Pražský pitaval

Pražský pitaval https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36147/prazsky-pitaval-36147.jpg 4 22 4

Toto nejznámější autorovo dílo vyšlo poprvé v Berlíně roku 1931 a čeští čtenáři ho poznávali z překladu o dva roky později. „Zuřivého reportéra“ inspiroval francouzský právník Gayot de Pitaval, který v roce 1734 vydal zajímavé soudní případy své doby. Kisch však pouze nenapodobil svého proslulého předchůdce a neomezil se jen na popis kriminálních příběhů. Pozorně naslouchal příběhům stárnoucího popravčího, který sloužil za Rakouska i za republikánských časů, stejně jako vysloužilému rakousko-uherskému generálovi, jenž mu osvětlil detaily Redlovy špionážní aféry z doby krátce před výbuchem první světové války. Za geniem loci se vydal do míst, kde byl vězněn Jan Hus, jindy odhalil nedůstojné uložení ostatků Jana Amose Komenského v Naardenu. Pro svůj příběh neváhal přeskočit zeď vězeňského hřbitova a dokázal se trpělivě probírat literaturou o proslulých loupežnících Karáskovi, Graselovi a Babinském. Seznamoval čtenáře s dobovými pohledy na město Vltavou i s dobrodružnými příběhy kavalírů rudolfinské Prahy. S určitým despektem pohlížel na počínání pruského krále Fridricha před Prahou a s obdivem popsal názory chebského kata z počátku 19. století Karla Hussa. Kischovy kriminální příběhy se odehrávají ve světlech divadelního jeviště stejně jako v temnu vězeňských cel. Jejich pestrost může i po více než třech čtvrtinách století přitahovat zájem čtenářů a vzbuzovat touhu pokračovat v jeho stopách.... celý text

Komentáře (4)

Komentáře 4 Recenze 1

tomas6658
tomas6658
26.12.2022 4 z 5

Soubor z mého pohledu velmi zdařilých a kvalitních literárních reportáží a črt z prostředí Prahy a Čech z přelomu 19. a 20. století. Díky poutavému popisu událostí je možné uchopit relativně dost plasticky i ducha dané doby a související okolnosti.

Pražský rodák EEK byl podle mého brilantní mistr pointy a jeden z velikánů literární reportáže své doby. Světový autor, u nás neprávem opomíjený.

Kuža007
Kuža007
15.02.2019 3 z 5

Velice zajímavá kniha.


Kristy78
Kristy78
03.09.2018 2 z 5

Pár příběhů bylo opravdu zajímavých, ale jinak trochu obtížnější čtení díky starší češtině a způsobu psaní. Jednou stačilo a opět se povedlo přečíst knihu na kterou jsem už roky koukala v knihovničce.

Sandik
Sandik
15.04.2015 4 z 5

Některé příběhy slabší, jiné velmi zajímavé. Rozhodně nejpozoruhodnější je ovšem ten, který se týká Plukovníka Redla. Skoro by se chtělo říci, že to je hotový námět nějakého filmu. Ten, který je o Redlovi natočen, byť z filmového hlediska výborně, nepočítám, protože je naprosto pokřiveným obrazem Kischem zachyceného příběhu. Celkový dojem: 70%