Svatopluk Čech
česká, 1846 - 1908 |
Životopis
Svatopluk Čech (21.2.1846 – 23.2.1908) byl český básník a prozaik. Narodil se v Ostředku u Benešova. Vystudoval gymnázium v Praze a poté práva. Po studiích se věnoval právnické praxi. V roce 1879 právo opustil a věnoval se výhradně literatuře. Působil ve Světozoru, Lumíru, Národních listech, Květech, které pomohl založit.
Patřil mezi uznávané české spisovatele. Ve svých básních používal rétorický styl a alegorické obrazy. Do konce osmdesátých let převažovaly v jeho tvorbě skladby epické s historickými , dobově politickými i sociálními náměty. Poté psal sbírky politické a sociální lyriky. Čechovu prózu tvoří především povídky, humoresky, arabesky a zřídka romány.
Několikrát vycestoval do ciziny – na Kavkaz a do Dánska. Z těchto cest čerpal náměty pro svá díla. Byl samotář, raději psal než komunikoval. Pro své přátele byl příliš jemným člověkem. Cítil se být vlastencem a to se promítlo v jeho tvorbě, která má politickou tendenci. Umělecké cítění záměrně potlačoval, snažil se spíše o pádné slovo. Proto jsou jeho díla někdy kompozičně nevyrovnaná.
Patřil mezi představitele literární skupiny ruchovců. Snažil se prosazovat vlasteneckou tvorbu, která navazovala na ideály národního obrození. V roce 1895 odešel Čech do ústraní, psal drobné hořké básně. Mladí autoři právě jeho uznávali jako jediného příznivce ze starší generace. Zemřel roku 1908 v Praze, dva dny po svých 62. narozeninách.
Zdroj životopisu: ld.johanesville.net
Svatopluk Čech - knihy
- Báchorky veršem 1919
- Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století 1970
- Pravý výlet pana Broučka do Měsíce 2008
- Hanuman 2009
- Výlety pana Broučka 1952
- České humoresky 1983
- Lešetínský kovář 1883
- Husita na Baltu 1949
- Evropa 1886
- Matěj Brouček na světové výstavě 2009
- Jitřní písně 1946
Žánry autora
Dobrodružné Cestopisy a místopisy Historie Povídky Pro děti a mládež Poezie Literatura faktu Humor Pohádky Romány
Štítky z knih
Vánoce křesťanství otroctví 15. století Čechy husité sníh zima národní obrození básně