Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) přehled

Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401484/bmid_smrt-ivana-iljice-yHo-401484.jpg 4 24 24

L. N. Tolstoj byl mistrem psychologické povídky a novely. Toto souborné vydání obsahuje pět jeho novel a povídek. V Příběhu koně (1885) sledujeme život opovrhovaného hřebce, který přesto prožije šťastný život u bohatého knížete, ale ve stáří dožívá nemocný a v zapomnění. Soudní úředník ve Smrti Ivana Iljiče (1886) se dočká života v přepychu, jenže po banálním zranění začne propadat děsu z umírání. Povídka Dva husaři (1856) pojednává o milostném vzplanutí otce a syna ke dvěma ženám a zachycuje rozdíly mezi generacemi i svázanost konvencemi. V povídce Albert (1858) autor popsal geniálního hudebníka-alkoholika, který odmítne nabízenou pomoc a raději zůstane, kým je. Závěrečná povídka Po plese (1903) přináší příběh mladé lásky, která skončí dřív, než se mohla rozvinout…... celý text

Literatura světová Novely Povídky
Vydáno: , Garamond

Смерть Ивана Ильича (Směrť Ivana Iljiča) , 1886

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrt Ivana Iljiče (5 povídek). Přihlašte se a napište ho.

Kabuky
14.04.2023 5 z 5

Zajímavá kniha.

Šárkaxx
03.10.2019

Souhlasím s Bórborkou, povídky nejsou ničím moc zajímavé. Smrt I.I. je jednoznačně nejlepší z nich. Taky se mi líbila poslední Po plese - zaujalo mě, co člověka všechno může ovlivnit při výběru partnera.

klara1550
15.08.2019 3 z 5

Přišlo mi zajímavé přečíst si od Tolstého něco kratšího, abych ho lépe poznala. Nejvíc mě zaujala poslední nejkratší povídka - "Myslíte si, že jsem to, co jsem viděl, považoval za něco špatného? Vůbec ne. Jestliže se to provádělo s takovou přesvědčivostí a všichni to pokládali za nezbytné, pravděpodobně věděli něco takového, co já sám nevěděl, přemýšlel jsem a pokoušel jsem se toho dopátrat. Ale ať jsem se snažil sebevíc, ani později jsem se ničeho nedopídil." Geniálně nadčasové pozorování.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) v seznamech

v Právě čtených2x