala to opakování motivů růžolících dívek v černých šatech, všudypřítomnou dámu s kloboukem, Kopfrkinglovo únavné opakování vět dovedené až do mechanického papouškování prázdných frází. Dle mého názoru geniální kniha, málo kdo dokázal něco takového přenést na papír, málo kdo dokázal nastolit v knize takovou atmosféru, až Vám při čtení do tváře sálalo horko ze žároviště. Neuvěřitelné.

09.04.2016

SlovaSlovaJ. Sartre

Kniha jako ušitá na míru pro milovníky psychologie. Je neobyčejně zajímavé pozorovat myšlenkové pochody intelektuálně silného mladého chlapce, je neskutečně zajímavé číst životní příběh někoho tak vnitřně silného, zásadového a především sebekritického. Na Sarterovi jsem po celou dobu čtení obdivovala upřímnost. Dokázal o sobě napsat vše, všechny své dobré i špatné vlastnosti. O lidech kolem sebe se vyjadřoval velmi barvitě, nádherné popisy postav, jež ho obklopovaly byly na této autobiografii to nejkrásnější. Sarter pro mě bude jeden z králů "pozorovačů" co vládnou krásným slovem (i přesto, že on sám by to o sobě možná netvrdil). Rozhodě to není lehké čtení, ale za to neobyčejně zajímavé.
Velice by mě zajímalo i jeho dospívání až dospělost. Chápu ale, že to by nebylo posláním této knihy...
I přes to, jak zvláštně se formoval jeho vztah k psaní a literatuře je očividné, že je to velmi moudrý člověk, který se nebojí přemýšlet (i pokud se to týká temných zákoutí).

13.03.2016

Čekání na GodotaČekání na GodotaS. Beckett

Za mě geniální dílo. Moc ráda bych ho viděla i v divadelním podání, jinak čtení jsem si náležitě užila. Vrhlo mě to do zvláštního kouta plného existenciálních otázek, deziluze, zmatenosti, šedé prázdnoty... Pokud se člověk po přečtení Godota alespoň malinko zamyslí nad svým životem a řekne si: "A sakra..." tak dílo podle mě splnilo účel. Každý jsme buď týraným Luckym, otrokářským Pozzem, Vladimírem, nebo Estragonem. Stačí si vybrat čí prázdnota je Vám bližší.
Jak říkám, geniální.

13.03.2016

VězněnáVězněnáP. Renčín

Na jednu stranu velmi čtivá kniha, na druhou stranu - nic originálního. Až moc mi to připomínalo Kinga - zvuky z odpadu, lepkavá krev, pavouci, sklepení a závěrečné vyvrcholení příběhu s kapkou děsivého nadpřirozena, které si člověk ani neumí představit. To všechno je moc fajn, ale už to tu jednou bylo. A ten pocit se mě držel po celou dobu čtení. Obálka knihy je krásná, plně vystihuje atmosféru knihy, kterou Renčín dokázal vykreslit perfektně. Chvílemi jsem knihu odkládala s hnusem a zděšením. Nejmrazivější na celém příběhu je bezpochyby inspirace skutečnou událostí. Vyhledala jsem si na internetu příběh vraha Pilčíka a musím bohužel říci, že mi přišel daleko děsivější, než kniha samotná. Knize nemůžu vytknout čtivost, 4 hvězdy dávám proto, že nejsem velikým fanouškem thrillerů a také proto, že King u mě bude vždycky jediným králem hororů.

10.03.2016

To je Život!To je Život!D. Rhodes

Určitým způsobem jsem si Dana Rhodese oblíbila. Jeho smysl por humor, jeho milost, lehkost, něžnost. Jeho knížky mi přijdou lehounké jako pírka. To jediné, co příběh obtěžkává, je ta nepravděpodobnost a občas i absurdita, nad kterou se člověk musí trochu povznést. Na druhou stranu zbožňuji ty jeho postavičky, co tropí šílené věci, jako je třeba kálení do sklenic, házení kamenů do davu nebo střílení z revolveru. Spousta lidí knihu odsoudí, už teď je mi to jasné. Ale já jsem si ji oblíbila. Protože "Proč ne?"

Samozřejmě, že gumové dítě vede :D!

23.02.2016

NevolnostNevolnostJ. Sartre

Jakožto veliký fanda existenciální literatury nemohu jinak, než 5 *****. Jestli jste někdy přemýšleli nad životem brouka a nebo se vám hlavou mihla myšlenka typu: "Co tady vlastně dělám?", tak si se Sarterem určitě potykáte.
Chce to trochu emoční a nervovou odolnost, člověka by to mohlo dostat do blázince. Taky se musíte jenom tak jemně inspirovat, ne se tím řídit. Myšlenky jsou to velmi drsné. Ale stále lidské. Bohužel. Bohudík?

20.02.2016

MementoMementoR. John

Musím se přiznat, malinko mi dělalo problém knihu dočíst. Hlavním důvodem bylo, že se celý příběh točil v neustále se opakujících cyklech, pořád to stejné dokola. Kriminál, náprava, drogy, průser. Kriminál, náprava, drogy, průser. Ale když se to vezme kolem a kolem, vždyť přesně takový je feťácký život. Pořád to stejné dokola, až najednou není nic, než droga. A na ničem jiném nezáleží. Droga je život.
Kniha je to velmi drsná, ledová, hrůzostrašná, rozhodně to není "krásná literatura", ale Memento si by si měl přečíst každý, kdo o drogách nemá moc povědomí. Tady je to osekané pěkně na dřeň, napsané je to tak, jak to doopravdy je.

11.02.2016

19841984G. Orwell

Velice ostré, ledové, nekompromisní, nelidské... to je kniha 1984. Po dočtení jsem knihu musela odložit a přemýšlet, příběh v sobě nějak zpracovat. Poslední věta byla jako šíp mezi oči, pěstí do tváře.

22.12.2015

1 2 3 4 >