Jane Goodall

anglická, 1934

Nahrávám...

Životopis

Valerie Jane Morris Goodallová (* 3. dubna 1934) je anglická bioložka zabývající se výzkumem primátů, zejména šimpanzů.

Již v mládí se zajímala o zvířata a vydrželo jí to i během studiií na Oxfordské univerzitě. Po ukončení studií krátce pracovala na Oxfordské univerzitě a ve svých 23 letech odcestovala na pozvání svého přítele do Keni.

Začala zde pracovat spolu se slavným primatologem Louisem Leakeyem. Ten rozvinul její zájem o šimpanze a podpořil ji při jejím rozhodnutí studovat tato zvířata ve volné přírodě v Národním parku Gombe v Tanzánii. Během doby udělala mnoho objevů – zjistila například, že šimpanzi používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce a že jsou masožravci, ale také např. to, že se mezi sebou vraždí. Šimpanze v Gombe studovala 45 let a získala si tak světovou pověst jako odborník na chování primátů.

Jane Goodallová napsala několik knih a v roce 1977 založila The Jane Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody.

Jane Goodallová i ve svém věku stále cestuje po celém světě (Českou republiku navštívila například v roce 2004 a 2016) a s nadšením se dělí o své cenné životní zkušenosti.

Zdroj životopisu: česká wikipedie

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968
Charles Darwin

1809 - 1882