Šúsaku Endó

japonská, 1923 - 1996

Nahrávám...

Životopis

Šúsaku Endó (遠藤 周作), romanopisec, esejista, kritik a dramatik, je představitelem třetí vlny japonské poválečné literatury. Narodil se v Tokiu, ale dětství prožil v Dairenu v Číně, r. 1933 se s matkou vrátil zpět do Japonska.
Začal studovat literaturu na universitě Keió a po 2. světové válce dokončil studium v Lyonu. Konfrontace evropské kulturní tradice a myšlení s tradicí a myšlením japonským jsou hlavním impulsem Endóovy literární tvorby. O tom, že tato problematika se stává stále přitažlivější i pro japonské čtenáře, svědčí vzrůstající obliba tohoto významného autora. Řada jeho děl byla odměněna předními literárními cenami a přeložena do cizích jazyků, jeden příběh byl zfilmován (Činmoku,Mlčení 1971) a několik románů označeno za reprezentativní díla japonské beletrie příslušného roku.

Šúsaku Endó je známý jako autor románů a her s náboženskou tématikou, stejně jako humorista. Vydával literární časopis Mita bungaku, byl členem komise pro udělování Akutagawovy ceny a také vedl největší amatérskou divadelní skupinu v Japonsku Kiza.

Populární autoři: