Ali_xy Ali_xy komentáře u knih

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Jsou autoři, u kterých úroveň s přibývajícími díly upadá. Ale to není tento případ, naštěstí. Řekla bych, že naopak duo skrývající se pod pseudonymem "Lars Kepler" svá díla neustále pilují do dokonalosti. Zápletka byla supr, originální, závěr sice může působit trochu lacině, ale já si knihu užila a můžu vřele doporučit dalším čtenářům :-).
Možná nevýznamná poznámka, ale co mi potěšilo, byly krátké kapitoly, což působilo vcelku dynamicky.

11.01.2018 5 z 5

Krátký příběh který mne naprosto uchvátil! Nemusí to mít stovky stran a vylíčení způsobu úmrtí obětí, aby se člověk snad i trochu bál. Kniha s sebou nese tajemnou atmosféru, to pravé ořechové na dlouhé zimní podvečery (v tomto případě jeden podvečer) :-)

28.12.2017 5 z 5

Tajná zahrada (art edice) Tajná zahrada (art edice) Johanna Basford

Omalovánky od J. Basford jsou naprosto kouzelné a řekla bych, že nejlepší na trhu. Krásné obrázky, důmyslné, propracované, kdo chce kvalitu, volí toto.
Art edice s vyjímatelnými listy je krásná, kvalitní tvrdý papír tomu dává opravdu krásný nádech. Určitě to nejsou poslední omalovánky od této výtvarnice :-) Vřele doporučuji!

26.12.2017 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Byla jsem v očekávání, jaká kniha bude, kor po přečtení rozporuplných recenzí a musím říci, že mně se to zrovna líbilo! Ten lehký závan léta a bezstarostných dnů a nocí byl blahodárným zážitkem.

Co je potřeba říci - není to pan Jirotka, a nemůžeme ani po panu Mackovi chtít, aby jím byl, to prostě nejde, ale nutno říci, že je to vcelku povedené pokračování - řekla bych i důstojné. Zasmála jsem se, což se mi jen tak často nestává, takže plusové body k dobru. Akorát se mi zdálo, že teta Kateřina byla trochu upozaděna, Saturnin se vyznal ve všem, což je zcela v pořádku, jen chyběla nějaká historka, kde se čeho naučil, ne dokola opakovat, že se vypravěč zapomněl zeptat, to po chvíli ztratilo kouzlo..; co mi trochu vadilo, tak přílišné chvalozpěvy na slečnu Barboru.. přišlo mi to už nadbytečné.

Každý si najde nějaké mouchy, pokračování je vždy takovou sázkou do loterie, ale řekla bych, že pro milovníky Saturnina to s přivřeným očkem bude příjemná četba.

26.12.2017 4 z 5

Člověk jménem Dave Člověk jménem Dave Dave Pelzer

Závěr celé trilogie pojednávající o síle člověka a neustálem boji nejen s okolím, ale i sám se sebou. Je vidět, že ačkoli Dave se dávno dostal ze spárů matky fyzicky, psychicky ji neopustil nikdy. Nejsmutnější na tom je to, že se v zásadě nikdy nedozvěděl, proč zrovna on, ze všech dětí, což mu podle mého nikdy nepřinese klid a stále v něm bude hlodat, že třeba částečně si za to může sám. A stále toužící po tom, aby se mu od matky dostalo určitého uznání.
Neskutečně obdivuji, jakým stylem a jak moc se dokázal otevřít. Snad mu to částečně pomohlo. Je také neuvěřitelné, s jakou vervou se snaží pomáhat, vážně klobouk dolů. Jeho syn na něho může být právem hrdý.

16.12.2017 5 z 5

Ztracený chlapec Ztracený chlapec Dave Pelzer

Pokračování knihy je nesmírně zajímavé. Samozřejmě už to není tak drastické, ale je to zajímavý vhled do duše dítěte vyrůstajícího v pěstounské péči. Touha po uznání matky, neschopnost se úplně socializovat, navíc s nejistým postavením dítěte z pěstounské rodiny, touha někam a k někomu patřit, to vše se se proplétá celou knihou. Až teprve po přečtení této knihy mi došlo, jak neskutečné šrámy nejen na těle, ale hlavně na duši (a to dlouhodobé, ne-li doživotní), může takové týrání zanechat. Je dobře, že taková kniha existuje a seznamuje širokou veřejnost s tím, že dostat se ze spárů tyrana je významným, ale očividně ne konečným vítězstvím. Většina knih totiž končí vysvobozením od tyrana, ale už nepopisuje, co bylo poté, proto to může kolikrát evokovat pocit, že osoba má vyhráno a přitom ani zdaleka..

05.12.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

V pořadí druhá přečtená kniha od Patrika Hartla a musím říci, že nezklamal. Líbí se mi jeho humor, styl psaní...taková lehkost, žádné těžké téma, ale přece jen vás to nutí zůstat u knihy a když to nejde, každou volnou chvilku zaplout zpět do děje. Nevím proč mi napadlo, že je to takový "nový Viewegh", ale řekla bych, že Hartl je zaručeně lepší, navíc má naprosto boží smích! :-)

30.11.2017 5 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

5 hvězdiček za styl, 5 hvězdiček za neskutečnou odvahu, s jakou autor toto vše (je-li tomu skutečně tak) prožil. Já si několikrát říkala, že na jeho místě, bych to asi už dávno skončila, nezvládla bych to. On se držel, ačkoli sem tam ho také naděje opouštěla a snad jen štěstí odvrátilo od zlého konce. Téma je těžké, nechce se věřit, že žena, která porodí své dítě potom je schopna takových zvrhlostí. Nedokážu ani pochopit, jak si může vybrat jedno dítě, které potom takhle mučí - jak fyzicky, tak psychicky. A vůbec zvrácenost celé rodiny (hlavně otce!), která tomu ze strachu pouze přihlíží. Další díly se chystám přečíst, ale až za nějakou dobu, až rozdýchám toto..

30.11.2017 5 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Skvělá kniha, přicházím autorovi celkem na chuť. Téma mi bavilo, bylo to zajímavě rozvedeno a z pozice právníka mi to nadchlo. Není vždy lehké rozhodnout o takových kauzách a navíc to umět bravurně zdůvodnit - né pro jiné, ale hlavně sám pro sebe, že rozhodl správně, dle nejlepšího vědomí a svědomí. Dvě dějové linie se mi moc líbily, můžu jen doporučit. Není to vždy úplně lehké čtení už pro téma a třeba mamka to nedočetla kvůli "moc právnickým žblebtům". Inu tak :-)

30.11.2017 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Kniha útlounká, dá se přečíst za jedno/dvě odpoledne. O čtivosti nemůžu úplně mluvit, ačkoli výslechy byly dobré a závěr tedy fenomenální. Obecně nemůžu A. Christie přijít na chuť, ačkoli se jednou za čas snažím přečíst od ní knihu (ať již se slečnou Marplovou nebo jinými postavami), prostě to není styl, který bych hltala.

09.11.2017 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Knihy pana Kmenty jsou čtivé, jsou skvělé...a svým obsahem trochu depresivní. Každopádně je důležité o těchto tématech psát a velmi si tohoto pána vážím za to, jakou práci odvádí. Měla jsem tu čest se s ním potkat osobně, poděkovat mu za práci, kterou dělá a dělá ji vážně skvěle. Je to velmi sympatický a charizmatický pán, milý a velmi inteligentní. Osobní setkání vřele doporučuji :)
Ke knize - za prvé bych řekla, že měla být vydána mnohem dříve, než týden před volbama (na druhou stranu, kdo by z příznivců AB si knihu koupil, že?), za druhé - na rozdíl od předchozích knih, je vidět, že AB za sebou stopy umí zametat mnohem lépe a není to až takový "wow" efekt, jako byl u trilogie Kmotr Mrázek (nebo spíš už je člověk trochu otupělý? kdoví). Každopádně je to moc pěkně popsáno, jak plynula kariéra našeho budoucího premiéra. Takže pro přehled určitě supr věc. Třetí věcí - co mi trochu potom vadilo - přílišná reklama na časopis Reportér. Jo, to chápu, ten časopis mám předplacený, je skvělý, o to nic, ale přišlo mi, že je to trochu větší reklama, než by bylo potřeba. Za mě tedy 4/5.

03.11.2017 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Neměla jsem od knihy bůh ví jaká očekávání, ale musím říci, že byla vážně super! Lze ji samozřejmě zařadit do oddechové četby (a jakou tak nějak už ne?), ale děj byl prima, nenudila jsem se v žádné části, až mi bylo smutno, že kniha končí. Určitě si s chutí přečtu i další knihy autora :)

11.10.2017 5 z 5

České smoothie - Kuchařka s duší České smoothie - Kuchařka s duší Kateřina Kuranova

Skvělá smoothie kuchařka, troufám si říci, že na našem trhu snad nejlepší. Autorka pracuje se zeleninou a ovocem, které jsou dostupné na českém trhu za rozumnou cenu, navíc moc pěkně je kniha rozdělená na jednotlivá roční období. Recepty jsou prima, od "klasik", co každého napadne, až po kombinace, kdy si člověk říká, zda to bude poživatelné a nakonec je to naprosto báječný mix chutí. Dále oceňuji, že do receptů zbytečně necpe nadměrné množství cukru a je vidět, že nad recepty vážně přemýšlela, aby to člověku něco dalo, ne jen bez rozmýšlení naházet vše co je doma do mixéru. Úvodní povídání o autorce bylo taky moc pěkně pojaté, je to kniha s příběhem, s duší :)

25.09.2017 5 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

K. Ohlsson umí psát skvělé detektivky :) Kniha byla prima, líbí se její styl psaní, strhující, napínavé, skvělé od samotného počátku. Těším se na další knihy ze série :)

25.09.2017 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Pěkná knížka, začátek srovnatelný s filmem, sem tam baví, sem tam vcelku mrazí. Doporučuji, čte se jedním dechem.

29.06.2017 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Kniha pěkná, místy vtipná, sem tam se vleče.. asi jsem pod vlivem Pelíšků čekala víc :)

28.06.2017 3 z 5

Dlouho jsem odolávala této knize, až jsem si řekla, že je potřeba se na to taky podívat a posoudit. Neměla jsem bůhví jaká očekávání, že to bude bomba...ale..musím říci, že se mi pojetí příběhu moc líbilo. Předně se mi líbil po dlouhé době pocit, že čtu a nevím, jak to dopadne (jako fanoušek sem tam nějaký ten díl vezmu do ruky a přečtu..je to krása, ale už to nikdy nebude takové, jako když jsem to hltala do noci a čekala, kdo bude Zmijozelův dědic, kdo je ten princ dvojí krve a tak..). S kvalitou předchozích 7 dílů to nelze tak úplně srovnávat, ale svým způsobem tento díl mě protáhl celou sérií různými narážkami, vzpomínkami, což mi přišlo fajn. A musím se přiznat, že jsem si tak říkala, jak ta dvojka Albus-Scorpius je fajn a že by mi ani nevadila nová série s touto dvojicí..už pro ten pocit nových příběhů :)
Hodnotím to jako velmi povedenou fan fiction.

08.06.2017 4 z 5

Jan Masaryk Jan Masaryk Pavel Kosatík

Kniha zajímavá, líbí se mi, že líčí Masarykův život bez nějakých zkrášlení a domněnek, které kolem této osoby panují. Některé pasáže se zdály sem tam moc dlouhé, trochu nudné, ale nelze čekat žádné velké senzace. Řekla bych, že kdo se chce co nejreálněji dočíst o postavě Jana Masaryka, měl by sáhnout po tomto díle. Jeho život byl zajímavý, podivný, jako jeho osobnost. Na jednu stranu ho obdivuji, na druhou ho považuji za zbabělce a trochu podivína, ale kdo může soudit, když tu dobu nezažil, nevyrůstal v jejich rodině, ba mu reálně neviděl do hlavy? Asi nikdo..každopádně je to zajímavá osobnost, né, že ne.

04.05.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jestli tohle byl bestseller roku 2015, sázím na to, že rok 2015 byl vcelku chudý na dobré knihy. Kniha nepotěší, ani neurazí. Není to špatné, ale...oproti autorům jako Ohlssonová nebo Nesbo tomu prostě něco chybí..
Ale i tak doporučuji, na nějaké odpočinkové odpoledne dobré. Asi jsem se nechala unést mánií a čekala možná trochu víc..

03.05.2017 3 z 5

Svědek na zabití Svědek na zabití Jaroslav Kmenta

Pan Kmenta opět nezklamal, řekla bych že je to naprosto TOP z jeho knih. Krásně uzavírají celou sérii jak o Krejčířovi, tak o Mrázkovi. Četla jsem to jedním dechem, vážně skvěle napsané. Ačkoli někdy jsem si říkala, že to snad musí být z části vymyšlené, že tohle se prostě nemohlo dít....naštěstí toto nebyla první (a ani poslední!) kniha, kterou jsem od pana Kmenty četla, takže iluze už si nedělám, ale stejně to vždycky překvapí..

08.04.2017 5 z 5