Ali_xy Ali_xy komentáře u knih

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

Knihy Jiřího Padevěta jsou nesmírně zajímavé. Tato kraťounká kniha minipříběhů je naprosto famózní. Poskytuje různá zamyšlení nad událostmi a lidmi, kteří jsou více či méně známí. Nečekejte, že knihu zhltnete za jeden den. Samozřejmě se to dá, ale doporučuji knihu podávat po menších dávkách. Co příběh, to zamyšlení, někdy mrazení z osudu lidí.
Co mi někdy trochu vadilo, nejsem úplně dokonalý znalec historie, občas jsem povídku dočetla a tak úplně ji nepochopila - až poté, co jsem si zmíněnou osobu vyhledala, již mi to došlo. Na druhou stranu jsem zase obohacena o zajímavá a jména, osoby a osudy lidí, kteří by neměli být tak úplně zapomenuty.

02.06.2018 4 z 5

Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka Jakub Drápal

Kniha o mimořádně zajímavém člověku, který nebyl jen obhájcem K. H. Franka, ale spousty jiných osob. První část knihy je shrnutí života K. Reslera, což mi přišlo méně zajímavé do doby, než začalo období 2. republiky a následných událostí. Ačkoli se autor věnuje historickým událostem a dění kolem jen tak lehce, je z vylíčení postojů a konání K. R. moc dobře znát, že to nebylo lehké. Postava K. R. je neskutečně zajímavá a pro právníky by měl být dodnes vzorem a povinnou četbou. Byl to přesně ten typ člověka, který měl své jasné zásady, byl slušný a často dělal mnoho věcí nad svou povinnost (zcela nezištně). Pociťuji trochu hořkost nad závěrem knihy, opět ovlivněným duchem a dobou konce 50. a začátku 60. let 20. století. Všem právníkům (především advokátům) doporučuji všema deseti, neprávníkům taktéž, je to velmi zajímavá četba o člověku, který pravděpodobně vyjma obhajoby K.H.Franka, je téměř zapomenut.

31.05.2018 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Nejprve jsem viděla film, ze kterého jsem odcházela trochu rozpačitá. Chvíli se nedělo nic a pak to bylo tak rychlé, že jsem nestačila všechny děje a věci pořádně zpracovat. V prvé chvíli bych film nedoporučovala téměř nikomu a ke knize by mě nikdo nedostal..
Postupem dnů mi asi začaly souvislosti docházet, trochu si to sedlo a mně došlo, jak geniální ten film byl a zatoužila si přečíst knihu.
První díl se pro někoho táhne, ale mně se líbil skvělým vylíčením kraje, místních stále pohanských zvyků, které se zdají tak nějak pro tu dobu více logické a smysluplné (především tím souznením s přírodou), než křesťanství. Je tam neskutečně mnoho symbolů, každý si tam z toho najde to své a díky filmu se mi snad dílo lépe četlo.
Díl druhý byl trochu šok. Ale rozhodně bych o nějakém ekoterorismu úplně nemluvila. Byla to smutná snaha hastrmana zachránit pustošící krajinu a je tam krásně vykreslená marnost dnešní doby (nikdo za nic neodpovídá, nikdo za nic nemůže, apod.) i Děti vody jsou krásným příkladem jistého pokrytectví a pouhého pozérství, když je zrovna ekologie v módě.
Myslím, že každý si v knize najde ty své symboly a věci, nad kterými zůstane po nějakou dobu přemýšlet.

Jsem ráda, že jsem nejprve viděla film, napomohlo mi to ve čtení. A nebojte, ačkoli film téměř věrně kopíruje knihu první, z té druhé tam není vůbec nic, takže moment překvapení to neztratí :-)

21.05.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi velmi líbila. Je to něco jiného než Hana, kdo očekává stejně silný příběh, asi bude zklamán, ale přece autorka nemůže stále psát to samé a o tom samém :-). Příběh má podobnou linii, ale je více zaměřen na život a události po r. 1948. Postavy žen byly moc pěkně vykreslené, včetně jejich odlišných povah a vlastností.

10.05.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Občas mám s hrdiny/detektivy autorky problém. Nemám ráda slečnu Marplovou, pan Poirot mě irituje. Ne všechny knihy mne nadchnou a občas jen díky tomu, jak jsou příběhy krátké, je dočtu.
Ale tohle byl opak, Deset malých černoušků, klasika, kterou znají snad všichni (a já jsem na ně narazila až nyní), mne naprosto nadchnul! Skvěle vystavěný příběh, tajemný, záhadný, bez nějaké vůdčí postavy. A ačkoli správně trefíte, kdo je záhadným panem Namy, stejně do poslední chvíle nevíte a se zatajeným dechem postupujete zbytkem knihy. Pro ty, kteří úplně kouzlu detektivek Agathy Christie nepropadli, je tohle správná volba.
A vlastně až nyní jsem zjistila, odkud se nechalo inspirovat autorské duo Lars Kepler pro Lovce králíků :-).

03.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dlouho jsem tak krásnou knihu nečetla. Téma je pochmurné, smutné a ačkoli zde není často vyjádřena až taková brutalita fyzická, je skvěle popsáno, co takový režim udělá s lidmi po stránce psychické. Na konci jsem měla co dělat, abych zatlačila slzy.
Co se mi líbilo nejvíce, tak samotná struktura příběhu a prolínání. Zprvu se Hana zdá jako podivínka, blázen a jde tak o pohled jejího okolí. A následně se člověk dozvídá, co všechno prožila a přežila a jak moc ji to zasáhlo a udělalo z ní osobu, kterou se stala.
Těším se na další knihy autorky :-)

26.04.2018 5 z 5

Poslední kniha Ladislava Zibury byla skvělá. Řekla bych, že snad nejlepší. První kniha byla super, bylo to něco nového a vcelku jsem se bavila, druhou jsem přetrpěla a třetí se obávala, ale opak je pravdou. Nevím, jestli je to těmi zeměmi, které navštívil, nebo že nasedl na kolo a pak stopoval, mělo to najednou náboj. Popis přírody a lidí mi tak nadchnul, že o Gruzii vážně uvažuji :-)

23.04.2018 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Prvotina Dominika Dána a musím říci, že zatím ji hodnotím i jako nejlepší (měla jsem již možnost číst Rudého kapitána a Bestii). Skvěle vylíčená doba a praktiky, které byly naprosto běžné. Příběh jsem hltala, velmi se mi líbil i humor jednotlivých vyšetřovatelů. Vřele doporučuji!

09.04.2018 5 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Těšila jsem se na tuto knihu, ale bohužel byla jsem nucena ji odložit a nechce se mi k ní ani vracet. Překlad je krásný, jazyk rozmanitý, tolik synonym! Skvělý nápad, ale často jsem se ztrácela ve jménech, postavách...a bohužel mi to ani nepřišlo tak vtipné. Za celý život jsem nedočetla cca 6 knih, tato bohužel se stává číslem 7.

04.04.2018

Vězeň z Azkabanu je pravděpodobně můj nejoblíbenější knižní titul :-) Krásný kouzelný svět, stále pohádkový, ačkoli všichni cítí, že temnota a děs odněkud vykukuje. Knihu jsem znovu četla asi po 10 letech a ačkoli díky několika TV reprízách příběh znám zpaměti, stejně jsem v knize našla mnoho detailů, na které jsem dávno zapomněla. Tohle jsou prostě knihy, ke kterým se jistě ještě několikrát vrátím :-)

22.03.2018 5 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Čekala jsem asi víc, první polovina knihy mi moc nezaujala, ale řekla jsem si, že ji dočtu. Nakonec jsem nelitovala, konec byl ultra-super střelený a párkrát jsem se musela uchechtnout. Ještě zvážím, zda se pustím do pokračování.

16.03.2018 4 z 5

V pořadí druhá kniha Ladislava Zibury..nějak už na mě nepůsobí to kouzlo knihy prvé, někdy jsem měla problém se začíst, závěr naopak byl supr. Myslím, že tomu dám chvíli čas, než se vrhnu na jeho poslední knihu.. :-)

15.03.2018 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Knihy Patrika Hartla jsou skvělé oddechovky. Mám ráda jeho styl psaní, humor i neotřelý popis událostí a myšlenek. Myšlenka dvojrománu je skvělá věc, děj se neopakuje, je to zajímavý pohled do života dvou sourozenců. Začala jsem náhodně s Veronikou a její příběh mi přišel propracovanější, ale možná je to jen můj pocit :-).

07.03.2018 5 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Příběh s nešťastným koncem, který zná jistě každý, ale stejně do posledních řádků tajně doufáte, že se stane zázrak, válka skončí a Anna s celou rodinou budou žít šťastně další léta..ale bohužel. Kromě popisu běžného života, šarvátek, všeobecné ponorky v úkrytu a všeho kolem musím ocenit neskutečnou vyspělost samotné Anny. Velmi mi překvapilo, o čem všem ve svých letech už přemýšlela, jaké měla názory a pohled na svět (a v některých věcech jsem se s ní zcela ztotožnila). Už samotné zápisky jsou znamenité a věřím, že kdyby přežila, byla by z ní skvělá spisovatelka (jak si sama přála) - rozhodně to v sobě měla. Krásná a dojemná kniha, vřele doporučuji!

01.03.2018 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Kniha byla supr, v pořadí druhá od autorky. Na začátku příběhu jsem se trochu zamotávala, kdo je kdo, ale časem si člověk již ve jménech udělá pořádek a žije s postavami jejich život. Jistě zajímavé téma, rozuzlení bych řekla také zajímavé. Obecně lze říci, že tato autorka píše cíleně spíše pro ženy, takové pěkné a oddechové romány, žádný brak :-). Určitě se pustím do nějaké další od autorky.

11.02.2018 4 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Známý a smutný příběh odvahy mnohých (často i zapomenutých) lidí. Komix není mou oblíbenou parketou, ale musím říci, že v tomto provedení jsem si to naprosto zamilovala. Skvělý nápad, úžasné ztvárnění, prostě není co vytknout.. Protože se občas člověk může ztrácet v postavách, na konci jsou medailonky všech osob, které se v knize objevily. Čte se to vážně samo. Rozhodně se zařadila mezi knihy "must have" :-)

09.02.2018 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Má první kniha od tohoto autora a rozhodně ne poslední. Styl psaní mi naprosto nadchnul. Ironie, sarkasmus, umění zasmát se sám sobě, to je prostě moje gusto. Nejde o klasický cestopis, ale spíše vhled do místní kultury, možná i myšlení, vyprávění o památkách, či konkrétních městech nelze úplně čekat. Každopádně stálo to za to! :)

01.02.2018 5 z 5

Začátek knihy byl naprosto super, četlo se to rychle, bylo to vážně zábavné..Postupně to ale trochu upadalo, od výbuchu smíchu jsem postupně přecházela ve stav lehkého úsměvu, až útrpným tendencím "tak už to teda dočtu..".

25.01.2018 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Ani nevím, jak jsem na tuto knihu narazila...spíše náhodou a rozhodně nelituji! Námět je velmi zajímavý, styl psaní poutavý, výpovědi vyslýchaných osob v tom vždycky udělaly takový binec, že člověk vlastně do poslední chvíle netuší, kdo je obětí, to se mi fakt líbilo! Ačkoli jsem trošku tušila částečné rozuzlení, neztratilo to na kouzlu knihy. Je to taková parádní oddychovka, která vás nepustí dřív, než padne poslední strana knihy :-).

21.01.2018 5 z 5

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Úplně náhodou jsem na tohoto autora narazila. A protože zbožňuji Saturnina, nemohla jsem si to nechat ujít! Bavila jsem se skvěle, anglický humor je mi blízký. Je pravdou, že jsou příběhy čtivější a příběhy které se víc táhnou, ale pointa je vždy výtečná :) Jeeves je takovým Saturninovým bratránkem :)

12.01.2018 5 z 5