Jarmila Glazarová

česká, 1901 - 1977

Nahrávám...

Životopis

Jarmila Glazarová, provdaná Podivínská (*7. září 1901, Malá Skála, okres Jablonec nad Nisou – †20. února 1977, Praha) byla česká prozaička a publicistka, laureátka Státní ceny, národní umělkyně.

Otec Jarmily Glazarové byl správcem velkostatku. Když bylo Glazarové osm let, rodina se přestěhovala do Prahy. Zde v roce 1916 zemřela matka a po přestěhování do Hořic v dalším roce i otec.

Ve svých šestnácti letech nalezla Jarmila Glazarová spolu se svojí sestrou útočiště v internátní hospodářské škole v Klimkovicích ve Slezsku. Glazarová se po absolvování této školy v roce 1922 provdala. Se svým mužem lékařem, žila v Klimkovicích až do jeho smrti v roce 1934. Poté se odstěhovala opět do Prahy, kde pracovala jako úřednice.

Úspěch první knihy přivedl Jarmilu Glazarovou na dráhu spisovatelky. Po 2. světové válce byla více veřejně i politicky činná. Soustředila se na publicistiku, hodně cestovala a své dojmy ztvárňovala v cestopisech a reportážích. Často také pobývala ve svém rodišti. Přispívala do řady časopisů a novin - Lidové noviny, Rudé právo, Tvorba, Literární noviny, Plamen aj.

Na náměty románů Jarmily Glazarové byly natočeny filmy:
Advent (1956, režie Vladimír Vlček),
Vlčí jáma (1957, režie Jiří Weiss.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz, cs.wikipedia.org