ajasin ajasin komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsem okouzlena. Sága jedné rodiny. Úžasný příběh. Oceňuji zejména shrnutá historická fakta té doby, které mají na život postav zásadní vliv. Je vidět, že autorka si se sběrem materiálu dala spoustu práce, kterou skvěle zúročila.

07.10.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 - nejhrozivější kniha, jakou jsem zatím četla. Diktatura dovedená k dokonalosti. Totalita, z níž není úniku.
Co mě však zaujalo je „Československý doslov„ o úctyhodném rozsahu téměř 100 stran. Autorem je pan Milan Šimečka, doktor filosofie, původně člen KSČ a posléze disident, kterému se tato kniha dostala do rukou v polovině šedesátých let minulého století. Samozřejmě v originále.
Svůj doslov začíná tím, že každý člověk si nejspíš přál prožít některý z příběhů, který četl. A ano. Sama jsem si vzpomněla, jak jsem si jako sedmi nebo osmileté dítě přála žít v Bullerbynu nebo jet s Neználkem do Slunečního města. A panu Šimečkovi se to povedlo. Jeho život se v určité fázi hodně podobal životu hlavního hrdiny z románu 1984. Samozřejmě, aniž by si to vůbec kdy přál.
Nakonec jsem tento doslov četla déle, než samotnou knihu. Bylo to fascinující, ale zároveň náročné. Tak jsem si četbu raději dávkovala po troškách.
Vím, že příběh Winstona Smitha už nejspíš nikdy číst nebudu. Zároveň vím, že ho mám v hlavě vypálený tak, že ho nikdy nezapomenu. Ovšem rozbor díla a jeho vliv na autorův osobní život od pana Šimečky, bych mohla číst opakovaně. Mnohokrát. A jsem přesvědčena, že bych vždy našla něco nového.

01.03.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Přidávám se k nadšencům. Nádherný příběh.

11.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět nadšení. S postavami románu prožíváme čtvrt toho
" úžasného " dvacátého století tak reálně, až z toho mrazí. Velké uznání autorce. Skvělá práce.

11.10.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Dostalo mě to. Nádherný příběh o statečnosti obyčejných lidí v nejhorším období novodobé historie. Úžasné, krásné, dojemné.

26.03.2020 5 z 5

Pobavilo a líbilo se mi. Je to ze stejného soudku jako Stařík a přeci jiné. Trochu závidím autorovi schopnost vymýšlet takové s prominutím "blbiny". Člověk znalý švédských reálií a státního systému víc do hloubky si v tom možná najde víc satiry než já, obyčejný smrtelník, ale i tak je tam toho dost pro všechny, kdo mají alespoň základní znalosti. Pro podobné knihy by se asi měl zavést nový žánr. Nevím jak ho nazvat. Navrhuji třeba "Absurdity" :-) .

03.06.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna výjimečná kniha, která zachycuje jeden z milionů tehdejších tragických osudů.

12.06.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Po přečtení mě napadají hlavně slova jako originální a naprosto výjimečná. Příběh, který tu byl už tisíckrát, zpracovaný takovým způsobem, že to vyráží dech.

15.08.2017 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Čtivý životní příběh jedné ženy, který se díky době ve které se odehrává, stal neobyčejným.

26.06.2021 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Přečetla jsem už několik knih, jejichž příběh byl založen na skutečných historických reáliích a téměř vždy mi po dočtení něco chybělo. Příběh oněch knih byl skvělý, čtivý a nenechal člověka vydechnout, ale právě ty historické reálie jako by autor odsunul do pozadí příběhu, moc se jimi nezabýval a čtenáři je nijak víc nepřiblížil. To ovšem není případ Bílé Vody. Myslím, že této knize nelze vytknout nic. Snad jen absenci jakéhosi úvodu, kde by autorka vysvětlila, čím se v knize zabývá, jaké skutečnosti se zakládají na pravdě a co si do příběhu zcela vymyslela. V doslovu už bylo pozdě a já bych alespoň negooglila informace o věcech, které neexistují. :-) Ale to jen na okraj.
Sama za sebe chci nejvíc ze všeho autorce poděkovat, že se jí podařilo alespoň trochu narovnat můj značně pokřivený pohled na církev jako takovou. A i když mi podobná zvolání nejsou vlastní, chce se mi napsat "Bravo, paní Tučková. Jen tak dál".

07.10.2022 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Říká se, že jestli chceš rozesmát Pánaboha, řekni mu své plány. Život hrdinky Rybí krve toto rčení potvrzuje do posledního písmene. Příběh mne velmi oslovil a vytáhl na světlo mlhavé vzpomínky na to, jak se i v mém rodném městě bouraly prvorepublikové domky a vilky, aby ustoupily nové „lepší“ výstavbě. Rybí krev je po všech stránkách skvělá kniha a já mohu jen doporučit.

25.01.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

To dílko je prostě geniální. Zejména, pokud přihlédneme k době, kdy vzniklo.

12.03.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Klasická detektivka. České kulisy, skvěle propracované postavy a zajímavá zápletka, která mě udržela v napětí a tápání až do konce.

07.12.2020 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Válečné téma viděné očima obyčejných lidí, kteří jsou semleti událostmi, aniž mají možnost cokoli rozhodnout. Krásný příběh, skvěle zpracovaný.

21.10.2019 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Milé, úsměvné. Napsané s vtipem, nadhledem a noblesou. On to snad ani jinak neumí.

16.11.2021 4 z 5

Psát do komentářů tady na Databázi, že čtení knih pomáhá překonat těžké chvíle, umožňuje únik od reality a sbližuje lidi, je házením hrachu na zeď. Tady už nadšenci jsou. Nicméně pokud si o tom chcete přečíst hezký příběh, nelze jinak než toto dílo doporučit.

02.08.2021 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Právě jsem dočetla jednu z nejlepších knih ve svém životě a přemýšlím jaký komentář napsat, aby mi nepřišel plytký, směšně trapný a nedostatečný. Nic mě nenapadá.
Nejvíc mi příběh přišel o lidskosti.

04.02.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

I když už dávno věkově nepatřím mezi cílovou skupinu pro YA literaturu, ráda si v ní ze zvědavosti občas něco vyberu. Smrtka se velice povedla. Zajímavý svět i příběh mě u knihy doslova přikoval. A kdo ví. V roce 2042 mi bude 74 let. Třeba je Shusterman vizionář a já, pokud se dožiju, stihnu
„ obrátit list “. :-)

06.10.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Silné téma. Kus historie, který byl minimálně třem generacím zamlčen nebo vykládán velmi pokrouceně. Pobaltské státy se nikdy nedočkaly řádné satisfakce a omluvy od zbytku světa. Kniha a její příběh je napsána tak, že by ji mohl zvládnout každý. A taky by měl.

07.05.2019 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Děkuji svým oblíbeným uživatelům a všem ostatním, díky kterým se mi do rukou dostala tato úžasná knížka. Otázky segregace, rasismu, kastování společnosti a předsudků jsou zde prezentovány na vzájemně propojeném příběhu tří žen skvělou a čtivou formou. Rozhodně doporučuji.

13.09.2019 5 z 5