Antonín Trýb

česká, 1884 - 1960

Nahrávám...

Životopis

V roce 1903 vystudoval gymnázium v Příbrami, roku 1909 promoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a roku 1912 se habilitoval pro dermatovenerologii. Od roku 1923 je řádným profesorem dermatovenerologie. Založil Dermatovenerologickou kliniku lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, které byl v letech 1921-1956 přednostou. Na LF MU je po něm také pojmenován Klub. Zabýval se pohlavními nemocemi, je průkopníkem histopatologie kůže u nás.

Byl asistentem v Histologickém ústavu Univerzity Karlovy v Praze, působil na Kožní klinice České lékařské fakulty v Praze pod vedením profesora Vítězslava Janovského, během 1. světové války vedl vojenskou nemocnici pro veneriky v Pardubicích, v letech 1919–1920 pracoval na Sibiři při misi Československých legií mezi Vladivostokem a Tomskem, poblíž Vladivostoku také řídil nemocnici pro veneriky.

Byl šéfredaktorem Lékařských listů, členem redakce České dermatologie a Encyklopedie praktického lékaře, psal do Lidových novin. Byl badatelem, básníkem a prozaikem.

Zdroj životopisu: Wikipedie