Bez šance

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278111/unwind-bez-sance-G5k-278111.jpg 4.3477

Unwind Dystology (1.)

Unwind (2007)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Anyv
předevčírem

Knihu hodnotím jako čtivou, ale postrádala jsem emoce, které ve mě většinou příběhy vyvolávají a nějaké ty pocity a dojmy, co vám v hlavě zůstanou, když dočtete poslední stránku. Hlavní hrdinové jsou sice děti, ale myslím, že vás překvapí svým chováním a mnohdy jsou lepší než ti dospělí, kteří se jich chtějí zbavit, protože jsou pro společnost zbyteční.

LynnWeiLi

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha psaná. Děj se rychle posouvá kupředu, nezdržuje se zbytečnými popisy, přesto dává dostatek prostoru k tomu, abychom si k postavám vytvořili nějakou citovou vazbu, a já si oblíbila všechny, i Rolanda. Jediným záporákem je vlastně systém.
Ačkoli je to podle popisu první díl, řekla bych, že ukončení má - sice je to částečně otevřený konec, ale za mě dostačující.

-Annett-

Tato kniha je pro hodnocení velice zvláštní. Jedná se o naprosto originální a neskutečně čtivou knihu s mrazivým námětem. Opravdu, knihu jsem přečetla za necelý den, ale po dočtení se nedostavil "wau efekt". Nemohla jsem si pomoci, ale přišlo mi, že mo tam něco chybí. Myslím, že nápad skvělý, ale chtělo by to lépe propracovat.

NicaCola

Na to, abych dala pět hvězdiček, knížce něco málo chybělo. Ale každopádně super nápad! Hned jsem si oblíbila hlavní postavy a prožívala jsem vše s nimi. Za mě palec nahoru! :)

helena8550

Knihu jsem přečetla za víkend. Mám ráda střídání vyprávění příběhu z pohledu různých postav. Četlo se velmi dobře, děj ubíhal. Kniha mi připomněla Dárce (L. Lowry). Ne příběhem. Ne stylem. Ale jak vás donutí přemýšlet, zamýšlet se nad životem a dnešním světem. Ne po skončení, ale při čtení. Ale právě kvůli srovnání s Dárcem nemůžu dát 5 hvězd. Tady něco chybělo. Hlavně mi nesedl asi ten konec. Není tam žádný závěr, ale zároveň ani takový ten otevřený konec. Asi si nechává otevřené dveře k dalšímu dílu. Šanci mu určitě dám, ale osobně se trošku bojím, že téma je vyčerpané a už půjde jen o "útěkovou" a "bojovnou" dobrodružnou knihu pro náctileté. Uvidíme.

mirektrubak

Do knížky jsem se pustil, protože byla prezentována jako dystopie. Jenže... Podle mě je silou dystopických příběhů to, že naší společnosti "nastavují zrcadlo", že v nadsazené podobě zobrazují aspekty našeho světa, které pro naši společnost mohou být zničující. Příklad? Právě v den, kdy píšu tento komentář jsem se dočetl, že země, která je součástí NATO (a tedy by měla být součástí obrany svobodného, demokratického světa) zavádí restrikci vzdělávacích stránek na internetu. Což dává četbě dystopické knihy 451 stupňů Fahrenheita další rozměr. Stejně tak čtení Mechanického pomeranče, 1984, Pána much (a hromady dalších) je románovým komentářem k dnešnímu světu a pomáhá nám nad našimi životy přemýšlet a uvědomovat si souvislosti a rizika.
Kniha Bez šance nic takového nenabízí. Ani nemůže, protože vychází ze situace, že je společensky akceptovatelné ukončit život mladých lidí (ve věku 13-18 let). To je něco, co je zcela mimo realitu a nijak se to nevztahuje k současnému světu.

Bez šance tak nezbývá než číst jako dobrodružný příběh pro mládež, který má docela předvídatelný děj, schématické postavy a velké množství různých dramatických situací, záchran na poslední chvilku a podobných věcí, které zřejmě k tomuto žánru patří. Což ale zase není zas tak málo, Shusterman sice není bůhvíjaký mistr pera, ale napětí se mu daří držet a stránky se tak otáčí docela rychle - přistihl jsem se, že jsem byl zvědavý, jak to vlastně celé dopadne a ty dva večery s tímto příběhem mně nakonec docela rychle utekly.

LuCyMcLy

Na knize mě zaujal celkově naprosto originální a zároveň děsivý příběh. Jsme v době, kdy vybrané děti prochází procesem zvané rozpojení, oddělí se jim veškeré orgány a končetiny a jsou uchovány pro pozdější použití. Děsivé, co? Příběh vypráví o dětech, které měl potkat stejný osud, ale vzepřely se a teď jsou na útěku. Celou dobu jste napjatí a doufáte v dobrý konec. Bez šance je perfektně promyšlený mrazivý příběh o lásce, vzpouře a přežití. Hrozivé na tom je, že v dnešní době, s dnešními technologiemi nám může být tento osud mnohem bližší, než by nám bylo milé.

masinkas

Zajimavy namet,misty me ta predstava ze by to byla realita az desila :).Cetlo se to dobre a dej se odvijel rychle.Ale dej se podoba jine autorove knize coz je mozna trochu skoda ale zase v teto knize je nadeje v te druhe moc ne.Kniha nuti k zamysleni a myslenka rozpojeni je zajimave kombinovana s nabozenstvim.

Daenerys

Delikátní záležitost!

Nikkiproch

Na knize hodnotím dvě věci - nápad a zpracování.
Téma knihy je perfektní. Myšlenka rozpojení člověka až v pubertálním věku místo potratu v prenatálním je jistě něco, nad čím se člověk hlouběji zamyslí, proč by jedno mělo být v pořádku a běžné a druhé už ne.
Zpracování trochu zaostává za myšlenkou. Respektuji, že kniha je spíše pro mládež než pro dospělé, každopádně v některých pasážích mi přišlo celkem líto, že příběh se ubírá takovým směrem. Jistě by se s touto myšlenkou dalo naložit lépe.
Asi nejvíce se mi líbila kapitola Sklizeň, z ní šel opravdu mráz po zádech.
Hrozně jsem si ale přála, aby se tam neobjevil nějaký šílený patos, ale bohužel - spoiler - ruka s tetováním žraloka mě odrovnala. :-) Proto dávám 3 hvězdičky. Pokračování už nejspíš číst nebudu.

zdazilek

Námět nebyl špatný a knížka byla i čtivá. Jen jsem měla pocit, že jsem na tuto knihu stará. Myslím, že náctiletým by určitě radost udělala víc než mě.

Fíček01

Skvělá kniha, super námět, určitě si přečtu i další díl. :-) A ještě otázka pro ty, kteří zde píší, že je to kniha pro mládež...Vy opravdu nečtete třeba pohádky, protože jsou určeny malým dětem a ne dospělým?

SeverusSnape

Celkem zajímavý námět a dobré podaní,ale čekala jsem trochu víc

milan1315

Pro mládež. Bohužel už jsem dospělý.

novina

Sci-fi žánr normálně nečtu, ale tenhle námět mě zaujal. Mám ráda knihy psané z pohledu více osob - tohle byl přesně můj šálek čaje. Děj byl napínavý od začátku do konce a z popisu rozpojování jsem měla husí kůži.

Phoenix16.cz

Celková myšlenka knihy mě poměrně zaujala, protože nabízí spoustu prostoru na přemýšlení, ale její samostatné zpracování už tolik ne. Jako zarytý scifista jsem zvyklá u příběhu přemýšlet, zda vše do sebe zapadá a dává smysl, a zde bylo na můj vkus příliš mnoho nelogičností a často se příběh dostával do situací opravdu těžko představitelných, že by mohly být skutečné. Vrchol knihy představuje scéna, kdy konečně autor popíše vlastní průběh rozřezávání, který ve výsledku zas tak šokují stejně není. Prostě jen systematický, jako celý děj knihy, který se posouvá dopředu prvoplánovitě a bez žádných zásadnějších a nečekaných zvratů.
Příjemně překvapila náboženská linka, která krásně nastiňuje nesmyslnost (slepé) víry a poměrně přímo kritizuje tuto instituci jako celek. Náboženstvím se dá vlastně vysvětlit a především omluvit úplně všechno. My nic, to bůh...

Patapuf

Ten nápad sám o sobě je vynikající... a oproti spoustě jiných autorů se zde povedlo jej dokonale využít... Od knihy se člověk odtrhne až na konci... Námět každopádně k zamyšlení...

AndyK

Letos jsem si dala předsevzetí, že budu objevovat nové žánry. Dobré rozhodnutí. Knížka na mě opravdu zapůsobila a nejednou mi přeběhl mráz po zádech...

acheska

Kniha se čte jedním dechem. Zákon o životě, rozpojování, Válka o vnitrozemí, desátci, někoho čápnout, příběh o Humphrey Dunfeem....všechny tyto autorem vytvořené skutečnosti děsí. Nejednou jsem z příběhu měla husí kůži a proces rozpojování, kdy máte právo vědět, co všechno se s Vámi děje, ten už z hlavy asi nikdy nedostanu. Scifi opravdu není můj šálek čaje..., i když se nad určitými věcmi v návaznosti prostě zamyslet musíte.

karavela

Skvělé,čtivé,originální a znepokojivé čtení.

MonikaHos

Dystopie miluju, ale ne vždy se povedou. Tato mě ale chytla od samého počátku a prakticky jsem se od ní nemohla odtrhnout. Rozhodně by neuškodil více propracovaný konec příběhu, ale za mě stále plný počet hvězdiček. Těším se na další díl!

Danago

Tak toto byla skvělá Sci-fi. Čtivá , napínavá, bez nejmenších hluchých míst. Téma a jeho zpracování mě naprosto dostalo. Z knížky jsem nadšená. Čeltla se jedním dechem. Kdo má rás Sci- fi tomu se knížka určitě bude líbit. Pokud u nás vyjdou další díly určitě si je chci přečíst.

wildavk

Tuto knihu jsem přečetl rychle. Velmi čtivá. Zajímava myšlenka. A opravdu scéna rozpojování - ta mi pořád zůstává v hlavě. Ta byla opravdu děsivá.

markyticka

Když jsem se do knihy začetla, už jsem se nemohla odtrhnout - čte se opravdu lehce. Při čtení jsem si vzpomněla na film Ostrov. Až mrazí z toho, že by člověk mohl spolu s transplantovaným orgánem získat i část zkušeností-vzpomínek původního majitele.

ThrisaManx

Naprosto úchvatné dílo, které jsem měla přečteno během dvou jízd vlakem. Z počátku mě to moc nevzalo, ale nakonec děj graduje, a i když není napínavý a podle mě v něm nejde ani o samotnou akci, řeší zajímavé myšlenky potratu, práva na život i víry v Boha. Místy mě až děsivě mrazilo a z některých scén se mi až zvedal žaludek.
Nevím, jestli mě láká v sérii pokračovat, ale prvním dílem jsem rozhodně nadšena.

Kaytria

Kniha mě pohltila a bavila mě od začátku do samého konce. Ani chvilku mě nenudila, a i když pravda, myšlenka použitá v příběhu je poměrně absurdní, ale i přes to jsem tomu plně věřila a nechala se tím pohltit. Vynikající čtení, těším se na další díl.

LadySegedin

Sledujeme osudy třech hlavních postav Connora, Risy a Leva. Každá postava je odlišná a žije si svůj život, rázem je ale spojí jedno - příkaz k rozpojení. Společně se snaží utéct a vzepřít se systému. Příběh se odvíjí plynule, graduje a závěr byl i pro mě dost silný a neubránila jsem se slzám. Což se mi tak často nestává. Kniha je napsána, tak dobře, že jsem si postavy zamilovala, dokonce i ty negativní a prožívala jsem všechno s nimi. Nevyskytují se zde klasické kapitoly, ale děj je rozčleněn do úseků podle jednotlivých hlavních, vedlejších, ale i podle úplně okrajových postav. Je tak vytvořen ucelený obraz a čtenáři, tak nic neujde.

Dále také musím ocenit odkazy k historii. Ve sběrných dvorech vidím narážku na koncentrační tábory. Autor zde také řeší problematiku potratů, právo na život a lidství. Je to kniha, která vás prostě donutí přemýšlet. Přečteno jedním dechem od začátku až do konce. Jelikož se jedná o sérii konec zůstal otevřen. Doufám, že co nejdříve výjde další díl, protože tohle je pěkně návyková záležitost.

Nobunaga

Za mě rozhodně plný počet. Celý koncept je v podstatě taková Osvětim vyhnaná o level výš. Tam z lidí zužitkovali jen zlato z úst, šaty a jejich popel na poli. Uvědomil jsem si jak moc miluju svoje děti.

Fajťák

Za mě jednoznačně dokonalá knížka s neotřelým nápadem, hezkým příběhem a promyšleným závěrem. Doporučuji k přečtení.

kofina

Super nápad, super situace, ale celé se to zdá jaksi nedotažené.

mladí lidé antiutopie americká literatura budoucnost vzpoura

Neal Shusterman

Neal Shusterman