Bórborka Bórborka komentáře u knih

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Je až neuvěřitelné, že osoba, která nás má milovat na světě nejvíce, dokáže takto zklamat. Skutečnost, že je někdo schopný takových hrůz na dítěti, je odporná. Na knihu doporučuji silný žaludek a obrnit se silným štítem.

22.07.2019 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Nevím, co říct...
Kniha vám na počátku představí to "tajemství", které se tam bude rozvíjet až do konce. Problém pro mě nastal ve chvíli, kdy to tajemství (které se dalo předvídat) bylo vyzrazeno a vy vlastně nevíte, co se v knize ve zbylých 3/4 odehrává..
Za konec, který mě zasáhl přidávám 1* k plusu, ale jinak bych knihu popsala jako táhlou, nezáživnou.

04.07.2019 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha, která nese hluboké myšlenky, ale předává je násilnou formou, přímo je čtenáři předhazuje a nenechává ho hledat mezi řádky, nenechává ho nad tím přemýšlet. Vše, co kniha chce sdělit, má v sobě napsané.
Kniha se čte rychle a snadno, ale osobně bych tam ráda ty myšlenky ocenila schované pod rouškou metafor.

02.07.2019 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Tohle se mě dotklo.
Kniha je psaná pod rouškou temné atmosféry, která vás postupně pohltí.
Ze začátku nevíte, co od hrdinů očekávat, ale zhruba v polovině se to změní a kniha se začíná stávat předvídatelnou. Spíše než thriller to působí jako zvláštně překombinovaný román.
Plus, kterým si mě kniha získala je konec.

02.07.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kniha, která mi otevřela knihomolský svět.
Když jsem byla mladší, mamka mi před spaním prvních pět dílů předčítala. V létě, v období základní školy, jsem se ke knize vrátila, a celou mě pohltila. Ukázala mi zcela jiný svět, který má nekonečno možností, a tím myslím knihomolský.
Příběh asi nemusím nikomu představovat, jelikož filmové zpracování musel vidět snad každý. Knihu doporučuji každému, jelikož pro mě je Harry Potter srdeční záležitostí.

29.06.2019 5 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Jediné slovo, co mě napadá, abych popsala tuto knihu, zní intriky. V knize nám autor ukazuje, jak snadné je být zmanipulován člověkem, jemuž důvěřujeme. Vztahy jsou jen pouhou hrou, kterou Vikomt de Valmont a Markýza de Merteuil využívají pro své uspokojení.
Kniha se místy táhla a opakovala tentýž vzorec. Forma textu v dopisech spojovala čtenáře více s postavami.

23.06.2019 3 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Neuvěřitelně silný příběh chlapce, který se snaží skrývat pravdu, která ho pomaličku užírá. Neumím si představit, že bych tento příběh vyprávěla/četla dětem, jelikož pohádkou bych to rozhodně nenazvala, ale nádhernou knihou, která by mohla pomoci někomu procházejícímu se podobným "příběhem", bezesporu.

09.05.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

VELKÝ BRATR TĚ SLEDUJE
Kniha s hlubokou myšlenkou. Nedokážu (a nechci) si představit, jak by svět vypadal, kdyby to bylo až takový extrém. Kniha je opravdu děsivou alegorií a jediné výtky, které mám, že knize chvíli trvá než se rozjede a styl psaní autor mi zrovna u této knihy nesedl.

28.04.2019 4 z 5

Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) Lev Nikolajevič Tolstoj

Nebudu lhát, na knihu jsem byla hodně zvědavá, ale jsem z ní taková na vážkách.
Knihu tvoří pět povídek. První dvě jsou úplně skvělé, ale ty další tři už mě tolik nenadchly.. Tu třetí jsem vůbec nepobrala a ty poslední dvě byly jen takové jednohubky, které jsem přečetla, usmála se a šla dál.

20.04.2019 3 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Tak tahle kniha mě dostala! Nejen milé a poutavé čtení, ale svým způsobem si mě dostala i svými postavami(hlavně Cath, ve které jsem se zhlédla) a myšlenkou.
Myslela jsem, že to bude další "romanťárna" pro náctileté, kterou si přečtu, zahřeje na srdci a poté na ní zapomenu, ale R. Rowell opět nezklamala.
Příběh bázlivé Cath, která prožívá svůj první rok na vysoké škole. V knize se seznamujeme i s jejím dvojčetem, které je na venek úplně jiné. Kniha mě už ve své polovině úplně dojala a odtrhnout se od ní bylo nedosažitelné.
Teď trochu té kritiky. Za prvé mám lehce výtku k příběhu Nedej se, který knihu prolínal a moc mě nezaujal a za druhé poslední třetina už nebyla tak nadupaná jako ty první, což byla velká škoda. Přesto všem mohu Fangirl s klidným srdcem doporučit :)

18.04.2019 4 z 5

Poutavé, kouzelné čtení. Nádherná obálka, která se řádí (s Fantastickými zvířaty) mezi mé nejkrásněji zpracované. Škoda jen, že to je scénář.

13.04.2019 4 z 5

Palác lží Palác lží Erin Watt

Tohle bylo příjemné zakončení pohledu do vztahu mezi Reedem a Ellou. Na to jak mě minulý díl zklamal, jsem ráda, že jsem se nedala zvyklat a jejich příběhovou linku dokončila. Místy se mi to zdálo jako něco mezi předvídatelnou telenovelou a teen seriálem, ale bylo to milé, čtivé a kniha opravdu uměla vtáhnout do děje.

06.04.2019 3 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Fůůůha... Tak tohle bylo zklamání... První díl mě opravdu nadchl, ale tento se mi zdál opravdu o ničem.. Neříkám, že se kniha nedala číst, ale rozhodně mě nenadchla. Konec se mi zdál také vynucený, uspěchaný, bohužel až nesmyslný. Nechci tu šířit nějakou negativní vlnu, ale více jak 2 hvězdičky ode mě nedostane.

06.04.2019 2 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Velmi čtivá kniha, o které snad musel slyšet každý. Chvíli jsem se bránila si ji přečíst, ale nakonec jsem neodolala. Nenadchla mě natolik, jak jsem doufala, ale rozhodně nebyla zklamáním. Děj mi chvílemi připomínal něco mezi telenovelou a pohádkou, ale způsob jakým autorky píší to vše uměly zachránit. Celkový pocit z knihy je velmi kladný, ale přece jenom má prostor na vylepšení.

17.03.2019 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Krásná záležitost přečtená během jednoho dne. Postupný smutek, který knížku doplňuje, je zakryt pod velmi čtivým podáním vyprávění příběhů ze života Lea Poppera.

03.02.2019 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Od knihy jsem ze začátku očekávala více, než mi nabídla. Chvíli jsem přemýšlela nad tím, že ji odložím a sáhnu po něčem jiném, ale naštěstí jsem to neudělala. Musela jsem vzít v potaz, že knihu nepsal žádný spisovatel, ale život sám a když jsem si to uvědomila kniha opravdu stála za přečtení.
Kniha je dělená na tři části. Samotný příběh pianisty, deníkové zápisky a něco jako shrnutí s otázkami. Nejvíce mě zaujalo shrnutí, jelikož bylo svižné, ale první dvě části tvoří ten samotný příběh.

04.01.2019 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Příjemné čtení, od kterého nic nečekáte, a proto vás dokáže tak mile překvapit.
První povídka je čtivá, ale její obsah se mi zdál poněkud až MOC.
Druhá příjemná, u které už od začátku tušíte její konec.
Třetí, poslední povídka, je ze začátku pro mě trochu hůře zpracována (zmatená, hůře vtáhnutelná), přesto ve výsledku pěkná jako ostatní.
Ten, kdo zrovna neví, co si přečíst v období Vánoc, touto knihou nesáhne vedle.

18.12.2018 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nádherná povídka, plná morálního ponaučení. Šetřila jsem si ji na období Vánoc a nálada, která z ní čiší je přenádherná. Chápu, že pro někoho se zpráva šířící knihou, může zdát moc násilná, ale pro mě je to vánoční vítěz.

15.12.2018 5 z 5

Nad touto knihou jsem uvažovala celou věčnost, až jsem se náhle rozhodla, že si jí pořídím. Její nádherné vizuální zpracování by mě zlákalo, i kdybych nebyla potterhead a neměla o kouzelnickém světě ani zdání. Jednotlivé stránky jsou obohaceny o nádherné ilustrace, které ukončují "dějství". Samotný příběh se četl jedna báseň (a to jsem ze začátku měla strach, že mi forma scénáře bude vadit) a příběh mě tak uchvátil (ačkoliv některé pasáže byly předvídatelné), že knihu nešlo číst jinak než jedním dechem.
Doufám, že pokračování u nás vyjde, co nejdříve, abych mohla zažít zase ten nepřekonatelný pocit, že jsem v "Bradavicích".

27.11.2018 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Tahle kniha se mi hrozně těžko hodnotí. Obsahově byla vynikající (doufám, že můžu použít zrovna tohle přirovnání, ačkoliv ty hrůzy, opravdu vynikající nebyly), ale narazila jsem na tak příšerný překlad, že se kniha nedala skoro číst. Poslední stránky jsem musela už jen zběžně prolistovat, protože jinak by se mi dlouho do jiné knihy ani nechtělo.
Příběh už jsem ze začátku znala a to z knihy Osvětimská knihovnice, ale zažít ho opravdu z pohledu, který si to sám zažil, bylo úplně něco jiného. Vždy mě na příbězích tohoto typu udivuje, jak se to mohlo stát a jak to mohlo vůbec procházet.

21.11.2018