Egon Ervín Kisch

Egon Erwin Kisch pseudonym

česká, 1885 - 1948 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Egon Erwin Kisch (*29.dubna 1885, Praha – †31. března 1948, Praha) byl autor fejetonů, reportáží, povídek, divadelních her a románů, zakladatelská osobnost moderní literární reportáže 20. století jako samostatného literárního žánru.

Egon Ervin Kisch se narodil ve staré židovské rodině. Již v raném dětství se důvěrně seznámil s pražským Židovským Městem, poznal atmosféru židovského hřbitova a Staronové synagogy, drobných obchůdků a magických zákoutí, jež později zachytil ve svých dílech.

Mladý začínající novinář Egon Erwin Kisch se na počátku 20. století setkával s vyhroceně rozdílným poměrem k židovské kultuře a jejím tradicím. Sám se nikdy nepřipojil k ortodoxním zastáncům židovského náboženství. Zajímal se o jeho kořeny, jeho pozornost poutaly konkrétní židovské reálie města, v němž se tehdy pohyboval. Zde našel předobrazy většiny svých postav a figurek.

Od října roku 1940 do počátku roku 1946 žil Egon Erwin Kisch v exilu v New Yorku a v Mexiku. Ještě před návratem do Československa se dozvěděl o smrti mnoha svých přátel a blízkých. Obětí perzekuce se stali i jeho bratři Paul a Arnold. V srpnu roku 1945 Kisch napsal: Každý den přináší novou zprávu o rodinách, které byly zahubeny zákeřnými vrahy... Všude vládne osobní bolest.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Jan Werich

1905 - 1980