Cacolinka Cacolinka komentáře u knih

Velký věk chce mít též velké mordy Velký věk chce mít též velké mordy Ivan Klíma

Doporučuju přečíst všem Čapkofilům. Pěkně vysvětluje souvislosti mezi jednotlivými díly Karla Čapka, i souvislosti mezi jeho dílem a životem. (I to že Olga Scheinpflugová nebyla taková světice, za jakou by ji mohl čtenář, Čapkových dopisů a jejích knih o něm, považovat. A to že si chtěla vzít Jana Masaryka? WTH? No nic opadla ze mě iluze...)

14.04.2014 4 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Ajajaj ajajaj pan Hrabal mě dostal. Konečně poetika, se kterou si můžu něco počnout (u Inzerátu na dům, ve kterém už nechci bydlet jsem asi byla trochu mimo - až možná na Kafkárnu).

02.04.2014 5 z 5

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumil Hrabal

Musím říct, že po přečtení této Hrabalovi knihy, jsem se mu ještě úplně nedostala na chuť. Povídku Kafkárna jsem četla po cestě domů z knihovny a fakt mě nadchla. Následující povídku už na mě asi byly moc náročné nebo co. Připadaly mi tak trochu vyprávěné od prostředka. Jako by člověk vešel do hospody a zaslechl jen druhou polovinu vyprávění nějakého hosta (který ještě mimo to rád odbíhal od tématu).

01.04.2014 3 z 5

Čik Čik Wolfgang Herrndorf

Z této knížky bych byla odvařená, i kdyby mi ji nedarovala moje platonická láska..:D Trošku mi Čik a "Cvok" Maik připomínal nás dva. (Já jsem samozřejmě "Cvok" Maik.)
(Knížku jsem četla v originále. Tramtárie = Walachei - pořád jsem si musela představovat jak jedou k nám na Vlašsko a ne jen tak nazdařbůh. To je tak, když člověk nezná německá přísloví.)

17.02.2014 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jóóó Kámen mudrců....Potterománie u nás ve třídě začala až s příchodem prvního filmu do kina. Nikdo ty knížky doma ještě neměl, jen jedna spolužačka ho měla německy, protože ho dostala od jedné tety. Takže jsem Kámen mudrců prve četla v němčině...a pak už se nedalo přestat. (První čtyři díly jsem četla minimálně desetkrát. Pořád dokola: jedna, dva, tři, čtyři, jedna, dva, tři, čtyři... Tohle se podepsalo na tom, že podvědomě používám hlášky z Harryho Pottera. Jako třeba: "A co jsi čekal, tuřín?" Zanechalo to na mě trvalé následky. Naštěstí...)

03.02.2014 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tajemná komnata...konečně se dozvídáme něco o nejmocnějším černokněžníkovi všech časů. Ten-jehož-jméno-nesmíne-vyslovit, Ty-víš-kdo, Pán zla...je trochu smutným příkladem toho, když se mladému člověku nedostane rodičovské lásky a vyrůstá v sirotčinci, kde si připadá jako vyděděnec. (Tím nechci říct, že se z každého člověka ze sirotčince stane vyvrhel společnosti...prostě jen to, že to na někoho, kdo si připadá příliš odstrčeně, může působit jako katalyzátor jeho touhy po pomstě.)

02.02.2014 4 z 5

ÁÁÁÁ můj nejmilovanější díl Harryho Pottera. Postava Siriuse Blacka mě prostě dostala. (No ano, Lupina taky miluju...)
Když si vzpomenu na to, jak jsem Vězně četla poprvé a od odstavce:

"Věř mi," zachraplala Black. "Musíš mi věřit. Nikdy jsem Lily a Jamese nezradil. Byl bych raději zemřel, než abych je zradil."
A konečně, konečně mu Harry uvěřil. S hrdlem staženým tak úzce, že nebyl schopen promluvit, pouze přikývl.

až snad po konec kapitoly Mozkomorův polibek, jsem nemohla zadržet slzy a posmrkala jsem asi balíček kapesníků...jóóó dny mladosti radostné.

02.02.2014 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Na tomto díle mám nejraději scénu na hřbitově. Je to napínavě napsané. A musím říct, že pokud by nebylo oznámeno sedm dílů, tak bych se vážně strachovala o Harryho život.

02.02.2014 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Fénixův řád mám ráda a ještě si živě vzpomínám, jak jsme všichni potternadšenci ve třídě čekali až bude od pana Medka přeložen a my ho mohli konečně přečíst. Bylo to nekonečné.
To jak dopadl S., mě, v té době, dostalo stejně jako Harryho. Pořád jsem čekala, že se nakonec objeví zpět na scéně...potom to ale Lupin vyloučil a já jsem zírala nevěřícně na stránku jako Harry na Lupina.

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Zatím asi nejsmutnější knížka, co jsem kdy četla. V průběhu četby čtenáři postupně dochází, jak se, na začátku téměř nezničitelný optimismus, láme a ztrácí. Co se nikdy neztrácí je stesk po bratrovi a rodině, který se objevuje v celé sbírce. Škoda, že se nedožil konce války.

14.01.2014 5 z 5

Chrám větrů Chrám větrů Terry Goodkind

Řekla bych, že tento díl byl o chlup lepší než předcházející. Nejvíc mě bavil popis scény Zeddova věznění v jisté ohradě (snad to není tak velký spoiler). Nejvíc mi asi vadilo ne moc napínavé odhalení hlavního padoucha tohoto dílu. Prostě to bylo čut už od první vraždy jisté lehké děvy. No jo asi to byl záměr, ale prostě to knížce trochu ubralo na možném napětí. Jo a ještě musím pochválit mé oblíbené Mord-sithy.

11.01.2014 4 z 5

Viděl jsem peklo Viděl jsem peklo Tvrtko Vujity

Knížka, která fakt děsí obsahem. Tábory malomocných v Evropě? Žádný problém... Je to hrozné, co se ještě do současnosti děje, o čem nemá obyčejný středoevropan potuchy. Snad jen o té Severní Koreji teda má nějaké mlhavé..

11.01.2014 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Knížka o tom, že lidi až moc rádi zapomínají pro prestiž a výdělek na morálku. A o tom, že je lidstvo nepoučitelné. Ještě že už uběhlo tolik let, že vůdce už na živu prostě být nemůže.

11.01.2014 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Někdy mi připadá, že všechny Čapkovy vize mají velký potenciál se naplnit. Stejně je to i R.U.R. Člověk přemožený svým vlastním vynálezem? Snad jsme od toho ještě daleko, ale asi ne až zas tak moc. (A Helena mi silně připomínala Adorátu Srdénkovou. Sir Terry o R.U.R. asi taky zavadil.)

09.12.2013 5 z 5

O věcech obecných čili Zóon politikon O věcech obecných čili Zóon politikon Karel Čapek

Zase jednou majstrštyk na majstrštyku od pana Čapka! Kdyby bylo víc takových lidí jako on na tom světě, tak by se to možná vyvíjelo jinak s námi.

29.11.2013 5 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Můj nejoblíbenější je sonet číslo 66 v překladu pana Hilského. Není to nic menšího než dokonalost sama!

29.11.2013 5 z 5

Král Jindřich IV. Král Jindřich IV. William Shakespeare

Verze pana Wericha se mi moc líbila. Sice ji nemůžu porovnat s originálem od Shakespeara, protože ten jsem nečetla (shame on me), nicméně si myslím, že tato verze je přístupnější širší veřejnosti než originál. Obsahuje všechny klíčové okamžiky. Včetně mého nejoblíbenějšího: Falstaffova monologu o cti.
Jo a kdyby se z vás náhodou někdo díval i na filmy a nečetl jen pořád, tak doporučuju se podívat na zfilmovanou verzi Jindřicha IV. - The Hollow Crown.

28.11.2013 5 z 5

Edda a Sága o Ynglinzích Edda a Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Musím říct že "Eddická" část mě bavila víc než Sága o Ynglinzích. Tam se v podstatě jednalo jen o nástup nového krále za novým králem na trůn (ideálně jeho synem) a jeho smrtí....a jeho následným pohřbem v Uppsale. (Asi to bude část vhodnější pro historiky.) Já ale žádný nejsem, tak jsem si užila spíše první část. Jo a konečně jsem zjistila, kde se mnou milovaný Tolkien inspiroval. Viz jména trpaslíků...a jaká že je ta Gandalfova hůl? Jasanová? A je to jasný....pan Yggdrasil zabodoval.

26.11.2013 4 z 5

Krvavá církev Krvavá církev Terry Goodkind

Musím říct, že se mi první dva díly líbily víc. Nějak nemůžu přijít na to, kam celá série směřuje. A některé dialogy mezi Kahlan a Richardem jsou trochu nudné a na jedno brdo.

12.11.2013 3 z 5

Albion – Kořeny anglické imaginace Albion – Kořeny anglické imaginace Peter Ackroyd

Nejvíc mě nadchla část, kde se autor věnuje staroanglickému jazyku.

29.10.2013 3 z 5