Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.3430

Unwind Dystology (1.)

Unwind (2007)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...

AndyK

Letos jsem si dala předsevzetí, že budu objevovat nové žánry. Dobré rozhodnutí. Knížka na mě opravdu zapůsobila a nejednou mi přeběhl mráz po zádech...

acheska

Kniha se čte jedním dechem. Zákon o životě, rozpojování, Válka o vnitrozemí, desátci, někoho čápnout, příběh o Humphrey Dunfeem....všechny tyto autorem vytvořené skutečnosti děsí. Nejednou jsem z příběhu měla husí kůži a proces rozpojování, kdy máte právo vědět, co všechno se s Vámi děje, ten už z hlavy asi nikdy nedostanu. Scifi opravdu není můj šálek čaje..., i když se nad určitými věcmi v návaznosti prostě zamyslet musíte.

karavela

Skvělé,čtivé,originální a znepokojivé čtení.

MonikaHos

Dystopie miluju, ale ne vždy se povedou. Tato mě ale chytla od samého počátku a prakticky jsem se od ní nemohla odtrhnout. Rozhodně by neuškodil více propracovaný konec příběhu, ale za mě stále plný počet hvězdiček. Těším se na další díl!

Danago

Tak toto byla skvělá Sci-fi. Čtivá , napínavá, bez nejmenších hluchých míst. Téma a jeho zpracování mě naprosto dostalo. Z knížky jsem nadšená. Čeltla se jedním dechem. Kdo má rás Sci- fi tomu se knížka určitě bude líbit. Pokud u nás vyjdou další díly určitě si je chci přečíst.

wildavk

Tuto knihu jsem přečetl rychle. Velmi čtivá. Zajímava myšlenka. A opravdu scéna rozpojování - ta mi pořád zůstává v hlavě. Ta byla opravdu děsivá.

markyticka

Když jsem se do knihy začetla, už jsem se nemohla odtrhnout - čte se opravdu lehce. Při čtení jsem si vzpomněla na film Ostrov. Až mrazí z toho, že by člověk mohl spolu s transplantovaným orgánem získat i část zkušeností-vzpomínek původního majitele.

ThrisaManx

Naprosto úchvatné dílo, které jsem měla přečteno během dvou jízd vlakem. Z počátku mě to moc nevzalo, ale nakonec děj graduje, a i když není napínavý a podle mě v něm nejde ani o samotnou akci, řeší zajímavé myšlenky potratu, práva na život i víry v Boha. Místy mě až děsivě mrazilo a z některých scén se mi až zvedal žaludek.
Nevím, jestli mě láká v sérii pokračovat, ale prvním dílem jsem rozhodně nadšena.

Kaytria

Kniha mě pohltila a bavila mě od začátku do samého konce. Ani chvilku mě nenudila, a i když pravda, myšlenka použitá v příběhu je poměrně absurdní, ale i přes to jsem tomu plně věřila a nechala se tím pohltit. Vynikající čtení, těším se na další díl.

LadySegedin

Sledujeme osudy třech hlavních postav Connora, Risy a Leva. Každá postava je odlišná a žije si svůj život, rázem je ale spojí jedno - příkaz k rozpojení. Společně se snaží utéct a vzepřít se systému. Příběh se odvíjí plynule, graduje a závěr byl i pro mě dost silný a neubránila jsem se slzám. Což se mi tak často nestává. Kniha je napsána, tak dobře, že jsem si postavy zamilovala, dokonce i ty negativní a prožívala jsem všechno s nimi. Nevyskytují se zde klasické kapitoly, ale děj je rozčleněn do úseků podle jednotlivých hlavních, vedlejších, ale i podle úplně okrajových postav. Je tak vytvořen ucelený obraz a čtenáři, tak nic neujde.

Dále také musím ocenit odkazy k historii. Ve sběrných dvorech vidím narážku na koncentrační tábory. Autor zde také řeší problematiku potratů, právo na život a lidství. Je to kniha, která vás prostě donutí přemýšlet. Přečteno jedním dechem od začátku až do konce. Jelikož se jedná o sérii konec zůstal otevřen. Doufám, že co nejdříve výjde další díl, protože tohle je pěkně návyková záležitost.

Nobunaga

Za mě rozhodně plný počet. Celý koncept je v podstatě taková Osvětim vyhnaná o level výš. Tam z lidí zužitkovali jen zlato z úst, šaty a jejich popel na poli. Uvědomil jsem si jak moc miluju svoje děti.

Fajťák

Za mě jednoznačně dokonalá knížka s neotřelým nápadem, hezkým příběhem a promyšleným závěrem. Doporučuji k přečtení.

kofina

Super nápad, super situace, ale celé se to zdá jaksi nedotažené.

martina1199

*MOŽNÝ SPOILER*
Tahle kniha si 5 hvězd určitě zaslouží.
Hlavními hrdiny příběhu jsou možná děti, ale tváří v tvář realitě rozpojení se musejí vypořádat se světem dospělým způsobem. Hlavní téma příběhu je svou podstatou velmi hrůzné. Vždycky jsem věřila, že navzdory všem katastrofám lidstvo stejně jednou zahubí samo sebe, a pokud by se naše společnost uchýlila k pravidlům a běžným standardům tohoto příběhu, tak bychom k podobné zkáze měli opravdu velmi blízko.
Dlouho není jasné, jak samotné rozpojení probíhá, ale ve scéně, která nám jej opravdu detailně popíše, jsem byla opravdu zděšená tím, jak reálně to vypadá. A celá záležitost se CiFim! A konečná scéna na večírku pro syna Admirála! A ta naprostá bezcitnost většiny dospělých!
Mám dost silný žaludek, ale tuto knihu jsem musela několikrát při čtení odložit, jak hluboce se mě to vše dotýkalo. Konec mi ale dovolil se znovu alespoň trochu nadechnout a zadoufat, že třeba ještě máme naději. Každé dítě v této knize, odsouzené k rozpojení, je pro mě hrdinou. A rozhodně si všichni zaslouží právo na život. Na život vcelku.

Janek

Vskutku pozoruhodná, originální kniha s nápaditým příběhem a velkým filozofickým i etickým přesahem.

"Rozpojenci také zásadně nepříznávají, že jejich věci jsou kradené. Ty ostatní děti vždycky přijdou s velice komplikovanými historkami, kdo jsou a proč potřebují něco prodat. Zastavárník si jejich příběhy většinou pro pobavení vyslechne. Když je historka dobrá, jednoduše dítě vyhodí. Když nestojí za nic, zavolá policii a nechá je sebrat. Ale tenhle chlapec žádnou historku nemá; přichází pouze s pravdou. Zastavárník úplně neví, jak se má k pravdě postavit." (Euromedia 2016: s. 148)

micha-ella

micha-ella mně ta napínavost přišla až přehnaná, takové umělé dějové zvraty. Příběh spíš pro mládež než pro dospělé.

-Lucinda-

Neurazí, ale neuchvátí. Styl psaní se dobře čte a děj pěkně plyne. Líbilo se mi, že se v knize střídali vypravěči a člověk mohl sledovat situaci z více úhlů. Celý nápad s rozpojováním mi přišel dost přetažený za vlasy. Je to typická YA dystopie, která z řady ostatních nijak nevystupuje.

kuska

odpověď karolhlina naprosto souhlasím akorát bych nedávala odpad, protože nápad tam opravdu byl a to bezvadný, je pravda, že provedení nic moc, ale dalo by se to více vykutit tak, aby to bylo napínavější a více akční.

karolhlina
20. lednaodpad!

Podle mě naprosto skvělý nápad, ale autor to neuměl dobře napsat. Kniha je prostě podle mě špatně napsaná a tím pádem se nedá číst.

Teri_book

Paráda! Úžasná kniha,zbožňuju jí

trudoš

Nejtěžší pro mě bylo přijmout myšlenku, že by rodiče nechávali „rozpojovat“ své potomky v nejproblematičtějším období vývoje - v pubertě. A to je přitom jen smetana na povrchu, skutečné zlo se skrývá v šedi každodenního života, kdy neplánované děti mohou být beztrestně ponechány osudu na prahu jakéhokoliv člověka. Nápad je to bezesporu zajímavý, jenže stejnou měrou nesmyslný. Kdyby tomu tak skutečně mělo být, lidská populace by vymřela v průběhu tří generací. A kdo říká, že ne, nikdy mu nebylo anarchistických -náct.
Dějově ovšem příjemné. Dost mi vyhovovalo, že Neal Shusterma nejede podle šablony, takže s každou třetinou se příběh posune zase někam jinam. Problém je, že zpětně působí některé scény nedotaženě a vysloveně si říkají o dovětek, který nepřijde. A nejvíc pak zamrzel závěr, jenž zazdil jinak povedenou urban legendu o Humphreym Dunfeem. Navíc je znát, že se autor zaměřuje pouze na dospívající čtenáře, pročež dospělí tu hrají pouze role uvědomělých rebelů, nebo totálních šmejdů.

Petulka25

Zdravím....naprosto dokonalá a hlavně lehce čtivá knížka. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Ráda čtu lehkou četbu, nemám ráda nic složitého. Je nějaké pokračování? Nebo něco podobného co by jste mi doporučili?

Peťulka8

Knihu jsem měla přečtenou za dva dny, je velice napínavá a originální. Děj je děsivý, ale zároveň na konci knihy dojemný.

kuska
30.12.2016

Strašně dlouho jsem čekala, až se mi tato kniha dostane pod ruky..... kniha byla dobrá, dobrý námět, který doufám, že zůstane pouze v knížce, přečtené za jeden den, ale asi jsem tam přece čekala více akce. Na druhou stranu, nějaké pasáže, kde mi opravdu běhal mráz po zádech tam přece byly. Takže asi celkově spokojenost, ale nechtěla bych žít v takových podmínkách, opravdu ne.

Akemi4
12.12.2016

Člověk by řekl, že v YA už moc prostoru pro originalitu není, a přece!

Mark.
09.12.2016

Napsáno velmi klidně, velmi poutavě a v určitých částech děsivě.

"Ucítíš brnění ve spodní čelisti. Není to nic co by tě mělo znepokojovat"
"Dvakrát mrkni, jestli mě slyšíš."
Mrk, mrk.
"Dobře." ..... " Bohužel teď budeš muset přestat mrkat".

..." Jak jsme na tom s časem?" ....

Za daný úsek kniha ode mne dostala 5 hvězdiček.
Už se těším, až přeloží další díly či ten plánovaný film.

iška
02.12.2016

Rozhodně dobře napsáno, ač téma děsivé. Tématicky mě kniha připomněla částečně Kazua Ishiguru "Neopouštěj mě". No pevně doufám, že tato fikce zůstane fikcí navždy.

Marsí5
29.11.2016

Přečteno téměř na jeden zátah. Popis tohoto světa je opravdu děsivý, ale závěr knihy mě opravdu silně dojal.

igor6519
27.11.2016odpad!

kniha má niekoľko svetlých bodov, ale čím viac čitateľ uvažuje nad logikou tohto sveta, jednoducho si povie, že "willing suspension of disbelief" sa vyčerpala a nemá zmysel na nič sa hrať. Ide o YA distópiu, akých sa produkujú desiatky a možno už stovky a nič hlbšie za tým nehľadajte.

Gábinečka
18.11.2016

Skvělé napínavé čtení, od kterého se nedá jen tak odtrhnou. Děj vás chytne už od začátku. Skvělé je taky na tom to, že tam jsou někdy popsány pohledy cizích lidí a nejenom hlavních postav.

Neal Shusterman

Neal Shusterman