Bórborka Bórborka komentáře u knih

Mýtus, sen a rituál Mýtus, sen a rituál Erich Fromm

Kniha je psána jazykem, kterému i laik ve světě psychologie porozumí. Nabízí nám několik možností, jak sen uchopit a vyložit. Po celou délku knihy nám autor předkládá různé příklady a ukazuje nám, že sen není jen povrchní reakcí na výrazné podněty, které se odehrály, ale že i věci, kterým bychom nepřikládali sebemenší důraz, které se dokonce odehrály v dávné minulosti, se v našem snu můžou reflektovat.

23.02.2020 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Kniha na mě zapůsobila rozpačitým dojmem. Četla se snadno, ale silný požitek ve mně nevyvolala.
Ze začátku se seznámíme s hlavní hrdinkou Lio, která utíká od své povinnosti, aby prožila svobodný život, po kterém touží. Cestu jí zkříží dva muži, pro ni obyčejní lidé, pro čtenáře princ a vrah. Autorka se možná až moc snažila zmást čtenáře v hádance, kdo je kdo, až to udělala očividným.
V druhé polovině se kniha konečně začíná rozjíždět a otvírat i svůj mystický svět.

09.02.2020 3 z 5

Kulička a jiné povídky Kulička a jiné povídky Guy de Maupassant

Zajímavá kniha, která obsahuje stejné prvky v každé povídce - Francie, vztah mezi ženou a mužem.
Každá povídka ze začátku uvádí čtenáře do prostředí, autor si dává pozor na maličkosti, kterými se nás snaží zapojit do příběhu. Příběhy samotné končí (většinou) tragicky.

19.01.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je opravdu dojemná, jelikož útočí na city ze všech stran. Už od samého začátku kniha čtenáři servíruje smutné chvíle a šťastnými okamžiky šetří. Hlavní dvě postavy mi opravdu přirostly k srdci, ačkoliv jsem s nimi ztrácela trpělivost. Bohužel chvílemi se mi jejich neštěstí zdálo opravdu přitažené za vlasy a chování Hany absurdní. Od knihy se i přes všechny její drobné nedostatky nedá odtrhnout a po skončení si člověk ani neuvědomí, že příběh Hany má za sebou.

11.01.2020 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Kniha mě přepla do tak melancholické nálady v době čtení, až tomu sama nemůžu uvěřit. Celou dobu proplouváte v pocitech, které jsou doplněné dějem, který není zas tak podstatný. Kniha graduje až se od ní nedokážete odtrhnout. Konec, jak je zde již zmíněno, je přehnaně šťastný, ale zasloužený.

05.01.2020 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Kde začít?
Knihu začínáte seznámením s hlavními postavami, další informace získáváte ohledem do minulosti, který kniha opravdu hojně využila. Samotná dějová linka je velmi nezajímavá až do poslední části knihy,kde se nám dostane rozřešení zápletek, které si už čtenář sám vyřešil.
Celou dobu jsem s knihou bojovala, ale za konec, který mě lehce překvapil bych knihu úplně nezavrhla, jenom bych velmi jasně vysvětlila, že to se sérií HP nemá nic společného (nanejvýš jako špatná fanfikce). Myslím si, že kniha měla potenciál, který kdyby byl rozpracovaný do více dílné série (třeba od nástupu na Watford), knize by to neuškodilo.

28.12.2019 3 z 5

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Kody Keplinger

Ke knize jsem se dostala díky stejnojmennému filmu, který má s knihou společná nejvýše jména postav.
Příběh dívky "OTKY" je četba, kterou bych se nebála zařadit mezi new adult. Kniha plyne v příjemném tempu. Občas obracíte oči v sloup a kroutíte hlavu nad samotnou hrdinkou, ale není to nic hrozného, co by vám narušilo příjemný požitek z knihy. Trochu mě vyvedl z míry uspěchaný konec, který na mě už opravdu působil přitaženě za vlasy. Kniha ve vás po dočtení dlouho rezonovat nebude, přesto knihu doporučuji na příjemný oddych.

23.12.2019 3 z 5

Kniha spíše než cestopis připomíná humorný román ze života autora. Pro člověka, který touží po nabytí nových vědomostí a faktů o vybrané zemi, bych to rozhodně nedoporučila, dokonce bych chápala, že ho kniha zklamala, ale pro člověka, který se rád zasměje důvtipu autora a občas se rád dozví nové informace, kterými je kniha prokládána, vřele doporučuji.

16.12.2019 3 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Po několika letech se mi do ruky dostalo pokračování této série, a tak jsem se rozhodla přečíst i první díl, abych se dostala zpátky do děje. Krásná odpočinková knížka (, která je trochu přitažená za vlasy), kterou přečtete a ani nevíte jak.

03.12.2019 4 z 5

To nejlepší z nás To nejlepší z nás Nicholas Sparks

Kniha má pomalý rozjezd, a to se mi na ní líbí. Připravuje nás na budoucí dění a najednou je čtenář nakonci a ani neví jak.
Když jsem knihu dočetla, po dlouhé době jsem cítila, že mě romantický příběh opravdu dojal. Ne vždy bych řekla, že je Sparks zaručenou kvalitou, ale jeho o trošku delší díla se číst opravdu vyplatí.

17.09.2019 4 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů. Po celou dobu sledujeme "obyčejný" chod Bradavic, ačkoliv se nevyhnutelně blíží pád dobra. Celá série je mou srdcovkou, ale tento díl prostě vyniká.

15.09.2019 5 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

Kniha se mi zdála uspěchaná, předvídatelná a jazyk, který je v knize použit mi moc nesedl. Zařadila bych ji mezi takový horší průměr.

08.09.2019 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Očekávala jsem o něco větší "drive", na místo toho se mi to ze začátku zdálo velmi zmatečné a rozvláčné, přesto na konci to vyvrcholilo do zajímavého konce.

20.08.2019 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Málo nad knihami, které dočtu zpětně přemýtám, ale velké maličkosti se staly výjimkou. Autorka téma rasismu v této knize zpracovala opravdu zajímavou formou. Od knihy jsem se nedokázala odtrhnout a po dočtení nad ní stále přemýšlím. Je až neuvěřitelné, že v dnešní pokročilé době dokážeme být stále v některých případech tak pozadu.

16.08.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Pokračování série Naslouchač mě mile překvapilo.
V tomto díle se autorka více věnuje dějové lince než podrobnému popisu světa. Odkrývají se zde nová i stará tajemství, křivdy, které byly napáchány a více se nám otvírají i hlavní postavy příběhu.
Kniha krásně utíká a v určitých chvílích pro mě předčila první díl. Naneštěstí počátek, odehrávající se v nížinách, mě vůbec nezaujal, a proto si z mého pohledu nezaslouží plný počet hvězd.

11.08.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Krutý život, který si nevybírá. Mladá hlavní hrdinka, přesto tak silná. Vedlejší postavy jsou uvěřitelné, lidské. Kniha není zromantizovaná. Nádherné, podrobné popisy nového světa.
Nechce se mi věřit, že takový skvost vyšel z pera ženské české autorky, přesto tomu tak je.
V knize nehledejte především akci, ale spíše promyšlený nový svět, který vtáhne a pohltí čtenáře až do konce.

07.08.2019 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Ani nevím, kde začít.
Nejdříve bych začala, klady na této knize. Krásná obálka. Zajímavá myšlenka, ale nadruhé straně mince však vězí nedopracovanost samotné myšlenky. V ději byli díry a samotný příběh mě moc nenadchl. Autor píše svižně, ale spíše pro děti, jenže příběhově bych to dítě vůbec nedoporučila, což mě přivádí k otázce komu knihu doporučit. Po Smrtce mě tahle kniha vyloženě zklamala. Za snahu a námět 2*

02.08.2019 2 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Od knihy jsem očekával něco jiného než román pro ženy, ale nic víc se ke mně nedostalo. To ale neznamená, že se jedná o špatnou knihu. Děj utíkal rychle, každá ze tří hlavních postav byla nějak poutavá, zajímavá. Nejvíce mě bavili kapitoly hospodyň,jelikož nebyly jenom o nich, ale i o jejich "paničkách". Osobně se mi líbí i konec knihy, který mě i lehce zaskočil.

02.08.2019 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

V druhém díle se seznámíme s novou hlavní postavou, prozkoumáme hluboké myšlenky samotného Nimba, které mě místami opravdu vytáčeli, a vrátím se k příběhu Citry a Rowana.
Upřímně by mě potěšilo kdyby se tam kapitoly postavy Rowana vyskotovaly v hojnějším měřítku. Děj mě na začátku vtáhl, ale postupem času mé nadšení začalo chladnout - tedy až do doby než jsem se dopracovala zhruba k polovině poslední části, která byla naprosto fantastická.

28.07.2019 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na knihu jsem se velmi těšila, ale dlouho jsem jí odkládala, aniž bych měla pádný důvod.
Kniha mě ihned vtáhla do nového až "utopického" světa, kde není možné zemřít přirozenou smrtí, a tak se do toho vložil cech Smrtek. Časem se ale odkrývá, že vše není, tak perfektní, jako by se mohlo zdát na první pohled.
Autor píše velmi čtivě. Svým postavám propůjčuje určité charaktery, se kterými jsme se mohli už někde v knihách setkat, přesto si je čtenář oblíbí.
Kniha mi lehce připomínala pohádku či knihu pro velmi mladou mládež, a upřímně jsem doufala v trochu krutější procesy, přesto bych knihu doporučila všem, jelikož se u ní rozhodně nudit nebudete.

26.07.2019 4 z 5